ïlicutoc £ri2tsrf)e GTouranl JVjet" op westelijk plan ONTWAPENINGSGESPREK NU TEN EINDE? Zorin had geen goed woord voor nieuwe voorstellen Evenwicht niet door één proefraket verstoord Syrië krijgt aanzien van rood wapenarsenaal Abbé Pierre drie dagen op bezoek in Den Haag Franse prijzen bevroren Besteed 10 pet. bewapeningsgeld voor positieve doeleinden Auto in kanaal vrouw verdronk WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11044 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W J. EN SERINE CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken istirb is ahfMfUftt "myn »n tetwenspoei" Een kind van haar tijd ZIE PAGINA 3 De jonge Aga Khan was gisteren aanwezig hij de huwelijksplechtig heden van zijn oom, prins Sadroeddin, die trouwde met de Londense mannequin Nina Dyer in het Zwitserse plaatsje Bellerive. Van links naar rechts prins Ali Khan (getuige), de Aga Khan, het bruidspaar en een bruidsmeisje op de receptie. GEEN AMERIKAANSE ACHTERSTAND Gegevens zijn nog rijkelijk vaag DE AMERIKAANSE regering er kent, dat de Russen aanzien lijke vorderingen hebben gemaakt bij de ontwikkeling van een inter continentale ballistische raket. Zij betwijfelt echter of de Sow jets raket eerder voor militair gebruik gereed zullen hebben dan de Ameri kaanse strijdkrachten een soort gelijk wapen," aldus de plaatsver vangende minister van defensie, Do nald Quarles, in een door het Witte Huis en het ministerie van buiten landse zaken goedgekeurde verkla ring. Minister Dulles had gistermiddag zelf al gezegd, dat van een verstoring in het mili aire evenwicht tussen Oost en West door de Russische proefneming vooralsnog geen sprake is. Volgens minister Quarles is de onmid dellijke militaire betekenis van de zoge naamde wedloop ter ontwikkeling intercontinentale raketten in hoge overdreven. Hij zei: „Operationeel gesproken zal er geen groot verschil zijn in de tijdstippen, v op deze projectielen gereed komen. De nadruk valt op dit gereedkomen operationeel gebruik, want het lanceren van één proefraket is nog heel iets an ders dan het ontwerpen van een inge wikkeld systeem om ln oorlogstijd op korte termijn vele van deze raketten kunnen afvuren". Zowel minister Quarles als minister Dulles zien achter de Russische bekend making een duidelijk politiek doel. ver band houdend met de ontwapeningscon ferentie in Londen, de toestand in Syrië en de komende algemene vergadering der Verenigde Naties. Doelgebied Volgens Dulles gaat de Amerikaanse regering ervan uit, dat een Russische verklaring als die over de raket in ieder geval op enige feiten berust. De gege vens zijn echter rijkelijk vaag: wat ver staan de Sowjets bijvoorbeeld onder „doelgebied", is dat een plaats zo groot als een kamer of een terrein van 250 vierkante kilometerT ln ieder geval, aldus de minister, mag geen meningsverschil bestaan over de Bezuinigingsmaatregel Geen subsidie meer voor melkeontrole (Van onze sociale redacteur) De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft aan het pro duktschap voor zuivel bericht, dat de bij drage uit het landbouwega 1 isatiefonds ad f 350.000. ter dekking van de controlekos- ten op de in het westen van het land door standaardisatiebedrijven en slijters afge leverde melk. met ingang van het begro tingsjaar 1958 zal vervallen. De minister heeft deze maatregel getroffen in het kader van de algemene beperking der be stedingen Het gaat hier om de kosten voor controle op het vetgehalte, op de kwaliteit van de l06«e melk, de kwaliteit van de flessenmelk en om de controle op het vetgehalte en de kwaliteit van de door de detaillisten afgeleverde losse meik. De controle wordt uitgeoefend door melkcontrolestations op verzoek van het produktschap. Het produktschap heeft in z(jn vandaag ln Den Haag gehouden openbare sitting besproken welke maatregelen getroffen dienen te worden om in de financiering van deze uit hygiënisch oogpunt beslist gewenste controle te voorzien. noodzaak, de Amerikaanse' bases overzee te handhaven, aangezien de Amerikaanse verdediging is gebaseerd op samenwer king met de geallieerde landen. Overal in de westelijke landen is de Russische raket gisteren het onderwerp van gesprek geweest. Een Brits deskun dige schreef te twijfelen aan de accura tesse van het wapen. Hij verklaarde: „Het feit, dat de aarde beweegt en dat een dergelijk wapen naar de aarde terug keert met een snelheid van 16.000 tot 24.000 km per uur, zichzelf daarbij op brandend, maakt de zaak bijzonder in gewikkeld. Het fundamentele probleem is, de raket volledig bestuurbaar te ma ken en het is de vraag, of de Russen dit kunnen". Een feit Is echter, dat Groot-Brittannië de ontwikkeling van ballistische raket ten en geleide projectielen zoveel mogelijk wil bespoedigen. Het huidige bezoek van de Britse minister van defensie, Duncan Sandys, aan Australlië zou lijk ten doel hebben. Amerikaans schip - 230 opvarenden - gezonken Een 3750 ton metend Argentijnse vracht schip, de Ciudad de Buenos Aires, met 230 personen aan boord, is gisteren op de Rio de la Plata gezonken, na een aan varing met een Amerikaans vrachtschip. Alle opvarende konden door het Ameri kaanse schip worden opgepikt Verschil lende personen werden gewond. Kroesjtsjef beschuldigt Malenkof vroeger Beria s werktuig Partijsecretaris Kroesjtsjef heeft de voormalige, in ongenade gevallen premier Malenkof gebrandmerkt als een werktuig Beria, de „beul" van het Stalin-tyd- perk. Een omroeper van radio-Moskou vertelde gisteren, dat Malenkof, hoewel hij hoge functies bekleedde in party en re- g. Statins persooniyke tekortkomin gen niet heeft geneutraliseerd, maar er listig gebruik van heeft gemaakt. In vele gevallen had Malenkof Stalin aangezet tot daden, die een strenge ver oordeling verdienden. Malenkof zou daar bij volkomen onder de invloed van Beria hebben gestaan. Beria werd in 1953 na Stalins dood te rechtgesteld. Malenkof moest zijn pre- erschap prijsgeven cn werd vorige maand zelfs van zijn partijfunctie ont- a. Hij is nu directeur van een elek triciteitscentrale. TTET BEZIT van een raket, die men in het westen nog steeds niet *-*- met succes heeft kunnen lanceren, heeft onmiddellijk zijn weerslag gehad in de Russische houding ten opzichte van het westelijke ontwape ningsvoorstel. De Rus Zorin las de westelijke onderhandelaars in Londen gisteren een verklaring voor, waarin hij in felle bewoordingen de ont- wapeningspolitiek van het Westen hekelde. De voorstellen voor wederzijdse inspectie uit de lucht en op de grond, en het staken van kernproeven gedurende twee jaar, verwierp hij. Naar de mening van Zorin tracht men de besprekingen in Londen eindeloos te rekken. Zijn rede wekte de indruk, dat de Russen van plan zijn het ontwapeningsgesprek te beëindigen. De westelijke afgevaardigden waren onthutst na de rede van Zorin. Voor alle zekerheid informeerde de Amerikaanse afgevaardigde, Stassen, of kon worden aangenomen, dat de Russische regering het westelijke voorstel van 21 augustus nog steeds in overweging heeft. Verder vroeg Stassen of de conclusie getrokken moet worden, dat het voorstel voor uit gebreide inspectiezones is verworpen Rusland het door het Westen voorgestelde kleine inspectiegebied nog steeds bestu- Tenslotte stelde Stassen de vraag of de Russen hun voorstellen voor een gedeel telijke ontwapening niet hadden ingetrok ken en of zij bereid zijn eventuele nieuwt westelijke voorstellen te bestuderen. Het antwoord van Zorin op de vrager van Stassen was weinig hoopgevend. HU zei, dat de gevraagde antwoorden af te leiden uit zUn verklaring. Deze verklaring, voegde Zorin er aai afgelegd namens de Russische re. Geen goed woord Zorin had in zijn rede geen goed woord over voor de westelijke voorstellen. Zijn conclusie was, dat het Westen geen wapeningsakkoord wenst Heel duidelijk formuleerde Zorin het Russische standpunt, toen hij zei: „Het gaat niet om de controle, maar feitelijke ontwapening" Typerend voor de uiterste felle van Zorins rede waren wel de volg woorden: De verklaring van de leiders va\ Verenigde Staten en de N.A.V.O. verhelen niet. maar verkondigen slechts, dat zij een atoomoorlog tegen de vredelievende staten voorbereiden, dat zij voorberei dingen treffen om uit de lucht de voor naamste industriëla en politieke centra van deze staten te bombarderen. Merkwaardig was, dat radio-Moskou gisteren de verklaring van Zorin in de ontwapeningscommissie wereldkundig maakte, maar de uitzending om onver klaarbare redenen plotseling afbrak. De luisteraars werd verzoekt de uitzending als onuitgesproken tc beschouwen. Later werd meegedeeld, dat het te laat was geworden om de gehele verklaring nog uit te zenden en de uitzending de volgende dag zou worden herhaald. Meer geld voor hulp aan buitenland De Amerikaanse Senaat heeft me tegen 25 stemmen een wetsontwerp vaard voor het verlenen van hulp het buitenland tot een bedrag 12.710-000 dollar. Dit bedrag is r vijfhonderd miljoen dollar hoger dan langs door het Huis van Afgevaardigden Is gevoteerd. Men hoopt dat president Eisenhower deze verhoogde toewijzing voldoende zal vinden. Zesde vloot van Amerikanen blijft in de Middellandse Zee KRACHTIGE EENHEDEN van de Amerikaanse zesde vloot, die een bezoek zouden brengen aan havens aan de Franse Riviera, hebben opdracht gekregen in de Middellandse Zee te blijven. Officieel is als reden opgegeven, dat de schepen zich moeten voorbereiden op oefeningen in N.A.V.O.-verband. Deze oefeningen beginnen echter niet voor midden september en voor die tijd is er nog ruime gelegenheid de Franse havens aan te doen. De nieuwe instructies worden dan ook in verband gebracht met de gewijzigde internationale toestand, met name in het Midden- Oosten. Door Koningin ontvangen (Van een onzer verslaggevers) VANMORGEN heeft koningin Ju liana op het paleis Huis ten Bosch de bekende Parijse abbé Pierre, werker onder de daklozen van de Franse hoofdstad, in audiën tie ontvangen. Abbé Pierre brengt een bezoek var vier dagen aan Nederland, waarvan drie n Den Haag, in het kader van het gres der Wereldfederalisten. Vanmorgen tien uur arriveerde hij op het sta- Staatsspoor na gisteren een bezoek Maastricht te hebben gebracht. Om half twaalf ontving de Koningin de Fran- priester, die over de hele wereld be kend is om zijn arbeid onder de Parijse clochards en die belangrijk werk doet als leider van de Emmaüs-groep. Over arbeid verschenen boeken (De vod denrapers van Parijs en De boodschap Om inflatie te bestrijden De Franse regering heeft gisteravond ;n prijsstop afgekondigd ter bestrijding an een verder voortgaande inflatie. De prijzen werden bevroren op het peil van 15 augustus j.l. en dit geldt alleen niet goederen, waarin staal of geïmpor teerde materialen zijn verwerkt. Eventuele kostprijsstijgingen van deze produkten mogen worden doorberekend, hierdoor mag de verkoopsprijs met meer dan 3 pet stijgen. De prijsstop geldt verder niet voor ondernemingen, die zich verbinden, minstens een bepaalde hoeveelheid goederen te exporteren. De regering heeft verder besloten, dat de prijzen van alle farmaceutische pro dukten met 4 pet moet worden verlaagd. De minister van financiën, Felix Gail- lard, beloofde, dat een speciale controle commissie van economische deskundigen iedere dag de strategie van zijn oorlog egen de prijsstijgingen zal uitstippelen en dat deze commissie buitengewone be voegdheden zal krijgen om tegen overtre ders op te treden. Volgens minister Gaillard is de Franse industriële produktie in juli tot een recordpetl gestegen. De volledige werk gelegenheid is verzekerd, de oogstver- wachtingen zijn bevredigend en alles rechtvaardigt de verwachting, dat het nationale inkomen dit jaar even groot zal zijn als dat van 1956. Frankrijk, zo moest de minister toege ven, had in juli echter ook een verreke ningstekort van 505 miljoen ln de Europese Betalingsunie en een tekort op de betalingsbalans van 372 miljoen. Als gevolg hiervan zijn de deviezenreserves gedaald tot 1064 miljoen. Het stadje Buren is nauw ver weven met de geschiedenis van ons vorstenhuis. Daarom viert men er deze week de Prins Willem van Nassau-feesten. Een van de programmapunten is een tentoonstelling van boe renwagens en arresleden, tot groot genoegen van een aantal plaatselijke „boerinnetjes", die zich kostelijk in een van de boerenspeelwagentjes ver maken. Uitlevering gevraagd van Duitse douanier Het communistische lid van de Tweede lamer H. Gortzak heeft de ministers van justitie en buitenlandse zaken verzocht nadere inlichtingen te verstrekken over het gedrag van een Duitse douanebeambte, die op Nederlands gebied een Nederlander heeft aangeschoten. Hij vraagt voorts om i ernstig protest bij de Duitse regering uitlevering van de douanebeambte. van abbé Pierre) die zorgden voor de wereldnaam van de abbé, die hij zich ongewild verwierf. Vanavond spreekt abbé Pierre ia het Amsterdamse Bellevue op de grote jon gerenbijeenkomst van wereldfederalisten. Morgen maakt hij een tocht langs ver schillende instellingen en kampen voor a-socialen. Vrijdag is de Parijse geeste lijke de hele dag de gast van de Haagse groep Plein 1957 van Pater S. Jelsraa. Onder meer zullen die dag tusSen de abbé en pater Jelsma besprekingen wor den gevoerd over de mogelijkheden van nauwere samenwerking tussen de Em- maüsgroep ln Parijs en de groep Plein 1957. Ook over het werk van de Neder landse organisatie voor internationale bijstand (NOVIB) en de Eén procent-actie Daadwerkelijke Gerechtigheid, waarvoor abbé' Pierre veel belangstelling heeft, zal worden gesproken. Vrijdagavond vertrekt de abbé weer met de nachttrein naar Parijs. Met Abbé Pierre ontving de Koningin vanmorgen een delegatie van circa vijf tig personen van het tiende congres van wereldfederalisten met afgevaardigden uit België, Canada, Nederland, Nigeria, Noorwegen, Spanje, Zweden, Zwitser land en de V.S. Onder hen waren de erepresident van de World Association of World Federalist, Lord Boyd Orr (En geland). de president van deze organi satie generaal-majoor H. Riisser-Lardsen (Noorwegen) en de voorzitter van de Unie van parlementariërs voor wereld- federalisme. Sir Clement Davies (Enge- Inmiddels heeft de Londense Times bericht, dat Syrië reeds voor een waarde een half miljard gulden aan wapens Rusland heeft ontvangen. Geleverd zijn ongeveer 200 tanks (type T-34), vijf tig stukken gemotoriseerd geschut, 200 gepantserde voertuigen, 120 stukken veld geschut van 122 mm en 20 stukken van nm. honderd stukken luchtdoelge schut van 37 mm en 60 van 85 mm. ver der 70 vliegtuigen van het type Mig-15 Mig-17 en een aantal motortorpedo boten. Voor hulp bij het behandelen van deze wapens bevinden zich meer dan 350 Russen in Syrië. Deze berichten van de Times zün door het Britse ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. Het Amerikaanse blad Newsweek voegt aan dit bericht toe, dat volgens de mili taire inlichtingendienst in Beiroet, al deze Russische wapens niet bestemd zyn voor plaatséiyk gebruik, maar bedoeld zyn als voorraden voor Russische para' chutisten ln geval van oorlog. De Russen, gldus dit bericht, beschik ken nu over een tamelijk goed geoefend Arabisch legioen bestaande uit Arabisch sprekende Russen, die met duizenden in de strijd gestuurd kunnen worden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, zei ove rol van de communisten in het Midden- Oosten: „De buren uan Syrië maken zich werkelijk ongerust over de zeer grote hoe veelheid wapens, die Rusland naar dai land heeft gestuurd. Mensen, die onder in vloed staan van het internationale com munisme, hebben zeggenschap over deze wapens". Henderson De Amerikaanse politieke deskundige voor het Midden-Oosten. Loy Henderson, heeft fisteren een onderhoud gehad met de Turkse premier Menderes. Gesproken is over het toetreden van nog meer lan den tot het Pact van Bagdad. In het bijzonder werd in dit verband Jordanië genoemd. Henderson heeft koning Hoessein van Jordanië de verzekering gegeven, dat zijn land beschermd zal worden in geval van een aanval van een communistisch ge worden Syrië. Ook heeft Henderson met Menderes gesproken over de betrekkingen tussen Syrië en Egypte. Zal men Egypte nu voor het westen kunnen winnen?? Drie koningen Behalve voor clochards heeft abbé Pierre een grote voorliefde voor kinderen. Vandaar ook dat hij giste ren bij zijn aankomst in Maastricht erg ingenomen was met de verwelko ming. die de zevenjarige Alma Kuy- pers uit Haarlem hem had bereid. In Beiroet is bekend gemaakt, dat ko- ning Saoed van Saoedi Arabië, koning Hoessein van Jordanië en koning Feisal van Irak zijn uitgenodigd om in de Li banese hoofdstad Beiroet een Arabisch sportfeest by te wonen. Aangenomen wordt dat de drie koningen en het staats hoofd van Libanon, die allen anti-com- munistisch zyn, zullen praten over de crisis in Syrië. Gisteren is een Syrische delegatie van drie man naar Moskou vertrokken om te onderhandelen over een economische overeenkomst met Rusland. Bij de 6e vloot Onze speciale verslaggever Alfred van Sprang heeft men heeft het reeds kunnen lezen een bezoek gebracht aan de befaamde Ameri kaanse zesde vloot. Telkens wordt van deze vloot mélding gemaakt ala er onrust is rondom de oude we reldzee ook vandaag weer. Hoo de vloot opereert, beschrijft Van Sprang in een nieuw artikel. ZIE PAGINA 5 Congres Wereldfederalisten TVE ENGELSE LORD BOYD ORR heeft gisteren op het tiende congres het Wereldverbond van Wereldfederalis- voorgesteld tien procent van het bedrag, dat jaariyks aan de bewapening •ordt uitgegeven te besteden ter leni ging van de nood in de wereld. Daar door zoo 12.000 miljoen dollar ter be schikking komen, waarvan byv. de helft gebruikt zou kunnen worden ter ver lichting van de belastingdruk en de idere helft voor een fonds voor Inves- ringen in minder ontwikkelde gebieden. De Franse atoomgeleerde prof. Oh. Noël Martin wees erop, dat er reeds meer dan 20 miljoen dollar Is besteed voor de vervaardiging van atoombommen: dat er 140 proefexplosies hebben plaatsgehad. .•an dit jaar alleen reeds 40. Met deze proefexplosie^ is thans evenveel energie verloren gegaan, als wanneer gedurende 12 jaar iedere dag een atoombom van het type Nagasaki had uitgeworpen. De Japanse senator C. Tomabechi dien- 5 een ontwerp-resolutie in om het Rode- Kruisprotocol van Genëve van 1952. waarbij gebruik van gas en bacteriën in oorlog verboden werd, ook uit te breiden tot het gebruik van kernwapens de proefexplosies te doen verbieden. Manifest Ter ondersteuning van de onlangs door de Verenigde Naties ondernomen actie cn politiemacht naar het Midden- Oosten te sturen met het doel aldaar de vrede te handhaven, hebben enige hon derden Nederlanders, onder wie onge veer 100 burgemeesters, vele leden de Eerste en Tweede Kamer, raadsleden in de Hoge Raad. presidenten, en rech ters van verschillende rechtbanken, enz een door deze afdeling opgesteld mani fest ondertekend. Daarin brengen zij hun vrees tot uiting dat deze troepen teruggetrokken zullen worden, zodra de toestand in het Mid den-Oosten rustiger geworden is. Zij vragen om een permanente politiemacht in dit gebied. TREIN MET KAJOTTERS ONTSPOORDE Een trein, waarmee zeshonderd Engelse Jongelui terugkeerden van het Kajotters- congres in Rome, is vanmorgen ont spoord bij de Franse plaats Saint Dizier. Zeventien personen liepen verwondingen op, doch slechts twee moesten in ziekenhuis worden opgenomen. Zij zijn niet ernstig gewond. Alle gewonden be vonden zich in een rijtuig dat kantelde. Bewaker neergeslagen. De rechtbank te Zwolle heeft vanmorgen de 25-jarige stoker-machinist L. G. en de 30-jarige fabrieksarbeider Ch. J. van E. veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Deze mannen die verpleegd wer den in het rijksasiel voor psychopaten te Balkbrug hadden bij een ontvluchtings poging een bewaker neergeslagen. De echtgenote van de burgemeester in Asten, A. J. B. Ploegmakers, is gis termiddag by een ongeluk om hed leven gekomen. De auto van de burgemeester reed by sluis negen in de Zuidwillems- t. De burgemeester, zyn zoon, zijn dochter en de 81-jarige meerijdende landbouwer P. Engelen uit Asten, kon- worden gered. Mevrouw Ploegma kers verdronk. Men was op weg naar Den Bosch. Het ongeluk ls vermoedelijk te wijten aan een gebroken stuurstang. Nabij Leer (Did) is gistermiddag Groninger auto van de weg geraakt, tegen een boom gebotst en vrijwel ge heel vernield. Van de twee inzittende echtparen uit Groningen, die terugkeer den van een vakantie ln Noorwegen, werd mevrouw Van der Spa op slag ge dood. Haar echtgenoot en het echtpaar Boer werden allen ernstig gewond op genomen in het ziekenhuis te Leer. HET WEER IN EUROPA Li li ifiï a ii jlfJt Aberdeen Looden zw. bew. zw. bew. fcch bew. Z 3 ZZW 2 ZW 4 NW J 15 16 17 0 15 3 Luxemburg Parijs Bordeaux zw. bew. windstil W 2 W 1 18 4 11 5 16 14 Grenoble Nice Berlijn éüricb e" zw. bew half bew zw. bew. NNW 10 ZZW 1 WZW 2 WZW 5 22 11 23 0 l« 4 14 8 15 13 15 5 Locarno Rome™01' onbew lich bew onbew. windstil Z 2 ZO 2 zzo ONO 3 15 2 21 1 27 0 24 0 WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwecht tot mor genavond: Opklaringen maar voor- namelijk vannacht in de kustprovincies ook nog en kele buien. Koude nacht met hier en daar mist. Over het algemeen Iets hogere mid- dagtemperaturen. Aanvan kelijk zwakke tot matige noordwestelijke wind, later weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 29 augustus: zon op 5 48, onder 1937, ïaan op 11.18, onder 2111. 1 Sept. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1