Bewogen vergadering van afd. Lisse Bloembollencultuur De heer Marijt veertig jaar bij het openbaar onderwijs In Oegstgeest tas gevonden Katwijks jeugd vliegerde en speelde op het feestterrein Katwijkers van AM 17 hadden hachelijk avontuur Koning Leopold in Amerika Rijk plaatst driehonderd miljoen in buitenland NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 Kwekers en exporteurs oneens Vergadering verwierp met grote meerderheid voorstel TSINSDAGAVOND kwam de afdeling Lisse van de Koninklijke alge- •*-' mene vereniging voor bloembollencultuur in hotel De Witte Zwaan bijeen onder leiding van voorzitter W. Roos. Deze hield een openingsrede, waarin hij opmerkte, dat, wanneer het in het „vak" minder goed gaat, de opkomst op de vergadering direct toeneemt. Deze avond is de zaal tot in alle hoeken bezet, terwijl de laatste tijden de vergaderingen een mini male opkomst te zien gaven! Het is te hopen dat het door de aanwezigheid van vele leden nu weer beter gaat worden, maar dan zal men ook trouw moeten blijven in het bezoeken der vergaderingen. „Het gaat vanavond om zeer belangrijke zaken. Geen wonder dus, dat er zoveel belang stelling is." De voorzitter gat een korte beechou- wing over de toestand in het bloembol- lenvak. HIJ zei, dat het momenteel niet beat gaat met de prijzen in het alge meen. Toch zijn er nog wel verschillen de aoorten, waarvan hij de namen noem de. die een goede prijs maken. Er zal dit jaar een groot overschot aan bloem bollen zijn, hoewel de orderboeken van de exporteurs toch best gevuld waren Hij gaf echter de ernstige raad om zich niet door vrees te laten lelden, want vrees is een slechte raadgeefsterI De heer Roos zei scherpe woorden van kritiek aan het adres van het centraal bloembollen comité, welk comité heeft geweigerd om voor het winterseizoen een financiële bijdrage te verlenen voor de bloemententoonstelling van de stich ting Bloemlust In het buitenland. De vorige winter heeft deze stichting met groot succes een machtige show gehou den In Keulen en nu stonden de paple ren er weer best voor. Zelfs werd een groot gebouw In het buitenland gratis ter beschikking gesteld. Doordat het C.B.C. weigert te steunen, zal de show niet door „Bloemlust" gehouden kunnen worden. Thans staat het er echter zo voor. dal verschillende bedrijven geheel op eigen initiatief en risico een show gaan ver zorgen, waar vanzelfsprekend dan ook ten bate van de deelnemende bedrijven Het is voor kleinere bedrijven niet mo gelijk nu mee te doen, hoe graag men ook zou willen. Hij noemde de houding van het C.B.C. een belediging voor de Stichting „Bloemlust". De nationale stichting Keukenhof mag een optimistische geluid laten horen. Hel succes van de voorjaarsshow is overwel digend vanwege de enorme toeloop van bezoekers, die alle records van voor gaande Jaren heeft verslagen. Ten slotte deelde de voorzitter mede. dat door de afdeling Lisse ook in de aanstaande winter weer cursussen in bloembollenteelt worden gehouden. Ook zal er weer een economische cursus ge houden worden en voor het eerst een „zlekte-cumis". De cursussen zijn zeer belangrijk en trekken steeds meer be langstelling. Discussie Hierna gat hij de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering in be spreking. Tot afgevaardigden werden be noemd de heren G. van Nieuwkoop en G. Vreeburg Jr., tot plaatsvervangers de heren L. SIJpesteiJn en P. Dames. Het voornaamste punt van de beschrijvings brief was het voorstel Inzake de mini- mum'exportprijzen. De voorzitter zeide. dat het de bedoeling was om uiterlijk tot 11 uur te vergaderen en verzocht leder zich tot eigen terrein te beperken. Hij had deze woorden nog niet uitgesproken of d« tongen brandden losl Uit de besprekingen bleek wel heel duidelijk dat de belangen van de kwekers heel anders liggen dan die der exporteurs! De heer Sijpesteijn, die een lange staat van dienst heeft als verkoper in het buitenland, gaf zijn mening ten beste en verdedigde het voorstel van het hoofdbestuur. De heer W. Segers G. Czn. gaf als zijn mening te kennen, dat het voor de verkoop in het buitenland van het grootste belang dat er een rust komt in de markt, waardoor bij de kopers in het buitenland weer ver trouwen komt. Met nauwkeurige be rekeningen staafde hij zijn betoog, waarnaar met grote aandacht ge luisterd werd. exporteurs verdedigd, waarbij er ook op gewezen werd. dat de kwekers er grool belang bij hebben hoe de exporteurs hei maken in het buitenland! Door de heer J. J. Bos, kweker, werd een vurig plei dooi gehouden, waarin hij opkwam voor de belangen van de kwekers. Hij zeide vanavond wonderlijke dingen gehoord t» hebben en wilde vaststellen, dat vele exporteurs, die in het buitenland maar verkopen tegen elke prijs, zeer onzake lijk handelen. Hij stelde het foutieve van de inkooppolitiek van de exporteurs aan de kaak. Als ze dat doen willen, moe ten ze dat zelf weten, doch daarom be hoeven ze ln het buitenland nog niet gesteund en beschermd te worden door een voorstel als nu het hoofdbestuur aan de orde stelt. De heer D W. Lefeber voerde breed voerig en zakelijk het woord en raadde steun aan het voorstel af. De voorzitter merkte op. dat het bestuur van de afde ling Lisse zeer sterk adviseerde om hei voorstel aan te nemen. Hij merkte tegen de heer Bos op. dat het hoofdbestuur waarvan de heer Bos zelf lid is. toch zeker niet alleen de belangen van d» exporteurs wil dienen, doch óók d bel a oog houdt Afgestemd Het afdelingsbestuur adviseerde om het voorstel aan te nemen onder voor behoud dat de afdeling enige suggesties zou doen wat verschillende soorten bloembollen betreft bij de vaststelling van de minimum-exportprijzen. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, meende de voorzitter het moment gekomen om te stemmen. De heer Bos wilde een amendement op het voorstel indienen, doch dit werd niet toegestaan, omdat dit eigenlijk een com promis is. Met grote spanning werd de stemming gehouden, welke tot uitslag had, dat het voorstel met meerder heid van stemmen verworpen werd. Uit de besprekingen viel sterk op te merken, dat het deze avond een strijd 16 geweest tussen de groep kwekers en de groep exporteurs. De voorzitter zei dat het tijd wordt dat er een belangen gemeenschap gevormd wordt. Er zijn za ken, die overal in het buitenland maar reizigers sturen, hoewel het vaak niet verantwoord is. Daar waarschuw de hij ernstig tegen. Het Is jaren geleden dat een zo druk ke discussie gevoerd werd. Het deed enigszins denken aan de jaren met de saneringsvergaderingen!! NOORDWIJK Diende ook enkele scholen in Katwijk en Leiden TSEZER DAGEN was het veertig jaar geleden, dat de heer G. Marijt, hoofd van de openbare school te Noordwijk, zijn loopbaan bij het onderwijs begon. In deze loopbaan heeft Noordwijk een grote rol ge speeld. Op 11 mei 1917 geslaagd als onderwijzer, ontving de nog jonge Marijt met ingang van 28 augustus daarop een tijdelijke benoeming aan de openbare school van de heer Sanders te Noordwijk-binnen. Een vaste aanstelling kwam op 1 november 1917 aan de school van de heer Bakker te Katwijk, maar korte tijd later werd de jonge onderwijzer gemobiliseerd. Dit betekende dat hij tien maanden niet voor de klas kon staan. Ruim elf Jaar bleef de heer Marijt in Katwijk. Toen vertrok hij naar Leiden, waar hij per 1 januari 1929 aangesteld werd aan de openbare school aan de Van Duijvenbodestraat, daarna aan de school aan de Medusastraat en later aan de open bare V.G.L.O.-school aan de Oude Vest, waar de heer Bloemink, bekend auteur van schoolboeken, de scepter zwaaide. De school in het hart van Leiden was donker, zo somber zelfs, dat op de zon nigste zomerdag het kunstlicht niet ge mist kon worden. Dat was niets voor de heer Marijt. Man van de natuur als hij was hunkerde zijn hart naar de duinen, het strand, de zee. naar licht en ruimta. Er ging een sollicitatie naar Noordwijk. waar een splinternieuwe naar de eisen des tijds ingericht gebouw ln gebruik ge nomen zou worden. Het was de nu zelfs befaamd geworden Witte School Van Panhuysstraat. Hier stapte de heer Marijt op de eerste februari 1932 de klas binnen. Vanaf dat moment had hij deze school met haar ramen naar ruime veld en de begroeide duinen, zon, liebt en lucht ongehinderd de lokalen kon binnenkomen, zijn hart verpand en een kwart eeuw lang al is hij haar trouw gebleven. Op 30 september 1938 volgde hij de heer Klunder als hoofd op. De heer Marijt is onderwijsman in hart en nieren. Steeds weet hij om zich heen een prettige, correcte sfeer te scheppen. Het wel en wee van de aan zijn school toevertrouwde jeugd gaat hem boven alles ter harte. Nog altijd is de heer Marijt bezig aan deze Noordwijkse school bouwen, weliswaar niet met stenen cement, maar Intern, door het instellen organiseren van allerlei zaken, die de Romijr NIEUWS VAN Raadslid treedt af De heer P. Romijn heeft als lid van de gemeenterasd. waarin hij zitting heeft voor de K.V.P. om gezondheidsredenen bedankt. Op de KVP-lijst staat als zijn opvolger de heer J. Akerboom, directeur van de scheepswerf Akerboom aan de ringvaart. Intrede ds. Pettinga Ds. G. Pettinga. die thans te Hulzum staat en het beroep naar de Hervormde Gemeente van Lisse aannam, zal zondag 22 september bevestigd worden door zijn Hulzuxner collega ds. Van den Bogaard In de avondkerkdienst zal ds. Pettinga zijn intredepredikatie houden. Twee verkeersongevallen, meisje ernstig gewond Dtnadag had op de Beekbrug een auto botsing plaats. Een Engelsman wilde een bakfiets passeren, maar omdat van de tegenovergestelde kant een auto kwam. bestuurd door Van der A. te Lisse. was de ruimte te nauw en ontstond een botsing. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Minder goed liep het af met het 6-jarig dochtertje van de heer Lefeber, dat de Laan van Rljckevorsel overstak en par- EN VOOR LISSE does tegen een auto opliep, bestuurd door onze plaatsgenoot S. Het meisje kreeg een zware hersenschudding en werd op advies van dokter Haase naar een zie kenhuis in Leiden overgebracht. Aatobotsing Op de Beekbrug zijn twee personenauto's met elkaar ln botsing gekomen, doordat een bakfiets onvoldoende ruimte vrij liet om te passeren Er ontstond mate riële schade. De bestuurders waren af komstig uit Engeland en Lisse. Evangellsatiesamenkomst Zaterdagavond wordt in Contact aan de LisserdiJk een evangelisatie-zangavond ge houden, uitgaande van de Chr. Geref. Kerk met medewerking van het Leger des Heils uit Haarlem. Rijkspostspaarbank Bij het postkantoor werd in augustus 66.101.70 ingelegd en 50.027,88 terug betaald. Vernlelsucht De politie heeft streng moeten optreden tegen de jeugd, die de prachtige groenbe- plantlng rondom het Nassaupark verniel de. Er zal nu goed opgelet worden, wie de beldadigheld bedrijft. De Llsser jeugd vernielde Ln de Romijnstraat (De Engel) melkflessen en strooide de scherven overal heen. De politie deelde deze flessensmij- ters bonnetjes uit. Meisjes op stap Drie meisjes waren zaterdagavond plot seling uit het Sint Vincentiushuis verdwe nen, meer de politie in Utrecht ving de ontsnapten weer op en nu verblijven ze Zr. Ter Hoeve verliet Groene Kruis Gisteravond nam zuster N. J. ter Hoeve in het Verenigingsgebouw afscheid als wijkverpleegster van het Groene Kruis Het voltallige bestuur was hierbij aan wezig, benevens de districts-verpleegster zr. Willimge Prins en de doktoren Di Beer, Kruyt en Mulder Nadat verschillende belangstellenden waaronder oud-patiënten met een harte lijke handdruk of een welgemeend woord afscheid hadden genomen, sprak de presi dente van de afdeling Noordwijk vai Groene Kruis, mevrouw Van Gilse-Van Geldermalsen namens het bestuur de scheidende zuster toe. Zij wee6 hierbij op de grote toewijding en liefde, die z Ter Hoeve voor haar patiënten aa dag heeft gelegd. Het verheugde mevr. Van Gilse-Van Geldermalsen, dat zr. Ter Hoeve te Noord wijk blijft wonen en wel aan de zijde Roofoverval A'dam van de rijkspolitie van de groep Oegst geest de lege. uit de auto weggeworpen geldtas gevonden, die, zoals wij reeds meldden, gistermorgen bij de overval op het benzinestation aan de Haagseweg 2 te Amsterdam werd ontvreemd. Merkwaardig bij deze overval is, dat nog kort tevoren een rechercheur met de pompbediende had gesproken en daar na nog geruime tijd buiten het gebouw tje had geobserveerd. Kort na drie uui maakte hij een praatje met de pomp bediende en vroeg hem wat hij zou doen als hij overvallen werd, en of hij een stok of een stuk ijzer bij de hand had. Dit was niet het geval en de pompbe diende zei. als hij overvallen zou wor den: „Dan geef ik mijn tas wel...." Tot ongeveer vier uur bleef de re chercheur in de omgeving van het pomp station, daarna keerde hij met zijn wa gen naar de stad terug. Nauwelijks in Amsterdam-Zuid aangekomen hoorde hij via de radio een oproep voor een R.A.D.-wagens om naar het pompstation te gaan. Zijn voorgevoel, dat er iets te geeburen stond, was dus werkelijkheid geworden. IJlings reed hij naar de Haag se weg terug. haar toekomstige echtgenoot. Namens het bestuur bood mevr. Van Gilse een hangiklokje aan. Hierna voerde dokter H. Kruyt het woord uit naam van de plaatselijke dici, waarbij hij eveneens zijn grote kentelijkiheid uitsprak voor het werk zr. Ter Hoeve. Tot slot dankte de scheidende zuster voor de getoonde belangstelling, de vrien delijke woorden en tevens voor het stof felijk blijk van waardering. Spanning lichtnet wordt verbeterd zomermaanden, veel te wc ten. Vooral de bezitters stellen ondervonden last v i overgela- n televietoe- dit envel. Op sommige dagen, ning van 127 tot 90 Volt aan beide zijden van het scherm zwarte randen op, waardoor het beeldoppervlak aanzienlijk werd verkleind. Het gebruik van een apparaat om de spanning op te voeren, was dan ook hier en daar noodza kelijk. Om de zaak Ln orde te brengen, is thans besloten tot de aanbouw van zes transfor matorstations, die nog dit najaar gereed zullen komen .Verder ligt het in de bedoe ling het voltage geleidelijk aan op 220 te brengen. Noordieijk-conferentieoord Nog maar nauwelijks hebben de meeste vakantiegangers de badplaats verlaten of deze blijkt reeds de aandacht te hebben getrokken van de organisatoren van ver schillende conferenties. Zo wordt thans in hotel Hollander on der auspiciën van U.S. Educational Foun dation in the Netherlands 'n bijeenkomst gehouden onder de titel Orientation course for U.S. Fulbrlght Grantees in the Netherlands. Deze duurt tot 14 sept, a.s Hotel Noordzee herbergt tot 6 septem ber een internationaal congres van dok toren, The International Study Group for Epidemiological Researoh and Preventive and Social Medicine. Dit congres staat onder auspiciën van de International responding club. Van 12 tot 20 september wordt ln het Palace Hotel een congres gehouden Unilever. Verder geven de Noordwijkse hotels logies aan deelnemers aan congressen en conferenties, die elders worden gehouden. Zo zullen de afgevaardigden van het Intern. Farmaceutisch Congres, dat van 11—14 september te Leiden wordt gehou den, in het Grand Hotel Huis ter Duin te Noordwijk logeren. In dit hotel vindt ook een internatio naal congres van ijzerhandelaren plaats met een foto-expositie van étalagever- lichtdngen. Katwijk aan den Rijn Het wat gisteren feest voor de kinde ren die In de eerste, tweede en derde klas van de verschillende scholen zitten. Om twee uur vertrokken de ruim 400 kinderen van het schoolplein bij de St. JozefschooL voorafgegaan door enkele kordate trom melslagers van de harmonie, via de Kerk straat en Aohterkerkweg naar het feest terrein van de gebr. Van DnUvenbode aan de Noordwjjkerweg. De gehele middag waren de kinderen druk In actie om te trachten een leuke prijs in bezit te krijgen, terwijl zij rijkelijk voorzien werden van tractaües. Aan het einde van de spelen werden de prijzen uitgereikt. Burgemeester H. Dui ker, die de gehele middag de kinderspelen bijwoonde en bij elk der groepen zich op de hoogte stelde van de verrichtingen, reikte de prijzen uit. Ook wethouder D. C. van Leeuwen was op het terrein De uitslagen van de wedstrijden wi Meisjes: Klas 1: houtjes rapen 1. Hannie Koppe, 2. Beppie Heemrood, 3. Patricia Brugman, 4. Ada Houwer, 5. Emmy Bal, 6. Marianne Meyer, 7. Nelleke Minnee; 1. Willy Simon, 2. Coby van Stijn, 3. Anja Oldhoff, 4. Tiny Veis. Klas 2: Lepel in de fles: 1. Sjaantje Groeneveld, 2. Angela Bergman, 3. Sjaan tje Bekker, 4. Gerda van Delft; 1. Gerda Vink, 2. Adri Meijer, 3. Anneke van de Valk, 4. Rudl Ruigrok. Klas 3: Was ophangen: I. Karin Rom- bouts, 2. Roosje Westgeeet, 3. Kooaje Susan, 4. Ivonne Potnuyzen, 3. Cockle Meijer; 1. Miesje van der Bent, 2. Jean- neke Aarteen, 3. Didy Duyts, 4. Ris Harre- veld, 5. Lldy Hoedjes. Jongens: Klas 1: Vlagsteken: 1. Dick van der Bent, 2. Jan Groeneveld, 3. Stephen Duijts, 4. Adri Kruger, 5. Martien Aanbanen, 6. Wim Hoek; 1. Wim Vlieland, 2. Bertje Zuyderduyn, 3. Jan Prins, 4. Wout Wagter, 5. Jan P. Noteboom, 6. Jac. Sprengers. Klas 2: Naar de trein: 1. Tonny Aartsen, 2. Billy Dayers, 3. Maljaert van der Gug- ten, 4. Rudi Knetsch, 5. Kees Koppe; 1. Piet Star, 2. Peter Ransdorp, 3. Theo Vol- water, 4. Jan van Maanen, 5. Arie Rijn. Klas 3: Zaklopen en balrollen: 1. Arnold Teljeur, 2. Henny Rijnsburger, 3. Jan Teljeur, 4. Peter Noijons, 5. Jan Zwanen burg, 6. Theo de Vreugd; 1. Melvijn var Asselt, 2. Henk van Essen, 3. Kees Koele- wijn, 4. Maarten Langmuur, 5. Gerard var der Gugten, 6. Wim Homan. Na afioop van de kinderspelen werd een vliegerwedstrijd gehouden. Er warer slechts enkele deelnemers. De winnaai van dit gebeuren was Wim Zuyderduyn. Mede dank zij het gpede weer, warer zeer veel belangstellenden op het feest terrein aanwezig. De Oranjevereniging kan zeker terugzien op een zeer geslaagde feestdag. Gekostumeerd voetballen Morgenavond wordt om 7 uur op het K.R.V.-terrein een gekostumeerde (T~Bi balwedstrijd gehouden. Gespeeld zal den door een elftal gevormd uit perso neel van de gemeentelijke diensten er elftal gekozen uit inwoners van het Rijn dorp. Om 8 uur volgt een openlucht film voorstelling op het veilingterrein. Da hoofdfilm is „Zij winnen de slag", waarin spelen de bekende filmacteurs Abbott en Castello. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag. 6 september: hoog 1.37 en 14.06; laag 9.38 en 21.59. RIJNSBVRG Spreekbeurt Vanavond om acht uur spreekt de heer De Redelijkheid uit Ouderkerk aan der IJssel ln de zaal achter de Chr. Gerefor meerde kerk voor de afdeling van de Ge reformeerde Bond. Burgerlijke stand Geboren: CorneHs. zv A. v. Delft er H J v d Mare. Getrouwd: J H Schaart 22 j. Katwijk en J v Muijen 21 j.; E Koerhuis 29 j te Nunspeet en J v Zuijlen 26 j. Overleden: Pieter Kort. wv C v Ingen Loop der bevolking Gevestigd: G v Egmond van Valken burg. C Balkestein onderwijzeres Brummen, A Zuiderhof ambtenaar Bolsward. Vertrokken: J Hogewoning conducteur naar Rotterdam. VOORHOUT Prijzenvoorstel bloem bollen werd aanvaard De afdeling Voorhout van de Vereni ging Bloembollencultuur moest gister avond beslissen over het voorstel var het hoofdbestuur, betreffende minimum- exportprijzen en teeltpr(jzen. In groten getale waren de leden naar de vergade ring gekomen en hoewel de meningen dikwijls tegenover elkaar stonden, had de bespreking een uiterst vlot en geani meerd verloop. Enkele leden meenden, dat men „alles maar over boord moest gooien", behalve de teeitregeling. Meer gematigden vertel den, dat men de regeling misschii hoger hand zou decreteren, door de leden werd afgewezen. De zitter, de heer L. H. Prins, meende, dat men over de onderdelen kon discussiëren Toen het voorstel ln stemming kwam, stemden vierentwintig leden vóór er negen tegen het voorstel van het hoofd bestuur. VOORSCHOTEN Auto greep fietser De wielrijder B. uit Voorschoten wilde, komende uit Leiden, op de Leidseweg oversteken naar de Badhuisstraat en lette daarbij naet op de naderende personen auto, bestuurd door v. D. uit Den Haag Hij werd door de auto gegrepen, brak een sleutelbeen en kreeg diverse kneuzingen. De materiële schade was vrij groot. Botsing Bij de Haagse Schouw ontstond een aanrijding tussen twee auto's. Een auto bestuurd door v. C. uit Hilversum reed op een stilstaande, voor naderend verkeer wachtende auto, bestuurd door S. uit Heemstede. Het bleef bij materiële schade. Bedde bestuurders kwamen met de schrik vrij. Gouden huwelijksfeest De heer en mevrouw Beets—Mulla- melster, die gisteren hun 50-jarig 'huwe lijksfeest vierden, heeft het niet aan be langstelling ontbroken. De gehele buurt zo vriendelijk ter ere van dit gou den bruidspaar te vlaggen, hetgeen aan de Willem de Zwijgerlaan een feestelijke aanblik gaf. Bovendien verraste de buurt het bruidspaar met een groot, gezamen lijk cadeau. Middags werd een receptie gehou- sn. waar zeer velen kolonel Beets en zijn eohtgenote kwamen feliciteren, ter wijl 's avonds om een uur of zeven Ben- venuto, voorafgegaan door de drumband, serenade kwam brengen. Ook daar- bestond veel belangstelling. Het huis van het gouden bruidspaar was in een bloementuin herschapen. Spreekuur loco-burgemeester De loco-burgemeester, wethouder G. Soh-rama, houdt morgenmiddag van half vier tot half vijf spreekuur. Visserijgolf HET BENAUWDE AVONTUUR, dat de Katwijkse bemanning van de kotter AM 17, „NEHIM II", onder bevel van schipper D. Varkevisser dinsdagmorgen heeft moeten meemaken, toen het schip op de visserij bij de Pitt-boei werd aangevaren door de Duitse haring-motorlogger AL 42, „Rudolph Wendt", uit Leer is woensdag in IJmuiden en Katwijk de stof voor vele gesprekken geweest. De Duitser boorde zich met volle vaart in de midscheeps van de kotter, waarop zes man varen. Uitgezonderd de wachts- üeden op de brug. waren de mannen in het vooronder aan het werk. Door de aanvaring werd de „NEHIM II" op haar zij geworpen en liepen vrijwel alle opvarenden kneuzingen of verwondingen op. De stuurman brak bo vendien een arm en liep een flinke hoofdwond op. Dat de kotter weer is recht komen te liggen, is volgens de bemanning een wonder. De Duitse logger, die als kapitein Gerd Schoon uit Leer op de brug heeft en die 39 meter lang is en 750 pk sterk, is ruim een uur lang bij de „Nehim II" gebleven om de bemanning eventueel aan boord te nemen. De aanvaring bleek evenwel geen lekkage te hebben opgeleverd. Bij aankomst in IJmuiden werd de kotter woensdagmorgen in het dok geplaatst voor inspectie, „De winch was al onder water, toen we kapseisden. Ik had nooit gedacht, dat ie terug zou komen," dacht schipper Varkevisser ervan Woensdag 8700 kisten In totaal werden woensdagmorgen te IJmuiden aangevoerd 8700 kisten vis. Hierbij waren 3600 kisten'haring, 2390 makreel, 1550 schelvis, 150 wijting, 425 kabeljauw en gul, 400 schol, 70 schar, 50 bot, 85 tong en tarbot en 20 diversen. Bij de vier trawlers, die aan de markt waren, was niet de „Vikingbank", die aanvankelijk wel werd verwacht. Het schip verloor de race met de „Maria van Hattem" en kon aldus geen losploegen krijgen. De trawler „Wiron II", die op 27 augustus naar zee ging, loste 800 kisten makreel, 70 haring, 40 schelvis; de „Haarlem" (ook van 27 aug.) 1520 kisten haring en 30 diversen; de „Dirkje" (even eens van 27 aug.) 1500 kisten haring en 20 diversen en de „Maria van Hattem' (ook van 27) 120 haring, 800 makreel, 70 schelvis, 15 diversen en 14 kantjes haring. Grote aanvoer verwacht Vele schepen waren gistermiddag reeds te IJmuiden binnen voor de donderdag- markt en de vrijdagmarkt. Hierbij v vele schepen van de zeventien, die op 27 augustus naar zee gingen. Er belooft deze week dan ook een recordaanvoer va te komen. Voor de donderdagmarkt zouden lossen de „Vikingbank" met 1800 kisten haring, 20 wijting, 20 schelvis; de „Abraham' met 2200 kisten haring, 50 diversen; de „Deining", KW 8 met 1400 kisten haring, 60 makreel, 40 sohelvis en 90 kantjes ha ring. Voor de vrijdagmarkt liep de „Elie Ohénevière (van 28 aug.) reeds binnen met 860 kisten makreel, 120 haring, 100 diversen, 60 stuks stijve kabeljauwen. Koning Leopold van België is onlangs in gezelschap van zijn echtgenote, prin- Liliane, en prins Albert in Boston aan gekomen voor een wetenschappelijk ei economisch studiebezoek aan de Verenig de Staten. Als voorzitter van de Belgi sche nationale wetenschappelijke com missie zal koning Leopold een bezoek brengen aan enkele atoominstallaties industrieën waar atoomonderzoek plaats heeft. Voorts zal hij een gesprek hebben met president Elsenhower. Deviezenvoorraad deze week met 70 miljoen gedaald TTET RIJK heeft deze week 307,8 miljoen aan schatkistpapier in het A-1 buitenland geplaatst. De weekstaat van de Nederlandsche Bank van 2 september verklaart: „Het totaal aan Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldi, voortvloeiende uit betalingsakkoorden zijn belegd, 'is in de afgelopen week aanzienlijk gestegen. Enkele circulatiebanken in en buiten de Europese Betalingsunie maken op grond van algemene of bijzondere arrangementen van deze mogelijkheid tot belegging gebruik. De toeneming hangt samen met de grote aanwas, die de rekening saldi, voortvloeiende uit betalingsakkoorden, in de afgelopen weken had ondergaan. Dit heeft het Rijk in staat gesteld aar de verplichtingen van de week te vol doen. De belastingbetalingen moeten zeer groot zijn geweest. De staat heeft 270 miljoen gulden betaald aan aflossing van schatkistpapier en rente. Bovendien heeft de staat de voorschotten bij de Ne derlandsche Bank ad. 131.2 min. afge lost en een saldo gekweekt van 12.4 min. De wissels in disconto bij de Ned. Bank vermeerderden van 150 min. tot 169 min. Waarschijnlijk heeft het Rijk ook kortlopend schatkistpapier verdiscon teerd. De voorschotten in rekening rant namen toe van 250.4 min. 281,9 min. De goudvoorraad bleef 2826 min., de netto-deviezenreserve draagt 303.5 min. tegen vorige week 374 min., terwijl de convertible de viezen met 22 min. tot 182,7 min. af namen. De bankbiljettenomloop steeg van 4046 min. tot 4166 min. De bij zondere rekening veranderde niet. De handelsbanken versterkten haar tegoed met 42 min. tot 309 min., tot boven het gemiddelde. Andere saldi kreditzljde stegen 11 min. tot 88 min. Hoewel de druk iets minder is geworden bleef de geldmarkt vrij moeilijk met daggeld nog steeds 3% pet. De verkorte balans is in miljoenen guldens Activa 2/9 26/ Wissels enz. in disconto Schatkistpapier overgen de staat Voorsch. in rek. ert aan Indonesië Voorsch. aan Rijk Boekvordering op staat Goud Zilver 11,9 Vord. Buitenl. geld 623,8 639,3 Buitenl. betaalm0.6 ,0.6 Vord. in guldens uit buitenl. betalingsakk. 177.6 167,4 Div. rekeningen 38.3 38,8 Passiva bankbiij4145.3 4046 Rek. ert. saldo schatk. 12.4 ld. bijz. rekening 16.7 16.7 Saldi banken in Ned. 309.2 267.1 Saldi uit betalingsakk. 121.9 366.9 Andere saldi van niet- ingezetenen 15.5 14.9 Andere saldi 88.7 77,7 Saldi in buitenl. geld 19.3 17,8 Div. rekeningen 59.1 66.5 Muntbilj. 130.2 129.8 Schatk.pap. w.i. guldens saldi uit betalingsakk. z. belegd 341.8 34 Percent, goud en dev. 63.47 62.91 Aardappeluitvoer was zeer gering De uitvoer van aardappelen was ln 1956 zeer gering, zo werd gisteren ln het pro- duktschap voor aardappelen medegedeeld, namelijk 121.400 ton tegen f24 miljoen. In: Europa werd slechte 66.800 ton geleverd (doorgaans 200.000 ton). De oogstvooruitzichtcn voor late aard appelen zijn niet bijster gunstig als ge volg van doorwas (misvormde groei) en ziekte, waardoor men moet rekenen op een uitschot van 20 tot 30 procent, in plaats van de gebruikelijke 10 procent. Het produktschap besloot nog de mi nister van landbouw te verzoeken toe te staan een hoeveelheid van bijv. 200.000 ton voor een bepaalde datum te mogen exporteren. Ook de „Allanwater" was al present voor deze markt en aan de sthulsstoom waren bezig de KW 153 „Franclna", de „Job Gouda" en de „Emma Wilhelmina", die onder meer 500 kantjes onder de luiken heeft. De oudste trawlers en trawlloggers zijn nu: Herman, Ariadne, Thorlna, Dirk Ma ria, Cornelds Vrolijk (van 27 aug.), Arend (van 28 aug.) en Burg. Heusdens, Onder neming III (van 29 aug.). Tong bleef prijzig Met de export in de markt bleven de prijzen van tong, kabeljauw in kisten en rijen en de grove sohelvis ook woensdag aan de hoge kant. De kabeljauw noteerde gemiddeld 118—78. De regels grote kabeljauw haalden 128146, de kleine 68—80, de kisten grote kabeljauw 182ƒ198 en de kisten kleine 150 166. De grote tong maakte per kg 5,20 4,40, grootmiddel 4,403,70, klein- middel 3,70—3,30, bong I 2,70—ƒ2,50 en tong II 2,902,40. De grote tabbot deed 3,703. De grote schelvis ging van de hand voor 4631 en groot middel voor 4228. Zakkende markt De kJelnmlddel haalde 3820, de pennen 3217 en de braadsdhedvis 1610. De prijzen liepen hier dus nogal uiteen. Dit was een gevolg van de dalende marict. Hierdoor trof de KW 46 het niet. Werd 's morgens bij de eerste afslag om zeven uur voor de klelnmlddel- schelvis 33 betaald, de KW 46 kreeg voor de betere kwaliteit slechts 25 later op de ochtend, 's Nachts was voor dit schip geen losvolk beschikbaar geweest om de 300 kisten vis in de hal te plaatsen. Toen de afslag na tien uur plaats had, was de koopkracht al minder, daar de meeste handelaren de zendingen voor het binnenland al weggestuurd hadden. Haring en makreel De haring leverde woensdag nog 16 11 op en de makreel 19—10. De kleine schol I noteerde 5048 en de kleine schol I 5014. Schar deed 32 17, bot 19—13, wijting 18—9, grote gul 67—50, middel 3629 en torgullen 1814. Nieuw schip Dinsdag vond de proefvaart plaats van de verbouwde KW 161. Deze Jogger, eigen dom van de rederij Schaap uit Katwijk, is negen maanden uit de vaart geweest. Het schip kreeg in Katwijk een nieuwe motor en ging de afgelopen maandag naar Rotterdam om daar te demagnetiseren. Vandaar uit ging dinsdag de proefvaart naar IJmuiden, met een groot aantal gas ten aan boord. De KW 161 zal het geluk gaan beproeven op de verse vis. Goed reisje Een beste reis werd gemaakt door de KW 74, die onder bevel van schipper Hoek opvallend goed vaart. De maandag- markt leverde voor deze trawllogger f 21.000 op. De vangst bestond uit 500 kis ten verse haring en 450 kantjes. Kostbare vertraging Een defect aan de radiozender heeft da „Stadt Enkchuysen", KW 82, een behoor lijk bedrag gekost. Schipper Cor Aland moest tengevolge van deze storing name lijk eerst naar het vuurschip varen om een telegram naar IJmuiden te verzenden waarin hij zijn komst aankondigde. Hier door was de SCH 135 net iets eerder aan de markt, om kwart over twee in de nacht van zondag op maandag, zodat dit schip om vijf uur met de lossing van 750 kisten haring kon beginnen. De „Stadt Enkchuysen" moest wachten op de dins- dagmarkt en voor die dag werden door de „Klaas Wijker" 1200 kisten makreel aangevoerd, terwijl er maandag vrijwel geen makreel was. Ook de schelvis was dinsdag aanzienlijk goedkoper, zodat het alles bij elkaar genomen voor de KW 82 een vierduizend gulden scheelde. De be somming bedroeg nu f 20.000. Goede haringvisserij Ook dinsdag kwamen er gunstige be richten binnen omtrent de haringvisserij. Per dag werden vangsten gemeld van 400 tot 500 manden. De „Allanwater" haalde in twee trekken 250 manden haring scheep. Wel blijken de trawlers veel ge scheurde netten aan boord te halen. Op het Zand vingen de kotters 120 tot 80 manden hoops, voornamelijk schelvis en gul. Door de haringloggers werden dagvangsten gemeld van 300 tot 250 kan tjes. Op de kust ging het minder goed. hier vingen de loggers en kotters slechts 40 tot 70 kg. tong en 8 tot 10 manden andere vis. Verbreding achter hallen De werkzaamheden rondom de IJmui- dense havens vorderen gestadig. Achter de hallen C en D is de verbreding van het nieuwe perron gereed, op wat straat werk na. De visauto's behoeven thans leer achter de pakhuizen te lossen laden, doch kunnen op de nieuwe perrons terecht. Aan de Haringhaven wor den de laatste overblijfselen van de grote Duitse bunker verwijderd. „Onderschatting De stuurlieden van de schepen, die aan de IJmuidense markt komen lossen, blij ken niet al te bedreven te zijn in het schatten van hun vangst. Bij aankomst in de haven moeten zij het vlsbrlefje afge geven met de vangst, zodat de halruimte kan worden gereserveerd en de losploegen kunnen worden verdeeld. Bijna altijd wordt evenwel een geringere vangst op gegeven dan de werkelijke hoeveelheid. Als voorbeeld de schepen van de woens- dagmarkt. Door de „Haarlem" werden opgegeven 1530 kisten uitgelost wer den 1750 kisten. De „Wiron 2", IJM 211, gaf 880 kisten op, uit de ruimen kwamen 1080 kisten. De „Dirkje", RO 53, schatte 1510 kisten en loste er 1600. Slechts bij de „Pietertje" bleek de opgave vrij nauw keurig, er werden 520 kisten gelost, de schatting bedroeg 510.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4