3 Floras kleurenpracht aan zee IWeer kon glans van Kat wij ks bederven i corso niet "Nieuwelingen in het vak kunnen zich eraan ontrekken NIEUW*, LEIDSCHE COURANT MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 nu n ,E JONGE BOMEN AAN DE PARKLAAN in Katwijk stonden zaterdag middag gekromd in de zware westenwind, maar de bestuursleden van de V.V.V., die al dagenlang de zorgen van het bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan Zee" hadden gedragen, liepen fier rechtop. En om maar meteen met de deur in huis te vallen: Zij hadden daar alle reden toe! De afgelopen week was de mare door het dorp gegaan, dat „de versierde j-i optocht van verleden jaar definitief van de baan ging". Er zou nu een echt st j corso zijn. Uiteraard niet zo weelderig en groots van opzet als het corso van de Bollenstreek en Rijnsburg, maar wel een bloemenfestijn, dat men 11 gezien de bescheiden middelen ook groots zou kunnen noemen. Deze voorspelling is zaterdag waar gemaakt. Wie slechts vluchtig zijn oog liet 1 dwalen over de prachtige wagens, die in de Parklaan aan de start kwamen, kon al vaststellen, dat er geen vergelijking bij vorig jaar mogelijk was, en de details van de wagens bekeek, had het grootste respect ïV wijze, waarop het enthousiasme 1 werd geleid, an De enige narigheid in de feestvreugde was het weer. Weliswaar hield de harde wind de door De Bilt in het vooruitzicht teb gestelde buien op een afstand en gaf de n i zon kleur aan de bloemenpracht, maar da anderzijds deed diezelfde wind een aan- slag op de fleur van Flora's kinderen. Trouwens, ook het enthousiasme van de mensenkinderen werd er door bekoeld f,1 want hoewel men de weersomstandig- a]l heden in aanmerking genomen zeker niet over de belangstelling mocht klagen, op een prachtige zomerdag zouden er vn ongetwijfeld vele duizenden bloemenlief- ■yd hebbers meer naar de badplaats gekomen na: "J"- j Om de bloemen voor het avondcorso in een zo goed mogelijke conditie te houden, r moest in de middag de aanvankelijk vast- gestelde route worden omgelegd. Men lt r~ cl Vuurwerk uitgesteld Het vuurwerk, dat het avond corso in Katwijk zou hesluiten, moest in verhand met de weersomstandigheden worden afgelast. Toch zullen de Kat- wijkers en hun badgasten niet van deze attractie verstoken blijven. Het werd uitstel en geen afstel. Woensdagavond zullen de pijlen sissend het luchtruim kiezen, tenminste als het weer dan wil mee werken. t; Bekroningen van het 13 Katwijkse corso n i) De jury, die het Katwijkse bloemen corso beoordeelde, kende de prijzen al6 volgt toe. Praalwagens: 1. Gemeente Katwijk „Om de Oude Kerk" plus de ere-prijs de beste wagens van het corso en de 6te prij6 voor de beste verlichting tijdens het avondcorso; 2. Amicitia. wandelsport, vereniging Katwijk aan Zee met „De ko ningin van de wandelsport" met tweede prijs voor verlichting; 3. Ohr. Midden standevereniging Katwijk met „Voor alles bij de middenstand"; 4. Voetbalvereniging Quick Boys met „Een nul i6 niks". Eervolle vermeldingen in deze groep werden gegeven aan de Noordwijkse delsport vereniging T.O.P. en de Meu bel- en Stoffeerinrichting Potters te wijk. Luxe wagens met reclame: 1. Fa. Van der Bent. Wassenaar; 2. Garage Poot, Val kenburg; 3. Fa. Anes en Van der Perk, Katwijk; 4. Assurantiekantoor Beek, Was senaar; 5. Kledingmagazijn G. Poot en Zn., Katwijk. Een eervolle vermelding kreeg Woning inrichting Lugthart te Katwijk. Reclame-wagens: 1. Kolenhandel fa G. van Duijn, Katwijk aan Zee; 2. Schoen- handel v.h. K. Haasnoot. Katwijk; 3. Con- eervenfabriek Hero, Breda. av| Een eervolle vermelding kreeg Pepsi Cola. Luxe wagens: 1. Eethuis Bos, Katwijk; 2, Mevrouw Van der Plas. Katwijk aar e Zee; 3. J. van Beelen, Katwijk aan der Rijn. de deelnemers in artistieke banen vermeed de zeekant, waar de wind spel had, en zocht de meer besc) Pracd blonk uit Door deze gang van zaken kreeg Katwijk-Binnen nu ook zijn deel in de feestvreugde. Dat dankte het niet alleen de harde wind, om even een geheim 'ertellen. Want het bestuur va V.V.V. zou gemakkelijk een beschut traject in Katwijk-Zee hebben kunnen projecteren. Hier speelde echter idere gedachte. Tot op het laatste moment was en er zich van bewust geweest, dat het organiseren van een corso een hele onderneming is en dat het geheel ondanks het grote enthou siasme zou kunnen tegenvallen. Toen de corsostoet echter aan de Park laan stond opgesteld, moest het be stuur erkennen, dat zijn stoutste ver wachtingen waren overtroffen. Op dat moment kwam men op de ge dachte: Waarom zouden we niet naai de andere dorpskern in onze ge meente trekken? Met dit corso kun- we voor de dag komen! t is natuurlijk ondoenlijk, om »ertig wagens van het corso een de revue te laten passeren. We ons beperken tot een groep en men we bij de praalwagens, die steeds het meest spectaculaire deel bloemencorso vormen. De geme Katwijk gaf in deze categorie het goede voorbeeld met „Om de Oude Kerk" romantisch tafereeltje met twee breiende vissersvrouwen bij de kerkmuur. Zeer terecht kreeg deze wagen de eerste prijs in zijn groep en de vermelding „beste wagen van het corso". Artistiek wa een juweeltje. Strak van lijn en zonder overdaad. Om de variatie te laten uitkomen, men hier tegenover moeten stellen de aardige wagen van Quick Boys. die reed onder het motto „Een nul is niks". Vier junioren in een voetbalschoen en een aankomend keepertje in een doel mei een meer dan levensgrote voetbal. Tech nisch was deze wagen prima verzorgd, maar men had het niet zo in het artis tieke gezocht. Toch was deze uitbeelding stijlvol. Iedereen vond het een hartver warmend tafereel en van de Belgische opzet kon men getuigen: Dat is Goed gemikt Juist in dit opzicht heeft het V.V.V.-bestuur naar onze smaak goed gemikt. Het heeft geen dwang buis van voorschriften gemaakt er zich beperkt tot het houden van toe zicht. Bij dit systeem kon ieder zijn eigen idee uitleven en vorm geven, waardoor een prettige afwisseling ontstond. De mensen, die langs de weg staan, willen geen monotone stoet voorbij zien trekken. Zij willen zich bij iedere wagen opnieuw ver bazen over een vondst, een artistieke prestatie of een frapperende kleu rencombinatie. De wagen van de Katwijkse voetbalvereniging reed mt onder het motto „Een nul niks". Vier junioren in ee reusachtige voetbalschoen e een aankomend keepertje een doel met een meer dan levensgrote voetbal. Foto D. Kruljt Een typisch voorbeeld van deze vrijheid demonstreerden de wandelsportverenigin gen „Amicitia" uit Katwijk aan Zee en „T.O.P." uit Noorjiwijk. Beide verenigin gen hadden hetzelfde onderwérp: De ndelsport. Maaj- hoe verschillend en t aanvaardbaar was de uitbeelding /an. „Amicitia" had een gestyleerde wagen, fraai van lijn, met op een troon de koningin van de wandelspor Noordwijkers daarentegen reden me een compleet aanmeldingskantoor de Vierdaagse en achter de wagei een groep wandelaars, die met bloe men overladen de finish tegemoet gin gen. Met deze opzet verwierven de leden van „T.O.P." de prijs voor het originele idee, terwijl de Kabwijkers met een tweede prijs gingen strijken. Zeer geslaagd vonden wij ook de van de Chr. Middenstandsvereniging Katwijk, die het motto voerde „Voor alle: bij de Middenstand". De middenstanders hadden er werk van gemaakt Vi; miniatuur-bruidspaar hij had de groot ste moeite met zijn hoge hoed in de harde wind werd de aandacht van het publiek erop gevestigd, wat de middenstand alle maal kan leveren. Om een moderne uit drukking te gebruiken „Nagenoeg allei e wieg tot het graf'. Bestedingsbeperking? De wisselbeker voor de beste wagen van het corso, welke beker door de gemeente Kat wijk ter beschikking is gesteld, kwam vorig jaar in het bezit van mevrouw v. d. Plas. de echtgenote van de voorzitter van V.V.V. Dit jaar keerde de beker op zijn basis terug, namelijk in het gemeentehuis te Katwijk. De oorzaak hiervan was, dat de jury met algemene stem men de wagen van de gemeen te, „Om de Oude Kerk", tot de beste van het corso uitriep. Zo won de gemeente haar eigen beker en voor burge meester Duiker i« dat een dub bele reden tot tevredenheid. Op de eerste plaats stak de wagen van zijn gemeente met kop en schouders uit boven alle an dere corsowagens en op de tweede plaats heeft deze gang van zaken het ogenblik, waar op een nieuwe beker zal moe ten worden aangeschaft, naar een verre toekomst verwezen. En dat past nu weer mooi in het kader van de bestedings beperking. Opvallende klasse Een categorie, welke opvallend goed voor de dag kwam. was die van de luxe wagens met en zonder reclame. Voor werkelijk schitterende kleurencombinatie van herfstbloemen zorgden de fa. Van der Bent en de heer Bos. Mevrouw der Plas. die dit jaar haar wisselbeker voor de beste wagen van het corso moest afstaan, kwam met een wagen aai start, die zeker zo goed was als die de vorige keer. Dat de hoogste prijs haar ontging, toont aan met welke sprongen dit corso vooruit is gegaan Ook de luxi wagen van garage Poot uit Valkenburg zag er bijzonder fraai uit In de afdeling reclame waren schillende aardige vondsten, terwijl er ook enkele spectaculaire wagens opvielen. Van de vondsten gaat onze voorkeur uit naar de fa. G. van Duijn, die zijn motto „Warmte brengt gezelligheid" bijna tastbaar maakte. Hij had op zijn wagen een gezellig hoekje bij de haard ge maakt, dat het vooral 's avonds goed deed. Nu is het ook waar, dat deze firma het weer mee had. Degenen, die langs de weg stonden te ver nikkelen, voelden de neiging in zich opkomen om zo op de wagen te springen en ook aan het haardvuur te gaan zitten. De schoenhandel Haasnoot met enorme draaiende schoen als blikvanger had eveneens een aardige wagen, die zowel door de jury als het publiek goed werd gewaardeerd. Alles bij elkaar dus een corso, dat er zijn mocht. Veel beter dan vorig jaar en ook met een belofte voor de toekomst. Want de weg, die hier door het V.V.V.- bestuur is ingeslagen, zal in de toekomst tot nog groter prestaties leiden. Het bloemenfestijn van 1957 heeft iets ge bracht, dat onontbeerlijk is bij een corso: Zelfvertrouwen! De verschilen waren nog groot, maar het aantal werkelijk bui tengewoon goede wagens was zo omvang rijk, dat de „nieuwelingen in dit vak" er zich aan kunnen optrekken. Goede wagens maken is een kwestie van de mo- Via een miniatuur-bruidspaar werd de aandacht van het publiek erop gevestigd, wat de middenstand allemaal wel kan leveren. „Voor alles bij de middenstand", was het motto. De bruidegom had soms de grootste moeite met zijn hoge hoed in de harde wind. Foto D. Kruijt gelijkheden leren kennen, om een idee gestalte te geven. Wij hebben in deze streek al enkele corso's in de kinderschoenen zien staan en daarbij steekt Katwijk als „tweedejaars" niet slecht af. Een van de grote proble- men, die zich daarbij voordoen, is dat van de reclame-wagens. Reclame en corso zijn te verenigen. Voorop dient dan t# staan, dat de reclame haar plaats in de stoet rechtvaardigt door een briljant* vondst of een artistieke opmaak van da wagen In dit opzicht had het Katwijksa corso enkele voorbeelden van hoe het wel en hoe het niet moet. Als de belang stelling van de deelnemers blijft groeien, zou het goed zijn, om hier de eisen iets te verzwaren. Andere corso's in de streek hebben dat na de „eerste groel- jaren" ook gedaan. Grote belangstelling In het begin schreven we reeds, dat de belangstelling voor „Flora's kleuren pracht aan Zee", gezien de weersomstan digheden, vrij groot was. Op de eerste plaats was uiteraard heel Katwijk op de been en stonden de badgasten, voor wie deze attractie speciaal in het leven ia De gemeente Katwijk gaf in de categorie praalwagens het goede voorbeeld met „Om de Oude Kerk", een romantisch tafereeltje met twee breiende vissersvrouwen bij de kerkmuur. Zeer terecht kreeg deze wagen de eerste prijs in zijn groep en de vermelding „beste wagen van het corso". Foto D. Kruijt Mooiste compliment De directeur van de veiling Flora in Rijnsburg, de heer G. Hogewoning, had de jury voor het Katwijkse bloemen corso samengesteld. Hierdoor was praktisch het gehele Rijns- burgse corsocomité in Katwijk, om deskundige blikken te laten glijden over de corsowagens. Voor het V.V.V.-bestuur was het mooiste compliment van de dag de mening van de Rijns- burgse deskundigen: „Zonder de ruggesteun van een veiling zó'n prestatie dat is knap werk!" geroepen, gewapend met hun cam langs de weg Door de omlegging de route konden de bewoners van Kat wijk-Binnen voor hun deur gaan zitten, omdat ze het corso plotseling thuis be zorgd kregen. Het traject was zo opgesteld, dat het verkeer er niet door in de war liep. Af toe moesten de automobilisten geduld oefenen, maar met niet meer kwartier oponthoud konden zij verder. De politie regelde deze kwesties voortreffelijk. Door de lange afstand kon de publieke belangstelling verdeeld den en stond men niet op elkaar gepakt, hoewel de beschutte plaatsen nog flinke drommen nieuwsgierigen herbergden. Uit het applaus en de gesprekken kon men afleiden, dat de kijkers erg tevreden waren over het werk van de V.V.V. Zij zagen een mooi corso, dat nog eens extra opgeluisterd werd door de Katwijksa muziekgezelschappen, die in de stoet liepen. In de avonduren, toen de wind al een beetje in de richting van storm ging, waren de trams, die van Lei den naar Katwijk gingen stampvol. Op de Parklaan waaide de bloem blaadjes de bezoekers tegemoet, maar een ernstig bezwaar bleek dit niet te zijn. De duisternis verhulde, dat Flora's kinderen een slechte dag achter de rug hadden, en toen de verlichting op de wagens ontstoken werd, maakten de sprookjesachtige kleureffecten alles weer goed. Wat men doorgaans oneerbiedig „de levende have" noemt, sloeg er zich goed doorheen. De Quick Boys junioren trokken zich niets van d< storm aan, de koningin van de wan delsport zat „bibberloos" op haar troon en zelfs de jongedame, die de hele route op de zwevende matras van een reclamewagen moest liggen, maakte de indruk, dat zij aan het zonnebaden was. Ook 's avonds was de belangstelling goed, hoewel de boulevard weinig aftrek had. Het was een romantische aanblik om de verlichte stoet door het dorp te zien trekken. Dat er geprofiteerd werd van de Rijnsburgse ervaring was delijk, want de verlichting deed het prima. Met hangende kopjes kwamen de bloe men tegen half elf op hun basis terug. Op datzelfde moment ging het bestuur van de V.V.V. met geheven hoofden door het dorp, wanthet experiment geslaagd. De omstandigheden waren best, maar juist daarom is het bereikte resultaat nog mooier. Brugwachter v. d. Hel gaf de wacht over ia een diensttijd van zesendertig Jaar heeft de heer G. v. d. Hel. Roomburger- weg 17, vrijdagmiddag het „commando" r de Spanjaardsbrug neergelegd. Brug- hter Van der Hel bracht zijn eerste alf dienstjaren door op de Wilhel- minabrug; daarna werd hU overgeplaatst de Spanjaardsbrug, waar hU vler- Intig jaar de schepen doorgang ver leende. Vrijdag nam de directie afscheid van em. Hoofdbouwkundige S de Jager roemde de trouwe en langdurige wacht de heer Van der Hel en ook de heer Deelman sprak zijn grote waardering uit de plichtsbetrachting van de schel dende wachter. De collega's van de heer Van der Hel legden ook nog beslag op enkele pen sioen-uren. Chef-brugwachter Rijghart met acht wachters naar de Room- burgerweg om daar de heer Van der He) vertellen hoezeer zij in de afgelopen en zijn collegialiteit op prijs hadden Weinig stormschade in Leiden De storm, die het weekend over Neder land heeft geraasd, heeft Leiden betrek kelijk ongemoeid gelaten. Er zijn wat dak en gesneveld; vier bomen Plant- Oosterstraat, Stille Rijn en Rooden- burgerstraat moesten in de strijd tegen de orkaan het onderspit delven; en huis Tweede Binnenvestgracht 4a een zijner glas-in-lood ramen De sterkte van de storm had echter grotere rampen doen vermoeden e: brandweer 16 het gehele weekend hoogd waakzaam" geweest. Maar dc kaan vond kennelijk in de Sleutelstad te weinig houvast om Leiden in grote last te brengen. Concert Morgenavond geeft de muziekveren! ging Nieuw Leven om 8 uur een concert in het Van der Werfpark. Leidse soldaat redde weer kind Van de zijde van de Leidse Koksechool schreef men ons het volgende: Vrijdag 23 augustus geraakte een meis je van pl.m. 4 jaar in de Groenhazen- gracht. De dpi. soldaat Formenoy. die op waoht bij de Doelenkazerne stond, sprong haar onmiddellijk na en slaagde erin haar op het droge te brengen. De soldaat Formenoy, die reeds eerder een kind uit de Koolhaven in Rotterdam redde, heeft zich direct aan de belang stelling van de buurtbewoners onttrok- Opera Italiana nog eens naar Leiden Het succes en de belangstelling bij de vorige voorstelling van de Opera Italiana waren van dien aard, dat de medewer kende Italiaanse artiesten ook in Leiden een afscheidsvoorsteling willen geven en wel op dinsdagavond 3 september a.s., weer in de Stadsgehoorzaal Een gedeeltelijk nieuw programma zal ten gehore worden gebracht. Evenals de vorige keer zal een koor bestaande uit 80 zangers en zangeressen o.a. het ver maarde slavenkoor uit „Nabucco" van Verdi uitvoeren AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Haarlemmerstraat 129, tot 5 uur: re ceptie H. de Winkel ter gelegenheid van zilveren jubileum bij H. Janse. L.F.C.-terrein, 8 uur: jubileumtoemoot, verliezereronde om de derde en vierda prijs. Montgomerystraat, 7 uur: opening korf bal velden complex door wethouder J. C. van Schaik. Pieterskerk, 8.30 uur: orgelconcert door Wim van der Reyden, met mede werking van Henny Ravestein, viool. Sportterrein Zoeterwoudsesimgel, 6.30 uur: korfbal wedstrijd Rotogravure- Fluks. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. L.F.C.-terredn, 8 uur: finale jubileum- toernooi Zaal Van Wijk, Hogewoerd 108, 2.30 tot 4.30 uur: receptie rijwielhanded C. van Leeuwen. Oegstgeest: Duivenvoordestraat, 8 u. openluchtsamenkomst, uitgaande van Baptisten Gemeente Leiden. Donderdag VrUdag Station, 6.45 uur n.m.: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis vereniging, per trein naar taptoe Delft. Bouwterrein verlengde Willem de Zwij gerlaan, 4 uur: eerste paal voor negende bouwplan van woningbouwvereniging „On6 Belang". Zaterdag Aula b.l.o.-school einde Mamixstraat, 3.30 uur: overdracht eerste permanente volkstuinpark door burg. Van Kinschot aan Leidse bond van Vol kstuindersver enigingen. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: feestavond van L.F.C. ter gelegenheid van 50-jarig bestaan. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens In minia tuur. De wereld van het poppenspel". Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur en donderdagavond van 7.30 tot 9.30 uur: „Tijdgenoten van Verster," tot 22 sep tember. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok. Ra penburg 9, telefoon 24807, de apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, telefoon 21060 en de apotheek te Oegst geest, Wdlhelminapark 8, telefoon 26274. Oud-Leiden bezocht molens van de Kinderdijk 1V"ABIJ KINDERDIJK, genoemd naar de dijk, waar volgens de legende na de St. Elisabethsvloed (1421) een wieg met een huilend kind en een miauwende poes aan land spoelde, bevindt zich het nog enige molen complex van grotere omvang. Het gehele Kinderdijkse molencomplex omvat in totaal 20 met een scheprad uitgeruste poldermolens om het .overtollige water van in totaal twee waterschappen (de Overwaard en de Nederwaard) en twee polders (Nieuw Lekkerland en het polderonderdeel Blokweer van de polder Alblasserdam) af te voeren. Ter bezichtiging van dit molencomplex begaf zich zaterdag een 70-tal leden van de vereniging „Oud Leiden" naar Kinder dijk. Wind en weder waren gunstig zodat 16 anders alleen nog maar ln tijden van nood draaiende molens van Neder- en Overwaard alsmede de wipmolen van Blokweer ten behoeve van bezoekers in werking waren gesteld. Het gezelschap wandelde op, door brede stroken water begrensde en met riet omzoomde molenkaden en langs alle molens die grote hoeveelheden water uit (Advertentie) Tuynwonoer in Wondertuyn Warmond (Five Flies Chalêt) ORANJE NASSAULAAN 11 200 meter voorbij Tolhek Res.: K 1711—855 Vergaderingen, recepties, promoties, modeshows en tentoonstellingen. LEIDERDORP Burgerlijke stand Geboren: Laura H J, d v C van Eg- mond en A H Snel; Gerardus W, z v H G Bloemendaa! en D A Boekee; Geert J Th. z v J A G Davids en A A Holt Ondertrouwd: P J W J van der Weg, 28 j, A'dam en J A van Groeningen. 22 j; J B den Ouden. 25 J. Oegstgeest en M Peerenboom, 22 J. Getrouwd: J H M Haverkort en M J Werk. de lage boezem naar de hoge boezem maalden. De voor bezoekers opengestelde molen werd bezichtigd zodat velen de werking konden aanschouwen. Voorts werden alle molens bekeken en bleek dat er zich onder de molens acht rieten bovenkruisers uit 1740 en acht stenen bovenkruiers uit 1738 bevinden. Vele molens kunnen bij gunstige wind en hoge waterstand maximaal 80 m3 water per minuut verplaatsen. Na het bezichtigen uitten deelnemen hun bewondering voor de molenbouwers die in staat waren molens te vervaar digen met schone vormen die volkomen in het landschap passen. Vanuit een restaurant werd nog een laatste blik op de molens geworpen waarna de terugreis werd aanvaard. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Martin Charles zn van M. Vermond en E. A. Godthelp; Marianna Henriëtte dr van H. van Leeuwen en M. A. G. Verver; Eduard Hermanus zn van A. Jonker en A. van den Oever; Gerritja dr van C. A. van Wissen en P, E. M Slats; Tom zn van F. van den Berg en N. van der Walle; Yvonne Anita dr van J Ger- tenaar en N. W. Reer; Monica Maria dr van J. J Bentvelzen en T. M. Fokka. OVERLEDEN: A. Bijnsdorp, 70 Jr, man; G. J. Siebert, 40 jr. echtgenote van A. Winters; P. van Harskamp, 53 jr, man. GEHUWD: M. J. Ruisch en H. P. da

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3