CHRISTELIJK I fhergolven Gebrek aan Bijbelkennis is geestelijke verarming Kerstening overbrugt kloof tussen zwart en blank Puzzel mee :o: Uittocht van volk Israël nu juist geëateerd? ©eVAPAN 1 INNSBRUCK Spanning om een begroting I Proces houdt geen halt voor kerkdeur QEBREK aan Bijbelkennis is in de grond van de zaak een geestelijke verarming. Tot deze conclusie komt prof. dr. G. C. Berkouwer in een artikel in het Gereformeerd Weekblad. De aanleiding tot dit schrijven vormde het bericht over een Deens componist, die de psalmen van David op muziek had gezet en een afrekening ontving van de grammofoonfirma met de mededeling, dat tweederde van het honorarium bestemd was voor de componist en eenderde voor de tekstdichter, „de heer David". Prof. Berkouwer schrijft TJET verhaal doet komisch aan en wordt zonder commentaar doorgeven Er is echter alle reden er even bij stil te staan en dan niet bij die firma, maar bij het gebrek aan Bijbelkennis. Daarover is al heel wat geschre ven en dan wordt er meermalen op gewezen, dat deze Bijbelkennis niet maar buiten, maar ook binnen de grenzen der kerk steeds meer afneemt. Lang geleden is er al eens een brochure over geschre ven onder de titel „Gebrekkige Bijbelkennis", waarin er tevens op gewezen werd, dat men door dit gebrek steeds minder begrip kreeg voor allerlei door de inhoud van de Bijbel beïnvloede cultuur uitingen. Ik herinner me ook nog de discussie in de pers, toen ie mand de scholen verantwoorde lijk stelde voor deze achteruitgang van de Bijbelkennis en waartegen werd geprotesteerd, omdat het bij bels onderwijs in de Christelijke gg--*- belangrijke plaats dat zegt nog maar weinig. Iemand kan bij David direct aan Goliath denken en toch maar heel weinig van David weten. Niet alleen de Christelijke scholen, maar ook de catechisaties zullen zo veel moge lijk dit proces moeten tegengaan, het proces der niet maar intel lectuele verarming, die in de grond der zaak een geestelijke ver arming is. We zijn er niet klaar mee te erkennen, dat de Bijbel het Woord Gods is. Als dat een vrijblijvende, niet stimulerende uitspraak is. dan blijft ze onvrucht baar. Maar de kerk bedoelde met die belijdenis iets anders: niet- vrijblijvend en wèl-stimulerend. Tot eerbiedige aandacht en tot kennis, tot die kennis, die samen hangt met de kennis van het heil Gods. Tenzij men in eigenwijsheid zou durven beweren, dat we al die ..kennis" (van de ganse Schrift) niet nodig hebben en dat de Bijbel wel wat korter had ge kund scholen zulk e TOCH blijft de vraag naar de Bijbelkennis van bijzonder be lang. Want kennis en belangstel ling hangen ten nauwste samen. En in een ernstig gesprek eraan onthult zich in ieder geval een niet serieus en telkens weer naar de Schrift luisteren. Daarom is gebrekkige Bijbel kennis ook maar niet intellectueel manco, een kennisgebrek op zich zelf. Zulk een kennisgebrek komt op allerlei terrein voor en kan ge makkelijk worden aangezuiverd. Men kan bv. bij de overgang van de ene klas naar de andere over- f;aan met een taak. Er moet dan ets aangevuld worden. Maar met de Bijbelkennis ligt het moeilijker. Allereerst worden we hier door niemand gedwongen tot een taak. Maar bovendien kan men de Bij bel alleen leren kennen in voort durend contact. En dan moet er nog bij gezegd worden, dat ons contact met de Bijbel meestal zeer on-systematisch is. En wanneer men daar nooit boven uitkomt, zal de Bijbelkennis steeds zeer frag mentarisch blijven met het ge vaar. dat we in het lezen alleen maar naar onze voorkeur te werk gaan. En tenslotte wil ik erop wij zen. dat voorzover ik me her inner de meeste voorbeelden van gebrekkige Bijbelkennis be trekking hebben op het Oude Tes tament. Niet alleen onlangs werd nog gepubliceerd, dat menig een bij een enquête niet wist, wat „Golgotha" betekende maar toen wel vooral de Oudtestamen tische geschiedenis is voor velen een gesloten boek. VOOR velen.... de vraag is niet overbodig, of dit proces halt houdt voor de poorten der kerk. In onderscheiding van die gra- mofoon-firma zullen de TP^est®rn°§ wel iets David weten. Maar Gerei, synode te Assen (Van onzer redacteuren) ROGER TOEBEL ZEGWAARD. OPGAVE PUZZEL No. 6. Naamkaartje. Hoe luidt het gewichtige beroep van bovenstaande persoon? OPLOSSING PUZZEL No. 5. HORIZONTAAL: 1 Zebra, 5 angst, 8 salon, 10 eer, 11 re, 12 Sr., 14 mi, 16 totem, 19 eb, 21 po, 22 as, 24 mol, 26 noria, 28 maand, 29 speer. VERTICAAL: 1 Zus, 2 belet, 3 aan- stonds, 4 strik, 6 ge, 7 Sem, 9 ar, 13 re, 15 gemme, 17 op, 18 marge, 20 boa. 23 si. 25 la. 27 air. Zending voor chauffeurs van vrachtwagens In Canada en de noordelijke staten van Amerika bestaat sedert zes jarer een zending voor vrachtwagenchauf feurs. De stichter van deze zending is een predikant, die zelf vrachtwagen chauffeur is geweest. De medewerkers beschikken over kleine auto's, waarin zij bijbels en christelijke lectuur meene men. Bij de tankstations en in de mo tels zoeken zij contact met de chauffeurs. fER afwisseling heeft ds. P. N. Kruyswijk, de praeses der generale synode van de Gereformeerde Kerken te Assen, aan het begin van de laat ste twee geheel aan commissie-werk gewijde dagen, openbare zittingen doen houden, waarin afgevaardigden van buitenlandse kerken het woord voer den. Gisteren spraken vertegenwoordi gers van de Reformed Church ei van de Christian Refonned Church of America de synode toe: rev. Gerrit T. Vanderlugt uit Pella en rev. J. T. Holwerda uit Bellflower, die beiden herinnerden aan het bezoek, dat ds. C. van der Woude namens de Neder landse kerken deze zomer aan Ameri ka bracht. Namens de synode ant woordden de beide ethici: prof. dr. G. Brillenburg Wurth uit Kampen en prof. dr. R. Schippers uit Amsterdam. Namens de Free Church of Scotland sprak rev. Murdoch MacPhail; hij werd beantwoord door dr. L. Praams- Verhelderend en verheugend noemde ds. Kruyswijk de opmerkingen over het Zuidafrikaanse rassenprobleem, gemaakt door ds. W. A. Smit uit Sydenham de Nederduits-Gereformeerde Kerk Kaapland. Deze achtte nl. een oplossing Advertentiën Boek VAN DE DAG Jambo! Zwerftochten door Afrika, door dr Olie Strandberg. Uitgave C. de Boer Jr Amsterdam. Wordt U gekweld door rheumatiek. spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat. waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zul. vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Vijftigjarig bestaan der Geref. gemeenten Alle drie de particuliere synoden der Geref. Gemeenten in Nederland hebben de wens uitgesproken, dat het vijftigjarig bestaan van de vereniging der Kruisge meenten en Ledeboeriaanse Gemeenten, welke nu dus een halve eeuw onder de naam van „De Gereformeerde Gemeen ten in Nederland" voortleven, kerkelijk zal werden herdacht. Ook zal dan worden stilgestaan bij het ontstaan van de Geref. Gemeenten in Noord-Amerika en Canada. Besloten is op woensdag 9 oktober a.s. samen te komen in de kerk aan de Boezemsingel te Rotterdam er. wel des morgens om 11 uur en des middags om 3 uur. Nog nader zal worden medege deeld welke predikanten zullen spreken. Benoeming hoogleraren en lectoren Bij k.b. is met ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de wetenschap van het notariaat: inr. A. R. De Bruyn, thans lector: is met ingang van 1 september 1957 benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen an de Technische Hogeschool te Delft, m enderwijs te geven in de mathema- ische en toegepaste statistiek: dr. J. Hemelrijk, thans buitengewoon hoogle raar: is gerekend van 1 juli 1957 be noemd tot lector in de faculteit der diergeneeskunde aan de rijksuniversi teit te Utrecht, om onderwijs te gever, in de praktische vleeskeuring: dr. P. J. van Endt. directeur van de gemeente sl-aoht- j plaats te Utrecht. het probleem niet mogelijk door wet geving. De kwestie zal moeten worden uitgestreden op zendingsterrein: de ker stening overbrugt de kloof, die zwart en blank gescheiden houdt. Ds. Smit bracht groeten over niet alleen van zijn eigen kerk, maar ook van de dochterkerken van .vkleurlingen" en Bantoes. Vandaag komt het eerste resultaat van de commissiearbeid in de openbaarheid. De synode handelt over de opleidings school „De Nijenburgh" te Baarn, welker structuur gewijzigd is. Godsdienststrijd in Polen verscherpt zich In Polen valt een verscherping van de anti-godsdienstige activiteit waar te nemen. Zij is enerzijds gericht op de uit breiding van een wetenschappelijk ge vormd militant atheïsme en anderzijds op het afhouden van het katholicisme van het maatschappelijk leven, aldus schryft de Osservatore Romano. De Poolse machthebbers kozen slechts uit opportunistische overwegingen de weg van een schijnbare matiging, zo zegt het blad. Ofschoon een centrum voor gods dienstige wetenschappelijk onderzoek wordt opgericht, blijft de theologische faculteit aan de universiteit van War schau en Krakau verboden. Theologie wordt alleen onderwezen aan de acade mie van Bielany, gesticht door de rege ring en voortdurend onder haar toezicht. Elke activiteit van de Katholieke Actie in Polen blijft streng verboden, evenals de charitatieve werkzaamheid der kerk. Toen kardinaal Wyszynski belangrijke bedragen voor hulpverlening ontving, dreigde de staat met maatregelen tegen kerkelijke instellingen, zodat de kardi naai gedwongen was de overigens zee noodzakelijke hulp af te wijzen. Beroepingswerk Zijn zaken zaken Nog is de rust in Epheze niet teruggekeerd. Het wordt zelfs een compleet oproer. Het initiatief 'ertoe gaat uit van het gilde der zilversmeden, die kapitalen ver dienen aan - tempeltjes voor de godin Artemis, wier tempelbe waarster de stad der Epheziërs is. Natuurlijk wordt er dan ge zegd, dat, als het Evangelie be slag legt op de mensen, het hei ligdom van de grote godin van NED. HERV. KERK Beroepen: te Lunteren (tweede pred. haar luister zal plaats). G. H. van Kooten te Genemuiden. Beroepen: te Loppersum, J. v. d. Werff worden beroofd, Hem en Venhuizen; te Oostwold Wes- maar veel erger terkwart! Doornspijk Itoez.). J. v. Wijk te Garderen; te Wartena itoez.), A. Dijkstra, kand. te Gorredijk. Aangenomen: naar Beverwijk, G. W. IJzerman te Blokzijl. GEREF. KERKEN Beroepen: te Scharnegoutum. H. J. Koffrie, kand. te Ede; te Spijkenisse, D. Broer te Haulerwfjk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Ridderkerk, H. van Gilst te Dirksland. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen: te Irnsum Poppingawier- Warga, mej. G. Lartgbeek, prop. te Am sterdam. Anne Fr ank-zaal in nieuwe synagoge (Van i medewerker) De vader van Anne Frank, de heer Otto Frank, heeft gisteravond na de inwijding van de nieuwe synagoge van de liberaal Joodse gemeente te Am sterdam, in tegenwoordigheid van de consul van Israël en een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, door het slaan van een mezzoeze (een klein ko kertje met Joodse wetrol) op de deur post van de zaal waar kinderen Joods onderwijs zullen krijgen, deze zaal noemd naar Anne Frank. De zaal maakt deel uit van het nieuwe synagogecom plex van de liberale Joden, de eerste eigen synagoge van deze groepering Nederland. De inwijdingspredikatie werd gehouden door rabbijn J. Soetendorp. Tussen het avondgebed door zongen de voorzanger de heer H. S. Ereira en mevr. E. Broun, begeleid door Hans Dusch orgel en Boris Lensky viool, de in 1951 door Hans Krieg ontdekte car.tate Leel Elim. in 1739 te Amsterdam geschreven door Moise Haim Luzatto er op muziek gezet door Abraham de Cas- EEN HOORD VOOR VAN DAAG dat er bron van be staan opdroogt voor de zilver smeden. 't Is een spannende ge schiedenis, die Handelingen 19 ons beschrijft. Er is er maar één, die het hoofd koel houdt, nl. de gemeentesecretaris. Hij ziet kans de rumoerige volksvergadering in rustiger banen te leiden. „U moet de democratische en wettelijke weg bewandelen." Dat is de ten dens van zijn rede. Paulus' me dewerkers worden weer losgela ten en het loopt alles met een sis ser af. Het Evangelie kan zijn. triomftocht hervatten. Hoe won derlijk is het ermee gesteld: het verandert niet alleen het hart van de mens, maar wijzigt ook de economie van een land, van een stad. Winstgevende zaken worden verliesposten en wie durft te beweren, dat „zaken nu eenmaal zaken zijn", die heeft Handelin gen 19 uit zijn Bijbel gescheurd! Gisteren zijn de Geref. predikanten ds. A. B. C. Hofland te Sami, Ontario (Canada) en ds. G. J. Hoy tenia te Glin- ton, Ontario, na een verblijf van een paar maanden in Nederland weer per schip naar hun standplaatsen vertrok ken. Ds. Hofland was voor hij emigreer de predikant bij de Geref. Kerk van Haarlem en ds. Hoytema bij die van Monster. COMMENTAAR Onbarmhartig Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte i 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nws en kath i 13 20 Lichte muz; 13.50 Lichte muz; V d Jeugd: 14.20 Lichte muz; 14.40 E bespr: 14.50 Amateursuitz; 15.10 Krc De Egyptische archeoloog dr. Labib Habachi, die heeft samengewerkt met de Amerikaanse Bijbelgeleerde dr. Erwi- R. Thiele, is tot de conclusie gekomen, dat de uittocht der Israëlieten uit Egypt heeft plaatsgevonden onder de regering 1 Een heerlijk boek voor hen die graag van Amenhotep de Tweede van de 18e dynastie, in het jaar 1446 voor Christus. .rjp en niet onder de regering van Rameses dc Tweede. De twee geleerden baseren lezen over ontdekkings deze conciusie op cen collectie kleitafels, die werden verzonden uit het toen- Zweedse arts en wereldreiziger ar Ulie ,^11^,, Palestina naar Egypte. Op deze i.g. Amarnatafels wordt gesproken van], Strandberg heeft met de vermaarde fo- de volksstam ilabiru In Palestina en zij waren, aldus de geleerden, bestemd voor 1 - bjgfi de Hebreërs. Het jaar, waarin de tafels werden vervaardigd, komt overeen meti( dat van de uittocht. Als Amenhotep de Tweede toen koning was, dan betekent dit, dat de prinses, die Mozcs uit het blezen mandje redde, prinses Hatshepsut1' heette. Zij werd later koningin en regeerde van omstreeks 1407 tot 1479 voor! Christus. De geleerden van de Hebreeuwse universiteit hebben al verklaard deze M lezing en datering onhoudbaar te achten. Volgens hen is genoegzaam bewezen, door Inscripties en andere opgravingen dat de uittocht geschiedde onder Rameses I de Tweede in de 13e eeuw en omstreeks 230 jaar voor de bouw van de Tempel. tograaf Rune Hassner zwerftochten door Afrika gemaakt en samen legden zij hun avontuurlijke herinneringen vast, zoals zij dat ai eerder na andere rei zen deden: dr Strandberg met de pen, Hassner in foto's. Met hen reist de le zer van Tanger door de Sahara naar Nigeria door de oerwouden naar Kenya, het land van de Mau-Mau en door de savannen van Rhodesia naar het zuiden. Met hen beleeft men ook spannende avonturen en ontmoetingen met mens en dier. Dr Strandberg weet zijn repor tage want dat is het eigenlijk uiter mate boeiend te houden; hij is zeker niet gespeend van humor met hier en daar een tikje ironie. Zowel hij als de fotograaf geven dikwijls blijk ook nog Jetail te hebben en zo is het neer dan een oppervlakkig reisverhaal geworden. Hert is geen boek kinderen. geheel De televisiecamera kan genadeloos zijn. Dat merkten we voor het eerst, toen wij, jaren geleden, met enkele vrienden keken naar een zangeres in het lichtere genre, die door iedereen, niet alleen om haar kwaliteiten maar ook om haar eeuwige jeugd" bewonderd werd. De camera kwam te dicht bij en „nou, zo jong is ze ook niet meer", zeiden er meerderen. Gisteravond was er weer zo iets. De camera's, objectief en onbarmhartig, lieten in alle dui delijkheid zien, hoe het cabaret van Chiel de Boer het genre grapjes voor de huiskamer nauwelijks haalde, laat staan een uitzending voor het groot publiek. Noch in teksten, noch in presentatie waren er uit schieters en de medewerking van het muzikaal geestige en zeer televisie-genieke Leedy Trio onderstreepte de tegenstelling alleen nog maar. Het was overigens een ge varieerde televisie-avond. Het begon al voor het journaal met een sfeervolle reportage over de Amsterdamse havens, de veel zijdige Spiegel der Kunsten" en een documentaire over het leg- telefoonkabels tussen Engeland en Amerika. Advertentie Koop morgen 'n rolfilm voor Zondag 53 „Tot zover gaat alles goed, Harold", mompelde hij tevreden en blij met zichzelf, „ze hebben je toch weer moeten laten gaan en dat kon toch ook niet anders, want ik ben zo onschuldig als cen p^geboren kind.' Nu wa: zelfkennis niet één van de voornaam ste deugden van deze donkere Duitser, en als bijvoorbeeld inspecteur Gustav Zuckwaller die woorden zou hebben kunnen horen, zou hij zeker verontwaardigd geprotesteerd hebben. Want deze Harold von Emsighofer had alles behalve de onschuld van een baby. Met een ijdele glimlach om de lippen strikte Von Emsighofer met zorg en overleg zijn das, die uitstekend paste bij zijn donkere costuum. Hij bekeek de nagels van zijn handen en zag. dat ze keurig verzorgd waren. Hij deed het met een gestrekte hand en genoot van de aanblik, die zijn handen op een afstandje boden. Zorgvuldig sloot hij de deur van de luxueuze kamer en liep over het dikke tapijt door de gang van de verdieping. Toen hij enkele minuten later zwierig en be studeerd het restaurantgedeelte van het hotel bin nenstapte, vergaten verschillende vrouwen de vork naar de mond te brengen. Zij keken en in hun blik lag bewondering, een openlijke waarde ring voor het mannetjesdier dat daar passeer de. <~&aadneló JAS VAN HOFWEGEN J pakken en hij genoot, als het telkens weer lukte. Bedaard liep hij naar een tafeltje in de hoek bij het raam. Daar zat een meisje aan het be gin van het ontbijt. Hij verraste het meisje volkomen. „Gute Morgen, Fraulein Van der Bij," zei hij zeer nadrukkelijk, ,,zou ik het genoegen mogen hebben om samen met u het verrukkelijke en goedverzorgde ontbijt in dit heerlijke hotel te ge bruiken?" Hij glimlachte zijn tanden bloot als een leven de reclame voor een uitstekend merk tandpasta. Het meisje keek verbaasd op. ,,U kent mij?" vroeg ze, „maar...." „Ik ken iedere vrouw, die de moeite waard is gekend te worden en als dat voor één vrouw op gaat, dan is het wel voor u Fraulein Marianne van der Bij." Hij ging zitten op de stoel tegenover haar. Ma rianne bloosde. ,,U bent een mooiprater, Herr...eh..." „Herbert von Dutzen, uw dienaar," loog Von Emsighofer en maakte een lichte neiging ii richting van het meisje. „Herr Von Dutzen dus," zei ze, „bent u ook met vakantie?" „Inderdaad, en ik kom hier al voor het vierde jaar," vervolgde Von Emsighofer, „ik heb een fabriekje in Mannheim en af en toe moet men er eens uit." Hij gebruikte bewust het verkleinwoord fa briekje en wachtte af, welke uitwerking die be scheidenheid op het meisje zou maken. „Fabriekje?" vroeg ze als óp commando. „Ach ja, maar laten we het niet over werk heb ben, Fraulein van der Bij. Het werk is ver, de zon schijnt, we genieten, althans ik geniet van de zomer en van het mooie uitzicht." „Mooie uitzicht?" Een ober kwam met het ontbijt voor Von Em sighofer en het gesprek werd voor enkele ogen blikken onderbroken. Toen de man verdwenen was, ging Von Emsig hofer verder: „Ik heb een uitzicht, dat u niet kunt zien, Fraulein van der Bij". Opnieuw werd het meisje rood tot in haar blonde haar. „Hoeveel keer en op hoeveel manieren, hebt u dat al gezegd, Herr von Dutzen?" vroeg ze. Tussen twee beheerste happen door antwoordde von Emsighofer: „Vaak. Fraulein, maar nog nooit met zoveel overtuiging." Hij boog zich naar het meisje over en vroeg: „Bent u deze morgen, of deze middag vrij?" 1 (Wordt vervolgd) I „Unvollendete" van Schubert (20.20) Waarom Schubert zijn 8e Sym fonie niet verder bracht dan tot 2 delen, een Allegro en een Andante, is niet met zekerheid te zeggen. Het manuscript bevatte nog enkele maten van een Scherzo en het ligt dus voor de hand, dat de com ponist inderdaad van plan was er een volledige symfonie van te maken met 4 delen. Overigens zal niemand, die dit werk hoort, het als onvoltooid ervaren. De 25-jarige Schubert toont zich hierin als een geheel gerijpt, zelfstandig sym- fonicus. De zgn. „Unvollendete" is een der meest zangrijke werken uit de symfonische literatuur, een stroom van melodieën, die onophoudelijk voortstroomt. Drie thema's vormen het le deel en het 2e deel is als een schone droom. De uitvoering geschiedt door het Radio Filh. Orkest o.l.v. Antal Dorati. 9 De V.P.R.O. zendt vanavond twee interessante lezingen uit. Om vijf over half negen spreekt prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoog leraar aan de V.U., over de Alge mene Vergadering. Het is de eerste lezing in de serie „De Verenigde Naties weer bijeen". Om kwart voor negen spreekt de heer G. Thole Beishuizen, voor malig leraar in talen en geschie denis te Nicosia en Cairo over het probleem Cyprus. 18.00 Europese 8.15 JournaUsti. 18.45 Idem; l! 18.15 Stad Interv; 20.00 Gevi 21.15 Toespraak; 21.20 He portage: 23.00 Nws en w< 23.23 Avondgebeden. sland, BBC Light Pi ik weekoverz; 18.25 19.00 Nws; 19.10 Eu- enschappen 19.15 0.00—24.00 Nationaal i Weerber; 13.00 1; 14.15 Hoorsp: 15 i Caus; 16.30 Fanfareoi 17.55 Weerber. 18.00 Nv progr; 21.00 Nwi i 247 i 11.45 DansSü| 00 Sport; 13.20 Idem; 13.35 Lichte 1 kind; 14.00 Lichte muz; .45 Mil ork; 15.15 Sport; 15.30 Gevar mu muz; 19.00 Nu 19.30 Symf ork 11-10 Symf ork Gram; 23.00 Dl e; 20.55 C 22.00 Nws: 13.55—24.00 13.00 Nws; 13.1 Dagklapper en lit kal; 17.20 Gram; 17. Muz v miljoenen; 18.00 Gram; 18. V d sold; 19.00 Nws; 19.45 Gram; 20. Lachte muz; 21.0o Gram; 21.15 Amus orl 22.00 Nws; 22.11 Verz progr; 23.00 Nw. KANTTEKENING van Hoboken tien iets over De heer P. vertelt om tic.. de snaarinstrumenten I Het N.C.R.V.-ontspanningspro- gramma door en voor de jeugd voren" wordt van „Kom i vijf over hal: uitgezonden. 9 Opnamen van de beroemde alt Kathleen Ferrier en de pianist Phyllis Spur zijn om vijf over half tien te horen (N.C.R.V.) Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; ê.50 V d vrouw; 9.05 Gram; (9.35— 9.10 waterst.) V.P.R.O.: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld. caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Pianopalet; 11.00 Buitenl weekoverz: 11.15 Orgelspel: 11.40 Gitaar- recital; 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Gram: 13.00 Nws; 13.15 VARATVarla: 13.20 Gram. 13.45 Sport- praatje; 14.00 Gram; 14.25 Oude Drentse volksliederen; 14.50 Orkestconc: 1515 Van de wieg tot het graf. caus: 15.30 Radio Boekbespr; Lichte muz; 17.00 Vak dioweekjourn; 18.00 N< Orgel en zang; 18.45 Gram; 19,0' tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Pi tips; 17.30 Ra- 19.55 Deze weck. caus. NATIONAAL PRO GRAMMA: 20.00 Nws: 20.05 Felicitatie: 20.10 Gevar progr; 20.40 Radioprijsvraag; in, hoorsp; 21.55 igbljeer 23.50—24.00 Dagslultii 23.20 Omr TIPS uit het buitenland 9 De buitenlandse stations bieden vanavond een overvloed aan klas sieke muziek. Van half acht tot negen uur zendt de Home Service (330 meter) ccn Beethoven-pro gramma uit, uitgevoerd door het B.B.C. Symfonie Orkest in de Royal Albert Hall in Londen. 9 België (323 meter) en het Third Programme (464 en 194 meter) zenden een concert uit. gegeven tijdens het internationale festival van Edinburgh. Het Philharmonia Orkest onder leiding van Rafaël Kubelik speelt o.m. de Symfoni sche variaties van Dvorak en de Vijfde Symfonie van Beethoven. 9 Voor Duitsland (506 meter) kan men de tweede akte van Wagners v pur a „Die Meistersinger von Nurn- berg" horen en voor Duitsland (221 meter) eveneens vanaf acht uur de zeer geslaagde uitvoering van Mo- zarts opera „Cosi fan tutte" in Salzburg. 9 Een uitgebreid programma van balletmuziek van kwart over zeven tot tien voor negen wordt door Duitsland (309 en 189 meter) uit gezonden. 9 Populaire oude en nieuwe melo dieën zijn van acht uur tot half negen te horen voor het Light Programme (1500 en 247 meter). Televisie Programma voor morgen tengebed en lit kal 8.00 Nws en weerbe 1.15 Gram; 8.50 V d hulsvr: 10.00 V deuters: 10.30 Ben je zestig? 11.00 V d li deken: 11.45 Gram; 12.00 Middagklok loddklok. 12.03 Promenade-ork: 12.30 K 7.00—17.30 d kind, 7.45—18.30 Eurovisie: Eui schappen te Duisburg. c. De mogelijkheden "^/"AT kan een overheid doen om het_ verantwoordelijkheidsbesef vanr een volk aan te kweken en de spaar- zin te bevorderen? Gezien onze voor-, gaande artikelen dient het antwoord)* op deze vraag de draad te zijn die)' door de komende begroting heenloopt. Want dusdoende tast men de werke-^ lijke kwaal aan. Nu is één ding duidelijk: het ligt. - niet op de weg van de overheid te!0 gaan „zedemeesteren". Een minister-C president mag dan wel eens een^ appél doen op het volk om toch ie verantwoordelijkheid te tonen in bijzonder moeilijke situatie en gemeentebestuur mag dan eens t krachtig beroep doen op haar burgers ter wille van een burgerzinlening voor de woningbouw dat zijn toch de uitzonderingen. Normaliter moet een overheid door daden een vo in de gewenste richting dringen niet door woorden. Een overheids dienst die lieve brochures gaat uit geven over het nut van sparen, werkt beslist niet mee aan de bestedings beperking! Het nemen van maatregelen of het§j achterwege laten van maatregelen dat zijn de wapenen van de overheid. ^"ELKE MAATREGELEN en welke] maatregelen niet? Om met laatste te beginnen: laat men zoveell mogelijk achterwege laten wat hetl particulier initiatief zou kunnen scha-| den of zelf overbodig zou kunnen^ maken. Want initiatief verslapt als^ het door allerlei overheidsmaatregelenfoi overbodig wordt gemaakt. De chrlste- c lijke school zij een waarschuwendjf) voorbeeld: onze voorouders hebben erjg. voor gevochten maar nu de staat^a vrijwel alle geld neertelt dat nodig rer is, is het met de belangstelling derCel ouders droef gesteld. Het besef van'pv verantwoordelijkheid verdwijnt als de~ overheid die verantwoordelijkheid overneemt. In concrete betekent dit dat de over heid er wijs aan zou doen als zij op dit ogenblik een aantal taken die zij op zich genomen heeft, zou afsnijden. Is het nu echt de taak van de over heid orkesten, toneel- en balletgezel schappen op de been te houden? Kun stenaars te onderhouden wier werk blijkbaar niemand kopen wil? Let wel: wij zijn er allerminst op tegen dat de overheid het juiste klimaat schept waarin de kunst kan gedijen en dat de overheid cultuurspreiding bevor dert. Maar laat men vooral geen' „staatsdienst-met-een-legertje - ambte- a naren" van gaan maken, want dan is onze cultuur straks een staatscultuur. En is het nu echt de taak van de over- S1 heid allerlei jeugdwerk te subsidiëren^ organisaties notabene die zich vroe- gc ger behoorlijk konden bedruipen, maar;erl: die nu ook bij de overheid aankloppen'om omdat anderen het nu eenmaal ook,0ni doen en succes hebben? Men kan zo SF doorgaan: wilt ge verpleegster worden8 av of kleuterleidster, onderwijzer of le raar er is gebrek aan deze mensen A en dus zorgt de staat voor allerlei'"30 financiële faciliteiten. Ook nu weer: dit£^ alles is in zichzelf niet verkeerd, nieteni? „socialistisch" maar het ondermijnt d, het verantwoordelijkheidsbesef en!.g.v juist in een tijd waarin het met dat st besef toch al niet zo best gesteld is,P^ dient men zich wel tweemaal te be denken voor men tot zulke maatrege-m 5) len overgaat. Conclusie? Ter wille van het volks- welzijn zal de overheid een deel vanw^j haar bemoeienissen moeten staken. Mor Dat heeft bovendien als aangenaam God gevolg dat het staatsbudget op een! lager niveau komt ook al doordat tal! Gf van ambtenaren overbodig worden. btie j£N WELKE MAATREGELEN wèl?i°°) Is het bijv. mogelijk door bepaal-l ux de maatregelen de spaarzin te bevor-liste deren? Of is het maar beter door[-De harde maatregelen als belastingver-1. hoging de mensen het geld uit han-jj^. den te wringen? Le Voorop dient te staan: de bestedin- jToui gen móeten beperkt worden en er|,Pl móet kapitaal gevormd worden, al was het alleen maar om de woning nood nog effectiever te kunnen be- j st. strijden. De overheid zal dienen vóórj jyj te gaan in het betrachten van de bijee uiterste zuinigheid, bedrijfsleven en «i© particulieren zullen moeten volgen, niet goedschiks dan kwaadschiks rjj want 's lands belang eist dat. We oktc kunnen nu eenmaal niet doorgaan j^ui met meer te verteren dan we ver- RlJ dienen. tot Hoe? De regering schijnt het toch De voor een deel te gaan zoeken in ac- en d cijnsverhoging (duurdere sigaretten) en in een verhoging van de tarieven (dc hogere luisterbiidrage is er een voorbeeld van) We hopen dat men af^ niet verder zal gaan want dit soort Waa verhoeingen treft de kleine man veel penl zwaarder dan de welgestelden. Welke Tot concrete maatregelen men dan wél telel moet treffen is het onderwerp van een volgende beschouwing. NTS 21.00—22.01 fationaal progr: Dag Tot onderwijze- aan de Chr. nationale ilo) school te Ter Apel is benoemd de »er F. Scheensma te Scharneeoutum ■*ren tot onderwijzer aan de Oranje- Nossauschool te Oss de heer W. R. A. Dubbeldam te Eindhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2