Vroedschap zal „leer"-geld moeten betalen Jan Brons bleek uitstekend kornettist te zijn Nadelig saldo gemeenterekening 1955 f2.430.483,38 Reed Roller Bit Company vanmorgen geopend Leiden boekte vandaag een nationale onderwij sprimeur IE UWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 Onderwijs vraagt ondersteuning Toonkunst-muziekschool speelt 't financieel niet meer klaar ip- »an IV/fAANDAGMIDDAG om twee uur zullen de Leidse vroedschapsleden ter -L*-*- zich aan hun groene raadstafel zetten en aan de behandeling van eei lag a6en<*a van punten beginnen, waarvan een niet onaanzienlijk deel be- als trekking heeft op het stedelijk onderwijs, al moet hieraan onmiddellijk >ei- worden toegevoegd, dat het niet allemaal punten van uitzonderlijke be- tekenis zullen zijn. Er zijn er wel bij, die wij hier met een enkele aanduiding De voldoende kunnen aangeven en tenzij de vroede vaderen er behoefte e*d krijgen om hun (over het algemeen schaarse) politiek-oratorische talenten Eg~ te doen schitteren is het niet te verwachten, dat de komende vergadering rdt lang na de inleidende hamerslag van de voorzitter zal worden gesloten. ge- In afwijking van de volgorde, die de te er" behandelen kwesties hebben op de in® agenda, beginnen wij met het aangeven "e" der onderwijszaken, die ter tafel komen. oor En dan valt er misschien door de raad nog wel een appeltje te schillen over (het preadvies, waarin de noodzaak wordt uiteengezet om nog eens weer a s het krediet voor de verbouwing en SolIinrichting van de heden geopende ge- de meentelijke bedrijfstechnische school te ter- verhogen. Op 3 september vorig jaar was ien dat al eens verhoogd, met 20.500. Maar ek- dat is nu nog niet genoeg gebleken. De iin-irijksgebouwendienst vond het nodig, dat °P" de elektrische installatie werd verbeterd, >or" dak en ramen bleken niet zonder gebre- ;ga' ken te zijn en de lonen zijn inmiddels ge- stegen en dat alles samen maakt het :_jdig, schrijvi Iritlp W., dat bouwing 9880 extra wordt uitgetrokken. izetlPdjsstijgingen maken het verder nodig, :on-dat op de begroting voor de inrichting ►on, ook verschillende posten worden ver hoogd. Bovendien verlangde het mi nisterie, dat er nog enkele posten aan de begroting werden toegevoegd. Dat bij el- kaar beloopt een bedrag van 10.250. B tn verschillende redenen op deze eisen toch zou moeten worden voldaan, maar zij tekenen erbij ernstig bezwaar tegen heb- ;ben, dat de rijksinstanties steeds maai stellen. (Men zal In ge noemde bedragen misschien aanleiding tot puzzelen vinden, maar achter 't verschil, dat rekenaars wellicht ontdekken, schuilt niets anders dan een onbelangrijke boek houdkundige oorzaak.) Spoken De spoken der financiële moeilijk heden laten de raadsleden ook verder niet met rust. De muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst kampt met ernstige moeilijkheden. De leraren worden laag bezoldigd. En er is voor hen geen pensioenregeling ge troffen. De Maatschappij heeft geen geld om hun redelijke verlangens te bevredigen. De school heeft, behalve de overheidssubsidies, geen andere inkomsten dan de lesgelden. En die zijn al zo hoog opgevoerd, dat er niet meer bij kan. Een vrijwel onhoudbare positie. Tenzij, aldus het bestuur van de Maatschappij, de 'gemeente ons de helpende hand biedt. Of liever, aldus het bestuqr, zouden we de muziekschool aan het beheer door de Maatschappij zien onttrokken en onderge bracht in een gemeentelijke stichting. Dat is al in meer plaatsen zo gedaan. Dan i school kunnen voortbestaan. T r oosteloos Maar dat, schrijven B. en W., zou ons zoveel gaan kosten, dat wij het op het ogenblik beter vinden om er niet over te praten. De salarissen der leraren moeten evenwel worden verbeterd. Als ze gemid deld met 25 procent worden verhoogd, zijn de ernstigste bezwaren weggeno- Dat zgl de Maatschappij met inbe- van de sociale lasten 25.000 per jaar extra kosten. Zoveel willen wij niet geven, want 400 van de ongeveer 900 leerlingen itij„ van buiten de stad afkomstig, maar, rekening houdend met het feit, dat op de begroting van dit jaar al ƒ6700 is uitge trokken, stellen we voor een aanvullend subsidie van 4275 te geven. En B. en W. Joen hierbjj meteen de troosteloze mede deling, dat het volgend jaar het subsidie neel wat hoger zal moeten worden, raming ƒ21.500. Van groot belang Verkeersonderwijs zal over niet te lange tijd wel verplicht worden ge geven op dc lagere scholen. Sommige scholen z(jn voor het geven daarvan al uitgerust met de nodige leermid delen. Maar niet allemaal. Nog niet aan de school voor v.g.l.o. aan Nog niet de school voor v g.l o. aan an Timorstraat. Aalmarkt. Lorentzkade. Maresingel en Kernstraat. Kosten rond 600. De eerste Leidsche Schoolvereni- •ing heeft om subsidie verzocht ten be- eeve van de g.l.o.-school Noordeinde. de ichting r.k. scholen voor de v.g.l.o.- chool Boommarkt en voor de g l.o.-scho- ~>s- en Paardenlaan, Pelikaanstraat. Haarlemmerstraat en Potgieterlaan, de Geref. schoolvereniging voor de g.l.o.- scholen Driftstraat en Lusthoflaan en de Vereniging voor chr. onderwijs voor de g.l.o.-scholen Pasteurstraat, Hoge Mors- weg en Van Vollenhovekade. Verkeers onderwijs is van groot belang zeggen B. en W. en wij adviseren dan ook de 4.600 voor de laatstgenoemde reeks scholen be schikbaar te stellen. Chr. kleuterschool De Stichting voor chr. kleuterscholen te Leiden en Oegstgeest wil een kleuter school bouwen aan de Antonie Duyck- laan. Op het ogenblik is de school ge vestigd in een bovenzaal van de school v.g.l.o. aan de Adriaan Pauwstraat, maar deze zaal is eigenlijk ongeschikt. Tenmin ste 60 leerlingen bezoeken de school. Er zal voor de bouw van een nieuwe school rond 150.000 nodig zjjn. B. en W. zullen de raad te gelegener tijd een voorstel doen om het nodige krediet te geven, want voorlopig kunnen de bouwplannen toch niet worden ver wezenlijkt in verband met de beste dingsbeperking. Ontvolkt De openbare g.l.o.-scholen aan de Zuid singel (A en B) treeken steeds minder leerlingen. Op 1 juli had de A-school er zelfs minder dan 100 en het aantal zal waarschijnlijk nog meer dalen, omdat het oude stadsdeel, waarin de school staat, meer en meer ontvolkt wordt. Het rijk zal voor 1958 waarschijnlijk maar de salaris sen van drie onderwijzers vergoeden. Er zijn op het ogenblik vier onderwijzers. Er zouden dan nog meer klassen nloeten worden gecombineerd dan al het geval is. Daarom vinden B. en W. het beter, dat school A wordt opgehevei lingen overgaan naar de bouw gevestigde school B- Vlugger, voordeliger Bevolkingwil gaa microfotograf eren i Lcidci zijn stad verlaat s te vestigei Verbetering Er is 6550 nodig voor verbetering verwarming, toiletten en wanden en fonds van de school Pieterskerkhof 4A. waar de afdeling imbecielen van de o.l. school voor buitengewoon lager onderwijs is gevestigd. Aan de H.B.S. voor meisjes worden, als de raad het desbetreffend voorstel aanneemt, m.i.v. 1 september tijdelijk be noemd de heer B. A. Felderhof te Amers foort (natuurkunde), de heer D. de Hart (wis- en natuurkunde), mevr. E. S. F. de Jong-Feteris (Nederlands) en de heer A. Menalda (wiskunde), mej. D. T. F Savelkoul (wiskunde), mevr. A. V. A. J. Spijker-Bouuaert (Frans), mevr. N. A. J. Strack-Hageman (Duits), dr. J. B. Ubbink (natuurkunde), mr. J. Th. Vermeulen (staatswetenschappen), mej, R. C. Vogel (tekenen), mej. J G. M. Vriens (aardrijks kunde) en mej. M. C Wemelsfelder (wis kunde). De heren H. Th. Bronner en M. Dubbel deman, de een onderwijzer aan de o.l school Haverstraat. de ander aan de o.l school Duivenbodestraat, hebben ontslag hun tegenwoordige betrekking ge vraagd. Warmte en film Voor het aanbrengen van een oliestook inrichting voor de u.l.o.-school Noord einde 3 en de v.g.l.o.-school Noordeinde de Vereniging voor chr. onderwijs, al eens eerder werd gesproken, blijkt nu in totaal 16-700 nodig te zijn. en W. schrijven, dat de werkzaamheden spoedig mogelijk dienen te worden vol tooid. Genoemde vereniging heeft ook ge raagd om filmstrookprojectoren r schermen voor de g.l.o -scholen Paste' Middelstegracht en de b g-I school Plantsoen. Voor wat de g.l.o.- scholen betreft wordt het verlenen van medewerking zonder meer geadviseerd, de b-l.o.-school zou maar tweederde van de aanschaffingskosten vergoed kunnen krijgen. Maar de bestedingsbeperking steekt ook hier voorlopig een spaak in het wiel. wordt voorgesteld 7335 beschikbaar ellen voor het aanbrengen var ve dubbele schoorsteenkanalen in de school Haverstraat-Gortestraat Tot tijde lijk leraar wiskunde aan het gymnasium wordt, met ingang van 1 september, v< gesteld te benoemen de heer J. Zweerus. En hiermee is dan de lijst derwijszaken, die de Leidse gemeenteraad maandag krijgt tet behandelen, uitgeput- Orgelconcert van Joop Brons in Pieterskerk ER BESTOND voor het orgelconcert in de Pieterskerk gisteravond ee zeer redelijke belangstelling. Ditmaal had Joop Brons op de orgelbank plaats genomen, terwijl Jan Brons het programma met enkele kornetsolo's opluisterde. Het zal in vroeger eeuwen stellig geen uitzondering zijn ge weest, wanneer bij orgelbespelingen zich koperinstrumentalisten deden horen. Vooral in de 18de eeuw beschikten koperblazers, ondanks het ont breken van moderne ventielen en dergelijke, vaak over een grote virtuosi teit zoals uit diverse werken o.a. van J. S. Bach kan blijken. Jan Brons gaf in een concert in E van Corelli blijk van een voortreffelijk kornettist te zijn; de stralende klank zijn instrument vermengde zich door gaans uitstekend met de orgelbegeleiding, slechts een enkele maal ontstond een kleine verwijdering tussen beide so- Wel moeten we betreuren, dat deze so listische prestatie niet gewijd kon zijn aan een oorspronkelijke kornetcomposi tie, i.p.v. aan een bewerking (door wie? grosso. Nu zal men li met de bezetting van dergc lijke voor kerkelijk gebruik geschreven et zo stipt geweest Mozart, „Et incamatns est" gaat voor dragen; met alle respect voor de kornet tist kregen we toch het gevoel, dat hier de arrangementswoede onnodig ver ging. De organist Joop Brons had voor zich zelf enige interessante werken uitgeko zen: Bachs Preludium en Fuga in D, een zeer virtuoos, doch wat de fuga betreft enigszins uiterlijk werk, waaraan d£ solist veel studie moet hebben besteed: verder drie koraalvoorspelen van dezelf de componist, waarvan vooral ,.Vor dei nen Thron" en ,,Wir danken Dir. Herr Jesu Christ" ons bekoorden; een zeer toresk geregistreerde en uitgevoerde „Noël suisse" van Claude Daquin en slotte Francks prachtige eerste Choral. Hoewel de Bach-vertolkingen op i F 2.450.000 voor ophogen terreinen Behalve de op deze pagina uitvoeriger weergegeven zaken, krijgt dc Leidse ge- teraad in zijn zitting van maandag- I middag a.s. ook nog de volgende punten behandelen: e bepalen, dat een herziening van het deropbouwplan LeidenStationsplein wordt voorbereid; 2.450.000 beschikbaar te stellen voor het ophogen van terreinen in de Bos- en Gasthuispolder, de Mare- dijksepolder en de Stadspolder; goedkeuring van een plan tot onteige- I hing van eigendommen in de Meerbur gerpolder; wijziging van de verordening voor de ieff:ng en invordering van belastingen wider de naam van markt- en staangeld; wijziging van de overeenkomst met de N.V. Ned. Spoorwegen betreffende de verbindingsspoorweg naar het openbaar •ladhthuis en de Sted. fabrieken van ga6 1 elektriciteit; aangaan van een overeenkomst met de Ned. Spoorwegen betreffende het hebben van kabels en buizen in 6poorweggronden; goedkeuring 'van de rekening van d< Armenraad over 1956 met een totaalbe drag van f 62.255.17 en een gemeentelijke bijdra f 59.328.40; goedkeuring van de rekening van Heilige Geest- of Arme wees- en kinder huis over 1955 met f 54.374,79 baten f 57.904.84 lasten; van de rekening 1956 van het college van vrouwenkraammoe- ders met f 12.090,90 baten cn f 2.978,46 lasten; de begroting 1958 van genoemd college met f 12 506.31 baten en f 5.015,10 lasten; verhoging van het krediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank voor Ned. gemeenten tot 1 september tot 5.000.000; vaststelling van de gemeenterekening 1955 (voorlopig) met een nadelig saldo van f 2.430.483.38 en vaststelling van het bedrag der kapitaalsinkomsten en -uit gaven op elk f 40.527.483,38. uitstekend peil stonden, kregen wc indruk, dat de muzikaliteit van Joop Brons toch nog sterker geboeid wordl door het meer kleurige en ten dele meer romantische Franse repertoire, want zijn weergaven van Daquin en Franck klon ken het meest overtuigend. Het was alles tezamen weer een afwis selend en boeiend concert, waarbij op nieuw bleek hoe goed de Pieterskerk voor dergelijke concerten geschikt 16 en welk een fraai instrument Leiden bezit in het orgel van deze kerk. Dr. J. van der Veen. iemand overlijdt, d: nistratie van het bevolkingsregister het een en ander gebeuren. Zjjn persoons kaart, die wordt verzonden, moet eerst op archiefbladen worden overgetypt. Dat kost tjjd, geld voor personeel en veel archiefruimte. Het kan vlugger, beter en goedkoper, zeggen B. en W., als wij mierofotogi fischc reprodukties van de persoonskaar ten maken. Het is zuiniger, want we heb ben minder personeel nodig, het bespaai 98 procent van de ruimte, die het archief nu in beslag neemt en bovendien kunnen we de apparatuur ook nog wel voor an dere dingen gebruiken dan voor de repro- duktie van persoonskaarten alleen. Voor de apparatuur en de inrichting van de nodige lokaliteit zou 11.000 voldoende zijn. De raad zal het er maandag over hebben. Regent Geref. Minnehuis Het college van regenten en regentes- en van het Geref. Minnehuis heeft een dubbeltal opgesteld voor vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van mevr. M. W. S. Blok-Aberson. Het dubbeltal is: 1. de heer L. Molijn, 2. de heer E. H. Moens. De gemeenteraad zal zich maandagmiddag met de benoeming van een der twee genoemde heren bezig houden. Spreekbeurt Donderdagavond half 8 zal ds. Ligten- berg te Rotterdam in het gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de Geref. Gemeente Nederland een spreekbeurt vervullen. Wedvlucht Het Oosten Het Oosten hield een wedvlucht v; Sint Quentin. De duiven werden om 11.30 uur met zuidwestelijke wind gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.16.36 uur en maakte een snelheid van 1201.30 meter per minuut; de laatste prijswin naar om 3.34.26 uur met een snelheid van 1109.75 meter per minuut. De uitslag luidt: S. Schoeman 1, 7; D. Zwaan 2. 8, 11; H. van der Vecht 3. 5, 6, 10. 16. 17. 19. 20; J. G. R. Langhout 4; K. de Haas 9; J. Roest 12, 14, 18; W. Harte- veld 13, 15. Vlaggen aan Rooseveltstraat Plaats van Ned. industrie op afzetmarkten de Reed Roller Bit Company aan de Rooseveltstraat (omgeving 5-mei- laan). In deze fabriek wordt een voor de olie-industrie belangrijk produkt vervaardigd, namelijk de boorbeitel. Eind 1955 begonnen de onderhande lingen tussen Reed Roller Bit Company en de gemeente Leiden. Leiden zorgde voor de geschikte fabrieksruimte, die door de Reed Roller voor de tijd van tien jaar is gehuurd. Aan het einde van dit jaar zullen meer dan honderd mensen hier een nieuwe werkkring hebben gekregen. De opening vanmorgen om half 12 werd verrioht door de directeur-generaal de industrialisatie en energievoorziening i Nederland, dr. E. L. Kramer. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat eer een prominent Amerikaans bedrijf, ;n onderneming welker produkt aam van betekenis heeft over de gehele Fonds voor leningen en schenkingen Voorlopig f 10.000 voor betere j eugdverblij ven T70RIG JAAR december trok de ge- meenteraad f 3625 uit voor de verbetering van in gemeentegebou wen gevestigde jeugd verblijven. B. W. zouden later wel aangeven hoe de verbetering van jeugd/verblijven in particuliere gebouwen het best kan worden aangepakt. Het beste zou zijn. schrijven B. en W. u, om een leningen- en schenkingen fonds te vormen en daaruit aan de jeugd zorginstellingen bijdragen te verlenen. De gemeente zou de helft der bijdragen kunnen schenken, de andere helft geve vorm van een rentedragende li Aardolie geboord in Alblasserdam De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij deelt mede, dat zij enige aardolie heeft aangetroffen in haar exploratieboring te Alblasser dam. ning. Jeugdorganisaties zouden alleen maar voor rentedragende leningen in merking komen. Meer dan f 10.000 zouden B. en W voorlopig niet in het fonds wil len storten, hoewel met dat bedrag lang niet de gewenste verbeteringen aan de jeugdverblijven kunnen worden bekostigd. Het lijkt B en W. wenselijk de bijdragen voorlopig niet aan een bepaald maximum te binden. Over het beheer van het fonds heeft het college zijn gedachten nog laten gaan, maar eenvoudig en doelmatig zou dat zeker moeten. Molen heeft kwastje nodig Flinke som geld in de rietkap-De Herder De houtzaagmolen „De Herder" van gebroeders Mulder aan de Haarlemmer weg, heeft sinds 1952 belangrijke bedra gen voor onderhoud gevergd. Maar de naar alle waarschijnlijkheid in 1755 ge bouwde en in 1884 naar Leiden overge brachte molen verkeert dan ook in hechte staat. De rieten bedekking van het acht kantige monument is evenwel niet te best meer en een kwastje verf en een kleine herstelling hier en daar zouden geen kwaad kunnen. Dat kost al met al 8500. En bij dit bedrag moeten ook nog worden betaald de kosten van de restauratie var de molen als maalwerktuig. Die restau ratie is al achter de rug, maar nog niet betaald. Samen loopt dat op tot 10.500. Het rijk wil 4725 geven, de provincie 1575 cn B. en W. van Leiden stellen de raad voor om uit de gemeentekas maximaal 2100 beschikbaar te stellen. Vanmiddag is in Leiden de gemeen telijke bedrijfstechnische school ge opend. Deze is ondergebracht in de gerestaureerde lagere school aan de Medusastraat. De school richt zich voornamelijk op de praktische zijde van de vakken: timmeren, metaal- bewerken, schilderen en metselen. Ook wordt algemeen vormend onder wijs gegeven. Dit onderwijs is bedoeld voor een voudig begaafde jongens. De oplei ding duurt drie jaar en sluit irbij diplót worden behaald. Deze school eerste in ons land en Leiden heeft hiermee dus een nationale onderwijs- primeur geboekt. De opening, waarop wij morgen terug komen, geschiedde door mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het onderwijs Op de foto: één der werklokalen. Aanrijding in Leliestraat Gsiteravond rond half acht speelde de 13-jarige Wijnand M.. wonende ii Leliestraat, bij de ouderlijke woning, hij onverwacht het trottoir afsprong. Zijn 16-jarige broer, die juist met een brom fiets kwam aanrijden, kon een botsing niet vermijden. Het 13-jarige broertje werd tegen de grond geslagen en brak het linkerbeen. De E.H.D. bracht de jongen naar het zie kenhuis. VOOR UW DRUKWERK Demmeiiie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Paul Robert, zn. v. A. J van Ee en G. Methorst; Jolanda Gerdina. ir. v. B. L. de Rooy en G. Mens; Egbertus Henricus, zn. v. A. A. Trouwborst M. G. M. Bemelmans; Herman Rhijn, v. W. van der Plas en L. C. van Rhijn; Paul. zn. v. S. G. Terluin en H. G. J. Timmers; Johannes Adriaan, zn. v. J. van der Linden en M. M. Filippo; Joanne, dr. A. D. J. van Aalderen en A. Jesserun; Sikke, zn. v. L. Schotanus en A. Glaze- maker; Cornelia, dr. v. H. de Mooij en M. A. Glasbergen; Frans Johan, zn. v. J. M. J. Werter en J. W. M. Caspers; Al- bertus Petrus Theodorus. zn. v. F. W. E van Beek en A. M. T. van Leijden. Thij- men, zn. v. A. J. Luyken en S. Blom; Johanna Hubertina Agnes Bernardina, dr. v. W. M. Vreeburg en J. A. C. Frissen; Johannes Gerardus, zn. v. J. van der Niet en J. G. van der Ven; Aalt, zn. v. Bosma en A. van Bruggen; Robertus, v. J. Boom en C. Beekman; Cornelia Emarentia, dr. v. P. G. van Diest en J. T Halvemaan; Maria Johanna, dr. v. Tol en M. Verbaan; George Frans, G. F. Viets en H. M. Bek; Peter Philip, zn. v. W. A. Mayer en A. M. van Santei Jannetje, dr. v. J. L. Zwanenberg e J. Lens; Gerardus Cornelis, zn. v. J. L. Zwanenberg en J. Lens. GEHUWD: P. J. Huisman en H. N Koek; A. Gaasbeek en J. E. van der Steen; H. C. van Wieringen en W. J. C. Prins; H. Boeff en C. van Winkel. OVERLEDEN: S. Hermans 61 Jr., man; C. C. Karreman 72 jr., echtgenote van D. J. Dubbelaar; T. van Leijden 65 jr., man; E. J. M. de Heij 47 jr., echtgenote van W. J. van Kempen; P. van Schagen 76 Jr., man; A. van Poelgeest 52 jr., echtgenote van M. van der Zwan; G. Gemscr 69 jr., weduwe van G. Lagerman; F. J. F. M. Proot 62 jr., man; K. W. Drenth 80 jr., weduwe van A. Anneeze; M. M. H. Haane 2 jr., dochter. wereld, op het punt stond In een Neder landse dochteronderneming met haar werkzaamheden te starten. Dr. Kramer vestigde de aandacht op vestigingen van dochterondernemingen In Nederland door vele andere Amerikaanse maatschappijen en verklaarde, dat het de praktijk is gebleken, dat Nederland inderdaad kan wijzen op een aantal be langrijke. voor de buitenlandse onderne mer bijzonder aantrekkelijke algemene vestigingsfactoren. Met name is de aanstaande positie, die Nederland als oliecentrum inneemt, van belang. Export De produkten van dit Leidse bedrijf, dat zich als eerste in Nederland uitslui tend met de vervaardiging van olieboor- beitels bezig houdt zullen, zo betoogde dr. Kramer, een nieuwe vergroting be tekenen van het Nederlandse produktie- potentieel, dat een evenwichtige ontwik keling van de industriële structuur ln land mede gunstig kan beïnvloeden, zijn verder van groot belang voor Nederlandse -export. Doordat een groot percentage van de produktie ge ëxporteerd wordt, kan de plaats v Nederlandse industrie op de bestaande afzetmarkten erdoor verstevigd worden en kunnen nieuwe afzetgebieden wellicht voor Nederland worden geopend. Dr. Kramer wenste ten slotte de doch teronderneming van de Reed Roller Bit Company een goede toekomst en richtte toen de officiële openingshande ling. Bouwproces Aan dc bouw van deze vijfde Amcri kaanse fabriek in Leiden werd ongeveer dertien maanden gewerkt onder leiding ir. J. Lamers, bedrijfsleider van nagro". In januari van dit jaar kwam de bouw gereed en de afgelopen maanden zijn benut voor het inrichten van de fabriek. De hal. die een oppervlakte heeft vj 2100 vierkante meter, rust slechts op z> kolommen. Deze geringe ondersteuning is voldoende, omdat een speciaal door „Pa- nagro" ontworpen golfdak-procédé is gepast. Dit procédé is te vergelijken bij eierschaal. Van uiterst licht materiaal wordt grote draagkracht verkregen door speciale spanning aan te brengen. Het gehele gebouw, dat in het dak voorzien van een drie centimeter dikke warmte-isolerende kurklaag, wordt ALPHEN AAN DEN RIJN Kinderkoor tien jaar Het ohristelijk kleuter- en kinderkoc Klein Zanglust" te Gouwsluis bestaat tien jaar. Het koor werd opgericht door de heer G. H. Franken, voormalig hoofd de Dr. De Vlsserschool. In 1949 werd op initiatief van mevrouw N. Sampiemon- de kleuterafdeling gevormd. Sampicmon leidt de kleuter zang. het kinderkoor staat onder directie an dc heer W. de Jong. In totaal zijn lim vijftig kinderen lid. Jaarlijks geeft het koor een zanguitvi ring in de Hervormde kapel. Nationale brandweerwedstrijden De landelijke brandweerwedstrijden in klasse IIa en IIIIa zullen 14 septem- gemeente worden gehouden brandweer-wedstrijdcomité, secretariaat berust bij de Poelgeest te Amstelvee. commandant van de vrijwillige brand- te Alphen aan den Rijn, de heer A. Korver. heeft een groot aandeel in de organisatie. Vergadering Geref. Bond Donderdagavond half acht wordt in de consistorie van de Hervormde kapel Oudshoorn een vergadering gehouden van de studieafdeling van dc Gerefor meerde Bond. De heer G. M. Monsjou houdt een inleiding. Geluidsinstallatie De bij de opening van het nieuwe zwembad toegezegde geluidsinstallatie Is gistermiddag aangebracht en door chef badmeester G. Kaltenecker ln gebruik Spreekbeurt Donderdagavond kwart over 7 gaat voor de Oud-Geref. gemeeente a" voor ds. Du Marchle van Voorthuijzen ta Met het optrekken van fabrieksgebouw van de Reed Roller Company is de bebou wing aan de Rooseveltstraat, die loopt van de 5-meilaan n de provinciale weg Leiden Voorschoten, begonnen. Van morgen is de fabriek, die nu nog op verre afstand is te zien, officieel geopend. De hal heeft een oppervlakte van 2100 vier kante meter. Foto N. van der Horst schraagd door betonnen palen van zes meter, die een draagvermogen hebben van maximaal twintig ton. Goede mogelijkheden Voordat dr. Kramer zijn redevoering hield, sprak de heer Fred. L. Tyler, directeur van het bedrijf in Leiden. In een korte toespraak verwelkomde de heer Tyler zeer vele aanwezigen, onder wie zich tal van stedelijke autoriteiten, rela ties uit het bedrijfsleven en vrienden uit Amerika bevonden. In korte trekken te kende de heer Tyler de totstandkoming /an het Leidse bedrijf waarvoor van ver schillende zijden zoveel medewerking werd ondervonden. Na dit welkomstwoord hield de heer R. G. Hamaker, president van het Ameri kaanse bedrijf in Texas, een openingsrede, waarin hij een uiteenzetting gaf van da gehele bedrijfsgeschiedenis, die in Ameri ka begon in 1917. Het Leidse bedrijf la het eerste buiten Amerika. Burgemeester Van Kinschot gaf uiting aan zijn vreugde, dat twee jaar geleden deze Amerikaanse industrie besloot Lel den als standplaats voor haar eerste Euro pese bedrijf uit te kiezen. Hij wees op het industriële karakter van de Sleutelstad en merkte op, dat hier goede mogelijk heden voor verdere Industrie-vestiging aanwezig zijn. Voordat de aanwezigen zich aan de lunch schaarden, bood de heer A. de Graaf namens het personeel op symboli sche wijze een vlaggemast aan. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Akker hof Boshof, 8 uur; opeeilucht- sameokomst Baptisten Gemeente te Lei- Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Douza, Doezastraat 31, telefoon 21313, de apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, telefoon 20523, en de Oegstgeester apotheek, Wil- helminapark 8, telefoon 26274. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 3 oktober: tentoonstelling „Mens io minia tuur. De wereld van het poppenspel". Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur 1 donderdagavond van 730 tot 930 uur: „Tijdgenoten van Verater," tot 22 sep tember. NIEUWVEEN Wedstrijden voor de schooljeugd De wedstrijden voor de schooljeugd hebben zich, ondanks de wel zeer ongun- ersomstandigheden, nog ln een vrij grote belangstelling mogen verheu gen. Bij de op donderdag gehouden vlie gerwedstrijd (er stonden ongeveer twin tig prachtige vliegers) was het zelfs druk Sohoterveld en ook voor de wedstrij den op de hindernisbaan, waaraan onge veer vijftig kinderen deelnamen, was veel belangstelling. Zaterdagmiddag werd de puzzelrit ver reden Met zonnig weer kwamen onge- veertig meisjes en Jongens aan de start. Langs de route van Kattenbrug en ngs de Vrouwenakkersebrug naarScho- terveld, hadden bestuursleden van de af deling Nieuwveen van het Verbond voor Veilig Verkeer, posten ingenomen ter be oordeling van het rijden der kinderen. Daarbij bleek, dat twintig kinderen geen fouten hadden gemaakt. Velen hadden hun fiets versierd en sommigen hadden fraai of koddig kostuum ge stoken. Het geheel leverde een kleurige fleurige aanblik op. Intussen is wel gebleken, dat het ini tiatief van enkele ingezetenen, om gedu- ende de vakantie iets voor de school jeugd te doen, wel op prijs is gesteld. ondernomen is voorziet ln een door velen gevoelde behoefte. Ruitersncces plaatsgenoot Justus Roovers be haalde op het paard Hanny van de Hol landse Manege te Amsterdam, tijdens de terdag jl. te Naarden gehouden cross country voor jongeren, de eerste prijs. beker. Hij legde het 1% km lange parcours foutloos af in 4 min. en 8 seconden. Er waren 14 deelnemers aaa dit BENTHUIZEN Geref. Gemeente Voor de Geref. gemeente hoopt don derdagavond half 8 voor te gaan ds. Zij- derveld uit Amerika (New Jersey). ROELOFARENDSVEEN Veilingdagen Tot nader aankondiging wordt er groenteveiling gehouden op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag; augur kenveiling dagelijks en bloemenveiling op maandag, woensdag, vrijdag en zater dag. Oranjefeesten De Oranjefeesten z(Jn vastgesteld op 17, 18 en 19 september.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3