l Originele Oranjeploeg bood fel Italië slap verweer ARC - met 2-4 achter - won met 6-5 van LFC Huizen iets sterker dan onvolledig Quick Boys Piet Bleeker prolongeert intern, marathontitel Komende zaterdag brengt twee grote toernooien NIEUWE IEIDSCHE C01TOANT 6 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 Rondom het nieuwe voetbalseizoen Indeling van derde klassers volkomen gewijzigd (Van onze sportredactie) T"\EZE WEEK nemen we district West II en in het bijzonder tweede en U derde klassers onder de loupe. Uiteraard is er in de hoogste afdeling van ons zaterdagvoetbal in vergelijking met het vorige seizoen niet zo veel veranderd, aangezien dit alleen door promotie en degradatie kan geschie den. De derde klassers zijn echter volkomen door elkaar gehutseld en er een voortreffelijke indeling te voorschijn gekomen. en Kozakken Boys De open plaatsen die door degradatie van Excelsior P. en Zwaluwen V. i tweede Was zijn ontstaan, worden het komende seizoen ingenomen door Excel sior M. en Kozakken Boys Deze clubs bezorgen daarmee de overige tweedi klassers ARC, 's-Gravenzandse SV, Hoog vliet, Quick Boys, RVVH, SSS, Ter Lee en WGZ althans nog een Weine afwisse ling in hun competitieprogramma. Voor lopig lijkt ons de kans op een succesvol debuut voor Excelsior M. groter dan Kozakken Boys, hetgeen overigens inhoudt, dat we voor de club uit Werken dam al direct de grootste moeilijkheden vrezen. Van de clubs die het vorig s zoen al in deze afdeling uitkwamen, de scheiding tussen sterk en minder sterk wel zo ongeveer bekend, al willen beslist niet suggereren dat in de komende competitie de bevindingen van het vorig seizoen geheel en al van toepassing zul len zijn. Ongetwijfeld zullen veranderin gen daarin niet achterwege blijven, al verwachten we, dat deze, wat aantal be treft van beperkte omvang zullen zijn Bijzonder interessant zijn, naar onze mening, ditmaal de derde klassers inge deeld. De scheidingslijn, die in het afge lopen seizoen over Rotterdam, of duide lijker gezegd over de Nieuwe Waterweg, de Maa6 en de Lek liep. is nu volkomen losgelaten en meer dan vier clubs zijn Sportkroniek Voetbal in Amerika zijn thans 50.000 spelers ingeschreven de stijging zet zich voort. De scheids- rechterslijst bevat 1000 namen. Het bezoek van buitenlandse voetbal elftallen heeft er veel toe bijgedragen dc belangstelling te stimuleren. Maar de hoofdzaak is, dat de Amerikanen zich zijn gaan realiseren, dat voetbal een spe is dat door iedereen kan worden ge speeld en bovendien uitstekend is orr zich lichamelijk fit te houden. Volgen. Joseph J. Barriskill, secretaris van di bond, is dit de belangrijkste reden dat he Europese voetbal het op de middelbare scholen in Amerika in populariteit aan het winnen is van het Amerikaanse voet bal. Naar schatting spelen er thans in heel Amerika 100.000 scholieren voetbal In de staat Pennsglvame alleen al zijn er 100 schoolelftallen. JJET ENTHOUSIASME van vele jonge spelers verspreidt zich onder familii leden en vrienden. Het Is een hele e< geworden om tot het beste schoolelftal te behoren. De voordelen van het Europese voetbal over het Amerikaan! evident. Het is minder ruu> en daarom kan elke jongen die tegen een bal kat trappen het spelen. Bovendien is het ooi minder duur. In vele steden worden thans regelmatig bekerwedstrijden gehouden. Ook tot de Amerikaanse colleges ii het voetbal doorgedrongen, daar zijn ni haar schattino 10.000 spelen. Op hei sportprogram van de strijdkrachten ii ook een grotere plaats voor voetbal Inge- Als beroepsspel is voetbal tn Amerika natuurlijk niet te vergelijken met honk bal en Amerikaans voetbal, beroepsvoet- bal bestaat niet. Er zijn wel wat seml profs die 25 dollar per week krijgen voo' het spelen van een wedstrijd, maar zij hebben daar een gewone baan bij. is het grootste voetbalcentrum en Downing-stadion op Randall Island noorden van Manhatten bevat dikwijls 25.000 toeschouwers. Verleden jabr i een wedstrijd tussen Israël en de stad New York door 45 000 mensen in h. Yankee-stadion bijgewoond. Voetbal is nog pas kort een echt ..Ami rikaans' spel, dat beoefend wordt dot spelers die in Amerika geboren zUn. Jarenlang wat het een importspel dat speeld werd door immigranten. Internationaal speelt Amerika geen rok In de voorwedstrijden van het we kampioenschap heeft Amerika met 60 en 7—2 van Mexico verloren. De bi heeft geen geld genoeg om een goed nationaal elftal op de been te brengen De jaarlijkse begroting bedraagt niet meer dan 20.000 dollar. Daar kunnen geen reiskosten van betaald worden voor internationale wedstrijden Verscheidene buitenlandss elftallen hebben een goede indruk gekregen var het Amerikaanse spel. dat snel aan hei verbeteren ij. Zij vonden het clubvoet bal bete% dan het spel van dr national* plaeg en vandaar dat de bond er ovei denkt om in toekomstige international» wedstrijden een clubelftal al te vaardi gen. Er zijn plannen om het volgend jüai tegen IJsland uit te komen. dezelfde afda lil 3A vinden we Capelle, Groote Lindt, NSW en Zwart-Wit '28 terug, welkt clubs de vorige competitie eveneens bi elkaar waren ingedeeld, toen echter li afdeling 2B. Monster. Orna6, Rijnsb. Boys en SHS zijn in 3A gebleven en deze afde ling wordt gecompleteerd door Excelsior P., dat uit de tweede klas is gekomen door Sportlust '46, dat uit de vierde klas is gepromoveerd CSVD, Jodan Boy6 en TSB spelen nu in 3B, het vorig jaar in 3A. Verder zijn in 3B, het vorig jaar in 3A. Verder zijn ln 3B ingedeeld gebleven DOTO, Spijkenlsse en Zuidland. De aanvulling tot tien clubs is hier tot stand gekomen door toevoeging van het uit de tweede kla6 gedegradeerde Zwaluwen V. en drie gepromoveerde kampioenen uit de vierde klas, nl. Aal burg. HBSS en SHO. Enerzijds ie het gevolg van deze totaal gewijzigde indeling, dat de door de clubs te maken reizen over het algemeen gro ter zijn geworden, hetgeen misschien wel eens moeilijkheden kan opleveren en daardoor als een nadeel gevoeld zou kun nen worden. Zo komen er in 3A bijv. rei zen voor van Numansdorp en Monster naar Woerden en Rijnsburg en in 3B heeft Aalburg daarin het grootste aandeel met reizen naar Delft. Zuidland. Spijkenlsse en Vlaardingen. Anderzijds wordt echter door vrijwel alle clubs het spelen tegen minder bekende tegenstanders of he' her nieuwen van het contact met bepaalde verenigingen zo zeer op prijs gesteld, dat de bedenkingen minder zwaar gaan wegen en uiteindelijk toch wel ingestemd kan worden met onze mening, dat het geheel nu veel aantrekkelijker is geworden dan wanneer 6lechts enkele wijzigingen waren aangebracht. W ereldtitel-voetbal Beslissing Oranje tegen Oostenrijk in Hannover Een eventuele beslissingswedstrijd tus sen het Nederlandse voetbalelftal en Oostenrijk zal woensdag 23 oktober in het Niedersachsen stadion te Hannover wor den gespeeld. De mogelijkheid bestaat dat Nederland en Oostenrijk in groep 5 (Europese zone) van de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal 1958 met een gelijk aantal punten eindigen. Dan zou Nederland op 11 september te Rotterdam van Luxemburg en op 25 sep tember te Amsterdam van Oostenrijk moeten winnen. Beide landen hebben dan j ..mogelijken' aangenomen dat Oostenrijk op 29 sep- die ,P. H. Ritter-Ordë gesticht Een aantal vrienden van dr. P. H. Hit ter Jr. heeft te Utrecht opgericht de ..P- H. Ritter-Orde". die zich ten doe! stelt het levenswerk te steunen en even tueel te vervolgen, de herinnering aan deze gezaghebbende figuur levendig t» Houden, zijn lessen uit te dragen en voorts te strijden voor het behoud van histo rische waarden, goede vormen, stijl er decorum en weldoordachte opbouwende kritiek. Er is een voorlopig kapittel ge vormd, waarin o.a. een schrijfster, een uitgever, een hoofdredacteur van een dag blad. een dichter, een journalist en een hoogleraar hebben zitting genomen Het ligt in de bedoeling jaarlijks een „P. H Ritter-prijs' uit te loven. De kanselarij van de orde is gevestigd te Utrecht, post bus 35. Dominicaanse lintjes Mr. J. M. A. H Luns. minister van bui tenlandse zaken, heeft uit handen van de Dominicaanse gezant, dr. Louis Thomen de hoogste onderscheiding van diens land ontvangen, namelijk het grootkruis van de Orde van Duarta Sanchez en Mella Jhr. W. E. van Panhuis, chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, werd grootofficier ln dezelfde orde en de heren H. H W. Schra nder Verbrugge en M. L. van Es werden respectievelijk officier en ridder. ATOOMVLIEGDEKSCHIP De Amerikaanse marine zal binnen kort beginnen met de bouw van een door atoomkracht aangedreven vliegdekschip, dat in staat zal zijn jaren te varen zonder te bunkeren. Waterpolo in Zagreb MET DE f3 NEDERLAAG, die zaterdagavond in de wedstrijd tegen Italië on- deel werd, werkte Nederland zich vast op de laatste plaats. Op zich zelf be schouwd en daarbij het spel van Italië in de vorige wedstrijden in aanmerking ge nomen, vielen de cijfers nog niet eens tegen. Maar het spel van Nederland was ir deze wedstrijd weer zo zwak, zo gespeend van vaart, stootkracht en raffinement dat de Nederlanders opnieuw met een sterk gevoel van onbevredigdheid de tribune: van het zwembad op de Salata verlieten. Trainer Kuyper had de oorspronkelijke ploe» opgesteld, met Kniest ln het doel en Smol in de voorhoede. Men kon het de terugkeer van deze beide spelers eens zijn, maar nu ook in deze avond weer niets oitging van Van Dorp en Muller, was handhaving van Van der Tooren toch betei geweest. Nu lag weer een voorhoede in het water die niet in staat was om via combinaties tot doelpunten te komen. Alles moes komen van Luchs en Lamme. De doelpun- ten ontstonden bij numerieke spelers- meerderheid en straf worpen, niet als pro- du kten van normaal samenspel. In korte tijd stond Nederland met 20 achter. Eerst benutte Rubini een strafworp, daar na kon Puzzi zich van Smol afzetten er ongehinderd door een tegenspeler en door het algemeen verwachte fluitsignaal de Rus Blumenthal, inschieten. De situatie leek toen al hopeloos het Nederlandse zevental, dat met stuntelig spel soms op de lachspieren het publiek werkte. Kans gemist Maar toen Rubini de kant moest opzoe- :en en ook de Italiaanse doelman iwaire overtreding beging waardoor hij Leidenaars wilden het in tweede helft te mooi doen zullen voor het uniformenfonds van Crescendo uit Alphen aan den Rijn niet groot zijn geweest. Want tegen het aanvangsuur regende het hard en men moest al een doorgewinterde voetballiefhebber zijn om er uit te gaan. Zij die kwamen, hebben ook gedurende de eerste helft heel wat regen te verduren gehad. Zij zagen A.R.C., na een 42 achterstand met de rust, met 65 winnen. De voetbalclubs experimenteren druk tien jaar mee kunnen op de grasmat. Een deze weken. Voor A.R.C. was er overigens niet veel nieuws bij. Rechtsbinnen Boo gaard ontbrak; voor hem speelde J. Spie renburg mee, die ijverig was, maar toch geen voldoende voor het eerste kon halen. Verwoerd wisselde als buitenspeler goede met zwakke momenten af. De Bruin Last deden geen opvallende dingen, hoe wel de laatste drie keer scoorde. Veruit de beste man was linksbuiten Noomen. Hij zal overigens in de aanstaande competitie ook al niet regelmatig beschikbaar zijn wegens militaire dienst, zodat er dan vijf /oor het eerste elftal zijn. toe kunnen spelen. Het zijn tember" Luxemburg verslaat"— 6 punten.Idus meest jonge spelers, die nog makkelijk Oude rivalen ontmoetten elkaar EEN MET drie invallers, o.a. voor Nieuwenihuizen, spelend Quick Boys heeft met 32 zijn meerdere moeten erkennen in een vrijwel ge- lijkopgaande strijd. Het veld was on danks de vele regen goed bespeelbaar, hoewel de gladheid hoge eisen stelde aan de spelers. Voor de rust was Huizen sterker, maar i rust had Quick Boys vaak een belang rijk overwicht. Zonder dat één Quick Boys-speler de bal >k maar had aangeraakt, maakte Huizen door zijn midvoor reeds 1—0. Vrijwel di eet hierna bracht V. Rooijen rechtstreeks lit een corner de partijen weer op gelijke •oet. Na de rust aanvankelijk hetzelfde spel- beeld. Langzamerhand nam Quick Boys het initiatief over. Juist in deze periode maakte internationaal Bout met een hoog schot 2—1. Enkele minuten later werkte Oever een goede pass van de ex- A.R.C.-er Den Hoed goed af; hoog ver dween de bal in het net: 22. 9t Lukte niet Na dit doelpunt drukte Quick Boys nog Jongsma derde in schaaktitelstrijd B(j de wereldkampioenschappen scha ken voor junioren in Toronto is de Neder lander Jongsma op de derde plaats ge ëindigd. De wereldtitel werd veroverd door de 19-jarige William Lombary uit New York. Hij won al zijn elf partijen. Tweede werd de Westduitser Mathias Gerusel, 9 pnt, derde Jongsma 8Vz pnt, vierde de Rus Selimanov, 8 pnt en vijfde de Philippijn Cardoso met pot. i 22-jai Ja- Takashi Ishimoto, panse student, heeft tijdens de Japanse z wemkampioenschappen, die te Tokio werden gehouden, de 100 meter vlinder slag afgelegd in 1 minuut 1.6 seconden. even door, maar het doelpunt dat in de lucht hing, kwam er niet uit. Even voor tijd gelukte het Bout om een van de lat terugspringende bal in het doel te lopen, waardoor Huizen juist die be loning kreeg, waar het, over de gehele wedstrijd genomen, toch wel recht op had. SPORTFLITSEN De Zuidslavische voetballer Sal, die onlangs, na. onderhandelingen met Ajax plotseling uit Nederland verdween, Is terug in Zuidslavië. Zijn oude club. Dy namo, weigert hem terug te nemen, in Zagreb accepteert men hem eveneens niet en ook in Belgrado, waar hij ver volgens zijn geluk bij Rode Ster wilde beproeven, schijnt hij geen voet aan de grond te krijgen. Sal is dus zwervende van club tot club. Men verwacht in voet balkringen dat Sal door de Zuidslavische voetbalbond voor goed zal worden uit geschakeld. Het FINA-bestuur zal de volgende vier scheidsrechters voor het toernooi om de Europese waterpolotitel. dat volgend jaar in Boedapest wordt gehou<ien. uit nodigen: J. Bauwens (België), T. Batalle (Spanje). R. Costa (Italië) en S. Zucker- mann (Zweden). Het Haagse ijshockeyteam van IJ.H.Cè heeft in een toernooi te Cortina d'Ampezzo (Italië) de ploeg van de Royal Canadian Airforce Flyers uit Zweibrü- cken (Did) met 43 verslagen. De tus senstanden waren 02, 31 en 10. De Indonesische voetbalbond heeft de minister van buitenlandse zaken dr. Subandrio verzocht om herziening van de regeringsbeslissing om de wedstrijden IndonesiëIsraël (om het wereldkam pioenschap) te verbieden. Zoals bekend is Djakarta bang vriendschappelijk ge zinde Arabische landen te kwetsen. onlng Leopold van België zal in zijn functie van voorzitter van de Belgische commissie voor de bestudering van atoomwetenschappen een bezoek brengen de Verenigde Staten. licht elftal, dat het in snelheid moeid vechten zal moeten zoeken. Dat bleek in de tweede helft tot goed succes In de halflinie zagen we de oude beken den stopper Mooij, Versluis en Oosterloo. Rechtsachter L. Krijgsman was best op dreef. Zijn broer Jan, Vorig jaar nog ju nior, zal zijn weg ook wel vinden. Dat bleek na een minder goede eerste helft uit een knap gespeelde tweede. V; ten in het doel was, als steeds, wisselval lig. Ook L.F.C., dat in deze weken een druk programma heeft, had rondom beproefde spelers wat jongeren opgesteld. Na de rust maakten de kanaries er niet veel meer en was de thuisclub veruit superieur. Drie keer Direct na de aftrap lanceerde L.F.C. aanval, die gestopt werd. Vlug ging de bal naar de overkant, waar Last het teer kreeg, Verwoerd liep door om op zijn beurt een pass door het midden te geven, waar Noomen prachtig op rea geerde en doelman Missaar kansloos sloeg: 1—0 na twee minuten. Dat gaf de burger moed. Maar L.F.C. liet dit passeren en kwam met knap spel, waarin midvoor H. Heijmans een grote rol speel de meerderheid. Het verwonderde dan ook niemand, dat na een kwartier de gelijkmaker kwam. Midvoor Heijmans een corner op links, die door zijn broer, de linksbuiten A. Heijmans, fraai werd gekopt: 11. En toen na vijf minuten w genomen werd, kreeg Versluis het leer zo ongelukkig op de schoen, dat hij zijn eigen doelman sloeg: 12. A.R.C. moest zich tot snelle tegenaan vallen bepalen, waarbij de linkervleugel zich onderscheidde. Een kwartier rust ging Last achter een pass van J. Spie enburg aan. Zijn steenharde schot stopte Missaar nog half maar de bal verdween toch in het doel: 22. Een goede kans om ARC weer de leiding te geven miste De Bruin door een straf schop wegens hands naast te schieten. Toen was weer het woord aan LFC. Met prachtig schot maakte linksbinnen Si- 23 en vlak voor de rust dook Van Oosten finaal over een tam schot rechtsbinnen Van Kampen: 24. De rust- and gaf de verhouding goed Bakens verzet We kregen de indruk dat de gasten met •n aardig tik-tak-spelletje in de tweede helft meenden te moeten demonstreren, at ze de wedstrijd in de zak hadden. Maar trainer Jans had de ARC-ers blijkbaar verteld, dat er harder ge werkt moest worden. Na vijf minu ten kwam het LFC-doel onder zware druk te staan. Wel leverde Missaar best werk op felle schoten van Last en De Bruin, maar na 10 minuten werd het toch 34, nadat Last eerst de paal al had geraakt. Dezelfde speler maakte ook keurig ge lijk, 44. Linkshalf Oosterloo gaf onder veel vreugde 10 minuten voor het einde ARC de leiding, maar twee minuten later zorgde H. Heimans fraai voor 55, na een pass van Van Kampen. Enkele minuten voor het einde was het Noomen, die nogmaals snel spel door een. hard schot in de hoek liet volgen en toen was LFC een geslagen ploeg (65). De wedstrijd tussen de jeugd van beide clubs werd met 31 door ARC gewonnen. Vermelden we nog dat de voorzitter van Crescendo, de heer Veenstra, in de rust beide elftallen dank bracht voor hun me dewerking en een vaantje aanbood. Overi gens was het korps wel afgemarcheerd, maar toen de regen begon te stromen, had men de mars maar gestaakt. Op het terrein is niet gespeeld Overbodig het veld moest verlaten, kon Luchs de kansen weer doen herleven (21). Kort na rust vergrootte Italië de voorsprong toen Korevaar het niet nodig vond Pu: aan te vallen, doch door een strafworp maakte Van Dorp er weer 32 van. Even was er een flits van goed spel Muller het droge had moeten opzoeken en Smol gevaarlijk door de Italï: verdediging brak. Zijn drukbal werd echter gestopt en even later kreeg Puzzi een strafworp waarop Kniest geen ant woord wist (42). Het publiek begon voor tijd de tribunes bij honderden te verlaten en keek n meer om toen Smol uit een strafworp nog 43 van maakte. De anderen De belangrijkste wedstrijd van de avond was de ontmoeting tussen Zuidslavië Hongarije, die resulteerde in een gelijk spel: 22. Dit treffen, waarin goed aantrekkelijk spel werd geleverd, werd geleid door de Nederlandse scheidsrech ter Keetelaar. De Russen zegevierden met 84 over de Roemenen, na bij met 21 te hebben voorgestaan. De stand na vier dagen is; 1. Rusland 4 4 0 0 8 28—10 2. Zuidslavië 4 3 1 0 7 186 3. Hongarije 4 2 1 1 5 20— 9 4. Italië 4 1 0 3 2 10—17 5. Roemenië 4 1 0 3 2 1033 6. Nederland.. 4 0 0 4 0 10—21 Rusland winnaar De resultaten van de laatste dag het internationaal waterpolotoemooi zijn: HongarijeNederland 53 (20); Zuid slaviëRusland 11 (11); Roemenië— Italië 22 (02). Zodoende won Rusland het toernooi. De eindstand Is: 1. Rusland 5 4 1 0 9 29—11 2. Zuidslavië 5 3 2 0 8 197 3. Hongarije 5 3 1 1 7 25—12 4. Italië 5 1 1 3 3 12—19 5. Roemenië 5 1 1 3 3 12—35 6. Nederland 5 0 0 5 0 1326 Nederlandse atleten in Schotland Hannie Bloemhof won 100 en 200 yards Hannie Bloemhof behaalde zaterdag twee overwinningen tijdens de „Highland Games" te Edinburgh, waarbij rij di enige favoriete June Paul, die ook aan di Olympische spelen te Melbourne deelnam naar de tweede plaats verwees. Hannii Bloemhof won de 100 yards in 11.3 sec. June Paul enkele centimeters achter ziel latend. Op de 220 yards herhaalde zij dii prestatie in 25 4 sec. Een tweede plaats werd door'Nel Zwier veroverd hij het hoogspringen. Nel Zwier miste de 1.57 meter, een hoogte die wel werd gehaald door de oud-reoordhoudster Thelma Hopkins. Met 1.55 meter volgde onze landgenote. Een felle strijd werd geleverd op de 80 meter horden, welke door de Engelse Carole Quinton werd gewonnen sec en waarbij de Nederlandse Willy Cysouw als vierde eindigde in 11. Een vierde plaats werd eveneer haald door Eef Kamerbeek op de 120 yards horden heren. Winnaar was de Ier Kiin- sella in 14.6 sec. De tijden van d deelnemers werden, zoals in Engeland ge bruikelijk, niet officieel opgenomen, doch onze landgenoot moet over dit nummer ongeveer 15 seconden hebben gedaan. Henk Heida had in de eerste ronde van de 880 yards de kop genomen, maar in de beslissende tweede ronde werd hij gepas seerd. Hij eindigde als vijfde in ongeveer 1. man. 57 sec. Winnaar was de Engelsman Mike Rawson in 1 min 55.4 sec.. Wim Roo- vers werd achtste met 4 min. 15 sec. op de mijl. Ken Wood werd eerste in 4 min. 9.4 sec. Frans Kunen kwam in de race over 2 mijl als vijfde aan de finish in ongeveer n. 8 sec. Bij het hoogspringen werd Rob Pommee uitgeschakeld na 1.77 meter De winnaar. Wilson, kwam tot 1.85 meter Ms. Oranje-Nassau overgedragen aan KNSM Ergens op de met grauwe regenluch ten overkoepelde Noordzee Is vrijdagmid dag een nieuw ultra modern passagiers schip aan de vloot van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij toegevoegd, namelijk het ms. Oranje- Nassau. Tijdens deze proefvaart droeg ir. J Rotgans, directeur van de N.V. scheeps- bouwwerf gebr. Pot in Bolnes dit trotse schip aan de K.NS.M. over. Met wat wel zijn tweelingbroer mag heten, namelijk het ms. Prins der Ne derlanden, dat volgende maand aan de genoemde rederij wordt overgedragen, zal het nieuwe schip een geregelde vier- wekelijkse verbinding onderhouden ln de Caraibische pa6sagiersdienst: van Amsterdam via Dover naar Trinidad. La Guaira, Curacao, Aruba, Cartagena, Puero Limón, Kingston, en terug naar Ply mouth en Amsterdam via Aruba, Cura cao, La Guaira, Trinidad en Barbados De eerste afvaart van de Ora^ije-Nassau uit Amsterdam is bepaald op 28 augsutus Het is een één-klasse schip, d.w.z. alle volgeboekt 116 passagiers beschik ken over de gehele accommodatie, maar hebben een keuze uit een groot aantal gevarieerd ingerichte hutten van één tol vier personen. Bovendien bevat het schip vijf ruimen met een totale ladingscapaciteit van 218 000 c.f.t., 17 000 c.f.t. speciaal voor koel-, vries- en diepvrieslading. De Oranje-Nassau is lang circa 142 meter, breed 18Vz met.r Ze meet 7214 b.r.t. en heeft een draagvermogen van 5300 ton. Het is uitgerust met al. het geen een snelle (15% mijl per uur) en veilige navigatie eist en een prettige reis waarborgt. BENOEMINGEN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT Benoemd is tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem: mr. A. W Holsteijn, thans officier van justitie in het arrondissement Arnhem en tot offi cier van justitie in het arrondissement Arnhem: mr. J. van IJsendoorn, thans officier van justitie in het arrondissement Leeuwarden, tijdelijk belast met de lei ding van de afdeling criminele zaken van de directe politie van het ministerie van justitie Voorts zijn benoemd" tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Den Haag: mejuffrouw mr. A. A. L. Minkenihof, advocaat en procureur te Groningen, mr. J. M. Polak, than6 sub stituut-griffier bij en rechter-plaatsver- vanger in de Haagse rechtbank, tevens tijdelijk hoofdambtenaar bij het ministe rie van justitie en mr. A. H. Lijcklama. thans substituut-griffier bij de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam. Zeg maar gewoon Charles Prins Charles van Engeland zal op da kostschool van Cheam, waar hij binnen kort naar toe gaat, door zijn kameraden gewoon met Charles worden aangespro-; ken. Koningin Elizabeth en prins Philip hebben hierom speciaal verzocht Dit blijkt uit een brief van de directeur van de school aan de ouders van alle leer lingen, waarin mededeling wordt gedaan J van de wens van Koningin en Prins, dat j hun zoon precies zoals de anderen behan deld zal worden. De leraren zullen de hertog van Cornwall, zoals de titel van de kroonprins luidt, echter met „Prins Charles" aanspreken. Sukarno kondigt zijn beweging aan In zijn rede, waarin hij zijn „Nieuw Leven Beweging" aankondigt, heeft Su karno te Djakarta verklaard, dat de In donesiërs geestelijk verjongd moeten wor den en voorts zuinigheid en nationaal be-i lang moeten stellen boven eigenbaat. j Hij achtte de westerse democratie vol-J komen ongeschikt voor Indonesië. Zij zou te veel vrijheden kennen omwille van deze vrijheden. Er was geen inleiding, daarom acht hij geleide democratie nodig. Sukarno beweerde dat er de laatste twaalf jaren ongetwijfeld vooruitgang is ge boekt, doch dat miljoenen Indonesiërs nog geen behoorlijke levensstandaard heb ben. Sedert het vertrek van de Neder landers zijn er volgens Sukarno zeven tien kabinetswijzigingen geweest, moei-j lijkheden met de buitengewesten, twisten in het leger en lapwerk van industriali satie. Zijn programma zou de poort openen naar een nieuw leven. Dit jaar zou het jaar van de beslissing zijn. Men moest de moed hebben het verleden achter zich te laten en een nieuw tijdperk binnen te De drie hoofdproblemen voor het In- donesische volk zijn volgens Sukarnoi Waar en hoe krijgen wij het nodige ka-l pitaal, de nodige vakkennis, technisch en leidinggevend inzicht en welk politiek systeem is het beste? Sukarno zeide nog, dat men niet voor honderd procent kan opbouwen zolang de overblijfselen van de overeenkomsten der Ronde-Tafel-Conferentie nog bestaan. Voorts wil hij dat men de Invoer moet tegengaan. Hij waarschuwde tegen sepa-, ratisme en vroeg waarom de arbeids- efficiency tot vijftig procent is gezakt, waarom er zoveel politieke avonturiers bestaan, waarom de spoorwegen zo sme rig zijn, waarom men nog steeds een volk is van „inlanders". Vandaag zal Sukarno met de minis ters en andere hoogwaardigheidsbekleders de vuile marktterreinen vegen. Weer Nederlands kampioen PIET BLEEKER, de 31-jarlge ma- gazijnbedenide uit Krommenie, heeft zaterdag de 6e internationale marathon gewonnen en zijn titel, Nederlands kampioen 1956, gepro longeerd. Het werd een zege met ruime voorsprong op de als tweede aankomende Engelse international Edward Richardson. Over de eerste 10 kilometer werd snelle tijd van 35 min. 06 sec. vooi vier koplopers, Bleeker, Smit, v. Hoorn i Muurlink afgedrukt. In de buurt van de Buurse Beek trok ken Smit en Bleeker om beurt aan Zo hard, dat na 15 km deze twee atle ten op de voet gevolgd door Van Hoorn min. 45 seconden noteerden. Verder ging het over de links rechts door prachtige bossen geflankeer de asfaltweg naar het met vlaggen sierde dorpje Haaksbergen- De bevolking, ln grote getale opgeko- nen, begroette de lopers met een storm- ichtig applaus. En hier was het, dat Bleeker, voortgestuwd door de t'oejul chingcn van het publiek, demarreerde, zich los maakte van Smit en met 400 meter voorsprong als eerste het op 3 km irby Haaksbergen midden op de weg inde tafeltje „rondde", uur 14 min. 20 sec. voor Bleeker, iur 15 min. 25 sec. voor Smit. Goed keurend keken de insiders op hun chro- ters. Ook Van Hoorn scheen te vreden toen hij als derde loper zijn tijd hoorde: „1 uur 16 min. 10 sec.", riepen Het spel van korf en bal De RUSTTIJD voor de korfballers begint lam einde te lopen Zaterdag wordt in Leiden het Vops- toernooi gehouden, en te Rotterdam staat het Dyft-toernooi op het programma. Op de laatste zaterdag van augustus krij gen we op het terrein van Tonego seriewedstrijden voo junioren, en op diezelfde dag houdt Zuid-Holland-Zuid districtsdag, waaraan door meer dan honderd twaalftallen wordt deelgenomen. De Ijsvogels trekt Varkenoord in Rotterdam om i aan het jaarlijkse Dijft- toernooi. Met de Ijsvogels zullen ook D.V.S. (Utrecht). Fiks (Oegstgeest) en T.H.O.R. (Rotterdam) de partij zijn. Dit is een goede ge legenheid voor de twaalftal-commissies de spelers nog eens te toetsen, vooral ook omdat niet alleen de eerste twaalf tallen, maar ook de reserve teams van de partij zullen zijn. Twee van de deelne mende ploegen namelijk Fiks en Thor, de gradeerden aan het einde var. het vorige naar de tweede klas, maar of dit ns zal betekenen, dat zij belang rijk zwakker zijn dan de eerste klasser De IJ6vogel6 of de hoofdklasser D.V.S. 6taat nog te bezien. Het Voorbifrgse V.E.O. gaat naar Lei den en zal voor de vijfentwintigste maal deelnemen aan de Vop6-wed6trijden. 1927, dus dertig jaar geleden werd het Vops-toernooi ingesteld op voorstel van de heer J. Teeuwen, momenteel arts te Leiden en lid van de medische commissie van de C.K.B. Sindsdien zijn de wedstrij den vierentwintig maal gehouden zodat het zaterdag een zilveren Vop6 is. Pernix heeft niet minder dan achttien maal be slag weten te leggen op de wimpel; de laatste jaren gelukte dit zelf6 met de re serve ploeg, Of het dit jaar voldoende zal hebben aan zijn tweede twaalftal, blijft een open vraag. Wellicht zal V.E.O., wan neer het kans ziet volledig binnen de lij nen te komen, een concurrent kunnen zijn. de tijdwaarnemers. „Dat is niet gek." zei Van Hoorn en voort ging hij zijn concurrenten achterna. De internationalen lagen na ongeveer 21 km gezamenlijk op de vijfde plaat6 met een tijd van 1 uur 19 min. 30 sec., daarna volgden Kroezen en Frederiks met de bananen etende Zwitsers Suter Walter en Gottfried Knecht. Engelse aanval Terug in de hoofdstraat van Haaks bergen, waar de plaatselijke harmonie de deelnemers weer moed inblies, trok ken de Engelsen Richardson en Joyce er tussen uit. Zij lieten hun langenoten Honney en Winchester met de Fransman Chene achter. Daarna kwam de grote aanval van Richardson, de Brit die een zaterdag tevoren had deelgenomen aan de Ma rathon om de Engelse titel. Onweer staanbaar ging hij, met korte pas lo pend, naar voren. Was het na 25 km Piet Bleeker, de winnaar van de ma rathon liep de lange afstand in hoog tempo met zijn soepele pas. nog zo, dat hij alleen onze landge noot Van Hoorn voorbij was gegaan, vier kilometer verder bij het kerkje van Buurse, bleek ook voor Smit het tempo van Richardson te machtig. Twee lopers bleven nu nog over in i dit slopende gevecht. Bleeker met zijn I lange, soepele pas en Richardson met korte schokkende bewegingen proberend ïze landgenoot in te lopen. Nog v(jf minuten verschil was er tus- :n beide atleten, met nog ruim 7 ki lometer te lopen. In angstige spanning wachtte het publiek, dat door de luid spreker op de hoogte werd gehouden, het binnenkomen van de atleten. Zou het een Engelsman of een Neder lander zijn? Het werd een Nederlander hoe kwam hy binnen. Fantastisch ils Bleker aanzette. Met zUn tijd van uur 32 min. 30 sec. bleef hU slechts 3 min. 01.8 sec. boven het record van mus van der Zande. Tweede werd Richardson In 2 nor en 37 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6