SCHEPEN-- Bezuiniging treft Nieuwveen bij verlichtingsplannen Dahliatentoonstelling gaat morgen open VISSERIJ* EN MARKTNTFUWS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 19S7 Raad Nieuwveen Gisteravond kwam de raad onder vooi zitterschap van burgemeester B. Kam menga in openbare vergadering bUeei De heer L. van Vliet was met kennis geving afwezig. Van de Ged. Staten bericht van goedkeuring op diverse raadsbesluiten. Van de gemeente Bode graven was de conceptbegroting van de schoolartsendienst binnengekomen. Deze begroting werd door de raad zonder com mentaar goedgekeurd. De stichting voor- en nazorg geestes zieken berichtte, dat de huidige subsidie van 6 cent per inwoner ontoereikend is. Derhalve werd een verhoging gevraagd van 9W cent per inwoner. Op voorstel van B. en W. ging de raad hiermede akkoord. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek om subsidie van het humanistisch thuisfront Ged. Staten schreven dat de op de begroting staande post van f 700 voor verlichting, nabij de woningen van de landbouwers Lam en Soede. onjuist is, daar het hier een particuliere aange legenheid betreft. Door de landbouwer C. J. Bos was een schrijven ingediend met verzoek om aan brenging van een straatverlichting langs de Hogendijk. Aangezien het hier volgens B- en W. een openbare weg is, verzochten zij de raad dit verzoek in te willigen. De kosten werden door de N.V. Lugdunum geraamd op ruim f 1400. Na enige dis cussie ging de raad hiermede akkoord. Door het verificatiebureau was de jaar rekening 1956 van het gemeentelijk wo ningbedrijf aangeboden, waaruit bleek dat deze rekening sloot met een batig saldo van f 400. De looncompensatie van 2 van de jaarwedde van het gemeen te personeel in verband met de huidige huurverhoging werd zonder hoofdelijke stemming door de raad vastgesteld. Geheel los hiervan werd aan de gemeentesecretaris een verhoging van f 700 toegekend met terug werkende kracht vanaf 1 januari 1956, Door het overlijden van de heer D. A. Bos, werd in de vacature door de voor zitter van het centraal stembureau als lijstopvolger benoemd de heer J. van 't Kruis. Na schorsing van de vergadering bracht de heer J. Vreeken, namens de commissie van onderzoek verslag uit. Spreker deelde de vergadering mede dat de geloofsbrief in orde is bevonden, waarna de voorzitter de heer J. van 't Kruis benoemd verklaarde. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de bestedingsbeperking ook voor de gemeente Nieuwveen minder prettige ge volgen heeft. Er is namelijk van Ged. Staten bericht gekomen, dat zij afwijzend staan tegenover vernieuwing van de straatverlichting in het dorp. Ter over vloede zij echter medegedeeld dat de straatverlichting langs het Jaagpad hier van geen hinder zal ondervinden. Bij de rondvraag maakte de heer De heer Zemel vroeg naar de mogelijk heid tot demping van een gedeelte sloot voor de woning van de heer Aartman. Voorts vroeg hij de riolering in de voor malige boezemsloot nabij de Kerkstraat te hernieuwen, daar de toestand voor en kele bewoners grote moeilijkheden met zich brengt. Eveneens verzocht de heer Zemel de eigenaar van het pand, be woond door D. Kalshoven, aan te schrij ven tot opruiming of verbetering van een bouwvallige schuur op zijn erf. Ook bracht spreker de moeilijkheid van het parkeren in de Dorpsstraat ter sprake. De heer T. Baas vroeg inlichtingen over de financiering van de te bouwen woningwetwoningen aan het Schoterveld. De heer Baas vroeg tevens of de huidige huurverhoging van toepassing is op alle ge m ee n te wonin gen De heer G. C. van der Weijden maakte aanmerkingen op de straatverlichting in Blokland, omdat deze ndet aan de eisen zou voldoen. De voorzitter deelde de heren Vreeken en Zemel mede, dat één en ander zijn volle aandacht heeft, hoewel men bij demping van de door de heer Zemel ge noemde sloot, op grote moeilijkheden zal stuiten. Op de vragen van de heer deelde de voorzitter mede, dat het onder de huidiige omstandigheden zeer moeilijk is om de beschikking te krijgen ir gelden tegen het door de regering .tgestelde rentepercentage van 4V« Aangezien er door het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting en het ministerie van financiën onderling over leg gepleegd wordt, moet men deze gang zaken ndet al te somber inzien. LEIMUIDEN Aanrijding Gistermorgen kwart voor negen reed de wijkverpleegster van Nieuwveen, zuster De Boer, op de beruchte hoek Generaal Van Meilenweg-Geerweg met haar brom fiets tegen een vrachtauto van firma Van de Ster. De verpleegster, die verzuimd had voorrang te verlenen, kwam te vallen en kreeg een snijwond aan het gelaat; haar bromfiets werd licht beschadigd. Rode Kruis-fllm Woensdag 11 september 's avonds acht uur zal in de grote zaal van de dames Sneeboer de Rode Kruis-film „Zwervers van de 20ste eeuw" worden vertoond. RIJNS ATERIVOUDE Schone schouw De moeilijke toestand der watervoor ziening in juni en juli j.l., toen niet alleen 't probleem der invoer, doch ook dat der spudïng uiterst urgent was, heeft de eige naars van sloten kennelijk tot verhoogde activiteit gemaand. Bij de dezer dagen gehouden schouw bleek, dat de toestand der sloten aanzienlijk was verbeterd. Rode Kruls-film Dinsdag 10 september 's avonds acht uur zal in 't Nutsgebouw de Rode Kruis- film „Zwervers van de 20ste eeuw" wor den vertoond. ROELOFARENDSVEEN Bolprijsvoorstel werd gisteravond aanvaard Een matig bezochte vergadering van Bloembollencultuur moest gisteravond In „De Vier Heemskinderen" beslissen over het voorstel van het hoofdbestuur be treffende verhoging minimumprijzen en het prijsklassensysteem. Voorzitter G. Elstgeest had in zijn openingswoord als mening uitgesproken, dat hij meer heil zag in mechanisatie der bedrijven dan in verhoging minimumprijzen. Na uitge breide besprekingen verklaarde de meer derheid der vergadering zich vóór het voorstel van het hoofdbestuur. Vreeken aanmerking op de slechte ver lichting van de cijferreeks in de wijzer plaat aan de achterzijde van de ge meentetoren. Rondvraag TEh AAR Koekoeken-dan k „Dat uia» nog eens een mooie vogel", vonden de jongens, die gisteren in een tuinderkas een wijfjes-koekoek vonden. En omdat de vogel zich zonder al te veel protesten liet vangen, namen zij de koe koek onder hun arm en brachten hem „Mag hij hier zolang in een kooi?" vroegen ze beleefd, „Als 'ie dood is. wil len we hem opzetten". De vogel verdween in zijn „dodencel", maar de kennis herinnerde zich iets over beschermde vogels en zocht contact met de plaatselijke dierenbescherming. Enkele uurtjes later vloog de koekoek de volle vrijheid weer tegemoet. Dat dank je de koekoek, dierenbe- Aanrijding Bij de losplaats Aardam is slager Mul der door een jeugdige bromfietser aan gereden. Hij liep hoofdwonden en een hersenschudding op. Per ziekenauto is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. WOUBRUGGE Eerste bijeenkomst van Plattelandsvrouwen In het Oude Raedthuys hielden de Plat telandsvrouwen woensdagmiddag onder leiding van mevrouw J. van Wijk hun eerste vergadering van het seizoen. Voor een aandachtig gehoor sprak mevrouw Kooiker-Mohr uit Katwijk over het boek van Jan Mens: Meester Rembrandt Op boeiende wijze werden de jeugd, de op komst het gezin en de kunst van Rem brandt beschreven. De meeste nadruk werd gelegd op de mens Rembrandt, zijn huwelijk met de Friezin Saskia van Uylenburg, de troost, "die de meester later vond in het, zij het onwettige huwelijk met Hendrikje Stoffels. We dienen de prachtlievendheid en zorgeloosheid van Rembrandt met bijzondere ogen te be zien. Hij was geen gewoon mens, doch had een groot hart, getuige zijn grote ge loof en zijn liefde voor kinderen en kleinkinderen. Ook in zijn neergang bleef de meester een groot mens. De lezing viel zeer in de smaak. „Treslong" Hillegom in de bloemen r\E ZALEN van het Hlllegomse Tres long 1100 vierkante meters z|jn vrijdag, zaterdag en zondag het podium van de Ned. Dahllaverenlglng. Een po dium, waarop men ruim 20.000 dahlia's zal exposeren: van de enorme grootbloe mige decoratieven tot de grappige, mi niatuur Topmlx-dahlla's met bloempjes niet groter dan een zilveren gulden. Morgenmiddag wordt de grote nationale dahliatentoonstelling om half één door Hlllegoms eerste burger, Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden offi cieel geopend. En dit jaar krijgt de show zelfs een Internationaal karakter doordat Duitse en Tsjechische kwekers deelnemen. Alle vooraanstaande dahliakwekers zul len van de partij zijn met een uitgelezen collectie bloemen en tal van nieuwighe den. De vaderlandse dahliakwekers staan thans op een eenzame hoogte met hun cultures. Wereldvijand nummer één, het virusziek, heeft men enkele Jaren geleden de oorlog verklaard en het is verbazing wekkend. wat men heeft weten te be reiken De gezondheidstoestand van de Nederlandse dahlia's is beduidend betei dan die in de Engelse, de Duitse, de Bel gische kwekerijen en dat had tot gevolg, dat men in Engeland het importverbod voor Nederlandse dahlia's enkele jaren geleden ophief. Het was wel merkwaardig dat de Engelsen tot een dergelijk verbod waren overgegaan terwijl ze zelf bij wijzt van spreken, tot over de enkels door de viren liepen te waden... Naast de vakmensen komen ook de liefhebbers. Deze hebben zaad van de Ned. Dahliavereniging gekregen en tonen thans hun nieuwe aanwinsten. „Men moet niet denken", aldus de sympathie ke grijze heer R. M. v. d. Hart, de oud redacteur van het Weekblad voor Bloem bollencultuur, „dat deze altijd moeten on derdoen voor de zaailingen van de vak mensen". De amateurs krijgen een plaats in de keuringszaal en de vakmensen In de grote beurszaak terwijl men door de vele aanvragen om plaatsruimte gedwon gen ook nog de ruime foyer voor expo sitieruimte zal moeten gebruiken. Ruim 20.000 bloemen zullen geëxposeerd wor den. Niet alleen in tientallen verschillen de soorten, maar ook in de nodige ver schillende typen. Naast de wat stijve de coratieve zal men de elegant gevormde semicactussen kunnen zien en de wat grillig gebouwde cactussen met hun sterk gedraaide bloembladen. En niet te ver geten: ae pompoennen met hun kogelron de, stevige bloemen, de elegante hals kraagdahlia's. de rijkbloeiende mignons. die door hun lage groeiwijze Ideale perk- planten zijn en de zgn. anemoonbloemigen met hun kroeshart. Zowel voor vakman als voor liefheb- ALPHEN AAN DEN RIJN A.R.C. heeft geen verloren dag In verband met het feit, dat voor A.R.C. 1 en 2 uitwedstrijden zijn vast gesteld en de competitie van dc onder afdeling Lelden van de K.N.V.B. pas op 14 september begint zag het A.R.C.-be- •tuur de komende saterdag als een ver loren dag, omdat de eigen terreinen leeg bleven, wat in verband met het gebrek aan speelruimte betreurd werd. Aan de competitieleider werd gevraagd of men voor de lagere elftallen niet een week eerder wedstrijden vast kon stel len en dan zoveel mogelijk voor dubbele elftallen tegen dezelfde club om reiskos ten te drukken. Dit werd goedgekeurd, als men zelf voor een tegenstander zorg de die gevonden werd in de Rijnsb. Boys. Met A.R.C. 2, dat tegen R. Boye 2 moet spelen, gaat A.R.C. 3 mee naar het derde van de Boys. En de Junioren A en het vijfde elftal van beide clubs spe len in Alphen. Voor A.R.C. 1, dat naar V.V.G.Z. te Zwijndrecht gaat, kunnen De Bruin en Spek zaterdag niet uitkomen. Het elftal ziet er nu als volgt uit: doel: Van Oos ten: achter: L. en J. Krijgsman; midden: G. Versluis, P. Moolj en P. Borst; voor: Tientallen Alphense Schaakclub De twee tientallen, waarmee de A.S.C. in de competitie uitkomt, zien er als volgt uit: le tiental: D. Posthuma. C. Brunt. L. Kantebeen. W. v. d. Roest. A Post. A. Kooij, A. H. Hooyer, P. de Jong, Jac. de Hoed, G. Schuilenburg. 2e tien tal: C. Biesheuvel, H. Verhagen, J. Kem pen. A. Balk, H. de Haan. J. Koopman, J. G. Kardol. W. de Ruiter. N. E. Plant- feber en Jac. van Wijngaarden. „Waar is de tijd, dat we met vijf tien tallen uitkwamen en nog grepen uit de reserves van spelers?" vraagt de secre taris, de heer H. Verhagen in het augus- het clubblad. Jaarlijkse „paarden^markt Op woensdag 18 september zal in onze gemeente de traditionele paardenmarkt gehouden worden, die. ondanks het feit dat reeds twee Jaar geen paarden zijn aangevoerd vanwege andere marktgenoe- eens. in ere wordt gehouden. ber is het buitengewoon interessant deze show te bezichtigen, omdat men buiten in de voor „Treslong" gelegen demon- «tratietuin gelegenheid krijgt vele •oorten ln de tuin te zien. Immers, het kost niet zo veel moeite om van enkele honderden planten een stuk of wat tra mooie exemplaren voor showdoelein den te snijden. Maar als men ze in hun natuurlijke ontwikkeling in de border kan volgen, dan treden er bij enkele het overige zeer mooie dahlia's eigenschappen naar voren, die minder gewenst zijn. Het is bijvoorbeeld interes sant om scherp te letten op de stengel en vooral op het aantal bloemen dat een plant geeft. Dat kan verschillen als de dag van de nacht. Verder is daar natuurlijk de kamp om de wisselbeker voor de beste dahlia's van 1957. Het is héél moeilijk een prognose te geven, daar er wel tien en misschien nog wel meer gegadigden voor zijn. En het staat dan ook reeds nu vast, dat de jury die de inzendingen zal moeten beoordelen een zware, een ondankbare en een moei lijke taak krijgt. PRINSES IRENE op bezoek bij garderegiment Prinses Irene heeft vandaag -en bezoek gebracht aan het garde regiment fuse liers Prinses Irene te Vught. Toen zij om tien uur bij de Frederik Hendrik kazerne aankwam, vergezeld door generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, chef van het militaire hul» van de Koningin, majoor J. T. L. Baron van Lynden, adjudant van de Koningin en mej. mr. M. Meurs, particulier secre taresse van prinses Beatrix, werd zij verwelkomd door luitenant-koionel B. F M. Wijtenburg, de commandant van hei regiment. Om half elf hield de Prinse» de ceremoniële inspectie. Aan het défilé werd deelgenomen door het tamboerkorps van het regiment, door de Koninklijk* militaire kapel, een vaandelwacht van het garderegiment, en twee compagnieën fuseliers. Na de inspectie richtte luitenant-kolo nel Wijtenburg zich tot prinses Irene eD overhandigde hij haar een oorkonde, ver vaardigd door de leerling K Betselaai van de Kon. kunstacademie in Den Bosch Deze oorkonde is vervat in een originele granaathuls, bewerkt met nassau-blauw Aan het deksel van de huls bevindt zicb het invasiekoord van de Kon. Ned. bri gade Prinses Irene. De tekst van de oor konde luidt: Ter herinnering aan het be zoek van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene aan het garde regiment fuseliers Prinses Irene in de Frederik Hendrik kazerne in Vught op 5 septem ber 1957, werd deze oorkonde aangebo den door de commandant, officieren, on derofficieren, korporaals en fuseliers van het garde regiment fuseliers Prinses Irene. Voor de ceremoniële inspectie werden de Prinses bloemen aangeboden door de 5-jarige Irene Land, dochtertje van de kapitein A. E. Land. Na optreden tegen negers Plan om gouverneur te arresteren Gouverneur Orval Faubus van de Ame rikaanse staat Arkansas heeft een tele gram gezonden aan president Eisenhower, waarin hij meedeelt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de federale auto riteiten in Little Rock plannen hebben besproken om „het hoofd van de soeve reine staat met geweld in hechtenis te De gouverneur heeft zoals gemeld de nationale garde ingeschakeld om neger kinderen te verhinderen een school in Little Rock te bezoeken. De nationale garde bewaakt nu bovendien het huis van de gouverneur. In het telegram noemt Faubus de toe stand zeer explosief. Wanneer de inmen ging van de federale agenten voortduurt onder éndere worden naar zijn mening alle telefoongesprekken met zijn ambts woning afgeluisterd zal hij niet langer verantwoordelijk kunnen zijn voor de ge volgen. Korte tijd voordat de gouverneur de inhoud van zijn telegram bekendmaakte, gaf de burgemeester van Little Rock een verklaring uit, waarin hij het optreden van de gouverneur fel kritiseerde. Hij beschuldigde Faubus Little Rock te ge bruiken als een pion in wat duidelijk een politiek plan van hemzelf is. Wanneer er rassenmoeilljkheden komen, is dat volko men de schuld van de gouverneur, aldus de burgemeester. Hillegoms najaarsfeest met voor elk wat wils draverijvereniging Elk wat Wils, worden gehouden op 14, 16 en 17 september. Het lunapark dit jaar nog op het terrein tussen de Stations weg en Amerikabuurt denkt men volgende week zaterdagmiddag om twee uur te openen. Een vuurwerk zal het sluitstuk van de feestelijkheden vormen. Om half drie wordt ln de vaart langs de Wilhelminalaan een hengelwedstrijd gehouden voor jongens van acht tot en met twaalf jaar. Dezen moeten zich om half twee verzamelen op het schoolplein Van den Endelaan (oostzijde). Dezelfde tijd zijn er op de Van den Endelaan (oost zijde) autoped-races voor meisjes en jon gens van zeven tot en met negen Jaar. De traditionele schoolvoetbal-wedstrij- den worden om half drie op het Hlllegom- terreln aan de Leekstraat gehouden. Om vier uur 16 e>r ringsteken voor motorrij ders en bromfietsers, waarna de dag wordt besloten met een muzikale rond gang van Crescendo. Maandag 16 september worden volks spelen gehouden: zeepkistenraces om het kampioenschap van Hillegom voor jon gens tot en met veertien jaar en kruiwa- genraces voor paren van zevenbien jaar en ouder. Beide wedstrijden beginnen 's avonds om zeven uur op de Van den Endelaan (westzijde). De volgende dag wordt ingezet met een reveil. Vervolgens staan de hierna ge noemde volksspelen op het programma: 9.30 uur ringrijden met auto's op de Prin- ZEVENHOVEN Partij spinaziezaad omvergeworpen Bij de landbouwer B P. Straathof is een partij spinaziezaad, staande op een veertigtal ruiters naast de Nieuwveense- weg. door onbekenden omvergeworpen. Voor de betrokken landbouwer betekent dit een schadepost van ongeveer 500. aangezien het zaad losraakte en op het land terecht kwam. Om grotere schade te voorkomen gezien de zware regen val is de oogst onmiddellijk met een combine gemaaid en gedorst. De landbouwer heeft een beloning van ƒ100 uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot aanhouding van de daderfs) kunnen lelden. OnderwUsmutatte De heer Van Doorn, onderwijzer te Rijnsburg, ls met ingang van 1 Januari benoemd ln de vacature van de heer Groenewegen. die per 1 september is benoemd tot hoofd van de Chr. Nattonale school te Bussum. De heer De Jong uit Bilthoven fungeert tijdelijk als hoofd onderwijzer. ses Irenelaan; 9 uur turfrapen voor meis jes van tien tot en met twaalf jaar; zak- lopen voor Jongens van tien tot en met twaalf jaar; 9.30 uur tonknuppelen voor mannen van 21 jaar en ouder; 10 uur pop rijden voor meisjes van dertien tot en met zestien jaar; hardlopen met hinder nissen voor jongens van dertien tot en met zestien jaar; tobbetje steken voor mannen en vrouwen van achttien jaar en ouder; 2 uur kortebaandraverij op de Van den Eindelaan (westzijde); 8.30 uur taptoe en muzikale rondwandeling; vuurwerk nabij het lunapark. Plechtige installatie van 57 adelborsten De Btaats8eoretaris van marine, vice- adoniraal b.d. H. C. W. Moorman, heeft gistermiddag dn Den Helder de installatie van 57 nieuwe adelborsten van het Koninklijk instituut voor de marine bij gewoond. De Installatie vond plaats op het z.g. „bokkenveldje" in de tuin van het instituut. Ook de commandant zee macht Nederland, de schout-bij-nacht G. B. Fortuyn was aanwezig. VIER POLEN VRAGEN ASIEL IN BELGIË Aan vier cadetten van het Poolse op leidingsschip Dar Pomorza Aave is in België politiek asiel verleend. Het schip heeft in Antwerpen gelegen om medische hulp te kunnen krijgen voor twee andere cadetten. Gisteren is het weer vertrokken. Breitner-exposilie in Stedelijk Museum De grote Kersttentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gewijd aan G. H. Breitner. die 100 jaar ge leden op 12 sep. 1857 te Rotterdam werd geboren. De expositie getiteld: „Het por tret van de stad Amsterdam" wordt van 23 december tot 2 februari ln de nieuwe vleugel gehouden. Rond werken van Breitner worden doeken van andere schil ders ó.w. als vroegste Sa en red am gegroe peerd. Voorts ook werken van buiten landse schilders, die in Amsterdam heb ben gewerkt o.a. Liebermann. Marquet. Monet en Kokoschka. DELFT. 5 september. Veemarkt. Aange voerd 11 nuchtere kalveren. 307 varkens, 72 s biggen. 34 schapen en 1 geit. Prijzen, nucl tere kalveren 55—68. biggen 35—48. lopei 60—90. drachtige zeugen 278—378. magei varkens per kilogram levend gewicht 1.70- 1.80, fokschaper ,ml i bigger tere kalveren. 520 schapen. 16 gelten. 57 fok- zeugen. 385 slachtvarkens. 12 lopers. 1541 biggen De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buitengewone "".oelen van 660—910. 650—875. gulste vaarzen 625—810. pinken 425—625. gras- kalveren 300—450. nuchtere kalveren voor fok of mesterij 90—250, weideschapen 55—75, lammeren 40—75. drachtige zeugen 265360, lopers 60—75, biggen 36—57. Slachtrunderen: aanvoer 797 stuks. Extra kwaliteit van 3.20 3.30 per kg geslacht gewicht, le kwal. 3— 3.15, 2e kwal- 2.70—2.85 3e kwal. 2.55—2.70, vette stieren 2,75—3. worstkoelen 2.50—2,60. vette kalveren le kwal. 2,45—2.70 per kg le vend gewicht. Idem 2e kw. 2,20—2,40, Idem 3e LEIDEN, 4 eeptember. Groenteveiling: appelen 66. druiven 5874. andijvie 10—13. augurken 48—130. pronkbonen 16—43. snij bonen 58—131, spekbonen 32. stambonen 60- 78. stokbonen 5981. kroten 9—16. gekookt* 13—14. rabarber 7—10, t B 63—71, Idem C 33—16. loenen 70—91. perziken 526, bloemkool A ÏO—25. Idem B 6—13, knolselderle 16—19, komkommers A 1837. idem B 71—32, Idem C 3—20, sla A 9—16.20, idem B 7. bospeen 15—22, peterselie 3—20, selderij 6. ROELOFARENDSVEEN. 4 september - - - j 503. dahlia 22— la 15—25, r Freesia 4183. Eikenblad TroschrycantenSeptembergeel 4367. Chats- worth 45—64, Delightful1 66—69. Oldland Sep. ter 85—91 L tion 26—29, Southdor 15—21, Migoli 13—20, Gift 19—23. ■15. Cham 23. Summer Snc Delightfull 1519. Rayonanthen 46—50. Anjers 12—26, Ornlthogalum 17—21 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 4 feptember Aardbeien 130—143 per doosje, tomaten A 63—68, Idem B 58—71, Idem C 4519. krop. sla I 13—18, idem II 3—12, andijvie 10-13. snijbonen 61102, pronkbonen 1524. dubb. Prins Alexander in ziekenhuis Prins Alexander van België is gisteren in het kinderziekenhuis van Boston opge nomen voor een medisch onderzoek. De vijftienjarige prins brengt met zijn vader en moeder, koning Leopold en prinses Liliane, een bezoek aan de Verenigde Sta ten. De prins ls niet ziek, maar wordt in Boston volledig onderzocht op advies van Belgische doktoren en de Amerikaanse ge neesheer, dr. Claude E. Forkner, die in ternationale bekendheid geniet als bloed- deskundige. Prins Alexander zou zich vandaag weet bij zijn ouders voegen. Van het onder zoek zal afhangen of hij later nog het ziekenhuis teruggaat. Deel van „Het Atoom" permanent gepleit voor het bewaren van een deel van de expositie „Het Atoom' soort voorliohtingsinstituut jeugd De heer K-ruseman zei dit op liohtingisconferentie inzake de toepassing van kernenergie voor industriële doel einden, welke conferentie gisteren In Aalsmeer ls gehouden. Hij deed roep op de aanwezigen vooral verlenen aan de bouw van een kern reactor. Geen huis... dan ook geen prof.. Dr. G. Diemer, wetenschappelijk r dewerker van Philips te Eindhoven, benoemd is tot hoogleraar in de wls- natuurkunde aan de rijksuniversiteit Utrecht heeft het college van curatoren medegedeeld van de aanvaarding van de hem aangeboden leerstoel te moeten af zien, omdat er geen huis in Utrecht voor hein beschikbaar is. Dr. Diemer, die een vrij groot gezin heeft, was bereid gedurende drie maan den op en neer te reizen, mits hem dan een huis zou worden toegewezen. Hier toe is de gemeente Utrecht niet ln staat, zodat dr. Diemer maar ln Eindhoven blijft wonen en dit professoraat voorbij laat gaan. Hoogovenplan in Indonesië Volgens het Indonesische staatsplan bureau kan men een ijzer- en staalindu strie oprichten, als het buitenland de helft van het financieringsbedrag leent. Volgens onderzoekingen van de West- duitse maatschappij Wedextro is het ijzererts van zuidoosl-Borneo moeilijk bewerken. Zuid-Sumatra heeft slechts voorraad om 30 jaar lang jaarlijks 30.000 ton te leveren. In DJampang Koeion (west-Ja va) is goed ijzererts, genoeg 69 tot 70 jaar lang Jaarlijks 40000 ton te leveren. Men wil bedrijven oprichten voor verwerking van ijzer- en staalpro- dukten en een kleine hoogoven bouwen. Een en ander zal 6 jaar duren. FAILLISSEMENTEN FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door V»n der Graaf en Co) Uitgesproken: Fa. Draadvormen Industrie Kof», lste v, GaelMraat 33 Vlaardingen, en venn. J v. Lien. Soetendaalseweg *2, R'dam. en F. F v. Lien, Grasstraat 231. cur. mr. W. A. ScWp- per», Vlaardingen; H. H. W. Witte, vleeswareo- Bruina, Vaartwei 113, HU- Meualw., cur. mr. R. E. A Verkrooat. Birkenheuvellaan I Du t-land, cur. mr. J. O Berg, pottebakker, Gent; J. Hoi t 14 n. ilJH Surséance) aan W. v. E) Zuivelondern. */h v. Duik* Leeuwarden, voort, bew-iedv. J. Hermans; H J 35. Hilversum, thi Baron, Beverwijk. Opgeheven: A. P. Fortstraat 2, Sas van meubelhendel, De Weststein Pfisterlaen 45, Drie bergen; J. Kuypers, groeoie- en fruithandel. Maas- trichterlaan 154. Vaal». Geëindigd: P Voortneij. huiaachilder, late Sire» iag 100 v. He»!inca, h/o ir. J. v. d. Schaaf, 3/10 15 uur; aan O. B. H. v. Dijk. Blauw- kapelseweg 29, De Bilt. voorl. bewindv mr. O. Gruy». Utrecht, verhoor 6/11 11.30 uur; i.z. H. de Hoop, okopm., Muaselkanaal, vorderingen uiter lijk 4/10, bewindv. mr. H. E. Timmerman, Ter A pel. beslissing akkoord 18/10 Hl. 30 uur. Baron Maurice de Rothschild, een telg van de grote bankiersfamilie, ia gisteren op 76-jarige leeftijd overleden. Zijn ver mogen wordt geschat op honderd m11,o*»n DA 56—58. Idem D 49— 51. idem E 20—21, Idem CD 41-42- RIJNSBURG. 4 september. Groentevei ling: bloemkool bospeen 3243. petet 52—76. andijvi 3.604.90. s. aardappelen 9.60— -14 alles per 100 kg. september. Groenteveiling. 133—151. idem B 76—83, Idem Stek 77. snijbonen 36—72. Idem B 25—34. stok- prlnsessenbonen 5980. idem B 3847, stam- prlnsessenbonen 50—84. Idem 40—49, spek bonen 27—43, witte pronkers 15—27. tomaten A 49—70. Idem B 55—85. idem C 36—57, ld. CC 22—29, Idem bonken 43—51. waspeen 7— 12. andijvie 7—12. aardappelen 12—13. rabar ber 10—12. postelein 11—27. uien II—18. gT. alles -41. idi i C 10—12. komkommers 8—16. alles per stuk. selderij h *34^40.' Pater v. d. Els* 34. Lemoenappel 50. id* kg. stoofsla 30 39. Guldelln- 2 41. Cox' ppelen 37. Elll alles per kg. meloi bos. Aui basterd 68. i idem II 26. Katwijk a: ten uit volle zee: KW 2—: 138—20, KW 19—5. KW 54—20. KW 70—85 KW 168—6, KW 170—4. KW 22—70. KW 45— 30. KW 127—3. KW 1 63—65. KW 67—65 (thulsstomend), KW 130—75. KW 151 29—34, KW 39—25, KW 40—25. KW 15—30 .CD 36—38. afw. 11. E 21. alles per kg. 5 september Vangstberich- - KW 9—2; KW vleet). KW 147 geen vangst, KW 44 geen vangst. Trekk* 159—34 k KW 37-120, KW 140-20. KW 70 —30. KW 00—30. KW 81—50. KW 1" middelde vangst: vleet 30, trek 30. Katwijk aan Zee. 5 september KW 15?405 kantjes. Prijzen: volle haring 21.10—22.70. Ille harms 24.80. VLAARDINGEN. 5 september. Vangst- ei nlg, VL 203—5 r niets, VL 166—10 k.. VL 89 weinig, VL 112- 50 k. nog 40 netten. VL 132—5 k.. VL 153 gil teren 60 k. IJMUIDEN. 5 september. Prijzen va gisteren Per kg- gr. tong 520—440, grm. tong 440-370, kim. tong 370—330. kl. tong I 270- 250, kl. tong II 290—240, tarbot I 370—300. Per 50 kg: kl. schol I 50-48. kl. schol II 50- 14, schar 32—17, bot 19—13, verse haring 16—11, makreel 19—10, gr. schelvis 46—31. grm. schelvis 42—28, kim. schelvis 38—20, kl. schelvis I 32—17, kl. schelvis II wijting 18—9, gr. gul 67—50. midd. gul 36-29, gul 14. Per 125 kg: gr. kabeljauw 292—190 Aanvoer 8680 kisten. IJMUIDEN. 5 september. Besommingen trawlers: VL 77—25800. IJM 183—19100. KW 8—17000. loggers KW 108—3560. KW 162— 5100, KW 76—2400. KW 164—4300. KW 104— 7100. KW 10-6350. kotters IJM 21—5920. KW 56—230. KW 71—1030. KW 60—1020. KW 65—930. KW 35—450, KW 96—4430. IJM 3—730 RO 29—570 Plan van Oost-Borneo op Nieuw-Guinea De Oost-Bomeomlj. voert besprekingen met regeringsorganen over een mtjnbouw- plan in Nederlands NIeuw-Gulnea -n sa menwerking met bekende Nederlandse maatschappijen. waarbij Oost-Borneo vooral beheer en kennis kan aanbieden, waarschijnlijk ook kapitaal. Het werk kan in dagbouw en sterk gemechaniseerd geschieden. De belangstelling van de N.V. is gevraagd voor Mexico, daar zij els des kundige een goede naam heeft. Voor Z. Limburg wordt voldoende kapiteel ge zocht. Het aandeel der N.V. is op f 50.000 gesteld. In 1956 is minder dan f 1000 ge ïnvesteerd. Een aandeelhouder drong in vergadering sterk aan op liquidatie om niet alles te verliezen Een snder wilde of liquidatie of regelmatig dividend. Het be stuur wil eventueel liquidatdebesluit uit stellen tot volgende vergadering wegens steenkoolbedrijf in Indonesië. Dit wordt definitief 1 februari gesloten. Bovendien maken olie-inkomsten liquidatie niel ur gent. Men mag blij zijn als men er schoon uitkomt. Liquiditeitsmoeilijkheden ln In donesië dank zij banken overwonnen, doch hieraan komen grenzen. Terugbetaling op aandelen en dividend onmogelijk. Jaar stukken met 112 tegen 15 stemmen goed gekeurd. Eén aandeelhouder meende dat N.V. wordt uitgehold. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Uruguay (9 sept.), Aus tralië: vla Engeland (14 sept.), Brazilië: ss Uruguay (9 sept.) en ms Prins Willem 5 (10 sept Canada: ss Kinderdijk (12 sept.) en ss Groote Beer (14 sept). Chili: via New York (12 sept), Indonesië: ss Roe- biah (12 sept.), Ned. Antillen: ss Triton (12 sept.), Nieuw-Zeeland: via Engeland (14 sept.), Suriname: ms Cottica (11 sept.), Brits-Oost-Afrikavia Frankrijk (14 sept Inlioh tingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Nederlands bedrijf in Canada liquideert Het gerechtshof te Halifax in Nova Scotla heeft toestemming gegeven tot vrijwillige liquidatie van de Hawk Ltd., een Nederlandse fabriek van houtpro- dukten te Ingramport. De Nova Scotia Trust Company ls llquldatrlce en op 18 oktober moeten vorderingen worden In gediend. Het verzoek om liquidatie werd gedaan door de heer J. Vorstermans uit Armdale. aandeelhouder-directeur. De moedermaatschappij te Tilburg, Havik Parket, heeft 770 aandelen ter waarde van 77.000 dollar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7