Worden geschillen van Joden en Arabieren bijgelegd? Aanleg Autobahn Emmerik géén politieke kwestie Nieuw wegtracé is nodig als Elten Nederlands blijft Aanzienlijke uitbreiding taak van het E.I.M. Bourguiba: naai een statenboiu Beweging in de starre fronten De haat jegens Israël is in wezen haat jegens het Westen MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 (Van i i medewerker.) TAE FELLE HAAT, de intense vijandschap der Arabieren jegens Israël schijnt af te nemen. Werd van Arabische zijde gedurende vele jaren betoogd, dat er nimmer sprake zou kunnen zijn van een vergelijk met Israël, het staat thans wel vast, dat er in de Arabische landen krachten aan het werk zijn, welke wijzen op een mogelijkheid van een overeenkomst in de toekomst, al is het dan voorlopig nog geen vrede. In diplomatieke kringen circuleerden volk leefden. onlangs geruchten over besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Ara bieren en van Israël, welke geruchten door premier Ben Goerion werden be vestigd. En thans komrt het bericht, dat de Arabische landen een plan bestuderen tot rechttrekking vah de grillige grenzen met Israëil in ruil voor opneming Van Arabische vluchtelingen in dat land. Afgezien van de politieke en economi sche motieven, die zowel de Arabieren (leet Mohammedanen) als Itratl (lees Joden) hebben bewogen onderhandelin gen te beginnen, lag het historisch gezien in de 10'n der verwachtingen, dat het tot een afzwakking van de Arabische haat zou komen. De vijandschap der Arabieren jegens de Joden is n.l. niet diep gewor teld; het is er peen van eeuwen Het moge verleidelijk zijn het begin der controverse te zoeken in het bijbelver haal van de zonen van Abraham. Izak en Ismaël, maar dan verwaarloost men een essentieel punt Toen de Joden in Pales tina als een zelfstandig en onafhankelijk de Arabieren ge knecht Maar toen zij in betrekkelijke zin vrij waren, leefden de Joden in de verdrukking. Trouwens, in de oudheid was de Arabische vijandschap veel ge ringer dan de haat jegens de Joden in de christelijke wereld, waar steeds op nieuw progroms voorkwamen. De oudste Joodse gemeenschappen kwamen in de Arabische landen tot stand, maar in de christelijke landen heeft geen enkele Joodse gemeenschap het langer dan en kele eeuwen kunnen volhouden. Westelijk bolivreh Westen. Israël wordt en niet ten on rechte beschouwd als een westelijk bolwerk in het hart van de mohamme daanse wereld. Wie de Joden helpt, steunt daarom het Westen, zo redeneert Nu hebben de Arabische staten zich er toe bepaald de Joden uit hun gebied uit te wijzen. Bij honderdduizenden zijn zij, met achterlating van al hun have en goed, uit die landen vertrokken, kortgeleden nog uit Egypte. Zij gingen naar Israël daar een nieuw bestaan op te bouwen. Dit in tegenstelling tot de Arabieren, die uit Israël zijn gevlucht, maar in hun „broederlanden" volstrekt niet welkom waren. In Israël arriveerden uit Libye ruim 130 000, uit Irak 121.000, uit Iran 30.000, uit Jemen 50-000 en uit Egypte 25.000 Joden. Ook dit maakt een punt van de huidige besprekingen uit. want niet alleen vra gen de Arabische landen opneming in Israël van de Arabische vluchtelingen (een politiek wapen!) maar omgekeerd vraagt Israël schadeloosstelling voor de beurdverklaarde eigendommen van de Joden, die uit de Arabische landen werden verdreven. Hoe dit alles nog eens zal aflopen, eet op dit moment niemand. Maar het al een groot winstpunt, dat er bewe ging is gekomen in de tot voor kort zo itarre fronten. Men mag er slechts het beste van verwachten. De kunst van het schrijven Technisch en financieel probleem Bergbeklimmers in nood Drie Duitse Alpinisten zijn vrijdag, bij een poging om de meer dan drieduizend meter hoge Marmolada in de Italiaan6i Dolemieten te beklimmen, op de zuide lijke helling blijven steken door het slechte weer. Twee reddingsploegen zijn direct op pad gegaan om de Duitsers te redden, maar tot nu toe zonder succes. Men vreest dat de drie mannen niet meer gered kunnen worden. Op de Mont Blanc is gisterochend een Poolse bergbeklimmer, die deel uitmaak te van een reddingsploeg, om het leven gekomen. De groep zocht naar de drie mannen, een Pool en twee Zuidslaven, die al elf dagen worden vermist. Zes miljoen dollar voor atoombureau De Internationale organisatie voor vreedzaam gebruik van atoomenergie, dit Jaar voor 81 landen opgericht, sal in 1958 ruim vier miljoen dollar nodig hebben om te kunnen functioneren. De deelne mende landen dienen voorts een werk kapitaal van twee miljoen dollar bijeen te brengen. Tot deze conclusie komt een commissie van voorbereiding, die de ontwerp-begro- ting heeft opgesteld. Het „atoombureau" van de organisatie zou een personeelsbe zetting dienen te krijgen van 369 man. De organisatie staat volgens de commissie voor de taak, allereerst een oplossing te vinden voor het grote tekort aan weten schappelijk personeel op het gebied van de atoomenergie. De eerste jaren zal de nadruk dienen te worden gelegd op tech nische hulp, te leveren door de meer ge vorderde landen en de uitwisseling van deskundigen. Ook zullen die landen mate riaal en Installaties beschikbaar moeten stellen. Men zal naar het oordeel van de com missie moeten streven naar het coördine ren van nationale programma's roet Inter nationaal karakter. De uitwisseling van gegevens moet georganiseerd worden. Montgomery meent: Russen overwegen geen aanval Volgens de Britse veldmaarschalk Mont gomery denkt Rusland er niet aan, een aanval op de westelijke landen te lan ceren, uit vrees voor hun militaire kracht. De Sow jets richten hun activiteit nu op de volkeren, die van het westen afhan kelijk zijn, waardoor de betrekkingen tus sen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten min of meer vertroebeld zijn en tevens werd bereikt, dat West-Europa op economisch gebied hinder ondervindt. Montgomery zei dit zaterdag In Tilburg, waar hij officieel ontvangen werd. De grijzende veldmaarschalk maakte zijn jaarlijkse Inspectietocht langs Rijn en Waal en was tevoren al ontvangen in Nij megen, de stad, waarvan hij sinds 1945 ereburger Is. Bij die gelegenheid merkte veldmaarschalk Montgomery op. verheugd te zijn over de bereidheid van de Weet- europeee volkeren, offers te brengen het behoud van de vrede en de vrijheid Beide ootvangsten werden bijgewoond door de Britse ambassadeur in Nederland, sir Paul Mason. (Van onze correspondent) BONN, 1 augustus. TAE AANLEG VAN DE „AUTOBAHN" van Oberhausen naar Emmerik U waar hij zal aansluiten op de rijkswegen over Arnhem naar Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, is geen politieke kwestie. Enkele weken geleden is hierover veel stof opgewaaid als gevolg van een haastige interpretatie van een verklaring, die de Westduitse minister van verkeer, ir. Seebohm, zou hebben afgelegd. Daarin zou tot uiting zijn gekomen, dat de „Auto bahn" van Oberhausen naar Emmerik (de zg. „Holland-Linie") niet zou worden aangelegd, voor en aleer het in 1949 bij geallieerd militair dekreet aan Nederland toegevallen gecorrigeerde gebied bij Elten aan Duitsland zou zijn teruggegeven. Over de status van dit gebied wordt, naar mer weet, sinds enkele maanden afwisselend in Den Haag en Bonn door Neder landse en Westduitse delegaties onderhandeld in het kader van alle overige problemen tussen beide nabuurlanden, die dringend een oplossing be hoeven. De aanleg van de „Holland-Linie", die 66 km lang moet worden, is een tech nische- en meer nog een financiële kwestie. De technische moeilijkheid Is, dat het reeds in 1939 uitgestippelde tracé na de Nederlands-Duitse grenscorrecties thans in Elten over een gebied zou lopen, waarvan de toekomstige nationale status nog niet is vastgesteld. Bovendien destijds voorgenomen tracé thans twee maal kort na elkaar de Nederlandse grens overschrijden en zou dus. om toekomstige douane-moeilijkheden te voorkomen ieder geval een nieuw tracé moeten w den gekozen, voor het geval Elten defi nitief tot Nederland zou blijven behoren. Daaruit vloeit tevens de financiële moeilijkheid voort, dot zolang de huidige onbesliste status van Elten voortduurt niet kan worden uitgemaakt, wie de kos ten zou moeten dragen van het over Elten lopende weg-tracé. Minister Seebohm had derhalve, los van alle politieke bijbe doelingen, gelijk toen hij verklaarde, dat de „Autobahn" Oberhausen-Emmerik niet kunnen worden aangelegd voor en aleer over de 9tatus van Elten zal zijn beslist GEEN GELD GENOEG Afgezien van dit alles ontbreekt het de op het ogenblik aan geld om de „Holland-Linie" te beginnen, op Sukarno veegde de pasar Nadat president Sukarno van Indons- lë zaterdagnacht, precies om twaalf uur. net plechtig ceremonieel in het Ikada- tadion te Djakarta de eed van trouw aan de Indonesische onafhankelijkheidsverkla ring herhaalde, nam hij vanmorgen do bezem ter hand om de smerige pasar Senen schoon t evegen. De overige ministers en hun vrouwen hielpen mede en na anderhalf uur zag de pasar, die anders een ware mestvaalt van rottende groenten en afval is. er keurig uit. President Sukarno luidde met dit de monstratief gebaar de „Nieuwleven bewe ging" ln, die de markten en sloppen van Djakarta wil ontdoen van vuil en verval. Kernfysisch instituut eind 1958 klaar Het kernfysisch instituut, dat op het terrein van het natuurkundig laborato rium van de rijksuniversiteit te Gronin gen gebouwd wordt, vordert al zodanig, dat het bouwwerk en speciaal de 35 meter hoge toren de aandacht trekt Verwacht wordt dat 't instituut eind vol gend jaar ln gebruik zal kunnen worden genomen. In het torengebouw wordt een zgn. Van de Graaff-generator geplaatst, elektrostatische hoogspanningsgene rator, de grootste, die ooit m ons land is opgesteld. De kemfysiecbe apparatuur dient uitsluitend voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek van de atoomkernen. de aanleg waarvan van Nederlandse zijde al jarenlang met klem is aangedrongen. De Westduitse minister van financiën is wel bereid om het eerste krediet van 4 miljoen mark voor het begin van de bouwwerkzaamheden bij Oberhausen ter besohaklcing te stellen, indien echter het land Noordrijn-We9tfalen de rente dit bedrag voor zijn rekening n« Noordrijn-Westfalen voelt daarvoor i aangezien de aanleg van „Autobahnen" in Westduilsland een aangelegenheid die door de federale regering ln Bonn moet worden gefinancierd. Met de aanleg van de „Autobahn" Ober hausen-Emmerik ds reeds in 1939 een be gin gemaakt. De Duitsers kregen hem echter niet meer klaar voor het grote offensief tegen het Westen in 1940. bij welke gelegenheid zij ook Nederland bin- Kerken op Ceylon op weg naar eenheid Na ruim een jaar verlof in Nederland te hebben doorgebracht is ds. Th. B. W. G. Gramberg met zijn echtgenote weer naar Ceylon teruggekeerd, waar zij sedert 1952 werkzaam zijn. Ds. Gramberg werd destijds beroepen door de Presbyterian Church in Kandy, een onafhankelijke kerk die ln 1848 ont stond door samenwerking van Dutch Burg hers, zoals de nazaten van de Hollanders die in de 17e eeuw daar kwamen, worden genoemd, met de Schotten. Ds. Gramberg ls werkzaam onder de stu denten van de universiteit bij Kandy, vaarvan 15 procent protestant is in tegen- telling tot de bevolking die maar voor één procent tot deze religie behoort. De arbeid van ds. Gramberg vormt tevens een zet tussen Christendom en Boeddhis- omdat aan de universiteit tal van Boeddhistische hoogleraren en studenten werkzaam zijn. In Ceylon valt daarbij een duidelijke groei van de kerken naar el kander te constateren, zodat men in 1959 of 1960 hoopt te komen tot stichting van één kerk, de kerk van Lanka. In 1960 wordt de derde assemblée van de wereldraad van Kerken op Ceylon gehou den. Volgend jaar gaat een tweede Her vormde predikant naar Ceylon. Slachtoffers Woensel zaterdag begraven Op de rk. begraafplaats Buitenveldert te Amsterdam zijn zaterdag de stoffelijke overschotten van de beide verpleegsters, mej. C. J. J. Letschert en mej. W. M. van Amsterdam, die bij de treinramp bij Woensel om het leven zijn gekomen, na elkaar in hetzelfde graf ter aarde besteld. Vooraf waren in twee kerken uitvaart diensten gehouden. De directie van de N.S. werd vertegenwoordigd door mr. C. A. O. Naudin ten Cate inspectiebeheerder van het vervoer in de inspectie Amster- I dam. Talrijke belangstellenden onder wie 1 vele verpleegsters, volgden de baren. nemrielen. In 1942 werd de aanleg va „Autobahn" gestaakt. De plannen zijn ge bleven, naast de bouwputten van 28 brug gen en viaducten, waaraan men in die drie jaren reeds was begonnen. 160 MLN. MARK De. „Holland-Linie" zal in totaal 160 miljoen mark kosten, gerekend naar de huidige prijs van rond iVi miljoen mark peir strekkende kilometer „Autobahn". (Voor de oorlog bedroeg de bouwprijs rond 1 miljoen RijksmaTk per strekkende kilometer). De aanleg van de „Holland-Linie" is uiteraard niet het enige „Autobahn"- bouwplan van minister Seebohm, die er voor werkt om per jaar minstens 200 km nieuwe „Autobahn" aan het Westduitse net van federale wegen toe te voegen. I Op het ogenblik is men in West-Duits-1 land aan het werk aan 711 km „Auto bahn". Volgend jaar komen daarvan 317 km voor het autoverkeer vrij. De beknibbeling door het Westduitse j parlement op de uitga-ven der regering heeft volgens minister Seebohm 75 pot betrekking gehad op zijn begroting. Met de uitvoering van het huidige bouw programma is bijna 2 miljoen mark ge- Midden-Sumatra wil op neutraal gebied wel praten Luitenant-kolonel Ahmed Hussein, de militaire commandant van Midden-Suma tra, heeft te Padang op de Indonesische onafhankelijkheidsdag de regering te karta opnieuw aansprakelijk gesteld de moeilijkheden, waarin land en volk zich geplaatst zien. De leidende figuren zijn afgeweken van de idealen va afhankelijkheidsproclamatie. verklaarde hij. Hussein deed een beroep op de cen trale regering om door middel van over- t inachtneming van de eisen van de buitengewesten tot een oplossing van de huidige problemen te komen. De secretaris-generaal van de Banten- graad, Suleiman, maakte bekend, dat van de 200 miljoen roepiah, die ls toegewezen voor de financiering van opbouwprojecten, slechts dertig miljoen van de centrale re gering werd verkregen. De leiders van Midden-Sumatra hebben zich bereid verklaard op neutraal gebied (bijv. Borneo) een rondetafelconferentie te houden over de gespannen verhouding tus- ntrale regering en de buitenge westen. De communisten dienen buiten deze conferentie te worden gehouden. Duitsers willen geen herwaardering van mark naar boven In West-Dultsland begint men steeds teer te voelen voor een algemene herzie ing van de Europese wisselkoersen, maai ten is unaniem van mening dat er geen erwaardering naar boven van alleen moet komen,, aldus Reuter. De Westduitse minister van economische za ken, prof. Ludwig Erhard, heeft herhaal. lalen voorgesteld een eind te maken aan de grote mate van starheid vai huidige wisselkoersen. Hij wil elke grotere marge geven om haar verhouding tot andere valuta's te vinden. Zoals de zaken nu staan, zou zulk een maatregel waarschijnlijk de waarde van de mark verhogen ten opzichte van het pond sterling. De Duitsers hopen echter, dat de verhouding tot de Amerikaanse dollar ongewijzigd zal blijven. Dit i6 be langrijk voor de bondsrepubliek, aange zien zij een nadelig 6aldo heeft bij haar handel met het dollargebied. De Westduitse industrie is tegen her waardering van de mark naar boven, om dat de concurrentie mat het buitenland dan moeilijker zal worden. Een kolonne militaire vracht wagens met kanonnen en genera toren, afkomstig uit Eussum, raakte bij Muiderberg te water, toen een voor zware auto's ver boden landweggetje werd ingesla gen. De berm was zeer drassig en dat was ook de oorzaak dat het zware materieel dat assistentie moest verlenen, er niet bij kon komen. Zaterdag begon men de kanonnen maar te demonteren (foto onder), tewijl bij het andere materieel wachtposten werden ge zet (foto boven). De heer H. Hasselman naar Djakarta De heer H. Hagenaar, die thans op treedt als tijdelijk zaakgelastigde van Ne derland te Djakarta en wiens ambtstermijn in Indonesië binnenkort verstrijkt, zal worden opgevolgd door de heer H. Hassel man, thans ambassaderaad te Londen. In het najaar zal de heer Hasselman naar Djakarta vertrekken. I TEMAND heeft zich tegenover mij beklaagd over de grote moeite, die hij heeft, een brief of een stuk in goed Nederlands te schrijven. Hij vraagt me, hoe hij dit kan leren. Ik wil daarop graag een antwoord geven, want het is van het groot ste belang dat iemand precies zegt wat hij meent en ook dat hij dit doet zonder onnodige omslag zonder gezwollenheid. Met andere woorden, bij elk stuk (van welke aard ook) dat men schrijft de vraag voorop gaan: „Hoe zou ik dit nu zegge n?" Men moet dus nooit trachten op stelten te gaan staan, neer men iets schrijft, want dan komt men tot een onnatuurlijke wijze van uitdrukking. Men moet ook zoveel mogelijk vreemde woorden vermijden. Ten eerste bestaat het gevaar dat de lezer die niet grijpt of althans niet volledig begrijpt en ten tweede komt het vaak voo: de schrijver evenmin precies weet wat het door hem gebruikte woord beduidt. Om goed te schrijven is het dus nodig zich de toestand of de positie va lezer nauwkeurig voor te stellen. Het zal wel duidelijk zijn dat men iemand die een zoon of dochter heeft gekregen anders schrijft, dan aan eei vriend, die een sterfgeval ln zijn faml lie heeft. Een zakenbrief moet anden lulden dan een brief aan een goede kennis over een reisje dat men heeft gemaakt. Dit zijn dus algemene richt lijnen niet alleen voor brieven, ook voor geschriften van andere aard. WAT ZIJN ER NU voor bijzondere voor- schriften, waaraan men zich dient te houden? In de eerste plaats vermijde men lange, ingewikkelde zinnen. De Duitsers lij den vaak aan dit euvel en daardoor komt het dat vele Nederlanders zulk een moeite hebben met het lezen een wetenschappelijk geschrift in het Duits, zelfs dat er een zekere tegezin bestaat tegen het lezen van Duits. Het is beter een lange zin in twe drie stukken te verdelen, dan die stuk ken met voegwoorden aan elkaar lijmen. Dit is een voorschrift, waar onze officiële schrijvers van departe- den houden. Het gevolg hiervan is, dat men ambtelijke brieven of voorschrif ten vaak drie- of viermaal mc lezen, vóór men goed begrijpt doeld is. Het is niet zonder betekenis dat eeuwen aaneen het Frans de taal geweest is wa'arin de vertegenwoordi gers yan verschillende landen zich met elkaar onderhielden. De lange ingewik kelde zinnen, die men zo dikwijls in het Duits aantreft, zijn daar uitzondering. Maar indien men liever een paar ge dachten aan elkaar verbindt, dan ze in afzonderlijke zinnen uit te drukken, moet men voor het goede verbindings woord zorgen. JJOE VAAK worden niet mitsenlen- z ij verward, woorden die toch zeer veel van elkaar verschillen, want mits betekent indien wél, tenzij daaren tegen: indien niet. Ofschoon het geen verbindingswoorden zijn, kunnen v in dit verband de aandacht vestigen het gebruik of misbruik van dank en w ij t e n. Het eerste wordt slech voor iets goeds, het tweede alleen iets slechts gebezigd, tenzij men nisch (spottend) schrijft. Het ongele dat gisteren gebeurde, was aan onv» zichfigheid te wijten Maar dat de s geredene er zo goed afkwam, was zijn tegenwoordigheid van geest danken. In verband hiermee bezlj men natuurlijk de verbinding d s ook alleen van iets gunstigs doe vaak verwart men bevattelij en vatbaar. Alleen het laatste ka voor ziekten en ongesteldheden bruikt worden. En in bijna elke kras worden geregeld indertijd e t ij d s verkeerd gebezigd, terwijl to het verschil zeer scherp is. Indertij kan men alleen gebruiken, Indien van een volkomen onbepaalde spreekt, destijds kan men slechts bei gen, als die tijd op een of andere wiji nader is aangegeven. Hoeveel schrijvers weten juist te ondet scheiden tussen genegen e n e i g d, ofschoon het laatste e< sterkere overhelling tot iets aangee dan het eerste. MET DEZE enkele voorbeelden wil dus aantonen dat men nooit gedacht loos moet schrijven. Want zelfs als n meent zich volkomen rekenschap hebben gegeven van wat men ne schrijft, kan het nog voorkomen d men fouten maakt. Hoe vaak gebeui het niet dat door een brief misvers tat den ontstaan, enkel en alleen, doord men niet nauwkeurig genoeg heeft g« zegd. wat men bedoelde. Zelfs het plaa sen van een komma op een plaats, ze niet hoort, kan aan een zin ee gewilde betekenis geven. Ik heb daai van in mijn artikel over de komma it Nederlands duidelijke voorbeelden gehaald. Dus de samenvatting van het bovei staande zou kunnen zijn: Bedenk goe zei- wat de lezer van uw geschrift zal kunnen lezen. Ter nagedachtenis aan negenhonderd gevangenen, die tijdens de Japanse over heersing in Singapore zijn gestorven, i» in het ziekenhuis van de gevangenis een zaal als kapel ingericht. De namen van 119 Nederlanders worden onder de gestor venen vermeld. Gesprek met directeur van instituut Ï7NIGE MAANDEN geleden schreven wij in deze rubriek over de ver- houding van de vrije organisaties en het Economisch Instituut voor de Middenstand. Behalve dit ene aspect van de werkzaamheden van het E.I.M. zijn er echter nog zo vele andere facetten, dat wij onlangs eei bezoek brachten aan de directeur van het E.I.M., de heer P. M. van Nieu- wenhuyzen ec. drs., om ons uitvoerig te laten voorlichten. Bij dit onder houd is ons in de eerste plaats duidelijk geworden dat het E.I.M. een onder zoekingsinstituut is, dat in de toekomst van steeds groter betekenis zal worden voor de middenstand. Het instituut hield ziich reeds sterk bezig met bedrijfskostenonderzoekingen en de laatste tijd verschijnen ook rap porten, die zich op sociaal economisch terrein bewogen. Voor de toekomst is evenwel te verwachten, dat het ondi zoekingswerk zowel wat betreft de mid denstand in zijn totaliteit, als wat be treft de afzonderlijke branches nog a merkelijk zal worden geïntensiveerd. Op het ogenblik verkeert het nog in een overgangsfase. De publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die zich thans in de middenstand voltrekt, heeft ook ten aanzien van het E.I.M. bepaalde consequenties. Het E.I.M. zal Immers het onderzoeklngsin6tltuut moeten worden van de gehele georga niseerde middenstand. Maar wil dit mogelijk zijn dan zal ook de gehele middenstand ln al zijn sectoren P.B.O.- actuali- teiten zich t het t derzoekingswerk treft moeten oriën teren op het E.I.M, En dit is nu juist nog niet het geval. Op het ogenblik is het zo, dat het onderzoekings werk van het E.I.M. voornamelijk speelt op het gebied van de detailhandel ambachten Twee andere belangrijke hoofdstukken van de middenstand met en het horecabedrijf, staan echter nog vrijwel buiten het I.M.-werk. Hier heeft men ten dele reeds zelf voorzaeningen getroffen. or de goede gang van zaken dienen terreinen bïnnen het gezichtsveld het E.I.M. gebracht te worden. Dan eerst kan immers het gehele midden- itandsterrein overzien worden en zal het ï.I.M. in staat zijn cijfers uit te brengen, He voor de overheid als richtlijn kunnen Henen bU het treffen van eventuele maatregelen. Tussen de groepen horeca het E.I.M. ander zijds hebben dan ook reeds vele be sprekingen plaats gehad Road van beheer Een ander vraagstuk ln verband met de overgang naar de p.b.o. is de nieuwe samenstelling van de raad van beheer het E.I.M. Hierover schreven wij ook reeds in ons artikel van 1 februari jl. De raad is thans samengesteld uit over heidsvertegenwoordigers en Individuele personen, die geen organisaties vertegen woordigen. De situatie zal nu fco moeten worden, dat behalve overheidsvertegen woordigers, ook vertegenwoordigers van de p.b.-organen en van de vrije organi- i in de raad opgenomen worden Wij en hier ook de vrije organisaties, omdat een p.b.-orgaan nu eenmaal het algemeen belang moet vertegenwoor digen en alleen de vrije organisaties voor specifieke branche-belangen kunnen op komen. De branche-belangen vormen een der mate belangrijk onderdeel van de werk zaamheden van het E.I.M., dat het ge rechtvaardigd is, de vrije organisaties als derde beleidsinstantie in de raad op te nemen. Ook de heer Van Nieuwenhuyzen achtte de vertegenwoordiging van de vrije organisaties in de raad juist. Wij vinden dit nog des te noodzakelij ker. omdat de relatie tussen de vrije or ganisaties en de p b.-organen op mdd- denstandsterrein niet overal even nauw ls. Bij het Landbouw Economisch Insti tuut hebben de vrije organisaties geen zitting in het bestuur van het L.E.I., maar is de samenwerking van het land bouwschap met de vrije organisaties der mate voortreffelijk, dat de vrije organi saties geen behoefte hebben aan een ver tegenwoordiging in het bestuur van het L.E.I. Voor wat betreft de middenstand ligt het vooral bU het hoofdbedrijfschap am bachten minder gunstig. En daarom lijkt het ons hier des te meer gewenst, dat de vrije organisaties in de raad van beheer van het E.I.M. worden Dat bovengeschetste onderzoekingstaak. die de gehele middenstand zou moeten bestrijken, wel eens te enorm zou kunnen worden voor het E.I.M., gaf de heer Van Nieuwerihuyzen grif toe. Hij heeft dan ook geen enkel bezwaar tegen de decen- alieatie van het onderzoekingswerk, zo- Is mr .J. F. B. Vermaas, secretaris van het hoofdbedrijfschap ambachten onlangs in een artikel in Kroniek van het Am bacht, voorstelde. De heer Van Nieuwen huyzen is echter wel tegen een te ver gaande decentralisatie, die de midden stand weer in hoofdgroepen zou doen uiteenvallen. Vooral tegenover de landbouw cn het E.I. zou dit een wonderlijke versnip pering zjjn. Om misverstanden te voorkomen ver melden we naar aanleiding van ons ar tikel van 1 februari jl. nog, dat voor het uitbrengen van rapporten door het E.I.M. volstaan wordt met het fiat van de be trokken commissie, zodat de toestem ming van de raad van beheer niet ver- Voorts blijven de onderzoeken, de vrije organisaties afzonder lijk moeten betalen tot een minimum be perkt. Onderzoeksaanvragen van vrije organisaties worden ook in de loop van het begrotingsjaar nog zoveel mogelijk het onderzoekingsprogram opgenomen, welk geval door de vrije org-nisaties geen afzonderlijke vergoedingen voldaan behoeven te worden). om de arm houdt en lange omschrijvii gen geeft in plaats van duidelijke klare begrippen, maakt de Indiruk c oprecht te zijn. Het lijkt of hij iets verbergen heeft. Gebruik ook geen onnodige versiering» Kort geleden werd mij een opstel een opvoedkundige kwestie toegezoe den. De schrijver vroeg mij daarovi mijn oordeel te zeggen. Dit luidde: gebruikt zoveel overbodige mooie w den voor eenvoudige dingen dat door de bomen het bos ndet meer Een scherp, maar juist oordeel ove „Camera Obseura" sprak de oritlcu Jacob Geel uit, toen hij zei: „Ga wat opzij, Hildebrand, ik kan niet 3 Beets heeft het zoveel over zichzelf, da men soms vergeet, wat hij eigenlijk betogen. Een schrijver mag nooit de druk wekken dat hij zichzelf belang rijker vindt dan zijn onderwerp. Conflict in Brielle om drijvend restaurant Tussen het gemeentebestuur van Briellj en de exploitant van het drijvende rei taurant Watergeus, dat ligging heeft 1 de Brielse Maas, is een conflict gerezec In 1952 kreeg de exploitant J. A. va Ingen vergunning om ter plaatse met zij tot café-restaurant omgebouwde rijnboo Brielle ligging te hebben. Hij za economische mogelijkheden in he kader van de plannen het Brielse mee watersportcentrum te maken. D aanlooptijd was erg moeilijk, zo stelt d exploitant in een brief aan de gemeente raad en nu het watersportcentrum to ontwikkeling komt en zijn bedrijf even sich ontwikkelt is hem door de ge nte aangezegd dat hij uit de gemeént moet verdwijnen. Op de vaste wal, waar lan het schip is gemeerd, is thans doo ■en A'damse maatschappij een restau ant gebouwd, dat zaterdagmiddag is ge Tegen deze gang van zaken protested ie exploitant. Het enige commentaar va1 de zijde van de gemeentesecretaris dat de exploitant slechts vergunning n is verleend met twee optii jaren. Dinsdag neemt de raad deze behandeling. In zijn paleis te Tunis heeft premiej Bourguiba een televisiepraatje gehoudei ■en Amerikaanse verslaggever. Boui guiba drong er tijdens het gesprek, gisteren in Amerika werd uitgezond» bij de Fransen op aan, officieel bekei maken dat zij voornemens zijn de AJj gerijnen zelfbestuur te verlenen. „Ei bestaat geen twijfel aan, dat Algerijl onafhankelijk zal worden," aldus de Tu nesische premier. „Ik ben er zeker dat Indien de Franse autoriteiten dergelijke verklaring zouden afleggen de Algerijnse nationalisten zouden stemmen met onderhandelingen ove: fasen waarin die onafhankelijkheid moeten worden verwezenlijkt." De aanwezigheid van Franse troepei in Tunesië beschreef Bourguiba al6 „nie! uitgenodigd, in verlegenheid brengend et een gevaar voor de openbare orde," Over het smokkelen van wapens naar d« Algerijnse opstandelingen zei hij: „Hel is moeilijk dit te voorkomen. Doch ik zal niet pogen het te verhinderen." Bourguiba meent dat een Noordafrl- kaanse statenbond zal worden gevormd, waarvan Tunesië. Marokko, Algerfye Libye deel zullen uitmaken. De feder» tie zal nauwe culturele betrekkingen kunnen onderhouden met Frankrijk, „in dien de Fransen ten minste hun nelginf tot overheersen laten varen." aldni Bourguiba. Tc water gelaten. Zaterdag is met goed gevolg van de werf Blohm und Voss Hamburg te water gelaten het m.s. Water land, bestemd voor de Kon. Hollandses Lloyd "te Amsterdam. De doopplechtig heid werd verricht door mevrouw H. B Fortuyn—Tellegen. echtgenote der directeuren

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4