Partij der goede Duitsers waagt ook een kans Dank zij liet Salk-vaecin RUIME BIJVERDIENSTE ACTIEVE KRACHT BIJZONDERE AANBIEDINGEN LEVENSMIDDELEN 55 100 78 98 118 66 118 98 98 37 54 45 63 49 55 78 153 84 32 59 NIEUWE LEIDSCHF COIHANT 6 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 Steen fabrikant op politieke pad BONN, augustus. PEN NIEUWE FüHRER IS OPGESTAAN!" „Na Adolf komt August!" Dat zijn twee slagzinnen op de „helgele verkiezingsaffiches van de „Partij der Goede Duitsers", die in 18 kieskringen in Rijnland-Pals kandi daten heeft gesteld voor de algemene verkiezingen van 15 september. Het sociaal-democratische dagblad Neue Rhein Zeitung, dat er steeds vlug bij is een mogelijke herrijzenis te signaleren, vertelt, dat stichter en voorzitter van deze „Partij der Goede Duitsers" de steenfabrikant August Unger uit het plaatsje Plaid in de Eifel is. Dit heerschap was tijdens het Hitlerbewind burgemeester van een stadje met 4.000 inwoners tussen Bonn en Koblenz. Dit opplakken van affiches is het goed recht van August Unger en zijn partij genoten. Ten slotte wordt de Westduitse Bondsrepubliek even democratisch gere geerd als de vroegere republiek Weimar, die het Hitler en zijn trawanten mogelijk maakte zich langs democratische weg meester te maken van de macht en daar mede een einde te maken aan de demo cratie. Er is echter een belangrijk verschil met de republiek Weimar: men neemt tegenwoordig een would-be führer niet meer zo ernstig. Eerst schrikt men mis schien een tikkeltje van de opschriften en ergert ztch aan het profane gebruik van de naam van Christus, maar dan begint men al spoedig medelijdend te lachen om de nieuwe führer, die zou zijn opgestaan. In Plaidt zelf Is Unger een soort lokale bezienswaardigheid, een attractie voor de toeristen. De burgerij hoopt eigenlijk maar. dat hij zijn poli tieke propaganda niet zover zal drijven, dat de Westduitse autoriteiten genoopt zullen zijn om deze führer gelijk zijn voorganger in Landsberg op te slui ten. Men vindt, dat de nauwelijks 1.55 meter hoge man een dergelijk lot niet verdien t- In zijd werkkamer heeft August Unger een verslaggever van de N.R.Z. het een en ander verteld over de doelstellingen van zijn partij. Naast elkaar in een enor me boekenkast Hitiers „Mein Kampf", de dagboeken van Goebbels, de redevoe ringen van Karl Liebknecht en vele hon derden andere boekwerken van beroem de en beruchte persoonlijkheden uit de gehele wereld. Daaruit heeft Unger het materiaal ge put voor het duizend pagina's tellende program van zijn partij, dat tevens de ..geloofsbelijdenis" van de goede Duitsers is- Unger toil „van alles het beste" en dus geen oorlog. Hij veroordeelt elke oorlog, ook die zijn voorganger Adolf heeft gevoerd. Bovendien moet hij niets hebben van de Jodenvervolgingen. Hij is er vast van overtuigd, dat zijn partij in de vierde Bondsdag die in 1961 zal worden ge kozen de absolute meerderheid zal krijgen en dat hij zich dan Bondskan selier zal kunnen noemen. Momenteel telt de partij officieel 1000 leden. Om deze te administreren heeft Unger drie secretaressen in dienst. Hij voert corres pondentie met vele bekende persoonlijk heden in de gehele wereld (zo beweert hij tenminste), van wie het merendeel ..tot dusverre" afwijzend staat tegenover zijn beginselen. Unger kan voor zijn partij nergens zalen huren om er vergaderingen te hou den. Hij is dus op de straat aangewezen. Unger beweert, dat „vele honderden" Onder grote belangstelling der bevolking werden de vorige week de negen slachtoffers van de vlieg ramp te Merauke in Ned. Nieuw- Guinea begraven. Alle mannen die bij het ongeluk omkwamen, maakten deel uit van de Neder landse marine. de partij-bij eenkomsten bijwonen. „Te genspraak tijdens de debatten is er vrij wel niet, omdat mijn argumenten een voudig niet te weerleggen zijn", zo zegt hij. Hij heeft dus geen last van oppositie. Wèl echter van de „rijpere jeugd", die met bromfietsen en scooters de vergade ringen stoort. Deze jeugd heeft dan ook van Unger niet veel goeds te verwachten. De bijeenkomsten van de „Partij der Goede Duitsers" wordt gesloten met „Heil Duitsland" en het voflkslied. Htf heeft zijn woning In bonte kleuren laten schilderen. „Van het bonte huis naar de Bondsdag!" is Ungers slogan. Zo bont zullen echter de Westduitse kie zers het vermoedelijk niet maken. Voor Duitsland is dat immers te hopen! VOORSCHOTEN 55 jaar getrouwd Het echtpaar A. Teunissen—W. E. Teumssen-Van Doorne, wonende aan de Donklaan. herdacht kortgeleden zijn 55- jarige echtvereniging. Wegens ziekte in de familie was de feestelijke herdenking uitgesteld tot gisteren. De buurtvereniging „Recht door Recht" heeft zich bij dit feest niet onbetuigd gelaten en heeft onder meer een zanghui de gebracht. Door het oog vaii de naald Gisteren wilde een 14-jarig meisje per fiets de trambaan langs de Veurseweg oversteken, Op het laatste moment zag zij een naderende blauwe tram. Nog juist op tijd sprong zij van de fiets, die door de tram werd meegesleurd. Zij kwam er zon der kleerscheuren af, maar ze was we geschrokken. Poolse toeristen vragen asiel Vijftienhonderd Poolse toeristen zouden in deze zomermaanden in Oostenrijk tij dens hun vakantie politiek asiel hebben aangevraagd, volgens het Weense blad Die Weltpresse. USSE Spannende tijdrit bij Tour te Lisse Lisse" werd besteed aan een rit tegen het horloge. Met tussenruimte van 1 minuut gingen de rennertjes van start cn omdat de finish op dezelfde plaats lag, ontstond cr op dit punt weldra een nogal Ingewik keld verkeer van de komende cn gaande man. De organisatoren bleven de toe stand echter volkomen meester en ook de controleurs kregen hun staatjes ingevuld, al ging dit soms met grote inspanningen gepaard, want er werd door de jongen! zeer hard gereden. J. v. Diest moest aan het einde van dc avond zijn gele trui uittrekken en deze overhandigen aan N. Castien. die als ste in het algemene klassement was komen. Daarna kreeg de gele-trui-drager een pakkende zoen van Tineke Oude Velthuis, waarop hij vlug zijn ererondje ging rijden. De uitslag van de tijdrit luidt als volgt: 1 N. Castien (ploeg D) 9 min. 53 sec.; 2 K. Arentsman (C) 9.55; 3 J. van Diest (D) 9.56; 4 T. Warmerdam (A) 10.21; 5 H. Kesteren (A) 10.26; 6 F. de Koning (A) 10.33; W. de Wroede (C) 10.40; W. Glas (D) 10.45; P. van Zeist 10.46; 10 A. Barten (B) 10.47. Vanavond om 7 uur wordt de derde laatste etappe van deze week gereden; de volgende week maandag start mer de tweede helft van deze tour. Wanneer de „Tour van Lisse" zc ongelukken wil eindigen, zullen ouders en organisatoren dc jeugdige kijkei beter binnen de perken van het afgezette kjjkgebied moeten houden dan tot ni Is geschied. Beroep op Ged. Staten Tijdens de openbare vergadering Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die morgen wordt gehouden, zal het ver zoek van mevrouw J. H. Daudeij-Stolker te Ldsse worden behandeld. Deze dame heeft bij Ged. Staten geprotesteerd tegen het besluit van de gemeente Ldsse d.d. 26 januari jl. tot onbewoonbaarverklaring van de woning Klein Vreeswijk 9. HILLEGOM Dahliapracht in T reslong In verband met de van 68 september in „Treslong", te houden grote interna tionale dahliatentoonstelling, waar dui zenden bloemen in fraaie schikkingen te bewonderen zullen zijn, werden dit voor jaar in de demonstratietuin Treslong de nieuwste dahlia's geplant. De dahlia's op Treslong worden voortreffelijk verzorgd en men kan het gehele seizoen door de tuin gratis bezichtigen. Behalve in dahlia's, baadt Treslong in een keur van zomergewassen, zoals knol begonia's, gladiolen en zaadgewassen, zo dat een bezoek aan de schitterende zo- mertuin zeer aanbevelenswaardig is. Er zijn dit jaar voor de bezoekers belang rijke bepalingen. Het bestuur van de dahliatentoonstel ling besloot aan bezoekers de gelegen heid te geven de mooiste dahlia, de meest smaakvolle inzending en de fraaiste dahliaplant in de demonstratietui kiezen. Voor elk der drie prijsvragen zijn pakketten met knollen van de nieuwste en beste dahlia's beschikbaar gesteld. 9 pakketten in totaal. De namen der dahlia's met de toe gekende punten worden op de tentoon stelling aan het bestuur ter hand gesteld. Mochten op dezelfde dahlia of inzending door velen punten zijn uitgebracht dan beslist hel lot. Buitenlanders leren Nederlands In de aula van de rijksuniversiteit is gistermiddag de zomercursus voor Neder landse taal officieel geopend door het hoofd van de afdeling buitenlandse be trekkingen van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen, drs. B. J. E. M. de Hoog. De cursisten zijn voornamelijk afkomstig uit Frankrijk, België en Italië. Prof. dr. J. A. Huisman, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, heeft de leiding van deze zomercursus. Er is gestreefd het taalonderricht, dat het eerste doel van de cursus blijft, te plaatsen in het kadër waarin het thuis- Voor de eerste maal is in New York een week in augustus voorbij gegaan zonder dat een geval van kinderverlamming is gemeld. De herinnering van het Ameri kaanse departement van gezondheid gaat terug tot omstreeks 1916, toen de polio gedurende de zomermaanden voor het eerst ernstige vormen begon aan te ne men. Het is. zo schrijft de New York Times, sinds die tijd niet voorgekomen dat in augustus, midden in het polio-seizoen dat loopt van juni tot september geen gevallen werden gemeld. Trouwens, reeds dit gehele „seizoen" heerst de kinderverlamming minder ern stig dan voorgaande jaren en men is er in Amerika van overtuigd, dat dit is te dan ken aan het in de Verenigde Staten zeer populaire Salk vaccin. Reeds enkele jaren wordt het vaccin ge bruikt. maar dit jaar is voor het eerst zo veel beschikbaar, dat zowel kinderen als volwassenen konden worden Ingeënt Ongeveer tachtig procent van de jonge lui beneden de twintig jaar is in New York ingeënt. Er wordt propaganda ge maakt voor een actie om alle New Yor kers beneden de veertig te vaccineren. Vermoedelijk zou de kinderverlamming dan geheel zijn o< Santosa. Op 5 september alg. jaarver gadering. waarin wordt voorgesteld sta tutenwijziging. N.V. heeft in Nederland belangrijk kapitaal, dat voor exploitatie van bedrijf in Indonesië niet nodig i6. Voorgesteld wordt geplaatste kapitaal van f 498.000 tot f 292.800 terug te brengen {f 600 per aandeel), waarbij de in het be- j zit van de mij. zijnde eigen aandelen worden ingetrokken. Zodra ministeriële goedkeuring terugbetaling van f 400 per1 aandeel van f 1.000. hoort, en dat door de heer De Hoog het leven zelf genoemd werd. Het is ook de reden dat een beroep is gedaan op de in-, woners van Utrecht om deze cursisten op te nemen in de intimiteit van hun gezins leven, waarin de taal eerst echt leeft. Geen leerboek zal de gesprekstoon in het gezin kunnen Betrekkingen aangeboden AUTOMOBIELBEDRIJF in omgeving Leiden zoekt voor de verkoop van haar populaire personenwagens ACTIEF VERKOPER vraagt een Typiste of Notarisklerk met enige kantoorervaring Soil, schriftelijk met opgave leeftijd, verlangd salaris Uitgeverij zoekt contact met een voor de propaganda van een goeHe uitgave, waarvoor vooral In studentenkringen pracht kansen aanwezig zijn. Gegadigden, die uiteraard een goede bekend heid in studentenkringen moeten hebben, ge lieven te schrijven onder letters N.P.P. aan Nijgh Van Ditmar, Adv. Bur., Noordeinde 49, Den Haag. Voor ons atelier vragen wij enkele geroutineerde naaisters Ook enkele LEERLINGEN kunnen geplaatst worden. GROOT AUTOMOBIEL-IMPORTBEDRIJF vraagt voor spoedige indiensttreding MAGAZIJNMEESTER Bekenheid met automobiel onderdelen strekt tot aanbeveling- Brieven onder No. 9811 aan het bureau van dit blad. N.V. Gebrs. van Uden's Scheepvaart en Agentuur Mij Veerhaven 14—15. Rotterdam vraagt, in verband met uitbreiding van haar vloot, voor directe indiensttreding a. stuurlieden (in alle rangen) b. scheepswerktuig- kundigen (in alle rangen) c. electriciens Sollicitaties worden ingewacht ten kantore. Personeel gevraagd O Restaurant „De Beuken hof'. Terwee weg 2. Oegst- geest. vraagt voor direct in vaste dienst nette werkster. Aanmelden dagelijks. In Rusthuis „Zonneweel- de", Oranjelaan 2, Oegstgeest wordt gevr. huish. hulp. beslist intern. Wij vragen enkele hulp verkoopsters voor zaterdag of zaterdagmiddag. Persoon lijke aanmeldingen N.V. Hema, Leiden. Nette meisjes kunnen ge plaatst worden bij Boekbin derij v.h. Pielanen en Drom mel. Leeftijd 1518 jaar. Aanmelden Uiterstegracht 105 Gevraagd: een net meisje helle of halve dagen, lief voor kinderen. Tel- 2403 K 1717. Voorschoten, Pau- wenstr. 11. 9 Een bekwame brood- en banketbakkersbediende ge vraagd. G.G. of PG. J- Tijsterman. Langevaart 30. Rijnsburg. Gevr. per 1 sept. een dag meisje. Aanm- 's avonds tus- 7 en 8 uur. Mevr. Fon- teini, Hoge Rijndijk 22. Lei den. isje i Gevr. net morgenuren. Werkster aan wezig Evang. Luth. Pastorie Tomatcnstraat 25. Leiden. Net meisje gevr. voor winkel- en administrate. Leidse Melkinrichting „De Landbouw", de Sitterlaan 87 Leiden. Tel. 26886. Net meisje gevr. voor de huish. voor de dag. in gezin met kinderen. Franchimont- laan 1. Tel- 26886. Personeel aangeb. Jong echtpaar zoekt bij verdienste voor de avond. Onverschillig wat. Br. no. 9806 bureau van dit blad. 9 Jongeman over zeer veel vrije tijd beschikkende zoekt bijverdienste, onverschillig wat. Br. No. 9810 Bur. v. d- Blad. Te huur gevraagd I 2 Gcdipl. verpleegsters zoeken gem. zit-slaapk., event, met kookgelegenheid. Liefst omg. Rijnsburgerweg of centrum stad. Br. onder n 9809 bureau van dit blad. Te huur aangeb. Voor dame, b.txh h e< lichte, ruime gestoffeerde kamer (414 x 5 m). Voorzien stookgelegenheid 5 min. gaans v. 't station. Rustig gezin. Even tueel direct te aanvaarden. Brieven No. 9804 Bur. Blad- Woningruil 9 Ruime zonnige bovenwo ning, kamers en suite, kabi net, keuken, balkon, grote slaapkamers en zolder. Gevraagd woning in Leiden of omstreken. Br. no. 9805 bureau van dit blad. Te koop gevraagd Wij kopen alle soorten boeken, romans cn tijdschr. J. Borsboom. Oude Rijn 23. Tel. 21876. Gevraagd in goede staat verkerende hutkoffer. Br. m. prijsopg. R. H. Groeneveld. de Mey van Streefkerkstr. 35, Leiden. Te koop gevraagd een grote partij rotte mest. K. Dissel, Hogewaard 64. Kou dekerk a-d. Rijn- Telef. 408. Te koop aangeboden 9 Te koop kinderwagen. |j. J. Feenstra, Dinsdagse We- I tering 4, Voorhout. Wanneer het getij veran- verzet met de bakens. Ook Valk a.d. H. Schouw heeft dat gedaan. Vandaar dat hij van het begin af ook veer scootmobiels verkoopt, :owel 3 als 4 wielere. Vraagt 9 Te koop Ford bestelauto, 300 kg. In pr. staat, banden 80. Adres; Dorpstraat 29, Zoeterwoude. Tel. K 1715 Diversen 9 Verhuur Kano's. Jachtha- De Trekvaart, H. Geijs- Maredijk 149A, Leiden- Tel. 21144. Ze zijn er weer. De kwa: hteits EWE Anker Horloges 21 steens Anker, waterdicht, schokvrij, anti-magnetic. on- breekb- veer. Geen 69.50, maar slechts 47,50. „De Goedkopere Zaak", S. v. d. Water en Zri., Haarl.str. 207. 9 Solex Standard f 349,50, pjn. f 17,50, Solex de Luxe f 395. p.m. f 20.24, inclusief All Risk verzekering. Ser vice 6tation. Gebr. Huisman. Hogewoerd 66—68. tel. 31292 9 Eén-twee-drie. De nieuwe Berini M31 m$t D.K.W.- motor. heeft 3 versnellingen. Speciaal voor 2 personen. Fa Van Zijp-Haarlemmerstraat 295 - filiaal Korevaarstraat 6. Rooijackers en naaimachi nes een begrip. Prima kwali teit! Voordelig! Vlot'e ser vice! Vraag vrijblijvend be zoek aan huis en ook u zult overtuigd zijn. Naaimachine handel Rooijackers, Lee mansstraat 31, Leiden, Tel. 31324. Rijwielen f 25 goedkoper. Door aankoop van een enor me restant partij kinderrij wielen, jongens en meisjes met remnaaf, 5 kleuren gaan deze weg f 25 goedkoper ONDER VOLLE GARANTIE. Thans f 56 alleen contant. Firma Dusoswa, Turfmarkt 2, Leiden. Kerkgracht 48. Noordwijk, Zeeweg 1, Kat wijk aan Zee. 0 Raadgevend- en Bemidde- lingskantoor K. W. Wijk, gep insp van Pol. Rechtskund.g adviseur, Thorbeckestraat 78, Leiden. Telef. 22503. Doet onderzoek naar personen, be spreekt en behandelt ver trouwelijke en delicate aan gelegenheden. Accu's voor alle doelein den. Tevens reparaties «:n revisie van alle merken on der schriftelijke garantie. Handel en (industrie korting. Accu-service Groenen. Nieuwe Rijn 106, tel. 23140. Kraamcentrum Noordwijk vraagt vrouwen en meisjes van 1940 jaar. om opgeleid te worden tot kraamverzorg ster. Nieuwe cursus begint :n oktober. Inlichtingen bij de leidster. Nieuwe Zeeweg 82, Noordwijk aan Zee. H.M.W. dubbel-zit brom fiets met dubbele veer-ele- menten. De enige bromfiets geschikt voor 2 pereonen, prijs f 725. Gebr. Huisman. Hogewoerd 6668. Luxe autoverhuur. Wij verhuren oa. Mercedes-180- d.esel. Simca en Volkswagen Uitsluitend nieuw materiaal Garage Bierman, Voorhout Tel. 02532—7433. 9 Cypers katertje zoekt goed tehuis. Herengracht 14. 9 Wasmachines f 395.- met sneldroger, merk ALBA- LIEN, onverwoestbaar, gaat een mensenleven mede. En kele beschadigde machines belangrijk goedkoper. Ook op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Firma Dusoswa. Turfmarkt 2, Leiden; Kerk straat 48, Noordwijk; Zee weg 1, Katwijk aan Zee. 9 Bromfietsenverbuur. De nieuwste Berini M 21 1957. te huur per uur, dag of lan ger. AU risk verzekerd, ook voor buitenland. J. de Jong. Varkevisserstraat 66. Kat wijk a. Zee. Tel. 2795-K 1718 9 Verhuur zonder chauffeur 4, 5 en 6 persoons all risk verz. De zaak met de grootst mogelijke service. Billijke tarieven. Werkhoven'6 luxe autoverhuur. Van 't Hoff6tr 11. Tel. 22300. Wasmachincfabrick heeft •sielwasmachines met lichte emaillebeschadiging. gloed nieuw. m garantie 125 en f 145. langzaamwassers f 259 Centrifuges 150. Ook op afbetaling. Depot Sluisstraat No. 11, Leiden. Telef. 25466. Spoed. Vertrek. Engelse herensportfliets met trommel- remmen en 3 versnellingen, prima van 295 voor f 125. Tevens stofzuiger 125 V. merk Holland Electro van f 155 voor 75. is 5 maan den oud. Hoefstraat 1. Hondenmenu: vers hon denbrood. voermout. paarde, vlees in blik en vitaminen In vele soorten verkrijgbaar bij Vlielands Hondensalon, Nieuwe Rijn 50. 9 Voor uw schuimrubber- matras moet u in 't Schuim rubber- en Plastichuis zijn. Mare 70. Wij confectioneren voor u in elke vorm schuim rubber en schuimplastic er leveren u dit in elke af. meting. 0 V.W. zig-zag naaimachines de „Viotoria" Werke A G. Neurenberg (Did), sinds 1866 en de Carson als ge wone huishoud-naaimachine lopen soepel en geluidloos! Uw adres; Rooijackers, Lee mansstraat 31, Leiden. Tel. no. 31324. Naaimachines, zowel iin hand als elektr., ook Zig-Zag in elke uitvoering. De Naai machine Specialist Dernee, Haven 7. Telefoon 25365. Foto Pijl jubileert! Gratis. Bij aankoop van een fototoe stel krijgt U in de jubileum- week een prachtig fotoalbum cadeau Tevens ontvangt elke klant bij zijn 'haar) inkopen een aardige attractie. Haar lemmerstraat 108. 0 Bureaus, dressoirs, schrijf machines, kassa, blank eiken bureaus, schrijfmachines w. o. portable, pracht mahonie kassa, boekenkasten, pick ups. tafels, spiralen, opklap- bedden, karpetten, keuken- geijsers. gasfornuizen. Nieu we Rijn 60. Let goed op oO. Telefoon 22150. Radio, T.V., wasmachines, stofzuigers, meubelen, nlngtextiel. Prettige betaling. Pioenstraat 14. 0 Iedereen is cnthousii als wij uw matras overtrek ken met damast. 1-pers. van af f 19.50; 2-pers. f 26.50. Smits Bedden-Tapijtenmaga zijn, Mare 98. Vrouwensteeg no. 9. Telefoon 23913. PRIJZEN VOOR KOERIERS 1 tot 20 woorden 1.— Van 20 tot 30 woorden 1.50 Voor Koeriers onder nummer wordt 15 ct. extra In reke ning gebracht. Bewijsnum mer (alleen op verzoek). 15 Spercebonen Flacon inh. 720 gram per flacon Appelmoes van goudreinetten. Flacon lnh. 720 gr. 2 flacons voor Italiaanse tomatenpuree 5 blikjes voor Portugese sardines Per blik 6 4 8 visjes in olijfolie. 2 blikken voer Hu,*Pot met veel vlees Pindakaas Frankfurter knakworstjes 6 worstjes in een blik per bhk Rozijnen op sap mooie bli Ananas stukjes. Macaroni elleboog model 500 gram Haring in tomatensaus ovaal bli per bHk Lange sprits het van ouds bekende koekje 250 gram Juweel assorti bonbons verpakt in kleurige stanlool 150 gram Californisch fruit „Agar glace" ,r,epje 206 gram Gelderse snijworst de „worst" vour de zomer Blllft Hocpr gram Volvette meikaas de kaas met veel smaak 509 gram Margarine Bewhuif Engeue drop import met zuivere cocos 209 gram VOOR ADVERTENTIES TELEFOON 31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6