v.s. Luchtbrug naar bedreigd Jordanië Spectaculaire actie van tegen het communisme Wapens met spoed naar Midden-Oosten BOMMENWERPERS VALLEN CUBAANSE STAD AAN Tot juni 118 min. aan wegwerken afgelast Belgische arts: enkele uren te genezen DESSO TAPIJTEN BULTHUIS Akkoord over afbreken ontwapeningsgesprek VRUDAG 6 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Jlieuwe £riltërije (üimront Achtendertigste jaargang no. 11052 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENS ERIN K CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanh«stirb is dhtbltwn myn in Uggtnsptet" T.V.-distributie op komst ZIE PAGINA 5 Hourani vindt Kabinet van Syrië moet linkser zijn Akram Hourani, de sterke man van Syrië, die zelf echter geen officiële func tie bekleedt, leidt thans een campagne om de nlet-linkse elementen uit het ka binet te verwijderen. Het blad Sawt el Arab van de Baath- partij, waarvan Hourani de leider is, schrijft dat de samenstelling van het hui dige kabinet de tegenstrijdigheid laat fcien, dat de rechtervleugel van de con servatieve partij vertegenwoordigd is, terwijl de helft van de party vervolgd wordt wegens samenzwering tegen de van buitenlandse zaken Salah Bitar. De Baathpartij heeft slechts 16 zetels in het parlement van 142 zetels, maar de belangrijkste posten in het huidig» Jcabinet, die van buitenlandse zaken eD van economische zaken worden door Baathleden bezet. Nog vier ministers o.a. die van defensie zgn de linkse par tijen toegedaan. Onrustbarend aantal moorden in Engeland In een kelder, niet ver van haar wo ning, heeft de politie gisteren het lykje gevonden van het vierjarige Londense meisje Edwina Taylor, dat sinds zaterdag werd vermist. Dit is de achttiende niet opgeloste moord sinds 21 maart, toen de wet van kracht is geworden, waarby de doodstraf voor de meeste moorden is afgeschaft. Een zeventigtal moorden werd sindsdien wel opgelost. Enige uren, nadat het lykje meisje was gevonden, begon de politie met een grote speurtocht naar de vyf- jarige James Letson, die sinds dinsdag wordt T^EN LUCHTBRUG zal worden ingesteld tussen Amerika en Jordanië om dit bedreigde buurland van Syrië op snelle en doeltreffende wijze van een grote hoeveelheid wapens en militaire uitrustingsstukken te voori Deze luchtbrug betekent het begin van een opzienbarende campagne, als uitvloeisel van de leer van Eisenhower, om het communisme in het Midden oosten te keren. De wapens zullen worden vervoerd met vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. Er staan reeds 35 tot 40 Patton-tanks voor de verzending ge reed. Deze wapens worden geleverd als onderdeel van het militaire hulp- program aan Jordanië, ter waarde van tien miljoen dollar. In strijd met de gewoonte wordt in Washington door hoge functionaris sen vrijuit over deze militaire hulp gesproken. Het is kenneiyk de bedoel:ng van de Amerikanen, en dit op advies van Hen derson, aan deze plotselinge hulpactie een spectaculair karakter te geven om zoveel mogelijk indruk te maken. De eerste zending van wapens zal in Amman dan ook maandag plechtig worden overgedragen. Tanks voor Libanon Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat Frankryk aan Libanon een ander buur land van Syrië tanks heeft geleverd. Het aantal geleverde AMX-13 tanks werd niet gepubliceerd, maar wel dat de leveranties reeds in de eerste maanden Grenzen straks nog slechts symbolen De Westduitse minister van buitenlands» zaken, dr von Brentano, is van mening dat de grenzen in Europa binnen enkel» jaren alleen nog maar een symbolische be tekenis zullen hebben. Hy zei dit, nadat hij op een persconferentie werd gewezen op het feit, dat de Nederlandse regering aan de grens met het bouwen van nieuw» douanegebouwen is begonnen en dat de Duitsers dergelyke plannen hebben. Minister von Brentano betwyfelde het nut hiervan sterk met het oog op de ko mende gemeenschappeiyke markt van dit jaar zyn begonnen, ingevolge reeds lang bestaande overeenkomst. Het Libanese leger beschiki niet i eigen tanks. Engeland en de Verenigde Staten hebben zich akkoord verklaard met de Franse leveranties. Krantenlopertje in Leidschendam geld afgepakt (Van onze correspondent) Bewoners van de Noordheylaan te Leidschendam hebben gisteravond na een achtervolging de 28-jarige P. A. de J. uit Raamsdonk te pakken genomen en aan de politie uitgeleverd. De man had een twaalfjarige jongen, die kranten bezorg de en abonnementsgelden incasseerde, beroofd van een tas met geld. De man had de jonge krantenloper eeds enige tyd gevolgd, nadat hij in de Van Ruysdaellaan al had geprobeerd tientje bij de jongen te wisselen. De jon- vas zo verstandig daar niet op in te Maar in de stille Noordheylaan, slechts enkele huizen staan, stelde de overvaller zich verdekt op en ontfut selde de jongen plotseling de tas, waarin >n greep deed. Op het hulpgeroep van het krantenjongetje werden omwonenden gealarmeerd, die achter de overvaller aangingen. Na een achtervolging weggetjes en tuinderüen wisten zy de te grijpen en over te geven aai politie, die inmiddels op de hoogte gebracht. Opstandelingen van Castro weer in actie tegen Batista pÜBAANSE jachtbommenwerper! ben gisteren aanvallen gedaan marinebasis en het politicbureau van de itad Cienfuegos, waar zich aanhangers van de opstandelingenleider Fidel Castro hadden verschanst. In de vroege morgen waren Castro's mannen uit de bergen de stad ingetrokken om aansluiting te zoe ken by marinepersoneel cn de politie. Bij de marine gelukte het. maar de po litie weigerde. Daarop maakten de re bellen zich meester van het politicbureau. President Batista, in maart 1952 door een staatsgreep aan de macht gekomen en sindsdien door Fidel Castro heftig bestreden, nam onmiddeliyk zijn tegen- 1 maatregelen. Vanuit Havana, de hoofd stad, stuurde hü per vliegtuig troepen naar Santa Clara, de hoofdstad van de provincie La6 Villas. De soldaten zouden land de havenstad 't Geheim van Stan Hendia Conducteur Stan Hendra van de Britse spoorwegen is gisteren na 45 jaar trouwe dienst met pensioen gegaan. Op de gebrulkeiyke vraag naar de meest byzondere belevenis In die 45 jaar, onthulde hy z.yn grote geheim: In het begin van 1944, enige maanden voor de inva sie op Normandië. had hy in een eerste klas coupé een enveloppe ge vonden, die de volledige invasie plannen bevatte Op de buitenkant van de enve loppe stond het woord „geheim". Een stationschef had de enveloppe opengemaakt en onmiddeliyk het leger gewaarschuwd. Zy hadden het stuk opgeborgen in de stations safe en met zyn tweeën de wacht gehouden by de brandkast, tot een groepje militairen de enveloppe kwam halen. Hendra vertelde, dat hy er nooit achter is gekomen, wie het stuk heeft verloren en wat er met die persoon is gebeurd. „Hoe dan ook, de invasie op Normandië heeft er biykbaar niet onder geleden," al dus Hendra. Prinses Irene heeft gisteren een be zoek gebracht aan het gardcregiment fuseliers te Vught, dat haar naam draagt. Zoals gemeld opende de prin ses het museum van het garderegi ment. Daarby bewonderde zy onder andere een verkleind model van een fuselier (foto onder), waarby de regi mentscommandant, luitenant-kolonel B. F. M. Wytcnburg haar explicatie gaf. Tijdens de cereir inspectie foto boven) werd nJ vergezeld door de majoor der fuseliers S. Hof Cienfuegos gezonden. Tegen de middag ronkten de regerings vliegtuigen boven de stad. Laag over vliegend richtten de piloten hun boord- wapens op het politiebureau, dat door 400 opstandelingen was bezet. Ook den bommen afgeworpen. Intussen do mannen van Castro en mariniers en daar met eenheden van de po litie ln gevecht gewikkeld. In totaal zouden niet meer dan 50 nen van de vlootbasis en 12 van de rine-politie aan de op6tand deelnemen. De rebellen zouden 500 geweren hebben uitgereikt aan hun aanhangers onder de bevolking van de stad. Havana Ook in Havana is het onrustig ge weest. Het laatste etmaal zyn er min stens elf bommen ontploft. In andere plaatsen deden zich in totaal negen ex- Minister-presidént Andrés Rivero Ague- ro liet gisteravond bekendmaken, dat de opstand in Cienfuegos was neergeslagen Met dit al is de situatie nog uiterst verward. Er zijn geen nauwkeurige be richten over het aantal doden en gewon- (Van een onzer verslaggevers.) DE GEVOLGEN van de bestedingsbeperking voor de wegenbouw zijn nog ernstiger, dan men aanvankelijk meende. Recente cijfers hebben aan getoond, dat over de eerste vijf maanden van dit jaar voor 180 miljoen aan werken werd goedgekeurd en ten uitvoer gebracht, voor 80 miljoen werd goedgekeurd, maar niet uitgevoerd, omdat de financieringsmogelijkheden ontbraken, terwijl voor 38 miljoen werd afgekeurd. En dit geldt dan alleen nog voor de werken voor alle lagere dan rijksorganen; rijkswaterstaats-, spoorweg- en defensiewerken vallen er buiten. Ike onderbreekt vakantie om rassenstrijd De federale grondwet zal ik verdedi gen met elk wettig middel dat my ten dienste staat, heeft president Eisenhower telegrafisch laten weten aan gouverneur Faubus van de staat Arkansas. Morgen onderbreekt de president zyn vakantie om op het Witte Huis met de minister van jus titie maatregelen te beramen tegen het verhinderen van de rassen-integratie op de middelbare school van Little Rock in Ar kansas. Geen van de negen negerkinderen, die woensdag door de nationale garde de toe gang tot de school geweigerd werd, liet zich daar gisteren zien, maar toch hielden de soldaten op last van de gouverneur de ach(. Het schoolbestuur heeft een federale rechtbank verzocht om toestemming, de integratie op deze school voor onbepaalde tyd af te gelasten. Dag Hammarskjöld Plooibaar leger voor de V.N. Dag HammargJcjöld, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft gi»- teren op een persconferentie in New York verklaard, dat men zyn gedachten een» moet laten gaan over de instelling van een plooibare troepenmacht van de V.N., die met een druk-pp-de-knop kan worden opgeroepen. Een commissie van zyn secretariaat, aldus Hammarskjjöld, bestudeert de er varingen, die zyn opgedaan met de troe penmacht in Egypte en bespreekt hoe d» organisatie van een V.N.-leger, als de algemene vergadering daartoe zou be sluiten, het be6t kan worden aangepakt. Om onduideiykheden, zoals vorig jaar by de organisatie van het politie-leger voor Egypte, te voorkomen, zou een „boekje" met een volledig stelsel van overeenkomsten, juridische bepalingen en regelingen voor vervoer moeten worden opgesteld, zodat in geval van nood in korte tyd een leger op de been ls ge bracht. Malakka in V.N. De Veiligheidsraad heeft met algeme ne stemmen geadviseerd de Federatie van Malelers tot de Verenigde Naties toe te laten. Maandag zal de Veiligheidsraad de lidmaatschapsaanvragen van Korea en Vietnam behandelen. gische arts dr. Albert Adam. door een eenvoudige elektronische behandeling kinderverlamming binnen enkele uren kunnen worden genezen. Dr. Adam heeft, naar hy gisteren in Brussel meedeelde, in Leopoldstad in de Belgische Kongo zes mensen met acute kinderverlamming op deze wyze kunnen genezen. Een zevenjarig meisje, dat de» nachts in het ziekenhuis in ernstige toe stand werd binnengebracht, kon de vol gende morgen reeds weer spelen. De be handeling moet binnen 48 uur na het op treden van de aanval beginnen. Acht jaar heeft dr. Adam aan zyn me thode, die gebaseerd is op een elektrische stroom van lage frequentie, gewerkt. De auto van de toekomst, ont worpen door een priester, die aan de Yale-universiteit beeld houwkunst studeert, Alfred Juliano. Het model kreeg de naam Aurora en werd op de autotentoonstelling te Branford in de staat Connecticut, ten toongesteld. De wagen moet het toppunt van veiligheid zijn. Al leen. het namaken kost on geveer 1.060.000 en in massa- produktie uitgevoerd nog altijd 52.000. De Nederlandse vereniging van wegen bouwers zal dan ook op haar jaarver gadering, die maandag In het Scheve- ningse Seinposttheater zal worden gehou den, een lans breken voor een zelfstandig wegenfonds, zoals dat o.a. sedert enige tyd in België bestaat. De consequentie hiervan is, dat alle ten bate van de wegenbouw en van het weg verkeer gevorderde gelden, ook inder daad ten goede zullen komen aan de wegenbouw en dat er in deze tak meer continuïteit zal worden betracht dan tot dusverre ook vóór de bestedingsbe- perking het geval was. Ttvee soorten De bestedingsbeperking kan men in twee soorten verdelen: de bewuste beperking (door, zoals rijkswater staat doet, bepaalde werken eenvou dig niet uit te voeren) en, by de la gere publiekrechtelijke lichamen, het remmen van het vergunningen stelsel, waardoor naar schatting een beperking van 13 h 14 pet wordt vei kregen en ten tweede in vele geval len de onmogelUkheid om aan kapi taal te komen, waardoor ongeveer 35 pet. achterwege moet blüven. De komende zeven maanden zal het beeld er naar alle waarsohijniykheid niet beter op worden. Het percentage afkeering zal wel hetzelfde blij maar de financieringsmoeilijkheden zyn groter geworden, vooral na de „kort-geld circulaire" van het ministerie. Nu al zqn de symptomen zichtbaar: de leerlingenstelsels in deze sector hebben gebrek aan animo, omdat uiteraard de toekomst voor jonge arbeiders hier niet zo rooskleurig lükt. Indien men weet, dat per bedryf ongeveer duizend gulden per man in zo'n opleiding wordt gestoken, waarby de vereniging hetzelfde bedrag legt. kan men zich by benadering indruk vormen van deze schadepost- Installaties stil De asfaltinstallaties die tussen één en drie ton per stuk' kosten staan 40 pet stil. de betoninstallatles zelfs 60 tol 65 pet. Dit alles, nadat dc mecha nisatie door het rUk steeds is gestimuleerd. Daarbij komt dat de In stallaties in het buitenland zo goed ah niet aan de slag kunnen komen en dal men het eenmaal afgevloeide machine- personeel niet gemakkelijk terugkrijgt. Op de jaarvergadering zal maandag de heer R. van der Vegt. voorzitter de autotechnische commissie van E.V.O. en chef van het A.K.U. bedrijf, spreken over „de weg als kost prijsverlagende factor voor de Industrie", zal de heer J. G. W. Bnloraey, direc teur van gemeentewerken te Den Haag. het hebben over „verboden Nederlander vennoord te Bandoeng De 45-jarige Nederlander C. C. Llgter- moet is in zyn woning te Bandoeng ver moord. De politie heeft de dader, een 17- Jarige Indonesische jongen, gearresteerd. Deze heeft bekend het slachtoffer te heb ben neergestoken. en zal de heer Fr. Ghijs beheerder van de hoge wegenraad in België, het onderwerp „doel en werk- wyze van het Belgisch autonoom wagen fonds" behandelen. Ir. H. D. Pr" voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers, zal de vergadering inleiden en samenvatten. (Advertentie) 75.- 110.— BOTERMARKT 23 —mm Rusland wil liever wachten tot ook Rood-China meedoet toch over iets eens geworden n.lde onderhandelingen af te breken. Men bereikte echter geen overeenstemming over de datum, waarop de ont wapeningscommissie weer bijeen zou moeten komen. Vandaag vergadert men om deze kwestie te bespreken. De Engelse afgevaardigde, Noble, stel de voor de besprekingen te verdagen om de partyen nog eens de gelegenheid te geven de wederzüdse voorstellen goed te bestuderen. De commissie zou dan na de Algemene Vergadering in New York weer byeen moeten komen. Maar de Rus Zorin voelde hier niets voor. Volgens hem zou de commissie weer bijeengeroepen moeten worden wan neer de Algemene Vergadering de kwes tie van de ontwapening had besproken Jules Moch, de Franse afgevaardigde, reageerde hierop met de opmerking dat aanvaarding van deze Russische sugges tie de besprekingen ernstig zou vertra gen en dit zou grote afbreuk doen aan de zaak van de vrede. Het gehele streven van ogenblik is dc kwestU mene Vergadering te b doeling is dan dat de Ai Verenigde Naties Rusland op het voor de Alge engen. De be- •cmblee van dc - ccn mandaat geeft aan een nieuwe subcommissie voor de ontwapening, die, overeenkomstig de wens van Rusland, met een aantal leden is uitgebreid (o.a. Rood-China, dat nog geen lid Is van de V.N. en India). Vier doden bij ramp in munitiefabriek Door een ontploffing in een munitie fabriek to Hirtentoerg by Wenen zyn vier arbeiders gedood en velen gewond. D» minister van binnenlandse zaken. Oskar Helmer, begaf zich onmiddeliyk naar d» plaats van de ramp. De fabriek vervaar digt kleine wapens voor het Oostenrijk- HET WEER IN EUROPA ill! ZZW 1 WZW 2 windstil NNW 4 NNW 4 WZW 1 WNW 2 Lil!:- WEERBERICHT Tijdelijk wat regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen of motregen, morgen opkla ringen en op de meeata plaatsen droog weer. Matige, later krachtige wind tussen zuid en zuidwest Dezelfde temperaturen als vandaag, of Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN: Zaterdag 7 september: Zon op 6.03 uur. Zon onder 19.10 UUr. Maan op 18.11 uur. Maan onder 4.19 uur. Maandag V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1