CmSTWlM Hoe moet veehouderij aan haar trek komen Prof. dr. J. Verkuyi viert 25-jarig ambtsjubileum KANTTEKENING Gezond Toenadering tussen recht en vrijzinnigen 1 INNSBRUCK ■!i!| Puzzel mee 2 De monopolieheffingen (Van onze sociale redacteur) TVIINISTER Mansholt heeft on- langs op een landdag van de Nederlandse Bond van Land- pachters en Hypotheekboeren te Appelscha nog eens gemoti veerd, waarom het recente voorstel van het Landbouw schap Inzake monopolieheffin gen werd afgewezen. Zoals be kend hield het voorstel in de monopolieheffingen niet tot een maximum op te voeren en de voergraantelers een toeslag te geven tot aan de kostprijs of garantieprijs. Volgens DeLandbode ver klaarde de minister letterlijk: ..Het zou de boeren voortdurend afhankelijk maken van de schat kist. hetgeen eea gevaar voor de schatkist is. Bijslagen moeten al leen hulpmiddelen zijn, zoals dat op het ogenblik het geval is met de graanbijslag voor de lichte Eronden. Heeft de voorzitter van et Landbouwschap zelf niet ge zegd, dat de monopolieheffingen de hoeksteen van het landbouwbe leid zijn? Het systeem van bijsla gen zou dit jaar vijftig miljoen gulden aan de schatkist hebben Men vraagt zich af, aldus De Landbode, waarom er ook maar niet duidelijk bij werd verteld, dat de overheid dergelijke gelden niet beschikbaar wenst te stellen dan wel niet beschikbaar heeft. Want dat is misschien nog wel het meest doorslaggevend geweest. In principe kan men tegen de redenering van de minister moei lijk bezwaar maken. Een garan tiesysteem zonder toeslagen en zonder afhankelijkheid van de schatkist is natuurlijk veiliger. Ei* is echter een zeer bedenkelijk „maar" bij, dat ook bij het ad vies van het Landbouwschap door slaggevend was. Namelijk deze overweging: dat ook de veehoude rij die door hoge monopolieheffin gen haar kosten aanzienlijk ziet toenemen, aan haar trekken dient te komen. De Landbode citeert dan op nieuw de minister, waar deze op merkte: ,,Nu dit systeem (van bijslagen) niet gevolgd is, moet er een oplossing gevonden worden voor het vraagstuk, hoe de consu ment de kostprijs voor de vee houderij produkten zal betalen". De Landbode commentarieërt hierop, dat dit toch wel een erg magere aanduiding is van deze netelige kwestie, waarbij zo- In de jongste openbare vergade ring van het Landbouwschap is het harde verwijt gevallen, dat deze landbouwpolitiek het stempel draagt van een eenzijdig akker- bouwbeleid. Dat verwijt is niet mis. Het ware beter geweest als zelfs de schijn van zulk een ver onderstelde eenzijdigheid verme den was en de overheid bij het kiezen van een garantiesysteem voor voergranen zonder bijslagen en dus met hoge monopolieheffin- gen. tegelijk wat meer aandacht getoond had voor de consekwenties daarvan voor de veehouderij. Wat nu voor de akkerbouw, wat garantiesysteem betreft, kennelijk helemaal geen vraag meer is en duidelijk is uitgemaakt, hangt voor de veehouder nog te veel in de lucht. In een minder broksgewijze landbouwpolitiek had een en an- i inziens als een onafschei- Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, getiteld: Van ouderwets ge sproken Het blad vraagt zich al, wat de socialisten toch oeweegt oih tel kens wanneer er agrarische zaken in het spel zijn ..van die laten we zeggen ..amateurs" (lief hebbers) naar voren te srturen". Boer en Tuinder heeft hier op het oog het commentaar, dat gevolgd is op de uitspraak van minister Mansholt in de Eerste Kamer, dat alle cultuurgrond eigenlijk ge socialiseerd zou moeten worden. Wie leverden hierop van socia listische zijde namelijk commen taar: de ..pseudo-boer" Schermer- hom en de heer K. Voskuil, hoofd- STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) De kortst* an *oordmllqstm opleiding RESA-HILVERSUM (Bakende Schriftelijk* Cursus) voegd, dat de oud-minister financiën, de heer Van de Kieft in januari van dit jaar boudweg poneerde, dat de bestaande struc tuur van de landbouw in strijd is met elk gezond economisch prin cipe. Het zich uitspreken over bepaal de onderwerpen door niet-specia- listen acht Boer en Tuinder maar een ouderwets standpunt. En wat dit ouderwets betreft brengt de redactie van Boer en Tuinder nog eens in herinnering wat een week blad onlangs schreef over het so cialisme in Nederland. Het Neder landse socialisme werd hierin rondweg ouderwets genoemd. In plaats van met de nuchtere praktijk rekening te houden, blij ven de socialisten hier te lande trouw aan de (Marxistische) theo rie, aldus dit artikel. In Duitsland en Engeland is dit anders. Daar zijn de socialisten wel wijzer. Daar houden zij terdege met de realiteit van het economische le ven rekening. Geen wonder overi gens. In Duitsland en Engeland heeft men de afschrikwekkende voor beelden immers zo gezegd naast de deur. De praktijk van het rode re giem in Oost-Duitsland, het vol strekte falen van het socialistische beleid van de jaren 1945-1951 in Engeland: dat zijn allemaal wijze lessen, die de Duitse en de En gelse socialisten blijkbaar terdege ter harte hebben genomen. 4 t. 4 Werk va<n enorme betekenis voor kerken in Indonesië pROF. dr. J. Verkuyi, hoogleraar aan de theologische hogeschool te Djakarta Ds. W. G. G. Beerekamp en voorts door de zendingsdeputaten van de Geref. kerken speciaal belast met het werk van de lectuurdienst in Indonesië viert volgende woensdag zijn Overleden 25-jarig ambtsjubileum als predikant. Het is dan namelijk precies 25 jaar geleden dat prof. Verkuyi zijn intrede deed in zijn eerste gemeente, namelijk zTe Nunspeet is in de ouderdom van 69 Laren. jaar overleden, ds. W. G. G. Boerekamp, Voor prof. Verkuyi zijn de afgelopen 25 jaar bijzonder bewogen geweest;emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. het werk dat hij verricht heeft in deze jaren zowel in Nederland als in na ,„ae „-„ut,,,,* n,,^oOD Indonesië, in dienst van de kerk ls enorm geweest. En ook thans nog omvat KoldSwolde^ Zwammerd^ Lelu- het werk van prof. Verkuyi veel meer dan bovengenoemde twee functies warden Riinerkêrk en Nunsoeet' zouden doen vermoeden. j Zijn werkzaamheden en functies zijn legio, te veel om op te noemen. Prof. Verkuyi duidt zijn werkmethode gaarne aan met de term „wisselbouw", maar de kerken vrezen wel eens, dat het woord roofbouw hier meer toe passelijk is. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Giessen-Rijswijk C. J. Tissink te Middelburg, die bedank te voor Dussen, Emmer-Compascuum Engwierum, Hellendoorn, Nieuwerbrug en Opperdoes. Minister Suurhoff heeft het mes gezet in de uitgaven van zijn departement en dan wel speciaal voor zover het de afdeling volksgezondheid betreft. Zijn operatie heeft ruim een miljoen aan bezuinigingen opgeleverd, waar dan tegenover staat dat een on geveer gelijk bedrag besteed zal wor den aan de voorgenomen inenting tegen kinderverlamming. Een werke lijke bezuiniging heeft dus niet plaats. Hoe de reacties zullen zijn van de diverse verenigingen die minder sub sidie zullen ontvangen, is ons nog niet bekend. Hier en daar zal wel enig stof opwaaien, vooral in die plaatsen waar de wijkverpleegster zal moeten verdwijnen. In hoeverre de volks gezondheid door deze bezuinigingen werkelijk geschaad wordt, zal de toe komst moeten leren. We hebben wel vertrouwen dat het desondanks wel goed zal gaan. Want dit zal men moeten beseffen: men dringt er op aan dat de ovej bezuinigt en terecht. Maar elke go die geschrapt wordt doet ergens; al is het alleen maar bij diegen anders die gulden ontvangen i Want ergens is altijd wel een pi bele reden aan te geven waarot gulden wordt uitgegeven. De straks in te dienen begrotia| ons wijzer maken over dit allq het ziet er naar uit dat het eei zonde ontwikkeling wordt. Van lier - .en dei Bij Koninklijk Besluit is met ingat de dag, waarop hij zijn ambt 7* vaarden, benoemd tot lector j~ culteit der geneeskunde aan universiteit te Leiden, om onder! geven in de klinische scheikunq A. A. H. Kassenaar, thans t pelijk hoofdambtenaar bij de in- geneeskunde, tevens belast met h ven van onderwijs aan deze u is voor het tijdvak van 16 septemb» tot en met 31 augustus 1960 benoemd tot buitengewoon hooj in de afdeling der scheeps- en tuigbouwkunde aan de technische school te Delft, om onderwijs tej in de scheepsbouwkunde: dr. A. van Lammeren; Ijlings komt het Het lijkt wel of in een tijd van voorspoed en welvaart (en van de daaruit voortkomende vermate- rialisering die wel alle denken schijnt te beheersen) het Konink rijk Gods verder af is dan, ooit. „Verschraling van het geestelijk leven" is dan de term die dat EEN WOORD VOOR VAN DAAG V__ (heel zachtjes) uitdrukt. Jesaia heeft zijn wsvoudig wee uitgeroepen over het volk van Jeruzalem het lijkt wel of er van Gods volk niets meer zal overblijven. Wat gaat God nu doen? De profetie gaat verder: „Daarom heft Hij een banier op voor het volk in de verte en Hij fluit het tot Zich van de einden der aarde; zie, haastig, ijlings komt het!" Hoort ge het? God-s Koninkrijk komt toch en nog wel haastig, ijlings. Van waar? Ach, dikwijls niet uit Jeruzalem, uit de groepen waar men de gelovigbn verwach ten kan. God moet ze soms van verre roepen. En dat doet Hij, met grote haast! Zittend in de kerk zijt ge dan „een inwoner van Jeruzalem" of een van „het volk van verre"? i Geldt voor u het „wee" of ant- j woordt gij op het gefluit van God?; Haast u met het antwoord, want het komt ijlings! prof. Verkuyi, met grote dankbaarheid zullen terugdenken aan het vele en prachtige werk, dat prof. Verkuyi de afgelopen tientallen jaren heeft verricht en dan hebben we 'hier zowel de ker ken in Nederland als in Indonesië op het oog. Het werk voor de Indonesische kerk en het Indonesische volk heeft de vol le liefde van prof. Verkuyi. Zijn werk hier is voor hem niet in de eerste plaats i taak, maar vooral een grote vreug de. 0_ 9het missionaire werk onder de hier te lan de studerende Oosterlingen, waar, werd zo de eerste studenten-predikant vanv ge de Geref. Kerken, en ging zich 1937 geheel aan dit studentenwerk wij den door een beroep naar Leiden werk in Banjoemas op Java standplaats Poerwokerto. Ds. Verkuyi begreep toen reeds, dat zijn voornaam ste arbeidsterrein in Indonesië zou lig gen en hij nam het beroep aan, waai na hij in 1939 vertrok. Eerst legde hi, echter nog cum laude zijn doctoraal examen theologie aan de V.U. af. Van 1940 tot 1942 was hij in Banjoe mas werkzaam, waar hij ook als één der eerste predikanten door de Jappen werd geïnterneerd. De drie jaren van internering zijn voor ds. Verkuyi echter geen verloren jaren geweest. Hij getuigt hier zelf van. dat hij met blijdschap de gedenkt, waarin God hem Prof. dr. J. Verkïiyl De centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente van Arnhem heeft als vrucht van een reeds sinds Jaren gevoerd kerkelijk gesprek thans een besluit genomen, dat tot tastbare resultaten kan leiden. De rechtzinnigen verklaarden zich bereid tot een regeling te komen met de vrijzinnigen als de vrijzinnigen zich bereid zouden verklaren tot onderwerping aan het gezag van de Heilige Schrift. Zowel het afdelingsbestuur van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden, als beide voorgangers gaven deze bereidverklaring. De predikantvoorganger van de Vrijzinnige Hervormden zal nu predikant van de gemeente worden. De centrale kerkeraad zal een commissie van bijstand benoemen, die vrij- zowel als rechtzinnige leden zal tellen en die onder meer het kerkelijke gesprek zal voortzetten. Ds. W. C. F. Metz, de Vrijzinnige Hervormde voorganger, zal als predikant worden beroepen, ten einde, zoals de kerkeraad het heeft geformuleerd „de mogelijkheid er toe te openen, dat de Heilige Schrift en de belijdenis van de kerk weer voluit kunnen gaan functioneren in de gemeente, ook in betrekking tot de vrijzinnigen". menlijke arbeid en bezinning dreef hem toen tot dieper studie, ook al ontbra ken de boeken. Lectuurdienst Na de oorlog hebben de zendingsdepu- tanten van de Geref. Kerken in Neder land ds. Verkuyi speciaal beschikbaar gesteld voor de lectuur-dienst In Indo nesië. En met alle energie die ln hem was heeft ds. Verkuyi zich arui dit werk gezet.' Hij zag het enorme belang van dit werk. Een stroom van nlet-christe- lijke lectuur ging door het ontwakend Azië. Mlllioen-m hadden lezen en schrij ven geleerd. Maar aan christelijke lec tuur ontbrak het. Er waren ln Indonesië geen christelijke bladen en geen christe lijke uitgevers. Voornamelijk aan het werk van twee instanties heeft ds. Verkuyi zich toen gewijd de zogenaamde lectuurdienst i Midden-Java (Taman Pustaka Kristen) en de uitgeverij van de Raad van Ker-; ten. Taman gaat uit ken van Midden-Java en de Geref. j zending: zij beoogt de lectuurversprei- ding in de Javaanse taal. De Badan heeft als eerste secretaris een Indone- sier en ds. Verkuyi werd tweede secre- Enorm veel is er geschreven en talrij-l ke boeken zijn er in grote oplagen uit- gegeven, van dogmatische werken tot i, kleutervertelllngen. Wat betreft de', volks- en kinderlectuur en christelijke schoolboeken is er echter nog een gróót tekort. Toen ds. Verkuyi dan ook in 1948 Nederland kwam met verlof, heeft hij niet nagelaten op het belang mei-e financiën voor dit werk te wijzen. Hoe belangrijk zijn werk was en hoe zeer dit gewaardeerd werd bleek ook wel uit het feit. dat de wederopbouw van de zending der Geref Kerken hem met tijn gezin een vertjljf van drie maanden aanbood in Zwitser land uit erkentelijkheid voor zijn uit nemend zendingswerk, dat immers nog eel meer omvatte dan alleen de lec- u-dienst. Tijdens zijn verlof in 1948 promo veerde ds. Verkuyi aan de V.U. bij de zendingshoogleraar prof. dr. J. Bavinck op het proefschrift: Enkele aspecten het probleem der godsdienstvrij heid in Azië. Toen hij in 1953 wederom lof in Nederland was, werd dr. Ver kuyi door H.M. de Koningin in audiën tie ontvangen om Haar over zijn werk zaamheden nader in te lichten. In 1954 olgde zijn benoeming tot hoogleraar an de theologische hogeschool te Dja karta, welke hogeschool uitgaat van praktisch alle kerken in Indonesië. Van prof. dr. Verkuyi zijn tal van geschriften verschenen. Gaarne noe- wij: Gebedsleven, De absoluut heid van Gods openbaring in Jezus Christus, Onze verantwoordelijkheid tegenover Indonesië, Kerk en Jeugd De achtergrond van het Indonesische •raagstuk, Evangelisatie onder hogere standen en meer ontwikkelden. Kapi talisme en Communisme. De verdiensten van het werk var prof. Verkuyi werden ook erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Diaconale dag van Hervormde stichting In het Groothandelsgebouw te Rotter dam zal op 10 september a s. een diaco nale dag worden gehouden, die uitgaat van de Hervormde Stichting voor diaco naal maatschappelijk werk in Z.-Holland Ir H. G. Kuipérie, directeur van de Kui tuur-Technische Dienst in Z.-Holland leidt het onderwerp in „Zuid-Holland in beweging" (Delta-plan, Botlekplan, stads uitbreiding, satelietsteden, ruilverkave ling). Een tweede spreker zal de vraag beantwoorden wat de kerk plaatselijk regionaal antwoorden moet op deze v__ anderingen. die de samenleving zal onder gaan en welke taken voor de kerk haar organen hier liggen. 48 ,,-^at whs liefde", zei hij, „inspecteur, ik weet niet, of het wel juist is, dat ik van dit meisje hou. Ik heb er al eerder met u over gesproken, maar niemand dan zij wist iets van die micro foto's af. Niemand. En toch hebben ze me een uur geleden zo'n harde klap op mijn hoofd ge geven. dat ik er nu nog van suizebol en die er bovendien oorzaak van werd, dat de microfoto's ook verdwenen zijn." „Wellicht was die klap de beloning voor uw onbezonnen uitstel van vanmiddag," zei Zuckwal- ler, „maar waarom zegt u nu weer zo over haast, dat de liefde tot het verleden behoort. Dat kunt u niet werkelijk menen en uw houding van vanavond loochent uw woorden. Herr André Rost. Ik heb u al eerder gezegd. Fraulein Marianne is een meisje uit duizenden, een meisje om veel van te houden, om goed voor te zijn. om mee te trouwen. En ik ben er van overtuigd, dat zij niets, maar dan ook niets, te maken heeft met deze hele reeks van misdaden." André was niet zo doordrongen van haar on schuld. Hij moest zichzelf toegeven, dat hij heel graag aan die onschuld zou geloven, maar op dit ogenblik kon hij het nog niet. „Maar wie zou dan die overvaller van van avond hebben getipt, dat ik die foto's had ge vonden. waar zij ook al zo lang en zo vergeefs naar gezocht hadden." „Niemand," antwoordde Zuckwaller beslist, „niemand en Fraulein Van der Bi? zeker niet. Heus, Herr Rost, geloof Lie, ik ken Ae -i-nsheid ^Qaadóeló JAS VAN HOFWEGEN een beetje en alles rondom dit meisje is de on schuld zelf. Dat u juist op het goede ogenblik, voor de bende dan altijd, buiten westen werd ge slagen, kunt u rustig onderbrengen onder de ca tegorie „zeer merkwaardige samenlopen van om standigheden." De jonge man wreef zich in gedachten door het haar en bleef steken bij de pijnlijke buil. „Dat moet een behoorlijke klap geweest zijn," hij begon zich na de overtuigende woorden van de inspecteur langzaam beter te voelen, „één ding staat echter vast: Harold von Emsighofer heeft ook hiervoor een alibi. Hij kan het niet gedaan hebben." Het gezicht van Gustav Zuckwaller betrok. De wonderlijke mildheid, waarmee hij Marianne van der Bij's romantische gevoelens rondom dat uit stel had beschouwd, maakte plaats voor een gro te bitterheid. Zijn toon werd officieel: „In opdracht van de hogere autoriteiten heb ik vanmiddag Hott Ha rold van Emsighofer in vrijheid moeten stellen. De hoofdcommisssaris achtte geen termen aan wezig om hem voor die imklimming vast te hou den en hij vond het verdere bewijsmateriaal te schaars om een gevangenhouding van langere duur aannemelijk te maken. En zo is Von Em sighofer weer op vrije voeten." „Maar inspecteur, dat kan toch niet. Dat is toch je reinste waanzin." „Het is ook waanzin", zei Zuckwaller kort, ..maar de hoofdcommissaris had een planne tje. Hij dacht en denkt Von Emsighofer op een heel aparte manier te vangen. En voor zijn hoge autoriteit kan ik alleen maar nederig mijn hoofd buigen De inspecteur voegde kwaadaardig aan zijn wat schampere opmerking toe: „En toch zal Von Emsighofer me niet ontgaan.." André Rost vond het ogenblik gekomen op een ander, niet minder belangrijk onderwerp over te gaan. „Misschien wilt u er liever niets over zeggen. Herr Inspektor, maar is er al iets meer bekend over de moord op de man met het litteken?" Het vermoeide gezicht van Gustav Zuckwaller klaarde iets op. „Ja, we zijn in één dag verder gekomen met deze zaak, dan in al die dagen met de moord op Fritz Müller. Dat is nog steeds een volko men raadsel en bij Vogelkopje schijnt het nu reeds te dagen. Om te beginnen werd hij niet moord in de Völser Strasse." (Wordt vervolgd; COMMENTAAR Gemiste kans I ze indruk waar is, dat de slechtste grammo- foonplatenprogramma's voor de radio door degenen die het aan gaat, bedacht zijn met de mooi ste namen. Titels „Zingend de alpen door" of Driekwartsmaat bij de koffie" we noemen met opzet geen bestaande dekken meestal een lading van oude en gebarste platen, waarvan de noodzaak tot periodiek luchten de enige rechtvaardiging van de aanwezigheid op de draaitafel genoemd kan worden. We dachten er gisteravond aan, toen er, hoewel niet het zelfde, toch iets dergelijks ge beurde. De K.R.O. zond om streeks zes uur een programma uit van jazzplaten, die voor zichzelf zouden moeten spreken. Maar het was een schoot naast de roos. Of men brengt een pro gramma zonder toelichting dat kan zijn eigen pretenties hebben of wel, men brengt een programma, dat opvoedend beoogt te zijn. Maar daarvoor zijn dan toelichtingen, hoe sum mier ook, onontbeerlijk. Daarom was dit programma een gemiste kans. OPGAVE PUZZEL No. 1 Kruispasraadsel. Onderstaande woorden zó in het diagram passen dat een goed sluitend kruiswoordraad sel wordt verkregen. Af, ar, dag, er, fa, gom, Ir, kam, klam, nn, min, mos, nooit, op, pi, pak, partjj, panharing, pannekoek. ra, re., rad. rat, raap, silo, selva. T.T. toon. tronk, üs. OPLOSSING PUZZEL No. 100 Horizontaal: 2 leeuw, 4 trio, 5 rotan, 8 esp9 Aga, 10 pas. 11 kar, 13 ode, 14 teelt, 16 Edam, 17 engel. Verticaal: 1 prestatie, 2 lor, 3 wan gedrag. 6 ovaal 7 Aa. 12 re, 15 tel. Noodzaak defensie niet ontkend In het begin van dit jaar heeft de Generale Synode der N. H. Kerk een onder de Raad voor de Herderlijke Zorg ressorterende commissie voor de geeste lijke verzorging van dienstweigeraars in gesteld Met de insttelling van deze commissie heeft de Synode tot uitdrukking gebracht dat de kerk, evenals tegenover de mili tairen, een verantwoordelijkheid en een taak heeft tegenover dienstweigeraars en deze pastoraal heeft bij te staan. In 1952 toen de Synode een herderlijk schrijven over de vragen van oorlog en vrede heeft uitgegeven, heeft zij over hen, die menen militaire dienst te moeten wei geren het volgende gezegd ..aan hen. die •- hun geweten onoverkomelijke bezwa- i» hphhon teoön iedere j j oezwaren van godsdienstige dan wel van algemeen hu manitaire aard zijn, geeft de wet een uit weg die we aanvaarden als een kostbaar goed. Voor de kerk en de wereld kan een dienstweigeraar een teken zijn. dat de gewetens van de overheid en onderdaan scherpt. Dar. herinnert zijn weigering er ons aan, dat er een christelijke weerbaar- netd ts zonder wapenen, tot welke wij allen geroepen zijn door het Woord van Christus". Deze belangrijke uitspraken betekenen uiteraard niet. dat de kerk in meerder heid de noodzaak van de defensie in de huidige omstandigheden ontkent, doch houden wel in. dat zij de beslissing van de dienstweigeraar erkent en eerbiedigt. Novellette in F. gr. t. van Schumann (20 uur) Clara Wieck heeft, reeds lang voor zij Clara Schumann-Wieck heette, de componist Robert Schu mann tot tal van mooie .werken ge ïnspireerd, o.m. vele liederen en het Pianoconcert. Twee jaar voor zijn huwelijk in 1840 schreef Schumann voor piano zijn Novel- letter. Op. 21 met de verklaring- „Novelletten kan slechts iemand schrijven die zulke ogen kent als de jouwe, zulke lippen heeft be roerd als de jouwe kortovg, iets beters kan men wel maken, maar een evenbeeld moeilijk". Het zijn stukken in een romantisch-poëti- sche stijl, waarvan die in F gr. t. wel van een heel fijn en warm karakter is. Arthur Rubinstein speelt het werkje vanavond.' Veel nieuws brengt ook deze zater dagavond niel. Alleen besteedt de V.A.R.A. veel aandacht aan de Taptoe-Delft 1957. Deze militaire- muzlekshow wordt van vijf over half elf tot twaalf uur met een onderbreking door de nieuwsberich ten uitgezonden. De Missa Dona Nobis Pacem van Ernst Pepping wordt mor genavond van half zeven tot zeven uur uitgevoerd door het N.C.R.V.-vocaalensemble onder leiding van Marinus Voorberg Hilversum II). Het V.A.R.A.-luisterspel „Geen hoger beroep voor U", dat na de eerste uitzending 6 april jl. een diepe indruk achterliet, is morgenavond weer te horen van half tien tot kwart voor elf. De NC.R.V. zendt maandagmiddag om vijf over half vier de Cantate 104 „Du Hirte Israel höre" van J. S. Bach uit. Programma voor morgen ZONDAG 25 AUGUSTUS Hilversum X. 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber: 8.18 V.h. platteland: 8.30 Weer of geen weer; 10.00 Geestelijk le ven. caus; 10.15 Lichte muz; 10.40 Voordr. 1n„JXuziek; 1100 Gram: »-20 Cabaret. AVRO: 12.00 Gevar. progr. v.d. strijd krachten: 12.55 Sport spiegel: 13.00 Nws; 13.05 Meded. of gram; 13.10 Carillonmuz; 1.20 Koor- Zeven miljoen kijkei in Engeland Het aantal televisievergunnini dat in Groot-Brittannië is uitgere heeft in het kwartaal dat in juni dit jaar is geëindigd een specta laire toeneming te zien gegeven, zijn thans 7.119.509 bezitters van levisietoestellen hetgeen 203.253 n is dan het totaal dat er aan het de van maart was. Er zijn 143 den en districten in Groot-Brittan waar meer gecombineerde radio-tt visievergunningen zijn dan alleen diovergunningen. De cijfers die B.B.C. pas bekend heeft gemaakt nen aan dat er in het kwartaal ap juni drie miljoen minder radio-li teraars waren dan in de overe komstige periode van 1956. IKOR-uitzending Een kerkdienst van de Ned landse Protestantse Gemeente Berlijn, zoals die door het II enkele weken geleden over de zei „Freies Berlin" per televisie v uitgezonden, zal morgen door i del van een toen van het tv-schei opgenomen film ook door de Ned landse kijkers kunnen worden zien. D. uitzending zal echter zoals gebruikelijk om 5 uur, 1 om 7 uur beginnen. 11.25 Licht progr: in tuinder; 12.30 Lan 12.33 Lichte muz: 13.00 Nws; 13.15 Inst 13.50 Radiophllharm r V d vrouw; 15.15 M 16.00 Bijbeloverd king; 16.30 Pianoreci ters; 17.15 Lichte muz; 17.40 Bei 17.45 Regerlngsuitz: Rijksdelen Oven dr F C Kamma: Uit het gedachtenle van Papoea's in Nieuw-Guinea; lt Orgelspel; 18.30 Gram; 18.50 Boekbefl 19.00 Nws en weerber; 19.10 19.35 Het nieuwe lied voor huis. caus; 19.50 Gram; 20.00 I 20.20 Jeugdconc; 20.50 De afs dlngscentrum 1: 23.4524.00 Idem. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA v -Bdag 26 augustus 1957 van 18—20 Ludwlg van Beethoven. I. Symphonie nr. 1 in c gr. t. op. I Adagio Molto. Allegro con brio. Andsl cantabile con moto. Allegro molto el vace. Adagio. Allegro molito e vlvJ Tonisch Orkest van Berlijn olv.l •ene Fries II. Conce: plano lelm Kempff. pla) VARA: 17.(M radiozondagsblad. AVRO: 20.IK i Amus. muz; 20.45 Offenbach e js, hoorsp; 21.10 Gevar. progr; 22.10 Strijkork; 22.30 Gram; 23.15—24.00 Etherkoopjes. 12-55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. ïws; 13.10 Instr kwint, en solis 13.45 Boekbespr; 14.00 Grs 16.20 Sport: 16.30 Vespers NCRV: 17.00 Gereformeerde kerkd: 18.30 Vocaal 19.00 Nws. uit de kerken; 19.05 Gr 19.30 Het evangelie en het gewone 1- KRO: 19.45 Nws: 20.00 Cabï Ut. kal: 23 00 Nwi ouae aag. caus; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Gram; 10.45 BaUroomork: 11.15 Bariton en piano: 11.30 V d kind: 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinb me- 33 V h platteland; 12.38 Gram: ooi, Symphonie Ork TIPS uit het buitenlan Dc wekelijkse gemeentezang uoj de B.B.C. Light Programme luon morgenavond om half negen ui gezonden vanuit de Wesll Chapel in Helston (1500 en 2 meter). Om kwart over tien zondagavoi besteedt het Britse Light Progr*» me nog een kwartier aandacht aJ de christelijke liederen. In dit pil gramma „Think on these think wordt nader ingegaan op d« muzil en de betekenis van de geestelijl liederen. De vierde Symfonie van Brahma I E mineur wordt zondagavond o kwart over negen uitgevoerd vol Engeland (330 meter). 13.00 i V d ind; 13.2' 14.25 Vlieg er eens ultl 15.20 Gram: 15-35 Zestig minuten voor boven de zestig; 16-35 Pianotrio; 17.00 Pianoduo; 17.20 Va- kantietlps; 18.00 Nws en coram: 18.20 Lichte muz: 18.50 Gram: 19.10 Act: 19.20 Gram: 19.45 Regerlngsuitz: Landbouwru- briek 1. Het bewaren van uien; 2. Het monsteren van vee: 3. Als de hennen aan de leg gaan; 20.00 Nws: 20.05 Pro- menadeork. klein koor en soliste; 20.45 Horen en bezorgen; 21.25 Pianotrio: 21.50 De ontwikkeling van de Sowjet-economie idorgelspel: 22.25 op reis Een stevige televisie-uitzendl vanavond. Na het journaal en interview door Jacques Idserda 1 onbekende Nederlanders, presente de KRO onder regie van Jc Valk „Duel om Barbara", zikale comedie van Tom ren met als uitvoerenden verschiïïêf de acteurs, actrices, zangers, l ressen. orkesten en koren. Als senspel een van de filmpje: Glissenaar en Peter Pennarts. die e expeditie maken en nu in India ten. Ten_ slotte nog een reportaé 10.30 Esthetische etherleergang; 11.15 MAANDAG NCRV: 20.30 Film; 20.40 x-« tandverzorging; 21.05 FUmrubrii Cabaret; 21.50 Dagsluiting ■ogr ovj

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2