Cassimis Gerei, jeugdverenigingen begonnen verenigingsjaar Er komen Kerken, waarin men het nog niet eens is Jeugd van Hervormde classis Leiden naar Oegstgeest Facetten van mens en gemeenschap uitvoerig besproken EGYPTISCHE IMPORT sigaretten Gevestigde en vertrokken personen MtbWL LE1USCHK COURANT 3 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 Meditatie, zang en declamatie ii Ds. Roos wekte jongeren op in liet leven de erekrans te behalen UIT ALLE STEDEN en dorpen van het noorden van Zuid-Holland waren zaterdagavond de leden van di 'Bond van meisjesverenigingen op Geref. grondslag, de Bond van jongelingsverenigingen en de Geref. jeugd verenigingen naar de kerk aan de Mauritslaan in Oegstgeest gekomen, om samen het verenigingsjaar 1957/1958 in te zetten. Er was grote belang stelling voor deze jeugdmeetingwaarin dr. D. J. Roos, jeugdpredikaht uit Haarlem, over „De grote wedstrijd" sprak. De avond werd op aardige wijze met declamatie en zang opgeluisterd. de Heer, de almachtige Koning de>r ere". Behalve de bijdrage van ds. Roos, die de avond met gebed besloot, had men medewerking verkregen voor gesproken en gezongen afwisseling. Hoofdschotel van deze jeugdbijeenkomst was de toespraak van ds. Roos. Deze had als uitgangspunt gekozen een beeld Paulus uit de brief aan de gemeente Corinthe, het beeld over de hardloopwed strijden in het stadion. Hoewel vele liederen niet :n de Vale- riusgedenkklank staan, toch zijn ze ge meengoed van het Nederlandse volk ge worden. Eén van deze nationale liederen is Hup, Holland, hup", zo zei ds. Roos. Dat bewijst onder meer onze gevoeligheid op sportgebied en wie er goed aan m te doen zich ver van alles te houden met sport te' maken heeft, bevindt zich niet in het gezelschap van de grote apostel. Het woord voor Corinthe handelt over de sintelbaan, waar om de grote prijs werd gelopen, en het is dus zeker, dat Paulus zich meermalen daar onder de toe schouwers heïft bevonden. Het leven had Paulus echter geleerd dat het van 's morgens tot 's avonds voor ieder een grote wedstrijd is. In het licht van Gods Koninkrijk gezien, gaat het om de kroon der overwinning. In die strijd zijn er alleen maar verliezers en over- Geen zinloosheid Ds. Roos ging even in op de levenshou ding van mensen als Sartre en i ele ande ren met hem, die de zinloosheid van het leven belijden en al hun geloof samen vatten in de belijdenis: „Laat ons vrolijk zijn zolang ons levenslampje brandt. Daar na is er niemand om ons een prijs uit te reiken." Z«, die Christus gevonden hebben weten echter dat het om de eeuwigheid gaat. Want wie deze wedstrijd verliest, heeft niet verloren, maar is verloren. Wie deze wedstrijd verliest, behoeft van teleurstelling niet te huilen voor enkele ogenblikken, maar gaat naar de plaats Wie echter overwint wacht geen lauwer krans, die verwelkt na enkele dagen, maar hem of haar wacht de onvergankelijke erekrans: het ingaan in het Koninkrijk Gods. Ook is het niet mogelijk de wedstrijd over te doen. Alleen wie volhardt zal zalig worden. Wie dat weet, is overtuigd dat het leven geen zinloosheid is, maar een strijd om in te gaan. Hulprniddelen Zich bepalend tot het doel van deze meeting, wees ds. Roos op de vele hulpmiddelen, die ons in deze strijd ten dienste staan. Eén hulpmiddel daarvan is het verenigingsleven. Dat moet geen hobby zijn of een nog niet overboord gegooide traditie, dat moet helemaal geen teut-vereniging wor den, maar moet ook in het komende verenigingsjaar, een der hulpmidde len zijn, waarmee we ons hunnen be zinnen op de grote vragen van deze tijd en van de eeuwigheid. De samenkomst was geopend met het gezamenlijk zingen van enkele verzen van ps. 138 uit de berijming Hasper. Ter inleiding was de gelijkenis van de farizeeër en de tollenaar gelezen en het slot van Romeinen 8. Na de toespraak werd het uit de tweede wereldoorlog be kende lied „Voorwaarts, Christenstrijders" gezongen en besloten werd met „Lof zij (Advertentie) Lezers van dit blad: „Lafch-Loc", een nieuw systeem voor Nederland Meer dan 29 jaar houden wij on3 bezig met de verkoop van matrassen. Dat er een groot verschil is tusssen de matrassen van 1957 en onze eerste matras in 1928, ie zon neklaar. Zoals op elk terrein is er ook op het gebied van de fabricage van matras sen een grote technische vooruitgang. Zo groot is deze dat het ons thans mogelijk is een voor Nederland nieuwe matras te brengen, waarvan met volle overtuiging gezegd kan worden: ,.De sterkste matras tot op heden ooit gemaakt". Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de stalen veren thans elektrisch gehard wor- den, terwijl zij verbonden zijn volgens het in Amerika reeds jaren gebruikte Latch- Loc systeem, waardoor het interieur vol komen geruisloos en vormvast is en toch uiterst soepel. In onze zaak Breestraat 39 recht tegenover het hoofdpostkantoor van Leiden willen wij u er graag meer van vertellen en tevens de voordelen hiervan laten zien. De bekende D-W-U-SOUPLEX fabrie- i ken te Utrecht - Amsterdam - Rotterdam, waar deze matrassen worden gefabriceerd op de modernste machines, geven de volle garantie op degelijkheid, veerkracht en vormvastheid van het stalen Latch-Loc interieur. Indien zich bij normaal gebruik van deze matras fabrieks- of materiaal- fouten in het stalen Latch-Loc interieur* openbaren, verplichten wij ons tot vol ledige schadevergoeding. De gehele kollektie D.W.U.-SOUPLEX matrassen vindt u bij N V. Textielhandel Adr. van OOY Jr, Breestraat 39. Leiden (recht over het postkantoor) tegen de vastgestelde verkoopsprijzen. Indien ge wenst kan gebruik gemaakt worden van betaHingsfaciliteiten. De grote lichtreclame op de Breestraat wijst u de deur naar een werkelijke ..goede" nachtrust. Er komt een jongeroen- groep van de Lutherse Gemeente Zaterdagavond 8 uur wordt in de sacris tie van de Lutherse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht een vergadering ge houden van Jonge Lutheranen tussen 16 en 31 jaar om te komen tot de oprichting van een Leidse afdeling voor Luttv jongeren. Martien Paats droeg eerst de klaagzang van Joseph uit „Joseph in Dothan" van Joost van den Vondel voor, gevolgd door een gebed van priesters en volk uit „Nie mandsland" van de Nijmeegse Waalse predikant Jan Wit, die ondanks zijn blind heid prachtige strofen op zijn naam heeft staan en onlangs met de prijs var stad Nijmegen werd onderscheiden. Psalmen Na de toespraak declameerde de heer Paats enkele psalmen in de versie van Martien Nijhoff, Coen Poort en Michel van der Plas. Met het vragen van deze declamator bleek het bestuur een goede greep te hebben gedaan, want er was grote waardering voor dit optreden. Anneke de Graaf zong enkele geestelijke liederen van Bach en uit de Nederlandse liederenschat. Ook voor haar optreden kunnfen we waardering hebben, al zal zij zich, vooral voor liederen in een vreemde taal, moeten toeleggen op een zuivere uitspraak. Chris Hanegraaff verzorgde de begeleiding van solo- en samenzang. Rest nog te vermelden, dat vele predi kanten de samenkomst bijwoonden, onder wie de juist bevestigde Leidse predikant ds. H. Heule en ds. Jac. Eringa, de pastor-loci, die herstellende is van een ziekte, waarvoor hem enkele maanden geleden ziekteverlof verleend is. TN GEBOUW IRENE werd zaterdagmiddag en -avond een jeugd.sa.men- komst gehouden, uitgaande van de Hervormde classis Leiden. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de jeugdraad, ds. E. Saraber. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en hoopte, dat zij iets van deze bijeenkomst zouden meenemen. We staan samen voor hetzelfde werk (jeugdwerk) en weten toch zo weinig van elkaar, aldus spr. Voor de middag stonden verschillende besprekingen op het pro gramma. De heer Van der Maas sprak als eerste ver het onderwerp: „Wie ben ik?" Onze ?rste reactie is: daar heb je niets mee maken. Toch houdt dit onderwerp ons het grootste deel van de dag bezig. Soms krijg je het idee, dat de wereld voor jou is. De wdnkefljuffrouw is ër om jou te helpen en zo kun je wel doorgaan. Maar toch kan die wereld je best missen. Dit denkt een ongelovige tenminste. Een gelovig iemand denkt: Veel beteken ik toch niet, maar misschien ben ik voor God doch iets meer waard dan voor de De heer Vink sprak hierna over „Wie ben jij?" De heer Van der Maas heeft portret gegeven van ons allen, aldus de heer Vink. Wij denken altijd aan ons zelf. Soms voel je je verantwoordelijk heid voor de ander, soms helemaal niet- Toch ben je een totaliteit in deze wereld. Een mens, waarin God zijn plezier heeft. Je bent geschapen voor de herschepping. Door ons hele leven loopt eigenlijk een barst. Door die barst glijdt een licht straal. Deze lichtstraal is de toekomst in God, Die ons éénmaal een nie aarde en nieuwe hemel zal geven. Wij samen „wy Ten slotte sprak ds. Keja ove amen". Er is een groot verschil tussen wij" en „wij". Soms is het een optelling an allemaal „dkken", soms een optelling an „wij's". Hoe komt het, dat we weten at er een werkelijkheid „wij" bestaat? Ds. Keja dacht, dat het te maken had met het feit, dat wij Jezus Christus heb ben gehoord. Dat „wij" is een mens ge weest. Jezus Christus is een ontmoeting tussen God-zijn en mens-zijn. We zien dit ook in het hogepriesterlijk gebed. „Opdat zij één zijn, zoals w ij één zijn". Dit slaat op de Gemeente. Als Gemeente moeten we „wij" leren zeggen. Het „wij"-zeggen is het aan vaarden van de ander, het kruis- opnemen van het anders-zijn van de andere. De Gemeente is niet bij toe val een eenheid, een „wij". Wij heb ben de opdracht om de wereld te laten zien, wat Christus met de we reld bedoelt. Voor degenen, die in het jeugdwerk zitten, zijn hier vele opdrachten. Wij zijn als Gemeente op deze aarde als voorposten van Gods toe komst. Na geanimeerde discussie over het be sprokene volgde een broodmaaltijd. De avondbijeenkomst werd verzorgd door de Leiderdorpse lekespelgroep, die Nehemia, een spel van Henk Fedder, op voerde. Dit spel, dat de geschiedenis van Nehemia weergeeft, werd door de speel- groep op eenvoudige wijze gebracht. Vooral de rol van Nehemia werd gevoel vol vertolkt. Wilt li als kenner roken, wilt U genieten van Uw sigaret, wilt U waar voor Uw geld hebben.... let dan op boven afgebeeld, wettig beschermd IMPORT ZEGEL Het komt op al onze doosjes voor. als ga rantie, dat onze sigaretten in Egypte worden vervaardigd en uit Egypte worden geïm porteerd. ZUIVERE ONGESAUSDE ORIENT TABAK 40 Jaar bij Lichtfabrieken Bronzen medaille op de borst van de heer W. P. Dool PR IS WEER feest geweest op de afde ling gastdistributie van de Lichtfa brieken. Zaterdag werd daar de heer W. P. Dool gehuldigd, omdat hfj 40 jaar In dienst der fabrieken was geweest. Voor dat de huldiging in de fabrickskantorcn plaats vond, werd de jubilaris in het stadhuis toegesproken en onderschelden door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Hjj kreeg de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau op de borst gespeld. In de directiekamer van de lichtfabrie ken werd hij toegesproken door di hoofdingenieur afdeling gas, ir. T. Lente link, omdat ir. Y. Ykema uitstedig Ir. Lentelink wenste de heer Dool harte geluk met de onderscheiding en het jubileum. Hij sprak zijn waardering uit voor de opgewektheid, waarmee de on derscheidene altijd zijn werk had gedaan. Ook andere sprekers roemden de jubilaris hierom. Er werd een oorkonde van het gemeentebestuur uitgereikt en ook 't ge schenk onder couvert werd niet verge ten. Vertegenwoordigers van de perso neelsvereniging voegden er nog een ge schenk namens het personeel aan toe. De verdere huldiging vond plaats in de kantine, waar behalve de chefs, .ook de naaste collega's van de jubilaris aanwe zig waren. De heren H. C. Kramer, A. van Bemmel, P. M. van Steen en A. de Kort vertolkten de gevoelens van het personeel van de afdeling gastdistributie. Slagvaardig als altijd bleef de heer Dool het antwoord niet schuldig. Hij dankte voor de jarenlange ondervonden kame raadschap. Vele personeelsleden kwamen hem en zijn vrouw en kinderen gelukwensen aanbieden. Twee Leidenaars zingen jes voor de radio Over Hilversum I (AVRO) zijn donder dagmiddag 5 uur in het programma „Op de jonge golf" twee jongelui uit Leiden te beluisteren, die een vlot program van volksliedjes zingen. Freek Sachs, He rengracht 96a, en Martien Smitt, Duinhof 29, zingen enkele vrijersliédjes uit Ei pese landen. In Groningen wilde „ain boer noar zien noaber tou", in Schotland zingt men van mr. John Blunt. Frankrijk komt met de fiacre, in Engeland heeft men het over Oh no John en uit Nederland komen de jongelui met-„Moeke, daar staat een vrijer aan de deur". liedje In de week van 29 augustus t/m 4 september Te Leiden vestigden zich G. H. Oltheten en fam, leraar, Rijnsbur gerweg 33; R. Pasma en fam boekhouder. Telderskade 14; J. H. A. v. d. Heuvel en fam., onderwijzer, Breestraat 119; E v d. Hoogen en fam., mil., Meershof 7; W Kiemel en fam., rangeerder N.S., a.b Spoorhaven; H. Devilee en fam., vert., Seringenstraat 37; H. M. A v. d. Sanden en fam., contr. dekenfabr.. Titus Brands- malaan 24; A. vom Lehn en fam., buffet- bediende, Pioenstraat 4; J. v. Egmond en 'am., kleurmaker, Doezastraat 37; W. A. Valk en fam, Storm Buysingstraat 40; H. J. Schreuder en fam., sigarenwinkelier. Roomburgerlaan 14; A. J. Eijkman. Da Costastraat 54; R. Steenstra, Kloksteeg 13; N. Hennink geb. v. d. Bijl, apoth.-ass.. Wasstraat 23; T. de Jong geb. Ruijter, Ko- ninginnelaan 51; Y. H. Wang, kok. Pie- ter9kerkkoorsteeg 9; F. Voorzaat, soldeer der. Resedastraat 33; M. Hansen geb. Sou- verein, Madoerastraat 28; H Westendorp, dienstbode, Morsweg 138; E A. J. Dries- sen Dubois, verpleegster, Mezenstraat 2; Chr. Mondt, Thorbeckestraat 40; C. G Verhage, Uiterstegracht 37; N. Langeveld. Oude Vest 137; A. de Water, wolspinner. Hoflaan 113; T. H. P. Tolsma, huishoud kundige, Gerecht 10; S. F. v. d Horst Oude Rijn 9a; J. .7. M. v. Gelabbeek, kin derjuffrouw. St. Jacobsgracht 1; L. Olijer- hoe'k, los arbeider, Herengracht 108; T Vink, kookster, Rijnsburger weg 86; K Blekxtoon, Breestraat 51a; A. Hannaari geb. Monteban, Nic. Beetsstraat 28; J. J de Gelder, Rijnsburgerweg 140; G. van Brummen, 11. verpl., Witte Singel 27; P Memelink, Cobetstraat 66; L. J. Zuurdeeg, Dahliastraat 15a; J. P. Keijzer, dienstbode Thorbeckestraat 5; C. Koopman, onder wijzeres. v. d*. Brandelerkade 3; F. E, van Dam geb. Van Bruggen, Lammenschans- weg 24; M. Dubois, 11. verpl., Rijnsbur gerweg 10; M. J. Wind, 11. verpl., Rijns burgerweg 10; E. J. Korf, 11. verpl., Rijns burgerweg 10; W. Buurman, verpleeghulp. Johan de Wittstraat 50; P. F. A. Verhoef. Rijn en Schiekade 36; G. D. Klaasscn. winkelbediende, Breestraat 114a; W. J Botman. 11. verpl., Rijnsburgerweg 10; G. H. Schaap, Piet Faaltjenspad 3; H. Filip- po, Pioenstraat 4; J. H. F Fischer. Jan van Goijenkade 1. Uit Leidet B. J Simmers en fam.. Witte Rozenstr. 55, Ned. Antillen; A. H. Prins en fam., Rijnsburgerweg 187, Z.-Afrika; J. J. P Tesselaar en fam., Turfmarkt 4, 's-Gra- venhage, Carel Reinierszkade 45; R. Giel en fam., Aalmarkt 11, Ned. N.-Guinea; W. L. Bong en fam., J. v. Goijenkade 3. Ver. St. v. N.-Amerika; J. den Holder en fam. a.b. Delftse Jaagpad. Voorschoten. Leidseweg 319; A. Room geb. Reitsma en fam.. Veilingkade 54, Doetinchem, Sta tionsplein 6; G. M. Rzeszowski geb. Van Herpen en fam., Cronjéstraat 8, Zuid Afrika; B. L. de Rooy en fam, Donker- steeg 21, Amsterdam, A. Lammingastraat 37 1; W. M. E. Noach en fam., Rurggra- venlaan 43, Utrecht, A. v. Ostadelaan 155; F. v. d. Mark en fam, Hoflaan 161, 's-Gra- venhage, Abrikozenstraat 82; M. Boon en fam., Hoge Rijndijk 140, Leiderdorp, A. v. Saksenstraat 34; J. H. Huigen en fam., Morslaan 31, Utrecht, Bijleveldstraat 12, Th. A. van Gent en fam., Morsstraat 47, Voorhout, Engelselaan 11; M. W. Hoek en fam., Lammenschansweg 170, Zoeter- woude, Vluietweg 12d; T. Derogee geb. van de Kleut en fam., De Genestetstraal 93, Amersfoort, Magelhaenstraat 46; K. Veldkamp en fam., Duinhof 57, Schiedam, Cort v. d Lindenlaan 6; C. Smit geb. Zuur deeg, Van 't Hofstraat 13a, Ede Gld., Bruin'horsterweg la; H. B Sierat geb. de Boordor, Leuvenstraat 39, Amsterdam, Admiralengracht 226 II; H. G. van Hou ten, Morsweg 11, Z.-Afrika; E. M. G. Pluij- mert, Rijnsburgerweg 5, Oegstgeest, Pr. Bernhardlaan 28; J. Paauw, Noorderstiraat straat 6, Ede Gld., Bruinhorsterweg la; 1, Baarn, Eemweg 18; J. J. Smit, Lombok- W. Struljk, Langebrug 6, Delft) Oost singel 128; C. P. M. van Vliet geb. Teu- ben, Rapenburg 122, Rotterdam, Zwarte- Oecumenische Raad in Oegstgeest bijeen Kunst, Kerk en pastoraat zijn nu samengebracht OP KASTEEL „OUD-POELGEEST" werd het afgelopen weekeinde een conferentie gehouden, uitgaande van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. In zijn openingswoord zei de voorzitter, prof. dr. W. F. Dankbaar, zeer verheugd te zijn over de grote opkomst. Dit houdt een goede belofte voor de toekomst in. Nadat men twee verzen van Gezang 150 had gezongen, las de voorzitter gedeelten uit Genesis 22 en Johannes 4. Hij ging nader in op de woorden: ^Op de berg des Heren zal het voorzien worden". In onze tijd behoeven er geen offers, zoals het offer van Abraham, meer ge bracht te worden, want Christus' dood op Golgotha stelt al deze offers In de scha duw. Toch zijn er velen, die menen een eigen bergje op te moeten richten. Mogen wij echter wel zeggen dat een bepaalde berg, de berg des Heren is? Er is, aldus spr., maar één berg n.l. de plaats waar Christus is en in ons midden woont. Wij dienen samen één gemeenschap te vormen en elkaar te sterken in één geloof en één Dit streeft de oecumenische beweging na. De tocht van Abraham was zwaar en moeizaam, groot van geloof en offerbe reidheid. Wij Christenen hebben ook of ferbereidheid nodig om allerlei vormen van scheiding te overwinnen. Het doel van deze conferentie, aldus prof. Dank baar is: elkander te sterken en samen te gaan op de weg om God te dienen om Christus' wil. Er ontstaat dan een we reldwijd uitzicht, een gericht zijn óp Hem. die ons aller Heer is. Afzijdigheid Prof. dr. ir. E. de Vries uit Den Haag sprak over: „Christelijke verantwoorde lijkheid voor het welzijn van de wereld". Hij toonde aan. dat het niet alleen de groten der aarde zijn, die het lot van de wereld bepalen. De verantwoordelijk heid voor deze merkwaardige wereld berust ook bij hen, die begrip hebben voor de opdracht, die Christus aan ons al len heeft gegeven. Er is een groeiend be sef van de noodzaak tot samenwerking, als gevolg van de ongekende afhanke lijkheid, die ieder van ons voelt. Een conflict in Korea b.v. heeft invloed op ons welzijn. De moderne communicatie middelen brengen de volken dicht bij elkaar. De invloed van de kleinere giroe pen is merkbaar verminderd. Dit was pro vincialistisch. kenmerkend voor de 19- eeuwse economie. Wie thans zijn eigen welzijn wil bevorderen ten koste van anderen, schaadt zichzelf. De tweede we reldoorlog heeft veel zekerheden wegge vaagd en deze tijd is noch beter, noch gemakkelijker geworden. In de snelle ont wikkeling die wij thans beleven, wreken geestelijke en economische afzijdigheid zich. Wanneer wij ons niet met de reld bemoeien, bemoeit de wereld zich wel met ons. Voorts behandelde spr. de vraag, of de christenen de wereld wel kun nen redden. Zij vormen immers een klein percentage. Toch is gebleken, dat christenen een uitzicht in bepaalde situatie kunnen bieden, waartoe anderen niet kunnen ko men. Regeringen, die in verlegenheid raken, wenden zich tot de Kerken met het dringend verzoek om hulp. Als sprekend voorbeeld hiervan schetste spr. de ontwikkeling van de vakbeweging in Brazilië, waar minister van arbeid zich wendde tot de evangelische Kerken om het com munistisch gevaar te helpen be zweren. Met andere interessante voorbeelden verlevendigde prof. De Vries zijn causerie. Hij wees nog in dit verband op Zuid-Afrika, waar men op een dood punt gekomen scheen te zijn inzake de rassenpoli tiek en het gesprek weer op gang moest komen met inschakeling van de Kerken. Zich bepalend tot Neder landse toestanden besprak hij de aangekondigde bijstandactie voor de achtergebleven gebieden. Het is uitermate verheugend, dat het in ons „verzuilde" land mogelijk is. dat zo'n actie tot stand komt onder leiding van een bestuur, waarin vrijwel allp richtingen zijn vertegenwoordigd. Hel gaat niet alleen om het geld, dat er moei komen; van minstens evengrote beteke nis is de geestelijke achtergrond. Dit is het aanvaarden van Christelijk® verant woordelijkheid van verstrekkende bete nis voor het welzijn van de wereld. Wereldraad 's Avonds sprak dr. H. Berkhof over: „Wat doet de Wereldraad van Kerken op het ogenblik?" Hij gaf een beschouwing over de stof. die op de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken te New-Haven behandeld was. Tegen alle verwachtingen was de verhouding Oost- West weinig ter sprake geweest Als de drie hoogtepunten van deze ver gadering zag spr. de discussies over de stopzetting der kernproeven, over het ver anderen van de basis van de Wereldraad van Kerken en over de geloofsvervolging in Columbia. Met toenemende klem werd over de stopzetting van de kernproeven gesproken. Hoe moet men als Christen hierover denken? Sommigen menen, dat de morele inzich ten ontbreken. Op deze wijze kunnen de V.N. ook een verbod uitspreken. Als Christen echter moet men het goed, goed en het kwaad, kwaad vinden in Gods stijl. Anderen vonden het verbod onbarmhar tig, omdat men weinig van de feiten af weet. De kwestie van de basis der Wereld raad van Kerken vond spr. één van de meest spannende discussies in de vergadering. De huidige basis is ont leend aan de basis van de Par()se jongenmanncnvereniging en luidti Jezus Christus ais God en Heiland ln overeenstemming met de Heilige Geest. Volgens sommige meningen is deze basis erg beknopt. Toch waren er veel stemmen tegen om aan deze basis iets te veranderen. Het voorstel tot verandering is nu een jaar uit gesteld. VooTts wilde men een motie over de geloofsvervolging in Columbia Is dit ech ter wel de juiste weg? De regering van Columbia heeft haast niets te vertellen. Het centraal comité heeft de C.C.I.A. dan ook verzocht, de regering van Columbia te verzoeken de toestand zoveel moge lijk te verbeteren. Ook kwam aan de orde de kwestie van de internationale zendingsraad. Deze wil zich verenigen met de Wereldraad van Kerken. De vorm heeft men weten te vin den. De int. zendingsraad zal de status van een grote onderafdeling in de We reldraad van Kerken krijgen. Er kunnen ook Kerken aan meedoen, die. niet bij de Wereldraad van Kerken zijn aangesloten. Tot nog toe is over deze kwestie geen beslissing gevallen. Dr. Berkhof sprak ook over de Kerken, die zich willen verenigen. Volgens hem gaan we een nieuw type kerkvereniging tegemoet. Er gaan Kerken komen, waar in men het nog niet met elkaar eens is Is dit niet het wijste, wat we kunnen doen?, vroeg hij zich af. De verschillen dan dichter naar elkaar toe Afrika In het referaat dat dr. E. Emmen uit Den Haag hield, gaf deze zijn indrukken weer van het leven der Zuidafrikaanse Kerken, naar aanleiding van de reis, die hij dit jaar maakte. De historische ver bondenheid met het stamverwante volk is mede de oorzaak, dat het contact met Nederland op prijs wordt gesteld, De pro blemen zijn zeer ingewikkeld en doordat het oog van heel de wereld op Zuid- Afrika is gericht, heeft men behoefte aan contact en raad van hen, die geacht wor den de Zuidafrikaner» te kennen. De hoofdindrukken van dr. Emmen zijn, dat het gehele menselijke leven daar sterk politiek geïnfecteerd is. Het zoeken naar een uitweg vooral t a v. het rassenvraag stuk is zeeT moeilijk. Men moet de mentaliteit van het volk kennen om te kunnen begrijpen, waarom de atmosfeer so sterk ge laden is. Spr. gaf een interessant his torisch overzicht. Uit de patriarchale verhoudingen van vroeger spruit de rechtlijnigheid van de hedendaagse regeringspolitick, die de rassenschei ding voorstaat, voort. De Kerken leven naast elkaar, onderling dus ge scheiden. Het is dan ook een gewel dige gebeurtenis wanneer er een ge sprek tussen vertegenwoordigers van diverse Kerken kan plaatshebben. Langzamerhand gaat het besef echter doordringen, dat het op den duur zonder deze samengang van de Ker ken niet gaat. Men moet evenwel Id Nederland nimmer dc gedachte heb ben, dat het de bedoeling is, de natu rellen te verdrukken ln de slechtste zin. Wel is men erop uit aan hen rechten te onthouden. Spr. had wel kritiek op het beleid, dat in Zuid-Afrika wordt gevoerd, doch gaf anderszins onomwonden toe, dat de pro blemen zeer moeilijk zijn Gisteravond gaf ds. Barnard enkele in drukken ovér zijn werk als secretaris van de „Van der Leeuwstichting". In het be gin, nu 3 jaar geleden, had hij het zo druk gehad, dat hij het gevoel kreeg, dat hij eigenlijk niets deed, niets opbouwends. Het werk moest eigenlijk stilgelegd kun nen worden, zodat er van de grond af iets kon worden opgebouwd. Het liefst; had ds. Barnard de beschikking over een eigen kerkje, waarin met de Gemeente geëxperimenteerd kon worden, een soort „research-parochie". Deze parochie moet oecumenisch zijn, omdat vele kunstenaars niet veel van de kerkelijke verhoudingen Dit droombeeld is iop zeer bescheiden eohaal werkelijkheid geworden, niet in een eigen kerk, maar wel met enthou- medewerkers. Br worden geregeld :n op het gebied de kerkzang, gehouden, waaruit liederen naar voren kwamen, die in het maand blad „Wending" zijn opgenomen. Deze „research" en de toepassing ervan, noemde ds. Barnard het voor hem be langrijkste werk in de afgelopen drie Jaar. Hierdoor werden de kunst, de Kerk en het pastoraat op de meest bevredi gende wijze samengebracht. Eerste prijs voor Leidse drumband De drumband De Burcht heeft zaterdag onder leiding van de heer K. de Jeu op het Jeugdconcours te Delft de eerete prijs behaald, met zeer veel lof van de jury De Leidenaars, die het jongste korps vormden, kregen een zilveren beker en een medaille. waalstraat 99; M. Schuit geb. van den Ameele, Hoge Rijndijk 63, Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 2; D. Verstegen, M. Treub- laan 55. Harderwijk, Oranjelaan 29; J. M. de Wet, Witte Singel 38, Z.-Afrika; C. M. Baas, Witte Singel 27, Amsterdam, Marnixstraat 250a; J. Verhoeven, Haag- weg 108, Rolde, Papenvoort 15a; J. W. M. de Roode gëb. Meertens, Coornhert- straat 22, Oegtgseest, Warm onderweg 40; E. P. Wegener, Boerhaavelaan 27, Apel doorn, Loonlaan 59; A. P. van den Engel, Rijnsburgersingel 8, Bussum, Ceintuur baan 43; J. G. Bink, Oosterdwarsstraat 9, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Parallelweg 71; A. H. Schrama, Herensingel 3, 's-Graven- hage, Dr Schaepmanstraat 2; P. v. Die- men geb. v. d. Berg, Boshof 7, Rijnsburg, Vliet NZ 82; J. F. Vreeke geb. Kesteloo, Noordeinde 39. Biervliet, Havenstraat 10; W C Bekker. Aarstraat 27, Oegstgeest, v. Assendelftstraat 37; De Lunenborg, De Gijselaarstraat 1, 's-Gravenhage. H. v. Hollandlaan 21; H. Groeneveld, De M. v. Streefkerkstraat 35. Haamstede, J. J. Boeijensweg 5; A. Pietersen, De Sitter- laan 29, Roden. Foxwolde 75; N. Benja mins, M. Treublaan 1, Enschede, Kotten- dijk 68; G. F. M. Damave, Meloenstraat 13, Amsterdam, Schollervbrugstraat 14 II; Th. Zimmerman, Drulvenstraat 44, Deventer, Sluisstraat 15; H. A. Zimmerman, Drul venstraat 44, Deventer, Sluisstraat 15; M. W. van Barneveld geb. Neijemhuis, Tul penstraat 10, 'shGraivemhage, Nienoord- straat 63; H. K. Matters, Hyancinthenstr. 23a, Hilversum, Noodweg 37; A. E. Som berg geb. Huysmaan, J. v. Goijenkade 2 a, 's-Gravenhage, v. Swietenstraat 105; C. M. Hooykaas, Groenhovenstraat 11, 's-Gravenihage, v. Hogenhoucklaan 54; D. Parmentier, Witte Singel 103, Utrecht, Badstraat 2 bis; H. S. M. van Barneveld, Morsweg 127, 's-Gravenhage, Nienoort- straat 63; W. N. Kout, Rijnsburgerweg 86, Haarlem, Nassauplein 2; E. C. Wagenma kers en A. P. Hovenier, Rijnsburgerweg 10, Ede Gld., Bovenweg 56; A van de Beek, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam, Broederstraat 92; R. L. Buseman, Rijns burgerweg 10, Maartensdijk U., Tolakker- weg 9; D. Jansen en W. Jansen, Fagel- straat 16, Eindhoven, Daguerrestraat 6; M. v. d. Kamp, Roodborststraat 41, Rot terdam, Karmelweg 2c; S. Ch. H. Stran- kinga, Merelstraat 30, Oegstgeest, A. v. Burenlaan 6; M van der Giessen, Was- senaarseweg 60, Wassenaar, Waalsdorper- laan 7; M. Scheele, Lijsterstraat 7, Utrecht, Fred. Hendrikstraat 28; J. J. A. Hendriks, Lange Mare 31 a, Blokker, Westerblokker 77; A. J. Krekelaar, Oude Singel 2, Uden, Vliegbasis Volkel; H. J. Kleer, Oude He rengracht 13, Leiderdorp, W. de Zwij gerlaan 14; A. E. Sa. M. Elshof, Haarlem merstraat 139a, Nijmegen, Oranjesingel 41; G. van Eek, Waardgracht 91, Hilver sum, Noodweg 37; B. Salvador, Soemba- straat 63, Italië; J. G. M. v. Leeuwen, Sophiastraat 14, Hilversum, Noodweg 37; T. H. The, Moddermanstraat 15, Amster dam, Regulier9gracht 34; F. P. Coomans de Ruiter, Rapenburg 131, Oegstgeest, Kamphuizenlaan 8; H. M. A.Dirkzwager, Kernstraat 7, Doetinchem, Koppels 10; H. Brandts Buys, Zoeterwoudse Singel 11, De Bilt, Overboslaan 39; E. A. Kallen- born, Kam. Onneslaan 31, Leidschendam, Pr. Bernhardlaan 59; H. M. Meijkamp, Van 't Hoffstraat 12a, Amsterdam, Mar nixstraat 284; C. van Houten. Kapteyn- straat 32, 's-Gravenhage, Adelheitstraat 64; C. H. M. Doesburg, Bilderdijkstraat 16, Utrecht, W. Barentzsbraat 4; G. C. van der Woerd, Gerrit Doustraat 77, Utrecht, Broerestraat 13; D. Sloos, Rijn en Schie kade 33, Leiderdorp, Koningstraat 10; H. L. van Dijk, Witte Singel 11, Wassenaar, Wittenburgerweg 78; J. Veldhuljzen, Pieter Huibertshof 8, Weert, Karerne- laan 101; A. Roggeveen, Rijnsburgerweg 31, 's-Gravenhage, Mezenlaan 17; M. van Dam, Johan de Wittstraat 50, Utrecht, Kromme Nw. Gracht 40; A, H. J. de Geus, Fagelstraat 44, Groningen, IJssel- straat 77a; F. A. van Rooijen, Javastraat 8, Vlissingen, Breewaterstraat 14; P. van Beijeren en J. van der Plas, Witte Singel 27. Amsterdam, Oostzaansbraat 87 III; J, C. van Scherrenburg, Rijnsburgerweg 10, Rheden, Reinaldstraat 2; E. M. J. Th. Goeman, Rijnsburgerweg 10, Warmond, Oranje Nassaulaan 10; J. A. Beun, Joh. de Wittstraat 11, Zwitserland; J. van der Wal, Aalmarkt 1, Vlissingen, Boulevard Bankert 58; Th. Vermeulen, Vestestraat lb, 's-Gravenhage, Laakkade» 94; L. J. Dolman geb. Sohreueder, Roodenburger- sbraat 6, Wassenaar a.b. woonschip „Prln- cehaven"; H. S The, Diefsteeg 0b. Utrecht, J. v. Oldenbameveldtlaan 1; E. M. C. Se- veriens geb. van Lutsenburg, Rapenburg 62, Denemarken; A. Declemy, Lorindans- hof 5, 's-Gravenhage, Noorderbeeksrbaat 32; O. M. J. Matti, Noordelnde 50, Arnhem Velperweg 137; J. W. E. Bakema, Plant soen 9. Valburg Gld., Stationsstraat 5; M. Veenkant geb. Siebum, Hoge Rijndijk 10, Oegstgeest, Dorpstraat 26; G. J. van den Berg, Stieltjesstraat 28, Katwijk, Laan van Nieuw-Zuid 14; C. A. J. Thissen. Lammenschansweg 12, Roermond, Chris- toffelstraat 7; M. C. J. Schrama. Konin- ginnelaan 27, Breda, Ulvewhoutselaan 19; A. M. T. Haanappel, Groenhovenstraat 13, Rotterdam, Provenierssingel 50; M. M. J Toers Bijns, Rijnsburgerweg 10, Am sterdam, Joh. Vermeerstraat 65; M. E. C. Tadema. Oude Herengracht 13. Leider dorp, W de Zwijgerlaan 14; P. J. de Lange, Hooi Kerkgracht 8, Amersfoort, Huygenslaan 28; M, Roest Crollius, Hooi gracht 3, Grave, Boschebaan 15; J. C. Wlj- mer, Waardgracht 38. Katwijk, Seinpost- straat 11. Poppenspelwedstrijd in Volkenkunde Zoals bekend, ls in het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden een zome*- tentoonstelling over het poppenspel ga- houden. Bij de opening al werd meege deeld, dat in het kader van deze ten toonstelling een poppenspelwedstrijd zou plaats hebben. De datum van deze wedstrijd is than» vastgesteld op 18 september. Op die dag zullen een 12-tal groepjes, bestaande ui» scholieren en leden van Jeugdverenigin gen, korte stukjes poppenspel opvoeren met zelfgemaakte poppen. De prestaties van deze jongelui worden beoordeeld door een deskundige jury, waarin een aantal vooraanstaande Nederlandse pop penspelers als Guldo van Detb en Feike Boschma, zitting hebben. Het programma begint 's morgens om 10- uur en gaat met een onderbreking voor de lunchpauze door tot 's middags 5 uur. Over het algemeen zullen de meest ervaren groepjes in het middagprogram ma optreden. Er zijn groepjes uit verschil lende plaatsen van het land (o.a. Utrecht, Haarlem. Den Haag, Schiedam. Leiden en Groningen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3