Ontwapeningsgesprek is doodgelopen Mcuuie £dJtëctje (öimroiit Ondanks vriendelijk slot Amerikanen geloven nog aan een akkoord Hevige brand in katoenfabriek Negermeisjes trotseren laaghartige blanken Steenkoolproductie nu 100.000 ton lag* er Meer dan 60 procent der Amerikanen kerklid OUDERS VOL VERTROUWEN IN ARTSEN Prins Alexander van België ondergaat hartoperatie öit öoen wij öit Bieöen ölt VRAQen WIJ 1000 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdelingTel 31441. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no, 11053 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EN'SERIXK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken lbfMfUft! in tfoijenöpoct" Wegverkeer macabere vergissing Zie Zondagsblad MA zes maanden slepende en soms toch ook weer oplevende onderhande lingen te Londen heeft de subcommissie voor de ontwapening van de V.N. eindelijk openlijk erkend, dat het gesprek een groot fiasco is geworden en besloten de leden de besprekingen af te breken. Tijdens deze laatste, de 157ste, zitting kon men het zelfs niet eens worden over een datum, waarop de besprekingen hervat zouden worden. Overigens zeiden alle afgevaardig den niettemin, dat er vooruitgang was geboekt tijdens de onderhande lingen. Unaniem was men het er over eens en dat was een succes voor Rusland dat het verslag van de beraadslagingen voorgelegd zou wor den via de ontwapeningscommissie aan de Algemene Vergadering der V.N., die er dan verder over zou kun nen spreken. Opvallend was, dat de atmosfeer waar in de ondertiandelingen werden afgebro ken, gekenmerkt werd door vriendelijk heid. Weliswaar liet Zorin zijn ongezou ten kritiek op de westelijke voorstellen jhoren, maar over en weer werden toch Vriendelijke en beleefde woorden gespro ken. Het was voor de eerste maal. dat een mislukte conferentie op zulk een prettige wijze werd beëindigd, zei een Amerikaanse functionaris, die het weten kon, omdat hij geen enkele vergadering had overgeslagen. De Amerikaanse delegatie is dan ook nog steeds overtuigd, dat er overeen- i stemming zal komen voor de eerste ont wapeningsfase. Immers de belangstelling I voor de oplossing van dit probleem is van beide kanten zeer groot. Alleen is de vraag wanneer eindelijk de bestaande jkloof overbrugd zal worden. Het gesprek over de ontwapening is na de mislukking in de sub-coramissic niet onmogelijk geworden. Tijdens de Alge mene Vergadering is er nog volop gele genheid de kwestie te bespreken. Daarna kunnen de onderhandelingen, tenminste dat wil Rusland, in een nieuwe ontwape ningscommissie, waarin ook landen uit Latijns-Amerika, Afrika en Azië zitting hebben, worden voortgezet. Rijden.iOnder invloed Misbruik pervitine e. d. strafbaar (Van onze parlementsredactie) De minister AJgera (verkeer en water staat) en Struycken (justitie a.i.) hebben de Tweede Kamer voorgesteld om behal ve het rijden na gebruik van alcohol houdende drank ook het rijden na ge bruik van „andere stoffen, waardoor de rijvaardigheid kan worden verminderd" strafbaar te stellen. Dit voorstell wordt gedaan in een bij de Kamer ingediend etsontwerp tot wijziging van enige be palingen van de Wegenverkeerswet. Met die „andere stoffen" wordt niet slechts gedoeld op narcotica, maar ook op niet- verdovende middelen (zoals pervitine), waardoor de rijvaardigheid verminderd kan worden. Het gebruik van deze niet- verdovende middelen heeft de laatste tijd zekere verbreiding gekregen, zo schrijft de regering in de memorie van antwoord. In het wetsontwerp wordt verder voor gesteld voor het houden van wedstrijden met bepaalde voertuigen op de weg al- rijketoestemming noodzakelijk te stellen, wanneer rijkswegen in het par- zijn opgenomen. Voor provinciale wegen is voortaan slechts toestemming in de provincie en voor gemeentelijke wegen slechts toestemming van B. en W. dier gemeente vereist. Voorts opent het wetsontwerp de moge lijkheid, dat bij een gerechtelijke intrek king van het rijbewijs de tijd, dat het rijbewijs, hangende de zaak, in beslag genomen, van de in het vonnis ver melde tijd wordt afgetrokken. Dit is thans niet mogelijk. Hawker straaljagers van de Britse marine geven boven het terrein van de Farnborough-ex- positie een adembenemende de monstratie. De straaljagers beho ren tot de modernste toestellen van de Royal Navy. ,Aardbevingsboin in Amerika Amerika zal op 14 september de i j vervullen van geleerden, die studies aardbevingen willen maken met behulp van een atoombom. De bom zal in Nevada ondergronds tot ontploffing worden ge bracht en naar men aanneemt onschat bare gegevens opleveren over de samen stelling van het inwendige der aarde. (Advertentie) Vanmorgen omstreek kwart over negen is brand uitgebroken in de katoenfabriek van de N.V. Van Vlissingen te Helmond. De brand is uitgebroken In de handdruk- kerij. Boven de stad Helmond hing een verstikkende rook. Van het twintig meter hoge gebouw dreigde de voorgevel in te storten. De bewoners van de vlakbij het brandende gebouw gelegen woningen werd aange raden hun huizen te ontruimen. Met man en macht, soms met groot levensgevaar, wist de brandweer het vuur te localiseren tot een oppervlakte van 750 vierkante meter op de bovenste verdieping. De overige verdiepingen liepen enorme waterschade op. De brand heeft een schade veroorzaakt van enkele honderd duizenden guldens. Openbaar onderzoek naar spoorwegramp bij Woense1. De spoorwegongevallenraad heeft gis teren in beginsel besloten tot het instellen van een openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Woensel. Een datum voor dit onderzoek is nog niet vastgesteld. Prins Bernard heeft het voornemen op maandag 16 september een bezoek te bren_ genaan de n.v. Hollandse Signaalappa raten te Hengelo. Geen plaats voor „Niggers TTET BEGIN van 't schooljaar heeft in Amerika de haat tegen de negers doen opleven. De bepaling dat negerkinderen voortaan „blankenscholen" kunnen bezoeken, heeft zoals gemeld in de staat Arkansas geleid tot het in actie komen van de nationale garde. De mili tairen hebben post gevat voor een school in Little Rock. De negers zijn terugge- kolen minder geproduceerd dan in juli. Het produktieverlies van de vrije zaterdag buiten beschouwing gelaten, is vorige maand altijd nog 60-000 ton minder gedolven dan in augustus 1956. Dat betekent een inkom stenvermindering van ongeveer 12 miljoen. Twee oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen: onder de mijnwerkers neemt het verloop naar de Duitse mijnen hand over hand toe en bovendien is de laatste we ken het ziektepercentage tot bijna het dubbele gestegen. In een week tijds zijn bij het Algemeen mijnwerkersfonds ruim 300 leden afge schreven. Sedert 1 augustus hebben bij van de kléinste Limburgse mijnen 79 ondergrondse vaklieden ontslag geno- en. Dat waren merendeels jongeren. Een griepepidemie geen Aziatische ontreddert de bedrijfsgang In sommi ge mijnen nog meer. Normaal zijn er ond^ de ondergrondse mijnwerkers 7,5 pet zieken, nu 14,6 en b(j de Emma op een na de grootste mijn zelfs 23 pet. Deze griep is volgens dr. H. H. C. Stapert, medisch adviseur van het Alg. mijnwerkersfonds, volstrekt goedaardig. Tn het bloed van de patiënten werden slechts gewone verkoudheidsvirussen aangetoond. De ziekte openbaart zich door plotseling opkomende hoge koorts, die doorgaans twee dagen duurt. De mensen zijn vijf tot zes dagen aan de produktie onttrokken. Er zijn aanwijzin gen, dat de epidemie over haar hoogte punt heen is. Op de jongste vergadering van de on dernemingsraad heeft dc directeur van de Staatsmijnen, mr. F. Jansen, op deze raagstukken de aandacht gevestigd. Hij zei verder, dat een groot aantal woningen, eigendom van de Staatsraij- bewoond wordt door reeds ontsla gen personeelsleden. Hiertegen zullen maatregelen moeten worden genomen. Binnenkort, aldus mr. Jansen, worden de betrokken ministers op de hoogte gesteld van het overleg Inzake de bijzon dere premieregelen. In deze neemt het gehele Staat9mijnpersoneel dezelfde rechtspositie in als de personeelsleden de particuliere bedrijven. ONGEVEER 62 procent van de Amerikanen is lid van een christelijke kerk of van een joodse geloofsgemeenschap. Dit blijkt uit mededelingen In het zojuist verschenen jaarboek van de nationale raad van christelijke kerken In de Verenigde Staten. Het aantal leden van kerkgemeenschappen heeft hiermee een record bereikt, het bedraagt 103.224.954 zielen. Volgens nadere berekeningen van de nationale raad wonen er In Amerika 60.148.980 protestanten, 34.563.851 rooms-katholieken en ongeveer 3.5 miljoen joden. Opstand op Cuba nog niet onderdrukt Hoewel reeds 75 personen zijn gedood 1 gewond tijdens de strijd tegen de re bellen op de vlootbasis Cienfueges op Cuba is de opstand nog steeds niet on derdrukt. Na middernacht braken er op nieuw gevechten uit. Straalvliegtuigen mitrailleerden verschillende gebouwen waar de opstandelingen zich nog ver schansten. De chef-staf van het leger, generaal- majoor Francisco Tabernilla, heeft de in ballingschap levende voormalige pre sident, Carlos Prio Scarras, beschuldigd de revolte, die als mislukt wordt be schouwd, te hebben georganiseerd. De veiligheidsdienst van Syrië zal, zo heeft de regering besloten, drastisch ge zuiverd worden. Vorige week zijn negen hoge officieren ontslagen en gisteren het hoofd van de politie en de veiligheids dienst in het district Aleppo. stuurd. Slechts één meisje heeft ver schillende keren geprobeerd het kordon te doorbreken. Op ondubbelzinnige wijze maakten de gewapende soldaten haar duidelijk, dat op de school voor negers geen plaats is. Ook in Charlotte, Noord-Carolina, heeft een negermeisje het gewaagd on danks de dreigementen, naar school te gaan. De foto's, die beide hier beschre ven tonelen ln beeld brengen, tonen onder andere de vijandige wijze waarop het negermeisje, Dorothy Counts, wordt ont vangen. Een duivelin! schijnt de jongen achter haar te willen zeggen, door twee vingers als horens boven haar hoofd te houden. Deze ontvangst viel echter in het niet bij de wijze waarop zij na het verlaten van de school werd begroet. Een redeloze horde hlanken bekogelde het meisje met stenen en straatvuil. Ku-Klux-Klan Natuurlijk is ook de geheimzinnige Ku-Klux-Klan in actie gekomen. In Birmingham heetf de politie drie oud leden van het genootschap gearresteerd, die uit wraak tegen het toelaten van negerleerlingen op de scholen een 33-jarige neger hebben overvallen en ontmand. In Levittown, Pennsylvania, heeft de Ku-Klux-Klan bij een woning, die on langs door een negerfamiile is betrokken, een brandend kruis geplaatst, het sym- Turkjje. Op voorstel van de democrati sche partij van premier Menderes zullen de nationale verkiezingen in Turkije ver moedelijk reeds 27 oktober plaats heb ben. Dit is zeven maanden eerder dan oorspronkelijk van plan was. WEERBERICHT Veranderlijk De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk veel bewol king met plaatselijk enige regen, later oplaringen, krachtige tot matige zuid westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. (Op gemaakt om 11.30 uur). ZON EN MAAN. 8 september. Zon op 6.04, onder 19.16; Maan op 18.32, onder 5.23; 9 sptember: Zon op 6.06, onder 19.12; Maan op 18.53, onder 6.26. 9 september V.M. PRINS ALEXANDER, de 15-jarige zoon van koning Leopold, moet dinsdag in Boston een hartoperatie ondergaan. Hij lijdt aan vernauwing van de aorta. Als dit verholpen is, zal de Prins volledig kunnen herstellen en lichamelijk op geen enkele wijze gehandicapt zijn. Koning Leopold en prinses Llllane hebben een verklaring afgegeven, die getuigt van grote bezorgdheid, maar ook van een groot vertrouwen in de behan delende artsen. „Na een uitgebreid onderzoek thuis en in Boston, werd donderdag beslist, dat •tot operatie overgegaan zal worden, om onze jongen een normaal en gezond leven te verzekeren en 'n gelukkige toekomst. Natuurlijk zijn Wij bezorgd, zoals alle ouders zouden zijn. Maar wij hebben groot vertrouwen in dc schitterende Amedikaanse doktoren, die deze operatie zullen verrichten. En op grond van dit vertrouwen delen wij hun geloof, dat de operatie slagen en onze jongen snel her stellen zal". Voorzorg De aandoening van prins Alexander veroorzaakt verhoogde bloeddruk in het bovenlichaam, terwijl de blocdtoevocr naar het onderste deel van het lichaam afneemt. „Maar", zo verzekerde een woordvoerder, „tot dusver heeft dit de gezondheidstoestand van de prins niet aangetast. De operatie wordt uitgevoerd als voor zorgsmaatregel, opdat hij zijn goede ge zondheid zal behouden" De operatie wordt uitgevoerd door een niet bij name genoemde vooraanstaande Amerikaanse chirurg, die de techniek van dit soort ingrepen heeft ontworpen en deze al 500 maal in praktijk heeft ge bracht. Men neemt aan, dat het ver nauwde deel van de aorta zal worden verwijderd. De normale bloedsomloop wordt daardoor weer hersteld en compli caties, die anders uit een aorta-vemau- wing zouden kunnen ontstaan, zijn uit gesloten. De prins maakte bij aankomst ln de Ver. Staten een volkomen gezonde in druk. De dag voordat hij in het kinder ziekenhuis van Boston werd opgenomen, mocht hij nog golf spelen. [vin wilt U bent een lezer van deze krant, een vaste lezer hope lijk. een abonnee. Wij zijn de mensen die dagelijks aan die krant werken. Die zorgen dat het nieuws in de krant komt en de advertenties, die u even missen. Wij zijn ook de mensen die kanttekeningen maken bij dat nieuws en die dat doen van onze eigen ge zichtshoek uitt waarbij de Bijbel onze grote Bron i6. En zo zijn wij samen de mensen die op de bres willen staan voor de protestants christelijke dag bladpers. U en wij. En nu gaan we samen een nieuw seizoen in. Een heel bijzonder seizoen want het wordt ingeluid met een „week van de christelijke pers". De gezamenflijke protestants christelijke dagbladen gaan de grote trom roeren. Een propaganda-actiedan is het van zelfsprekend dat we ons beste beentje gaan voorzetten. En deze krant van vandaag wil u het bewijs daarvan leveren. Kijk: Wat verwacht u van uw krant? Nieuws natuurlijk. Maar u zult wel eens verzuchten: „Moet dat nieuws nu allemaal zo verre komen? Laat mij toch ook wat weten van al die kleine di; die zo vlak bij mij gebeuren. En de radio, de N.C.R.V. helpt daarbij mee. Maandag a.s. al zult u na de nieuwsberichten de propaganda-slag- zinnen kunnen horen, die u opwekken onze actie te steunen. En vrijdag avond hoopt de N C.R V. u te kunnen meenemen naar de .keuken van de krant". Ook zal er dn die week een vloedgolf van propaganda-materiaal de wereld ingaan; het zal u bereiken via uw kind op school, via uw kerkblad, via uw bondsblad. Steeds maar hame- ren op datzelfde aambeeld: bouw mee aan de christelijke pers! kleine dingen, dat heel gewoon men selijke, noem het maar 't alledaagse!" Dat gaat nu gebeuren. Met de rubriek „Het leven bont en bondig", gaan we een poging in die richting wagen. Iets over onze christelijke nationale berichtgeving. Met enige trots mogen we constateren dat onze „pagina 2" en de pagina „Geestelijk leven" in ons zondagsblad, begrippen geworden zijn. Dat gaan we nog verder uitbouwen en daar toe hebben we nieuwe Informa tiebronnen over heel de wereld aangeboord. Zo komen we langzamerhand al in „de grote problematiek". We behoeven u niet te vertellen dat de spanningen in deze wcrefld Ideologische spanningen zijn. Politieke spanningen tussen we reldmachten die elk hun eigen ideologie hebben; spanningen tussen de „have's en de have- not's", de bezitters en de niet- bezitters. En dan niet te vergeten de spanningen U vindt er vandaag artikelen over. ink van Bruggen reisde naar Mos- ïu en naar Warschau en hij schreef een serie uitermate boeiende saföggtt artikelen over met een eigen visie. Alfred van Nj§ Sprang, onze „grote zwer- h ver", is onderweg naar allerlei landen, waar ar moe en romantiek naar gevoelens samen gaan. U zullt van hem ver halen kunnen lezen uit Griekenland, uit de Soe dan, uit de Belgische Congo, Liberia, Ghana en Nigeria. En over het negerprobleem in Ame rika, dat thans weer voorpagina nieuws is, schreef onze medewerker Van Capelleveen «en korte serie artikelen. Deskundig, want hij heeft er in de Ver. Staten enige Jaren studie van gemaakt. En ten slotte: U mag zeker de memoires niet missen die Lord Alan Brooke schreef en waarvan wij in vijftien artikelen de meest Interessante delen publiceren. Alan Brooke was in de oorlog Engelands chef staf en zo de rechterhand van Churchill. Iedereen schrijft memoires maar deze Engelsman heeft iets te vertellen Dat de radio- en televiaierubiiek een dere plaats heeft gekregen, zou op zichzelf niet vermeldenswaard zijn. Wel echter dat bij deze verandering de bedoeling heeft vc gezeten, aan deze „huisgenoten" want dat zijn die toestellen in onze gezinnen wel haast geworden nog meer aandacht te besteden dan voorheen. Zo zouden wij door kunnen gaan maar wij geloven wel dat wij zo het bewijs geleverd hebben, dat wij van onze kant alles zullen doen om onze actie te doen slagen. Wij trachten een christelijk dagblad te geven. Maar u moet ons daarbij helpen. En dat kunt u door nieuwe abonnees voor ons te werven. Want immers: hoe meer mensen onze bladen lezen hoe groter de draagwijdte wordt van onze woorden, van onze „evangeliepredi king-via-de-krant". En; hoe meer abonnees hoe beter we de krant kun- Dus: nu gaat u aan het werk. Voor ons. Gezamenlijk trekken wij op voor een christelijk dagblad. U gaat de bon Invullen, die onder onze grote actie advertentie in dit blad is afgedrukt. En omdat we menselijke zwakheid kennen, gaan we u haast daartoe dwingen. Hieronder vindt u het Dat betekent dat we van u en van de lezers van de Nieuwe Haagsche Cou rant, (ons zusterblad waarmee we in deze samenwerken), vóór 1 december duizend nieuwe abonnees verwachten. En de dwang is, dat we iedere week gaan publiceren hoever we al zijn. We geven een thermometerstand. U zult dus wel aan het werk moeten wilt u ons niet met het schaamrood op onze kaken laten staan! Natuurlijk zullen wij uw activiteiten belonen. Daarover vertellen wij maandag meer. Wat niet behoeft te betekenen, dat u niet al vanavond aan de gang kunt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1