S Puzzel mee Zelf eenmaal per week maaltijd minder eten Euromarkt betekent minder mogelijkheid voor kartels Wim Kan 31 augustus in nationaal programma INNSBRUCK s F! -Er 2 Naar een nieuwe predikkunde? (V) Door C. Rijnsdorp B" H de televisie overweegt het kijken. Wanneer we ons af vragen of er voor de preek iets van de televisie is te leren, kunnen we beter bij de film terecht en met name bij de film- dialoog. Een studie van de ge- sprekken in de film t* zowel voor de romanschrijver als voor de spreker en predikant van betekenis. In de film is de dia- loop doorgaans kort, krachtig en karakteristiek. Als iemand veel zegt, geschiedt dat meestal in vlug tempo en om een ko misch effect te bereiken. De gesprekken, waarop het aan komt, zijn kort (hierbij denk ik niet in de eerste plaats aan Fran se films). Bestudering van de dialogen uit een aantal uitste kende films kan een cursus in kernachtigheid van uitdrukking betekenen. EEFT het zin ten overvloede ook de r e c 1 a m e in onze vluchtige verkenning te betrekken? De re clame is ons niet sympathiek en de gedachte voor het Evangelie reclame te maken komt de organi sator van een massabijeenkomst eerder in de gedachte dan een predikant, die van de kansel at zijn gemeente voor zich ziet. Deze aangelegenheid is delicaat. De reclame werkt met eigen roem en met delen van leu gens. De domme glimlach van de reclamewezens op de achterpagi na van de krant, soms vlak naast de tragiek van overlijdensadver tenties, ergert ons soms. De reclame suggereert ons dat de wereld gelukkiger zal worden en dat het levensraadsel dichter bij zijn oplossing zal zijn gekomen met Philishave. Prodent, Blue Band, Ex'look, Waarborgkleding en nylon sokken. Breukbanden, hoestpastilles, zenuwtabletten en slaapmiddelen doen de rest. [AAR we weten uit de Bijbel dat God zijn eigen Zaak aanprijst en dat het Evangelie inderdaad is de panacee voor alle kwalen. Indien ergens reclame op zijn plaats is, dan hier. Wat kan de Ereek van de reclame leren? Ook ïer de slagzin, de kernachtige aanprijzing, maar bovendien het raken van de interessesfeer van de mens, het afgestemd zijn op zijn behoeften, het prikkelen van zijn belangstelling, de herhaling, het frappez toujours. De prediker kan de hoofd?sdach- ten van zijn preek in één of zeer enkele slagzinnen samenvatten en die. op de manier van een -»frein of stokregel in een gedicht, enige malen in de loop van de preek de kerk inroepen. Of hij kan ze als peroratie gebruiken, in plaats van de traditionele loeiende stormen en bruisende golven, waarmee ruim een eeuw geleden De Schoolmees ter al de draak stak, toen hij dichtte: Laat vrij d# hel dan zinloos woeden. zich storten van der Alpen kruin. Men kan Jesaja moderniseren. Dorstlijders, komt naar de bron nen VBn het evangelie! Bezitlozen, komt u gratis tegoed doen Inko pen doen, maaltijden gebruiken op de gemakkelijkst denkbare voorwaarden: voor niets, voor niets! Het moderne kan zo mo dern niet zijn of we vinden het in de Bijbel terug; alleen moeten de verstijfde hlëratisehe vormen van de kerktaal in de hedendaag se beschaafde spreektaal worden overgebracht 7° L til i wij al bij een zee tige verkenning, dat radio, pers, film en reclame sty- listisch voor de preek het een en ander te leren valt. De genoemde instellingen staan midden in het leven en zijn gevormd door wissel werking tussen leiding en massa. De preek, zoals die reilt en zeilt, gebruikt haar mogelijkheden te weinig bewust. ,De prediker dient de expressiemiddelen, die hem ten dienste staan, afzonderlijk nauw keurig te kennen en die in zijn Ereek bewust en kundig te com- ineren. Het bovenstaande kan leiden tot een gemoderniseerde preekstijl, die ook de begaafde predikanten ten goede kan komen. Het is waar: men kan met vor men de Geest niet bezweren; veeleer is het omgekeerde waar: de Geest kiest zichzelf vormen. Maar diezelfde Geest maakt vin dingrijk en dringt tot vernieuwing, ook in de methoden. Wat ik uit drukkelijk niet bedoel is een uitwendig toepassen van nieuwe stijlregels, handigheidjes en trucs; men moet in een nieuwe uitdruk kingswijze ingroeien. Mogen deze vluchtige opmerkin gen bijdragen tot een vruchtbare bezinning op een daadwerkelijke vernieuwing van de preektrant! MA Bij donker weer filmen AGFA ISOPAN ISS smalfilms. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Aangenomen: benoeming tot hulppred. te Acquoy W. J. Sijchofi, hulppred. te Sirjansland. Benoemd: tot vik. te Dedemsvaart B. J. Tent, kand. te Amsterdam. Bedankt: voor Aalkerk-Roodkerk (toez.) D. H. Scholten te Heerewaarden. GEREF. KERKEN Beroepen: te Heer Hugowaard, G. J. Heersmit. kand. te Aalten. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: te Broek onder Akkerwoude W. de Graaf te 's-Gravenmoer en D. Wilsum te Dedemsvaart. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Zoetermeer W. C. Lamain te Grand Rapids (V.S.). Lutherse wereldfederatie Gepaste actie tegen kernproeven staat Minnesota vergadert, heeft stemmig een resolutie aangenomen, I waarin de stopzetting van kernproeven en van de produktie van splijtbare slof fen worden genoemd. Men beval de i leden-kerken aan ,.een gepaste actie [bestuderen" en achtte het westelijke aanbod ..bemoedigend". Met algemene stemmen werd de Amerikaan dr. Franklin Clark Fry voor vijf jaar tot voorzitter gekozen. Hij volgt bisschop Hans Lilje van Hannover op. Dr. Fry is 57 jaar en president van de Verenigde Lutherse Kerk in Amerika. Tot lid van de bestuurcommissie is benoemd de Hongaarse bisschop Lajos Een derde der mensheid lijdt honger Duits actie-comité vraagt hulp voor hongerende mens TN West-Duitsland hebben vooraanstaande personen uit het openbare leven, leden van de evangelische en de r.k. kerk, maar ook leden van de Joods© geloofsgemeenschap een comité van actie gevormd tot hulp aan de „honge renden der aarde". Zij hebben zich met een oproep tot het Duitse volk gericht, waarin uiteengezet wordt, dat op het ogenblik nog een derde der mensheid ondervoed is. Acht honderd miljoen mensen moeten een heel jaar rondkomen met een bedrag, dat een Duitser voor voeding en kleding in één maand uitgeeft. Deze mensen hebben nauwelijks één behoorlijke maal tijd per dag. Voor hen een zelfstandig, menswaardig bestaan mogelijk te maken', sal in de komende tientallen jaren wereldprobleem nummer één zijn, aldus de oproep. In zijn pleidooi voor hulpverle ning, verklaart het comité verder: Volkeren en werelddelen staan op het ogenblik met elkaar in verbin ding en zijn op elkaar aangewezen als nooit tevoren. Daarmee zijn wij de naaste van deze hongerende men sen geworden, zoals wij de naaste zijn van onze buurman en onze huis genoten in eigen volk. Van onze ge zindheid zal het afhangen of bij de verzorging van de lijdende mens heid machtstreven en politieke wed ijver al of niet de overhand krij gen. Een bepaalde gezindheid toont zich echter door de daad en slechts lijk aanbevolen. Het gironummer van het Duitse actie-comité waarop bij dragen gestort kunnen worden, luidt 4006, „Voor de hongerenden", Berlijn- Charlottenburg 2 Berlijn-West. Laat opblijven Nogmaals: er is niets nieuws onder de zon. Het zesvoudig wee dat de profeet Jesaja over Jeru zalem uitroept (hoofdstuk 5) heeft niet alleen betrekking op het ge drag der vrouwen ook de man nen komen aan de beurt. „Wee hun die huis aan huis voegen, akker aan akker trekken totdat er geen plaats meer is en gij alleen de gezeten lieden zijt in het land!" zo waarschuwt hij en er blijkt uit dat zijn woor den gesproken zijn in een tijd van welvaart en (dus) van verregaand materialisme. Hoe die welvaart gebruikt wordt? „Wee hun die reeds des morgens vroeg bedwelmende drank zoeken; die laat in de nacht opblijven terwijl de wijn hen verhit!" De EEN WOORD VOOR VAN DAAG Talloze Rheuraatiekliüers vonden baat bi) 'n bloedzuiverende knnr met Krnscben Salts. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwij] met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren hoe goed ge er U bij voelt. welvaart blijkt te leiden tot feestjes zeg maar gerust uit spattingen! En zo is er niets nieuws onder de zon! De straf komt: Op het doen des Heren letten zij niet en het werk Zijner handen zien zij niet. Daarom gaat mijn volk in balling, schap wegens gemis aan be grip....!" Gemis aan begrip over de wel vaart die aan Nederland geschon ken is is dat niet de grootste kwaal van onze tijd? De kerkelijke gemeenten in grote delen van het land zullen in de toe komst jaarlijks de collecte-opbreng sten van dankdagen voor de honge renden in andere werelddelen af staan. Maar zulk een enkel gebaar per jaar is niet voldoende. Daarom verzoekt het comité allen, die deze oproep horen, voor de lij dende mensheid regelmatig een of- j ter op zij te leggen. Het mag geen aalmoes zijn. De tot een nieuw zelf- I bewustzijn ontwaakte volkeren, die een snelle sociale omwenteling moe ten doormaken, zullen zich slechts open stellen voor onze bewogenheid j met hun lot, wanneer zij bij ons werkelijke solidariteit bespeuren. Hjln Engeland heeft men reeds het goede voorbeeld gegeven. Onder de leuze „miss-c-meal" zien daar vele mensen wekelijks van een maaltijd af en brengen door een gemeenschappe lijk offer aanzienlijke bedragen bijeen. De tijd. die anders voor de maaltijd gebruikt wordt, brengt men nu door in stil gezamenlijk gedenken van de mensen, die leed en ontbering moeten doorstaan. De gelden worden voor bepaalde produktieve en liefdadig heidsdoeleinden bestemd. De gevers krijgen hieromtrent bericht. Dit Britse voorbeeld wordt harte- Billy Graham levert critiek op Am. volk De Amerikaanse evangelist Billy Gra-i ham heeft op een massale bijeenkomst' in New York verklaard, dat de smaak van het Amerikaanse lezende publiek de wereld schokt en twijfel doet rijzen aan het vermogen van de Ver. Staten om de wereld te leiden. Geen Amerikaan, die bladen als Con fidential Magazine (dat op het ogen blik in een proces gewikkeld is wegens publikaties over het particuliere leven van Amerikaanse filmsterren) leest, kan een vermanende vinger opheffen tegen iemand in Hollywood, zo zei hij, „Wij zijn als volk schuldig". OPGAVE PUZZEL No. 100 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 2 Roofdier. 4 Drietal. 5 Spaans riet. 8 Boom, 9 Vreemde titel, 10 Reisbrief, 11 Vervoermiddel, 13 Lyrisch gedicht, 14 Het telen, 18 Plaat5 in Noord-Holland. 17 Boven aards wezen. Verticaal: 1 Daad, 2 Vod. 3 Slecht Ïedrag, 6 Langwerpig rond, 7 Rivier, 2 Zangnoot, 15 Kort ogenblik. OPLOSSING PUZZEL No. 99. Horizontaal: 1 Grof, 4 Kuit, 7 Ego, 9 Si. 10 Blazoen. 12 Kruk. 14 Slap, 18 Stap, 20 Kaas, 23 Matroos, 26 Re. 28 RAI. 29 Koud. 30 Baas. Verticaal: 2 Rel. 3 Fez. 4 Koers. 5 Is. 6 Tik. 8 Gok. 10 Bus. 11 Nut. 13 Ka. 15 L.K., 18 Aam, 17 Paard. 19 Pas. 21 Sta. 22 Ark.. 24 Rib. 25 Ora. Prof. mr. P. Borst voor grafici: HOE meer de internationale gemeenschap een feit wordt, hoe minder mogelijk heid er zal zijn voor de kartels, zelfs in bedrijfstakken als de grafische, die voor een groot deel voor de nationale markt werkt. Dit verklaarde gisteren prof. mr. P. Borst, buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, op de laatste dag van de zomerstudleconferentie, die onder auspiciën van de Vereniging van jonge en aanstaande patroons in de grafische bedrijven in de hoofdstad werd georganiseerd. Prof. Borst, die sprak in zijn kwaliteit van adviseur van de federatie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf, verklaarde, dat door de inte gratie van het verkeer het beschutte karakter van de grafische bedrijfstak reeds vrijwel verdwenen is. „We zullen er op moeten rekenen, dat er een grote ongecontroleerde concuren- tie komt. Daarbij is gelukkig voor het Nederlandse grafische bedrijf een belang rijke factor de service en de kwaliteit. Dank zij de rust, die de kartellering in de grafische bedrijfstak le laatste veertig jaar heeft gebracht, zal het mogelijk zijn om bij de komende concurrentie als Nederlandse producenten een goed figuur te slaan. Daartoe moeten echter alle hens aan dek", aldus prof. Borst. De directeur van het bureau van de federatie, de heer F. G. Meyer, gaf als zijn mening, dat de Nederlandse grafische industrie in het algemeen geen nadelen zal ondervinden van de Euromarkt en de vrijhandelszone, wellicht zelfs voordelen door de markt naar derden-landen te vergroten. Wel is een prijsstijging van het papier niet uitgesloten. Ook moet toegegeven dat de sterke integratie van de Scandinavische papierindustrie een bedreiging kan zijn voor onze papier industrie. COMMENTAAR Bomans I1IIIII Tna"iJ; I en opvallend litterator, maar ook een scherp analyticus. We merkten het gis termiddag tijdens het luisteren naar een al eerder uia de (Avro) Radioscoop uitgezonden lezing, waarin hij het had over de hu mor in de Nederlandse littera tuur. Bomans gaf een begrip, waar mee ten naastenbij de let terkunde in een bepaald land zou kunnen worden gekwalifi ceerd: voor Duitsland de studeer kamer. voor Amerika de grens, voor Frankrijk de salon, voor Spanje het klooster en voor Ne derland de huiskamer. Hierop baseerde de schrijver zijn causerie, soms in het badi nerende wat te gezocht. Soms ook verrassend raak in zijn conclu sies. Dit is er een van: Tollens en Bilderdijk hadden het onqeluk in een sentimentele tijd te leven, terwijl onze taal zich daarvoor niet leent, in een vertaling Frans bijvoorbeeld zouden zii vermoedelijk veel meer weer klank hebben gevonden. Bomans is een figuur, die stel lig een vaste plaats verdient in ons radiobestel. En dan behoeft hij, wat ons betreft, niet eens grappig te zijn. Laatste vos gevangen Meneer Oppenhuyzen uit Leeuwarden heeft gisteravond een zucht van verlichting ge slaakt. Hij zat met „vos" Goos Kamphuis op een benauwde zol der in het Amersfoortse Sport- fondsenbad te wachten op de ja gers in de laatste Radio-vossen jacht van dit seizoen. De laatste jacht, de laatste kans om deze Fries, leider in de competitie. de schalken. Bijna was dait gebeurd. Want een pientere twaalfjarige knaap had uit de vage aanduidingen van Goos Kamphuis de juiste conclusie getrokken en was met z'n moeder in ijltempo naar de schuilplaats gegaan. Net iets te vroeg, want de jacht was nog niet geopend. aangezien het wachtwoord „Wie het laatst lacht, lacht het best" nog niet gegeven was. De zaak werd sportief opgelost: de jeugdige Amersfoorter speel de het spel mee, hoewel hij niet voor de prijs in aanmerking zou komen en hij verried de plaats en zijn identiteit niet. Zp kon het gebeuren, dat een tienjarig meis je de eerste prijs van deze avond in de wacht sleepte door aanmerkelijk vlugger te zijn dan de man. die de andere vos, Dick van Bommel, temidden van een groep huzaren (van Boreel) wist te identificeren. Maar win naar van dit seizoen werd toch meneer Oppenhuyzen. Volgende zomer laten we het hopen nieuwe kansen in deze spannen de en amusante radiospeurtocht. ,,Herr Rost, bitte Verzeihung...", stamelde de oude. André gaf de man geen antwoord en liep op de telefoon af Hij draaide het huisnummer van Gustav Zuckwaller en de telefoon aan de andere kant rinkelde enkele malen, voordat er antwoord kwam. Het begon met een slaperig keelschrapen. „Zuckwaller, hier", zei de stem. ,,Dit is André Rost. Inspecteur, ik heb be langrijk nieuws, ik had belangrijk nieuws". De jonge man verslikte zich in zijn eigen woorden," „Herr Zuckwaller, bitte. kom onmiddellijk naar Gasthof Bayer, ja nee. dit kan niet tot morgen ochtend wachten Het is van groot belang." Harder dan hij anders gedaan zou hebben, kletterde hij de hoorn op het toestel. „Was ist denn passiert?" vroeg Anton, de ho telbediende. ,,Er is van alles „passiert". De liefde is kapot en de moord viert hoogtij." „Bitte?" zei Anton. Hij begreep na zijn lange dommel weinig of niets van wat de lange Hol lander allemaal zei. Nerveus stak André een sigaret op en hij bood er de oude man ook één aan Anton inhaleerde kuchend en begreep, dat hij beter geen gesprek met Herr Rost zou kunnen beginnen Hij voelde, "dat er weer iets bijzonders aan de hand was en onwillekeurig schudde hij het hoofd. In de nachtstille straat remde knarsend een auto. Gustav Zuckwaller rammelde aan de ge- ^aadöeló in sloten hoteldeur en André en Anton liepen om het hardst om de deur open te maken. „Was ist denn passiert?" vroeg Zuckwaller, toen hij binnenstapte. Hij keek in het zenuwach tige gezicht van André Rost. Hij was verwonderd over de ommekeer in de houding van de anders zo flegmatieke Nederlander. André hoorde niet. dat Zuckwaller letterlijk dezelfde vraag stelde als Anton. In elk ander geval zou het hem opgevallen zijn en zou hij er om gelachen hebben. „Kom mee naar boven. Herr Inapektor," zei André. „er is na de moord op Vogelkopje van vanochtend vroeg weer van alles gebeurd. Van alles en voor mij waren er daarbij bijzonder belangrijke dingen." De politieman volgde de lange hotelgast de trap op Door het hoofd van Zuckwaller speelden ook vele vragen, maar zeker niet die, welke hij bin nen enkele minuten voorgelegd zou krijgen. Er beviel hem iets niet in de houding van An dré Rost. al kon hij op dat ogenblik nog niet precies zeggen wat. Toen ze kamer 14 binnengingen en de deur achter zich hadden gesloten, wachtte André enke le seconden en opende daarop snel nog eens de deur. De gang lag verlaten. „Wat hebt u, Herr Rost," vroeg Zuckwaller, „waarom haalde u me uit mijn welverdiende slaap? Het moet toch wel heel belangrijk zijn, want ik heb ook de vorige nacht geen oog dicht gedaan." André begon te vertellen van die middag. Hij aarzelde of hij de rol, die het meisje volgens hem had gespeeld, zou verdoezelen. Vertwijfeld kwam hij tot de conclusie, dat hij toch iemand in vertrouwen moest nemen en als er één was, die hij kon vertrouwen, dan was het toch deze inspecteur met zijn trouwhartige hangsnor wel. Hij stak een verse sigaret op en dat kalmeer de hem zo, dat hij een regelmatig verhaal kon opdissen over die middag en die avond. Hij zag een korte woede in de ogen van Zuck waller fonkelen, toen hij aan het punt kwam van de ontdekking der microfoto's en het uitstel, om hem daarvan op de hoogte te stellen en ten slotte de overval en de diefstal der foto's. Zuckwaller reageerde evenwel zijn woede af door enkele malen liefkozend langs zijn snor te wrijven. „Dat is dan de prille liefde," zei hij mild. André was even heel verbaasd. Hij had een felle uitbarsting verwacht en dit was voor hem wel een anti-climax. Hij bedacht, dat Oostenrij kers in dit opzicht toch wel heel levenswijs zijn (Wordt vervolgd) Radio-ivedstrijd ten bate van de kankerbestrijding Wim Kan zal 31 augustus, de verjaardag van Prinses Wilhel- mina 's avonds optreden ln een nationaal programma. In dit programma is een diowedstrijd opgenomen, wi van de opbrengst ten goede komt aan het wetenschappelijk onderzoek in verband met de kankerbestrijding. Wim Kan werkt geheel belange loos aan dit programma m.ee. Hij heeft met Ru van Veen samen drie liedjes gemaakt, die min of meer een parodie zijn op schla gers, die de wereld wisten te ver overen. Verder worden in dit programma drie liedjes uitgezon den van „serieuze tekstdichters". De niet zo moeilijke vraag is nu, welke liedjes van Kan zijn en wel ke niet. Prinses Wilhelmina heeft voor deze prijsvraag een ereprijs be schikbaar gesteld. Verder zijn er nog prijzen van een aantal firma's. Tsjechische Suite van Dvorak (21.55 uur) Dvorak's eerste orkestsuite, de zgn. Tsjechische Suite Op. 39, valt in zijn Slavische periode", waar in hij ook de Slavische dansen schreef. Het werk is gecomponeerd in april 1879 en heeft de volgende bezetting: 2 fluiten, 2 hobo's, En gelse hoorn, 2 klarinetten, 2 fagot ten, 2 hoorns, trompet, pauken en strijkorkest. Geopend wordt met een pastoraal-achtig Preludium (Al legro moderato), waarvan het thema een idyllisch karakter heeft. Het 2e deel is een Polka (Allegretto grazioso), eerst wat weemoedig (herinnerend aan Dvorak's Kwar tet in d-moll), later vrolijk. Het 3e deel is weer een Tsjechische dans, nl. een sousedskd (Allegro giusto), waarvan het thema cano- nisch geïmiteerd wordt. Een milde, zacht-gekleurde Romance (Andante con moto) is het 4e deel, waarvan het zangrijk thema in een dialoog tussen fluit en Engelse hoorn prach tig ontwikkeld wordt. Het 5e deel is weer een dans, een Furiant (Presto), met een vurig ritme en een gesyncopeerd thema, dat ge baseerd is op het Tsjechische volks lied „Sedlak. sedlak. sedlak, jeste jednou sedlak" (Boer, boer. boer, en nog eens boer. Wat doe je toch dik op met je pels met tulpen er op. En met je twee horloges als je naar het veld gaat) Een bijzonder vrolijk slot van deze CeskA Suita, vanavond te spelen door het Om- roepkamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg. Willy van Hemert gaat speelfilms regisseren De heer Willy van Hemert, die als televisieregisseur werkzaam is bij de Vara, heeft een uitnodiging ontvan gen zijn medewerking als regisseur te verlenen bij de vervaardiging van een Nederlandse speelfilm. De V.A.R.A. heeft erin toegestemd i- dat hij zijn werkzaamheden kan ver delen tussen film en televisie. -erz: 11.05 Leert uw landgeno 11.35 Viool en plano; 12.00 i ing; 12.30 Land- en tuinb. r ded; 12.33 Gra 5.30 Radio Phil- harm. ork. en solist: 16.20 Gram; 16.55 Vakantletips; 17.30 Weekjourn; 18.00 Nws. en comm; 18.20 Roemeens ork; 18.50 Gram: 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus; 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus; 19.55 Deze week caus. VARA: 20.00-Nws; 20.05 Vlieg er progr; 21.45 Soc. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nw: 7.10 Gram; 7.15 Gewijde muz; 7.45 Mo gengebed en lit. kal; 8.00 Nws. meded; 12.33 Gram: 12.55 13.00 Nws. en kath. nws; 13.20 Amus muz; 13.50 Gram; 14.00 V d jeugd; 14 20 Gram; 14.40 Boekbespr; 14.50 Orkestconc; 15.10 Kron. v. letteren en kunsten; 15.35 Mannenkoor: 16.00 Voorde jeugd; 16-50 De schoonheid v.h. Gregori aans; 17.20 Promenade ork; 17.50 Lichte muz; 18.15 Journalistiek weekoverz; 18.25 Gram; 18.40 Lichte muz; 19.00 Nws; 19.10 Comm. op het nws; 19.15 Omr. ork. en soliste; 20.00 Gram; 20.10 Lichtbaken, cau serie; 20.30 Act; 20.45 Gram; 20.55 K. A. J. Bedevaart naar Rome, rep; 21.45 Gr i lied weerklinkt. 22.50 Eilanden Jul- BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 11.55 Hoorsp: 12.25 Gevar. progr; 12.55 Weerber; 13.00 Nws; 13.10 Gevar. progr; 13.40 Gram; 14.10 Sport; 14.15 Hoorspel; 14.35 Idem; 15.15 Orkestconc; 16.15 Caus; 16.30 Mljnwerkersork; 17.00 V d kind; 17.55 Weerber; 18.00 Nws; 18.15 Stad en land; 18.45 Amus. muz; 19-30 Interv; 20.00 Ge var. progr; 21.00 Nws; 21.15 Hoorsp; 22.45 Avondgebeden: 23.00—23.08 Nws. kleuters; 14.00 Amuz r 15.15 Idem; 15.25 Mil c 16.40 Idem; 17.00 Idem Sport; 19.30 Concertork. 12.15 Pianospel; muz; 13.45 Vd uz; 14.30 Sport: •k; 15.55 Sport; 19.00 Nws: 19.24 De V.A.R.A. besteedt vanavond veel aandacht aan operamuziek: van twintig over zes tot tier, voor zeven is er een programma, da: „Opperettehoogtepunten" is ge noemd (Franz Lehar en Johann Strauss o.m.) en van negen uur tot vijf voor tien wordt er operamuziek voor de microfoon gebracht onder de titel „De gou den operatijd van weleer". In het programma van de V.P.R.O. wordt een rede van de minister van financiën van Gha na. K. A. Gbedemah. uitgezonden. Coos Mulder geeft de Engelse tekst in een verkorte vorm weer De K.R.O. zendt van kwart over negen tot vijf voor tien het luisterspel „Best® Ook" geschre ven door Helene Swildens. uit. var. muz; 15.30 Lichte muz: 16.0 6.15 Omr. ork; 16.45 Lichte muz s; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gevat 13.00 Nws: 13.1' TIPS uit het buitenland De Nederlandse organist Piel Kee speelt vanavond om half elf voor Brussel (324 meter) werken van Sweelinck, Buxtehude en J. S. Bach. De Cantate van Buxtehude „Er barm dich mein O Herre Gott" wordt om kwart over acht uitge voerd voor Engeland (464 en 194 meter). Prof. Alfons Rosenberg spreekt om tien over tien voor Duitsland (309 en 189 meter) over ..Die Erneuerung der Wissenschaft von den Engeln und vom Teufel". Televisie Programma voor morgen Programma voor morgen lUvsrsum 1. 402 m. VARA: 7.00 Nws; Gym; 7.20 Gram: 8.00 Nws: 8.18 im: 8.50 Vd vrouw; 9.05 Gram; (9.35 VPRO- 10.00 Tijdelijk 10.05 Morgenwijding. uitgeschakeld. VARA: 10.20 Promenade- 10.50 Bul- 1957. NCRV: 17.00—17.30 V d kind: NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO 20.15 Inter views; 20.25 Duel om Barbara. TV-spel; olm. 21.30 ..India, land van tempels en m. hlmrep; plm. 22.00 Tsptos Delft Ruimtelijke ordening (II) De regering wil heel de materie der ruimtelijke ordening gaan regelen in een afzonderlijke wet. Reeds be gin 1956 werd daartoe een wetsont werp ingediend. Vóór 1958 moet deze zaak in kannen en kruiken zijn, want dan vervalt de tijdelijke wet op het nationale plan en de streekplannen. Een der principiële verschillen met deze tijdelijke wet is, dat in de voor gestelde wettelijke regeling het be grip nationaal plan geheel is losge laten. Wij achten dit een winstpunt, mèt de commissie van het r.k. Cen trum voor Staatkundige Vorming, die over dit wetsontwerp dezer dagen een belangwekkend rapport heeft uitgebracht. Het woord nationaal plan wijst op een al te centralistische gedachten- gang. Bovendien zal het in de prak-'| tijk nimmer mogelijk zijn zo'n plan vast te stellen, tenzij men een straf schema, dat uitsluitend in Den Haag] wordt opgesteld, zou wensen. In het,] wetsontwerp is getracht een regeling! aan te geven voor een harmonisch;! samenspel tussen rijk, provincie en I gemeente. Ons inziens is deze po-'a ging wel geslaagd, al zijn op som mige punten verbeteringen mogelijk. De commissie uit genoemd Centrum doet er enkela aan de hand, die alle I overweging waard zijn (o.a., dat de gemeentebesturen bij de vaststelling en herziening van bestemmingsplan nen rekening houden met streek plannen van fict betrokken gebied en dat ged. staten, voorzover boven-| gemeentelijke belangen dit vorderen,]! aanwijzingen kunnen geven trent de inhoud van het bestemmings-i] plan). J7EN INGRIJPENDE SUGGESTIE, die de commissie doet, Is die tot, instelling van een raad voor de ruimtelijke ordening, welke de be trokken minister (overigens gaarne akkoord met de gedachte, dat de ruimtelijke ordening regeringsbeleid moet zijn!) al dan niet op verzoek adviseert. Over een uitgebracht ad vies moet de minister dan weer de ambtelijk samengestelde vaste commissie voor de ruimtelijke orde ning horen. Deze vaste commissie komt in de plaats van de nu be staande vaste commissie van de rijks dienst voor het nationale plan, welke vervangen wordt door de rijkspla nologische dienst. Voor de motivering van deze sug gestie hebben wij alle begrip: die raad voor de ruimtelijke ordening mag juist geen ambtelijk géval zijn, maar dient (ook) als leden t« tellen j vertegenwoordigers van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, de Kamers van Koophandel, de toeris tische organisaties e.d. Wij vragen ons echter af, of het op deze manier niet een beetje teveel van het goede wordt. Waarom zou het niet moge- lijk zijn de samenstelling van de den vaste commissie zodanig te wijzigen/""1 dat het ambtelijk element niet weegt? In de wet kan dan wordenbij de voorgeschreven wie erin moeten ten. Zelfs zou men een bepaling kun-^^" nen invoegen, volgens welke in spe-grijze clale gevallen belanghebbende orga-keeft nisatles zullen worden uitgenodigd een vertegenwoordiger aan te wij zen, Indien haar belangen niet vol- Don doende in de vaste commissie naarP]^ voren kunnen worden gebracht. Wal«j«ren, ons betreft geeft men deze breed waren samengestelde vaste commissie dep°ten^ naam van raad voor de ruimtelijke groep( ordening. De De voordelen van deze opzet lijkende spi ons duidelijk: hier vinden overheidjj®^ én particulier een trefpunt. In ge- te bo zamenlijk overleg kunnen zij zoekeniVermi naar de beste oplossingen. De minis ter krijgt dus van één adres zijn ad viezen, hetgeen te verkiezen is bo ven het ontvangen van adviezen van twee partijen, waarbij altijd de amb telijk samengestelde commissie hel laatste woord heeft. Het spaart niel alleen tijd, maar voorkomt ook, dat er allerlei minder gewenste verwik kelingen en wrijvingen ontstaan. iPro ets g tamp) »roegi 6r"jbij vl: JJJET ZOU niet moeilijk zijn aan de hand van het rapport van de commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming op meer de tails ln te gaan. Maar wij willen hier mee volstaan. Onze bedoeling was slechts enig inzicht te verschaffen in de problematiek, waarvoor een land komt te staan, dat op een klein stuk grond zoveel mensen moet herber gen. En dat wil doen op een zoda nige wijze, dat allen ook werkelijk als volwaardige mensen kunnen le- Ontmoetingssamenkomst Lutherse vrouwenbond De Lutherse vrouwenbond houdt zijn jaarlijkse ontmoetingssamenkomst dit jaar op 27 september in Apeldoorn. Tij dens deze samenkomst zal na een wij dingswoord van mevr. M. L. Jaanus— Bouman, mejuffrouw H. M. Westermann een causerie houden over haar reis naar Amerika in verband met de assemblee van de Lutherse wereldfederatie, terwijl er voorts een forumgesprek is onder leiding van mejuffrouw dra. M. E. Mon- Licha tends

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2