CHRISTELIJK „Zomaar even naar de kerk gaan" een verkeerde instelling Puzzel mee Hernhutters uit hele wereld na ruim 25 jaar bijeen Visser 't Hooft: Eenheid nog lang niet bereikt Eert woord voor vandaag Kanttekenin\ De Hongaarse kerken zijn in de smeltkroes INNSBRUCK Het echt luisteren vraagt veel voorbereiding ^TORDT rel veel in het gedaan? Deze onbelangrijke vraag stelt dr. J. C. A. van Loon in de (Geref.) Delfshavensche Kerkbode. En hy geeft verschillende voorbeelden van dit verschijnsel, dat eigenlijk een levenshouding is geworden. Een ver- keerde dan altijd. Dr. Van Loon heeft het i luist preken, 1 het „zoi ZO maar naar de kerk gehold, en ook zo maar er weer uit „Ik ga er net eender uit als ik erin gekomen ben," is een bekende klacht van kerkgangers, soms t.a.v. een bepaalde preekheer, soms t.a.v. een heel kerkgenoot schap. En dan ligt de schuld naar sprekers mening toch vooral bij die predikant of die gemeente. Eerlijke naturen zeggen er wel bij: ..Nu ja, een mens is ook niet altijd gelijk: het ligt natuurlijk ook wel eens aan jezelf". Troost vol voor de dominee bedoeld. M AAR 2 het niet al lang tijd weer eens te gaan schrijven en praten over de kunst van luisteren? De kunst van luis teren speciaal in de eredienst. Dus over de domme gedachte van wie waarin de gemeente wel tegen over de liturgie en het onderdeel, niet luisteren kan uiterst actief moet zijn met haar hart en ziel en geest, t.o.v. de preek die zij moet hóren, in zich opnemen, toe passen, bewaren enz. enz.?! Zo maar naar de kerk gaan en dat kerkgang noemen, dit klopt toch niet? Je gaat zomaar naar een amusementsfilmpje kijken of zo maar naar de cineac. Dan zul je wel zien wat er te zien valt. Maar wie naar een goed toneel stuk gaat, die zal zich oriënteren over stuk en schrijver, en als het enigszins kan, het eerst nog weer eens lezen. En de muziekliefheb ber loopt niet zomaar de concert zaal binnen. ]\/TAAR lezen onze klagers over JA-l hun kerkgang 's middags (èls ze althans 's avonds nog gaan) de zondag van de catechismus na? Praten ze er over in hun gezin; Jongens, vanavond krijgen we dat onderwerp: wat denken jullie daar nu zelf van? Wat moet de domi nee daar vanavond volgens jullie in elk geval bij bespreken? Dit is voor niet weinigen van ons te gek om zich voor te stellen! En dat ligt dan aan ,,die ouderwetse ca techismus. die we al zo vaak ge hoord hebben". Dat de dominee zich ertoe zetten moet om hem „nieuw" te maken, akkoord, maar we praten nu maar even over de luisteraars. langrfjker en persé onmisbare ..voorstudie" voor de kerkgang nl. het regelmatig en aandachtig bijbellezen, wel voldoende terecht onder ona? Men komt toch gezin nen tegen, waarin men alleen 's zondags (na een vet, sufferig ma kend zondagsmaal) bijbelleest. En vele, waarin men niet verder komt dan ééns per dag. Vandaar, dat men dan bij het boren van namen In de preek, als van Mel- chlsedek, Zlppora, Amram en Jo- chebeth, al van de wijs raakt en het „zo moeilijk" vindt! OM maar niet te spreken van pogingen om met elkaar een tekst in zijn heilshistorische plaats te zetten. „Wat is dat. heilshisto risch?" moet men dan al heel gauw horen. En de brieven van Paulus, die de eerste gemeenten in hun geheel hoorden voorlezen, zijn dan voor ons geslacht wel ze ker veel en veel te zwaar, tenzij men er een aardig en vooral „ac tueel" motto op plakt om dan daarover te praten en dit verkon diging te noemen. gaan verlangen linee zo diepzin nig is als Johannes en zo eenvou dig als Markus: zo gedegen als Paulus en zo machtig als Petrus; zo wettisch als Mozes en zo ly risch als Job, zo aristocratisch als Jesaja en zo duidelijk als Amos, zo fijnzinnig als Hanna en lieflijk als Maria; zo ijverig als Martha en zo deskundig als Priscilla (de bijbellezer volgt de voorbeelden wel en corrigeert ze ev.?), kort om we kunnen van deze arme zon debok een schaap willen maken met vijf poten, als de preek in steeds groter verdunning moet ge geven en met al meer kunst en vliegwerk gepaard moet gaan, en niet het „eenvoudige" (in de die pe zin van dit mooie woord) ken merk van het ware blijft ach, al staat dan op elke preekstoel een Wim Sonneveld, het volk gaat verloren omdat het geen smaak in het eeuwige leven, d.i. in de „ken- nisse Gods" heeft. Nee. zomaar even naar de kerk gaan, het is ver beneden uw stand. KRUISWOORDRAADSEL OPGAVE PUZZEL No. 13 Horizontaal: 1 Onplezierig verblijf, tegen, 9 priem, 11 vogel, 13 rondhout, 14 kledingstuk, 16 flink, 18 hoofddek sel, 19 boom, 21 zangnoot, 22 deel van een schip, 24 gesloten, 25 voedsel, 21 pleizer, 28 Zuidn. kopje. Verticaal: 2 Reisbrief, 3 binnen, t deel van de bijbel, 5 deel van de voet, 6 bezinning, 7 Russ. maat, 10 «tuk hout, 12 bloem, 14 diploma, 15 voorzetsel, 17 dier, 20 sportterm, 22 lepelkost, 23 gerei, 26 dichtbij. OPLOSSING PUZZEL No. 12 Horizontaal: 1 Vrees, 5 zes, 7 beleid, 8 ra, 10 ka, 12 mat, 14 pekel, 16 aker. 18 Io, 19 as, 20 Ee, 22 ook, 23 degen, 24 dok, 25 verstolen. Verticaal: 1 Vermaak, 2 eb, 3 eek, 4 slap. 5 zirkoon, 6 e.d aaks, 11 plak ken, 13 te, 15 ei, 17 reeks, 21 eg, 23 dor, 24 de. Benoemd aan de Elout van Soeter- woudeschool te Amsterdam:, tot hoofd de heer A. Hoogervorst te Amsterdam; tot onderwijzer de heer Wagemaker te Leeu warden en tot tijdelijk onderwijzeres mevr. J. M. VerhagenThierry te Hil- Eenheid der broeders levende werkelijkheid? Gisteren ls de eerste algemene synode van de Hernhutters sinds 1931 in Bethlehem in de Amerikaanse staat Pennsylvanië gesloten. Vanaf 12 augustus zijn daar 44 vertegenwoordigers bijeen geweest van de gemeenten in Tsechoslowakije, Duitsland, Denemarken, Nederland, Zwitserland en de Verenigde Staten en van de zendingsvelden in Afrika, Alaska, Nicaragua en West-lndië. De kerk van de Boheemse en Moravische Broeders (ook genoemd Broeder- uniteit, in Nederland: Evangelische Broedergemeente) is een voortzetting van de oude Moravische Unltas Fratrum, die vijfhonderd jaar geleden werd gesticht. Dit feit heeft uiteraard in Bethlehem in het middelpunt van de belangstelling gestaan. In de openingsdienst heeft de voorzitter, dr. F. P. Stocker uit Bethlehem, erop gewezen, dat sinds de laatste algemene synode de Moravische kerk door jaren van pijnlijke scheiding heen is gegaan. Zij had de hartverscheurende ervaring, hoe het is. wanneer broeders tegen broeders vechten. Samen, zo vervolgde dr. Stocker, willen wij nu de wereld tonen, dat de eenheid der broeders een levende werkelijkheid is en dat wij allen één zijn in Jezus. bije< tot 1031 steeds in de Conferentie van „Geloof en kerkorde" Lil je: Eenvoud in de leer gevraagd en een krachtig christelijk leven DR. W. A. Visser 't Hooft, se cretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, en de Lu therse bisschop Hans Lil je van Hannover hebben zondag te Ober- lin (Ohio) op een studieconferen tie voor „Geloof en kerkorde", verklaard dat in de afgelopen ja ren geboekte vooruitgang nog slechts de eerste schreden zijn op de weg naar een grotere een heid van de christenen. Dr. Visser 't Hooft zei dat de christenen niet meer zo geïsoleerd van elkaar zijn als vroeger en dat zij de wereldraad bezitten als een orgaan waardoor zij uitdrukking kunnen geven aan hun ge voel van eenheid. Maar, zo vervolgde hij, wij zijn nog lang niet zover, dat wij de wereld die unieke eenheid van geloof en leven kunnen tonen, die in het evangelie be sloten ligt. Een dergelijke eenheid sluit geen grote en rijke verscheiden heid uit. maar wel tegenspraak op de wezenlijke geloofspunten, scheiding bij de avondmaalsviering en naijver be halve dan de geestelijke wedijver. De secretaris-generaal keerde zich te gen de gedachte, dat een grote ver scheidenheid van gezindten een winst is, omdat elk persoonlijkheidstype iets kan vinden, dat met zijn speciale be hoefte overeenstemt. „God heeft ons daarvoor niet geroepen" zei hij, ,/maar Hij heeft ons tot daden geroepen, om deel te nemen aan de grote missie in de gehele wereld". Bisschop Lilje drong aan op pogingen om de eenheid van de christenen te bereiken langs de volgende lijnen: 1 niet aflatend speurwerk op theolo gisch gebied ter bereiking van de een heid 2 eenvoud in de leerstellingen omdat wij, als wij niet eenvoudig kunnen zeg gen wat wU geloven, ofwel niet werke lijk begrijpen wat wü zeggen ofwel niet werkelijk geloven wat wij zeggen gaat boven de door de sekten bepaal de lijnen om betere christenen te worden. De conferentie wordt door 300 per sonen bijgewoond. „Geloof en kerkorde" was een der oecumenische stromingen, die in de Wereldraad samenvloeiden. Het werk- van Faith en Order'' wordt nu onder dezelfde naam door een afdeling van de Wereldraad verricht. Meerjarig rectoraat in Wageningen Verwacht wordt, dat dezer dagen de koninklijke goedkeuring wordt verleend tot het verlengen van het rectoraat van prof. ir. W. de Jong, die in het afgelopen studiejaar rector-magnificus van de Land bouwhogeschool was. Op 16 september zal professor De Jong een rectoraatsrede uitspreken in de aula der hogeschool. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Land bouwhogeschool, dat aan het begin van het nieuwe studiejaar geen rectoraats overdracht plaats vindt. Door de reorganisatie van de bestuurs vorm is de mogelijkheid geopend dat de rector-magnificus drie jaar achtereen als zodanig fungeert. Van lier - .en der] voonngenomen- 3 moed tot denken heid te bestrijden; 4 het christelijk leven opnieuw bezie len door een krachtig streven dat uit- 38ste conferentie van de Centrale Bond De Centraal Bond voor inwendige zending en christelijk maatschappelijk werk houdt van 1 tot 4 november zijn jaarlijkse conferentie de 38ste - De Pietersberg te Oosterbeek. Het derwerp is „Gemeente en maatschappe lijk werk". Het heeft vooral betrekking op de verhouding tussen de kerkelijke gemeente en haar „beroepskrachten", die namens de gemeente hulp verlenen. Sprekers zijn mejuffrouw T. Petri, supervisor bij de hervormde stichting voor kerkelijke sociale arbeid te Den Haag (maatschappelijk werk vrijwil ligers samenleving), ds. J. C. van Dongen, directeur van de hervormde stichting voor kerkelijke sociale arbeid te Utrecht (het dienst betoon van de gemeente en het maatschappelijk werk), mr. F. Boessenkool, adjunct-directeur van de Raad voor gereformeerde socia le arbeid te Utrecht (diakonie en plaat selijk maatschappelijk werk) en de heer J. Ritsema van Eek. directeur van De Lindenhof te Schiedam (diakonie en het werk der inrichtingen). Overgangsbepaling 238a-h toepasselijk op Nijkerk? Het breed moderamen van de gene rale synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft volgens het Geref, Week blad aan de provinciale kerkvergade ring van Gelderland verzocht maatre gelen te treffen, om de overgansbepa- lingen 235 en 238 a—h toe te passen op de hervormde gemeende van Nijkerk. Dit houdt in, dat de Gelderse kerkver gadering een predikant beroept en een commissie benoemt, welke als buiten gewone ambtsdragers de zorg voor een afzonderlijk vergaderend deel der Nij- kerkse gemeente krijgen toevertrouwd. Men kan aannemen, dat de voorgan- _;r van de zgn. midden-orthodoxe evan gelisatie, ds. G. W. van Tricht beroepen zal worden. Ds. Van Tricht werd in 1920 geboren, werd in 1948 kandidaat, was twee jaar hulpprediker als voorganger een evangelisatie, aanvaardde in 1950 het predikambt te Naarden (voor bijzondere werkzaamheden) en verkreeg in 1954 eervol ontslag met de bevoegd heid van een emeritus wegens zijn be noeming tot voorganger van de Nijkerkse evangelisatie. De nieuwe Amerikaanse dollarbiljet ten, die op 1 oktober a.s. in om loop zullen worden gebracht, zul len het opschrift „In God we trust" dragen. Op grond van een in 1955 aanvaarde wet is dit opschrift reeds enige tijd op postzegels en munten aangebracht. In opdracht van de Lutherse We reldbond heeft een Amerikaanse filmonderneming een documentai re gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen en momenten op het congres van de Wereldbond in Minneapolis. In januari 1958 hoopt men de film geheel gereed te heb ben. Dc tekst zal worden uitgespro ken in het Engels, het Duits en in de Scandinavische talen- Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Akkerwoude: K. Abelsma te marken; .door de provinciale kerk vergadering van Friesland tot predikant 'oor buitengewone werkzaamheden directeur vormingscentrum De Oor sprong te St. Nicolaasga): H. A. Denkers te Oosterzee; door de generale synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (secretaris jeugdwerk Ned. Christen-Studentenvereniging)vik. G. J. Bosman te Nijimegen. Aangenomen naar Blauwkapel- Gr oe nekan: B. Haverkamp te Nieuw-Lekker- land. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Stadskanaal en Stadska- naal-Pekelderweg: C. Mak Azn. te Roden en H. Veenstra te'Veenwoudster- Beroepen te Emmen: dr. M. Feitsma te Oenkerk. Aangenomen naar Smilde: G. S. Oegema te Zutphen. Niet meer. Kand. H. J. Koffrie te Ede verzoekt ons mee te delen, dat hij •geen beroepen meer in overweging kan GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Nijverdal, Hoek (Z.) en Schouwerszijl: kand. C. Bijl te Pernis (verbeterd bericht). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlissingen: J. M. Visser te Dokkum. Ds. H. Moolhuizen gaat met emeritaat De classis Ommen der Gereformeerde Kerken heeft om gezondheidsredenen ds. H. Moolhuizen te Dalfsen eervol emeritaat verleend met ingang van 1 oktober. Ds. Moolhuizen werd in 1890 geboren. In 1921 verbond hij zich aan de gerefor meerde kerk van Krommenie. In 1925 vertrok hij naar Aarlanderveen. De kerk van Dalfsen dient ds. Moolhuizen sinds 1949. 29 september zal hij afscheid nemen Oldenzaalse kerken vragen één avond van de jeugd Vorige week zondag is van de kansels in de hervormde, gereformeerde en de r.k.-kerken van Oldenzaal een afkon diging gedaan, waarin de aandacht wordt gevestigd op het jeugdwerk van de ker ken, dat steeds meer wordt bemoeilijkt door de vele andere activiteiten, die de jeugd des avonds bezig houden. De kerken hebben nu de woensdagavond bestemd voor catechisaties en andere jeugdactiviteiten; zij doen een dringend beroep op de leiding van avondcursus sen, het organisatie- en ontspannings leven, de werkgevers, de ouders en de jongeren zelf om de woensdagavond vrij te houden voor het kerkelijke jeugd werk. Het is gebleken, dat dit de meest geschikte avond is voor alle belangheb benden. Er wordt in onze tijd enorm veel gesproken. U kunt zeggen: gepraat. Ieder, die meent iets te vertellen te Tiebty vraagt de aandacht van de massa. En die is al vlug gentL om te geloven wat zij hoort. Vooral, wanneer er iets belof wordt. Maar als er gezegd wordt, dat wij ons moei hekeren en moeten geloven, zijn wij dan ook zo spoedig reid gevolg te geven aan de oproep? Of praten we dan f« en opperen we allerlei bedenkingen om aan de klem pan boodschap te ontkomen? In Hebreeën twaalf st([ „Ziet dan toe, dat gij Hem, Die spreektniet afwijst". Q spreekt tot ons en Hij vraagt gehoor. Hij spreekt in 2j Woord, in de geschiedenis, in de harde feiten van elke dj Wie niet naar Hem luistert, zal eenmaal berouw hebben als het te laat is. Neem veel gepraat van deze wereld voor kennisgeving aan, maar bedenk, dat Gods spreij nimmer vrijblijvend is! EEN NUTTIGE ONTMOETING TNEZE week wordt er een van een vaak zeer grote draagwijdte. Bi nuttige ontmoeting. Onze volks- verantwoordelijkheid is een oni vertegenwoordiging gaat op bezoek meen grote. Het feitelijk vermof bij onze industrie. Dit bezoek zal niet minder dan vijftig ondernemin gen omvatten. Stellig voldoende om tred. bij de volksvertegenwoordiging het Aan de vraagstukken te doorti houdt daarmee niet altijd getij industrieën nu deze wt besef te verlevendigen, wat er in de gelegenheid en de kans, de led, ons industriële leven gaande is. onzer volksvertegenwoordiging ij Wat dit is, mag bekend heten. Het informaties te verstrekken, voor t betreft problemen van investering juiste beoordeling en voor het tij en financiering van produktiever- fen van ingrijpende beslissingen i hoging en export, van bestedings- misbaar. Waar zouden die inllo tingen beter verstrekt kunnen wt den dan op de plaats van het indt landse concurrentie. Het betreft triële leven zelf? Dit parlementaire bezoek aan oti industrie wordt sedert de bevrijdlj het derde. Het gaat dus in de rlij ting van een gewoonte. Naar eveneens de voortgaande verwerke lijking van menselijke verhoudin gen binnen de onderneming. In het wijde kader van haar werk zaamheden en bemoeiingen wordt overtuiging een goede gewoonte, i onze volksvertegenwoordiging bij zal tot gevolg hebben, dait on! al deze onderwerpen betrokken i heeft zij beslissingen te nemen v; MEER DAN REKENMEESTERS TN een van zijn toekomstfanta- Ingewikkelde structuur van ons et> sieën plaatst de grote schrijver nomisch en financieel leven Is 1 Shaw aan het hoofd van een door meer dan dat. hem uitgedacht wereldrijk niet een Ons land mag zich gelukkig prijst keizer en al evenmin een dictator, dat deze week te Amsterdam q maar een accountant. belangrijk internationaal congt Op dit toekomstbeeld valt wel iets van accountants wordt gehoudt af te dingen. Dat Intussen in maatschappelijk bestel taak de accountant zeer waaraan beroepsgenoten uit func- minder dan veertig landen de be- nemen. tekenls hebben gewonnen, ls buiten Dat dit congres gehonden wordt, i Het is stil geworden Maar onder de oppervlakte ontplooit zich een hecht kerkelijk leven De kerkelijke situatie in Hongarije is momenteel erg moeilijk te overzien. Het ls stil geworden rond de kerken in het land van de Magyaren. Het regiem van Janos Kadar vermijdt angstvallig aan zijn optreden tegen christenen van welke kerk ook ruchtbaarheid te geven, met uitzondering dan van de mededeling over de arrestatie van een groep r.-katholieke priesters. Dat de kerken onder zware druk leven behoeft wel niet nader te worden betoogd. Door de druk van het regiem worden de kerken gedwongen mee te doen aan de z.g. „vredesbeweging". De berichten in de Hongaarse ker kelijke bladen over de activiteit van de „vredescomité's" der protestantse ker ken zijn de laatste maanden sterk in aantal toegenomen. De talrijke bekend makingen en aankondigingen van „vre desconferenties" der predikanten in de verschillende kerkelijke ressorts, van interkerkelijke „vredesacties" en her haalde oproepen tot het deelnemen aan deze beweging tonen duidelijk aan wel ke omvang de medewerking van kerke lijke instanties aan dit communistische propagandaoffensief heeft aangenomen. In een bijzonder moeilijke positie bevinden zich vooral de Geref. Ker ken, welker deelneming aan de „vredesbeweging" een uitgesproken politiek stempel draagt. Een be langrijke rol speelt hierbij de tegen woordige leider van het staats bu reau voor culturele aangelegenhe den, Janos Peter, die, ondanks zijn gedwongen aftreden als bisschop der Geref. Kerken in de herfst van vorig jaar, in het Geref. Kerkblad 61 Ze hoopte, dat Gustav Zuckwaller het bij het rechte eind zou hebben gehad met zijn veronder stellingen. Als dat niet zo was, dan liep ze groot gevaar, nu ze Von Emsighofer had geconfronteerd met deze ring. Weliswaar was het gevaar niet direct, niet hier in deze drukbezette zaal, maar het zou er dan toch zijn voor later en niet eens zo heel veel later. Harold von Emsighofer gooide een heel arse naal van charmante en vleiende uitdrukkingen in de strijd in een poging om voor de volgende dag een afspraak met haar te maken. Ze weiger de aanvankelijk, maar ze wist, dat deze man, die zichzelf een nazaat en overtreffer van Don Juan voelde, die weigering alleen maar voelde als een begin van het spel, dat gespeeld moest worden bij het winnen van een vrouw. Ze was na dat ene moment, dat in de donkere ogen van Von Emsighofer een licht van herken ning had gefonkeld, zeker geweest van zijn ver dere toenaderingspogingen. Hij zou haar niet zo maar laten gaan. Hij zou op zijn manier trachten te ontdekken, hoe die ring aan haar vinger was gekomen. Vanavond niet, maar als zij de afspraak mor gen nakwam, dan zou ze wellicht veel, zo niet alles te weten komen over de rol, die deze char meur in dit samenspel van misdaad en myste rie speelde. Ze zou zijn spel geraffineerd mee moeten spe- JAS VAN HOFWEGEN Hèaadóeló len. Dat wist ze al bij voorbaat. Deze man was sluw en zou geen scrupules hebben, als het er om ging zijn doel te bereiken. Terwijl ze voor zichtig nipte van de drank, die Von Emsighofer haar had aangeboden en voor het oog geïnteres seerd naar zijn conversatie luisterde, overdacht zij, dat het heel moeilijk zou worden. Moeilijk en misschien gevaarlijk. Ze moest volkomen blindvaren op Zuckwaller en als hij ongelijk had, zou het er donker voor haar uitzien. Dat was wat Marianne van der Bij bezighield, toen ze met haar charmantste glimlach afscheid nam van Harold von Emsighofer. „Dus tot morgenochtend tien uur, Herr von Dutzen," zei ze, „dan zult u me dus een gedeel te van de omgeving van Innsbruck laten zien, dat uitblinkt door een natuurlijke schoonheid. Ik ben benieuwd." Hij boog en antwoordde: ,,U zult enthousiast had dus naar alle waarschijnlijkheid de ring herkend. Marianne had een afspraak geforceerd en nu was het zaak met de uiterste omzichtig heid voor haar veiligheid te waken, want de Duitser zou nu moeten toeslaan. En nu zou ook André Rost zonder dat hij het wilde een helden rol kunnen spelen, ja, moeten spelen- De inspecteur draaide het nummer van Gasthof Bayer eri" vroeg Herr Rost te spreken. Er klonk gretigheid in de stem van Rost, toen hij antwoordde en teleurstelling op het ogenblik, dat hij de stem van Zuckwaller hoorde. De po litieman had de vraag op de lippen, of hij mis schien een gesprek met iemand anders had ver wacht, maar hij hield bijtijds zijn woorden in, omdat hij wist, dat een teleurgestelde verlief de weiijig of niet toegankelijk zou zijn voor een plagerij, hoe onschuldig ook. „Herr Rost", zei hij, „zou u me een genoe gen willen doen? Kunt u morgenochtend om acht uur bij de Boznerplatz zijn. Daar kom ik u dan halenJahet is zeer belangrijkinder daadmorgenochtend gaan we een grote stap in de goede richting doennee, ik kan zo door de telefoon verder niets vertellen., wilt u, als het kan, wel zorgen, dat u precies op tijd bent, Herr Rost, ja, bij de fontein op Bozner platz, u weet wel, waar die duiven omheen- krioelen. Daar haal ik u af.... waarom niet op het politiebureaudat merkt u welja, af gesproken." (Wordt vervolgd) nog altijd als „bisschop van Tiszan- tul" wordt aangeduid. Een voordracht van deze man over de bijeenkomst van de Wereldvredes- raad in Colombo, die hij voor 300 deel nemers aan de „nationale vredesconfe rentie van de protestantse zielzorgers" in Boedapest hield en die ook in het Kerk blad in extenso werd afgedrukt, bewoog zich uitsluitend op politiek terrein. De Lutherse kerk ^Tegenover dit alles doet het Luther- van „nationale vredes- bewust alle moeite het ker kelijke karakter, bij dit werk te bewaren Tot de leiding van dit comité behoort ook de in de herfst van 1956 afgetreden Lutherse bisschop D. Lajos Vetö. Op de predikantenconferenties der afzonderlij ke diocesen werd van Lutherse zijde met grote nadruk op een vermindering van de interne spanningen in het land aangedrongen. Christenen, die „bena deeld werden bij de opbouw van de so cialistische gemeenschap", werden op geroepen deze schade in ootmoed te dra-1 gen en niet een strijd te gaan voeren ter verlichting van hun persoonlijk lot. Verder werd erop gewezen, dat het door de Hongaarse protestantse kerken tot de Wereldraad en de Lutherse We reldbond gerichte verzoek om bij de bevoegde regeringen pogingen te onder nemen tot het terugbrengen van Hon gaarse kinderen geen enkele politieke achtergrond had, maar slechts bedoel de de wensen van de ouders te onder strepen. Geen collaborateurs de rig jaar duidelijk constateren. Verreweg de meeste verantwoordelijke figuren in de Hongaarse kerken mag men niet als „collaborateurs" beschouwen. Terwille van een zekere mate van kerkelijke vrijheid moeten de christenen door hun medewerking aan de vredesbeweging" de communistische staat een prijs beta len. die zeker niet gering is. Op dit mo- kan niemand zeggen, of hij mis- '-'--jlgj—- tevergeefs heeft be- schien al teveel taald. Maar is ook iets anders, n.l., dit, dat onder de dekmantel van ge dwongen „vredesaetlvltelten" ln de gemeenten zich een hecht kerkelijk I leven ontplooit. De instandhouding en uitbreiding daarvan is op dit mo- ment de grootste dienst, welke de Hongaarse kerken haar leden kunnen bewijzen. kijf. Men kan zich de ondernemin gen, grote en kleine, en ook mid- denstandsbedrijven, zonder accoun tant niet meer denken. Zijn positie is een vertrouwenspo- ternationale verbindingen binst sitie: controlerend, organiserend en het bedrijfsleven. In het feit, dat hl adviserend van aard, gebonden aan een hoge beroepsstandaard van in tegriteit en eerlijkheid, van waar heid en oprechtheid. In Zuid-Afrika peil, dat de accountancy te onzei heet hij rekenmeester, maar in de heeft bereikt. een weerspiegeling van het intt nationaal karakter, dat het ecot misch leven draagt, zoals dit ook ti uitdrukking komt in de talloze b congres in ons land wordt gehoi den, mag wellicht ook een dankbai erkenning worden gezien van h( TOEKOMSTVERWACHTING 70LANG de wereld bestaat, heeft van de wereld zijn gelegd en uitgi de mensheid met dezelfde pro- breid en de techniek de mens i blemen geworsteld, die zich telkens staat heeft gesteld, niet alleen d in andere vormen aan haar opdron- aarde te beheersen, maar ook in hl gen. De internationale vraagstuk- luchtruim door te dringen, is mi| ken, waarvoor we in deze twintig- steeds geneigd geweest, deze bijbel ste eeuw van het atoom geplaatst woorden van toepassing te acht? worden, zijn in wezen gelijk aan de op de tijd, waarin men leefde, problemen, die zich hebben voorge- Meer dan negentien eeuwen zij daan, sedert de eerste mensen uit voorbijgegaan sinds Jezus tot zij het Paradijs werden verdreven en discipelen zeide: „Voorwaar Ik zt niet lang daarna Kain zijn broeder u, dit geslacht zal geenszins voorbij Abel met een knuppel doodde. gaan, voordat dit alles geschiedt". De knuppel maakte plaats voor Het beeld, dat de wereld that zwaard, pijl en boog, die op hun biedt, is niet erg opwekkend. D beurt weer werden vervangen door twee kampen, waarin de „moderi geweren en kanonnen. In het jongste wereld" is verdeeld, beschikken bt grote conflict tussen twee groepen dc over vernietigingswapens, die - van volken de Tweede Wereld- wanneer zij op grote schaal worde oorlog werd gebruik gemaakt aangewend in één slag een ein van een massaal vernietigingswa- kunnen maken aan het leven va pen, dat atoombom werd genoemd miljoenen mensen. Binnen niet al I en doet denken aan het beeld, dat lange tijd zullen daar wapens au de Bijbel ons geeft van de tijd, wel- wordep toegevoegd, waartegen gee ke vooraf gaat aan de wederkomst afweermiddel bekend ls, omdat ii van Christus. In Markus 13 lezen we, dat Jezus komen vallen, heeft gezegd: „Doch wanneer gij De toekomstverwachting lijkt W hoort van oorlogen en geruchten heel somber. Veel als het ware zo maar uit de lucli verbi van oorlogen, weest dan niet veront- zen zich al niet meer over de vordi rust. Dat moet geschieden, maar ringen, die op het gebied vti het einde is het nog niet. Want volk de ontwikkeling van wapens zal opstaan tegen volk en koninkrijk tegen koninkrijk. Er zullen nu hier, dan daar, aardbevingen zijn en er zullen hongersnoden wezen. Dat is ten verworden. Gelukkig zijn dal het begin der weeën". En ook: „Aan ook zij, die weten dat deze aai alle volken moet eerst het Evange lie gepredikt worden". Even later treffen we dan de aan kondiging aan, dat in de dagen na de verdrukking de zon verduisterd dent Truman besloten had, zal worden en de maan haar glans vang te doen maken met de vei niet zal geven; dat de sterren van vaardiging van de waterstofboni de hemel zullen vallen en de mach- hebben wij hierop gewezen. Wij bi ten der hemelen zullen wankelen, sloten toen met de opwekking, dit Ten slotte zegt vers 33: „Ziet toe, ook voor deze tijd geldt, nl. dat di blijft waakzaam, want gij weet niet, mens in het geloof zijn dagelijks! wanneer het de tijd is" TO«i-ir -■-:.uiJ massa- vernietiging worden gemaalr, Zo zijn het de mensen zelf, dl' deze wereld tot een chaos de des Heren is èn blijft en dat Gd Zijn besluiten volvoert, door doei en laten van de mens heen. Toen. nu zeven jaar geleden, presl werk moet verrichten. Zo zal hij ei Deze bijbelgedeelten hebben steeds toe medewerken, dat alles zich ter de mensheid beziggehouden. Naar mate de wereldbevolking is toegeno men, contacten tussen alle delen verstoten heeft. RENDABELE WEGEN slotte harmonisch schikt a God. Die dc wereld nog nlti QNZE wegenbouwers hebben op een deze elders, en wel in ons nabuur vandaag gehouden bijeenkomst land België, bestaat. Daar kent mei uitdrukking gegeven aan onder hen een wegenfonds als zelfstandig or levende bezorgdheid. De noodzake lijk gebleken beperking van de be stedingen schijnt wel diep in te grij- schijnt goed te werken. "Waarom zot pen in onze wegenbouw. De vraag men niet bereid zijn, van een andu -He* au J— te leren? Ons verkeer vertoont een snelle ont wikkeling., Nog zijn wij niet wal Een nuttig element ln de besprekin- Eisenhower eens van het Ameri- gen op de vergadering van vandaag kaanse volk heeft gezegd: een volk is geweest de accentuering, dat goe- op wielen. We weten ook niet, of dot de wegen tegelijk rendabele wegen zulk een ideale toestand is. Maar er zijn. Een goede weg bedruipt zich- mag wel op worden toegezien, dat' zelf. Hij werkt economisch. Ter ver- de wegenbouw niet tezeer bij de ont- gadering zijn daarvan sprekende wikkeling van het verkeer ten ach- voorbeelden gegeven. ter blijft. Temeer omdat, zoals ge- Een ander nuttig element was de zegd, goede wegen tegelijk beteke- heenwijzing naar een regeling zoals nen rendabele wegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2