Prof. dr. A. D. Fokker morgen zeventig jaar oud Algemene invalidenbond voor Bollenstreek in oprichting Jongste C.H.-kamerlid in liet huwelijk getreden Kortebaandraverij te Noordwijk werd groot succes Oranjefeest Vijftig schooljongens rijden Tour de Lisse MEU WE LElLteCHE COURANT VRIJDAG 16 AUGUSTUS Buitengewoon veelzijdig geleerde op het Onder meer specialist gebied van de akoestiek "1ITORGEN hoopt prof. dr. A. D. Fokker, oud-hoogleraar in de natuur- f*-'- kunde vanwege de Teylers Stichting te Haarlem aan de rijksuniversi teit te Leiden, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Oud-hoogleraar, want twee jaar geleden reeds ging prof. Fokker op eigen verzoek met vervroegd emeritaat. Een verzoek, dat door de autoriteiten node werd ingewilligd, want men neemt niet graag afscheid van een man met een zo veelzijdige begaafdheid, dat deze zich uitstrekt en wis- en natuurkunde^ en muziek. Prof. Fokker, die geruime tijd nauw heeft samengewerkt met prof. Albert Einstein, heeft buitengemeen belangrijk werk verricht op het gebied van de ver dere uitbouw van de relativiteitstheorie, een theorie, waarvoor zijn Leidse ambt genoot Lorentz mede een basis heeft ge legd en die door zijn grote leermeester Einstein eveneens een Leids ambt- klassieke talen, mijnbouwkunde I genoot, want hij was buitengewoon hoog- I leraar aan de universiteit aldaar tot aanzijn is geroepen. Doch ook op het verdere terrein der wis- en natuurkunde heeft hij zich doen kennen als een van grote wetenschappelijke allure. V errassend In het bijzonder heeft prof. Fokker zich ontpopt als één van Nederlands grootste j speoialisten op het gebied van akoestiek. Hij was het ook, die adviezen gaf voor verbeteringen der akoestiek de Leidse stadsgehoorzaal, die, zoals kend, veel te wensen overliet. Zijn onder- 1 zoekingen op het gebied van de geluids- leer brachten hem vaak tot verrassende resultaten. Zo geraakte hij bijvoorbeeld, j mede dank zij zijn kennis van de muziek, I tot de constructie van een orgel, dat ge- 1 heel afwijkt van het normale instrument. Dit orgel is voorzien van nieuwe toon- geslaehten, samengesteld uit wiskundige beginselen, die sterk afwijken van de gangbare octaaf-indeling- Het werd in 1952 In gebruik genomen en wordt regel matig bespeeld in de Teylers Stichting te Haarlem. Promotie Prof. Fokker, die thans te Beekbergen woont, werd te Buitenzorg geboren, doch reeds op zevenjarige leeftijd kwam hij met zijn ouders naar ons land, door liep de lagere school in Den Haag, ge noot daar tevens middelbaar onderwijs PALI speelt cymbaal in Wonderwereld Warmond (Five Flies Chalet) ORANJE NASSAULAAN 11 200 meter voorbij Tolhek FORELLEN. POULARDES EN WILDE EENDEN Res.: K 1711—855 Vergaderingen, recepties, promoties, modeshows en tentoonsteUlingen. Geref. jeugdappèl Leiden e.o. Zaterdag 7 september houdt de Gere formeerde jeugd uit het rayon Leiden een jeugdappèl in het Gereformeerde kerkgebouw aan de Mauritslaan in Oegst- gee6t. Ds. Roos te Haarlem zal spreken over De grote wedstrijd, en het ligt in de bedoeling het verdere gedeelte van de avond een aardig programma uit te Concert in het Van der Werf park Morgenavond om 8 uur concerteer! Werkmans Wilskracht in het Van der Werfpark t.g.v. de sluiting van de ten toonstelling „Romantiek en bloemen" Rolschaatsraee van Leidse Jeugd lour Het jongeren-comité van de Leidse Jeugd-Tour houdt in de eerste week van september een rolschaatstour. Er moeten vier étappes worden gereden. De weö- strijden worden geplitst in korte baan. marathon en kunstrijden. De marathon op de rolschaats wordt een lange-af- standsrace over 15 kilometer. Hiervoor zullen zich alleen personen ouder dan 15 jaar kunnen opgeven. De marathon voor dames is aanmerkelijk korter. De opgave staat voor iedere leeftijd open; wel zal bij grote deelneming een groepsindeling worden gemaakt. Opgaven kunnen worden gedhan bij de heren N i Vermeer, Floresstraat 31 en N. Jansen. Oranjestraat 18, 's avonds tussen 7 en Puzzel prominenten 1. C. van Egmond, Kanaalstraat 10, Rijnsburg; 2. B. van Dijk-Hand- graaf. Middelste Gracht 13, Leiden; 3. L. Visser, Dorpsstraat 6, Koude kerk aan den Rijn. en liet zich vervolgens in Delft inschrij ven als student in de mijnbouwkunde. Van deze wel zeer exacte wetenschap stapte hij nadien over op die van de klas sieke talen, waarna hij zich vervolgens (1906) wierp op de studie der wis- en na tuurkunde aan de Leidse universiteit. Een studie, die hij bekroond zag met een promotie, waarbij de inmiddels beroemd geworden prof. Lorentz de promotor was. Van 1913 tot 1914 bekwaamde dr. Fokker zich verder in deze weten schap b(j prof. Einstein in Zürich en de niet minder beroemde prof. Ru therford te Manchester. Deze aller grootsten in de natuurkunde, Ein stein, Lorentz en Rutherford, hebben in die dagen voor goed een stempel gelegd op Fokkers wetenschappelijke vorming, denken en arbeiden. Aanvankelijk was Fokker werkzaam als privaat-docent in de natuurkunde aan de Leidse universiteit, welke functie ge durende de eerste wereldoorlog werd on derbroken, daar hij onder de wapenen werd geroepen. Hij werd ingedeeld bi) het vierde RI te Leiden. Voorts was hij van 1917 tot 1919 assistent in de theore tische natuurkunde aan de Leidse acade- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Arina Anne, d. van A. Versnel en J. M. Hollander; Daniel Antoon, z. van J. van Kranendonk en R. Mechanicus; Nicolaas Gerrit Jan, z van N. van Doorn en A. Middelkoop; Jacob, z. van A. B. Schaap en R. Guijt. GEHUWD: T. H. Vlootnjan en N. van der Meij; B. J. Oosterman en J. G. Wijfje; W. Freeke en M. H. van Tongeren; M. Slierings en S. Monfils; E. J. van den Berg en H. A. van Puffelen; J. Bult en L. van der Sluis; C. Tesselaar en J. C. de Does; D. F. van der Mei en J. M. M. Zilverentant. OVELREDEN: M. C. J. Luijendijk, 6 j.; C. P. den Dekker, 37 j. Collecte in Leiden voor medisch werk Morgen begint in Leiden de huis-aan- huiscolleote voor de medische advent- zending. De dames en heren, die een blad ten bate van deze zending aanbie den, zijn in het bezit van een introductie- kaart. De collecte gaat uit van de Kerk der zevende-dag adventisten, die in 183 landen reeds 4988 Christelijke scholen stichtte en 309 scholen voor middelbaar onderwijs onderhoudt. Deze kerkgemeen schap legt de nadruk op het medische werk. Men heeft 230 ziekenhuizen en le- prozenkolonies. mie, doch opnieuw moest hij zijn weten schappelijke arbeid neerleggen, ditmaal om gezondheidsredenen. Tot 1921 vertoefde de geleerde in Arosa (Zw.), waarna hij leraar natuurkunde werd aan het Delftse gymnasium, en wel tot 1923. Nog enkele jaren bleef Delft hem vasthouden door zijn benoeming aan de Technische hogeschool aldaar, welk ambt hij van 1923 tot 1927 vervulde Nadat hij vervolgens een jaar werkzaam was geweest als conser vator van het natuurkundig labora torium van de Teylers Stichting, werd hij op advies van Lorentz be noemd tot bijzonder hoogleraar van wege deze stichting aan de Leidse universiteit. Op 26 september 1928 aanvaardde hij dit ambt met een oratio over: Natuurkundige concep ties van buitennatuurkundig belang. W. J. van Buytenen gehuldigd De heer W. J. van Buytenen. chef var de afdeling buitenland, heeft zijn zilve ren arbeidsjubileum in dienst van de Twentse Bank te Leiden gevierd. In hotel Nieuw-Minerva werd de jubiflaris door de directeur en de procuratiehouder op waarderende wijze toegesproken. Behalve een geschenk onder couvert van de di rectie ontving de heer Van Buytenen var het personeel een fraaie boekenkast. Nederland kon niet Suriname helpen In de Surinaamse staten heeft premie dr J H. G. Ferrier ontkend, dat zijn besprekingen in Nederland mislukt zouden zijn en dat Nederland niet bereid gevon den was het tienjarenplan en Brokopondo te financieren. Door de krappe geldmarkt is Nederland echter niet in staat de e twee jaren te helpen. De Financial Times te Londen schrijft, da: Duitsland niet veel langer kan v gam met het opzuigen van de wereld reserves van deviezen en moet toegeven, dat de mark ondergewaardeerd is. Het blad dringt aan op een Amerikaans initia tief. voor algemene herziening var wirselkoersen. Over enkele weken wordt in de Bolh streek de oprichtingsvergadering v wacht van een algemene invalidenbond, die zich ten doel stelt minder-validen op alle vlakken van het maatschappelijke leven te stdunen. Een voorlopig bestuur, dat op de oprichtingsvergadering door een definitief zal worden vervangen, heeft de propaganda ter hand genomen. Alle minder-validen van de Bollen- treek, of zij -aan het arbeidsproces deel- lemen of niet. zullen lid van de bond kunnen worden en daar maatschappelijke bemiddeling, juridische adviezen en dische bijstand vinden. De bond stelt zich een wegwijzer te zijn en tevens gelijke revalidatie ter hand te neme» Omdat deze werkzaamheden grote kos- n met zich brengen, zal binnenkort ge legenheid worden gegeven zich als do- ■ir op te geven. volgende autoriteiten hebben zich bereid verklaard in het comité van aan beveling sitting te nemen: jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. burgemeester van fTELEVISIEl deskundige voorlichting O A. ZWART O HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN Onder grote belangstelling voltrok de heer J. C. Elsgeest, ambtenaar van de burgerlijke stand in Leiden, gistermiddag het huwelijk van het jongste Kamerlid van de Christelijk Historische Unie, drs. D. F. van der Mei, met mejuffrouw Joke Zilverentant, in Leiden een bekende politieke figuur bij de verkiezingspropaganda. De foto toont het moment, waarop mejuffrouw Zilverentant zich mevrouw Van der Mei mag gaan noemen. Foto N. van der Horst (Van onzer verslaggevers) ONDER zeer grote belangstelling is gisteren ten stadhuize van Leiden het jongste christelijk-histo- rische Tweede Kamerlid drs. D. F. van der Mei in de echt verbonden met mej. J. M. M. Zilverentant. Beiden bekleden vooraanstaande func- es in de c.h. jongerenorganisaties. De bruid is jarenlang de bezielende kracht geweest van de Leidse c.h. jongerengroep an het provinciaal bestuur van de Zuidhollandse jongerengroepen, terwijl t voor kort ook deel uitmaakte van het dagelijks bestur van de federatie van jongerengroepen. Daarnaast hadden nog de padvinderij en de Jonge Kerk haar aandacht. De bruidegom heeft als voo-zitter van de buitenlandse commissie der C.H.J G. deze organisatie op tal van buitenlandse conferenties vertegenwoordigd. Ook heeft hij zitting in 't bestuur van de Nederland se jongerenraad der Europese beweging en van het politiek jongerencontact. Bij de kandidaatstelling naar voren gebracht als kandidaat van de jongerenoiganisatie, deed hij in september '56, bij de uitbrei ding van de Tweede Kamer, zijn intrede. Met zijn 31 jaren was hij het jongste ka merlid. In tegenwoordigheid van jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden werd het huwelijk voltrokken door de heer J. C. Elsgeest, ambtenaar van de burgerlijke stand en oud-lid van de Leid se gemeenteraad. Ds. P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant te Amsterdam zegende in de Pieters kerk het huwelijk in. De receptie in hel Gulden Vlies was bijzonder druk bezocht. We merkten er onder anderen op de voorzitter van de CH. Unie en van de CH. Tweede Kamer fractie dc heer H. W. Tilanus. alsmede de kamerleden jkvr. mr. C. W. I. wtte- waall van Stoetwegen, mr. H. K. J. Beer- nink, dr. I. N. Th. Diepenhorst. H. Kik kert, J. de Ruiter, dr. J. J. R. Schmal en luitenant-generaal L. R. H. Calmeijer. Sassenheim; de heer G. F. B. Maas. di recteur Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse; de heren C. M. Wijkonans, J. M. van Nes en F. L. J. M. Haase. artsen te Hillegom. Sassenheim en Lisse, mejuffrouw J. Pel, masseuze te Sassenheim. Minder-validen kunnen zich als lid op geven bij de heer M. Hoogkamer, Beth- lehemslaan 11, Hillegom, tel. K 2502419. Hier kunnen zij tevens alle gewenste in lichtingen verkrijgen. Station zelfstandig Met ingang van heden is het station Lisse zelfstandig. Hillegom en Vogelen- zang-Bennebroek zijn in verband hier mee als zelfstandige stations opgeheven. Het beheer over de los- en laadplaatsen van Hillegom en Vogelenzang-Benne- broek is opgedragen aan de chef van het station Lisse. Amerikaanse hulp aan buitenland Hel Amerik. Huis van Afgevaardigden heeft woensdag m^t 226 tegen 163 stem men de wet op de hulp aan het buitenland goedgekeurd, die een maximum krediet beschikbaar stelt van 3.367.083.000 dollar voor het begrotingsjaar 1957-1958. Dinsdag had de Senaat zijn goedkeuring a: wet gegeven. Het bedrag is bijna eei miljard minder dan door Eisenhower werd aangevraagd. Toen het bedrag in het Huis vai gevaardigden werd goedgekeurd, had Eisenhower juist op een persconferentie verklaard, desnoods een speciale zitting van het Congres te zullen bijeenroepen, om de gelden die hij voor het buitenland meent nodig te hebben te. verkrijgen. AGENDA VOOR LEIDEN Vrüdag L.F.C.-terrein. 8 uur: jubileumwedstrijd RoodenburgTer Leede. Veld bij het Profje aan Burggravenlaan, 7 uur: korfbalwedstrijd Rotogravun Fluks. Zaterdag Maandag L.F.C.-terrein, 8 uur: jubileumwedstrijd eerste demifinale. Oegstgeest: Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: samenkomst Baptisten Ge meente Leiden, H. Schouten jr. ovei „Alleen door het Bloed". Haagse politierechter Verkoop op zondag „Ik ben verbluft door uw openhartig heid. U vertelt maar rustig, dat u ver koopt als de kust veilig is," zo zei de Haagse politierechter tegen een 43-jarige sigarenwinkelierster uit Leiden. Deze stond terecht, omdat zij op zondag 28 oktober 1956 haar winkel open had go- had, terwijl deze gesloten moest zijn. Ze vertelde, dat er een jongen was binnen gekomen en dat zü hem een pakje siga retten had verkocht. Terwijl zij bij de deur ging kijken of de kust veilig was er was namelijk een agent in de buurt gesignaleerd had haar man het pakje echter weer teruggenomen en het geld teruggegeven, omdat hij niets van ver koop op zondag wil weten. De vrouw ontkende, dat ze elke zon dag verkocht, want dan zou zij altijd uit zijn. Zij vond het geen werk, dat café's. koffieteuten e.d. op zondag wel mogen verkopen. „De winkeliers hebben deze regeling zelf gewild," zo zei de rechter. De offi cier van justitie vond. dat verdachte niet de juiste mentaliteit heeft. Hij eiste 60 boete of 30 dagen, waarvan 40 voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Over eenkomstig deze eis werd de winkelier ster veroordeeld. Broodbezorger beboet De officier van justitie bij de Haagse economische politierechter vorderde 10 boete of vijf dagen tegen een niet ver schenen Leidse broodverkoper. Deze had brood vervoerd, dat niet behoorlijk was afgedekt. Hij had tegen de politie beweerd, dat het brood niet voor de ver koop bestemd was. ..Het is in elk geval wel voor de ver koop gebakken en hij kan zo vee! be weren als hij wil," concludeerde de of ficier. Het vonnis luidde: 5 boete of twee dagen. Geen frisse boel Een niet verschenen slager werd over eenkomstig de eis van de officier van justitie door de Haagse economische po litierechter veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen. Hij had in zijn winkel te den bedorven gehakt en worst voorradig gehad. De kra Een melkverkoper melk gegoten uit een hem prompt een proo hij mocht alleen ma tappen. Tot zijn Dinsdag Schoolgebouw Medusastraat 24, 3 opening gemeentelijke bedrijfstechnische school door mr. ir. M. Goote, inspecteur- generaal van het onderwijs. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. L.F.C.-terrein, 8 uur: jubileumwedstrijd LugdunumQuick Boys. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20523, de Zulder- Apotheek, Lammensohansweg 4, tel. 23553 en de Oeg6tgee«ter Apojheek, Wilhelmi- napark 8. tel. 26274. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel" Van der Werfpark, tot 17 augustus: ten- •oonstfilling Romantiek en bloemen Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tol 3 uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur en donderdagavond van 7.30 tot 9 30 uur „Tijdgenoten van Verster." tot 22 sep- ras stuk Leiden had us en dit leverde -verbaal op, want via een kraan •r had hij aange voerd. dat de kraanbus die dag stuk was. De officier van justitie vorderde thans bij verstek 8 boete of vier dagen. De Haagse economische politierechter maak te er 5 boete of twee dagen van, Baconprijs naar beneden Aangezien de havenstakingen in Enge land de afzet van bacon ernstig hebben belemmerd en de varkensvleesprijze de binnenlandse markt een daling hebben ondergaan heeft het produktschap vooi vee en vlees besloten de prijs voor bacon- varkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang vam maandag 19 augustus 1957 mot 5 cent per kg te ver- Met ingang van de genoemde datum zal de prijs voor baconvarkens binnen de gewichtsgrenzen van 63 t/m 68 kg in de kwaliteitslclassen 1 l/m 4 respectievelijk ƒ2.29 2.25 2.21 en ƒ2.17 per kg koud geslacht gewicht bedragen. Bezit i n igi n gsgedach te leeft onvoldoende Een onderzoek van het Nederlands in stituut voor de publieke opinie, het N.I. P.O., heef* aangetoond dat 42 procent van het Ned ei; <*ndse' volk de redelijkheid van besteding;} leperking inziet, maar 47 pro cent is ht er niet mee eens, terwijl 11 procent zender mening blijkt te zijn. Het onderzoek van het N.I.P.O. in 1951 over hetzelfde vraagstuk gaf geheel andere cijfers. Toen was 59 procent voor be- uiniging, terwijl 31 procent meende dat zij overbodig was. Tien procent der be volking althans van de representatieve groep, die was ondervraagd had toen geen mening. /~\NDANKS het minder goede weei de belangstelling voor de kortebaan draverij, georganiseerd door de Noord- w(jkse harddraverijvereniging Prinses Irene, ook dit jaar weer zeer groot. Vele honderden omzoomden de fraaie Koningin Wilhelmina boulevard, toen de voorzitter van Prinses Irene, de heer A. N. de Jong, met een welkomstwoord het evenement opende. Hij verwelkomde hicrbU In het bijzonder de heren J. Th. Vroomen en C. Berg, vertegenwoordigers van de Ned. Drafsportbond. Het aantal dravers, dat deze keer aan de start verscheen, was vrij groot, name lijk vijfentwintig. Reeds in de eerste om loop bleek al de klasse van de paarden, die bij de prijswinnaars zouden gaan be horen. Zonder veel moeite wisten Quiri- nus. Rita B. H., Ronnie Zora en Surprise G. zich in de volgende omloop te plaat sen. Ook in de tweede omloop zegevierde deze dravers elk tweemaal, met uitzonde ring van Quirinus, die zo fortuinlijk was een stilstaand nummer te trekken en dus zonder slag of stoot in de derde omloop Ook in deze derde omloop waren deze paarden heer en meester. In de beslissen de omloop werd tenslotte om de prijzen gereden. No. 1 werd Quirinus. een 8-jari- ge voshengst van de heer M. D. Dijkstra, bereden door J. van Doogeweerd Hij verdiende 950. De tweede prijs, 350. was voor Rita B. H., een 7-jarie vo: rie, eigegnaar en berijder Jb. Haan. Ron nie Zora, een 7-jarige donkerbruine rie. eigenaar en berijder J. Wagei behaalde de derde prijs ad 150. De de prijs 150 viel ten deel aan Surprise G.. een 6-jarige donkerbruine merri stal Arctic. Zij werd bereden door A. G. De overige prijzen werden gedeelc door de eigenaars van Prinses Zora. Pe ter Hannover en Ria Kitty. In De Zeeleeuw vo-nd de prijsuitreiking Tuinbouw-Plantknnde onderscheidde erelid DE Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde gisteren in „Het Hof van Holland" onder lei ding van de heer P. de Groot. Na de opening werd door de voorzitter aan het erelid, de heer A. D. Rotte veel, de zilveren legpenning met bijbehorende oorkonde uitgereikt namens het hoofdbestuur te Aals meer wegens 50-jarige onafgebro ken trouwe dienst op het landgoed „Calorama" van de familie Ever wijn. Hij feliciteerde tevens de jubilaris nog met de zilveren medaille verbonden de orde van Oranje Nassau, welke hem op de receptiedag door mevr. Everwijn in tegenwoordigheid van de burgemees ter op de borst was gespeld. De heer Rotteveel bedankte voor de fraaie innering en dankte allen die de eerste augustus voor hem tot een onvergetelijke dag hadden gemaakt. Vervolgens werd besproken een i genomen excursie op woensdag 18 sep tember a.s. naar een kwekerij ^n pottenbakkerij te Voorschoten en eer zoek aan de diergaarde „Blijdorp" te Rot terdam. Staande de vergadering werd de bus reeds voor de helft volgeboekt. Ver dere deelneming voor zover de plaats ruimte toelaat, (ook voor geïntroduceer- den) kan tot 1 september worden opge geven bij voorzitter of penningmeester. Na de pauze hield de heer H. Schipper een uiterst leerzame causerie over kamer planten en snijbloemen, toegelicht kleurendia's, voor deze avond welwillend beschikbaar gesteld door de vakgroep Bloemisterij. Duidelijk kwam de grote vakkennis van spreker naar voren en met een warm applaus werd hij beloond. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door verschillende leden gebruik ge maakt. Daarna volgde nog een toelichting van een fraaie collectie planten, meege bracht door het lid de heer P. van Bohe- men. Al met al was het een uitstekend geslaagde avond. Na de gebruikelijk ver loting van meegebracht materiaal werd de vergadering gesloten. Volgende week maandag, dinsdag woensdag wordt in de avonduren het e deel van de Tour de Lisse verre den; het tweede gedeelte volgt op de- elfde dagen een week later. Het „rennersveld'> is samengesteld uil vijf ploegen van ieder tien leerlingen uit vijfde en zesde klassen der Lissese la gere scholen. De A-ploeg wordt gevormd door jongens van de Herenwegschool. Zij rijden in rood shirt onder aanvoering var H. Slingelandt te Sassenheim; B.-ploeg jongens van de openbare school, wil ploegleider B, van Stein te Lisse; C-ploeg: jongens van de Hervormde school, blauw shirt, ploegleider Egbert 't Oever; D-ploeg: jongens van de Oranjelaanschool, groen shirt, ploeglei der P. de Koning te Nieuw Vennep; E- ploeg: jongens van de Engelschool, oran- je shirt. ploegleider G- Kaptein te Lisse. initiatiefnemer van de Tour de Lisse de heer J. van Kesteren. is na de samen stelling door de ploegleiders tot „tour- baas" gekozen. Dc eerste twee dagen zal men 24 km per avond rijden en de woensdagavond geeft een rit tegen het horloge te zien. Het parcours loopt vla de Essenlaan, Spek- kellaan en Achterweg Aan de finish wacht de overwinnaar behalve de gele trui en bossen bloemen, ook de tedere omhelzing van een Lissese schone. tweede aan te komen,hetgeen de span ning niet weinig zal Geslaagd De dames Rina Kuipers en Esther Ol- denhage zijn geslaagd voor het praktijk examen textieldetailhandel in kousen, tricotages, lingerie, corsetten en baby artikelen. Leidenaar betrapt op diefstal van kinderautootjes Een 33-jarige Leidenaar is in een Haa warenhuis betrapt op het stelen van spet goedautootjes. Bij huiszoeking bleek hij in het bezit zijn van mecanodozen en ander constru tiemateriaal voor kinderen ter waarde van vijfhonderd gulden. Leidenaars zwommen in Stuttgart De Leidse zwemclub L.C.Z. heeft gis teravond in Stuttgart een nederlaag ge leden met 150165 punten tegen een Zuid- duitse combinatie uit Schwenningen en Reutlingen. De L.Z.C.-er Koepez won de neter rugslag in 1 min. 15,2 seconde vóór de Duitser Haag (Schwenningen), die 1 min. 16.2 sec. liet afdrukken. Ook de 6 x 50 meter vrije slag leverde een Leidse overwinning op. L.Z.C. kwam tot li. 58,1 sec. en de ploeg uit Schwen ningen tot 3.08,2. Op de 4 x 100 meter wisselslag heren werd L.Z.Q tweede in 1. 22,5 sec., de tijd van do winnende ploeg. Schwenningen. was 5,13.2. De 4 x 50 wisselslag-estafette dames werd ook een Duitse zege. Reutlingen noteerde 2.37,3 tegen L.Z.C. 2.38,0. Tot ilot werd een waterpolowedstrijd ge speeld tusöen Schwenningen en L.Z.C. De Lcidenaren wonnen met 10—3. ORANJEVERENIGING te Noordwijk-Binnen heeft haar plannen voor de komende Oranje feesten vastgesteld. Op dinsdag, 3 september a.s., vom ongeveer 4 uur namiddags worden de vermakelijk heden op het Lindenplein geopend, 's Avonds vermeldt het programma boegsprietlopen voor vrouwen en mannen van 16 jaar en ouder en kussenslaan. De volgende dag wordt het feest om 1 uur voortgezet. Om half 8 vindt het tra ditionele tobbetje steken plaats voor da mes en heren van 16 jaar en ouder. Don derdag, 5 september verzamelen om 6.30 uur 's morgens zich reeds de vjsliefheb- bers aan de Leidsevaart nabij de Noord- wijkerhoek. „De Sportvisser" heeft hier de leiding. Het programma voor die dag vermeldt verder: 8 uur klokluiden; 8.30 uur ringrijden op versierde fietsen voor dames en heren van 15 jaar en ouder; 8.30 uur schietwedstrijd voor dames en heren van 18 jaar en ouder op het plein van de Wilhelminasehool; 9 uur ringrij den met versierde paard en wagen, mits er minstens tien wagens zijn; 9.30 uur puzzelrit voor brom- en motorfietsen; dc Ronde van Noordwijk begint om 2 uur. Inwoners van Noordwijk van 16 jaar of ouder kunnen er aan deelnemen. Om 4.30 uur kruiwagenrace met attracties op de Voorstraat voor dames en heren van 16 jaar en ouder; 7.30 uur touwtrek ken op het Lindenplein voor groepen van vier man om de wisselbeker van W. F. W. Graaf van Limburg Stirum; om 9 uur wordt het feest besloten met een stoe lendans voor dames en heren van 16 jaar en ouder op het Lindenplein. Alle Noord- wijkers worden verzocht de vlag uit te steken. Aanmelden voor de spelen zater dag 24 en 31 augustus, van 79 uur in de Wilhelminasehool. Kinderfeest in liet Langeveld Op het kampeerterrein van de heer A. J. Smit in het Langeveld te Noord wijk vond onder grote belangstelling het jaarlijkse kinderfeest plaats. Dank zij de uitstekende organisatie van mevrouw Schoten en de administrateur de heer Versluis is dit kampeerevenement, on danks het minder gunstige weer, In alle opzichten geslaagd. Ongeveer honderd kinderen tussen 4 en 14 jaar hebben zich met diverse spelletjes kostelijk vermaakt. Onder leiding van de heren Bogaards en Van Tongeren waren verscheidene kinderstemmetjes op de band opgeno men. Soms zongen zij een liedje of maak ten zij zelf muziek. Het was een bijzonder aardige attractie voor de ouders dit te Dat dit feest zo'n succes werd is stellig mede te danken aan de heer Bogaards, die zijn huis en zijn geluidsinstallatie voor dit doel disponibel stelde en aan de heer Smit en zijn zoon, die alle mogelijke medewerking hebben verleend. Auto over de kop geslagen In de bocht van de Heerenweg, ter hoogte van de driesprong is een perso nenauto over de kop geslagen. De be stuurder, een 23-jarige elektromonteur uit Katwijk moest uitwijken voor de Duitse wagen, die midden op de weg reed. Hierdoor kwam de auto in de berm terecht met het gevolg, dat de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte. Het ijtuig werd ernstig beschadigd. De bestuurder kreeg geen letsel. Slecht voorbeeld De laatste dagen was de zee bij een zuidwestenwind uiterst gevaarlijk. In verschillende badplaatsen hing de rode vlag, een waarschuwing, dat het zwem- rboden is. Baders aan het N oord wij kse strand werden door de po- de badinrichtingen verwezen, onder toezicht van ervaren badlieden staat. Terwijl de politiemannen bezig waren al fluitend en roepend ba ders uit zee te roepen, begaven achter drietal heren zich toch te water. Het gevolg was, dat Duitse gasten ook weer in zee gingen. Slechts met moeite waren dezen te bewegen weer terug te komen. De volgende dag herhaalde zich een en ander. Achteraf bleek, dat deze drie heren betrokken zijn bij een vereni ging. die uitnemend werk pleegt te ver richten voor de veiligheid der baders op ons strand. Daarom moet dit slechte voorbeeld dubbel worden betreurd. Ingezonden Rust in Noordwijk zoek Reeds lange tijd is Noordwijk bekend als de badplaats bij uitnemendheid. Moei ten noch kosten zijn gespaard om van deze gemeente te maken waf het nu is, of beter wat het was. Wat in vele jaren werd op gebouwd, is nu in enkele dagen tijds na melijk tot de grond toe afgebroken. De bloemenbadplaats, dc parel aam de Noordzeekust, is immers gedegradeerd tot een derderangs gemeente, on dat met medewerking van de autoriteiten. Men heeft nota bene goedgevonden, dat op 't parkeerterrein aan de Golfbaan een vol- ledige kermis werd geplaatst. Midden in het mooie, nieuwe badcentrum. waar vele binnen- en buitenlandse gasten enige tijd rust zoeken, heerst thans een laag-bij-d«- gronds lawaai van ccn dertigtal kermls- stands, welke herrie tot 's nachts twaalf Verscheidene gasten, die in dit centrum een huis hebben gehuurd, zijn op stel en sprong vertrokken, onder wie buitenlan ders. die nu verder wel voor de nodige reclame zullen zorgen. Tot wie kunnen deze gasten of huizenverhuurders zich wonden voor de eventuele schade? De V.V.V. kan op deze manier haar acties in het buitenland wel achterwege laten. Regeren is vooruitzien, doch als ooit een blunder werd gemaakt, dan is het nu wel in Noordwijk aan Zee, waar men ver gunning heeft verleend aan een bedrijf, dat vele gasten de benen doet nemen. Noordwijk aan Zee Een Golfbaan-bewoner Wie mist er een badjas? De strandpolitie heeft twee badjassen in beslag genomen, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. De eigenaars van deze kledingstukken zijn niet Bekend. Wia vermist er een badjas? Inlichtingen aan het po'itiebureau. Oude Zeeweg 10 of aan de po3t van de strandpolitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3