Jlieuwe £ei ltsrije (tfoiirnnl RODE GREEPJ}P SYRIË Legerleiding in communistische handen President vertrok naar Egypte wegens „ziekte" Zeven doden in het verkeer Geen akkoord ten koste van landgenoten Rode jurk bracht de politie op het spoor IAA.NDAG 19 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: ƒ7,50 per kwartaal; ƒ2.55 per maand; ƒ0,59 per week. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang No. 11056 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhttstirb is ghebleueti mya Oflti ia tegqenspoet" Lichtjes op donker water ZIE PACINA 5 IET HOOFD van de dienst voor binnenlandse veiligheid van Syrië, de communistische kolonel Afif Bizra, is bevorderd tot generaal en gnoemd tot stafchef van het Syrische leger. Twee brigadegeneraals en l>cn kolonels zijn, dit is officieel te Damascus bekend gemaakt, ont- igen. Een reden van het ontslag werd niet opgegeven, maar onge- rijfcid betekent het een zuivering van rechtse elementen uit het leger, en groot aantal rechtse officieren, die weigeren onder communisti- jhe dwang te staan, zou gevlucht zijn en reeds in Beiroet zijn aan- •komen. Tot souschef van de stafchef is benoemd de procommunis- jche Amin Nufoury. Of deze benoemingen reeds door jesident Koewatly bekrachtigd zijn niet duidelijk. Koewatly zelf is teren volkomen onverwacht per egtuig naar Egypte vertrokken. In iro werd hij afgehaald door pre- lent Nasser met wie hij lunchte, j middags vloog Koewatly naar •xandrië, waar hij zich onmiddel- naar het ziekenhuis begaf, et heet, dat hU slechts voor deze me- the behandeling naar Egypte ging. doch n vraagt zich af of deze reis van Koe- ly niet een vlucht is. Ook in 1949 nam de wük naar Alexandrië. waar hü vijf r verbleef. n Damascus echter hebben premier Aseili en andere ministers krachtig kend, dat de president van plan zou af te treden en verzekerd, dat hij en enkele dagen naar zijn land zal 'et perebureau van het Midden-Oosten, onder controle van de Egyptische re- ing staat, heeft medegedeeld, dat Sa- -Arabië en de Libanon hebben aange- len te bemiddelen in het Amerikaans- ■iaohe conflict. Koning Saoed van Sa- li-Arabië zou vandaag nog met een fptisoh vliegtuig gehaald worden om Kairo besprekingen met president Nas- meren. Intussen heeft Koning oed zijn ambassadeur te Damascus naar ld ontboden voor overleg. Toch terug De militaire attaché van Syrië te Rome. (e vorige week het bevel kreeg onmid- Bfyk naar Damascus terug te keren, jesseiny, heeft verklaard aan dit bevel ^olg te zullen geven, vertrouwend op b eerlijke justitie in zijn land. Hij zeide lts te maken te hebben met een Ame- taans komplot en de betrokken Ameri- ènse diplomaat niet eens te kennen. was in vijf jaar tijd, 6lechts één land met vakantie in zijn vaderland ge lest, Soivjethulp Iet Syrische kabinet heeft gisteren de fcreenkomsten, door de waarnemend bister van defensie, Azean, deze maand Van Koning tot Koningin leidekoningin in Edese feest week Er is meer paarse hei dan in Ede alleen, maar de 15e heideweek mét heide-koningin hebben ze alleen daar. En daar hebben ze dan ook nog een zestigjarige V.V.V., welke niet die volle paarse pracht orga niseert, maar toch wel de praal rond koningin Calluna XV. Met haar troonsbestijging is de heide week zaterdagmiddag begonnen. Omdat deze week nog een speciaal Italiaans tintje had, sprak de heer G. A. N. Ottochian, attaché bij de Italiaanse ambassade het openings woord. Marian de Koning. Edese van geboorte, die echter in het Ita liaanse Florence thuis is en daar zelfs in de filmwereld niet hele maal een onbekende is, verstond het allemaal goed, om niet te zeg gen best. Maar daar is ze dan ook heidekoningln voor. Ook de woor den van Pico, graaf Fabricia Bo- giano Pico, prefect van de provin cie Pistoia, waarin Florence ligt, trinpen niet voor haar verloren. De Italiaanse graaf kreeg nog, behalve een bosje hei, het zilveren V.V.V.- ereteken op de borst gespeld. Kunst en folklore, sport en amuse ment. aan dat alles zal Ede deze hele week aandacht besteden, maar zo dat de heide zelf er niet door in de verdrukking komt. te Moskou, gesloten, bekrachtigd, zouden gewone handelsovereenkomsten zijn, die niet de goedkeuring van het par lement behoeven. De Russische hulp betreft de aanleg wegen en spoorwegen, de bouw van elek trische centrales en fabrieken en de leg van bevloeiingswerken. Er zal speciale raad voor economische ontwik keling toezicht houden op het gebruik de Russische hulp. Bovendien heeft het kabinet het ministerie van economische zaken gemachtigd met de Sowjetume en Tsjechoslowakije te onderhandelen over uitbreiding van de handelsbetrekkingen. Libanon zet westelijke politiek voort Sami el Sohl is erin geslaagd een n kabinet te vormen. De Libanese regering telt bijna alleen oude gezichten. Alleen de minister van onderwijs en voorlichting is nieuw. Sami el Sohl, de premier. za\ de portefeuilles van binnenlandse zaken en justitie beheren. Charles Malik blijft minister van buitenlandse zaken. De westelijk georiënteerde politiek de vorige regering zal dus. naar men aannemen, door het nieuwe kabinet t den voortgezet. Onvoorzichtigheid op de weg heeft gisteren het leven gekost aan de 21-jarige mejuffrouw S. Bruggink uit Assen. Zij zat op de duo van de bromfietser J. K. uit Oude Pekela, die met haar op de weg BeilenMeppel reed. Ter hoogte van Spier passeerde K. een groepje fietsers en in een van hen meende hij een kenni6 te zien. Hij draaide dadelijk om, maar lette daarbij helemaal niet op het ver keer. Een auto uit Groningen kon een aanrijding niet voorkomen. Door de bot sing werd mejuffrouw Bruggink van de duo geslingerd en zwaar gewond. In het ziekenhuis overleed zij kort na aankomst. In zijn woonplaats Hellevoetsluis is zaterdagavond de 21-jarige militair J. Kwalm met zijn bromfiets over de kop geslagen, toen hij plotseling moest rem men voor de overstekende 88-jarige voet ganger H. Hoogewerf. De bromfietser overleed ter plaatse. De bejaarde voet ganger werd ondanks het harde remmen toch geraakt en liep een hersenschud ding op. Bij het onvoorzichtig van richting ver anderen is zaterdag in de Amsterdamse Zaan6traat de 57-jarige L. Openneer uit de hoofdstad, door een bestelauto aange reden en zwaar gewond geraakt. In het Wilhelminagasthuis overleed hfj. Bij het oversteken van de rijksweg te Sliedreeht is zaterdagavond de 45-jarige bromfietser J. Dubbeldam uit Giessen- dam door een auto gegrepen en 35 meter meegesleurd. Kort daarop overleed hij. De 30-jarige wegwerker H. Drent uit Winschoten werd zaterdag het slachtof fer van een ongeluk, dat onstond, toen hij van een wals afsprong en door een juist passerende auto werd gegrepen. Bij aan komst in een ziekenhuis te Assen was hij reeds overleden. In Utrecht is zondagmiddag de 30-jarl- ge officier van de Milva, mejuffrouw D. van V. met haar bromfiets tegen een auto gebotst, toen zij geen voorrang verleende op de Beethovenlaan, na bij het militair hospitaal Oog in Al. Gisteravond over leed zij in dat hospitaal aan de gevolgen van de opgelopen schedelbasisfractuur. In een ziekenhuis te Leiden over leed mevrouw Ant. van der Zwan uit Den Haag, die op 31 juli ernstig gewond werd bij een botsing te Oegstgeest. Daar reed zij op de bromfiets met hear echt genoot M. van der Zwan op de rijksweg Den HaagAmsterdam. Ter hoogte van de Rijnzichtviaduct, waar het echtpaar wilde afslaan, werd hei door een bus aangereden. Bom doodt Ierse politieman Een sergeant van de Noordierse politie is zaterdagavond door een ontploffende valstrikmijn gedood. Het gebeurde in de Noordierse stad Coalisland, waar de 42- jarige Kennedy Ovens met een patrouille politiemannen en militairen een huis om singelde, waarin zich leden van het ver boden Ierse republikeinse leger zouden ophouden. De deur van het huis stond op een kier en er brandde licht in de gang. De ser geant duwde de deur verder open. Op dat moment ontplofte de bom- Ovens verloor beide benen. Twee andere politiemannen werden ernstig gewond. Het huis was volkomen verlaten. Hartelijk begroette president Nasser op het vliegveld van Kairo de president van Syrië, Koewatly, die onverwacht voor een bezoek aan het ziekenhuis van Alexandrië Damascus verliet, ondanks de ernstige politieke toestand van zijn land. Positie premier Boelganin is nog onzeker Maarschalk Boelganin heeft vermo delijk een berisping gekregen voor zi minder fraaie rol, die hij speelde tijdens de kritieke dagen in het Kremlin, Kroesjtsjef stond tegenover de oppositie groep Molotof, Malenkof en KaganowitsJ Maar zijn positie in de toekomst is nog steeds onzeker, zo wordt uit welingelichts Zuidslavische bron vernomen. Voorlopig echter zal Kroesjtsjef het bij een beris ping laten, omdat afzetting van Boelganin als premier nieuwe beroering zal verwek ken in de Russische hiërarchie. Londense stakers aan het werk Na een staking van vijf weken zijn de sjouwers van de Londense groente- fruit- en bloemenmarkt Covent Garden vanmorgen weer aan het werk gegaan. Ook de havenarbeiders, die uit solidari teit met de sjouwers in staking gingen, hebben het werk hervat. Gomoelka waarschuwt Geen hoger loon in Polen Gomoelka, de communistische partijlei der ia Polen, heeft de arbeiders erop ge wezen, dat iedere staking tot mistakken gedoemd is, aangezien buiten enkele cate gorieën niemand in de naaste toekomst kan rekenen op meer loon. Gomoelka weet de recente staking in het trambe drijf van Lodz aan „volksmenners ordeverstoorders", die het gevaar inflatie over het hoofd hebben gezien. HU verweet de leiding van het trambedrUf, de arbeiders met onvervulbare beloften e hebben misleid. Door een brand, in Derb Bachko, nabij Casablanca, zijn duizend Marokkanen dakloos geworden. Driehonderd hutten werden door het vuur in de as gelegd. ZIJ VERRIED BORIS MORROS Dochter van ambassadeur der V.S. was spionne voor de Russen Verdwenen achter IJzeren Gordijn de voormalige Amerikaanse am- bassadeur in Duitsland (1933-1937) was een Russische spionne. Samen met haar echtgenoot Alfred Stern heeft zij behoord tot het Russische spionage-apparaat in Amerika, waar- ook de Amerikaanse filmregis seur Boris Morros zogenaamd deel uitmaakte. Morros heeft indertijd voor de commis- e.van on-Amerik-anse activiteiten ver klaard dat hij aan de Russen is verraden door een „vooraanstaande vrouw". Deza vrouw, zo blijkt nu, is de enige dochter van ambassadeur Dodd en vermoedelijk met haar echtgenoot achter het IJzeren Gordijn gevlucht. Volgens Morros is hij door een voor malige secretaris van de Russische am bassade, Zubilin, in contact gebracht met Alfred Stern en zijn vrouw, die in Con necticut woonden. Morros hield er een grammofoonplatenmaatschappij op na, da Boris Morros Co. Bij de ontmoeting met Stern is voor gesteld de maatschappij uit te breiden geld van Stern en als dekmantel voor spionage te laten dienen. Stern schoot aanvankelijk een bedrag van 130.00J dollar voor, maar het plan viel in duigen door persoonlüke wrijving tussen Mo'rroa Stern. Daarna schreef Marta Dodd een ont hullend rapport aan haar superieuren zij de loyaliteit van Morros aan de Russische inlichtingendienst in twijfel trok. Indonesische troepen op Talisse De 600 man Indonesische troepen, dia deel hebben uitgemaakt van de politie macht van de Verenigde Naties in Egyp- ullen met het 8251 brt metende ma. Talies® van de Stoomvaart Mij. Neder land naar hun land terugkeren. De Talisse, een vrachtschip, wordt nu sor dit troepenvervoer geschikt ga- maakt en op 12 september zullen de In donesische troepen te Port Said aan boord gaan. Plan voor kerncentrale in Noord-Brabant De provinciale Noordbrabanteche Elek triciteitsmij stelt voor drie miljoen uit de 5,6 miljoen winst te reserveren voor de stichting van een atoomcentrale. In zes jaren is de produktie verdubbeld en men verwacht over zeven jaren opnieuw een verdubbeling. Daarom maakt men van dit plan ernstig studie. Grote kapitalen zijn nodig, die men vinden wil uit de bruto- overschotten en de -kapitaalmarkt. Op redelijke "voorwaarden heeft men tot een totaal van 44 min leningen afgesloten. Toen Zubilin Amerika verliet, werd Jack Soble (die al wegens spionage terechtstond) Morros' chef in de spionage- Hij zond Morros in 1950 naar Moskou om daar chefs van de Russische spionage te ontmoeten en instructies in ontvangsi Men had hem gezegd, dat Rusland in Amerika 55 zakenfirma's gebruikte als dekmantel voor spionage. Men vroeg hem een televisiemaatschappij op te richten voor hetzelfde doel. Hij moest o.a. een secretaris binnenloodsen In het bureau van kardinaal Spellman. Men vroeg hem voorts „compromitterend materiaal" te verzamelen over Eisenhower, generaal Lucius Clay, destijds de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland en andere autoriteiten. Morris heeft de commissie voorts mee gedeeld, dat een secretaris van de Ameri kaanse ambassade en een lid van de Amerikaanse inlichtingendienst in Duits land betrokken waren geweest In spi onagewerk voor de Russen. MINISTER VON BRENTANO: Russisch-Duitse besprekingen zijn weer afgebroken (Van onze correspondent.) BONN, maandagmorgen. NA 25 dagen moeizame onderhandelingen zijn de besprekingen tussen d« West-Duitsers en de Russen in Moskou voor de tweede keer afge broken. Wéér was het vraagstuk van de repatriëring van de 80.000 Duit sers het struikelblok. De leider van de Westduitse delegatie, dr. Rolf Lahr, is voor nieuw overleg naar Bonn teruggeroepen. Dat het de Westduitse regering ernst is met de repatriëring bleek gister avond uit een uitlating van de minister van buitenlandse zaken, dr. Hein- rich von Brentano, die zei: „Wij willen geen akkoord sluiten ten koste van onze ongelukkige landgenoten. De bondsrepubliek zal geen handelsverdrag sluiten, indien Moskou zijn negatieve standpunt ten aanzien van de re patriëring van de Duitsers, die in Rusland worden vastgehouden, blijft innemen." dtge onderhandelaars te zijn niet al te heftig reageren. De indruk bestaat dat BU zijn aankomst in Bonn leverde dr. Lahr alleen dit commentaar: „Het kli maat van de besprekingen is stormachtig." Hij had een bespreking van vier uur gehad met de leider van de Russische delegatie, Wladimir Scmjonof, die er steeds maar op bleef wijzen, dat het vraagstuk van de terugvoering van de Duitse staatsburgers afgehandeld was. toen eind 1955 rond 10.000 Duitse krijgs gevangenen werden gerepatrieerd. De Russen waren zelfs niet eens bereid het vraagstuk opnieuw te bestuderen, om dat, volgens hen, het repatriërlngsvraag- stuk niet bestaat, wijzen z(j ook een kop peling van dit probleem aan een handels akkoord van de hand. In de bespreking tussen de twee landen is onder deze omstandigheden een ernstige situatie ontstaan en de poging om de ver houding tussen West-Du itsland en Rus land te ontspannen schijnt te mislukken. De onderhandelingen zijn nog niet defi nitief afgebroken, maar de starre hou ding van de Russen zou Bonn wel eens kunnen dwingen de consequenties udt de thans ontstane situatie te trekken. De duidelijke uitspraken van ver schillende hooggeplaatste Russen en de toon van de Russische pers schij nen de mogelijkheid van een compro mis uit te sluiten. Misschien is het wel de bedoeling va het Kremlin de besprekingen te torpede- daar voor de Duitse verkiezingen op 15 september toch geen definitievi spraak gemaakt kan worden- De Russen zullen de regering-Aden- uer zeker niet aan een succes in de re patriëringskwestie willen helpen Het i: daarom te hopen, dat de Duitsers dit eenmaal de reputatie hebben ongedul- Vermiste student nog niet terug Ondanks de uitgebreide opsporings maatregelen, d-ie de politie in Innsbruck heeft getroffen, is de Nederlandse stu- dunt J. J. Geerlings uit Buseum, die sinds 5 augustus wordt vermist in de Tiroolse Alpen, nog niet gevonden. Ge vreesd wordt dat hem in de streek rond het Achenmeer een ongeluk i6 overkomen. Weduwe door vrouw vermoord JgEN RODE JURK" heeft de politie zeer vermoedelijk op het spoor ge bracht van de vrouw, die de laffe roof moord op de 79-jarige weduwe Van Von- deren in Beugen pleegde. De officier justitie in Den Bosch heeft opspo ring, aanhouding en voorgeleiding ver zocht van de 36-Jarige Riek Jansen, een zuster van de schoondochter van het ilachtoffer. Steeds meer zijn de verdenkingen, naar- nate het onderzoek vorderde gegaan in de richting van Rick Jansen. Het slacht offer ls met niet minder dan negentien bijlslagen gedood, waaruit de politie op maakte, dat de dader iemand moet zijn geweest, die door de weduwe was her kend en die haar daarom voorgoed het zwijgen heeft opgelegd. Die mening wordt gesterkt door het feit, dat twee portemon- naies en een geldkistje worden vermist, zonder dat daarnaar veel is gezocht. Bo vendien hield de politie rekening met de mogelijkheid dat de moord zou zijn ge pleegd door een krankzinnige. Dit laatste ln verband met het zinloos aantal slagen. De gezochte Riek Jansen beantwoordt aan beide veronderstellingen. Zij is name lijk in het begin van dit jaar uit een In richting te Grave ontsnapt. Men heeft thans het volgende beeld van de gang van zaken. Op de middag van de moord is bij de weduwe e*n vrouw op bezoek geweest, gekleed in sen rode jurk (zoals Riek Jansen er een bezit). Tegen zes uur, dus kort na het moment Het ging de fotograaf eigen lijk om veldmaarschalk Mont gomery, die zaterdag Nijmegen bezocht, de stad welke hem tot ereburger benoemde. Voor het bordes van het stadhuis werd hem een serenade gebrachtDat leverde deze „doorkijk" op. van de moord, is de vrouw weg gereden. Riek Jansen is die dag niet thuis ge weest. 's Morgens bracht ze een bezoek aan familie in Bosmeer, nadien was ze spoorloos en 's avonds dook ze weer op bij familie in Rips, waar ze een verhaal vertelde over haar bezoek aan de weduwe Van Vonderen, dat achteraf geheel ver zonnen blijkt te zijn. Ze overnachtte weer bij andere familie in Helmond, waar 's morgens de gezochte rode jurk bleef liggen en door de recherche ia beslag kon worden genomen. De Jurk wordt thanj chemisch onderzocht op sporen van het misdrijf. De uitslag van dit onderzoek zal vermoedelijk beslissend zijn om te kunnen vaststellen of Riek Jansen al dan niet schuldig is. Bonn twee terugroepingen van de de legatieleider bewijzen het wel eens wat te onbeheerst te werk gaat. Russen weer naar Oost-Berlijn Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft in een rede te Dresden een nieuw Russisch bezoek aan Oost-Berlijn aange kondigd, vermoedelijk al over twee we ken. Bij die gelegenheid zal een handels overeenkomst voor de jaren 1958 tot 1960 worden gesloten. Tijdens het jongste be zoek van de Russische leiders is volgens Grotewohl over economische kwesties niet gesproken. Men zal over een scheepvaartverdrag onderhandelen, terwijl een grotere aan voer van olie, hout, wol, katoen, graan en andere levensmiddelen uit de Sowjetunie wordt verwacht IN VIJVER VERDRONKEN De 2-jarige Alexander de Jong uit Apeldoorn is zondagmiddag te Beekber gen verdronken in een vijver van vier bij zes meter, die nauwelijks tachtig centi meter diep is. De jongen was met zijn ouders op bezoek op een kampeerterrein te Beekbergen, waar hij op een driewie- lertje het terrein rondfietste. Op een ge geven moment werd hij vermist en een onderzoek we;e uit dat Alexander door een kapot stuk afrastering gekropen en in da vijver verdronken wat. Nederlanders in Bern in arrest Twee Nederlanders, op tournee ln Zwit serland, zijn zaterdag door de politie te Bern gearresteerd, nadat zij waren ge snapt bij een poging een etalage van een juwelier leeg te roven. Zij bleken meer dan deze enkele poging op hun kerfstok te hebben. De Inbrekers, waarvan er een uit Den Haag afkomstig is, verdwenen hals over kop in een auto met een Nederlands num merbord. toen een alarmsignaal hen stoorde bij het werk. Terstond opende de politie de jacht op het tweetal, dat in gerekend werd. In de auto vond de poli tie juwelen ter waarde van 65 000 francs (56.500 gulden), die eerder waren gestolen in een juwelierszaak te Genève. De man nen hebben ook een Inbraak te Bazel bekend. Pools diplomaat krijgt asiel in Engeland Een 26-jarige Poolse diplomaat, Mieczy- slaw Regula, de assistent van de Poolse handelsattaché. heeft in Engeland poli tiek asiel gekregen. Hij heeft zich vier dagen bij vrienden verborgen gehouden, uit angst naar Polen té worden teruggestuurd. HET WEER IN EUROPA l.f 1 1 if Sr 5b uil! ïiS z* Stockholm geh. be*. NW 4 25 1 Kopenh. licht bew. WNW 6 25 0 18 5 Londen zw. bew. W 2 19 5 19 0 Luxemburg 8o%a zw. bew. half bew. WNW 3 NW 2 15 7 20 1 Grenoble Nice regenbui zw. bew. N 1 NW 7 NNW 6 21 0 20 3 24 0 Berlijn Frank/on nevel geh. bew. ZW 2 21 0 19 1 Züricb geh. be*. W 1 IS 0.2 Locarno "c£b^' N 1 21 2 Rome zw.^l" ZZW 4 28 0.4 Matloroa geh.be:: NO 5 29 0 WEERBERICHT Meer teind De Bilt verwacht tot nutt in genavond WÊ^ Half tot zwaar bewolkt, m*1 ln het noorden van het land plaatselijk enige regen, y- Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Over het algemeen lets ho gere temperaturen. (Opgem. om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 19 augustus: zon op: 5.32 uur; >n onder 19.56 uur. Maan op: 23.44 uur; aan onder: 15.02 uur. Op 25 augustus

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1