Kredietoverschrijding lokte heftige discussie uit Geen stad is te vergelijken met Montevideo Leiderdorp heeft een nieuwe Christelijke ulo-school ai 79 Ook in Katwijk heeft jeugd gebrek aan speelruimte KOTTERS EN KLEINE LOGGERS VANGEN VEEL TONGEN ;s 11 nieuwe leidsche courant VRIJDAG 30 AUGUSTUS 19S7 Gemeenteraad van Katwijk salariskwestie was men evenmin dadelijk eens GISTERAVOND zijn in de Katwijkse raad breedvoerige discussies ge houden over twee belangrijke vraagstukken. In heftige toon soms werd beraadslaagd over de aanvraag om kredietverhoging voor de burge- i meester Woldringh van der Hoopbrug en de daarop aansluitende wegen, en verder over het voorstel met betrekking tot de jaarwedderegeling van ambtenaren en de verordening tot regeling van de lonen der werklieden. Over één en ander werden bij tijd en wijle harde noten gekraakt. Allereerst dan de kwestie van de Bur gemeester Woldringh van der Hoopbrug ken De zaak draaide hierom, dat in feite een kredietoverschrijding van bijna f 200 000. of, zoals de heer H. Haasnoot opmerkte, bijna twintig procent had plaats gehad De heer Haasnoot was de eerste, die ja over deze zaak het woord voerde. Was i het bedrag met tien procent overechre- JX den, dan was het nog te accepteren ge weest, maar het raadslid vond dit wel een beetje al te bar. Hij wijtte het grote verechil aan grove fouten. Als het college zich respecteert, dan zorgt het xkerk verklaarde zich tegen het voorstel op dezelfde gronden als de heer dat iets dergelijks i voorkomt. Te laat Gemt De heer Haasnoot laakte het gebrek pe.r. aan samenwerking tussen de afdeling fl- L^e j nanciën en de dienst van gemeentewer- ken. Hij was van oordeel, dat in dit ge- s helj val vee' te nonchalant is gewerkt. Een n in! bedrijfsadministratie had hier veel kun- 100 ren redden. Het grootste bezwaar van de heer Haasnoot was, dat deze kwestie Nie de raad eerst nu bereikt 7 Dr. Overdükink vond de zaak al ak e: even onverteerbaar. Aangezien geen per rekening Is gehouden met bepaalde eüjkj voorzieningen, vroeg h(j zich af, of .lyie het betrokken ingenieursbureau wel J een goede keus is geweest. Er zijn gu^[ ernstige fouten gemaakt. Bovendien It heeft het veel te lang geduurd voor I dat de raad van de feiten op de hoogte werd gesteld. Dr. Overdljkink achtte Vlielj het college van B. en W. in zijn oude nj^ samenstelling mede schuldig D.K De heer L. Borleff6 was zo mogelijk ellinj nóg scherper in zijn oordeel. Dit raad6- lid merkte op, dat het niet de eerste ïersti keer is, dat de raad voor een dergelijk 6trai geval wordt gesteld. Hij stelde de vraag, of dit soort werken wel aan de dienst van gemeentewerken kan worden overgelaten vertrouwen in de dienst bleek 6terk te zijn geschokt. De heer N. J. van Duyvenbode was een geheel andere mening toegedaan Hij nog volkomen op de dienst te vertrouwen issen alleen een calcui dergelijk gecompliceerd in het zeil kap houden. 35.- Wethouder D. C. van Leeuwen vond het ook jammer, dat de fager gesalarieer- ïiet van een verhoging kunnen profi- i. Hij adviseerde echter met klem het voorstel aan te nemen. De burge ter merkte op, dat bij niet-aanne- ming van de verhoging de verhoudingen zullen worden gestoord. Hij voorzag een vlucht naar andere gemeenten. Hopelijk komt straks een kans de lagere ambtena- te helpen. Na nog enige discussie werd het voorstel aangenomen met de stemmen van de heren A. Wassenaar, C. Beelen, J. N Ouwehand en C. van der Plas tegen. Het voorstel van B. en W. de kwestie openbare weekmarkt door commissie ad hoe te laten onder zoeken, werd aanvaard. In de com- ie hebben zitting de heren L. Borleffs, H. Haasnoot, dr. G. W. Overdijkink, C. van der Plas en mr. J. van der Plas. Naar aanleiding van ingekomen stuk ken drong dr. Overdijkink aan op een on- ek naar de tandverzorging bij de schoolkinderen. De heer D. Nasveld wll- in subsidie verlenen aan het Huma nistisch Thuisfront. De heer C. A. Stuiver :rd benoemd tot plaatsvervangend amb- ïaar van de burgerli^te stand. 3e aankoop van het pand Hoogstraat een onbewoonbaar verklaarde woning, werd goedgekeurd. De familie van wijlen an Duyvenvoorde lyijgt voor het huisje en de grond f 1300. Het verzoek een aantal personen bouwgrond te kopen in het uitbreidingsplan Overduin ondervond evenmin bezwaren. Niet overdrijven Al Mr. J. van der Plas vond het een ver- velende en onbevredigende geschiedenis, Ooi maar hij meendo, dat de dingen niet moe- ïgsvi ten worden overdreven. Er i6 niets buiten lusoi de raad om gebeurd en er is geen eigen- K( gereidheid van de zijde van de dienst van 1 gemeentewerken te constateren. Wel heb- ken o*1!11'616 becijferingen plaats gehad. a Een fout van f 20.000 door het architec- inde; terïbureau gemaakt, moet niet op de rug mei van de dienst van gemeentewerken wor- en den geschoven. Bovendien hebben èn B. en W. èn de raad een bedrag van f 80.000 over het hoofd gezien. De heer Van der Plas vestigde er de aandacht op, dat de directeur van gemeentewerken bij herhaling om een calculator heeft ge vraagd. De heer A. Pronk merkte op, dat, neer jets dergelijks in het vrije bedrijf he> tou gebeuren, de betrokken persoon £1- nani naal van <le ltaart zou z^n- heer seyj H. J. Grimbergen was geschokt. I Geschrokken Nadat de heer A. Wassenaar nog geschrokken toen het het tekort hoorde. Toch heeft men niets anders gedaan dan uitvoering gegeven aan een raadsbesluit. Een grote fout is geweest de raad om een krediet van f 34.000 te vragen, inplaats van f 150.000. Zoals de administratie momenteel is ge regeld, zijn dit soort fouten heel goed mogelijk. De burgemeester maakte enkele opmer kingen ter verduidelijking van het be toogde, waarna de raadsleden in tweede Instantie aan het woord kwamen. De wethouder antwoordde hierop weer, dat >m een verkeerde begroting gaat, het feit, dat te laat wordt ge- gevraagd om een aanvullend krediet. De wethouder beklemde, dat niet met geld is gesmeten. Door wijzigingen is het Ject duurder geworden dan was v zien. Met de stem van de heer L. Borleffs tegen werd het krediet ten slotte Salarissen De 6alari6kwestie van werknemers dienst van de gemeente vergde veel tijd. Vooral het feit, dat de jaarwed den van de referendaris en van de direc teuren van gemeentewerken en gemeente bedrijven werden opgetrokken, bracht de nodige discussie met zich De heer C. van der Plas uitte ern stige bedenkingen tegen de voorstel- 43; lcn. Niet, dat hjj de drie bedoelde functionarissen de verhogingen niet gunde, maar het raadslid had er be zwaar tegen, dat de lager bezoldigden 1 geen verhoging krflgen. De topmensen flO ontvangen een hoger salaris, maar de rest van het personeel wordt met een kluitje in het riet gestuurd. Hierdoor wordt een onrechtvaardige verhouding geschapen y|| De heren C. van Beelen, A. Pronk A. Wassenaar hadden eveneens bezwaren De heer H. Haasnoot betoogde, dat de N gemeente eigenlijk niet anders kan. In feite betreft het hier een beslissing de regering, die wij hebben te volgen, ja dan nee. De heer Haasnoot adviseerde het voorstel aan te nemen en waar mog< J lijk de lagere lonen op te trekken Dr. Overdijkink vestigde er de aandacht j op, dat bij nlet-aannemlng stel de topfunctionarissen in andere ge- j lijkwaardige gemeenten een betere sala rispositie zullen krijgen dan die in dienst eD' van de gemeente Katwijk. De heer J. N. Jammer ging van deze verordening besproken en goedgekeurd. Waren de toelagen voor het gebruik in een fiets in dienst van de gemeente tot nog toe f 72. f 54 en f36. thans werd voorgesteld behalve de gewone toelage, >n bedrag van f 400, f 300 of f 200 per iar te verlenen voor het gebruik van m bromfiets Vervolgens kwam ter tafel het voorstel tot het vaststellen van een nieuwe ver ordening voor de toekenning van een te gemoetkoming in de kosten verbonden studie voor vakexamens door gemeen- tepersoneel. Het college was van oordeel, dat het verlenen van een tegemoetkoming in de studiekosten een direct gemeente belang i6. Besloten werd, dat de tege moetkoming ten hoogste 75 procent de kosten mag bedragen. Ten slotte De f 1300 voor het zetten van een muur- je voor het gemeentelijke gymnastiek lokaal aan de Parklaan werd vlot ver leend. De aanvragen van de r.k. school de aanschaffing van materiaal het geven van onderwijs in lichamelijke opvoeding en van de Christelijke ulo de aankoop van nieuwe leerboeken werden eveneens ingewilligd. De r.k. tuinbouwschool te Noordwij- kerhout heeft een Katwijkse leerling. Be sloten werd de gemeente Noordwijker- hout met ingang van 1 januari 1957 n maal f 20 per leerling per jaar te strekken. Voorstellen om de gemeentebe grotingen van 1956 en 1957 te wijzigen werden aangenomen. Grondverkoop Vervolgens werden gronden in het in dustriegebied verkocht aar. fa. Th. M. van Schie te Katwijk aan den Rijn, de heer A Ouwehand. de fa. D. Haasnoot en Zonen de RFD Holland N V. De raad ging akkoord met het voorstel om negen van de elf bewoners van een complex marine woningen aan een douchecel-inrichting te helpen. De kosten bedragen f 350 per cel, waartoe de huren van de betrokken wo ningen dertien jaar lang met f 2.95 per maand worden verhoogd. De heer H. Haasnoot voelde veel vooi het aanbrengen van eenzelfde voorzie ning in woningen van de Katwijkse bouw vereniging De heer N. J. van Duyven bode merkte op, dat hiertoe reeds plan- ;n zijn gemaakt. Voortaan kan men niet meer spreken in de gemeentelijke commissie van fa bricage en die van het grondbedrijf, want ilgemene stemmen werden beide commissies opgeheven om plaats te ma en commissie voor openban werken en grondbedrijf. Pensioen Hierna zette de raad zich tot het vast stellen van een verordening regelende de toekenning van een uitkering pensioen aan gewezen wethouders, zo mede van een pensioen aan de weduwen wethouders en gewezen wethouders. Bovendien werd Gezicht op Montvideo Waar het heerlijk leven is, maar duur /'NOK IN KATWIJK is het een hele puzzel speelgelegenheid voor de jeugd te vinden. Vooral in de gedeelten van het dorp die ver van het strand liggen, is dit vraagstuk urgent. De heren A. Pronk en mr. J. van der Plas hebben in een vroegere raadsvergadering de suggestie gedaan een terrein in de omgeving van de woningwetwoningen aan de Cattenstraat te be stemmen als speelplaats voor de jeugd. B. en W. hebben de zaak eens onder zocht en het is hun gebleken, dat bedoeld terrein, gelegen achter de gemeentewo ningen aan de Rijnmond, eigendom ls van de Katwijkse Bouwvereniging. Indien deze vereniging bereid is de grond aan de gemeente te verkopen, dan kan daar met eenvoudige middelen een speelplaats worden ingericht. Men heeft reeds con tact met de bouwvereniging opgenomen. Voor Katwijk aan den Rijn is het speel- tuinvraagstuk al even dringend. Enkele inwoners uit het Molenblok hebben reeds eerder in het jaar het initiatief genomen in deze wijk tot oprichting van een speel tuinvereniging te komen. Pioenhof B. en W. hebben de heer A. Wassenaar op zijn vragen over het onderhoud var de plantsoenen in het Molenblok geant woord. dat het voltooien van de plantsoe nen aldaar, met name in het Pioenhof. nog niet kan plaats hebben, omdat het comité van actie juist in het Pioenhof speeltuin wil inrichten. Indien dit actie comité niet tot een positief resulta; komt, zal het komende plantseizoen t< het afwerken van de plantsoenen worden overgegaan. Men zal dan zandbakken dergelijke aanbrengen. De heer D. Nasveld heeft in een vorige raadsvergadering de aandacht gevestigd op het terrein achter het voormalige ge meentehuis in Katwijk aan den Rijn. Hij adviseerde daar een speelweide aa leggen. B en W achten dit evenwel niet mogelijk, daar dit terrein dienst doet als opslagruimte voor gemeentematerialen Bovendien ligt het veld in het sanerings- gebied, het is ten dele bestemd voor scho lenbouw, terwijl er ook een straat wijzi- geprojecteerd. Zoals bekend is er in het Witte Hek- kwartier reeds sedert enige jaren een speeltuin in bedrijf. Raadsleden huldigden zilveren jubilaris Na afloop van de raadsvergadering be gaven de raadsleden zich gisteravond de trouwzaal, waar de heer W. G. Beelen werd gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum. Het echtpaar Van Beelea werd hartelijk toegesproken door de burgemeester, het oudste raadslid, de heer L. van der Zwan en door de heer E. van Wensveen namens de raadsverslag- Nadat de heer Van Beelen zijn dank had betuigd, bleef men enige tijd nog gezellig bijeen. (Van onze medewerker Hans Kievid) ALS EEN OASE in de politieke en economische woestenij van Zuid- Amerika ligt Montevideo. Qua zielental is het zo groot als Amster dam, maar daarmee houdt elke vergelijking ook op. Het is eigenlijk met géén andere stad in de wereld te vergelijken. Montevideo is Montevideo: één grote, drukke winkelstraat, de „18 juli", en een serie onovertroffen haaien van de La Plata-monding af tot aan de Atlan- tische-Oceaankust toe. De laatste jaren is er ontzettend gehouwd, vooral in de tijd kort de oorlog, toen veel kapitaal uit Zwitserland, -Zuid-Europa en Noord- Amerika naar dit kleine land de wijk nam uit vrees voor een nieuwe oorlog. En ook omdat het land haast geen belastingen kent en een rustige democratie is. Vooral veel hoge gebouwen zijn er verrezen, het een nog mooier dan het andere. Hierdoor heeft Uruguay's hoofd stad, nadat het honderden jaren niet meer dan een armelijk provincieplaatsje was geweest, ineens het aanzien van een wereldstad gekregen. BROMFIETSEN Kaptein Mobylette - NSU - Quikly Magneet - Union - H.M W. Bromfiets- en Rijwielhandel] P. ZUYDERDUYN KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Zaterdag 31 augustus: hoog water 7.11 en 19.39 uur; laag water om 3.02 15.18 uur. Werk van schoolhoofd JVissel bekroond Snelle ontwikkeling maakte uitbreiding noodzakelijk A AN DE VAN GEERSTRAAT te Leiderdorp werd gistermiddag in G*- tegenwoordigheid van de burgemeester en zijn echtgenote, de ouders van de leerlingen en vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke instanties de nieuwe christelijke ulo-school geopend. Deze plechtigheid was vooral een bekroning op het werk van het hoofd van de ulo-school, de heer A. Wissel, die schoolvereniging en gemeentebestuur opmerkzaam heeft gemaakt op de noodzaak deze vorm van onderwijs in Leiderdorp in te voeren. Tien jaar geleden werd de ulo-school gesticht door de Chr. Nationale schoolvereniging. In 1954 werden besprekingen gevoerd met de Hervormde schoolvereniging met als resultaat een fusie in de Ver eniging voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs. De heer Wissel, die startte met drie ëndertig leerlingen, heeft thans honderd achtenzeventig scholieren onder zijn hoede. Met ingang van 1 oktober zal hij de school verlaten, waarna de heer D Groeneveld zijn taak overneemt De voorzitter, de heer S. J. van der Stoel, zei in zijn openingswoord dank te zijn verschuldigd aan het college van B en W. en aan de raad, vervolgens aan de inspecteur bij het lager onderwijs in de inspectie Alphen, de heer L. Schip per, en aan allen, die bij de bouw van de nieuwe school betrokken zijn ge- De voorzitter memoreerde de snelle ontwikkeling, waardoor een nieuw school gebouw noodzakelijk werd en hij bracht dank aan het bestuur van de scholen die tijdelijk huisvesting hebben verleend. De heer Van der Stoel sprak de wens uit, dat leerkraohten en leerlingen bei den onder Gods zegen het onderwijs tol bloei zullen brengen. Grote behoefte De inspecteur bij het l.o. vestigde de aandacht op de behoefte, die men in ons land heeft aan een Instelling als de ulo school, ondanks aanslagen van min of meer officiële zijde. Het onderwijs loopt echter gevaar met een te grote toeloop van leerlingen te worden belast. Hij sprak de wen6 uit. dat het hoofd da wijsheid zal kunnen opbrengen niet od de kwantiteit, maar op de kwaliteit te letten. Ook sprak hij over het belang van de esthetische en lichamelijke op voeding. Burgemeester Van Diepenlngcn wees op de heer Wissel als de man, die de eerste stoot tot het werk heeft gegeven. Hij sprak zijn blijdschap uit over de opening van het nieuwe ge bouw en over het feit, dat drie jaar geleden een samengaan tot stana kwam. Het woord werd verder nog gevoerd door één van de oprichters van de ulo- de heer P. J. Goedhart, de heer T. van Ingen Schenau, afgevaardigde van het Ohr. Nat. schoolbestuur, mejuffrouw C. Meerburg, hoofd van de Chr. kleuter school, de heer R. v. d. Hoek. namens de collega's hoofden van scholen, en de heer E. Kronenburg, groepscommandant van de rijkspolitie. Christelijk onderwijs Namens de Hervormde gemeente sprak ds. P. J. Honnef. Deze zei. dat Jezus Christus ook van het onderwijs de cen trale figuur is. Namens de Gereformeer de kerkeraad voegde ds. J. Banga aan de woorden van de vorige spreker toe. dat het gevaar dreigt, dat de christenen door alle subsidies gemakzuchtig worden en de instandhouding van het christelijk onderwijs niet meer zien als een ge loofsdaad. Ook werd het woord gevoerd door een rooms-katholieke afgevaardig de, pastoor Kouwenhoven. die dankbaar was, dat men zichzelf niet de eer geeft, maar alles van God verwacht. Hij legde in dit verband de nadruk op het belang van het gebed en op een opvoeding in de geest van het Evangelie. De heer Wissel haalde herinneringen op uit de beginperiode van het onder wijs In de oude school. Hij bood de schoolvereniging uit naam van het per soneel een Bijbel aan. Na de bijeenkomst maakte het gezel schap een rondwandeling door het ge bouw, dat er ook van binnen modern ruim en licht uitziet. Merkwaardige straat die „18e juli De „18e juli" welke straat, gelijk zovéél straten in Zuid-Amerika, naar revolutie werd genoemd ademt nog steeds de rijkdom van enige jaren terug. Men kan dit zien aan twee soorten zaken de juwelierswinkels, waar de toerist zijn geld met hopen tegelijk kwijt kan er de loten-verkoopplaatsen, waar men kar proberen nog rijker te worden. Dat zjjn mèt de banken nabij het havenkwartier de laatste symptomen van de welvaart var 1948—1952 gelukkig echter niet de laat ste symptomen van een voor Zuid-Ame- rika voorbeeldige democratie. Men weet het, daar deed in 1952 een president vrijwillig afstand van de macht, om het bestuur in handen te leggen van een College van Negen Mannen voor- en tegenstanders van de regeringspartij. Men kent eigenlijk maar twee partijen, die, nogal prozaïsch, Roden en Witten zijin genoemd. Dat rood heeft niets te maken met hamer of sikkel, maar is een oude strijdkleur uit de tijd van de burgeroor log. Van die partijen hebben zich echter groepen afgesplitst, zodat een verkiezlngs- stri er bijzonder kleurig uitziet. Met half-rod en, drie-kwart-roden en evenveel tinten wit. Dan is er nog een vrij actieve groep Herreristen, die tamelijk bevriend zijn met Perón en een plukje communis ten, die nergens vrienden hebben, behalve in Moskou. Waar lauwe golven de baders kussen Reeds een wandeling door Monte video is een genot. Vooral nu er ver keerslichten zijn aangebracht en het pu bliek so is gedresseerd dat het pas bij groen in beweging komt Tussen de loterijen, wisselkantoren warenhuizen staan talloze bioscopen, de een nog moderner dan de ander, waarin de nieuwste Amerikaanse films worden vertoond. Een paar oudere theaters een operagebouw brengen meer kunst hoger gehalte en gelukkig kan men daar ook heel wat Uruguayo's, in hun mooiste kostuum en japon bewonderen. Het ideaal van iedere Uruguayo is, te wonen in een flat, die uitzicht biedt op de zee; te wonen dicht bij een van de heldere stranden, waar men zich zes maanden van het jaar door de lauwe Atlantische golven kan laten kussen. Het klimaat is dan wel iets bijzonders. Als het heet is in de zomerse januari-maand, komt er 's avonds toch altijd een verkwik kende bries. Geen wonder dus dat alle balkondeuren aan de zeezijde zijn gebouwd. De andere zes maan den waait het te hard en is het soms koud, doch men kan ook te veel van het goede krijgen! Oude wijken met veel krotten worden resoluut tegen de grond gegooid. En als er geld is en men niet staakt want daar houden de Uruguayo's nogal van dl kan men over twee jaar weer een aantal nieuwe wijken bewonderen. Zo gaat dat hierl Geen oprechter99 kranten dan in Montevideo Zo zal het ook wel met de oude, witte bussen gaan, snelle bakbeesten, maar een tikje uit de tijd. Het vervoer is In zoverre een probleem, dat er nooit geld genoeg voor la. Een paar jaar geleden kwam ei zelfs een volksstemming aan te pas. on uit te maken of de prijzen omhoog moch ten. IJselijk voorbeeldig democratisch dus, als wilde men sommige anderen een spiegel voorhouden. Uit de zelfde overwegingen zijn er geen „opregter" kranten dan de dagbladen van Monte video. Ja, soms zijn ze wel eens wat te KATWIJK AAN DEN RIJN Vanavond beginnen de oranjefeesten Vanavond om half tien wordt op het terrein bij de Nieuwe Duinweg een vreug devuur ontstoken ter opening van da oranjefeesten. Het programma voor mor gen luidt als volgt: 2 uur puzzelrit voor auto's en motorfietsen, start op de Noord- wijkerweg; 3.30 uur start van de wandel tochten op het schoolplein aan de Narcis- straat; 4.30 uur voetbalwedstrijd op het K.R.V.-terrein tussen K.R.V. en Katwijk. De opbrengst is voor het undformfonds van de Harmonie Katwijk; 8 uur concert op de Turfmarkt. Vertrek kapelaan Gisteravond heeft kapelaan B. J. F. Roz est raten afscheid genomen van rooms- katholiek Katwijk. De scheidende kape laan, die naar Den Haag vertrekt, werd toegesproken door pastoor F. P. M. van Vliet en door vertegenwoordigers van verscheidene verenigingen en organi- LISSE Bloenibollenkwekers beraadslaagden Onder voorzitterschap van Joh. v. d. Lelie vergaderde de afd. Lisserbroek van Bloembollencultuur gisteravond ter be spreking van de beschrijvingsbrief in zake de nieuwe binnenlandse prijzen en de NEP. De vergadering was van mening, dat er dit jaar weinig narcissen zullen over blijven. Tot verleden week bleven bij de HoBaHo en de HBG geen narcissen over. Men vermoedt echter. ,dat dit mede komt door afkeuringen. Het ongunstige weer en de snelle aanvoer zijn goed geweest voor de exporteur. Verleden jaar waren de prijzen in het buitenland zó hoog, dat een werkman eigenlijk niet kon kopen. De exporteurs werden toen bevoordeeld door de buitenlandse prijzen. -De vergadering betwijfelde, of de pro- duktiekostenberekening van vroege en late tulpen wel juist is, aangezien er slechts een verschil is van 13 cent. Met algemene stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen met voor behoud evenwel van alle groot kranige narcissen in de prijsklasse van de Trom- petnareisséfc. Verder werd ook beklem toond, dat de uitzonderingssoorten van het tulpensortiment zeer beperkt dienen te blijven. In de rondvraag werd een voorstel in gediend om inplaats van in het najaar de schouw in Juni te houden. Het voor stel werd verworpen. Maar de Uruguayo, wandelend langs de brede boulevard met eucalyptusbomen, gaat er nu eenmaal prat op, dat zijn land oude tradities heeft. En één daarvan is de vrijheid. Kom daar niet aan, want hij jaagt u beslist uw fraaie toeristenhotel uit, waarvan er honderden te vinden zijn. Uruguay leeft van wol, vlees en toeris ten. Jarenlang bevolkten in de periode van december tot maart Argentijnen de stranden en later kwamen daar nog dui zenden Amerikanen bij. Om dit vreemde lingen bezoek te bevorderen werden spe ciale tarieven ingesteld, waarvoor maximum aan comfort en service wordt verleend. In het seizoen geniet de toerist namelijk maar even 30 pet korting. Heel wat Argentijnen zullen hun Montevideo dan ook missen nu het tussen ArgenttnJë en Uruguay al enige tijd niet botert. Het werd trouwens voor de Argentijn ook wel wat duur. daar de peso een keiharde valuta was geworden, vanwege al dat goud en al die dollars, die er sinds 1948 waren binnengevloeid. Nu is dat weer wat veranderd. Doch de loterijen en speelbanken bren gen per jaar nog altijd 25 miljoen gulden in het laatje (netto), zodat de belasting betaler toch nog niet al te zeer aan zijn jasje behoeft te worden getrokken. Een akelig klein flatje kost al gauw 600—1000 gulden en ook het eten is allesbehalve goedkoop. Althans vergeleken met enige tijd terug. De Uruguayo is een der aantrek- kelijleste typen uit Zuid-Amerika Steei ia 't gezin De „Nieuwe Leidsche" ex int Hij houdt het midden tussen de zakelijke, vrij serieuze Argentijn en de losbollige Braziliaan. Dus is hij hoffelijk, zakelijk, intelligent en heeft hij gevoel voor humor. In één opzicht zijn ze als alle Zuidamerikanen: weldra buiten zichzelf zodra ze op een sportveld belanden. Uruguay heeft op voetbalgebied de reputatie meermalen Olym pisch en wereldkampioen te zijn geweest. Hoe is het mogelijk, dat zo'n klein land (3 a 4 miljoen in woners) zulke voetbalartisten op levert. Als Uruguay een interna tionale match heeft gewonnen stroomt overal de wijn. Maar heeft het verloren, dan kan men beter het vliegtuig pakken en verkassen. Al met al is Montevideo een aardige vluchtheuvel voor mensen met een dikke portemonnaie, die bovendien houden van de zee en van Amerikaanse films; en het po litieke geharrewar even zat zijn.... VISSERIJGOLF jpR IS EINDELIJK wat meer perspectief gekomen voor de vissers, die het van de tongen moeten hebben. Want de vissers, die om de oost bij de boeien P. 5 en P. 10 de visserij uitoefenen, gaven donderdag dag vangsten van 300 kilo tongen. Er waren loggers, die in drie dagen 1100 kilo tongen hebben gevangen. Een fraai resultaat. Langs de kust bleef de tongenvisserij echter onveranderlijk schraal. De schepen gaven vangsten door van 60 tot 120 kilo tong per etmaal. De trawlers, die om de zuid visten, boekten etmaalvangsten van 300 kisten haring. De donderdagmarkt werd door een-en- twintig vaartuigen, waarbij drie met ha ring en makreel, twee met rondvis en zestien met platvl6, voorzien van een to tale aanvoer van 4000 kisten verse vis, 30 stijve kabeljauwen en 8.500 kilo tong. Er waren 380 kisten schelvis, 25 kl6ten wij ting, 2.880 kisten verse haring, 40 kisten makreel, 114 kisten diversen, 350 kisten schol, 75 ki6ten gul en kabeljauw. De VL 7 zorgde onder meer voor een aanvoer van 925 kisten verse haring, de Medan IJM 57 zorgde voor 1200 kisten verse haring. De Hoop I IJM 45 wa6 er met 240 kisten rondvis en de KW 122 was aan de markt met 850 kisten verse haring. De prijzen De vissers mochten donderdag in het geheel niet mopperen over de kooplust van de groothandel. Voor de grote regels kabeljauw werd maar liefst f 184 betaald en voor de kleine kabeljauw werd grif f 100 per regel uitgeteld. Grote tong deed f 5.105.40, grootmiddel f 4.103 50. klem middel f 3.50—3.30. tong I f 2.75—2 50 en tong II f 2.50—2.30 per kilo. Grote schelvis deed f 43—53, grootmiddei f 40—49, kleln- middel f 3145, pennen f 3046 en braad f 1326 per kist van 50 kilo. Wijting werd verkocht voor f 17—20 per kist van 50 kg. De grote schol werd verkocht voor f 58— 70, grootmiddel en klelnmlddel gingen voor dezelfde prijs van de hand. Schol I deed f 58—60, schol II f 3444, schol III t 30—21 per kist van 50 kilo. Haring deed donderdag f 11—17 en makreel f 19—30 per kist van 50 kilo. Gul noteerde f 76—20 per kist van 50 kilo. En vandaag Voor de vrijdagmarkt werd gerekend op aanvoer van twee trawlers. De Tzonne IJM 1, met 500 kisten haring en 500 kis ten makreel en de Postboy IJM 35 met 1400 kisten verse haring. Voorts kan wor den verwacht, dat een flink aantal kotters voor de aanvoer van 6chol en tong zul-, len zorgen. Ontstemming De handel is zeer ongerust te IJmuiden. Want de N.S. heeft besloten, dat er voort aan geen vis meer per trein mag worden vervoerd. De handel is van plan, hier tegen stelling te nemen. Met ingang van 1 oktober, zo vernemen wij, zal Van Gend 8e Loos het vervoer van vis per auto overnemen. Van Gend 8e Loos heeft een proeftijd van drie maanden bedongen. De handel te IJmuiden wil echter gaarne voortgaan met het verzenden van vis als stukgoed per trein. De situatie is thans echter zo. dat een groot deel van het vervoer van vis door transportbedrijven met koelwagens wordt verzorgd. Er rij den regelmatig bijvoorbeeld koelwagens op Parijs. De augustusreis van „De Hoop" Aan boord van het hospitaalkerkschip De Hoop is gedurende de augustusreis aan 86 patiënten medische hulp verleend, t.w. aan 80 Nederlanders, 3 Polen, 1 Weet- en 2 Oost-Duitsers. In het scheeps- hoapltaal werden 15 patiënten opgeno men. Te IJmuiden werden aan het eind van de reis negen patiënten aan wal ge bracht. De radiodienst van De Hoop ver richtte 15 reparaties aan boord van log gers. Via de radio werd 21 maal technisch advies verstrekt. De scheepspredikant had ondanks het vrij slechte weer gele genheid om 21 loggers te bezoeken. In Engelse havens werden vier kericdlenatcn gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7