CHRISTELIJK Een nieuw seizoen met nieuwe acties Puzzel mee Evangelische Kerk bezint zich op de kerkbouw KANTTEKENING Nederlander kwam als eerste tot juiste datering d; gemaakt A SBRUCK Spanning om eei begroting Sterke vakbeweging van grote betekenis Uit de vakpers Van sociale redacteur r\E Christelijke Metaalbedrijfs- bond is één van de eerste organisaties, die voor het per 1 september begonnen nieuwe seizoen een grootscheepse win- tercampagne heeft aangekon digd. In het jongste nummer van Het Metaalbedrijf wordt het startsein gegeven voor een goedopgezette C.M.B.-leden- werfactie. Het Metaalbedrijf schetst het grote belang van een sterke vak beweging. maar voegt er aan toe: „Het ellendige is, dat niettemin vele werknemers dit niet zien. Al thans niet zo duidelijk, dat zij zeggen: die vakbeweging is in het algemeen en dus ook voor mij van zoveel belang, dat ook ik mij daarbij moet aansluiten. Een inzicht in wat de bond voor zijn leden doet. moet hun dus nog bijgebracht worden. En dit moet dan ook gebeuren!" De komende maanden zullen er misschien geen daverende verbe teringen in de lonen en arbeids voorwaarden te verwachten zijn, zo vervolgt Het Metaalbedrijf, maar daarom gaat de vakbewe ging nog wel met kracht door. de sociale pleitbezorgster te zijn van de werknemers. Het scherpe pro test inzake de huurverhoging is er slechts een voorbeeld van. In een tijd van huurverhoging, bestedingsbeperking, belastingver hoging en devaluatie-geruchten, hebben wij een krachtige en wei- toegeruste vakbeweging, hard. heel hard nodig. Dit moet de ongeorganiseerde collega worden gezegd. Ook hij of zij moet lid worden. Het aantal ongeorganiseerden, dat ons de kastanjes uit het vuur laat ha len om er dan vervolgens zelf van te eten. moet en kan omlaag, al dus Het Metaalbedrijf. Nu een messenactie In het orgaan van de bonden van detaillisten in huishoude lijke, luxe en speelgoedartike len, Gemengde Branche, wordt deze week een zet aangekondigd tegen het cadeaustelsel van een der grote Nederlandse zeepfa- brikanten. Deze fabrikant stelt namelijk tegen inlevering van vijftien spaarpunten en bijbe taling van 2 een huishoudmes of drie tafelmesjes beschikbaar. De commissie Cadeaustelsel van de C.H.B. (Centrale van bonden in Huishoudelijke Bran che) heeft nu een tegenactie on dernomen. Een Rotterdamse on derneming heeft zich namelijk bereid verklaard de tafelmessen in een tenminste gelijkwaar dige kwaliteit te leveren tegen een prijs, die het de winkelier in huishoudelijke artikelen mo gelijk maakt, de messen even eens tegen een prijs van f 2 te leveren en zonder inlevering van punten. Op alle vakgenoten in deze branche wordt een be roep gedaan aan de actie deel te nemen. Reactie op N.V.V. De Kruidenier laat nogal een scherpe reactie horen op de uitla tingen van de voorzitter van het N.V.V., de heer Van Wingerden. (In het Vrije Volk) over de stij ging van het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud tot 116. Dit cijfer ligt. zoals bekend, één punt boven de door de vakbe weging Indertijd gestelde limiet. De Kruidenier schrijft, dat in de ogen van het N.V.V. de onderne mer natuurlijk weer het zwarte schaap is. Geciteerd wordt de uit lating van de heer Van Winger den: „Ik ben er helemaal niet van overtuigd, dat in veel gevallen de ondernemers de loonsverhogin gen van 1956 niet in de prijzen hebben doorberekend. En ik ben er evenmin van overtuigd, dat de Prijsverlagingen, die mogelijk voldoende zijn doorge werden. Het komt De Kruidenier voor, dat de rusteloze activiteit van mi nister Zijlstra bij de voorzitter van het N.V.V. toch wel een an dere indruk had mogen nalaten. Hij is er overigens op zijn beurt helemaal niet zeker van. dat in veel gevallen de arbeiders niet rustig met het eisen van zwarte lonen zijn voortgegaan en er zich geen zier van hebben aangetrok ken. dat de rode streep bij 115 lag. De Kruidenier vervolgt dan: „Bij de meerderheid der zelfstan digen is er geen sprake van be stedingsbeperking. zo meent ge noemde voorzitter. Ten bewijze hiervan wordt aangevoerd, dat het aantal personenauto's met de dag toeneemt. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de arbeiders nog erg onder de indruk zullen komen van de ver wijzing naar deze totaal verou derde welstandsnorm. Daarvoor zien zij teveel vrijgestelden van auto's gebruik maken. Waarin die vrijgestelden overigens gelijk heb ben, omdat ze per auto zonder twijfel meer en beter werk kunnen leveren dan wanneer ze van de ook maar steeds duurder worden de spoorwegen gebruik zouden ma ken. Maar zo denkt die meerder heid van zelfstandigen er ook over" aldus De Kruidenier. Rev. N. B. Knoppers in Nederland Naar wij vernemen is Rev. N. B. Knoppers, predikant bij de Maranatha Chr. Ref. Church te Beverley. Edmon ton, Alberta, Canada, voor enkela we ken in Nederland gearriveerd. Ds. Knop pers zal in al zijn vorige gemeenten hier te lande: de Geref. Kerken van Lollum, Hardenberg en Hilversum, preken en contact opnemen met de Chr. Emigratie Centrale en voor het jeugdwerk met na me met de Ned. Bond van Jongelings verenigingen op Geref. grondslag, waar van hij vice-voorzitter is geweest. Zijn adrës is in Nederland: p.a. Mr. S. D. Sluis, Beukenlaan 1 te Bergen (N.H.). OPGAVE PUZZEL No. 10 Horizontaal: 1 gang, 3 schade, 7 reptiel, 9 rivier in Italië, 11 telwoord, 12 voorzetsel, 13 vruchtennat, 15 fa milielid, 16 rekenkundige opgave, 17 denkbeeld, 18 uitgestrekt, 20 gezins lid. 21 bloeiwijze, 24 zangnoot, 26 slotwoord, 28 haarvlecht, 29 leger plaats. Verticaal: 1 voorkomend en aange naam in de omgang; 2 zangnoot, 3 bloedvat, 4 heidemeertje, 5 bijwoord, 6 door kinderen graag geziene per soon. 8 lidwoord, 10 vruchtbare plek, 12 edelgesteente. 14 drank, 15 boom, 18 vlug, 19 stupide, 22 soort, 23 drank, 25 berg, 27 dichtbij. OPLOSSING PUZZEL No. 9 Horizontaal: 1 bolster, 6 va, 7 aker, 9 rap, 11 Ir., 12 Po, 13 iris, 15 maag, 17 es. 18 af, 19 alm, 20 op, 21 Dr.. 22 mode, 23 era. 25 non, 26 kegel. Verticaal: 1 baars, 2 la, 3 ski, 4 term, 5 er, 6 vriendin, 8 dogma, 10 pi, 12 pal, 14 sap, 16 aardig, 20 open, 21 do. 22 mak. 24 ijl. Een afdeling van het Instituut Pas teur heeft een vaccin tegen Aziatische griep bereid, maar er is voor elke dosis één bevrucht ei nodig en er zullen miljoenen van zulke eieren beschik baar moeten zijn om de fabricage nut te doen hebben. Opdracht Duits protestantisme Het gaat om het evenwicht tussen techniek en bijbels beginsel Het aantal sedert 1948 gebouwde en in de nabije toekomst te bouwen kerken zal niet veel minder bedragen dan het aantal kerkgebouwen, dat in de meer dan vier eeuwen lange bouwgeschiedenis van het Duitse protestan tisme werd gebouwd. Deze opmerkelijke balans gaf de vice-president van de Duitse Evangelische Kerk, dr. Oskar Söhngen, de initiatiefnemer van het Evangelische kerkbouwcongres het negende dat van 5 tot 9 september a.s. in Berlijn zal worden gehouden. Deze schatting lijkt op het eerste ge zicht erg hoog. Maar zij is gemaakt door deskundigen op het gebied van de kerk bouw. Men moet bedenken, dat vele godshuizen gedurende de oorlog verwoest of zwaarbeschadigd werden, dat vele kerken weer zijn opgebouwd, dat er een grote achterstand bestond, omdat meer dan tien jaar geen nieuwe kerken kon den worden gebouwd, en dat er tenslotte de laatste jaren vele gemeenten zijn gesticht, die kerken, kerkzalen enz. no dig hadden. Het is van grote betekenis geweest, dat de Evangelische Kerk na de oor log in de kerkbouwcongressen gele genheid vond allerlei vragen en pro blemen van de protestantse kerkbouw te bespreken en vóór alles na te gaan welke de bijbelse grondslagen en eisen voor kerkbouw zijn. Er is op de acht congressen buitengewoon veel waarde vol materiaal bijeengebracht en wie later de geschiedenis van de Duitse kerkbouw wil beschrijven, zal dit ma teriaal niet kunnen missen. Ook wanneer men niet kan spreken van een eigen kerkbouwstijl, die na de oorlog is ontstaan, toch zal men het er over eens kunnen zijn, dat er op het punt van vorm en lijn een zekere een stemmigheid bestaat, die zonder de uit wisseling van gedachten tussen architec ten, beeldende kunstenaars en theologen Evenwicht Onze eeuw van techniek en de snel le ontwikkeling van de grote steden zijn vanzelfsprekend ook van grote invloed op de kerkbouw. Steeds opnieuw zal de kerk moeten streven naar het juiste Opening T.H. Eindhoven valt samen met officieel Kon. bezoek De komst van H. M. de Koningin naar Eindhoven op 19 september voor de ope ning van de Technische Hogeschool be tekent tevens haar eerste officiële bezoek aan deze gemeente. Er is dan ook ;n uitgebreid programma samengesteld. Vendelzwaaien. demonstraties van gymnastiekverenigingen en zang door knapenkoren staan 's morgens op het programma. Tegen het middaguur maakt de Koningin een grote rijtoer, waarbij 15 Eindhovense muziekkorpsen langs de route staan opgesteld. Prins Bernhard arriveert om half een per vliegtuig op de vliegbasis. 's Middags heeft in de Philips schouw burg een plechtige senaatszitting plaats, die de Koningin en de Prins zullen bij wonen. Daarna bezoekt de Koningin het T.H.-paviljoen aan de Insulindelaan, waar op 23 september de colleges zullen beginnen. evenwicht tussen de technische ontwik keling met haar seculariserende ten dens aan de ene en de juiste evangeli sche beginselen aan de andere kant. Ter gelegenheid van de grote internationale bouwexpositie „De stad van morgen" in Berlijn vraagt de Evangelische Kerk zich nu zeer in het bijzonder af welke vraag stukken en opdrachten de kerkbouw in de stad van de toekomst heeft. Er is een tijd geweest (en hij ligt nog niet eens zo ver achter ons), waarin men nieuwe steden en stadsgedeelten zonder kerken wilde laten. In het plan voor de Volkswagenstad Wolfsburg b.v. waren geen kerkgebouwen opgenomen. Deze tijd is gelukkig afgesloten. Maar het staat vast, dat de kerk in de stad van de toekomst het stedebouwkundige beeld niet meer zal beheersen zoals dat in vroegere eeuwen het gqval was. Naar het oordeel van dr. Söhngen zal de kerk zich slechts kunnen handhaven, indien zij ook wat de kerkbouw betreft afziet van show, maar zich haar dienen de functie bewust is, zoals ook het mo derne huis in de eerste plaats de bewo ner dient. Beroe pingsiverk NED. HERV. KERK. Beroepen: te Oosbhuizen-Beets (toez), J. de Zwaan te Enkhuizen. Bedankt: voor Leerbroek, J. de Bak ker te Giessendam-Nederhardinxveld. Lerarenopleiding in seminarie-verband In het gisteren verschenen rapport var de in september 1954 door de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen geïnstalleerde commissie peda gogische en didactische voorbereiding leraren m.o. wordt de staatssecretaris een „raamontwerp lerarenopleiding" voorge legd. De commissie geeft daarbij te ken nen, dat zij van de aanvang af van mening was, dat een instituut in het leven moet worden geroepen, dat de pedagogisch-didactische opleiding tot le raar doeltreffend zal kunnen verzorgen. De lerarenopleiding zal speciaal be stemd zijn voor bezitters van middelbare akten en kan volgens de commissie het best geschieden in seminarie-verband, men wil zeggen, dat de studie, gemeenschap (die maximaal 30 studen ten mag omvatten) meer betekent dan alleen het volgen van cursussen. Voorts zoekt de commissie het in een „assistent- leraarchap" zodat het eerste optreden van de jonge docent in de klasse ge schiedt onder verantwoordelijkheid van oudere leraar, die de functie van mentor vervult. De duur van de studie twee jaar. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd der chr. school te Ferwoude, E. W. van Straten te Dintel- oord. Tot onderwijzeres werd benoemd: de Wilhelminaschool te Aalten mej. W. Heijenk te Zetten en tot onder - Jzer aan dezelfde school de heer J. Peterkamp te Rijssen. De heer G. Mek king te Arnhem werd benoemd tot onderwijzer aan de school met de Bijbel te Scherpenzeel. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Hoop doet leven I Hoop doet leven, zeggen we i vaak tegen elkaar en als we aan het bed van een ernstige zieke staan, spreken we hem en elkaar moed in met de wijze spreuk: zolang er leven is, is er hoop. Maar, denken we in ons hart: ik moet het eerst nog zien. eigenlijk geloven we allang niet meer, dat het nog goedkomt. Hopen heeft voor ons besef altijd iets in zich van een gok: het kan goed gaan, maar er is evenveel kans, dat het mis loopt. We geloven het pas, als we ach ter de feiten staan. En die moeten duidelijk, zichtbaar zijn. Bedenk wel, dat deze instelling weinig met het Evangelie heeft te maken. In Hebreeën elf het zo: .,Het geloof nu is de zekerheid der dingen, die men hoopt en het bewijs der dingen, die men niet ziet". Klinkt dat niet een beetje absurd? En komt men er niet bedrogen mee uit? Het antwoord kan alleen maar ont kennend luiden: want dat gelpof en die hoop hebben alles met Christus te maken. Wie al zijn hoop op Hem stelt en van Hem alles verwacht, die is wel heel ver verwijderd van een gok. Zijn beloften, alleen in het geloof te zien, falen nooit. En dan is het maar nu op een heel andere manier hoop doet leven! Het novitiaat van de Societas Stu- diosoruim Reformatorum afdeling Utrecht de interkerkelijke Gereformeerde stu dentenvereniging, zal dit jaar aanvangen op dinsdag 10 sept. 's avonds om uur. Opgave voor dit novitiaat is 5 tot 10 sept. telkens tussen twaalf èèn uur mogelijk op de sociëteit, Nieuwe Gracht 17. Utrecht. Israels uittocht uit Egypte Het in ons blad van 30 augustus jl. gepubliceerde bericht onder het opschrift „Uittocht van Israël nu juist gedateerd?" zou de indruk kunnen wekken, dat de Egyptische archeoloog Labib Habachi hier een volkomen nieuwe visie openbaar maakt, zo schrijft ons de heer G. J. van Ojen jr., aegyptoarcheoloog in Den Haag. Deze indruk is niet juist: reeds 17 jaar geleden heeft een Nederlander als eerste dit reeds vele jaren besproken probleem ontzenuwd in een zeer knappe dissertatie. Het was dr. J. de Koning, de in de bezettingstijd omgekomen theoloog, die zijn oordeel gaf in zijn proefschrift, getiteld: Studieën over de El-Amarna-brieven en het Oude Testament, inzonderheid uit historisch oogpunt. Met respect voor het researchwerk van de Egyptische archeoloog, die kennelijk zijn conclusie dus deelt met die van wijlen dr. De Koning en die hij niet kende, komt hem echter de eer toe een voor de Bijbelwetenschap en in het bijzonder voor de historie van Israël belangrijke ontdekking te hebben gedaan, aldus de heer Van Ojen. COMMENTAAR Vrije Geluiden schrijft: Veel te lang Wij hebben ook fouten Als wij het goed be grepen, had het spel „Parijs - of spot niet met de liefde", dat de K.R.O. gisteravond voor de camera's bracht, een luchtige zomeravond fantasie moeten worden. Dat had misschien gekund, als het tot een derde of een vierde bekort was. Het speelde zich af in een landhuis aan het begin van deze eeuw, waar een moeder met gezelschapsdame, drie fraaie dochters en een huisknecht woonde. De drie dochters zijn voorbestemd tot partijen van door de moeder uitgezochte heren, maar zij willen dat zelf niet. Na een te nadrukkelijke en langdurige reeks van mis verstanden komt iedereen aan de man: moeder, gezelschaps dame en dochters en zelfs de huisknecht kan een rondedansje maken met de keukenmeid. Er blijft slechts één bedrieger over en die mocht omroepster Hannie Lips, voor deze gelegenheid in passend costuum gestoken, naar microfoon en camera begeleiden, zodat ook hier de symmetrie weer gewaarborgd was. Rie Gilhuys de moeder maakte met veel coquetterie haar rol zo aannemelijk mogelijk, maar helaas waren de mogelijkheden zo gering. De kijkers zagen tot besluit nog een Eurovisieuitzending van het ballet The Graduation Ball op muziek van Johan Strauss. „U ziet, wij winden er geen doek jes om. Wij hebben fouten ge maakt, ook als V.P.R.O.", schrijft de voorzitter van de V.P.R.O., dr. Vioolconcert in E-dur van Bach (19.30 uur) Zo omstreeks de overgang van de 17e naar de 18e eeuw schreven de Italianen Giuseppe Torelli en Tom- masso Albinono de eerste Concerten voor soloviool met orkestbegeleiding. De eigenlijke vorm kreeg het solo concert voor viool echter van de in 1680 geboren Venetianer Antonio Vivaldi, die daarmee de basis legde waarop lateren konden voortbouwen. Tot hen behoorden ook. J. Seb. Bach, die tal van werken van Vivaldi heeft omgewerkt. Ook zijn beide ongeveer 1720 in Cöthen geschreven Vioolconcerten in E-dur en a-moll hebben Vivaldi als uitgangspunt. Maar hoe geniaal heeft Bach het J. A. de Koning, in Vrije Geluiden van deze week, het programmablad van deze omroepvereniging. En hij vervolgd dit artikel, dat het opschrift „Fouten gemaakt" heeft: „En voor ons geldt evenzeer wat het N.T.S.-dagelijks bestuur in zijn communiqué meedeelde: wij zullen maatregelen nemen om deze fouten in het vervolg te vermij den." De heer De Koning deelt nog mee, dat het nationaal programma van zaterdag, dat zoveel stof heeft doen opwaaien, in de vergadering van het D. B. van de N.T.S. maandgmorgen zo uitvoerig mogelijk is doorgenomen. De bedoeling van dit programma was natuurlijk goed, lezen we verder in Vrije Geluiden. En dan volgt: „Het was dan ook geen objectieve of volledige documentaire uitzending, doch een beeldenreeks. Die voor velen zeker niet uit één bepaalde bevolkings- zeer treffend is geweest. Ook ig gezegd, omdat het óók waar is." De volgende woorden in het artikel zijn speciaal bestemd voor de leden van de omroepvereniging: „Immers, dit hele gebeuren is een tegenslag voor V.P.R.O. Er is iets gebeurd, dat alle,'uitgewerkt ho.heeft Bach ie homofonie contrapuntisch uitgediept, hoe de figuratieve en op technische vaardigheid gebaseerde melodiek pregnante thematiek °P de leden De grootste christelijke radiozender van Azië, de „Roep van de Oriënt" in Manilla, zal als tweede christe lijk zendingsradiostation ter we reld een 50 kW-kortegolfzender in gebruik nemen. Tot op dit moment beschikt slechts de „Stem van de Andes" in Quito (Ecuador) over zo'n sterke zender. Op het eiland Okinawa zal het Oriëntstation een 100 kW-middengolfzender bouwen.1 58 „Wat is uit en wat is voorbij?" „André heeft me opgebeld en hij heeft me in een paar woorden gezegd, dat alles tussen ons afgelopen is." „Maar Fraulein Marianne, de pap wordt toch nooit zo heet gegeten, als zij wordt opgediend?" „Dus u denkt....ja, wat denkt u eigenlijk, heeft André er met u over gesproken?" „Hij was nog geen uur geleden hier en hij heeft me vele van zijn hartsgeheimen blootgelegd. Hij is jaloers, heel erg jaloers en dat is op zichzelf een goed teken, al is jaloersheid in het algemeen dan een ondeugd." „Jaloers? Waarop dan? Wat heb ik misdaan? Ik heb toch geen enkele aanleiding gegeven om hem jaloers te maken?" „Weet u dat heel zeker, Fraulein Marianne, met wie hebt u vanmorgen ontbeten?" Marianne van der Bij keek ongelovig. „Met Herr Von Dutzen. een vreselijk mens, een man, die zichzelf een lady-killer waant en die met al lerlei griezelige attenties probeerde een afspraak met me te maken. Hij zag me alleen aan het ta feltje in de eetzaal zitten on hij zat er al, voordat ik kon zeggen, dat ik bezoek helemaal geen prijs stelde." „Herr Von Dutzen. ho v t u werkelijk niet, wie die meneer Von Dutz-n was? Dan zal ik u uit de droom helpen, dat was Herr Harold von Emsighofer, waarover u de laatste dagen wel zo het een en ander gehoord zult hebben." '^aad.^eló MS VAN HOFWEGEN Marianne werd bleek. „Was dat Von Emsigho fer, de man, die wellicht twee moorden op zijn geweten heeft?" „Ja, een charmeur, nietwaar? Ik zal u nog een bijzonderheid vertellen, Fraulein Marianne, ter wijl u zat te eten, kwam André Rost in de straat aan, zag u, zag Harold von Emsighofer, zag ver der dat hij uw hand vasthield, trok een misschien wat te snelle conclusie en maakte rechtsomkeert als een gebroken man. Wat denkt u daar alle maal van?" Zuckwaller zag verbijstering op het mooie gezichtje van het meisje. „Dus hij dacht waarschijnlijk, dat ik samen spande met die von Emsighofer. Hij vermoedde, dat hij een vreselijke ontdekking gedaan had?" „Ja Fraulein Marianne, daar in die straat te genover het hotelraam vond André Rost het le ven plotseling helemaal niet zo rooskleurig meer. Hij zag zijn geliefde hand in hand zitten met de man, die verdacht wordt van twee moorden. Kunt u zich voorstellen, dat hij enkele merk waardige conclusies trok?" „En dat is hij u allemaal komen vertellen?" „Hij moest toch ergens heen met zijn narig heid. Ik kan u wel zeggen, dat deze jongen heel erg veel om u geeft, ja, ik zeg niet gaf, want, ondanks zijn grote woorden, dat het nu afgelo pen moest zijn, is het voor hem nog lang niet voorbij. Voor u trouwens ook niet. U ziet hoe een kleinigheid soms een mensenleven kan ver anderen. Een klein misverstand temidden van vele raadsels, die we al hebben in deze affaire. Dat misverstand zal wel gauw worden opgehel derd, maar die raadsels blijven nog wel even." „Dus juist toen die kerel mijn hand greep, zag André ons zitten. Herr Inspektor, weet u een op lossing om deze zaak in het reine te brengen?" Marianne was nog lang niet overtuigd, dat het alleen maar een misverstand was, waarvan de opruiming een klein en gemakkelijk karwei zou zijn. Ze draaide verwezen de armband rond haar pols. Dat was het resultaat geweest van een vo rig wantrouwen. Argwaan bedreigde de liefde van André Rost. Was er iets, dat zij kon doen om aan dat argwaan een einde te maken, voordat er onherstelbare dingen zouden gebeuren? Zuckwaller schraapte zijn keel. ,,Eh.. Frau lein Marianne, mag ik u een vaderlijk bedoelde vraag stellen?" Hij wachtte haar toestemming niet af. „U houdt van André Rost, dat is toch zo en u hebt werkelijk niets met deze zaak te maken, u staat er volkomen buiten en u zou graag willen, dat het tussen u en hem weer gauw tot vrede kwam, nietwaar?" (Wordt vervolgd) tot veel omgezet en zo het geheel verrijkt. Jfouw Later heeft Bach deze eigen Viool- oven concerten nog eens omgewerkt tot i clavecymbelconcerten, nl. die in D- groot en g-klein. Henry Merckel the" 1. speelt vanavond met het Pro Arte- orkest uit München onder Kurt Redel. onder U in onze leiding, in ons beleid, heeft daardoor een schok ondergaan." Tenslotte wordit een beroep gedaan komen." DRAADOMROEP ■e; Symphonie Programma voor morgen Gram; 8.50 V d vrouw; 9.15 Gram (9.35 —9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Thuis", caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d kleuters: 10.40 Lichte muz; 11.05 Gram; 11.40 Viool en piano. AVRO: 12.00 Lichte muz: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en_prognose; 12.50 Gram; 13.00 I. Carl 1- Ou iberg olv. Ferdin -"(te Ruh roons, tenor, Symphonie Orke: en olv. Wilhelm Loibner. II. Giacomo Meijerbeer uit ,,Le Proph- e". Kroningsmars, Symphonie Orkest iberg olv. Fritz Lehmai III. lella folf Fer tembergs Staatsorkest dinand Leitner. IV. Ruggiero Leonca ei". Proloog. tuttgai gioiel- II. Würt- olv. Fer- „I Pagliac del Monaco, idemia di Santa Ce cilia. Rome. olv. Alberto Erede. V. Umberto Giodano uit „Andrea Chenler La mamma morta (Aria Madeleine, 2e bedrijf). Maria Meneghlnl Callas Orkest olv. Tullio Serafi co Cilea: 1. uit ..L'Arlesi ta storia (2e bedrijf). Nic 17.20 Gram; i; 18.15 Act; puntjes op de 9.00 V d kind; VARA: 23.00 Nw s: 23.15—24.00 Gra 298 m. KRO: 7.0C Morgengebed en 8.50 V d 11.00 V d dagklok-noodklok: 12.03 .00 Gram: 10.30 Idem meded; 12.33 Ballroc 18.05 Lichte 12.55 Zonnewijzer; 13.00 h 13.20 Metropole ork; 16.00 17.00 V d jeugd: 17.15 Kindei Beursber; 17.45 Jazzmuz; muz; 18.30 Vragenbeafitw 19.00 Nws; 19.10 Gram: 19.15 Regerings- uitz: Rubriek „Verklaring en toelichting" Het schriftelijk onderwijs, door E A Schüt tenhelm; 19.25 Regeringsuitz: Emigratie rubriek: Het emigrattepraatje van H A van Luyk; 19.35 Gram; 20.30 Act; 20.45 De gewone man; 20.50 De springplank; 21.15 Utopia, hoorsp: 22.05 Gram; 22.45 Avondgebed en liturg kal; 23-00 Nws; 23.15—24.00 Gram. Phllhai VI. Frai na", E la tai Gedda, tenor, Phiïharmonia Orkes Alceo Galllera. 2. uit ..Adriana vreur" a. Ecco: respiro appena l'umile ancella (le bedrijf), b. Povi rl (4e bedrijf), Maria Meneghini sopraan, Phiïharmonia Orkest olv. Serafin. Ook de N.C.R.V. heeft zich deze jvond beijverd in vijf kwartier zend tijd zoveel mogelijk kijkers te gerie ven, Daarom komt er eerst het maandelijkse kunstprogramma „Studio B" (deze maal: Breitner, tijdgenoten van Verster, de Interbau te Berlijn). Na een reportage over het werk in de seinhuiskap van het Centraal Sta tion te Amsterdam wordt er een documentaire vertoond over de ope ning van het oester- en mosselseizoen. Enny Mols-de Leeuwe draagt onder de titel „Tob-punten" voor over aller hande zaken, waarmee levende we zens kunnen omtobben. Ds. A. C. Die- deriks te Hilversum verricht de dag sluiting. d. Concrete wensen JN ENKELE BESCHOUWINGEN J deze plaats hebben wij vor| week getracht de financiële economische zorgen die op ons, 1 Nederlandse volk, drukken, te ana seren: het tekort op de betaling balans, waardoor wij interen op o goud- en deviezenvoorraden en P schaarste aan kapitaal die velen i in het bijzonder vele gemeen; -z besturen in ernstige moeilijkhecf gT heeft gebracht en die vooral I n woningbouw in gevaar brengt. hebben in die artikelen de eigenli^Qn kwaal trachten op te sporen: o gebrek aan verantwoordelijkhek El besef. Een jaar geleden zijn wij be£"^ geweest de welvaart te verdelen ^ezc dat was juist maar wij hebbmee verzuimd die maatregelen te trefffaai die, naar de mens gesproken, (J welvaart zouden bestendigen. Oyeej volkomen gebrek aan spaarzin hewik! ons parten gespeeld. ^ind En nu? Nu geloven wij dat het de weg van de overheid ligt om o^ige via de komende begroting die ma: regelen op te leggen ons dwingen dus. Dat is niet pretty Maar de overheid heeft nu eenma H( te waken voor het algemeen belain. £EN DER EERSTE en meest grijpende maatregelen zal moet^par zijn, dat de overheid bezuinigt haar eigen apparaat. Toen ministj op Suurhoff onlangs een aantal subsidi ve verminderde, hebben wij dat gezoi he genoemd (uiteraard voor zover dei To verminderingen de volksgezondhei rif want in die sector vielen zij, ni| sp zouden schaden). Vermoedelijk wi ln deze subsidievermindering te gerü aa dan dat daardoor ook het aani wi ambtenaren ten departemente vej De minderd kon worden maar daaPwa: heen zal het toch moeten. We hebb«e^n er begrip voor dat bezuinigingen doyraa de rijksoverheid meestal gaan tfldr. koste van derden maar hi110^ logische gevolg hiérvan lijkt ons dl^8" dan ook het departementale apparaat kan worden besnoeid. En.daarva Vc zouden we graag wat willen merkelnam irolp JV/TOET BELASTINGVERHOGING' tweede middel zijn? D^rf' tabaksaccijns wordt verhoogd, di et weten we al. En de luisterbijdragvere ook. Wat nog meer in het vat zit, j^e onbekend. Wij hopen echter vai°en harte dat dit niet het geval is. Waijexp; belastingverhoging wij schreve' het al eerder is dan wel een va de gemakkelijkste middelen om d mensen het geld af te dwingen, maasclJ tè hoge belastingen zijn een sociaatrek onrecht. De welgestelde rookt toci bod- wel, ook al worden de sigaretten eelir'1 kwartje duurder maar de klein j F ziet zich een van zijn weinig genotmiddelen ontzegd (waarbij w> jp= len vergeve het ons - het al dan niet verderflijke rookgewoonte buiten beschouwlni laten!). En over „de vergetei groepen" spreken we dan maa1 helemaal niet! Gaat men de directe belastingei verhogen, dan komt men waarschijn lijk terecht bij de middelgrote in komens. De lagere inkomens zwaardei te belasten brengt een grote groe) re bevolking beneden hé bestaansminimum, terwijl het leggei hogere last op de kapitaal bezitters langzamerhand op onteige ning of zo men wil: nationaliserinf het kapitaal gaat lijken. Boven dien brengt men dusdoende di kapitaalvoorziening nog ernstiger iï gevaar, tenzij men op het standpunl staat dat al het kapitaal- in handel van de staat behoort te zijn en 01 dat standpunt staan wij zeer beslisj niet! De middengroepen dus? Maai dat zijn juist de groepen die tet minste de mogelijkheid tot sparen hebben. En door nog zwaarder* belastingen zou men de lust tol I sparen geheel doden de kwaal zelve blijft dan voortbestaan! jyjOET MEN dan komen met maat regelen die het sparen afdwingen dan wel dusdanig bevoordelen, dat men zichzelf te kort zou gaan doen als men er niet aan deelnam? Wü zijn er geen voorstanders van. Het ligt niet op de weg van de overheid op deze wijze een deugd te propa- I geren dat dient men aan de geestelijke leiders van ons volk, aan kerkelijke en sociale organisaties over te laten. De overheid moet ervoor zorgen dat een gespaarde gulden waarde heeft, dat is haar taak. Niet een gedevalueerde gulden aanvullen V met een premie van een dubbeltje! a Y^AT DAN WEL behalve bezuini- j gingen? Want de bekommerde1 t< gemeentebestuurders zijn daar nog e niet mee geholpen en de gevaren voor onze woningbouw zijn er niet v minder dreigend om. Er kan maar b één middel zijn: harder werken en de aldus verdiende guldens niet uit-1 g geven aan allerlei verleidelijke con- sumptieartikelen doch ze gebruiken J ter bestrijding van volksvijand no. 1: de woningnood. Een slotartikel moge i hieraan gewijd zijn. t I 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2