Jlieuwc jTclJtsctic GTouranl luw weer hindert Deltawerk Zorgen over ringdijk in Haringvliet i: irbeiders tekort funest in de weekeinden r utobus stort in ravijn ppms Tegenstellingen werden scherp geformuleerd Lay Henderson met spoed naar het Midden-Oosten Moeder en kind verdronken Begroting sociale zaken voor miljoen besnoeid Inenting tegen polio start in de herfst lil ii lï IS all; 19frERDAG 24 AUGUSTUS 1957 UREAUS: Steenstraat 37. cDirectie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. 5RONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; >5.— 2,55 per maand; 0.59 per week. y jDVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter, ring. (Bij contract belangrijke korting.) 51 Postrekening 58936. Achtendertigête jaargang No. 11041 Directie: r. DIEM EB HoofdredactearDr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EN SERINE CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantytótirb is abeWfuen mya Ij** in tegljenspoft" Harde noot om te kraken ZIE PAGINA 5 raat" (Van een onzer redacteuren.) Hellevoetsluis, zaterdag. fcNIEUR P. A. VAN DE VELDE, de kundige waterstaatsingenieur, jder wiens leiding nog niet zo lang geleden de grootste breuk op (iwen-Duiveland,,namelijk die bij Schelphoek, werd gedicht een waarmee hij naam maakte en die thans als hoofdingenieur van k leltadienst, afdeling noord, de afdammingswerkzaamhéden in het Igvliet leidt, heeft zorgen. fgen over de ringdijk, die in aanbouw is ten behoeve van de bouwput de afwateringssluizen. Hij zei vrijdag: „Ik had gehoopt vandaag te fcn meedelen, dat het met die ringdijk is gelukt, dat alles veilig is. ik kan het niet zeggen. Het ruwe weer van de laatste tijd is voor het niet zo best geweest." jr. L. W. Lievense, ingenieur eerste bij de Deltadienst, afdeling noord, m van de Faustus. vertelde later: hebben nog geprofiteerd van de ige julimaand, maar de laatste drie weken gaat het moeilijker. Er is tgend een westenwind met een ho- 1 en een doorlopende deining. De |at er aan. In twee tijen waren de mkaden verdwenen. Met man en wordt" gewerkt om de afsluiting tot te brengen" golven", zo zei hij verder, „lopen >p tot vier plus. Vorige week tijdens (eekeinde, hebben we machteloos 0 toezien, hoe het werk van een werd bedreigd. Ik stond op de nng- fier meter hoog en toen kwam er Dlf en ik stond tot mijn nek in het Deze weekeinden zijn een pro- Ze zijn zo lang. elke vrijdagmid- m drie uur wordt het werk stopge- 1 maandagmorgen. Het grootste deel arbeiders gaat dan naar huis en indjevol dat hier blijft, is te klein i dit nodig mocht zijn, alle doel- e maatregelen te nemen" „Maar". hij, „volgende week gaat het irijf dag en nacht werken. We ir streven op 1 oktpber het de ringdijk, dat klaar is. 1 hoogte van acht plus te hebben vlei en mijnsteen "■de aanleg van de ringdijk werd op iruari van dit jaar begonnen. Hij dusdanige afmetingen, dat na het balen van de omsloten ruimte, het lerk het uitwateringssluizen- mx kan worden gebouwd. De dijk gemaakt in een gebied dat in het »n een diepte heeft van acht meter het zuiden een diepte van twee me ider NAP. In het diepe deel wordt 0c opgebouwd door het opklappen tgen zand, die telkens ter bescher- zo snel mogelijk worden afgedekt len rijzen zinkstuk. Op de minder i gedeelten blijven de zinkstukken fwege, daar wordt de bodem ver door middel van zand totdat een van 2 meter onder NAP is bereikt, p wordt een dam aangebracht van gebaggerd op het Hollands Diep i Moerdijk en Willemstad Deze klei d bestand tegen een sterke stroom, gens wordt het dijklichaam opge- uit zand, waarbij het buitenbe- tegen golfaanval wordt verdedigd rijzen kraagstukken beneden NAP et asfalt boven NAP. [beschikbare hoeveelheid klei, die |t aan de eisen voor verwerking on- ater is betrekkelijk gering en daar- irdt ter besparing van klei op de ge il. die bij de uitvoering weinig van l hebben te lijden, in plaats van een »an klei een dam van mijnsteen ge- gebeurt b.v. langs de haven die aan itztjde van de dijk is geprojecteerd it dienen voor de aanvoer en het los- kn alle materialen nodig voor de [van het sluizcncomplex, zoals zand. I cement, ijzer en damwand. I Tijdelijk ijk krijgt aan de keerzijde, zoals ge- hoogte van acht meter boven volgens de deskundigen is die ..or de korte tijd van ongeveer zes dat de dijk dienst moet doen vol de ringdijk is tijdelijk. Na reedkomen van het sluizencomplex hij grotendeels weggebaggerd en de bodembekledingen zinkstuk- voor en achter de sluizen worden wacht. Deze zinkstukken werden in 1956 gelegd, nog voordat tot de van de ringdijk werd overgegaan en esten dienen ter versteviging van de die voornamelijk uit zand bestaat. Ie ringdijk is voltooid, is dus ook de ut gereed. Onvoorziene omstandig- voorbehouden. zal dit zijn in het be- maart 1958. die datum staat de bouwput echter >1 water. Het ligt in de bedoeling in het vroege voorji ronbemaling is. Ter voorbereiding n wordt binnenkort een proefbema- ehouden. Eerst nadat de bouwput n bemalen en zoals dat heet hoond, kan met de eigenlijke bouw autobus met Belgische zwemmers n familieleden, op weg naar lnter- ïale wedstrijden in Genève, is bij de Gübwiller-bergtop ii Vogezen in een ravijn gestort. Een passagiers, mevrouw Maria Tuyats om het leven. Van de 28 inzittenden 1 er zeventien ernstig gewond. Zij opgenomen in een ziekenhuis te het sluizencomplex worden begon- Naar verwachting zal dit zijn in het iate voorjaat van 1958. Het zand, waaruit de dijk wordt opge bouwd, komt ook uit de bouwput. In de luwte van het gereedgekomen dijkvak ha len zuigers met een drijvende leiding hel zand weg, waardoor thans al de bouwput :oveel mogelijk op de gewenste diepte vordt gebracht. Een 2'4 miljoen kubieke neter zand zal moeten worden opgezogen. Een cijfer wat wel wat zegt. Trouwens, met getallen is waterstaat niet kinderach tig. Voor de bouw van de ringdijk wordt per week een 10.000 tob mijnsteen ge bruikt en in juni was .de werkhaven een overslagbedrijf met een produktie van 20.000 a 25.000 ton per week. Mamoeth-bot In een volgend artikel zullen we nader ingaan op de iiivloed van de stromingep op de werkzaamheden en op de wijzen waarop de stroombeelden worden vastge legd, hebgeen o.m. geschiedt door gebruik te maken van radar. Vermeldenswaard is zeker, dat b(j hei ■aken van de ringdijk een mammoeth-bot is aangetroffen, meegevoerd met de kei- leem uit Klundcrt en dat in de bouwput nog niet geïdentificeerd vliegtuig is ontdekt, waarvan men hoopt dat het geen cxplosieven bevat Zonder dat de meeste Nederlanders er veel van merken, maar niettemin met grote voortvarendheid, werkt het dijklcger onder leiding van Neder lands meest vooraanstaande water bouwkundigen. aan de verwezenlij king van de Deltaplannen, een van de stoutste ondernemingen van onze landaanwinning. Foto boven: in het Haringvliet, dat als eerste waterweg zal worden afgedamd, nadert de grote bouwput voor een enorm sluizencomplex, In snel tempo de voltooiing. De lucht foto van het ANP laat duidelijk de afmetingen van het project zien. Fot onder: Zó zullen, als het gereed is, volgens tekeningen wateringssluizen In het Ha ringvliet eruit zien. Ontwapeningsconferentie DE BRITSE AFGEVAARDIGDE bij de ontwapeningsbesprekingen in Londen heeft gisteren zijn Russische collega onomwonden gezegd: „Het is de Sowjetunie, die de ontwapening belemmeringen in de weg legt door het stellen van onaanvaardbare voorwaarden." Hij voegde hieraan toe, dat het Westen beslist weigert, de Russische eisen voor een onmiddel lijk stopzetten van de kernproeven te aanvaarden alvorens een meerom vattend ontwapeningsverdrag tot stand is gekomen. Washington meent: aantal Russen in Syrië is niet zo groot TTET AMERIKAANSE MINISTERIE van buitenlandse zaken heeft haar 11 speciale deskundige voor het Midden-Oosten, Loy Henderson, naar Turkije gestuurd. Hij zal daar morgen reeds aankomen. Loy Henderson zou aanvankelijk later naar het Midden-Oosten zijn vertrokken, maar zijn reis is bespoedigd door de toestand in Syrië. Hij heeft opdracht gekregen om uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over de ontwikkelingen in dit land en de reacties hierop in de verschillende hoofdsteden van de Aarabische landen. Henderson zal geen bezoek brengen aan Syrië. In Washington is tfhans officieel door het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat de laatste tijd het aantal Russische adviseurs steeds toeneemt. D» perschef van het ministerie, Lincoln White, bevestigde niet de berichten uit Londen, dat duizenden Russische vrijwil- willigers Syrië binnenkomen. Volgens de gegevens in Washington is het aantal Russen, dat Syrië binnenkomt, niet om vangrijk. Verder is in Washington meegedeeld, dat het cordon veiligheidspolitie, dat de Amerikaanse ambassade in Damascus bewaakte, teruggetrokken is. Drie Syri sche wachtposten staan nog bij het ge bouw. maar deze vallen de bezoekers niet lastig. Amerika protesteerde woensdag bij de Syrische regering tegen de omsingeling. De Amerikaanse zaakgelastigde in Lon den. Walworth Barbour, heeft inmiddels Deze scherpe verklaring, rustig aange hoord door de Rus Zorin, is typerend voor de slechte sfeer, waarin de laatste dagen ordt onderhandeld. De Britse gedelegeerde hekelde ook Zorins toespeling van woensdag op de be zorgdheid. waarmee miljoenen mensen over de gehele wereld zich bezig houden met de gevolgen van de kernproeven, ter wijl de Russische regering tegelijkertijd de woorden van haar gedelegeerde kracht bijzette door nieuwe kernexplosies. Zorin beloofde, de woorden van Ormsby- Gore in studie te zullen nemen en erop terug te komen. Hij vroeg vervolgens de westelijke vertegenwoordigers, waarin hun nieuwe voorstellen verschillen van de vorige. De Amerikaan Stassen antwoord de, dat het Westen nu een opschorting van de kernproeven voor de tijd van twee jaar in plaats van voor tien maanden voorstelt. Op de vraag van Zorin of overeenstem ming in principe over staking van de pro duktie van splijtbaar materiaal voor oor logsdoeleinden noodzakelijk is, voordat de opschorting van kracht wordt, antwoord de Stassen bevestigend. In een interview met het Britte com munistische blad Daily Worker heeft de Russische gedelegeerde dit laatste geheel onaanvaardbaar genoemd, omdat niet ge sproken wordt van een verbod van kern wapens. de vernietiging van zulke wa pens en een verbod om nieuwe wapens uit bestaande voorraden te produceren. Gevaar Een Russisch diplomaat, de derde secre taris van de Sowjet-ambassade in Londen. Vladimir Semenoy, heeft op e** bijeen komst van de conservatieve partij in het dorp Chelsfield gewezen op het „gevaar" van luchtinspectie naar het plan van pre sident Eisenhower. „Als dit plan in werking treedt", zo zei hij, „zullen overdag en 's nachts buiten landse vliegtuigen boven uw grondgebied vliegen. En nooit zal men weten, welk toestel een H-bom aan boord heeft en waar het deze eventueel zal laten vallen Met auto in kanaal In het Roswinkelerkanaal (Drente) gistermiddag een moeder met haar drie jarig zoontje verdronken. De 35-jarige vrouw G. G. Beugel-Mulder wa6 haar auto op weg naar het land om haar man en het personeel thee te brengen. Zij moest op de 6malle weg uitwijken voor een haar tegemoet komende wielrij der en kwam daarbij vermoedelijk in de rulle zandberm terecht, waardoor de gen slipte. Bij haar poging om wee het wegdek te komen moet zij teveel links hebben uitgehaald, zodat de auto over de weg heen het kanaal inreed. Het ongeluk gebeurde in de nabijheid van de man. die er met anderen niet in slaagde, vrouw en kind uit de gezonken auto bevrijden. Weer zes alpinisten omgekomen Gidsen hebben gisteren de lijken van vier Duitse alpinisten gevonden, die hebben getracht de zuidelijke helling van de Italiaansè Bernina te beklimmen. In het gebied van de Matterhorn in Zwitserland worden sedert 7 augustus twee Oostenrijkse alpinisten vermist Het moeilijkste en gevaarlijkste deel van majoor Simons ballon- reis was de terugkeer naar de aarde. Verschillende keren raakte hij verzeild in storm achtig weer. De foto, die de ma joor op grote hoogte van de aarde nam, geeft een duidelijk beeld van de stormwolken, die hij zoveel mogelijk moest trach ten te ontwijken. met de Engelse premier Macmillan ge sproken over de ontwikkelingen in Syrië. De Amerikaanse diplomaat heeft de Brit se premier ingelicht over het standpunt, dat de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad gisteren heeft Ingenomen. In diplomatieke kringen in Washington wordt vernomen, dat de Russische minis ter van defensie, Zjoekof, mogelijk bezoek aan Syrië zal brengen, on nieuwe penetratie van Moskou ln bet Midden-Oosten een bijzonder accent te geven. Gezegd wordt, dat Kroesjtsjef hem misschien zal vergezellen. Minder uitgaven volksgezond heid (Van een onzer redacteuren) DOOR VOORAL de begrotingspost subsidies voor de volksgezond heid sterk te besnoeien, zal minister Suurhoff nog dit jaar de bestedingen van zijn departement van sociale za ken en volksgezondheid met een goe de miljoen gulden beperken. In een nota, die hij heeft overgelegd aan de Tweede Kamer, specificeert de mi nister nader welke posten door de bezui niging worden getroffen. Vooral de sub sidies aan de plaatselijke verenigingen voor gezondheidszorg worden verminderd. Het totale bedrag der beperkingen be draagt precies 1.018.600. De beperkingen betreffen de volgende posten: 1 Het aantal in de begroting 1957 op genomen wijkverpleegsters wordt van gemiddeld 2800 op 2700 terug gebracht, wat een besparing van 275 000 betekent. den met de toepassing van de zoge naamde coördinatietabel, wat ƒ50.000 zal opleveren. o De tuberculosebestrijding zal het dit Jaar nog met 198 600 minder moe ten doer vant de minister beperkt het vooi de aanschaffing van rönt genapparatuur opgestelde program ma (besparing van 120.000), ver laagd de subsidie aan de Kon. Ne derlandse vereniging tot bestrijding van de t.b.c. (besparing 40.000), vermindert het aantal te subsidiëren huisbezoeksters bij plaatselijke ver enigingen ter bestrijding van de t.b.c. met tien (besparing van 38 600). A De kosten ter bestrijding van de kinderverlamming worden mei 180 000 verminderd: namelijk de aubsitms in de personeelskosten A-griep uit Engeland naar Lapland In Engeland heeft de aziatische griep de voetbalclub Sheffield Wednesday ge noodzaakt de wedstrijden voor vandaag en volgende week af te gelasten, daar vijftien spelers tekenen van Aziatische griep ver toonden. Men acht het besmettingsgevaar te groot. In het plaatsje Colne zijn 650 kinderen, een kwart van da schoolgaande jeugd, ziek. De ziekte heeft een goedaardig verloop. Elf padvinders uit Lapland, die ln En geland aan de jamboree hebben deelgeno men, zijn met griep thuisgekomen. Ze zijn in een ziekenhuis geïsoleerd. Tot duver was Lapland grlepvrij gebleven. Voor een miljoen aan vaceinnnport De 220-000 kinderen die in 195ö zijn geboren zullen de komende herfst twee injecties ontvangen tegen polio met een geïmporteerd vaccin, door het Rijk gratis beschikbaar te stellen. Er bestaat echter geen verplichting de kinderen te laten inenten. De regering wil nu voor de bestrijding van de kinderverlamming dit jaar een be drag uittrekken van 1.309.600 gulden. Verreweg het grootste deel van dit be drag is bestemd voor de aankoop van vaccin in het buitenland: 1.100.000 gulden. De overige 209.600 gulden zijn bestemd voor de organisatie van deze massa vaccinatie. Voor administratieve assis tentie is 30.000 gulden uitgetrokken en voor de bereiding van vaccin door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid is een kleine 50.000 gulden nodig. De exploi tatiekosten van het instituut zullen door een en ander stijgen met 195.000 gulden, grotendeels bestemd voor aankoop verzorging van proefdieren, zoals apen en de stal inventaris voor deze dieren. Bij de Geneeskundige Hoofdinspectie zal een arts worden aangesteld in de rang van inspecteur, die speciaal zal worden belast met de centrale leiding van de uit voering van het vaccinatie-programma. De nodige gelden zijn bij de Tweede Kamer aangevraagd in een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid voor 1957. het verplegend personeel van de er kende centra worden besnoeid voor 80.000 en de aanschaffing van ap paratuur wordt met 100 000 ver minderd- De subsidiëring van verschillende vormen van verpleegstersopleidin gen zal met 75.000 teruggebracht worden. De subsidies bevordering kinder- hygiëne worden besnoeid met 24.000. De subsidiëring van het sociaal plan voor de ontwikkelingsgebieden wordt beperkt met 75 000. De subsidies ten behoeve van de verpleging van astmatische kinderen worden verminderd met 65.000. Subsidies en kusten verband hou dende met de bestrijding van ge slachtsziekten worden verlaagd met 25.000. J. G. 8DURHOFF De voorgenomen uitbreidang van het aantal schoolartsen wordt beperkt, wat 35 000 zal opleveren. De subsidies voor de geestelijke volksgezondheid worden besnoeid met 16.000. Kroesjtsjef met vakantie Niklta Kroesjtsjef heeft vakantie ge nomen en verblijft ln zijn zomerresiden tie ln dc Krim, beeft het persbureau Tasa medegedeeld. Twee mohammedaanse leiders zijn uit Ghana gezet als ongewenste vreemdelin gen. Zijzelf noemen zich echter staats burgers van Ghana. Ze zijn naar Nigeria gegaan. Acht kinderen door helikopter gered Een sergeant van de R.A.F. heelt gisteren acht kinderen van acht tot elf jaar van een door hoge gol ven omspoelde rots gehaald. De kinderen waren voor de kust van Wales bij Holyhead verrast door de vloed. Een helikopter liet ser geant Eddie Fingerton aan een kabel op de stenen zakken. De kinderen schrokken van hem. maar Eddie wist vriendschap te sluiten en één zover te krijgen, dat hij op zijn knie ging zitten. Een sein tje naar boven en Eddie zweefde met het kind naar boven, waar hij het veilig afleverde. De zeven anderen volgden toen met steeds groter vertrouwen. HET WEER IN EUROPA Luxemburp Bordeaux Grenoble Berlijn licht bew zw. bew. geh. bew. rw. bew. re een zw. bew. wuxfetg OZO 5 OZO *2 W 6 W 8 W 5 WZW 6 WNW 3 N 4 ZZO 4 15 0 19 0 18 0 15 3 21 0.4 21 0.5 20 3 2J 0.6 24 2 20 0 23 51 20 0 Frankfort ZQricb Genève Innshruck Rome Aiaccio Mailorca regen rw. bew. zw. bew. rw. bew. geh. bew half bew. zw. bew. oobe» Z 3 ZO 1 ZZW 5 windMl ZO 3 vindsM l 6 DNO 2 N 3 22 0 19 0.2 23 5 23 0 18 13 21 0 29 0 27 0 18 0 WEERBERICHT Koud en veel wind De Bilt verwacht tot mor genavond: j| Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Krachtige, af en toc harde tot stormachtigs wind tussen zuidwest en west. Koud weer (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 25 augustus: zon op 5.42 uur, on onder 20.46 uur. Maan op 5 44 uur, na an onder 19.17 uur. Nieuwe maan. Maandag 26 augustus: zon op 9.43 uur, on onder 20.43 uur, maan op 7.09 uur, naan onder 19.44 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1