Leidse begroting 1958 kind van haar tijd een Mogelijke verhoging tarieven verdient grote aandacht N Financiële uitkomst van Leiden in 1957 nog onzeker Z.W.O. subsidieert onderzoek Leids neerlandicus van Narcissenkwekers voelen niet voor inkrimping areaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENJOAG 2Ü AUGUalUa lij» Ondoordringbare onzekerheid Tekort van '2,5 miljoen; f 550.000 meer dan in '57 (Van een onzer verslaggevers.) A DE VERGADERING van de Leidse gemeenteraad, waarin de finan ciële nota van burgemeester en wethouders aan de orde werd gesteld en de verwachting van donkere buien een helaas! maar al te solide grond bleek te hebben, kon eigenlijk niemand meer de hoop koesteren, dat het voorwoord van wethouder Van der Kwaak bij de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958 nog maar in één opzicht optimistisch zou zijn. We kunnen niet zeggen, dat de wethouder ons zaterdagmiddag in de commissie kamer op de tweede verdieping van het stadhuis met roodbetraande ogen ontving zoveel realiteitszin en vertrouwen heeft hij nog wel maar we hebben hem tijdens zijn uiteenzetting geen gedachte horen ontwikkelen, die voor de toekomst enig perspectief zou kunnen betekenen. Of het moet het Vondeliaanse citaat zijn, waarmee de beheerder van de sleutelstedelijke schatkist z'n bétoog besloot en dat zegt: „Dikwijls keert de tijd ten langen leste door zijn verandering de zaken nog ten beste". De ondoordringbare onzekerheid van dit ogenblik doet echter vrezen, dat aan dit citaat niet meer waarde kan worden gehecht dan aan een dichterlijke vrijheid. punt komen de gekste dingen voor. Op het ogenblik z|jn er gemeenten, zo deelde de heer V. d. Kwaak mee. die voor kasgeld al meer dan zes pro cent rente betalen, terw|jl de gemeen ten voor vast geld nog steeds aan een percentage van 4Yt ztjn gebonden. Er z|jn gemeenten, die dagelijks met een lege kas te worstelen hebben. Het enige lichtpuntje is nu nog. dat Lei den nog niet zo ver is. De heer Van der Kwaak liet een duidelijk accent vallen op het in dit verband niet zo aangenaam klinkende woordje „nog". GEEN INTERESSE Kampen due de gemeentebesturen met zeer grote zorgen, steeds weer valt het op, hoe weinig de financiën de aandacht hebben van een groot deel van onze be- DIRIGISME De zaak van de begroting is dit keer sn zeer moeilijke, zo niet onmogelijke. De gemeentebesturen worden in het onzekere gelaten. Wel wordt de laatste maanden veel door de regering gedirigeerd, maar dit alles valt voor de gemeenten in on gunstige zin uit. Vier jaar geleden al heeft de heer Van der Kwaak gewezen op het gevaar, dat de gemeenten bijkantoren van het rijk zouden worden. Nu heeft ook de burgemeester Rotterdam, mr. Van Walsum, zich in die geest uitgesproken. Het blijkt aan alle kanten, dat van een eigen beleid nau welijks meer 6prake kan zijn. Door de huidige financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zijn de gemeenten geheel afhankelijk geworden het inzioht van het rijk. Het is nog erger: het rijk bedeelt de gemeenten toe wat het kan missen. En'hierbij spelen veel subjectieve maatstaven een rol. Nu het rijk In een impasse is geraakt, moeten de gemeenten de eerste schokken opvangen. Deze schokken veroorzaken, als ze lang aanhouden, een grote krater in de huishouding van de gemeenten. Met de huizen- en scholenbouw lopen de ge meentebesturen al6 over een scheermes, om van andere noodzakelijke voorzie ningen maar te zwijgen. (Wij denken hier onder meer aan de zweminrichting, de veemarkt en de schouwburg, waarvan voorlopig niets kan komen VRAAGTEKENS Op 20 september zal de begroting in de afdelingen van de gemeenteraad worden onderzocht en op 13 november begint de openbare behandeling in de raad. Over begroting zelf zei de heer Van der Kwaak, dat het niet anders kan, dat deze een kind van haar tijd is. Vele vraag tekens moeten haar vergezellen. Wat kan onze gemeente in deze omstandigheden nog verwachten? Welke drastische ingre pen zullen nog plaats hebben, zelfs vóór de openbare behandeling? Het wachten voor Leiden i6 op de fi nanciële regeling. „Wij hebben nog een sprankje hoop, dat Leiden ook nog een subjectieve verhoging zal toevallen", zei de wethouder, die overigens wel zoveel begrip voor de werkelijke toestand heeft, dat dit sprankje bij hem een maar labiel bestaan leidt. De begroting vertoont een tekort van twee-en-een-half-miljoen gulden. Dat is f 550.000 meer dan in 1957. Deze cij fers geven heel concreet de situatie weer. waarin een gemeente als Leiden is komen te verkeren. Het tekort is hoofdzakelijk ontstaan door de loon- en salarisherzieningen, die de ge meente per circulaire werden opge legd. Bij de moeilijke begrotingspositie komt de kwestie van de financiering ook nog om de hoek kijken. Op dit volking. Gelooft men niet aan de situa tie, waarin ons land in financieel opzicht op dit ogenblik zit? Mocht dit het geval zijn, dan moet er, naar de mening de heer Van der Kwaak, van funeste ge volgen worden gesproken. „Mijn persoonlijke visie is, dat er heel. heel wat moet gebeuren om uit deze toestand te komen, en de gemeentebestu ren gaan mijns inziens een tijd tegemoet, die in tientallen jaren niet zo moeilijk is geweest. Ik heb Glechts een ervaring van elf jaar, maar mijn naaste medewerkers, oude rotten in het vak, beamen dit". En toen ging de wethouder, die zo graag met een pakkend slot voor de dag komt, waardoor de portee van de zaak je bij blijft, Vondel citeren. „Dikwijls keert de tijd ten langen leste door zijn verandering de zaken nog ten beste". Nu laat zo'rf citaat zonder meer altijd een onbevredi gend gevoel na, omdat in precaire omstandigheden de hoop ook wel vaak beschaamt en dus ijdel blijkt te zijn. Daarom gaf de wethouder drie factoren aan, die aan een positieve instelling tegenover de omstandighe den inhoud moeten geven: geduld, inspanning en begrip. Naar ons gevoel gaat het begrip voorop; het benadert het gegevene reëel, zonder afleidende emoties er onvruchtbare illusies. De andere fac toren, geduld en inspanning, zouden wij willen samenvatten; een actief geduld, dat in het gezicht van de moeilijkheden van het ogenblik de wellicht aanwezige mogelijkheden niet veronachtzaamt. „1958 zal zich voor ons kenmerken als een jaar, waarin wij meer dan ooit begrip moeten hebben voor de realiteit." Oud-Leirlenaar om liet leven gekomen De oud-Leidenaar Albert van der Stok, die in 1950 naar Australië emigreerde is daar door een ongeval om het leven ge komen. Zijn moeder, de weduwe C. H. M. van der Stok-Goddijn, die nog m Leiden woont zou zich binnenkort naar haar begeven; een huis was al gekocht Australië. Enige tijd geleden verloor vrouw Stok reeds een zoon bij een onge luk. Haagse rechtbank Acht weken gevangenis voor Leidse werkster Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse rechtbank een 27-jarige werkster uit Leiden tot acht weken gevangenis- «traf. De werkster zou een spaarbank boekje van de arts mej. L. C. de Jong uit Leiden hebben ontvreemd en hiervan met behulp van een valse handtekening gelden hebben opgenomen Dit gebeurde in 1955. De werkster heeft 6teeds hard nekkig ontkend, hoewel schriftkundigen van oordeel waren dat zij de handteke ning dezelfde naam als haar man had gezet. Ook was verdachte in de ge legenheid geweest het boekje weg te ne men want zij maakte in een pension de kamer van de arts schoon. Oversteekplaats op Prinsessekade Het raadslid mr. J. Drijber (VVD) heeft aan het college van burgemeester en wet. houders van Leiden de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Waarom hebben B. en W. de be schermde oversteekplaats op de Prinses sekade aangelegd onmiddellijk bij de Blauwpoortebrug en de Haarlemmer- •traat. hoewel m de vergadering van de gemeenteraad van 4 maart j.l. erop ls aangedrongen deze oversteekplaats meer "aar het midden van de Prinsessekade •e leggen? 2. Waarom heeft de raad terzake geen mededeling bereikt, zoals in genoemde vergadering door B. en W. wa6 toegezegd? Pas als looncompènsaties ophouden, kan gemeente halt toeroepen aan stijging van uitgaven 'TOEN DE LEIDSE BEGROTING voor 1957 uitkwam, was voor een bedrag van 2.150.000 geen dekking gevonden. Op dit ogenblik resteert nog een bedrag van 1.974.552,12. De vraag, die onder anderen het college van B. en W. heeft beziggehouden, is, op welke wijze voor dit bedrag dekking kan worden gevonden. Burgemeester en wethouders hebben nu de raad meegedeeld, dat er nog geen beschikking is afgekomen op het verzoek om verhoging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering, of schoon in juni j.l. een bespreking heeft plaats gehad. B. en W. hebben het gevoel, dat door de bijzonder sterk gewijzigde omstandigheden de regering het verzoek van Leiden met andere ogen zal bezien dan voorheen het geval was. „De verhoging kan nu eenmaal niet worden afgedwongen." AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed L.F.C.-terrein, 8 uur: finale jubileum- toernooi Oegstgeest: Duivenvoordestraat, 8 u openluchtsamenkomst, uitgaande var Baptisten Gemeente Leiden. Donderdag Speelterrein bij 't Prof je, 6.30 uur: korf balwedstrijd H.C.W.Fluks. Voorschoten, Grote Vink, 8 uur: con- tactavond Vespa Club Leiden. Leiderdorp, Van Geerstraat 2, 3 uur opening Ohr. uloschool. Vrijdag Station, 6.45 u Ned. Chr. Reisvi taptoe Delft. Bouwterrein verlengde Willem de Zwij gerlaan. 4 uur: eerste paal voor negende bouwplan van woningbouwvereniging „Ons Belang". Speeltuin Om de Doorbraak, 812 's avonds: groot feest. Zaterdag Aula b.l.o.-school einde Marnixstraat. 3.30 uur: overdracht eerste pei volkstuinpark door burg. Van Kinschot aan Leidse bond van Volkstuindersver- enigingen. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: feestavond van L.F.C. ter gelegenheid van 50-jarig werk Hervormde Gemeente Leiden, ds. J. Monteban van Driebergen over .Heeft God afscheid van ons genomen". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tol 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur t donderdagavond van 7.30 tot 9 30 uur: „Tijdgenoten van Verater." tot 22 sep- Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, penburg 9, telefoon 24807, de apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48 telefoon 21060 en de apotheek te Oegst geest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Echtjaar Van der Weyde- van der Reyde vandaag in het goud Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de heer P. J. van der Weyde en mej. C. der Reyde met nog vijf-en-dertig an dere trouwlustige paartjes in het huwe- ijk traden. Met 4 kinderen en verder na geslacht wordt feest gevierd, want bruid bruidegom hebben nog een goede ge zondheid. De heer Van der Weyde, die 72 jaar is. werkte 31 jaar bij de stedelijke lichtfa brieken als gasstoker. Nog steeds heeft en levendige belangstelling voor z'n vroegere werkkring. Nu woner beiden :tig op Sumatrastraat 3 en praten juist deze dagen nog veel over een halve Geef mij m'n miljoenen weer! Intussen heeft men er wel naar ge streefd, aan te tonen, dat Leiden niet vol doende middelen heeft om in de dekking van zijn behoeften te voorzien. Er mogen ten aanzien van de verhoging geen hoge verwachtingen worden gekoesterd. Moch ten er voor 1957 geen voorzieningen wor den getroffen tot vermindering van het ongedekte tekort, dan is er geen andere mogelijkheid dan een beschikking over de saldireserve en, voorzover die niet toereikend is. een dekking door middel van een geldlening. Het college heeft de conclusie kunnen trekken, dat voor dit jaar stellig niet op een verhoging van de percentages van de uitkeringen uit het gemeentefonds mag worden gerekend. Beperking De regering streeft er bewust naar, te voorkomen, dat de gemeenten voor de gestegen loon- en salarislasten compen satie wordt verleend in de vorm van verhoging van het percentage der keringen uit het gemeentefonds; zij wacht, dat de gemeenten erin zullen sla- gaven. Dit is een opgave, zo schrijven B. en W., die, ook als men de natuurlijke groei van de gemeenten buiten beschouwing laat, op korte termijn niet is te verwezenlij ken. Op langere termijn zou dit slechts mogelijk zijn door een bijzonder forse ingreep. Eerst wanneer het tijdperk van de looncompensaties zal zijn geëindigd, zal het de .gemeenten mogelijk zijn, een duidelijk halt toe te roepen aan de stij-. ging van haar uitgaven. Het college hoopt, dat de regering de weg zal vinden om het loon- en prijspeil in de toekomst te handhaven. ZOALS DE ROMEINSE KEIZER in lang-vervlogen tijden in tranen uitriep: „Varus, Varus, geef mij mijn legioenen weer!", zo kan wet houder Van der Kwaak met de gemeentebegroting voor zich Wenen: „Gemeente, gemeente, geef mij mijn miljoenen weer!" Want hoe de wethouder ook heeft gerekend de afgelopen maanden, zijn begroting kon hij niet rondkrijgen. Er rest de arme wethouder wellicht nog slechts één uitkomst: Wanneer hij wil worden als de kinderen, kan dat ook hém wellicht een gemoeds rust schenken, die hij al jarenlang mist. Om hem daartoe te inspireren publiceren wij deze foto van kinderen, die vol levensmoed naar schatten graven. Er rest slechts een kleine moeilijkheid: Waar moet de wethouder gaan graven? Niet in Noordwijk, zoals de kinderen op deze foto, want als daar iets te vinden was, zou de gemeentebegroting van Noordwijk ongetwijfeld een heel ander beeld geven. Foto N. van der Horst. De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft de Leidse Neerlandicus dr. J. J. Mak een subsidie verleend voor een bronnenonderzoek naar Der Leken Spieghel van Jan van Boendale. Voor dit onderzoek heeft dr. Mak onder leer bezoeken gebracht aan de .BibHb- thèque Nationale en aan de Bibliothèque de l'arscnal te Parijs, aan de Bibliothèque de la faculté de médecine te Montpel- lier, aan de Ambrosiana te Milaan en aar de Bayrisohe staatsbibliotheek te Mün- Witte tanden - frisse adem met COLGATE 1 - Bestrijdt tandbederf de gehete dag tube slechts 70 Ct Standaard tube 44 ct Familietube 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken Wereldwonder Wonderwereld Warmond (Five F lies Chalèt) ORANJE NASSAULAAN 11 200 meter voorbij Tolhek Res.: K 1711—855 Eerstejaarsdag De vergadering van Leidse Studenten Faculteiten houdt op 3 september eerstejaarsdag. 's Morgens zal er i Pieterskerk een bijeenkomst zijn, de rector magnificus en de praeses de faculteiten zulleq spreken, 's Middags is er een rondleiding door de instituten en laboratoria. Burgerxvach t-reii nie In oktober zal te 's-Gravenhage een reünie van de voormalige burgerwacht worden georganiseerd. Leden van de voormalige Leidse burgerwacht worden uitgenodigd aan deze reünie deel te ne men. Zij kunnen zich opgeven bij de heer J. H. v. Staveren, Koninginnelaan 78, Leiden. De kosten bedragen 1,50; Dij aanmelding te voldoen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jacobus Matthije Aldert, z v B Keereweer en A Uljé; René Robert Ignatius, z v A J Sohreij en H J Tiem- stra; Pieter Jan, z v M P Oudesluijs en A de Ruiter; Cornells Dirk, z v C Wil brink en C H Fasseur; Jacob, z v C Pas- :r en W van der Sleen; Paulus An- tonius, z v F A Welling en C J M Hoge- boom; Elisabeth Johanna Maria, d v T L van Kampen en J J Goddijn; Marchien Wilhelmina, d v J Groothedde en W M Donker; Robbert Jan Ernest, z v, S L. Bouman en A van Konijnenburg; Wil helmina, d v H Messemaker en A van Duijn Overleden: A J Stark, 71 t m|n; L Zwaan, 54 j, man. B. en W. van Leiden in Geleidebrief: Rijk dwingt gemeenten tekorten op te heffen door vermindering van de uitgaven ïrt van 2.525.000. B|j de dit bedrag moet er rekening mee worden gehouden, dat in 1957 de gevolgen van de looncompensatie in verband met de huurverhoging van 1 augustus af gelden, terwijl deze lasten volgend jaar op het gehele jaar drukken. Daarnaast doen zich de gevolgen van de salaris- en loonstijgingen ook op de bedragen der sub sidies voelen. Verderjis er de rente- en afschrijvingslast, die ontstaat als gevolg van de Investeringen, die hebben plaats gehaad. Een stijging van vele uitgaven, als gevolg van de natuurlijke uitbreiding van de stad, is evenmin te voorkomen. VOOR HE beoordi De vraag is nu, of er mogelijkheden zijn n het ongedekte saldo voor 1958 te ver lagen. B. en W. stellen, dat een belangrijke indering van het ongedekte saldo al leen kan worden bereikt door een prin cipiële wijziging van de uitkeringen krachtens de financiële verhouding tussen >n de gemeenten. Daarnaast komt in aanmerking een verhoging van het basis bedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Het verzoek van Leiden hieromtrent is nog in behandeling. Ook moet worden gedacht aan een nieuwe ver hoging van de tarieven van gas en elektri citeit. Lagere ramingen In dit verband wijst het college erop. it het batige saldo van de gasfabriek on geveer 36.000 lager moest worden ge raamd dan in 1957, niettegenstaande uit de /e voor egalisatie van de kolenprijzen 50.000 moest worden geput. Ook is de van de elektriciteitsfabriek bijna 272.000 lager geraamd dan vorig jaar, hoewel uit het nivelleringsfonds een be drag van 500.000 is gehaald. B. en W. hebben gemeend, te moeten afzien van het aanvankelijke besluit, het nadelige saldo van de psychiatrische in richtingen Endegeest van ongeveer 55.000 ten laste van de in vorige jaren gevormde reserve te brengen. Dat betekent, dat de verpleegprijs voor 1958 alsnog moet wor den verhoogd. Een belangrijke stijging van de perso neelslasten is er oorzaak van, dat het na delige saldo van het openbaar slachthuis ongeveer 25 000 hoger is dan in 1957 De vermindering van het nadelige saldo van de reinigingsdienst met 53.000 is een gevolg van de omstandigheid, dat nu in de begroting een bedrag van 200.000 wegens opbrengst van reinigingsrechten is ge raamd. Dat in feite de kosten dus toch nog 147.000 hoger zijn, wordt goeddeels verklaard door de stijging van de loon- i salarislasten en de kosten van vuilaf- ser naar Nieuwkoop. Het kan wel niet anders, of de stij ging van kosten doet de vraag r(jzen, of de verhoging van de tarieven van leveringen en diensten van verschil lende bedrijven moet worden overwo gen. Het college acht het z|jn plicht, dit vraagstuk met grote aandacht te bezien, vooral als sou blijken, dat het klimaat voor een wijziging gunstig moet worden geacht. Wat betreft de dienst voor sociale za ken merken B. en W. op, dat een stijging van de kosten niet kon worden voorkomen. De raming moest met 212.000 worden verhoogd. De vraag, of de omstandigheid, dat de investeringen nu tot het allernoodzake lijkste moeten worden beperkt, van in vloed is op de raming wegens rente en afschrijving voor 1958, moet ontkennend worden beantwoord, omdat deze lasten in het algemeen pas in de begroting wor den opgenomen als de uitgaven hebben plaats gehad. Bevriezing Betreuren burgemeester en wethouders het enerzijds, dat de wet. die de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen ten regelt, voor 1958 nog niet Is tot stand gekomen, aan de andere kant sluiten zij de ogen niet voor de omstandigheid, dat de ongedekte saldi van de gemeenten voor volgend jaar niet het gevolg zijn van het ontbreken van een Ideale regeling omtrent die financiële verhouding, maar van het ontbreken van de middelen in het ge meentefonds. En ook al zouden deze mid delen er zijn, dan was het vraagstuk nog niet opgelost Immers, het rijk heeft zich genoodzaakt gezien, maatregelen te nemen om te bereiken, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds worden bevroren. Dit komt er praktisch op neer, dat de regering er naar streeft, de gemeenten te dwingen hun tekorten op te heffen door vermindering van de uitgaven. In het besluit van de geleidebrief aan de gemeenteraad spreken B. en W als hun mening uit. dat aan het in vele opzichten revolutionaire karakter van de ontwikke- van na de oorlog nog geen einde is gekomen. Het moet mogelijk zijn, dat, wan neer men een juist begrip toont voor wat nu wordt gevraagd, een oHossing wordt gevonden. ohen. In Montpellier ontdekte onze land genoot bij toeval een zeer zeldzame dex, die voor een juist begrip van Van Boendale's Leken Spieghel van zeer groot belang is. Op het ogenblik is dr. Mak bezig deze codex welke hij heeft laten fotocopiëren nauwkeurig te be studeren om hem daarna uit te geven. Geen stilzitten In een onderhoud vertelde dr. Mak di Jan van Boendale een Middeleeuwse schrijver is geweest, wiens letterkun dige aotiviteit van 1318 tot 1348 te date ren valt. Van Boendale, die in zijn dagen een van de drie gemeentesecretarissen (schepenklerken) van de stad Antwerpen was, hield zich in zijn vrije ogenblikken bezig met dichten, omdat hij, naar zijn eigen woorden „niet stil kon zitten". Zijn bekendste werk is Der Leken Spieghel, waarvan de eerste en laatste uitgaven werd verzorgd door Matthijs de Vries, die tezamen met Te Winkel ons land een spelling heeft gegeven. Verder schreef Van Boendale op verzoek van een zij ner superieuren De Brabantsche Yees- ten (de Brabantsche geschiedenissen). Voor dit grote werk, dat een zeer onper soonlijk karakter draagt, maakte hij een dankbaar gebruik van de Spieghel His- toriael van Jacob van Maerlant alsmede van enige Latijnse kronieken en andere bronnen Voorts heeft Van Boendale nog Jans Teesteye op zijn naam staan, een per soonlijke belijdenis, waarin hij zich vrij kon uitschrijven. Zoals reeds werd opgemerkt, was dit laatste niet het geval met de in opdracht geschreven Brabantsche Yeesten en eigenlijk ook niet met Der Leken Spie ghel, omdat Van Boendale hierbij aan „een programma" was gebonden waarbij hij de leken moest inlichten over de schepping, over de voornaamste passa ges uit het oude- en het nieuwe testa ment, over de geschiedenis in het alge meen en die van de kerk in het bijzon der, over de ethiek en over de eschatolo gie (de leer der laatste dingen). Van Boendale moet voor de berijming van al deze onderwerpen verschillende bronnen hebben geraadpleegd. Bij de uit gave van Der Leken Spieghel heeft Matthijs de Vries zich niet al te zeer om deze kwestie bekommerd, doch alleen maar gewezen op de werken, die Van Rolscliaatswedstrijden Leidse Jeugd Tour De rolschaatswedstrijden van de Leidse Jeugd Tour worden van 2 tot en met 6 september gehouden. Bij de inschrijvin gen bleek dat de rolhockey nogal in trek is; er zijn vier ploegen van zeven spelers gevormd. Het programma: maandag 18-30 uur korte baan en kunstrijden in de Leidse Hout; dinsdag in de speeltuin Rondom de Watertoren; woensdag: rol hockey en kunstrijden in de speeltuin Morskwartier; donderdag: korte baan en kunstrijden op de Van Breuningenlaan en vrijdag word t de prijsuitreiking voor afgegaan door de korte baan, kunstrijden en de finales rolhockey. Tot vrijdag kan men zich nog opgeven Floresstraat 31, Oranjestraat 18 en Houtlaan 9. 's avonds van 7 tot 8 uur. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie Gemeentebegroting 1958 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de ar tikelen 238 en 253 der gemeentewet, dat de begroting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1958. als mede de begroting voor dat dienstjaar van de takken van dienst, aangewezen krachtens artikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar zijn gesteld. Leiden, 26 augustus 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, J. Bool F. H. van Kinschot. Groot bauxietplan van Mexico De N V. Billitonmij. heeft met de He witt-Robins (Holland) N V. te Amster dam, dochter van de Hewitt-Robins Inc. te Stanford in Connecticutt, een contract gesloten voor de bouw van een transport systeem ter verwijdering van een moe rassige laag klei, zand en veen van 15 tot 35 meter dikte in Suriname, waar onder zich een rijke laag bauxleterts van grote zuiverheid bevindt. Het terrein moet eerst worden drooggemaakt. Het erts zal per trein verzonden worden naar ie oever van de Surinamerivier en in ichepen worden geladen naar fabrieken jan de Amerikaanse kust van de Golf /an Mexico cn in Canada. De rubber- :ransportband wordt vervaardigd in Buf falo en de machine-onderdelen worden gefabriceerd door de dochtermij. te Jo hannesburg. PROTEST TEGEN ROOD BEWIND IN INDIA Veertigduizend anti-communistische be togers zijn gisteren door de straten van Trivandum, de hoofdstad van de onder communistisch bewind staande Indiase staat Kerala, getrokken. Zij demonstreer den tegen een wetsontwerp van de rege ring, dat beoogt alle scholen onder staats toezicht te brengen. Er is een resolutie aangenomen, waarin het communisme kankergezwel in het lichaam van India wordt genoemd" De communistische partij in India heeft rooms-katholieke bisschoppen, pries- rs en leken beschuldigd van het orga- seren van een haatcampagne, omko perij en moord om te verhinderen dat de scholen door de regering worden over genomen. Correspondentie. Het Russische minis terie van buitenlandse zaken heeft twee delen van de correspondentie, die inder tijd is gevoerd tussen Stalin en zijn wes- bondgenoten, laten publiceren om dat die in het buitenland in „verdraaide" is uitgegeven. Boendale zelf in dit verband genoemd had, zonder zich af te vragen of er wel licht ook nog verzwegen bronnen in het geding waren geweest. Daar dr. Mak ach in de eerste plaats oor de mens zelf interesseert en gaarne •il weten met wie hij te doen heeft, be sloot hij een onderzoek naar de bronnen de Leken Spieghel in te stellen, teneinde te kunnen bepalen wat van Van Boendale zelf en wat van anderen af komstig is. Vandaar dat hij reeds twee uitvoerige studies over deze kwestie heeft geschre- die nog dit jaar van de pers zullen komen. Een derde studie over deze vraag vrijwel voltooid. Ook de narcissenkwekers hebben zich ilet door de minder goede afgelopen weken laten beïnvloeden. Ze de toekomst blijkbaar nogal •ig In en besloten gistermiddag ledenvergadering om. evenals de tulpen kwekers, niet minder te gi irleden jaar. Mei 1 besllssi vraag van het Produktschap vt vassen: evenveel als verleden T procent minder. Er waren rs. die alles op de voet van hel 1956—1957 wilden voortzetten en r Sler- oeldei krimp 5 procent. De voorzitter, de heer Th. R. de Vroo- ren, wees er in zijn openingswoord op. it men nu gedwongen is in een zeer drukke tijd te vergaderen. Het Produkt schap wilde vóór 1 september de me ning van de vakgenoten kennen. Hij wees nog op de afspraak de narcissen te be handelen tegen de mijt door middel vaD koken. De leverbare bollen moeten een uur gekookt worden ln water van 43% graden en het plantgoed twee uur. Toen het punt: krimpen of niet krim pen van het areaal aan de orde kwam. zei de heer A. Wamaar o.m. dat het niet juist was te beweren, dat de export ver leden Jaar met 7.680.000 stuks ls terugge lopen. Hij was van mening, dat niet de verkoop maar het aanbod te gering was. Een overschot van 1% miljoen bollen kon hij geen surplus noemen bij een uitvoer van 150 miljoen stuks. „We klaren het aardig met elkaar", zo meends de heer Wamaar, die het areaal op 100»/f wilds houden. De heer Damen was bang, dat de exporteurs minder zullen gaan verko pen als men het areaal inkrimpt. Vrij spoedig ging met tot 6temmen over. Ds uitslag hebben we hierboven reeds mee gedeeld. Men zsl het bestuur van het Produktschap dus verzoeken hst areaal ongewijzigd te laten. Men was het allemaal roerend eens over de stelling, dat het Landbouw Econo misch Instituut niet Juist heeft gehandeld door de kostprijzen van trompet, bicolor dubbele narcissen te berekenen en niet i de grootkronige variëteiten. Meds daardoor heeft men ook een verkeerde in deling van de narcissen in het systeem minimumprijzen. Men zal het LEI vragen in de toekomst ook de grootkro te berekenen. Voor dit Jaar zal men het PVS verzoeken alle grove narcisseo 11e grootkronige in de eerste prije- klasse op te nemen. Verder was men van mening, dat de minimumprijs van de zgn. „drieën" hoger gesteld moet worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3