y WEER DRUK UTRECHTSE BEZOEK OP JAARBEURS Druivenprinses aanvaardde bewind over Westland BB 4 ff 5 M a /•j 7 1*1 3 1-3 9 10 #»J 11 W /2 „Moestuin van Europa" is blij met haar regering Listige machines en heerlijk speelgoed ws. Christelijke loodgieters steeds saamhoriger Tweede Kamer WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 VNSDAI SEPTEMBER t— '9* ^ENSOAt OONDEHDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG B^S^B DINSDAG WOENSDAG^^^^^B DONDERDAG rF^ B Sj?TEMBlR W WsEPTEMBErJ ^SEPTEMBERJ L SEPTEMBER^ MsEPTEMBEPg S EPTEMBERMsEPTEMBErM A SEPTEMBER^^^ W SEPTEMBER H.K.H. TOOTJE BESTEEG DE TROON (Van een onzer verslaggevers) DE MOESTUIN VAN EUROPA ligt dichter bij huis dan we wel denken. Druivenprinses Tootje Delfgaauw nam die opmerking gisteren bij haar intrede in Westland-Druivenland meer dan eens in de mond: haar speeches waren ermee doorspekt. Zij ontkwam daarmee aan de eenzijdigheid het Westland voor te stellen als louter druivenland. En de druif, die op haar voorspraak nu een week lang in Westlands middelpunt staat, krijgt door die tactische uitspraak nog meer glans dan de vrucht van nature, ook in bedauwde staat, al heeft. Een week druivenweek. Het Westland heeft er van geweten en Den Haag niet minder. Want daar lag op de intreedag toch wel het zwaartepunt, anders dan vorig jaar. Tootje, In het dagelijkse leven drogiste te Poeldijk, wipte gistermiddag met veel rokkengeruis uit de helikopter, die haar van het Rotterdamse Zestienhoven naar het Haagse Westbroekpark wentelwiekte. Piloot W. C. van Gent vertelde daar geen kind, laat staan een druivenprinses aan haar te hebben gehad op deze luchtréis. waarbij ze nu eens zelf de spreekwoorde lijke duizend schoorstenen van haar gla zen landje-aan-de-zee kon tellen. Onder de indruk was druiven-Tootje wel gekomen bij het zien van de hoge vlucht die het kassenland, juist vanuit deze nieuwe gezichtshoek bekeken, heeft genomen. Dat was dan een mooi maar vluchtig begin van haar opdracht: de stoere Broe derschap van de Blauwe Druif met haar charmante verschijning in het Westland, dat al wit en blauw van oogstrijpe druiven staat, wat meer fleur te geven. Anders zou dit jaarfeest wat al te zakelijk uitval len natuurlijk, al staat de zakelijkheid bij alle druivenmanifest-aties uiteraard op de achtergrond. Bescherming Maar daarom niet getreurd: Tootje heeft als zesde achtereenvolgende druiven prinses de druivenkwekerU op bevallige en niet al te opvallende wijze in bescher ming genomen. En bescherming heeft deze oude Westlandse cultuur, die eer beetje in de verdrukking dreigt te gera ken, wel nodig. Het begon, voor haar. al bij burgemees ter Kolfschoten, die bij de begroeting op het Haagse stadhuis welhaast dronken van vreugde was. Schuld hieraan had echter meer de druivenheks uit Ober- Wesel am Rhein, die met de boertige Duitse boerenkapel uit de druivenwijn- streek was meegekomen. De heks, weliswaar uitziende als een lieve fee, moest de burgemeester alsmaar een reus achtige bokaal drudvenwijn aan de mond zetten en dat alleen maar omdat elke persfotograaf een andere slok van de burgemeester op zijn plaat wilde hebben dan zijn collega. Daarom werd ook het laatste nat van deze druif der gram schap onder lijdelijk verzet van de bur gemeester uit de behekste wijnbokaal weggedronken. Verder ging de oogststoet weer, ln zijn aanhef meer van een concours d' élégance van glanzende luxe wagens weghebbende dan van oogstwagens. Ook dit wagenpark was echter opgetuigd met smaakvol ge schikte bloementoeven, ook uit eigen Westlandse kas, waar de pronkjuwelen van druiventrossen het goed tussen deden. De wagens waren trouwens stuk voor stuk vernoemd naar bekende Westlandse plaatsen. De oogstauto's in praalwagen- uitvoering plaatsten de druif nog meer ln het middelpunt en de prinsessewagen met zijn bezetting van drie opgewekte drudvenkinderen een stralende moes tuinprinses met meestralende hofdames was wel de kroon op dit vruchtbar» werk Zo laveerde de stoet, al met achterstand op het tijdschema uit Den Haag vertrok ken. door het feestgrage Westland. dat vanzelfsprekend uitliep. Vrolijke boel De te Naaldwijk samengestroomde auto riteiten, onder wie vele leden van het diplomatieke corps, hadden niets anders om handen dan zich de wachttijd (een uurtje maar) in de zon te korten. Een tikkeltje verkleumd door de lange zit. die dan zelfs de dauw van een druiven prinses aantast, nam Tootje blijmoedig plaats op haar zetel, op het podium voor het roodgebaldakijnde middeleeuwse en kleurige stadhuisje van Naaldwijk. Zij sprak, in drie talen, over de druif en zijn voordelen en over het Westland en zijn welvaart, zelfs ook even over de bestedingsbeperking, die ook dit fee9t niet helemaal onberoerd laat Er was veel hoempa-muziek en er deden vele druivenverkoopstertjes de ron de, zodat het na de vele officiële woor den en geschenken over en weer allemaal nog een gezellige boel werd, binnen zowel als buiten het grote druivenrestaurant. dat in kasgedaante het hele vierkant van het Naaldwijkse Wilhelminaplein beslaat Wijn, gebrouwen uit wijlen de druif stroomde er in gepaste glazen en de druif als (edele) vrucht ging er vlot van hand tot hand. Iedereen was blij, zo ook Tootje zelve, die voor het binnengaan van de monster- kas nog gauw even een paar haar de weg versperrende druiventrossen de maat moest nemen, door ze de refractiemeter aan te leggen. Via dit handzame instru mentje las ze af hoe zoet de keurdruiven wel zijn: „Zestien procent zoet", zei Tootje, die wist wat ze zei en ook al» winkelierster graag overwicht geeft. En later, in de kasna het gehef van de erewijn op haar en haar veel omvattende druivenweek, hoorden we Tootje hardop denken: En toch, goede wijn behoeft geen krans, goede druiven dus evenmin. De Broederschap van de Blauwe Druif, die de Commissaris der ko ningin mr. J. Klaasesz tot eregast van zijn „schap" benoemde door hem een gouden medaille te bieden, denkt over die krans wel een beetje an ders. Het is dan ook een krans die dit druivenland niet misstaat. Ook de wijnheks uit Oberwesel am Rhein (links) was gisteren op het stadhuiswaar Westlands druivenprinses Antoinette Delf gaauw door de burgemeester werd ontvangen. Hier geeft zij de Haagse burgervader een proefje van de echte Duitse Rijnwijn. Rechts de druivenprinses U-; A ln Venetië is weer de sinds zeven eeuwen traditionele Regatta, de op tocht van gondels door het Grand Canal, gehouden. De lange stoet van vier- en tweeriemige gondels gezien vanaf de Archimedesbrug. Oproep Oud-Katholieke en Anglicaanse jeugd De Oud-Katholieke en de Anglicaanse eugd heeft op haar op Woudschoten ge houden liga-conferentie een reso'utie aan genomen, waarin deze jeugd haar voor nemen uitspreekt de samenwerking en de intercummunie tussen deze kerken uit te bouwen en te verstevigen. De resolutie wekt de jeugd dezer kerken op de liga ln dit streven te steunen. De kerken wor den verzocht in het bijzonder het jeugd werk te stimuleren Opdraclit voor 16 mijnenvegers De Koninklijke marine heeft opdracht gegeven voor de bouw van zestien dlepwatermljnenvegers. De vlagofficier materieel achout-by-nacht W. J. Kruys. heeft gisteren de desbetreffende contrac ten uitgereikt aan de directieleden van de scheepswerven, die de mUnenvegcrs zullen bouwen, te weten de werf „Do Noord" N.V. te Alblasserdam. de Arn hemse scheepswerven te Arnhem en de scheepswerf G. de Vries Lcntsch Jr. t» Amsterdam. De werf „De Noord" zal zes stuks voor zijn rekening nemen, waarbij het eerst» schip, dat wordt afgeleverd zal dienen als prototype. De beide andere scheeps werven zullen ieder vijf mijnenvegers bouwen. Acht schepen worden gebouwd voor Amerikaanse en acht voor Neder landse rekening. Het penvoerderschap zal worden richt door de werf „De Noord", die daar voor ln Den Haag een kantoor heeft op gericht, dat geleid zal worden door kapl- tein-ter-zee b.d. A. de Vaal. De schepen krijgen een water verplaat sing van ongeveer 200 ton. Zij zullen veel mogelijk van hout worden gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) DEZER DAGEN in Utrecht aankomt, merkt weer direct die speciale sfeer op, welke wordt teweeggebracht door de Jaarbeursactiviteit. Het is weer zo: treinen laten massa's bezoekers uit, zodat het Stationsplein zijn moderne knipperbollen heus hard nodig heeft om al die voetgangers veilig te laten oversteken, en van alle buitenwegen der stad rijden auto's aan: Nederlandse en buitenlandse. Tientallen nationaliteiten zijn deze en de komende week verenigd in de oude bisschopsstad, die voor de Jaarbeurs- bezoekers maar één betekenis heeft: het gonzend zakenleven. Gaat u mee, een kijkje nemen? Zullen we dan eerst maar naar het Vredenburg gaan, alvorens we op het Crqeselaanterrein constateren, dat de techniek in een half jaar tijds zowaar alwéér is vooruitgegaan? (Van onze sociale redacteur) TAE NOG SLECHTS vier jaren tellende Bond van Christelijke ondernemers in het loodgieters-, fitters- en sanitair- 4installatiebedrijf mag zich verheugen in een gunstige ontwikkeling. Het ledental groeide het afgelopen jaar met 20°/», zoals de voorzitter de heer A. H. B. Breukelaar gisteren in Utrecht op de Jaarvergadering van de jonge bond met verheuging kon meedelen. Dit Is des te verheugender, omdat de bond met grote weerstanden heeft te kampen van de zijde van de neu trale 1 oodgi etersbomdVan deze zijde wordt op alle mogelijke manieren tegen gewerkt. De raad van bestuur en de beide andere loodgietersbonden weigeren de christelijke bond in hun midden op te nemen, ook weigert men de christelijke bond een stem te geven in het bestaande gemeenschappelijke vakblad van de beide andere bonden. Maar de groei van christelijke bond gaat door. de propa ganda wordt geïntensiveerd en men c weegt met een geheel eigen vakorgaan uit te komen. Het afgelopen Jaar kon reeds de huis vesting van het bondsbureau verbeterd HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! worden, ook werden 'n eigen bureausecre taris in vaste dienst en een secretaresse aangetrokken. Ook de christen-loodgieters kunnen thans reeds zeggen dat zij in organisatorisch Nederland een goede representatie genieten. De bond heeft toelating verkregen tot de vakraad kleónmetaal en zij werd opge nomen ln de bedrijfscommisste voor loodgieters- en fittersbedrijf. Reeds 1956 en 1957 werd deelgenomen aan onderhandelingen over het afsluiten een nieuwe c.a.o. Tevens wordt in het verband van de onderaannemers me werkt aan de activiteiten rondom het Vestigingsbesluit BouwnijverheidsbedriJ- ven. De christelijke bond kreeg ook eer plaats ln de vestigingscommissie. Het af gelopen jaar had een correspondentie tus sen de bond en de minister plaats over de erkenningsreglementen. Mr. G. van Mudden die het woord voer de namens de Chr. Middenstandsbond, zag in de beroepen voorlichting van hel Rotterdamse ambachtscentrum, dat gesub sidieerd wordt door het hoofdbedrijfschap ambachten, een stimulans voor de nog niet aan de p.b.o.-deelnemende bedrijfs sectoren (o.m. de loodgieters) alsnog zich hiervoor te interesseren. Wat betreft de chr. loodgdetersbond zijn er iin dit opzicht geen moeilijkheden. Besloten werd de contributie te verho gen tot 30 per jaar. Per afdeling zal de mogelijkheid van gecombineerd inkopen onder de loep worden genomen. Prof. dr. S. U. Zuid erna wees er ii voordracht met grote nadruk op, dat de Christen in Nederland in onze dagen de Bijbelse roeping heeft de christelijke or ganisatie te steunen en niet de zogenaam de neutrale of algemene organisatie. Is de christelijke organisatie niet op het appèl, dan ls de christen niet op het appèl, aldus prof. Zuldema, die verklaarde de p.b.o. iets groots en lofwaardigs te vin- den. mits die geen staatsaangelegenheid Aan de Riviera Nederlander was al te gastvrij Een Nederlander die te Le Rouret bij Grasse, aan de Franse Riviera, een villa bewoont, een zekere heer Van Dijck, is bijna het slachtoffer geworden van zijn gastvrijheid. Hij had twee Senegalezen, die hij toe vallig te Cannes had leren kennen, voor het avondmaal uitgenodigd. Later op de avond zochten-de twee gasten ruzie met de Nederlander en zijn tuinman en eisten geld van hen. De tuinman gaf de driedui zend frank (ongeveer dertig gulden) die hij bij zich had. De heer Van Dijck slaag de erin te ontsnappen en ging hulp halen. De twee Senegalezen vielen daarop de tuinman aan, wie zij ernstige verwondin gen toebrachten. De politie heeft hen nog niet kunnen achterhalen. Toegepaste kunst: ook de aarde werkfabriek weet „aparte" dingen te maken Het is eigenlijk allang niet meer doen lijk. de hele Jaarbeurs op één dag te bekijken. Probeert u maar eens, op het Vredenburg die grote gebouwen et vijf etages langs te slenterenU kunt het niet. Voeten en ogen worden dan zo vermoeid, dat u toch niets meer kunt onderscheiden. Daarom doen we een keuze. Natuurlijk besteden we flink tijd aan de beide prin- sessehallen, waarin de nieuwe afdeling voedings- en genotmiddelen uit binnen- en buitenland is ondergebracht. Het ls zeker de moeite waard eens te bestude ren, hoeveel levensmiddelen er nu al keurig verpakt aan de markt worden ge bracht, welk een goed figuur de Neder landse daarbij slaain enhoe smaakvol ook onze exportartikelen naar den vreem de gaan. Een kleurig, bont geheel ls dit nieuwe beurs-onderdeel en geen wonder, dat het er druk is, vooral ook, wanneer er wed strijden worden gehouden in het schdk- en etaleren van groenten en fruit Speelt u mee En dan volgen ettelijke stands met grote verscheidenheid in artikelen, v tussen telkens nieuwigheidjes in het oog springen. Dat bijzondere horloge bijvoor beeld, dat heel gemakkelijk van chroom in doublé en andersom kan worden anderd, niet door de horloger, maar door de eigenaar zelf. U hebt dus twee horloges in éénmaar u betaalt natuurlijk wel behoorlijk voor die gedaanteverwisseling! En zo raken we ook op de speelgoed afdeling, waair bepaald heerlijkheden worden aangeboden. Meer en meer wordt de liefhebberij tot zelf knutselen, zelf op bouwen duidelijk. Zo zijn er speelgoed auto's die „in onderdelen" worden afge leverd, compleet met het gereedschap dat voor de constructie nodig is. Is dat niet leerzaam? Er zijn ook weer verrukkelijke speel goedwinkeltjes voor meisjes, ook al zo uit elkaar te nemen, dat de hele zaak in de toonbank kan worden opgeborgen. En, hoe heeriyk voor de kinderen, Is nu ook plastic geld, netjes in transpa rante doosjes verpakt. Er kan dus „echt" betaald worden! Maar de fabrikant Is wel im geweest om een klein beetje schil in omvang en dikte in vergelijking echt geld. aan te brengen, zodat dit 'speelgoedgeld niet kan worden gebruikt om lekkers uit een automaat te'halen of op andere wUse met echt geld verward te worden. Voor meisjes zijn er de fijne plastic- poppen, die niet meer koud en stijf aan voelen, onbreekbaar zijn en zelfs in heet zeepsop niet sneuvelen! Van allerlei En zo ontdekken we nog van allerlei nieuwtjes: een schoolagenda die dagelijks een en ander van het doel en streven van de UNO vertelt en dus speciaal voor leer lingen van ULO en middelbare scholen ls bedoeld, een lange spiegel dde zelfs Ln de kleinste woning aan de binnenkant van een kastdeur kan worden aangebracht, en karpetten met zes functionele kleuren, die dus in elk modern interieur een goed figuur kunnen maken. Voor de vrouw een nieuw soort har monica haar klom in goudkeurig metaal met schaarvormige verbinding tussen de schakels en dus als versteviging en als ornament kan dienen zowel voor paarde- staarten als voor chignons. Maar de grootste vreugde zal de huis vrouw beleven op het Croeselaan-terrein. waar dv Electrobeurs is ondergebracht Wie eei. wasmachine, een ijskast of een fornuis nodig heeft en hier zijn licht eens komt opsteken, zal bepaald verlegen den door de enorme keuze in deze derne apparaten Nu de huisvrouwen op het platteland meer en meer vetrouwd raken met diep vries. zUn er ook koelkasten met diep vries-afdelingen of zelfs hele kasten vooi het thuis invriezen. Voor de klein-behuis- den is er weer een voordeliger, eei diger Uskastje uitgevonden. Ook de for nuizen en gasstellen worden steeds mooier en praktischer. En dan de was machines! Systemen te kust en te keur, er zyn er zelfs die, wanneer men maar even op een knop drukt, nog meer en nog beter „alles" zelf doen! Maar het dagelijks koffie-uurtje wordt evenmin vergeten. Alweer zijn er nieuwe koffiezetapparaten: we zagen nu een dub belwandige koffiekan, waarin op elke wijze koffie kan worden gezet en warm gehouden, terwijl de kan zelf aan de buitenkant koel blijft. Ook is er een koffiepot, dde „zelf" kof fie zet zo plezierig tijdens een televisie- uitzending, zegt de fabrikant! en een theepot, die het óók alleen kan. We schieten toch al aardig op naar de vol automatische keuken! Mooi en nuttig Wij hebben u al verteld, dat er een schat van kantoormachlnea en apparaten te zien is op de Najaarsbeurs welke, zoals u weet, t/m 12 september duurt en daarom gaan wij nu nog even een kijkje nemen bij de toegepaste kunst. Byzonder aardig zyn de door de Neder landse kunstenaars gedecoreerde thee koppen voor kinderen. Uit twaalf ontwer- Honderd klnde- rukt over die kopjes die op de Jaarbeurs te pen heeft men 100 kinderen tussen 2 12 Jaar laten kiezen, wat zy het mooiste vonden en vrQwel allen kozen ze koppen, welke thans ter beurze z(jn ge ëxposeerd. Heel mooi Is ook het procédé van gra fische druk op zyde, In reproduktles oude schilderijen. Ten slotte noemen we nog fraaie derne houtbewerking en specimen van pottebakkersknnst, welke niettemin uit de fabriek komen, maar waarby duidelijk te zien Is, dat een kunstenaarshand de modellen schiep. N.-Amsterdam jaagt badgasten weg Wanneer de Nieuw Amsteidam of e< ander schip van deze grootte snel langs het strand van Netley (Zuid-EngelaridI vaart, moeten de badgasten overhaast de vlucht nemen, daar hoge golven het zand overspoelen De gemeenteraad van Netley heeft ni een klacht Ingediend bij de havenautori teiten van Southampton met het verzoek de schepen op te dragen langzamer te varen, zoals ook de Queen Elizabeth Queen Mary doen bij het passeren i de kust. VERVOLG VAN PAGINA 5 Dat de regering ten aanzien van het echtscheidingsrecht heeft willen volstaan met het overnemen van het bestaand •echt voor wat de materiële gronden be treft. betreurde de liberale afgevaardigde. De bestaande toestand is immers onbs- redSgend. Spreker hoopte, dat wanneer het gesprek over de echtscheiding een positief resultaat oplevert, de regering met de verbetering van de ecbtscheidtngs- beoalingen niet zal wachten tot het ge hete herziene B.W. is aangenomen. Ter verbetering van enkele onderdelen van het bestaande echtscheidingsrecht diende ij een paar amendementen ln. K. V. P. De K.V.P.-afgevaardigde mr. Bachg be handelde het echtscheidingsrecht en de onderhoudsplicht. Deze spreker wees er op, dat het „echtsoheidingsgesprek". waarop de voorgaande spreker had ge doeld en waartoe prof. Gerbrandy in 1955 het initiatief heeft genomen, nog niet heeft kunnen plaatsvinden. Dit ge sprek zou overigens niet gaan over de echtscheiding, maar over het Haarlems huwelijksgeval. De heer Bachg wenste trouwens met de grootst mogelijke be hoedzaamheid ten aanzien van een even tueel gesprek over de echtscheiding in acht te nemen. De regering moet voor zichtig zijn bij het stimuleren ervan. In de Eerste Kamer is ook over dit gesprek gesproken. De katholieke senator Witte- man heeft toen de suggestie gedaan, dat men zou kunnen spreken over de vervan ging van ..overspel" als echtscheidings grond door „liederlijk gedrag". De heer Bachg wees dit van de hand. Dat prof. Diepenhorst (s.r.) ln de Eer ste Kamer de gedachte heeft geuit, dat men ln een open gesprek zou kunnen pra ten over verruiming van de echtschei dingsgronden. had spreker zeer huiverig gemaakt voor een discussie over de echt scheiding. Sprekend over de onderhoudsplicht waarschuwde de heer Bachg voor een mogelijk afglijden van ons gezinsrecht, zoals dat in feite ln de hand wordt" ge werkt door het rapport-Langemeijer, waarin afschaffing van de alimentatie plicht van de kinderen tegenover de (be jaarde) ouders wordt bepleit. Gelukkig heelt de regering dit ndet aanvaardbaar geacht. De schrapping van de wederkeri ge onderhoudsplicht tussen grootouders en kleinkinderen wordt voorts door de K.V.P. betreurd. Me belangstelling wacht deze fractie het antwoord van de mi nister op' het amendement-Berkhouwer af. Huwelijksbeletsel Mr. Van Ryckevorsel (kath. v.) betreur de ten zeerste het vervallen van „over spel" als huweiyksbeletsel. Niet alleen wint de gedachte daardoor veld, dat over spel (dat in de wet zelfs als „mlsdryf" te boek staat) niet zo erg meer Is. maar het :hrappen van dit huweiyksbeletsel heeft jk een schadeiyke Invloed op andere delen van het recht. De argumenten van irstanders van schrapping, onder wie de minister van justitie, hadden op Van Ryckevorsel niet de minste In druk gemaakt. Het Is zeer gevaariyk, men een norm gaat schrappen, omdat afwyklng van die norm in de prak tijk toch niet te achterhalen is. Spreker r dan ook by de regering krachtig het ingenomen standpunt te her zien. De entl-rev. afgevaardigde, mr. Ver steeg, gaf 'n uitvoerig hdetorlsch overzicht van de burgerfijke wetgeving. Hij sloot zldh aan bij de hulde, gébracht aan de nagedachtenis van prof. Meijers en de mi nisters Van Maareeveen en Donker, maar wel wilde hij er op wijzen, dat men de vernieuwingen, die door deze herziening tot stand rullen komen, niet moet over schatten. Ten aanzien van het echtschei dingsrecht moet, zo reide mr. Versteeg, heteas gesproken worden van wetgeven de machteloosheid. Hij hoopte, dat deze materie spoedig tot een oplossing zail worden gebracht, maar van een gesprek verwachtte hij geen onmiddellijk resul taat. Het zal weinig meer opleveren dan een 9cherp formuleren van de tegenstel- C.H. Jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (eh.) was het eens met het schrappen van overspel als hurwéUjksbeletsel voor de overspelige en de medepliohtlge. Het stellen van een termijn van 5 jaar, bin nen welke het verbod zou gelden, wees zij van de hand. Dit rou Immers slechts tot gevolg hebben, dat de betrokkenen Ln concubinaat gaan leven. Het verbod van een huwelijk tussen zwager en schoonzuster moet naar haar mening af geschaft worden. De c.h. afgevaardigde voelde er nleta voor de onderhoudsplicht tussen ouders en meerderjarige kinderen te schrappen. Men dient goed te bedenken, dat het bo- dcmpensloen inderdaad niet veel meer Is dan een bodem. Het garandeert geen bestaansminimum. Voor vele kinderen zal het trouwens eer zijn om hun ouders te verzorgen. Maar een wettelijke dwang blijft, als stok ach ter de deur. noodzakelijk. Over het amen dement-Berkhouwer betreffende alimen tatieplicht grootouders-kleinkinderen heeft de C.H.U.-fractie zich nog geen definitief oordeel gevormd. De tweede c.h.-spreker. mr. Beernink, zou gaarne zien, dat de regering reeds nu het besluit neemt om in de toekomst do taal van het nieuwe B.W. door taalkun digen op haar zuiverheid te laten toetsen. De laatste spreker, mr. Meulink (a r.) zou het zeer betreuren wanneer de re gering de zedelijke verplichting tot on derhoud van bloedverwanten zou gaan ondermijnen door beperking van de wet telijke alimentatieplicht. Krachtig ver zette hij zich tegen de wens van de P.v-d.A. om de alimentatieplicht van de kinderen tegenover hun (bejaarde) oudera af te schaffen. Gods gebod leert ona, dat wij onze ouders hebben te eren. Dat „eren" alult ook in. dat wij in hun onder houd moeten voorzien, wanneer zij daar aan behoefte hebben. Krachtig bepleitte de heer Meulink ook de onderhoudsplicht tussen grootouders en kleinkinderen, en dit niet op grond van vergeldende recht vaardigheid. maar op grond van verwant schap. Hij betreurde het, dat de regering, wat deze onderhoudsplicht betreft, van het ontwerp-Meijers is afgeweken. Vandaag antwoordt minister Samkalden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7