Zesde vloot is in staat tot atoomoorlo g voering Wij NAVO-schepen moeten Oostzee wegblijven uit EEN HARDE NOOT OM TE KRAKEN paraatde klok rond zijn zegt admiraal Brown Acht maanden voor schuld aan het Iller-drama Moet Kadar als premier aftreden Ongerustheid over inrichting van steunpunten Kapitein van Bergsingel twee maanden geschorst De les van Londen ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG *iONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG ^JBBB DONDERDAG 3 BE 4 /if 5 /if 6 *1 7 fjl 8 IJ 9 [Jl 10 /»J 11 M /2 SEPTEMBER^ BsePTEMBERW f SEPTEMBER^ fSEPTEMBER^ ^^SEPfgMBER# JfsgPrEMflt/ffi '^^SEPTEMBER^^ ^SEPTEMBERfa SEPTEMBERJSEPTEMBER VREDENBURG Huishoudelijke en luxe huishoude lijke artikelen: Gebruiksartikelen en onderhouds middelen. Glas. aardewerk, porse lein. kristal. Luxe metaal- en hout waren. bestek, kunstnijverheids- en religieuze artikelen Muziekinstrumenten Kleinmeubelen. spiegels, schilde rden. lijsten, woningtextiel Goud. zilver bijouterieën - Uur werken - Rokersbenodigdheden a cosmetica. toilet- Speelgoed - Sportartikelen Voedlngs- en genotmiddelen Handelsinformaties. voorlichtingsdiensten CROESELAAN Elektrische huishoudelijke appa raten en verlichtingsartikelen, klein Installatiemateriaal Kantoormachines, administratie systemen i Kantoormeubelen, archief- en magazijninrichtingen i Telefonie- en oproepsystemen i Kantoor- en schoolbehoeften 1 Drukwerk, reclamemateriaal en - ontwerpen - Verpakkingsartikelen Naai- en breimachines voor huishoudelijk gebruik Woningtextiel, kleinmeubelen Expositie en demonstratie op het gebied van transport met containers Handels-informaties, voorlichtingsdiensten Oe beurs is geopend var 9-5 uur. Toegangsprijs - ook voor eerste twee dagen - I 2.- Catalogus I 2.50, verkrijgl aan de loketten. (Van onze speciale verslaggeve ALFRED VAN SPRANG) Met de Zesde Vloot in de Middellandse Zee,augustus 1957 flCE-ADMIRAAL Charles R. Brown is een machtig man met grote verantwoordelijkheden. Hij voert hel bevel over een indrukwekkende vloot van meer dan vijftig moderne oorlogsschepen en vijfentwintig duizend man in een uiterst belangrijk maar tegelijk uiterst-explosief deel van de wereld. Hij maakt echter meer de indruk van een kapitein-van-de-grote-vaart in ruste als ik hem voor het eerst ontmoet zijn ruime, huislijk-ingerichte hut vol snuisterijen, poppen in nationale klederdracht, schilderijen v zeegezichten en klimplanten langs het plafond aan boord van zijn vlaggeschip: de zware kruiser IISS SALEM. y,c - Evenwicht in de Middellandse Zee TAE WOORDEN die deze rustige, niets om show gevende man met de drie zilveren admiraalssterren op de boord van zijn khaki overhemd spreekt, laten echter niets aan duidelijkheid te wensen over de ernst en toewijding waarmee hij zijn moeilijke taak opvat. „De Zesde Vloot heeft verschillénde taken. Een ervan is het brengen van evenwicht in het gebied om de Middellandse Zee. Een andere is het steunen van de Amerikaanse politiek in dit deel van de wereld en het beschermen van Amerikaanse burgers en belangen hier. Wij zijn dan ook ingesteld op het uitvoeren van velerlei opdrachten, variërend van een voudig vlagvertoon in de haven van een vriendschappelijk-gezinde mo gendheid tot het afleveren van atoombommen diep in het binnenland van de vijand Het noemen van het woord atoombom men leidt natuurlijk tot de vraag of de vloot dan over atoombommen beschikt. Het is uiteraard niet de eerste keer dat deze vraag aan de admiraal gesteld wordt. Hij is er dan ook geheel op voor bereid en heeft zijn stereotiepe antwoord klaar. „Alles wat ik kan zeggen is dat de vloot de mogelijkheden van atoomoorlogvoering heeft. Als we bevel van hogerhand krij gen kunnen we er onmiddellijk toe over gaan De admiraal steekt het verder niet on der stoelen of banken dat de Zesde Vloot ook om andere redenen een macht Is Waar Iedere vijand terdege rekening mee tal moeten houden. „WU z|jn een zeer harde noot om te kraken en wie ons aan valt kan er zeker van zijn dat we met alles wat we hebben zullen terugslaan. En we hebben heel wat „Bent u bang voor een herhaling van Pearl Harbour „Ja. want het element van de verras sing is altijd in het voordeel van de aan valler. maar als het aan m|j ligt zal er hier geen tweede Pearl Harbour zijn. WU lijn paraatdag In, dag uitde klok rond!" DRIE VLOTEN-CV-ÉÉN "PR BESTAAT weinig twijfel aan dal de Zesde Vloot een harde noot om te kraken is. Eigenlijk zijn het drie vloten- In-één, die nog met een vierde uitgebreid kunnen worden als dat nodig is. In de eerste plaats is er de luchtaanvalsvloot bestaande uit twee enorme vllegkamp- ichepen met bijna tweehonderd vliegtui gen van allerlei soort (waaronder straal vliegtuigen die zonder tussenlanding heen en weer naar Moskou kunnen vliegen), twee kruisers, twee onderzeeërs en twin tig borpedobootjagers. Dan is er de amfibische vloot waartoe onder andere behoren een commandoschip, bransport- achepen (die 1700 voor atoomoorlogvoering opgeleide mariniers vervoeren), landings- Ichepen, een drijvend dok en antl-mag- hetische mijnenvegers die geheel hout en anti-magnetische materialen Taardigd zijn. En ten slotte 16 er de be- Voorradingsvloot met tankers, vrachtsche pen, vriesschepen. enz. Dat deze moderne armada paraat i* heb Ik gedurende de tien dagen aan boord van verschillende schepen ervan ftunnen ervaren. Meer dan de helft van de tijd wordt besteed aan oefenen om de snelheid en doelmatigheid op te voe ren. Die oefeningen stellen hoge eisen aan alle opvarenden van de admiraal die verantwoordelijk is voor het geheel tot de eenvoudige matroos aan het roer van de nietige mijnenveger. Het is geen uit zondering als de kapitein van een schip niet meer dan twee flur slaap per nacht krijgt. En dat verscheidene nachten ach ter elkaar. De mensen onder hem komen er meestal iets beter af maar dat wil allerminst zeggen dat zij het gemakkelijk hebben. Op de vliegkampschepen zijn werk dagen van achttien tot twinitg uur nor maal. Als er dan ook even niets te doen is kan men overal op het schip mensen zien liggen slapen. Ook aan de vliegers worden hoge eisen gesteld. Zij vliegen zowel overdag als 's nachts en onder alle weersomstandigheden. Het valt niet mee om in een aardedonkere nacht als een woelige zee het landingsdek meters op en neer beweegt een snelle straaljager netjes op dat kleine stukje vastigheid neer te zetten. Maar zij doen het zoals iedereen dat wat er van hem verwacht wordt. Men denkt wel eens dat Amerikaanse militairen een vrUgevochten herelcventje van in luxe en comfort nietsdoen leiden. Dat geldt zeker niet voor het personeel Vice-admiraal Charles R. Brown, commandant van de Amerikaanse Zesde Vloot. De Amerikaanse Zesde Vloot is van geen enkele haven in Europa afhankelijk en wordt geheel met eigen schepen uit Amerika be voorraad. De foto toont een vrachtschip, dat twee torpedo- bootjagers in volle zee bevoor raadt. van de Zesde Vloot. Bovendien werkt met grote toewijding en hart vooi zaak. En onder een onopvallende strenge discipline. ZELFSTANDIG T^R KOMT natuurlijk heel wat kijken om vijftig schepen en vijfentwintig duizend mensen van alles wat zij nodig hebben te voorzien. Daar men niet het risico wil lopen dart de Europese havens in geval van een conflict voor de vloot onbereikbaar zijn en daardoor de bevoor rading van de vloort ih gevaar zou kunnen komen heeft men besloten de vloot geheel van de Verenigde Staten uit te be\ raden. Alles wart er aan boord gebruikt wordt van de speciale benzine die de straalvliegtuigen in hoeveelheden vijftienhonderd liter per uur opdrinken tot de torna tensla die de bemanning eet komen met eigen schepen uit Amerika worden in volle zee overgeladen. Dat op zichzelf is een operatie die v voorbereiding en vakmanschap eist, nu daar schrikt men niert voor terug. Aan de andere kant wint de Zesde Vloot daardoor sterk aan zelfstan digheid en mobiliteit. En dat is na tuurlijk voor een vloot van het groot ste belang. „Ik wil geen Achilleshiel.zegt admiraal Brown als we over deze bevoorrading en het ontbreken van bases in Europa spreken. Het is een van de vele bewijzen dat het Ame rika ernst is met deze vloot. En met de taak die het in het gebied om de Middellandse Zee op zich genomen heeft. Boeren contra minister De Franse regering hoopt maandag het plan tot bevriezing van de prijzen, oi Franse frank te redden, gereed Ie hebben. Hiermede hoopt de minister van finan ciën de werknemers te kunnen'beteugelen in hun eisen voor loonsverhoging. Het zijn vooral de boeren, die de mi nister van financiën zorgen baren. Zij nen een hecht aaneengesloten front eisen een epoedbijeenkomst van de Nationale Vergadering om de economi sche maatregelen van minister Gaillard aanzien van de landbouw ongedaan te maken. Reeds i6 aan de afdelingen van de boerenbond medegedeeld, -dat de leden zioh geréed moeten houden voor een actie, waarbij geweigerd wordt de pro- dukten aan de markt te brengen. Russische schepen onheus bejegend' Marinevaartuigen en vliegtuigen westelijke landen hebben de Russische kruiser Mijhail Kutazof en torpedoboot- jager Bezukoriznenny op provocerende wijze bejegend, schrijft het Russische marineblad Sowjetvloot. Britse en Westduitse militaire vliegtui gen vlogen op masthoogte boven de sche pen, die op weg zijn naar Albanië. Bo vendien hebben Deense onderzeeboten de vaartuigen geregeld onder controle ge houden, aldus meldt het Russische blad. Ook bij de doorvaart door de Straat van Dover stonden de Russische oorlogssche pen onder controle. Het ergste was nog, dat een niet ge- identificeerde motorschoener geprobeerd heeft een botsing te forceren. Maar het gelukte niet. De Russische oorlogssche pen. aldus nog steeds het Sowjetblad. hebben met goed gevolg een poging tot uitlokking van „een internationaal schan daal" kunnen verhinderen. F rans-E gy ptisch gesprek maandag in Genève In Genève zullen maandag besprekin gen beginnen tussen Frankrijk en Egypte over de schadevergoeding, die Egypte eist voor de Frans-Britse aanval op Port Said. Er zullen tevens handels- en finan ciële besprekingen worden gevoerd. Het is 't eerste officiële contact tussen beide landen sinds de Suez-crisis. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Egypte een schadevergoeding van on geveer 320 miljoen gulden eist. Frankrijk wil spreken over mogelijke schadever goeding voor vijfhonderd Franse, of ge deeltelijk Franse maatschappijen, die door Egypte zijn genationaliseerd. Twee beklaagden vrijgesproken correspondent 1 AP ZOEK irheid het v tragische ongeluk, dat op 3 juni aai 15 recruten der Westduitse Bundeswehi het leven kostte (zij verdronken tijden; een oefening waarbij de rivier de Illcr moest worden doorwaad), heeft het land- gerecht In Kempten gisteren zijn in kringen der Westduitse strijdkrachten met spanning tegemoet geziene vonnis geveld. Het achtte de 23-jarige officier Dieter Julitz schuldig aan 15 ge vallen van dood door schuld deelde hem voorwaardelijk met 'n proef tijd van vijf jaren tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van de twet maanden voorarrest. De eis was vUftici maanden. De twee luitenant Schaf fier - cn een jaar De rechtbank erkende, dat zij de toe dracht van het ongeluk niet volledig heeft kunnen reconstrueren. Zij stelde vast. dat de betrokken recruten zich allen vrij willig bij de parachutisten hadden ge meld en er dus rekening mee houden, dat er bijzondere eisen zouden kunnen worden gesteld. Echter week Julitz af van de oefening, toen hij zijn sectie bevel gaf, de Uier te door- Dit stond los van de omstandigheid dat de bataljonscommandant het doorwaden de rivier had verboden en dat Julitz dit verbod niet kende. De rechtbank acht te het onverantwoord, dat hij naliet zich Janos Kadar heeft volgens berichten udrt Wonen, bij zijn jongste besprekingen Kroesjtsjef in Moskou, opdracht gekregen om het premierschap op te geven en uitsluitend te wijden aan de taak die hij heeft als eerste seoretaris van de Hon gaarse communistische partij. Het blad Wiener Zeitung weet te melden, dat Ferenc Münmeh, de vice-premier, wordt genoemd als toekomstig premier. De New York Times, die ook melding maakt van de geruchten, noemt Münnich een stalinist, die tijdens de Hongaarse op stand nooit heeft gewankeld in zijn trouw aan Moskou. „Een verandering aan de top van de Hongaarse regering kan wel licht ten doel hebben, de illusie te wek ken, dat er Boedapest een liberalisatie proces aan de gang is, zulks met het oog MOSKOU IS ERNSTIG BEZORGD' BONN, zaterdag. (Van onze correspondent) N VERBAND met de N.A.V.O.-zeemanoeuvres die in de noordelijke wa teren van Europa worden gehouden en waaraan behalve Deense en Noorse ook Westduitse zeestrijdkrachten deelnamen, heeft de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnoff, op het Westduitse ministerie van buiten landse zaken de „ernstige bezorgdheid" van zijn regering kenbaar gemaakt over de inrichting van N.A.V.O.-steunpunten in het Oostzeegebied. Am bassadeur Smirnoff had een onderhoud met minister vari buitenlandse zaken, dr. von Brentano, over de momentele stand van de Russisch-West- duitse betrekkingen, vooral in verband met de thans reeds tweemaal ge schorste onderhandelingen in Moskou (die maandag worden hervat). De Russische demarche met betrekking tot de N.A.V.O.-zeemanoeuvres en -steun punten in het Oostzeegebied heeft naar ik verneem, niet het karakter gehad van een formeel protest, doch moet worden gezien in hef licht van de Russische visie. dat de Oostzee feitelijk een territorium Ij. dat zo niet als Russisch „Mare Nostrum' dan toch wel als „mare clausum" moei worden beschouwd, waarover de Sowjet- unie en haar satellieten de hegemonie uit oefenen en desnoods nog enige zeggen schap willen overlaten aan Denemarken en Zweden, maar Noorwegen heeft niets in de Oostzee te zeggen en de N.A.V.O, moet er helemaal uit blijven Minister ven Brentano heeft ambas sadeur Smirnoff toegezegd, dat hij zou onderzoeken of de Sowjetunie aanlei ding heeft voor de tot uitdrukking ge brachte bezorgdheid. De Sowjetrussische houding zal ter kennis worden gebracht van de N.A.V.O.-partners. Strategisch belangrijk De Russische demarche is vermoedelijk niet alleen uitgelokt door deze N.A.V.O.- zeemanoeuvres, doch ook door de recente indiensttreding i de c Westduitse duikboot en de bouwopdracht eerste Westduitse torpdeboortjagers. Het behoeft geen bijzondere strategische ken nis om te voorzien, dat in geval van een gewapend conflict de Russen zullen trachten om door de Oeresund, de Grote Belt en het Kattegat hun duikbootwapen naar de Noordzee te brengen en dat de N.A.V.O.-zeestrijdkrachten in dit gebied (voornamelijk bestaande uit Noorse. Deense en Westduitse eenheden) zullen trachten dit te verhinderen. Derhalve is hert geen wonder, dat 13 van de voorgenomen 21 Westduitse ma rine-eskaders tussen Kiel en Flensburg aan de Oostzee zullen Worden samenge trokken. N.A.V.O-torpedobootjagers en mljnen- leggers zullen helpen de 450 Russische duikboten de weg naar de wereldzeeën te versperren. Daarmede worden In Rus sische ogen de havens Kiel, Flensburg en Lübeck automatisch „steunpunten der N.A.V.O.", waartegen de Russen bezwa ren hebben. In de ogen der Westduitse marine- experts daaronder de Inspecteur van de marine, vioe-admiraal Ruge Is de strategische positie gangen de belangrijk; In september zal i in Kiel i de Oostzee-ult- in Noord-Europa, bestudering van geallieerde commissie -orden gevormd, terschap van de Britse admiraal sir Camp- bel-Walter. Ook dit geeft de Russen re den tot hun thans geuite „bezorgdheid". op de behandeling van het rapport Hongarije in de V.N.", aldus de New York Times. Ook Amerikaanse atoomproef Boven de woestijn van Nevada hebben Amerikaanse experts gisteren de dertien de atoombom in het programma 1957 tot ontploffing gebracht. Het wapen had een vernietigende kracht van 10.000 ton t.n.t., de helft van het vermogen var de atoombommen uit de tweede wereld oorlog. De bom hing aan een ballon on geveer vijfhonderd meter boven de grond. Zoals wij gisteren in een gedeelte var nze edities reed6 meldden, heeft de Sow jetunie donderdag in Siberië opnieuw eer kernwapen tot ontploffing gebracht. Ruim honderd doden in Algerije Vier leldere van een groep nationalis tische Algerijnse strijders zijn in de om geving van Oran gevangen genomen, na de Fransen de gehele gewapende troep overmeesterde. Er vielen vijftien doden onder de opstandelingen. Elders werden nog honderd rebellen gedood. Door de Algerijnen zijn gisteren een Fran6 gezinde sheik en zijn zoon ver moord. Drie politie-agenten, die ln een patrouilleerden werden doodgescho- Het grootste droogdok van Europa, dat in 1941 in Hamburg voor de Kriegsmarine is gebouwd en na de tweede wereldoorlog door de geallieerden gedeeltelijk is ge sloopt, zal worden hersteld. Het ldgt in de bedoeling het droogdok te gebruiken voor het repareren van supertankers. Het droogdok is 326,5 meter lang en 56 meter breed. Schuldig geacht aan vergaan van schip bij Algerije De kapitein van de 400 ton metende I kere nacht de kuat niet te dicht te m Rotterdamse kustvaarder Bergsingel, van den. Toen het schip strandde, had Bergsingel, de N.V. Invotra, de 35-jarige J. H. i der Varst uit Roermond, 16 door de R; voor de Scheepvaart voor 2 maanden de bevoegdheid als kapitein op een zeeschip ontnomen. De kapitein werd schuldig geacht aan het vergaan van zijn schip, dat op 20 april voor de kust van Algerije was gestrand. Enkele weken geleden had de hoofd inspecteur voor de scheepvaart geadvi seerd, deze gezagvoerder zijn bevoegd heid gedurende een maand te ontnemen De Bergsingel werd opgegeven, nadat een bergtng6vaarbuig wekenlang had ge tracht de kustvaarder vlot te slepen. Ook de lading, bestaande uit 700 vlerkante meter gezaagd hout, ging geheel verloren. Zowel de hoofdinspecteur als de raad waren van oordeel, dat de kapitein zon der dringende noodzaak te dicht onder de kust gevaren heeft Het motief, dat het waarnemingshorloge niet goed was en hij dus geen zuiver zonsbestek had kunnen nemen, werd niet sterk geacht Het echolood werkte niet goed en de kustlichten brandden niet. Dit hadden juist redenen moeten zijn om in de don- de- Toen het schip strandde, had de kapitein de wacht. De raad achtte het een beleidsfout de kapitein, dat hij, nu zijn koers dicht langs de wal zou voeren en hij geen goed bestek had verkregen, niet vóór donker flink heeft uitgestuurd. De raad wijt dc ernstige ramp derhalve aan de schuld van de kapitein. Een jaar eerder, op 1 mei 1956, had de Bergsingel met een lading kippengrit aan boord bij de Zweedse kust op onverklaar bare wijze ernstige lekkage opgelopen. Dezelfde kapitein had het schip toen aan de grond gezet, om zinken te voorkomen. Ook in dit geval werd uitspraak gedaan en nu hadden zowel de hoofdinspecteur als de raad alle waardering voor het op treden van kapitein Van der Varst. Kolonel A. A. M. van Rest heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gistermiddag het commando over de tweede tactische vliegbasis van de Kon Luchtmacht overgedragen aan kolonel W J. Kramer. Dit geschiedde met het ge bruikelijke ceremonieel op het vliegveld Eindhoven. er van te vergewissen of de manschappen allen konden zwemmen. Julitz die in zijn slotwoord de na bestaanden van de verongelukte recruten om vergiffenis vroeg had de gevolgen van zijn bevel niet kunnen voorzien, maar had naar het oordeel van de rechtbank te laat het bevel gegeven de doorwadings-oefening af te breken, nl. eersrt toen hij zelf als geoefend zwemmer en potig ex-polirtdeagent zich bijna niet meer staande kon houden in de snelstro- mende rivier. In de mildheid van het vonnis (uit men selijke overwegingen heeft de rechtbank Julitz 'n gevangenisverblijf willen bespa ren en hem een zeer lange proeftijd ge geven) ligt opgesloten, dat de rechtbank de tragische keten van ongelukkige om standigheden, die leddde tot de dood van 15 jonge mannen zwaarder heeft willen laten wegen dan de aanwijsbare nalatig- rJ,ERWIJL DE besprekingen op de Lon- dense ontwapeningsconferentie zich nu al maandenlang voortslepen en alles erop wijst, dart de onderhandelaars er voorlopig maar een punrt achter zuiden zebten, gaan de kernproeven ononderbro ken voort. Nauwelijks was bekend, dat de Sowjetunie diep in Siberië een kernwapen tot ontploffing had gebracht, of uit Nevada werd gemeld, dat de Amerikanen voor de dertiende maal in de nu aan de gang zijnde serie een atoomprojectiel deden ontploffen. De ene maal maken de Russen melding van nieuwe ontwikkelin gen, de volgende keer doet Amerika mel ding van belangrijke resultaten. Toen al weer geruime tijd geleden de afgevaardigden in de ontwapeningscom missie der Verenigde Naties zich voor do eerste maal rond de tafel hadden gezet, ging er een zucht van verlichting op in de wereld. Tf/"IJ ZIJN NU een paar maanden ver- der en van het optimisme is weinig overgebleven. Het heeft plaats gemaakt voor een algemene onverschilligheid, ja, voor een pessimis- t Verklaarde tische stemming, om- uitzicht dat meer go- looft, dat er nog een» resultaten zullen worden bereikt. Het is in Londen al die tijd een spel van zet en tegenzet geweest. Rusland beweert, dat de westelijke mogendheden de besprekin gen traineren, omdat zij in feite helemaal geen ontwapening willen. Het Westen zegt hetzelfde van de Sowjetunie. Langzamerhand weet niemand meer precies wat de ene partij nu wil en de andere. Er zijn zoveel voorstellen gedaan, van beide kanten, dat het moeite kost precies de wederzijdse standpunten te om schrijven. Het schijnt zelfs dat de onder handelaars er zelf niet helemaal meer uitkomen. Gisteren werd bericht, dat over ongeveer een week de westelijke mogend heden aan Zorin, de Russische afgevaar digde, een overzicht zullen overhandigen van de voorstellen, welke sinds april door de Amerikaanse gedelegeerde, Stas- sen. zijn gedaan. Dat zegt wel voldoende. ITORTE TUD HEEFT het erop geleken. dat Ln Londen de dienst zou worden uitgemaakt door de twee grootmachten: de Ver. Staten en de Sowjetunie, met uitsluiting van de andere westelijke mo gendheden. Voorlopig is dat gevaar afge wend, dank zij de vasthoudendheid van Engeland en Frankrijk. Maar dc kans be staat nog, dat ten slotte Amerika het oordeel van deze landen negeert en een zijdig met Rusland tot het sluiten van een akkoord overgaat. Men kan er dan op rekenen, dat de meeste cn de meest vér strekkende concessies beslist niet door de Russen rullen worden gedaan. Maar laten wij hopen dat het zover nooit 2»! komen. Het volslagen gebrek aan vertrouwen is de oorzaak van deze praktisch mis lukte ontwapeningsbesprekingon. Wij durven het zelfs veel scherper te zeggen: indien het Westen ook maar enig vertrou wen zou stellen in de bedoelingen van de Sowjets, dan zou het een misdaad begaan Jegens de volkeren, namens welke de gedelegeerden ln Londen aan het praten zijn. De harde werkelijkheid van na de oorlog is er het bewijs van, dat elk ver trouwen misplaatst is en dat men er be drogen mee uitkomt. De ontwapeningsconferentie gaat steeds eer lijken op een propagandastunt van hert Kremlin. Het lijkt zo mooi, het voor- Zorin om voor den duur van twee of drie jaar onvoorwaardelijk en onmiddellijk alle proeven met kernwa penen te staken. Nee, zegt het Westen; wij willen (en dat was de laatste con cessie) wèl die periode accepteren, maar dan het verbod zien als onderdeel van groter ontwapeningsplan. Wij wensen dit verbod te koppelen aan een produktle- verbod van kernmateriaal en aan andere maatregelen, zoals een inspectie uit de lucht, het minderen van de conventionele strijdkrachten en het terugbrengen van de defensiebudgetten. Hier is gemarchandeer door het Westen onmogelijk. Want het is duidelijk: een verbod tot het doen van proeven heeft geen zin, als er nieuwe wapenen geproduceerd mogen worden. Het Westen kan niot toestaan, dat dc pro- dufctic ln de Sowjetunde blijft doorgaan, tot het een voorsprong heeft bereikt. J^IT ALLES IS slechts een fractie van hetgeen in Londen aan dc orde Is ge komen. Maar het niet te overbruggen meningsverschil geldt ook voor andere zaken als de luchtlnspectle e.d. Men moet spytig constateren, dat de impasse vol ledig Is. Maar het Westen kan niet hl|jvrn stilstaan, want de Russen gaan door met hun bewapening. Laat de les van Londen dan alleen maar zUn, dat meer clan ooit dc vrUc wereld zich voorziet van een zwaard en een schild.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15