Mieuiue £d}tsrf|e (iTmiranl Telle storm ranselde Westeuropese kust \chade aan Deltawerken valt mee i Noodseinen waren niet van de lucht... DELTAPLAN IN UITVOERING Hekelingen had zand en zakken gereed Syrische leger naar de grenzen gezonden Gesprek tussen Tito en Gomulka Vrijdag koliit liet eerste Salk-vaccin aan ,NAVO NOG ZONDER EEN DOELTREFFEND SCHILD" Drie doden in het verkeer Peking voelt niets voor journalisten uit V.S. 'AANDAG 26 AUGUSTUS 1957 I BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11042 Sp rmgplank Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. J- ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tiinhttstirij is oljeblmti myo in tctfeiupMt" tot bouw ZIE PAGINA 5 IITT EN VLIEGENDE ZUIDWESTER, zware slagregens, soms gepaard met onweer, hebhen het afgelopen weekeinde de Westeuropese en geranseld. Terwijl uitlopers van de storm boven het land woed- was de toestand op zee voor een groot aantal schepen onhoudbaar, ——lichtschepen op de Noordzee meldden gistermiddag windsnelheden tachtig kilometer. De Nederlandse slepers waren voortdurend in r.m iw. Op Voorne-Putten en Goeree volgde men gespannen de strijd de woeste golven en de nieuwe ringdijk in het Haringvliet. De 0R,j8terkingen, die voor het weekeinde haastig waren aangebracht, kon- Kijft een grote schade voorkomen. Matrozen geïsoleerd op eilandje E BEMANNING van het Nederlandse fregat Van Ewijck zal zich deze te "I vroege herfststorm lang herinneren. Tien matrozen konden ternauwer- I worden gered, toen.een kleine motorbootdie hen naar het Britse Ka- ziland Jersey zou brengen om te passagieren, omsloeg en in de diepte ween. De mannen zitten geïsoleerd op het eiland. Zij kunnen het schip een mijl van de kust voor anker ligt, onmogelijk bereiken s loodsboot van Jersey en een parti- r jacht waren vrij snel op de plaats ongeluk aanwezig en konden en matrozen, die zich vastklampten twee rubbervlotten, oppikken, irdat het stormweer zijn hoogtepunt eikte waren in ons land reeds twee len te betreuren. De zeeverkenners Bandsma en D. van de Linden zijn, x men moet aannemen, omgekomen batlhet Dsselmeer. Vrijdagmiddag waren :est"Diet een jacht uit Stavoren vertrokken, mrgf de bedoeling over te steken naar Een Vo,endamsc schipper __Jd het vaartuigje een vergrote BM zaterdagmorgen omgeslagen ten zui- i Er akkerde, waren de sleepboten op de Jrdzee voortdurend in actie. De e van Leen Smit voer uit om de stomer Neviye bij te staan. Het :up verkeerde in moeilijkheden drie vrJ ten westen van Hoek van Holland, half drie vannacht seinde het Turkse lp dat de Noordzee in de buurt was het noodverkeer was toen op- ish Loodsdiensten 'erschillende loodsdiensten moesten fden gestaakt, terwijl de veerboten ich-Hoek van Holland met een ver tot negen uur binnen amen. Een van de schepen, de Am- \Utpdam, was zelfs zo beschadigd dat hij lelijk uit de dienst is genomen, bekjaterdagmiddag voer de sleper Holland kerijl Doeksen uit om de kustvaarder Bab. lit Zaandam te hulp te komen. In de aa Induren sleepte de Holland zijn last met machineschade de haven van 1 Helder binnen. (iet lang daarna moest de sleepboot Ifcr zee kiezen, nu om de Duitse vracht- Irder Gerard Elfring te assisteren, die meens machineschade meldde, 'erschillende schepen voeren zater- pniddag naar de Doggersbank, waar 'Duitse kotter Almuth noodseinen had gezonden. Het was 't enige vissers- irtuig waarvan noodseinen werden op- rangen. In de haven Q de Rotterdamse haven verbrak de i ton metende Liberiaan Maria The- la zijn boeien en dreef vrij snel naar zuidelijke kant van pier zes, waar schip de trossen van twee binnen- «pen stuk sloeg. Er moesten vijf sleep en aan te pas komen om het schip °P zün plaats te krijgen, verre schade, die is aangericht aan de erij |ta-werken, schijnt volgens de laatste nogal mee te vallen. Ongeveer WEER IN EUROPA tweehonderd meter van de noordelijke dijk in het Haringvliet is (voor de vijfde maal) weggeslagen. Het dijkgedeelte waa slechts een opgeworpen kleikade. Onder het asfaltdek van de dijk is een stuk van ongeveer twintig meter ver nield. Bij Hekelingen is een gat van vier meter in de damwand geslagen. Men is bezig het gat met zandzakken te dichten. Te land hebben vooral de vakantie gangers het te kwaad gehad. Slechts in Drente had een dodelijk ongeluk plaats; een boer werd door de bliksem getrof fen. De badgasten moesten overal de vlucht nemen. Het gemeentebad in Schevenin- gen werd gedeeltelijk vernield, zomer huisjes en tenten gingen de lucht in. Op verschillende plaatsen spoelde wrakhout T~kE STORM van de afgelopen dagen deed veler gedachten te ruggaan naar de februariramp 1953. Toen is gebleken hoe nood zakelijk het is, de veiligheid bij stormvloeden te vergroten. Dit nu is een van de doeleinden van het Deltaplan. Het andere doel is: ver betering van de zoetwaterhuisliou- ding. In een reeks artikelen vertelt een onzer redacteuren de komende tijd meer over het gigantische plan, de voorbereiding en de uitvoering. Zaterdag schreef hij reeds hoe het werk in het Haringvliet door ruw weer wordt gestagneerd. Vandaag publiceren wij zijn artikel over de dam in het Volkerak. ZIE PAGINA 5 In de nacht van zaterdag op zondag veroorzaakte de storm een lek in de elek trische centrale van het Amsterdamse G.E.B. aan de Hemweg. Er ontstond kortsluiting, waardoor alle elektrische klokken zondagmorgen op 10 voor 6 ble ven stilstaan en de draadomroep uitviel. In Frankrijk is de bekende 83-jarige ballonvaardcr Georges Cormier tenge volge van de storm op tragische wijze om het leven gekomen. Hij had zijn 530ste ballonvaart bijna beëindigd, toen de bal- loti vlakbij de grond door een rukwind werd gegrepen. De mand sloeg om en werd een eind over de grond meege sleurd. Cormier Franse recordhouder voor afstandsvluchten met 810 km kreeg daarbij een schedelbreuk, waaraan hij bezweek. In de Oostzee heeft de storm drie le vens geëist. Twee schepen zijn gézonken. Dam werd ondermijnd, maar (Van een onzer verslaggevers) kwam A LARMEREND luidde vanmorgen in al- le vroegte de klok van Hekelingens kerk. Wat een enkele bewoner, die dicht bij de dijk langs het door de storm opge- zwiepte water van de spui al had ver wacht, was gebeurd. Er was iets mis met provisorische afdamming van de dijk. Op de plaats waar ten behoeve van het itergeqiaal De Volharding in de polder Brabant een nieuwe sluis wordt gemaakt, had het onrustige water zich een door gevreten onder de hoge dam en al spoedig klokten er golven tegen het witte gebouwtje van het watergcmaal. Polderbestuur en dijkgraaf waren spoe dig gealarmeerd en binnen korte tijd werd in snel tempo met zakken zand het ut zo goed mogelijk gedicht Nu, vanmorgen om half tien. lijkt het allemaal nogal te zijn meegevallen- WiJ- in alle vröegte angstige huisvrouwen die de ramp van 1953 nog vers in het ge heugen ligt hun meubelen en kleren al de zolder brengen, thans lijkt het gevaar zo goed als geweken. Dijkgraaf A. Noordermeer dacht tenminste dat van avond bij het hoge water de zaak het wel houden j was het, die Hekelingens kerkklok deed luiden toen hij had gehoord dat de polder Brabant achter de Schuddebeurs- dijk voor een gedeelte onder water stond Beter voorkomen dan genezen zal hij hebben gedacht en de bevolking van dit kleine plaatsje op Putten heeft deze ge dachte direct begrepen. Met tractors wer den de zandzakken naar de zwakke plek gereden en al spoedig vlotte het werk tot ieders tevredenheid. De na de watersnood opgerichte Brielse dijkkring heeft hiermee overigens wel be wezen haar taak te verstaan. Naar zak ken of zand hoefde men niet te zoeken want na de les van 1953 lagen die in een depot gereed voor direct gebruik. Eerste alarm Het was de machinist van het waterge- maal de heer J. E. Oprei, die gewaar schuwd door een vroege wlelrjjdster. het eerst alarm maakte. Kort daarna stond het water al enkele meters hoog tegen z(jn gebouw. Doch de vlak in de omge ving gelegen huizen liepen weinig schade De doorbraak onder de dam was van naar verhouding geringe omvang, zodat ook de polder niet geheel onder water HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN IN GANGES ZEVENTIG MENSEN VERDRONKEN In de rivier de Ganges zijn zeventig mensen omgekomen, toen een boot onge veer driehonderd kilometer ten zuid' ten van Calcutta in een storm omsl Tien mensen konden worden gered. Vliegongeluk. Bij het Oostenrijkse dorp Krumpendorf is zaterdag een tweemotorig Duits sportvliegtuig neergestort ei brand gevlogen. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. staan. Na enkele uren arbeid in deze polder praktisch niets meer van het gebeurde te zien alleen de grond was vanzelfsprekend nog drassig. Wel bleven de mannen van het dijkleger aan de arbeid, geholpen door een groep dijkwerkers die in deze omgeving bezig is met het verhogen van de waterkerin gen. Dijkgraaf Noordermeer en burge meester Bliek waren steeds aanwezig en gaven de nodige aanwijzingen De oor zaak van deze overstroming moet niet worden gezocht in de voor de nieuwe sluis gemaakte dam, wantdie heeft het gehouden. Men had niet kunnen voor zien, dat het water zich een weg onder deze dam zou graven. Overigens is He kelingen wel ^geschrokken maar na een gelukkig weer gerustgesteld. Koewatly (naar huis terug) sprak over unie met Egypte SYRIË schijnt koortsachtig bezig te zijn de grenzen hermetisch te sluiten. Uit de omliggende landen komen berichten binnen, dat Syrische soldaten bezig zijn zich in te graven aan de grens. Op verschillende plaat sen is veldartillerie en luchtdoelgeschut in stelling gebracht. Drie Jordaniërs zijn in Syrië gearresteerd omdat zij, aldus commentaar uit Damascus, door Jordaanse autoriteiten waren opgestookt vooraan staande Syriërs te vermoorden. De arrestanten zullen voor een militaire sen zijn veldartillerie en luchtdoelgeschut in stelling gebracht. De Poolse partij-leider Gomulka en president Tito van Zuid-Slavië hebben in principe besloten elkaar binnenkort te ontmoeten. Er is geen datum vastgesteld, maar men acht het waarschijnlijk, dat de beide staatslieden elkaar in oktober in Zuid-Slavië zullen ontmoeten. Poolschip door ijs ingesloten Achttien mijl van het eiland Bontekos bij Oost-Groenland is gisteren het 292 ton metende Noorse schip Pjolarböm ln het pakijs bekneld en in nood geraakt. De bemanning heeft het schip verlateD en is op het ijs gaan kamperen. Ameri kaanse, Noorse en Deense vliegtuigen zijn een reddingactie begonnen. Eer vliegboot van het Deense marinecomman do op Groenland heeft voorraden boven het schip laten vallen. De bemanning van een Amerikaans hefschroefvliegtuig van een luchtmachtbasis op Groenland nam waar, dat de bemanning maatrege len trof om over het pakijs naar de kusi te trekken, zodra het schip zou zinken. De Polarbjörn, eigendom van de-rederij Karlsen in Brandal en op thuisreis van een wetenschappelijke Poolexpeditie, zal waarschijnlijk zinken ais de druk van het ijs vermindert, zo heeft kap. John Giaever geseind. De bakboordzijde is gedeeltelijk Ingedrukt Britse staking niet nadelig voor ons De staking van de dragers op de groenten- en fruitmarkt van Co vent Garden te Londen, is volgens Nederlandse exporteurskringen niet van grote invloed op de invoer van Nederlandse produkten in Engeland. De Britse importeurs heb ben zich tot dusverre weten te redden met vervoer en afzet van Nederlands! groente en fruit. De paarden die de haver verdie nen behoeven in de Duitse stad Limburg geen zorg te hebben. Daar heeft men namelijk de scho ven haver met geïmpregneerd pa pier afgedekt, zodat regen en ha gel er geen invloed op kunnen hebben VOOR RIJKSVACCINATIEPROGRAMMA VRIJDAG wordt op Schiphol uit Amerika een grote zending Salk-vaccin verwacht. Dit vaccin heeft het Rijk besteld bij de Parke Davisfabrieken te Detroit. Deze zen ding is met een tweede, die eind september komt, voldoende voor de uitvoering van het vaccinatie-pro gramma ten behoeve van de kinde ren, die in 1955 zijn geboren. De vaccinatie begint in oktober. De bestelling van het Salk-vaccin Is geplaatst door het Rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht. Na aan komst per KLM-machlne wordt het vac cin gedistribueerd volgens een schema, dat is opgesteld door de hoofdinspecteur van dc volksgezondheid, dr. C. Banning. De vrachtauto's, waarmee het vac cin van Schiphol wordt opgehaald, zijn ingericht voor gekoeld vervoer, zoals trouwens het gehele vervoer, van de fabriek in Detroit af per vliegtuig naar Amsterdam en verder het gehele land door zal geschieden bij een tempera tuur van twee tot tien graden Celsius. Daartoe Is ln het ruim van de KLM- machine, die beide zendingen zal over brengen, een speciale thermostaat ge bouwd. Buiten het rijksprogramma om, dat naar men verwacht, in 1958 verder zal worden uitgebreid, zijn enkele gemeen ten ertoe overgegaan, kinderen te vac cineren. Zo heeft de gemeente Enschede op eigen kosten thans reeds vier jaar- lichUngen kinderen ingeënt. De wilde storm heeft het afge lopen weekeinde op het strand grote ravage aangericht. Over honderden meters werden strand tentjes uit elkaar geslagen en als wrakken door de zee meegevoerd. Dit is een beeld van het Scheve- ningse strand: een souvenirwin keltje, dat door het zeewater werd ondergraven. De eigenaar moest de inhoud onder het zand vandaan graven Koning Hoessein van Jordanië en ko ning Feisal van Irak hebben zaterdag in Istanboel de toestand in Syrië besproken met de Turkse president Celal Bayar en de premier van Turkije, Danan Mende- res. De Amerikaanse deskundige voor het Midden-Oosten, Loy Henderson, had terzelfdertijd een gesprek met Fletcher Warren, de Amerikaanse ambassadeur in Turkije. Vandaag zou Henderson spreken met Turkse autoriteiten en vermoedelijk ook met koning Feisal. Inmiddels is ko ning Hoessein al weer uit Istanboel ver trokken, om ondanks de gespannen toe stand, een paar dagen rust te neme Madrid. President Koewatly Is gisteren Syrië teruggekeerd. In de ochtenduren werd hij in Alexandrië voor de laatste maal behandeld aan zijn maagkwaal, waarna hij naar Kairo reisde voor een conferentie met Nasser, de secretaris generaal van de Arabische liga, Hassoena. en de Jemenitische gezant, Aboe Talem Koewatly verklaarde bij zijn aankomst in Damascus het met de Egyptische pre sident in principe te zijn eens geworden over een federale unie tussen de beide Minister Dulles voor televisie AAN DE 'Noordatlantische Ver dragsorganisatie ontbreekt nog het schild, waarop een mogelijke Russische luchtaanval moet afket sen. Dit zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, ter introductie van een reeks televisie-uitzendingen over de NAVO j „We hebben een doeltreffende parate macht gevormd", zei Dulles, maar ee integreerd waarschuwingsstelsel voc luchtdefensie is pas in opbouw. Verder staan wij voor het probleem, hoe alle nationale strijdkrachten met de nieuwste defensieve wapens kunnen worden uitge- Hierbij doelde de minister op de geleide projectielen en raketten, die van ;n atoomlading kunnen worden voor- De Navo-landen moeten volgens Dulli voortgaan met het brengen van offert het hoofd te bieden aan het gevaar een despotisch regiem in Rusland, dat zijn militaire macht intensief op- Voor Amerika komt dit hierop neei het zijn strijdkrachten in Europa moet handhaven en zijn bondgenoten nieuwe wapens, alsmede onderdelen en vèi gingsmateriaal voor de huidige wapens moet leveren. „Het is niet genoeg, dat wij on militair gebied veilig stellen", zo ging Dulles voort. „Dat is natuurlijk e tieel, maar het is een negatieve concep tie. De Navo ontwikkelt een Atlantische gemeenschap door de samenwerking van de vijftien leden voor hun gezamenlijke verdediging en voor de coördinatie van hun politieke en militaire richtlijnen". landen. „Egypte en Syrië zullen elke druk van de imperialisten weten te weer staan." aldus de president. Het blijkt ondertussen wel, dat de ban- wen met Moskou steeds sterker worden. Een Syrische commissie zal naar Moskou gaan om economische afspraken die met de Sowjetunlc zU>» gemaakt nader uit te werken. Rusland zal graan uit Syrië ontvangen, terwijl de Russen installaties en uitrustingsstukken leveren voor ont wikkelingsprojecten tegen kredieten op lange termijn en een rente van 2.5 pro cent. De voornaamste projecten zijn: uit breiding van het spoorwegnet, een dam in de Tigris en nieuwe industrieën. De Syrische minister van openbare werken verklaarde over de economische toestand: „Wij hebben geprobeerd een lening te krijgen bij de internationale ontwikke lingsbank. De voorwaarden waren echter te streng. We hebben ons tot enkele westelijke landen gewend (Italië. België, Zwitserland en West-Duitsland), maar zij vroegen een te hoge rente. Rusland was wei bereid ons te helpen." Tsjeehoslowa- kije zal onder Russische leiding een olie raffinaderij bouwen. Een Nederland- s e firma zou dat werk niet hebben wil len aannemen, vanwege de druk van de westelijke mogendheden. Hoesseini Kolonel Hoesseini, tot voor kort Sy- risch militair attaché ln Rome, heeft de Italiaanse regering om politiek asiel ge vraagd. Zoals gemeld wordt hij ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in het „Amerikaanse komplot". Syrië zal naar aanleiding van dit komplot een klacht indienen bij de Veiligheidsraad. Vanmorgen schreven Britse bladen, dat generaal Serof, het hoofd van de Russi sche staatspolitie, In juli in Syrië is ge weest, om een revolutie tegen de Jor daanse monarchie voor te bereiden. Op de drukke rijksweg van Culemborg naar 's-Hertogenbosch onder de gemeente Beesd is zaterdagmiddag een verkeers ongeluk gebeurd, dat mevrouw Hclnsius uit Amsterdam het leven heeft gekost. Vier personen werden gewond, van wie écn ernstig. Een stationcar, bestuurd door de heer P. van Amelsoort, uit Voorthuizen, verliet een in de richting van 's-Herto genbosch rijdende file zonder dat de be stuurder opmerkte, dat uit de andere richting een personenauto naderde. De twee auto's vlogen op elkaar en werden geheel vernield. 0 Om kwart voor zes gisteravond zijn onder de gemeente Rhoon op de kruising Groene KruiswegKleidijk twee perso- uto's en een autobus met kinderen de voetbalvereniging „Albatros" Apeldoorn met elkaar in botsing geko- Ecn van de personenauto's werd totaal vernield. Vier personen moesten :n van de Rotterdamse ziekenhuizen worden opgenomen. Twee Inzittende wa- ernstig gewond. De botsing ontstond toen een van de wagens de Kleidijk ln Rhoon wilde inslaan en voorsorteerde. Op dat ogenblik naderde de autobus met kinderen. Een achter de personenwagen rijdende Volkswagen wilde rechts pas- i en raakte daardoor de beide andere voertuigen. 0 Bij Nieuwerkerk op Schouwen-Dui- veland is zaterdag de 56-jarige D. van der Have door een vrachtauto aangeredeD op slag gedood. Het slachtoffer waz de weg overgestoken zonder op het ver keer te letten. 0 De bromfietser P. G. Huigen uit Cu lemborg is gisteravond om zeven uur op de onbewaakte overweg tussen Beesd Geldermalsen overreden door ds trein, die in de richting Geldermalsen reed. De man was onmiddellijk dood. Het treinverkeer op het baanvak Dor drechtGeldermalsen was een half uur gestremd. Heel wat vlugger dan Jan van Riebeeck in 1652 zijn zeilschip Drom- medaris van Nederland naar Zuid-Afrika bracht, heeft een zilveren mo del van het schip dezelfde reis gemaakt, namelijk per toestel van de Suid-Afrikaanse Lugdiens, dat ook de naam Drommedaris draagt. Op de foto ziet men van links naar rechts de gezagvoerder van het vliegtuig, de heer J. B. Botes, de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns en de Zuidafrikaanse ambassadeur, dr. F. E. Geldenhuys, terwijl zij de zilveren Drommedaris bewonderen. Inmiddels is het zilveren scheepje al in Zuid-Afrika "DOOD-CHINA eist, aldus radio Peking dat dc Verenigde Staten elke i voor het toelaten van journalisten wederkerig maken, hetgeen zou beteke- dat communistisch-Chinese corres pondenten in Amerika moeten worden gelaten. En aangezien het Amerikaan ministerie van buitenlandse zaken beslist geen rode Chinezen wenst te ont vangen. bestaat er weinig kans, dat de 24 Amerikaanse journalisten naar Peking reizen. Zoals gemeld, had minister Dulles in afwijking van de algemene verbodsbe palingen voor het reizen naar con nistisch China er in toegestemd, dat ver tegenwoordigers van 24 bladen en pers bureaus naar China gaan gedurende half jaar, waarna men verder zou kun- en beslissen. Blijkens de verklaring van radio Pe king, op te vatten als een officieus com mentaar van Mao Tse Toeng's regering, denkt communistisch China er niet aan. de Amerikanen toe te laten. ,Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zou maar al te graag ge bruik maken van Amerikaanse corres pondenten als werktuigen voor het ver zamelen van inlichtingen en het uitvoe- van door haar verstrekte opdrach ten". De radio noemde het besluit van minister Dulles „volkomen onaanvaard baar" voor hel Chinese volk. Het hooggerechtshof in dc provincie Liaening in communistisch China heeft vier zogenaamde Amerikaanse spionnen veroordeeld tot gevangenisstraffen, vari ërend tussen acht jaar en levenslang. Zij zouden in november 1955 naar deze provincie zijn gestuurd met de opdracht, in rood-China een spionagesysteem op te bouwen. WEERBERICHT Iets hogere middag temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met t plaatselijk enkele buien Matige tijdelijke zwakke wind ln hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere middagtempera turen. (Opge- maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 27 augustus: Zon op S.43, onder 19.43, maan op 7.09, onder 19.44. 1 september E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1