W-OlW VAN MENS TOT MENS 0-30-54-76-97 Huibertje Maria, vijfde loot aan Katwijkse stamboom LEZERS SCHRIJVEN ONS: Speeltuin Zuiderkwartier sloot vakantiebezigheden af Geen plaats voor wilde dieren Spectaculair werk op terrein van S.L.F. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 Nieuw bouwplan van „Ons Belang" Volgende week vrijdag, 30 augustus, om 4 uur zal Ir. K. Mackenzie, hoofdinge nieur-directeur van de directie volkshuls- vesting en bouwnijverheid in Zuid-Hol land. op een bouwterrein aan het ver lengde van de Willem de Zwijgerlaan de eerste paal slaaan van het negende bouwplan van de woningbouwvereniging „Ons Belang Wü vernamen, dat dit een plan is van 243 woningen. Daarin zijn 17 eengezins woningen opgenomen en 226 flatwoningen. Orgelconcert in de Pieterskerk Het programma voor het orgelconcert in de Pieterskerk er wordt gespeeld door Wim van der Reyden, orgel, en Henny Ravestein, viool te houden op maandagavond om half negen, luidt als volgt: 1 Fantasia en fuga in g moll, J. S. Bach; 2 La Follia (orgel, viool), A. Co- relli; 3 Koraalvoorspel Nun komm' der Heiden Heiland en Trio Liebster Jesu. wir sind hier, J. S. Bach; 4 Sonate in D (orgel, viool), G. F. Handel; 5 Finale, C Franck Maandagmiddag kwart over twee werd op de kraamafdeling van het Leidse Elisa- bethziekenhuis Huibertje Maria Kuijt ge boren. Een dergelijk feit is voor deze afdeling nu niet direct een gebeurtenis, want daar worden meer kindertjes boren. Voor mevrouw Maria Kuijt-Van den Oever was dit natuurlijk van m belang, maar niet alleen omdat zij zeven huwelijksjaren haar eerste baby ter wereld bracht, doch ook omdat de kleine Huibertje Maria het vijfde levende geslacht ging vertegenwoordigen. De wortel van deze aanzienlijke stam boom vertoeft momenteel in het Gerefor meerde rusthuis aan de HooigTacht. Me' Mensje de Jong woont vlak in de buurt van haar achter-achter-kleinkind, dat ln het ziekenhuis aan de Hooigracht wordt verzorgd, maar zij is bijna 97 jaar en op zo'n leeftijd wordt zeflfs het steken van een straat een ondernei Het overige geslacht woont nog geheel in Katwijk. De dochter van de thans in Leiden rustende mevr. De Jong. Leentje v. d. Plas-de Jong, woont in de Donkei Curtiusstraat en haar 76 jaren drukken nog niet merkbaar. Het 3e geslacht wordt vertegenwoordigd door mevr. Huibertji De gelukkige Katwijkse moeder in het Leidse ziekenhuis aan de Hooi gracht.met haar Huibertje Maria, die het vijfde levende geslacht vertegenwoordigt. Foto N. van der Horst. Vervreemding Hoeveel oorzaken zijn voor het ver vreemden van de Kerk al genoemd. Als ouderling komt men velen tegen, die ver vreemd zijn van de Kerk. Een van de motieven is, dat de Kerk geen sfeer heeft; het is er zo koud en zo leeg en zo on gezellig en ook wel zo saai. Nu moet ik dadelijk toegeven, dat onze prot. kerken over het algemeen weinig aantrekkelijks hebben; zij missen de ver siering, die bij het binnenkomen warm aandoet. Ook ik zou er wel wat voor voelen, hier en daar wat versiering met bloemen en planten aan te brengen, zo als we dat ook vinden in de aula's van de nieuwe scholen, waar kerkdiensten worden gehouden, en in nieuwe kerkge bouwen, waar men een ruim podium heeft. De echte oorzaak van de vervreemding zoek ik echter bij de vermaterialisening en de daaruit voortvloeiende ongeïnteres seerdheid ten aanzienvan geestelijke waarden. Er is geen honger meer naar Gods boodschap. Velen gaan nog wel eens naar de kerk, alleen nog bij bijzondere gelegenheden. Men wil nog wel eens gaan luisteren als het er gezellig is, en een goed redenaar een interessant onder werp behandelt, maar men beleeft de prediking niet meer als een „bericht van thuis voor iemand, die in den vreem de toeft". Meestal heeft men ook bezwaren tegen de bijdragen voor de Kerk en hoort beweren, dat de Kerk ook zoveel vrs Vloeit ook dit niet voort uit de vermate- rlalisering? Als de geestelijke waarden worden verdrongen, dan gaat spoedig ook de belangstelling voor de bijdrage zeker voor het offer verloren. Wij moeten ervoor waken, dat ook in geestelijk opzicht de „eetlust" niet terug loopt. Dat gebeurt, als wij niet geregeld geestelijk voedsel krijgen en zo nu en dan een lekker hapje nemen, hetgeen ten slotte leidt tot algehele geesteloosheid. Ten aanzien van het lichaam kan de regel maat ook niet worden verstoord. Velen zeggen, dat zij er op zondag op uit willen trekken. Dat is te begrijpen. Als men de hele week ln fabriek of op kantoor werkt en men woont in de stad, dan wil je 's zondags wel eens wat anders zien dan muren. Maar men kan dan toch gebruik maken van de vroegdiensten, waarna men nog een hele dag voor zich heeft. Leiden J. NIJENHUIS Verzameling Met belangstelling las ik in de N L Crt. van 17 augustus, rubriek „met loep en lens", de beschrijving van de ongetwijfeld interessante verzameling vlinders van de heer J. H. Kroon. Deze medaille heeft echter een lelijke keerzijde. De vang-methode van de heer Kroon betekent niet minder dan een voortdurende massa-vernietiging van vlinderlevens, hetgeen op zijn zachtst ge zegd zeer bedenkelijke kanten heeft. Ik kan mij niet voorstellen, dat iemand et „een grote liefde voor de natuur" steeds maar op grote schaal vlinders kan doden. Wordt dit niet eerder een ver- :amelmanie? Om enkele exemplaren te bemachtigen die nog niet in de verzame ling voorkomen, moeten steeds weer vlin ders worden gedood die reeds lang in irzameling aanwezig zijn en dus voor de verzamelaar totaal waardeloos zijn. De heer Kroon heeft 6 7000 vlinders, onderverdeeld in 700 tot 900 soorten; om zovele exemplaren van één soort? Het komt mij voor, dat de vlinderstand de laatste jaren toch al sterk achteruit gaat, en het valt op, dat men zo weinig soorten ziet die vroeger algemeen waren. Misschien mede ten gevolge van de koude voorzomers? De bekende dr. Jac. P. Thijsse, natuur kenner en -liefhebber bij uitnemendheid, veranderde eens een bekend spreekwoord als volgt: „Beter tien vogels in de lucht dan één in de hand". Ik geloof, dat dit ook op vlinders van toepassing is. De heer Kroon zou ik willen vragen, hiermee ernstig rekening te houden. Llsse J. C. VAN AALST Een dokter nodig? De zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Hartman, Veldhuljzen. Verbrugge, Van Wingerden en De Bruijne. Welke apotheek? Vandaag zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaker van spoed receptenapotheek Kok, Rapen burg 9. tel. 24807; apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060; apotheek van Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondag zijn alleen open v: 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uu apotheek Tot hulp der Mensheid en apotheek te Oegstgeest Kuijt-van der Plas, 54 jaar oud. die in de Ligusterstraat 34 woont. De zoon van mevrouw Kuijt, de 30-jarige Dirk Kuijt, Secretaris Varkevisserstraat 311, is de gelukkige vader van de pasgeboren Hui bertje Maria, die wij gisteren in de armen van haar moeder op zaal 221 voor de fotograaf lieten poseren. De heer en mevrouw Kuijt-van den Oever trouwden 3 oktober 1950; het heeft dus wel even gespannen, of Katwijk vijf geslachten De Jong-Van der Plas-Kuijt Huur-televisie met guldens-automaat In ons blad van gisteren schreven wij over een Scheveningse firma, die volgen de maand een primeur voor ons land zot introduceren, namelijk de verhuur vat televisietoestellen, waarvan de huur vol daan wordt door middel van een soort muntmeter. Er zij op gewezen, dat di geen nationale primeur kan zijn, aange zien de Leidse N V. I.E.M.C.O. al enigi tijd hiermee bezig is. De vakantiebezigheden van de Leidse speeltuinvereniging Zuiderkwar tier (Tuinstadwijk en omgeving) zijn besloten met een uitstapje met bus sen naar de Elfteling in Noordbrabant. Men vertrok 's morgens kwart over 8 en was 's avonds 8 uur in de Sleutelveste terug. De terugkomst werd op geluisterd door de drumband van de Chr. muziekvereniging Concordia, die met de bussen een soort zegerit door de gehele wijk maakte. Toen de kinderen in de tuin waren c gekomen, werd het laatste restje van versnaperingspakket uitgedeeld en k den de wachtende ouders hun kr< terugkrijgen. Het bestuur en he' werkcomité kwar na afloop in het tuinhuis nog even bijeen om de leidsters van de vakantiebezighe den te huldigen voor hun belangeloze tegelijk belangrijke werk. De voorzitter van de speelti ging, de heer F. Knaap, bracht dank de samenstelling van het vakantiepro gramma, aan de Leidse bond van speel tuinverenigingen voor het centrale ge deelte en ten slotte aan de hoofdleldster, mevrouw Rozier, en haar staf van mede werksters. De heer Knaap sprak van „op- Werkloosheid in Leiden Werkgelegenheid is nog zeer gunstig Het aanbod van werkloze werknemers (geregistreerde arbeidsreserve) daalde in periode van 12 Vm 17 augustus van 240 tot 230, een afneming dus van 10. Het aantal werkloze werknemers in de sector bouwnijverheid steeg van 22 tot 32. Als gevolg van een voorzichtig perso neelsbeleid in deze sector nam de wrij- vingstijd van de ingeschrevenen (duur -nschrijvïng) iets toe, terwijl de door werking van de bestedingsbeperking bij vegenbouw ook enige invloed uit oefent op het aanbodcijfer. De werkloosheid onder de groep onge schoolden daalde met 20. voornamelijk door toeneming van het gelegenheidswerk in seizoengevoelige bedrijven. Hoewel het aanbod thans 80 hoger is dan op het over eenkomstige tijdstip in 1956, kan de werk gelegenheid nog zeer gunstig worden geacht. Een analyse van het aanbod geeft het volgende beeld: wrijvingswerkloosheid 170 seizoenwerkloosheid nihil en overige normen van werkloosheid 60. De vraag naar mannelijke arbeids krachten daalde van 745 tot 700 waarvan 245 betrekking hebben op jeugdige krach- De vraag naar arbeidskrachten in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven is nog zeer groot. •t aanbod van vrouwelijke is gestegen 95 tot 130. Deze stijging wordt voor namelijk veroorzaakt door de vergrote toeloop van jeugdigen die zich na de vakanties aanmelden. De vraag naar vrou wen is gestegen van 310 tot 320 Het is bekend, dat de behoefte aan huishoudelijk personeel groot is, terwijl ook de tekor- aan werkneemsters in de textielin dustrie en in mindere mate in andere bedrijfstakken groot is. De behoefte aan verplegend personeel is eveneens nijpend. offer i dat woord heeft voor het werk, dat deze dames hebben gedaan, be slist geen te zware inhoud. De dames ontvingen dozen bonbons mevrouw Rozier een enveloppe met In houd voor een daguitstapje met de leid- Vakantiebezigheden geven altijd zorgen Zuiderkwartier is nu weer ontslagen van die zorg. Op wel zeer prettige wijze! AGENDA VOOR LEIDEN Vestibule stadsgehoorzaal. 6 tot 10 uur: inschrijving voor uitdeling van haring en wittebrood op 3 oktober. Stadsgehoorzaal. 730 uur: feestavond van LFC ter gelegenheid van 50-jarig be- Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Haarlemmerstraat 129, 3 tot 5 uur: re ceptie H. de Winkel ter gelegenheid van zilveren jubileum bij H. Janse. L.F.C.-terrein, 8 uur: jubileum toernooi, verliezersronde om de derde en vierde prijs. Montgomerystraat. 7 uur: opening korf- balveldencomprex door wethouder J. C. van Schaik. Pieterskerk, 8.30 uur: orgelconcert door Wim van der Reyden, met mede werking van Henny Ravestein. viool. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. L.F C ^terrein, 8 uur: finale jubileum- toernooi Zaal Van Wijk, Hogewoerd 108, 2.30 tot 4.30 uur: receptie rijwielhandel C. van Leeuwen Vrijdag Station, 6.45 uur a.m.: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, per trein taptoe Delft. Bouwterrein verlengde Willem de Zwij gerlaan. 4 uur: eerste paal voor negende bouwplan van woningbouwvereniging „Ons Belang" Aula b.l.o.-school einde Marnixstraat, 3.30 uur: overdracht eerste- permanente volkstuinpark door burg. Van Kinschot aan Leidse bond van Volkstuindersver- enigingen. Tenl tellim Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens ln minia tuur. De wereld van het poppenspel". Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur eh donderdagavond van 7 30 tot 9 30 uur „Tijdgenoten van Verster." tot 22 sep- Van ladder gevallen Tijdens werkzaamheden in de Herv. school Pasteurstraat is een 38-jarige elek- triciën van een ladder gevallen. Met een verwonding boven het linkeroog en een e hersenschudding werd hij opgeno- Inkrimping van het tulpenareaal Dc kring „Midden Bloembollenstreek" an de vereniging „De Tulp" voelt niet 'cel voor de handhaving van het huidige ulpenareaal. Uit de stemming hleek. dat 06 van de 193 leden een „inkrimping" van Ie te beplanten oppervlakte met vjjf pro ent ten opzichte van 1956 noodzakelijk ichtten om weer tot een rendabele teelt e komen. LEIDERDORP WARMOND Tussen de bladzijden TRIANON. Aan het boek Geen plaats voor wilde dieren" van dr. Bernhard Grzimek, directeur van de dierentuin in Frankfurt am Main, hebben wij kort geleden 13 juli) ruime aandacht gewijd door de publicatie van een artikel van de auteur zelf in het Zondagsblad. Daarom l\jkt het niet nodig om uitvoerig terug te komen op het doel, dat dr. Grzimek wil bereiken met dat boek, zowel als met de film, die onder dezelfde titel deze week in Trianon draait. Dr. Grzimeks doel is, het zij nog kort gezegd, het wilde dier, dat zijn grote liefde heeft, te vrijwaren voor verdere uitroeiing, de mensheid ervan te door dringen hoe groot het gevaar wordt, dat men binnen afzienbare tijd nergens het wilde dier kan zien in zijn natuurlijke staat. Dr. Grzimek beëindigde z(jn artikel In ons blad met de woorden: „Ik besef, ik m(j met dit artikel de ergernis er verontwaardiging van heel wat mer op dc hals heb gehaald. Het valt ook niet mee de waarheid onder ogen te krijgen. Maar wanneer men de natuur en de die- Een Duitse firma is op het ogenblik bezig met de bouw van een kraak- gasinstallatie op het terrein van de stedelijke lichtfabrieken te Leiden. Dat is een zeer spectaculair werk. Op een betonnen fundering worden vier hoge torens geplaatst, die elk 23 ton wegen, zonder de bemetseling. Het zijn twee vergassers en twee oververhitters. In elke toren komt een vuurvaste bemetseling van 75 ton. Het kraakgas, dat Leiden uit Pernis betrekt, zal, als de installatie gereed is gekomen, hier nog eens gekraakt worden om een betere calorische waarde te verkrijgen. Voor de ver plaatsing van de torens zorgt een mobiele kraan van 40 ton, die niet minder dan 27 Vz meter hoog is. Foto N. van der Horst kele jaren geleden letterlijk in het huwelijksbootje stapte, en sindsdien de grille golven van het leven en de afgetakte Rijn be spiegelend aan zich voorbij laat gaan, troffen we van de week met een schepnetje op de loop plank van zijn woonboot. Zijn gezicht vertelde ons, dat we niets moesten vragen, omdat het al erg genoeg was, zodat we zwijgend toekeken, hoe hij telkens ver wachtingsvol het netje door de modder trok om even later teleur gesteld de donkere massa in het water terug te werpen. Onze vriend heeft de merk waardige gewoonte, dat hij 's mor gens aan het ontbijt al met de rampspoed van de wereld op de hoogte wil raken, en daarom leest hij een ochtendblad. Maar zijn brievenbus, die laag bij de grond is aangebracht, kon slechts met moeite de dagelijkse portie we reldnieuws verwerken, en vol wroeging heeft onze vriend maan denlang 's morgens om zes uur liggen luisteren naar de kranten man, die minutenlang moest wor stelen om de krant op de mat te krijgen. Toen won zijn sociale ge voel het, en enkele weken geleden brak hij de klep uit zijn brieven- een zoontje, dat zich nog geheel in het experimentele stadium be vindt. Zowel het illegaal gedepo neerde plasje op het vloerkleed als de eendjes op het water be groet hij met een verrukt: Oooh, moooooiiiieee, en dit knaapje ont dekte de ont-dekte brievenbus. Minutenlang keek hij verzonken door het kleine spleetje over de loopplank naar het straatgewoel, en toen probeerde hij of hij de brievenbus ook in omgekeerde richting kon gebruiken. Deze proefneming was juist ten volle geslaagd, toen wij langs kwamen, en onze vriend was wanhopig aan het dreggen naar het tientje, dat op een onbewaakt ogenblik van de tafel via de brievenbus naar de loopplank was verdwenen, waar een speels windje het naar de grillige golven had gebracht. Moeilijk paar honderd meter wegdek tegen, die volkomen aan de verwaarlozing zfjn prijsgegeven. Plotseling eindigt dan de fraaie asfalt-wcg en na een paar honderd meter schuivend grint met 'kullen en bobbels begint even onver wacht weer een uitstekende straatweg. Dit komt zo hebben we ons laten uitleggen omdat de provinciale be sturen jaar-in-jaar-uit kibbelen over de vraag, waar hun gebied precies op houdt; die paar honderd meter fun geert als „niemandsland", waar nie mand verantwoording voor wil nemen. Wij hebben dit toen als een ar chaïsch verschijnsel van verdeeldheid gezien, dat nog slechts ln uithoeken kon voorkomen. Totdat wij van de waar het als reserve bleef staan voor huwelijk, geboorte of onver wachte uitgave, en waar het een stille steun was voor de nationale •eek nds de ko« eloze W plotselini brugleuning, die vlak i de tol als In het duurde halve kilometer, dat i het we van de „kotelette Suisse" in een restaurant te Warmond, waar we ongetwijfeld vele H.B.S.-ertjes zouden hebben geïnspi reerd tot het kiezen van de journa listiek als levensroeping, wanneer zij ons bij het gezellige persdincr hadden kunnen zien zitten. Geheel vervuld van goede zaken en diepe gedachten fietsten we op een vergevorderd uur Warmond uit, richting Leiden, toen onverwacht de nacht in al zijn ver schrikking rond ons neerdaalde, bus, zodat er precies voldoende Tijdens een trektocht hebben we eens ruimte voor het ochtendblad ontdekt, dat er een bedroevend-slecbte kwam. samenwerking bestaat tussen bepaalde Nederlandse provincies onderling. Behalve een woonboot en een Wanneer men van Drenthe naar ochtendblad heeft hij echter ook Overijssel fietst, komt men ergens een in de duist bordje Leiden. Hoever zijn w(j nog van Europese integratie verwijderd; we hebben nog niet eens provinciale én gemeente lijke integratie bereikt. Makkelijk EN BUITEN dit gebrek aan samenwerking hadden we die avond toch al problemen genoeg om over te denken. Het gaat hele maal mis met de Nederlandse eco nomie, zoals ernstige hoofdartike len en sensationele koersberichten deze week hebben aangetoond. En de heer Kalemink, directeur van „Panagro", had ons de situa tie onder de „kotelette Suisse" nog eens helder uiteengezet. De heer Kalemink was bezorgd, maar hij zag toch nog wel een licht puntje: Er moet in Nederland meer worden gespaard. En hij vertelde, hoe voor de oorlog praktisch iedereen spaar de. Hoe weinig men ook verdien de, een gedeelte daarvan kwam op het spaarbankboekje terecht, De regering ziet het sparen kennelijk ook als een oplossing, want vooral het jeugdsparen wordt erg aangemoedigd. Maar enkele dagen geleden hoorden we wel een zeer unieke methode om het sparen te bevorderen. Er is een zeer groot bedrijf in Nederland, dat nooit salaris uit betaalt. Wie daar in dienst treedt, moet een spaarbankboekje heb ben, en iedere maand wordt het salaris door het bedrijf op dat boekje gedeponeerd. De perso neelsleden moeten dan naar de bank om het geld te bemachtigen en zij komen er praktisch nooit toe om het gehele bedrag op te nemen, omdat het zo léuk is iedere maand het overschot te zien groeien. Vraag /AMDAT het aan de grensstations dikwijls zo erg druk is, heeft de Nederlandse douane een systeem ge vonden om de controlediensten daar te ontlasten De bagage, die zich m de goederenwagons bevindt, kan door de reizigers meegenomen worden naar het station van bestemming en daar zijn dan enkele ambtenaren, die de controle verrichten. Omdat het drukte- probleem alleen 's zomers klemt, heeft Leiden gedurende deze tijd ook een controledienst; de heer A. Kraak, die in de winter, herfst en lente de in voer- en accijnzendienst van de Sleu telstad steunt en stut, had maandag j.l. stationsdienst, toen vier Duitsers zich met bagage bij hem meldden. Omdat er geen contrabande werden aangetroffen, verliep het onderzoek in de beste verstandhouding en mondde dit uit in een praatje. De Duitsers waren vol bewondering voor het groene uniform van de heer Kraak en toen een hunner de bronzen knopen met de stoere (leeuw erop zag, kreeg zijn blik een dromige uitdruk king. Hij moest een paar tnaal slikken, maar toen kwam het hoge woord er uit: of hij misschien een van die knopen als aandenken mocht hebben. Hele regimenten hebben zich tien tallen jaren vergeefs afgevraagd, waar de- knoop-van-de- kraag-van- de- jas- van-de-korporaal-van-de-week was gebleven en op school werd geleerd, dat dit allemaal bijvoegelijke bepa lingen waren. De knoop van het uni form van de heer Kraak zit echter nog steeds op zijn plaats, want de heer Kraak heeft een teleurgestelde Duitser in de sneltrein naar het Rijn land laten stappen. Rust EN ZO zoetjes-aan wordt Lel den weer universiteitsstad. Nog lopen de vreemdelingen in ademloze bewondering langs Gra vensteen en Rapenburg, maar in bepaalde kamertjes en zaaltjes worden al hele formulieren in gevuld en krijgen belangstellende nieuwelingen de meest uitge breide inlichtingen. En deze nieu welingen komen met opgetogen verhalen thuis. Zij hebben vreselijke geschiede nissen gehoord over de lijdens weg, die men moet afleggen voor dat men de zegeningen van „Mi- nerva" deelachtig kan worden, en zij hebben behulpzame oudere jaars ontmoet, die bereidwillig op de meest ingewikkelde vragen antwoordden. Zij zijn vertrouwelijk glim lachend vertrokken met de kame raadschappelijke afscheidsgroet „Tot over een paar weekjes" in de oren. En zij kunnen nog enkele weekjes van plezierige onwetend heid en ongestoorde rust door brengen. Maar de Leidse kappers zijn al glunderend hun scharen aan het slijpen! ren oprecht liefheeft, dan mag men een voudig niet langer zwijgen." Wij hebben nu zijn film gezien. Onge twijfeld bestaan de gevaren waarin de schrijver het wilde dier ziet. Maar het wordt uit verschillende fragmenten van de film ook duidelijk, dat dr. Grzimek niet schroomt om op zijn zachtst uitge drukt de werkelijkheid een kleur te ge ven, die overeenkomt met zijn persoon lijke visie op dit probleem. Men zal dat zelf kunnen constateren. Maar ontkend kan niet worden, dat in de film, die hij en zijn zoon hebben gemaakt, fantastische natuuropnamen voorkomen en dat „Geen plaats voor wilde dieren" technisch be keken de twee bekroningen, die hem ten deel vielen, volkomen verdient. (Tendentieuze, prachtige film van Afri kaans dierenleven). Schandaal in Sorrento LIDO. Dit is het verhaal van een politie-officier (Vittorio de Sica) in een klein Italiaans dorp, een officier, die voor zijn leeftijd zo energiek is, dat hij in zijn vorige standplaats niet goed gehandhaafd kon worden. Hij speelt graag en het liefst met knappe jonge meisjes. Hij mag dan zijn overgeplaatst, in de nieuwe standplaats, het dorp Sorrento, kan hij toch zijn affectie voor de vrouwen blijven demonstreren. Want in Sorrento woont een visvrouwtje, dat de bewonde ring van de officier, wat haar gratie be treft, alleszins verdient, maar dat aller minst op het lieve bekje is gevallen. Ze Is van de politie-officier wel gecharmeerd, maar aanvaardt de huwelijksreis door het leven uiteindelijk toch niet met hem, maar met de bescheiden, beschaafde auteur Antonio Cifariello. En daarmee is dan het lot van het visvrouwtje (Sophia Loren) bezegeld. Men begrijpt het al, dit Is een beweeg lijk, druk. soms wat al te tintelend film verhaal, waarbij de aantrekkelijkheden van Sophia Loren een ruime plaats in het beeld krijgen. Bij die aantrekkelijkheden kunnen we helaas geen speeltalent onder brengen, want Vittorio de Sica speelt mooie Sophia volkomen van het witte doek. (Vlotte, soms al te ondeugende film) Nattigheid Casino. Nog steeds blijft George Formby de trekpleister voor de pretentie loze humor. Zijn onhandigheid, waardoor hij in de meest onmogelijke situaties komt te verkeren, brengt een zeker deel van het publiek nog steeds in verrukking en zijn clichégrapjes oogsten eveneens een dankbaar succes. De film, die deze week draait verschilt weinig van zijn voorgangers. George Formby zingt er weer zijn toonloze lied jes zonder inhoud op zijn tokkelend gi taartje en een meisje ziet ook hier vol doende in hem om hem naar een veilig einde van de film te voeren. (Pretentieloos vermaak) Wraak der Geuzen REX. Robin Hood, wiens levensver haal jaren geleden al eens werd verteld ia een film, die goed beviel, had een zoon. die ook Robin heette, en die blijkbaar net als zijn vader het avontuur minde. Zodat het niemand behoeft te verwonderen, dat er na het succes van de Robin Hood sr.- film ook nog een filmprentenboek over Robin Hood jr. verscheen. Dat laatste prentenboek wordt in Rex vertoond. Om de goede herinnering aan senior niet te laten lijden is het beter om het junior- verhaal maar te laten voor wat het is, een poging om te parasiteren op de grote (Robin Hood sr. zou zich in zijn graf omdraaien als hp ztfn 20on in deze film -n). Kitty in de grote wereld LUXOR. Reprise van de avonturen ran een kapstertje in hoge politieke kringen. (Plezierig). Middagprogramma's CASINO. Hier blijft op het middag programma gehandhaafd de eenvoudige kinderfilm „Tiouwe kameraden", waarin het recht zijn loop krijgt en het goede wordt beloond. REX. Stan Laurel en Oliver Hardy grollen en grapjassen rond in een spe ciaal familie, ogramma onder het motto „Zet Je zet te, op zij". Een motto, dat „bad' gasten, als men begrijpt wat wij be doelen. wa; troost kan brengen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Harmen. z v C v d Plas en W Ouwehand; Hermanus Johannes, z v F Teleng en A v IJzendoorn; Sylvia Maria, W J Freriks en A J v d Berg; Petro- nelia, d v P v Leeuwen en P Distclvelt; Daphne, dvB de Groot en C M v d Brink; Jacob, z v J G v d Wetering en S Bekooy; Rudolf Pieter, z v J D v Roijen en M M v Soest; Willem Frederik, z v W F Corne- en E Overdijk; Maria Christina, d V C Groeneveld en P Koot. Overleden: E E de Wit, 72 jrechtge- Jte v P Kop, J J VUegenthart. 57 jr. ian; I Tuinhof de Moed, 73 jr. man; J A 1 Geerling8, 8 mnd., dochter Ondertrouwd: P Bulthuis en M Broalua; D J M v d Weljden en G H Til ie me; A A Schenk en E C J Boon; T Weber en T M Haastrecht; C Rhijnsburger en M de Wit; H C Jasperse en N P A Bos; B De- vtlee en M M J C Planken; J A Dulser en T H Seller; A A v Dijk en J v Wel; L v d Berg en T Verhoeven; G A W Baudoin en M B Douwes; P Singellng en C M Bijman. VOORSCHOTEN Zondagsdienst Predikbeurten Herv. Gem.: dorp 10 u. ds. Meijering, 7 u. ds. Hutlng van Gouda (Jeugddienst); Rijndijk 10 u. ds. De Vos van Katwijk aan Zee; Hulp en Heil 10 u. ds De Voogd van Delft

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3