Jïicuwe £ei2isd)c (iToumnl Amerikaans antwoord op Sowj et-rak et Jupiter een groot succes Norstad: nog steeds een overwicht van de NAVO Verzekerden schadeloos gesteld '4 c (fc Molotof nu benoemd tot Sowjet-ambassadeur in de republiek Mongolië Oogstopbrengst dit jaar hoger dan gemiddelde GARY DAVIS VANMORGEN OVER DE GRENS GEZET Radio- en televisietoestellen veel goedkoper geworden -4TERDAG 31 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnemente: Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11047 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIBMEB Chef-red.: H. W j. ENSER1NK CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is abeMeuctt tCl5bc^spoct,, Aalsmeer klaar voor de start ZIE PAGINA S and» Ter NINf i wij, 'EAU Tandartsenconflict Ie minister van sociale zaken heeft I advies van de ziekenfondsraad om T| lis verplicht verzekerden schadeloos te ^llcn voor de tandartskosten, die zij ge rende het tandartsenconflict hebben naakt, overgenomen. Een dezer dagen een desbetreffende beschikking wor- 1 gepubliceerd. )e raad heeft op voorhand goedge- ird overeenkomsten van de zieken de tandartsen als deze inhou- 1 dat: ing I het ziekenfonds over de tijd vooraf- bindend advies inzake de tandartsen de tandarts honorerej»-.-volgens een voorschotrege- ^g, krachtens welke per maand een ide deel van de som van de declaraties i die tandartsen over oktober 1956- ,art- 1957 wordt uitgekeerd. 1. het definitieve honorarium zal gel- a van het tijdstip af waarop de tand- 4 DA» zijn werkzaamheden voor de verze- rden weer heeft opgenomen, Zeerder heeft de ziekenfondsraad de mi- itcr geadviseerd (welk advies de mi lter inmiddels heeft overgenomen) de H fldigheidsduur van saneringsbewijzen rt zes maanden te verlengen, indien ratief^ zi^n verl°Pen tussen 1 april en de to waarop de tandartsen weer voor ziekenfondsen werken. Ook worden de rings verklaringen der tandartsen in periode van het conflict afgegeven, :end, zodat dus niemand van het con- :t nadeel behoeft te ondervinden. Valutabesprekingen in"., tegengesproken 3e Britse ambassade te Bonn heeft een 7 "-rsberioht tegengesproken als zou de 7.nk van Engfeland zich tot de Duitse 4Wndsbank hebben gewend met een plan. 3 t zij aan de Bank van Engeland zou toe- lan de koers van het transferabele pond If procent te doen dalen, indien de ®\itse Bondsbank de koers van de „over- nkomstige mark" met 5 procent zou [l5 3/hogen- De ambassade neemt dit bericht en onwaar als de bewering, dat Enge- "id West-Duitsland valutabesprekingen u hebben voorgesteld en dat de Britse lering het pond zou wensen vrij te laten. 7T- AMERIKA blijft niet aefhter in de wedloop, met Rusland in het maken van ballistische raketten. Nadat deze week met succes de Jupiter- raket over een afstand van 2400 km was beproefd (het projectiel kan binnen 30 dagen geproduceerd worden), is gisteravond om acht uur in Florida een projectiel voor middelbare afstanden afgevuurd. het departement van defensie voorgeeft. Over de proef met het projectiel voor middelbare afstand, die gisteren werd genomen, zijn zoals gewoonlijk weer geen inlichtingen verstrekt, maar aangenomen wordt dat deze proef genomen werd met een Thor-projectiel. Het langgerekte witte projectiel schoot met enorme snelheid omhoog. Ongeveer 20 seconden na het verlaten van de grond werd de onderste aandr(jvingsraket af geworpen. Bijna vier minuten was het projectiel zichtbaar. Met een boog dwecn het op een hoogte van ongeveer 1500 meter in de richting van de ze De proef met de Jupiter was een taculair succes, aldus het commer van de Amerikaanse minister van het le- leger. Wilber Brucker en het onmiddel lijke antwoord op de Russische bewering, een raket over 'n afstand van 8000 km te hebben afgevuurd. Met de Jupiter kan een groot deel van Rusland bestreken D opperbevelhebbervan de N.A.VO- strijdkrachten. generaal Norstad, heeft er in dit verband op gewezen, dat er geen enkele reden tot ongerustheid is. On danks het intercontinentaal projectiel van Rusland. Dezitten de N.A.V.O.-landen onomstotelijk een overwicht, omdat deze landen sterker zijn met hun bemande vliegtuigen. Bovendien, aldus generaal Norstad, werkt het Westen ook aan lan ge afstandsraketten De N.A.V.O.-opperbevelhebber kon met zekerheid deze geruststellende verklaring afleggen, hoewel thans stellig kan wor den aangenomen, dat Rusland in de loop van de laatste drie maanden minstens vier en misschien zelfs wel zes ballisti sche lange-afstandraketten heeft beproefd in noord-Rusland en Siberia Al bekend De Amerikaanse inlichtingendienst wist al verscheidene weken van de pres taties van de Russen met hun raketten De lange afstandsprojectielen hebben de Russen van het uiterste noorden van het Europese vasteland afgeschoten naar het verlaten Siberië. De projectielen voor kortere af standen zijn beproefd in een gebied tus sen de Kaspische Zee en het Aralmeer. Men heeft intussen alle reden om aan te nemen, dat Rusland voorlopig nog niet aan de produktie van de raketten kan beginnen. De Amerikanen daarentegen zjjn zo ongeveer aan de produktie van de Jupiter toe. De proefneming van deze week was zeer geslaagd. Er ontbrak slechts één ding aan het projectiel, zo werd meegedeeld en dat was de atoom- ladin in de Opmerkelijk is wel. dat na de medede ling van het Kremlin betreffende het gevaarlijke Russische projectiel, de Ame- kanen niet meer zo spaarzaam zijn met hun gegevens over de proefnemingen met hun raketten en hebben laten door schemeren verder te zijn met de ontwik keling van de lange-afstandsraketten, dan; i ?ginVTOLOTOF, de voormalige Sow- tric, -®- jetrussische minister van bui- inlandse zaken, tot juli nog eerste •premier en nadien in ongenade 'vallen, is nu door het presidium in de Opperste Sowjet benoemd it Russisch ambassadeur bij de longoolse1 Volksrepubliek. Hij krijgt standplaats de hoofdstad Oelan itor, 4800 km van Moskou en 1200 :m van Peking. Voor Molotof was nog geen nieuw baantje gevonden, zoals voor Malenkof, lie na zijn ontslag als vice-premier en ininister van elektrische energiebedrij ven directeur werd van een energie bedrijf in Oost-Kazachstan, ruim 3000 van Moskou. De voormalige eerste vice- weggewerkt premier Kaganowitsj zou de leiding heb- er, hen gekregen van een cementfabriek ch 'Swerdlowsk in het Oeral-gebergte, 1' m. km van Moskou. ich J Molotof, die 76 jaar is en niet al gezond meer schijnt te zijn, volgt Pisaref I/lllftr, ,1, goolse republiek is via een communistisch bewind gelieerd aan rood-China. Het Russische regeringsblad „Izwestia" bracht het nieuws van Molotofs benoe ming in een klein berichtje op de laatste pagina Reacties De Britse pers besteedde er daaren tegen meer aandacht aan. De onafhanke lijke Daily Express noemde Molotofs nieuwe baan .de armzaligste, treurigste ambassade op de Russische diplomatieke lijst". Zijn eerste taak zal zijn, zo schrijft het blad, de Zuidslavische president Tito te begroeten, de man die hij trachtte te ruïneren. Tito zal een staatsbezoek aan Mongolië brengen. „Ruslamds slecht ge humeurde baas, Nikita Kroesjtsjef, geeft hier zijn grootste grap weg", aldus de Express. Algemeen zijn de bladen het er over eens, dat Kroesjtsjef geen beledigender post voor de afgezette leider had kunnen bedenken. De Daily Express, blijkbaar nog niet op de hoogte van Kaganowitsj benoeming tot directeur van een cementfabriek, schrijft: „Voor Kaganowitsj, de voorma lige opperbaas van het transport, blijft alleen nog maar over te worden benoemd tot stationschef aan een of andere stop plaats op de trans-sibenische spoorweg" HONGAARSE ARBEIDERS OVER DE OPSTAND De Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Imre Horvath, zal de algemene vergadering van de Verenigde Naties in september een in rood leer gebonden boek overhandigen met de handtekenin gen van 22.000 arbeiders van de grote Csepel-staalfabrieken in Boedapest, waar in wordt verklaard dat: 1. Deze arbeiders in de afgelopen herfst niet tegen de Russische troepen hebben gestreden. 2. De fabrieken niet door Russische vliegtuigen zijn gebombardeerd. 3. Slechts ontsnapte misdadigers en warhoofden aan de Hongaarse opstand hebben deelgenomen. Koninklijke familie bij Taptoe Delft Koningin Juliana, prins Bernhard en d prinsessen Beatrix en Irene hebben gis teravond op de Markt in Delft het mili taire muziekfestijn „Taptoe Delft" bijge woond. Zij werden om negen uur bij d« ingang van het stadhuis ontvangen dooi de burgemeester, de heer D. de Loor ei vervolgens in de hal begroet door de mi nister voor defensie, ir. C. Staf en d< commissaris der Koningin in de provin. cie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. De Koningin droeg een lange, bruine bontmantel De bedde prinsessen w; gekleed in korte bruine bontmantels. Onmiddellijk na de ontvangst begaf het koninklijk gezelschap zich naar boven via de raadzaal naar de eretribune, w het plaats rtam tussen de heer en r vrouw De Loor en de heer en raevro Staf. Toen de vorstelijke familie op de tribune verscheen, werd zij hartelijk toe gejuicht door de bijna 6000 mensen, die de tribunes op het marktplein bezetten en nadat het Wilhelmus was gespeeld, dat men staande aanhoorde, werd spontaan ingestemd met een luid „Leve de Konin gin", dat over de markt klonk. Hierna nam het kleur- en klankrijke schouwspel een aanvang Het weer werk te mee. want kort voordat de koninklijke familie was gearriveerd was het opgehou den met regenen. Een erewacht van deelnemers aan de Taptoe Delft was opge steld toen H.M. de Koningin, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene gisteravond het Delftse stadhuis verlieten, na te hebben genoten van het boeien de muzikale feest. Achter de Koningin ziet men achtereen volgens burgemeester D. de Loor, de Prins, de Prinsessen en minister ir. C. Staf. TN GROTER STILTE dan ooit haar gezondheid laat feest- *- betoon niet toe viert vandaag H.K.H. prinses Wilhelmina haar zevenenzeventigste verjaardag. Haar volk, dat zij lange jaren „trouw en met ere" heeft gediend, kan niet bij de verjaardags viering worden betrokken, maar ongetwijfeld gingen veler ge dachten vandaag uit naar de moedige vrouw, die thans niet meer in het middelpunt der belangstelling staat omdat zij vrijwillig van deze plaats afstand heeft gedaan, maar wier leven toch ten nauwste met dat van haar volk. TTET CENTRAAL BUREAU voor statistiek heeft de eerste voorlopige cijfers gepubliceerd betreffende de oogst- resultaten 1957. Hieruit blükt. dat de ge middelde opbrengst oer ha van de ge wassen waarvan reeds begin augustus een voorlopige raming kon worden opge maakt, over het algemeen boven het ge middelde van de laatste v(jf jaar ligt. Al leen de scliokkererwten vormen hierop 'n Rogge: De opbrengst per ha wordt 2 pet hoger geraamd dan verleden jaar en 4 pet. hoger dan het gemiddelde over de jaren 1952—1956. Als gevolg van een inkrimping van het areaal is de totale opbrengst (460.000 ton) echter 4 pet 1956 Wintergerst: De gemiddelde ha op brengst geeft een stijging te zien van 6 pet .t.o.v. 1956 en van 5 pet. t.o.v. het gemiddelde over de afelopen vijf jaar. Door een geringere uitzaai is de totale produktie echter vrijwel gelijk aan ver-' leden jaar. Groene erwten: de produktie per ha ligt bijna 60 pet. hoger dan in 1956 en 14 pet. hoger dan in 1952—1956. Daar de oppervlakte landbouwerwten. welke in onrijpe toestand is geoogst. tihan6 nog niet bekend is, is het niet mogelijk de totale produktie vast te stellen. Schokkers: De opbrengst per ha blijkt 12 pet. hoger te zijn dan in 1956, dooh is 4 pet. lager dan Giet vijfjaarlijks ge middelde (19521956). Door een aanzien lijke uitbreiding van de beteelde opper vlakte is de totale produktie (14.300 ton) 30 pet.' groter dan verleden Jaar. Kapucijners en grauwe erwten: Hoe wel de opbrengst per ha 3 pet groter is dan in 1956, is de totale produktie. door inkrimping van de beteelde opper vlakte, 35 pet. lager. Karwjjzaad: De totale produktie wordt tengevolge van een grotere uitzaai en hogere ha-opbrengst, thans 70 pet. hoger geraamd dan in 1956, Vezelvlas. Hoewel de opbrengsten per ha hoger liggen dan in 1956 is ook hier de inkrimping van het areaal er de oorzaak van, dat de totale produktie het lijnzaad en het gerepeld vlas aanzienlijk (resp. 27 en 24 pet.) lager is dan verleden jaar. CURSUS ELEKTRONICA VAN LUCHTMACHT Op de Luchtmachtbasis Doelen bij Arnhem is vrijdagmiddag de Navo-cursus van de Luchtmacht-elektronischeschool. die op deze basis met Ingang van 2 sep tember wordt geopend, overgedragen. Er zullen cursussen worden gegeven, die zes weken duren en waarbij Nederlandse officieren die in de Verenigde Staten speciaal daarvoor zijn opgeleid, fungeren als instructeure. Aan deze cursi wordt deelgenomen door Navo-deelne mers (militairen) uit Frankrijk, Duits land, Nederland. Noorwegen. Denemar ken. België. Griekenland en Turkije Na kort verblijf in ons land „Is dit nu een vrij land?" WERELDBURGER nummer I, Gary Davis, die gisteren plotse ling was komen opduiken op het congres van wereldfederalisten in Den Haag, is in de loop van de mid dag in Amsterdam gearresteerd, ter wijl hij temidden van zijn geest verwanten vertoefde. Bijgestaan door hen verzette hij zich, fnaar de Amsterdamse politiemannen grepen krachtig in en luid roepend „Is dit Malakka werd om 12 uur vannacht onafhankelijk Hert „God save the queen" klonk giste ren tegen middernacht plechtig over het paradeterrein te Kuala Lumpur, waar tienduizenden mensen de laatste uren van de kroonkolonie Malakka meemaak- Om klokslag twaalf uur werd de „Ma- leise federatie" een onafhankelijke staat in het Britse gemenebest en moest de Union Jack plaatsmaken voor de vlag van de nieuwe staat, terwijl een muziekkorps het „Negarakoe" (mijn land) speelde. Vanochtend om bij half tien las premier Abdoel Rahman de onafhankelijkheids- veeédaring voor, die de hertog van Glou cester, ais vertegenwoordiger van konin gin Elizabeth, hem had overhandigd. nu een vrij land" en „Wij zijn allen wereldburgers", werd hij op do achterbank van de politieauto ge drukt. Vanmorgen heeft men hem over de grens gezet. „Voor mij bestaan geen grenzen", zei Gary Davis trots, boen we hem vroegen, hoe hij uit Duitsland over de Nederlandse grens was gekomen. Na maandagavond aan de grens teruggewezen te zijn, over schreed de wereldburger donderdagavond illegaal de Nederlandse grens. H o e hij dat gedaan had, wilde Gary Davis niet vertellen. 's Morgens In Den Haag op het con gres van de Wcrcldfedcralislcn was Davls van plan aanwezig te zijn op de receptie die het gemeentebestuur van Amster dam 's avonds In het Rijksmuseum zon aanbieden. De organisatoren van het con gres voelden daar maar weinig voor. ZU hadden als genodigden immers ook hun verplichtingen. De wereldburger was toen kwaad weggelopen. Maar 's middags in Amsterdam was hij toch aanwezig in de Westerkerk, waar voor de wereldfederalisten een orgelcon cert werd gegeven. In alle rust en stilte luisterde de wereldburger naar de mu ziek. maar achter in de kerk stond een rechercheur, die hem in de gaten hield. Na het concert wilde Gary Davis be sprekingen gaan weren met zijn aanhan gers uit verschillende landen. De politie vond het toen echter welletjes. Vlak voor zijn arrestatie gelukte het Davit nog mee te delen, dat hij in West-DuiU- land het hoofdkwartier van zijn bewe ging wilde vestigen. Een Scheveningse dame zou vijf huizen voor hem in de buurt van Wiesbaden huren. Wereldburger nummer I lat vast op het hoofdbureau van politie in Amster dam. Daar was hfj al eens eerder ge weest. Oudejaarsdag 1956 kwam h(j even eens illegaal In ons land. Na veel gehar rewar werd htj 9 januari op transport gesteld naar Amerika, het enige land, dat nog bereid bleek hem op te nemen. Nu is h(j echter in Duitsland. Met zachte dwang wordt Gary Davis, wereldburger no. 1, door de Amsterdamse politie in de auto gestopt, die hem naar het hoofdbureau van politie zal Ijrengen. Zeventig miljoen in schatkist Het ministerie van financiën deelt mede. dat op 30 augustus op ecn-maands •ehatkistpromesscn voor 33.2 miljoen is ingeschreven en op driemaands-promes sen voor 36,5 min. welke bedragen ten volle zün toegewezen. PRIJSDALING VAN 20 TOT 30 PCT. (Van onze radio- en T.V.-redacteur) jT\E LAATSTE DAGEN zijn de prijzen van radio- en televisietoestellen van enkele bekende merken in niet onaanzienlijke mate gedaald verlagingen van 20 tot 25 en zelfs hier en daar 30 procent zijn geen zeld zaamheden meer. Stassen blijft optimistisch Harold E. Stassen, de Amerikaanse ont- wapeningsdeskundige, verklaarde giste ren bij zijn aankomst in New York, dat hij de kritiek van Zorin op het westelijk plan beschouwt al6 een deel van hard nekkig onderhandelen. „Ongetwijfeld", aldus Stassen, „zullen de westelijke voor stellen in Moskou worden bekeken, voor dat een Russisch antwoord wordt -gege ven". Naar zijn mening zullen de Russen dinsdag hun beslissing bekend makert wanneer de ontwapeningsbesprekingen worden hervat, f „Beide partijen weten, dat een moder ne oorlog door beide verloren kan wor den en dat zij daarin dus een gemeen schappelijk belang hebben", aldus do Amerikaanse deskundige. Radio Moskou gaf gisteren als commen taar: „Zonder twijfel zal de Russisch# regering de voorstellen grondig bestu deren. Een ontwapeningsovereenkomst kan worden bereikt. Laten de westelijk# mogendheden waarachtigheid aan de dag leggen, laten ze ophouden met het spelen van een dubbel spel. dan kunnen zij re kenen op volledig begrip en steun van d# zijde van de Sowjetunle en andere vrede- lievende landen". d.w als men geneigd is de import v# stellen door een aantal „wilde ongeorganiseerde handela zien, wordt dit ontkend. „Integendeel: tegen deze mensen voe ren wij juist onze processen." zo gaf men ons van de zijde van de grootsrtp irpporteur van Duitse radio- en tele visie-apparaten te verstaan. „Wij heb ben een toevoeging aan het merk aan gebracht en zowel de Duitse fabriek als de dochteronderneming in België voe- alleen nog maar dit uitgebreide merk. waarop wij merkgerechtigde zijn. De „wilde" handelaren kunnen dit merk niet importeren zonder zich ogenblikke lijk aan een proces bloot te 6tellen. Vrij wel nergens hebben zij het erop aan la ten komen: de enkele maal. dat zij het wèl deden, hebben zij een dergelijk pro ces meteen verloren Massale omzet I De prijsverlaging was begonnen door I Je grootste Nederlandse fabrikant van adio- en televisietoestellen. De Duitse importeur die overigens uit het I Belgische bedrijf betrekt, omdat de Be- nelux-bepalingen veel meer bewegings vrijheid geven volgde onmiddellijk Het Tweede Nederlandse merk nog niet. den aan, dat ook dit niet te lang meer op zich zal laten wachten. Het doel van deze prijsverlaging Is. volgens onze zegsman, door een massale omzet de markt zodanig uitbreiden, dat de kleinere winstmarges naar men hoopt: ruimschoots zullen worden ge- Dat de prijsverlagingen geen fictie zijn. blijkt uit een staatje, dat wij vandaae van een der kleinere Duitse importeurs ontvingen. Wij doen er een greep uit een toestel van 299 gulden gaat nu 258 kosten, een van 528 zal worden verkocht voor 399 en een televisie-apparaat, dat tot dusver 1088 gulden moest opbrengen, gaat nu 848 kosten. De lagere prijzen worden verhoogd met een opslag van 3 pet voor de verhoogde omzetbelasting van 6 pet. Niettemin blijkt hieruit, dat deze prij zen lager konden. En in hoeverre de ..wilde" Importeurs hiertoe hebben bijge dragen. kan een ieder voor zichzelf uit- Fa D. KRET en Zn Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgen avond: veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwak ke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. De zelfde temperaturen als van- daag of Iets hogere (Opge maakt om 11.15 uurj Zon en maan Zondag 1 sept zon op 5.53; zon onder 19.30. maan op 14.41; maan onder 23.16. 0 534 eerste kwartier. Maandag 2 sept.: zon op 5.55; onder 19.28, taan op 15.33; maan onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1