CfiRISlTIJJK Afschaffing cadeaux, geen concurrentienadeel Doopsgezinden wijzen op de gevaren der atoomwapens Puzzel mee Boek INNSBRUCK Devaluatie I Devaluatie II 2 Rakkers en slagers geven voorbeeld I Uit de vakpers (Van onze sociale redacteur) VAAR aanleiding van de koffie- verkoop-actie van de tex- tieldetaillisten, die hiermee age ren tegen het ten geschenke ge ven van textielproducten door de kruideniers, neem De Sla ger, vakblad van de Federatie van Slagerspatroonsbonden, de positie van de kruideniers na der onder de loupe. IDe Slager schrijft, dat door de onderlinge concurrentie van de verschillen de ondernemingsvormen op het gebied van kruideniersartikelen, de zelfstandige middenstands kruideniers menen het textiel- cadeausysteem niet te mogen loslaten, uit vrees voor klanten en omzetverlies. Wij zouden de heren zelfstandi ge kruideniers met naidruk willen wijzen op de absolute verbodsbe palingen voor cadeaux en kortin gen in het bakkersbedrijf, in het slagersbedrijf en bij de drogisten. Ondanks alle aanvankelijke vrees, dat deze verbodsbepalingen de be trokken zelfstandige middenstands ondernemers zouden benadelen in hun concurrentiestrijd met andere ondernemingsvormen op het zelf de gebied, is achteraf gebleken, dat deze verbodsbepalingen ge- ïoemde branches geen concurren tienadeel hebben bezorgd. Wij menen te ipogen voorspel len, dat wanneer het kruideniers- bedrijf zich niet ernstig op deze materie bezint, het verlies, dat men straks aan omzet zal boeken, doordat andere branches uit hun assortiment gaan verkopen, be langrijk groter is dan het eventue le voordeel van het cadeaustelsel. De kruideniers zullen moeten be grijpen, aldus De Slager, dat het geen nu 6000 zelfstandige textiel winkeliers in samenwerking met 1500 winkeliers in huishoudelijke en luxe-artikelen met hun koffie verkoop beginnen, straks in veler lei vormen door andere winkeliers mede zal worden nagedaan, indien ook zij van mening zijn, dat de kruideniers hun via het cadeaustel sel onjuiste concurrentie aandoen. Gemengde branche, het vakblad voor de Huishou delijke, Luxe en Speelgoed branche, deelt in dit verband me de, dat een aantal winkeliers ge lijk met het ingaan van de koffie- actie radicaal een eind heeft ge maakt aan het geven van reisbon- nen en andere kortingsstelsels, on der het motto: ..De prijzen moe ten omlaag, alle cadeaux en kor tingen er af". Wij achten deze ge legenheid zeer gunstig tegenover het publiek, aldus Gemengde Bran che. ontwikkeling, maar zij valt niet di rect onder mijn verantwoordelijk heid, maar onder die van de staats secretaris voor de middenstand en de minister voor economische za ken, die inderdaad naar deze ont wikkeling streven, waar ik het ge heel mee eens ben. Ik ben dus een voorstander van wat men in lit geval zou kunnen noemen bran- ihevervag gelijkheid voor een 1 !e ontplooien, omdat zowel het be- Irijf al» de distributie daarmee gediend zijn. Toch zou ik aan de andere kant niet zover willen gaan, dat op dit gebied volkomen vrijheid wordt gegeven, zodat ieder bedrijf elk produkt zou kunnen verkopen. In de huidige omstandigheden ln Ne derland is dat niet wenselijk", al dus de minister. De Slager concludeert uit deze mededeling van minister Mansholt, dat ook Economische Zaken geen voorstander is van een volkomen vrijheid op het gebied van de kleinhandel, waar het de assorti mentssamenstelling betreft Onzes inziens wijst dit op een typisch Nederlandse oplossing, zo vervolgt De Slager, namelijk op een com promis, waarmede geen enkel van de partijen het volkomen eens is. maar waarmede uiteindelijk iedere partij zich zal verzoenen, omdat het in de gegeven omstandigheden redelijkerwijs gesproken, de meest aanvaardbare oplossing is. Nog bij de middenstands- n we met betrekking tot de "bij het de partement van economische zaken ingediende vestigingsbesluiten. Aan minister Mansholt zijn over deze materie op een vergadering enkele schriftelijke vragen gesteld. Met name werd de minister ge vraagd, of er mogelijkheden moe ten worden geschapen om de groei naar een algemeen levens- middclenbedrijf mogelijk te ma ken. zodat produkten. die tot dus ver alleen door bepaalde groepen mochten worden verkocht, ook door het levensmiddelenbedrijf mogen worden verkocht. Minister Mansholt heeft daarop geantwoord: ,,Ik kan li zeggen, dat ik positief sta tegenover deze Zesde wereldcongres te Karlsruhe De dienstweigering AAS alle Uinden en regeringen, die atoomwapens ontwikkelen en ei rn.ee experimenteren, heeft het Inter nationale Doopsgezinde Vredescomité een teer ernstige waarschuwing ge zonden tegen de onafzienbare geva ren van deze instrumenten der ver nietiging. Het comité deelde dit in de zesde Doopsgezinde Wereldcon ferentie, die deze week in Karlsruhe gehouden wordt. De regeringen heb ben een zedelijke plicht, die ver gaat boven politieke nuttigheid dergelijke overwegingen. Atoomwapens bedreigen de gezondheid van alle men sen binnen afzienbare tijd. De conferentie van Mennisten heeft zich opnieuw uitgesproken over de dienstweigering, die buiten Nederland sterker dan in ons land als een we zenlijk kenmerk van de doopsgezinde geloofsgemeenschap wordt gezien. Het onvoorwaardelijke willen hand haven van de vrede, aldus de Ameri- Advertentie VAN DL DAG Kuituur en Kuituurveranderingen in het Moejoegebied, J. W. Schoor!, uit gave J. N. Voorhoeve. Dit werk is oorspronkelijk een proef- achrift en is een belangrijke aanvulling van de serie boeken over Nederlands Nieuw-Guinea, die bij deze uitgever zijn verschenen. Het geeft een studie van ee.. der energiekste stammen van Zuid- Nieuw-Gulnea. die van groot belang is voor de ontwikkeling van dat gebied. Het behandelt vooral de gevolgen van de aanrakingen met de buitenwereld, de komst van de nieuwe tijd in een primi tieve samenleving. Daarom begint het nu ook met een grondige behandeling van alle zijden van het oorspronkelijke leven van de stam, waarna het overgaat op de aanrakingen met bestuur, missie en andere van buiten komende invloe den. de doorwerking van (iet Christen dom, de wijze waarop dit wordt ver werkt. de weerstanden, de gevolgen van de bekering, de weinig directe aantas ting van het traditionele religieuze le ven. de invloed der Keiese onderwijzers, enz. Zeer opmerkelijk is de behandeling van de heilsbewegingen, die duidelijk doet zien met welke misvattingen en ge varen men te worstelen heeft bij de ont wikkeling van een zg. primitieve bevol- HORIZONTAAL: 1 Gedeelte van een lens; 5 wispelturig; 9 radio-omroep; 11 zangnoot; 12 kindergroet; 13 familielid; 15 kweekgras; 17 maanstand; 18 rond hout; 20 boomschors; 22 verteren; 25 bij woord; 26 brengen. maker; 3 vogel; 4 ambtsgewaad; 5 kleef stof; 6 bestaat; 7 deel van de mond; 8 denkbeeld; 10 lichaam; 14 vogel; 16 tel woord; 17 rekening; 19 putemmer; 21 uitgebakken stukje vet; 23 persoon; 24 tijdperk. OPLOSSING PUZZLE NO. 93 HORIZONTAAL: 1 Duw; 3 baars; 7 enorm; 8 rag; 10 la; 11 de; 12 cru; 13 rammelaar; 15 aar; 16 t.t.; 17 Po; 18 kil; 20 prooi; 21 leges; 22 pijp. VERTIKAAL: 1 Dor; 2 weg; 3 bolle boos; 4 ara; 5 A M; 6 steur; 9 agaat; 13 ratel; 14 Mr.; 17 pré; Het ambtsgeheim in de Geref. Gemeenten Ook in de Gereformeerde Gemeenten leeft de vraag naar het ambtsgeheim. De classis Rotterdam heeft blijkens een ver slag in De Saambinder zich met deze zaak bezig gehouden. Het blijkt telkens, dat aan de zwijgplicht van de ambts dragers niet de hand wordt gehouden. Er werd geadviseerd een ambtsdrager die zich niet aan de zwijgplicht houdt bij het einde van zijn ambtsperiode niet op nieuw kandidaat te stellen. Uit dit laat ste zou men kunnen afleiden, dat het euvel hier vooral gevonden wordt in de kring van ouderlingen en diakenen. Subsidiëring b.l.o. aan kinderen in sanatoria Bij Kon. besluit is het Besluit buiten gewoon lager onderwijs 1949 gewijzigd. Deze wijziging opent de mogelijkheid tot het subsidiëren van het onderwijs aan kinderen, die in sanatoria worden ver pleegd. omdat zij lijdende zijn aan lang durige ziekten of wel daarvan herstel lende zijn. Inzonderheid is deze regeling van be lang voor de polio- en asthmapatiëntjes. J:~ ifzonderlijke afdelingen in kinder- worden verpleegd. Speleologen in nood Drie Franse grotonderzoekers zijn te St. Gaudens sinds donderdagavond op een diepte van circa 500 meter opge sloten. toen tijdens een speurtocht naar de bronnen van onderaardse riviertjes plotseling een droge waterbedding vol stroomde. De drie maken deel uit van een expe ditie naar onderaardse rivieren in zuid westelijk Frankrijk bü de Spaanse grens. Zij onderzóchten de Pierregrot, toen zij verrast werden door een waterstroom, welke hen de terugweg afsneed. Men hoopt, dat zij in een hogergelegen deel van de grot een schuilplaats hebben ge vonden. Een der expeditieleden is afge daald voor een nader onderzoek. zinde opvatting een centraleuit spraak van het Evangelie, die de christen in al zijn beslissingen bindt. De Nederlandse afgevaardigde ds. C. F. Brüsewitz uit Utrecht zei, dat dienstweigeraars de oorlog niet kun nen tegenhouden, maar wel er to< bij kunnen dragen dat ze in oorlogs tijd de wettelijk toegestane moge lijkheid krijgen, in een burgerlijke dienst toch hun land ta dienan. Ds. B. N. B. Bouthoorn 40 jaar predikant Zondag 25 augustus gedenkt ds. B. N. B. Bouthoorn, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk zijn tigjarig ambtsjubileum. Ds. Bouthoorn werd in 1889 geboren en diende de hervormde gemeenten van Ter Aa (1917), Wapenveld (1920), Zeist (1923), Putten (1928), Renkum (1930), Huizen (1933), Harderwijk (1936) en Bennekom van 1941 tot aan zijn emeri- at in 1955. Hij bleef in Bennekom wo- Ds. Bouthoorn heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt voor de tot stand koming van het nieuwe Bennekomse streekziekenhuis van de Orde van Sint Jan. dat bnlangs door Prins Bernhard werd geopend. Hij is voorzitter van dat ziekenhuis. Ds. Bouthoorn was lange tijd voorzlt- r van de Hervormde bond voor inwen dige zending op gereformeerde grond- n bestuurslid van Salem in Er- Hy schreef ook enkele preken in Genade voor genade. Beroe pingsiverk Toets mij. Na het „Here, Gij doorgrondt en kent mij" waarmee David psalm 139 begint, zijn er maar twee mogelijkheden: het maakt ons bang of het maakt ons blij. David spint het breed uit: zijn zitten en opstaan, zijn gaan en zijn liggen: „met al mijn wegen zijt Gij ver trouwd"; de Nederlandse hervormde kerk woorden die hij Aangenomen naar Opende (Gr.): B. C.| nog niet eens heeft uitgespro- Juckema luchtmachtpredikant te Volkel. gereformeerde gemeenten Beroepen te Zeist: W. Hage te Nun speet, uit een tweetal met K. de Gier t« 's-Gravenhage. Studentenvereniging uit de geref. gezindte Nu binnenkort de nieuwe cursus aar de universiteiten en hogescholen weei aanvangt, wijst men ons op de Civitas Studiosorum in Funa'amento Reforma- to. Deze landelijke studentenvereniging is bij uitstek een studievereniging, die zich bezighoudt met het bestuderen van actuele theologische, maatschappelijke, politieke en ethische problemen in het licht van de reformatorische beginselen. Deze problemen hebben voor studenten die behoren tot de gereformeerde rich ting in de Hervormde Kerk, de Chris telijke Gereformeerde Kerken, de Gere formeerde Gemeenten en de Oud-gere formeerde Gemeenten bijzondere aspec ten, die nadere bestudering wenselijk maken. In Utrecht en Delft hebben leden der C.S.F.R. disputen gevormd, Nadere inlichtingen worden verschaft door mejuffrouw M. M. van Harmeien, De Savornin Lohmanlaan 483, Den Haag; P. J. J. Lamoré, Catharijnesingel 116, Utrecht; P. A. van Leeuwen, Corn. Trompstraat 30, Delft. Ds. H. Cannegieter 80 jaar Op 22 augustus wordt ds H. Cannegie ter, te Winterswijk, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk tach tig jaar. Ds. Cannegieter diende de hervormde gemeenten van Westerbork (1902), Borger (1905), Drempt (1909), Gouda (1914), Bor- culo (1917) en opnieuw Drempt van 1921 tot 1923, toen hij ontslag nam en als eme ritus voorganger werd van de vereniging vrijzinnige hervormden in Kampen. EEN WOORD VOOR VAN DAAG ken: „Here, Gij kent ze volko men." En als climax: „zelfs de duisternis verbergt niets voor U!" Twee mogelijkheden: David kiest de laatste. Zielsblij is hij met Gods alwetendheid en hij vraagt er zelfs om: „Toets mij en ken mijn gedachten; zie of bij mij een heilloze weg is en leid mij op de eeuwige weg!" Verbaast u dat? Zijt ge bang voor Gods alwetendheid? Ge troost u misschien met de gedach te dat David ook allerminst „een heilige" was. Maar dat is een schrale troost, want wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich altijd zacht! Put troost uit Davids rotsvast vertrouwen op Gods ver gevende liefde en op Gods al macht die hem „van de heilloze weg naar de eeuwige weg" wilde leiden. Nog nooit is iemand die met al zijn fouten en met heel zijn verknoeide leven bij God kwam, teleurgesteld. Want Jezus heeft die zonde weggedragen! Weer predikant gegworden, diende hij de gemeente van Dwingelo van 1930 tot 1931 en die van Barchem van 1931 tot aan zijn emeritaat in 1942. Ds. Cannegieter heeft mede de Vereniging van vrijzinnige her vormden opgericht. Leerzaam. „Der Tod und das Madchen" van Schubert (23.15 uur) Het is een heerlijke (bezigheid in een ver loren halfuurtje aan de radioknop te draaien op jacht naar vreemde en verre stations. Het kan ook bijzonder leerzaam zijn. HJ Zoals gisteravond bijvoorbeeld vers van lyrische Duitse dich- toen wij eerst in de 19 meter ter Matthias Claudius „Der Tod band radio Moskou in het Duits und das Madchen". In dit vers Kijkers en luisteraars in Nederland Het aantal aangegeven radiotoestel len bedroeg op 1 augustus 1957 2.309.041 tegen 2.300.710 op 1 juli 1957. Op 1 augustus 1957 waren er 532.341 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 534.496 op 1 juli 1957. Het aantal geregistreerde televisie toestellen steeg in hetzelfde tijdvak van 159.993 tot 168.762. BBC-uitzendingen voor Europa hoorden. Er was een student uit München aan het woord, een bezoeker van het com munistische jeugdfestival, dat dezer dagen in de Russische hoofdstad is gehouden. Hij putte zich tegenover de radioreporter uit in slaafse excuses over het onrecht dat de Duitsers het Rus sische volk aangedaan hadden en daarop volgde een hele serie loftuitingen over de toe stand van het Rusland heden. Hij had daar blijkbaar hij terug op deze melodie óm'haar minuten durende les uitgezonden op snel een indruk van gekregen, tot basis te nemen voor zijn 14e ^A5- Euen later in de 31 meter strijkkwartet. Schubert voltooide on n wordt een tweegesprek gehouden tussen een dodelijk beangst meisje („Ga toch uoorbü dood, ik ben nog jong, raak me niet aan") en de dood („Geef je hand, schoon en lief schepseltje. Ik ben je vriend plaats blyft het programma „London en ik kom niet om je te straffen, F u~"t Heb goede moed, ik ben geen jan wilde. Je zult zacht in m«n armen slapen"). Schubert heeft hiervan iengte 40.„„ een aangrijpend lied gemaakt en vinden de Engelse radiolessen „English enkele jaren voor zijn dood (hij by Radio" normaal doorgang. Dage- stierf op 31-jarige leeftijd) greep lijks wordt zeven keer een vijftien Hoewel de Nederlandse uitzendin- de B.B.C. zijn komen te ver vallen, betekent dit geenszins het ein de van alle B.B.C. uitzendingen voor Nederlandse luisteraars. In de eerste plaats blyft het programma „London Calling Europe" bestaan, dat dage lijks van 17.3018.15 uur wordt uit gezonden en in Nederland het beste kan worden ontvangen op de golf- meter. In de tweede plaats band een uitzending van de Zwitserse zender Beromünster met een reportage van een dis- bussie tussen Denen en Zwitsers over stemrecht. Er werden wederzijds flinke noten het werk in januari 1826. Het lied heeft Schubert alleen maar in het tweede deel, het Andante, ver werkt, waarin hij vijf variaties geeft op het thema van de dood. Dus niet van het beangstigende kraakt. Men zei ronduit wat thema van het meisje men meende, in alle goede ver standhouding overigens. Ja, radio-luisteren kan leer zaam zijn. Dit is ds. J. Ris uit Groote Lindt die als eerste „industriepredikant" van de Ned, Hervormde kerk de geestelijke verzorging op zich gaat nemen van een vijftal industriële bedrijven in Zwijndrecht. W. G. J. plukt de dag Van 21 tot 23 september 1957 organi seert de Werkgemeenschap van Gere formeerde Jongeren ln ,,De Witte Hei" te Huis ter Heide een conferentie voor jongeren van 18 tot 25 jaar. Onder het motto ,,Pluk de dag" zal onze houding in kerk en wereld a? orde komen. Ds. G. Th. Rothuizen, stu- dentenpredik^nt te Leiden, zal thema Inleiden. Th. Booy verzorgt kennismaking met de oecumene, secretariaat van de W.G.J. is gevestigd Fred. Hendriklaan 3, Den Haag. 41 „Dokter ik twijfel niet aan uw kunde, maar het is toch niet mogelijk, dat deze man al langer dood is De dokter stond traag op, pakte zijn instrumen ten bij elkaar en hij zei:,,Gustav, ik zou je graag helpen; jy zou geloof ik, het moment graag een faar uur eerder willen stellen, maar toen wij hier aankwamen, was er nog warmte in het li chaam en de dood trad vermoedelijk minder dan een uur geleden in. Om helemaal veilig te zijn, wil ik het op uiterlijk anderhalf uur stel len. maar langer toch zeker niet." „Wilt u de kogel laten onderzoeken, als hij verwijderd is, Herr Doktor?" Het viel André Rost, die zwijgend had toe geluisterd, op, dat de dokter Zuckwaller bij de voornaam noemde en dat de inspecteur steeds Herr Doktor zei. Hij kwam tot de conclusie, dat dit in het leeftijdsverschil de oorzaak moest vinden, want de politiearts moest al heel dicht rijn pensioen naderen. „Dat is dus nummer twee," merkte Zuck waller op, „zijn er nog sporen? Aanwijzingen?" De rechercheurs schudden het hoofd. Zuckwaller maakte zich langzaam kwaad. „Waarom hebben jullie deze man niet voort durend in de gaten gehouden, dat was toch de opdracht, die je gekregen had, ik heb je toch verteld, wat er op het spel stond? Je ziet, wat «r gebeurd is, nu je hem even losgelaten hebt." De mannen van de recherche antwoordden niet Ze stuntelden wat rond, en ^wegen beschaamd. <T£.aad.óeló ~n ST™, hofwegen) HOOFDSTUK 16 Inspecteur Gustav Zuckwaller had zich een ha- zeslaapje van enkele uren gegund en nu zat hij achter zijn bureau en Rheinstein en André Rost waren bij hem in de kamer. „Harold von Emsighofer voor wie wij de val hadden uitgezet, heeft nu wel een schitterend a- libi, Herr Zuckwaller", zei de Nederlander, „als de man met het litteken werkelijk een uur, of hoogstens anderhalf uur, voordat hij gevonden werd, een schot door het hart kreeg, is Von Emsighofer volkomen uitgesloten. Hij was op dat ogenblik, laten we zeggen, half vier vanmorgen al in mijn kamer. En om twaalf uur was hij er nog." „Ja, en bovendien is er voor de onschuld van Von Emsighofer nog iets. We hebben zowel de automatische revolver, als het damespistool, dat we op hem vonden, onderzocht, maar ze waren beide geladen en er was geen enkele patroon zoek. Dat zegt natuurlijk niets, maar wat wel het be wijs levert, dat Von Emsighofer niet van deze wapens gebruik maakte, is het feit, dat de ko gel, die in het lichaam van de vermoorde werd gevonden, van een heel ander kaliber bleek te zijn," zei Zuckwaller. „Dat sluit natuurlijk niet helemaal de schuld van Von Emsighofer uit, Herr Inspektor," meng de rechercheur Rheinstein zich in het gesprek, „hij kan ook nog wel een derde wapen hebben gehad. Maar we blijven met het vraagstuk de tijd zitten. Hij kan de schuldige niet zijn, als de zaken op dit ogenblik liggen." „Zoals de zaken op dit ogenblik liggen, be doel je hiermee, Rheinstein, dat je toch niet helemaal gelooft aan dat waterdichte alibi van de man, die we gearresteerd hebben?" vroeg Zuckwaller. „Ik weet het niet, Herr Inspektor, ik acht de ze man tot alles in staat en hij mag dan een ij- dele fat zijn, een stommeling is hij zeker niet," zei Rheinstein. De drie mannen wogen alle punten van deze nieuwe geheimzinnige zaak nog eens tegen el kaar af en een oplossing bracht die uitvoerige bespreking niet. Dat was evenmin het geval met het verhoor, dat Von Emsighofer werd afgenomen. Zuckwal ler sprak met geen woord over de moord op Vo gelkopje. Hij beperkte zich tot het nachtelijk be-j zoek van Von Emsighofer aan André Rosts ka- het milde thema van de goede dood. Wist Schubert zich reeds in het aangezicht van de dood? Het Wiener Konzerthaus Kwartet speelt het werk vanavond. Hoe staat het in ons land met de drinkwatervoorziening? Water, een van de belangrijkste levensbehoef ten voor elk gezin, is nog voor duizenden landgenoten een schaars artikel. In Groningen. Friesland, Gelderland en Overijsel bijvoor beeld zijn nog vele huismoeders voor het verkrijgen van water aan gewezen op de regen. Het komt maar al te dikwijls voor. dat de baby gebaad moet worden in het zelfde water, waarin de kopjes en de borden zijn afgespoeld. Onder de titel: „alle water is geen drinkwater" houdt dr. P. Spaan der, hoofd van het laboratorium „Water, bodem, lucht" van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid. om twintig voor negen een lezing, waarin hij een overzicht zal geven van wat er in ons land op het gebied van de drinkwaterlei ding tot stand is gebracht. Zoals men weet, is ei" een tienjaren plan, om de zogenaamde „onrenda bele" gebieden ook van het zo drin gend nodige drinkwater te voor zien. Dr. Spaander zal hier het een en ander van vertellen en wijzen op de belangrijke rol. die water in de volkshygiëne speelt. Programma voor morgen ZATERDAG 17 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 3.00 Nws 8.18 16.45, 17.15, 19.15 en 21.15 G.M.T. (Op zondagen niet om 12.15 en 19.15). Da gelijks worden eveneens twee lang zaam gesproken nieuwsbulletins uit gezonden, nl. om 12.45 en 19.45 G.M.T. Van maandag tot zondag wordt een dicté-oefening uitgezonden, en wel om 12.30. welke om 19.30 wordt her haald. Op zondagen wordt om 12.15 het programma „Point of ew" uit gezonden, waarvan men om 19.15 een herhaling kan beluisteren. HILVERSUM n, 298 m. KRO: 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Grai noodklok. 12.03 Gran tuinb.meded. 12 33 Gi kamp. wielrei Middagklok 12.55 Wereld- ïen. 13.00 Nws en kalh. iderork. 13.40 Gram. 14.00 Dit is leven, caus. 14.15 Gram. 14.20 Ac- cordeonork. 14.40 Boekbespr. 1150 Orgel- conc. 15.05 Gram. 15.10 Kron v. letteren en kunsten. ,5.45 Pianotrio. 36.00 V de Jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gi goriaans. 1720 Promenade-orkest. 17 aO Gram. 18.00 Gram. 18.15 Wareldkamp. 18.30 Journ. ovèrz 18.40 19.00 Nws. 19.00 Comm. op het 19.15 Omr.ork. en solist. 20.00 !0.10 Lichtbaken. 20 30 Act. 20 45 0.50 Lichte muz. 21.10 Als in ons i lied weerklinkt, spel cn muzie' 23.22—24.00 Nouve ■WÏÏ2»? 14.25 Little things 14.30 Fries proer. 1 Van de wlee tot 18.00 Nv c. 18.50 Gram 19.00 Ar- VPRO19.30 Passepar- 8.20 Roemeens istleke staalka: out. caus. 19.10 Godsdienst voorheei i-ber. 23.15 20.15 Sterv TIPS uit het buitenland De tragische opera in drie bedrij ven van Ch. W. von Gluck wordt vanavond tussen acht uur en half tien door België (324 meter uitge zonden). Uitvoerenden zijn het Symfonie-orkest van radio-Berlijn. het Rias-Kamerkoor en het Berlljns Mottentenkoor. Voor het Engelse Third Pro- gramme (464 meter) draagt Paul Scofield het verhaal van Niko lai Gogol „Het dagboek van een krankzinnige" voor. Deze uitzen ding begint om vijf voor acht en eindigt om vijf over negen. Humphrey Searle componeerde voor deze voordracht de mu ziek. Televisie Programma voor morgen VARA. 17.00 oor de kinderen NTS. seroverzicht. NCRV: film. 21.05 Gevar. (Wordt vervolgd) £)EVALUATIEGERUCHTEN zijn als een spook dat rondwaart en men sen in een redeloze angstpsychose brengt. Ze zijn, als alle geruchten, vol komen ongrijpbaar en juist omdat het onmogelijk schijnt zich tegen het spook te verdedigen, neemt men zijn toe vlucht tot allerlei kunstgrepen die men in normale gevallen zou ver afschuwen. Het zou dwaasheid zijn te schrijven dat er op dit ogenblik geen enkele grond is voor die geruchten. De (ge camoufleerde) devaluatie van de Franse franc en daartegenover de aan houdende drang op Duitsland tot re valuatie (het hoger waarderen van de Duitse Mark dus, waardoor naar ver houding de valuta der andere West- europese landen in het verkeer met West-Duitsland in waarde zou dalen) zijn voor ulanten voldoende reden om de gulden in de steek te laten en hun toevlucht te gaan zoeken in ster kere waarden. Ook al begrijpt men weinig of niets van financiën en eco nomie, het zal duidelijk zijn dat er veel geld te verdienen is door Tieden die nu hun geld omzetten in Duitse^ Marken om ze straks, na een deva luatie van de Nederlandse gulden of een revaluatie van de Duitse valuta, weer in guldens om te zetten. Maar het zal ook duidelijk zijn dat op deze wijze de positie van de Nederlandse gulden in hoog tempo ondergraven wordt. De Nederlandse Bank heeft in de afgelopen week al een miljoen aan deviezen moeten afstaan en het ziet er naar uit dat het in deze week eerder meer dan minder zal zijn. Wanneer aan deze speculaties geen paal en perk gesteld wordt, dan zal spoedig de bo dem van de deviezenpot in zicht ko men en is devaluatie niet langer te vermijden. En men weet wat dat betekent! Als een grondstoffenarm land als Neder land meer moet gaan betalen voor alles wat het importeert uit de „ster ke" landen, dan zijn prijsstijgingen niet te vermijden. Prijsstijging bete kent dan ook loonsverhoging maar de duizenden die geen looneisen kun nen stellen, de toch al „vergeten groe pen", worden het kind van de re kening. Dr. Colijn heeft destijds de hamste raars eens „onvaderlendslievende schobbers" genoemd dezelfle term geldt voor de speculanten die allerlei manipulaties verrichten om zich te verrijken via een devaluatie want zij denken niet aan hett leed dat door een der gelijke maatregel over duizenlen financieel-zwakke landgenoten wordt uitgestort. Met dit alles is uiteraard niet ge zegd, dat devaluatie te vermijden zal zijn als Nederland maar de specula tiezucht kan onderdrukken mis schien zal de internationale situatie ons er toe dwingen. Maar dan zal het zaak zijn dat ons volk als één man tracht aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, door de buikriem wat in te snoeren en de produktiviteit zo mo gelijk nog op te voeren. De gokzucht van speculanten ver afschuwen we maar tegelijkertijd wordt de gokzucht onder ons Neder landse volk van alle kanten aange moedigd. Als straks het voetbalsei zoen weer begint zal de toto ook weer gaan werken en het „wagen van een kans" zal weer vele gemoe deren bezig houden. Nu heeft het geen zin te verhullen dat er ook in protestants-christelijke kring over loterij en alles wat daar mee samenhangt geheel verschillend wordt gedacht. Het is oók weer ge bleken bij de organisatie van de ac tie „Bijstand" die een miljoen ln de kas moet brengen van het Koningin Julianafonds. Deze radio-actie wordt gevoerd met behulp van loten. Dat is de reden waarom de N.C.R.V. ge meend heeft zich aan deze actie te moeten onttrekken een standpunt dat wij zeer wel kunnen begriS en. Maar het is ook bekend dat er in dat Koningin Julianafonds mensen zitten die de protestants-christelijke begin selen zijn toegedaan en die zich dus I— zij het wellicht niet van harte I achter deze actie scharen. We zullen de laatsten zijn om over hen de staf te breken, want is er nog wel één actie, van de kleinste bazar af tot de grootste evenementen toe, waarin „de kans" niet een rol speelt? Maar.er zit in dit alles toch iets beangstigends: dat we zo als volk „gedevalueerd" zijn, dat we niet meer spontaan onze gaven voor goede doe len kunnen schenken als er niet „een kans" tegenover staat. Misschien is deze tekening wel wat te somber de hulp bij de watersnood kwam spontaan en zo zijn er meer voorbeel den. Maar het snelle tempo waarin de goklust onder ons volk toeneemt heeft veel verontrustends. Nu mag men zeg gen dat degenen die een lot nemen voor de actie Bijstand dat echt niet doen om iets te winnen we zijn be nieuwd naar het bedrag dat gestort wordt op de rekening van het Konin gin Julianafonds door mensen die al leen maar het goeèe doel willen steu nen zonder dat daar een kans tegen over staat!

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2