Eisenhower lijdt een zware nederlaag Ilicttmc geihsctfe (üiruranl Ondanks felle protesten Amerikaanse hulp wordt weer sterk besnoeid Leven weer duurder Tsjechen dwongen K.L.M.- toestel te landen 2.85 Gezin liuist onder afdak Disconto verhoogd tot naoorlogs record Ziekenhuizen zullen zelf schulden aflossen Twee doden op Haagse wegen i i 1! VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten ƒ0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W J. ENS ERIN K CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Ometreken „$tanhttstirl) is aheMeufit myn in Uyljenspori" Achtendertigste jaargang No. 11034 Attentie van ieder een ZIE PAGINA 5 T)RESIDENT EISENHOWER heeft in het Amerikaanse Huis van gevaardigden een grote politieke nederlaag geleden. Ondanks drie felle protesten van het Witte Huis, waarin werd gezegd dat de beknotte buitenlandse hulp de vrijheid van de wereld in de strijd tegen het c munisme in gevaar zou brengen, zijn voor de zoveelste keer de voor stellen van de President getorpedeerd en de volgende wetsvoorstellen aangenomen; Met 100 km op vrachtauto 6 Belgen omgekomen op Duitse autoweg Zes Belgische toeristen zyn om hc leven gekomen en 29 gewond toen cei bus uit Herenthals (België) met volh vaart inreed op een stilstaande Duitse vrachtauto op de autoweg tussen Miin- chen en Frankfort. De vrachtauto met aanhanger stond aan de kant van de weg geparkeerd, toen de bus. die volgens de politie met een snelheid van ongeveer honderd kilometer moet hebben gereden, op de trailer botste. De aanhanger werd de lucht ingeslin- gerd en belandde midden op de weg. Het verkeer werd hierdoor uren gestremd. De bus werd volkomen uiteengereten en de politie noemt het een wonder dat niet meer inzittenden zijn omgekomen. Enkel* van de gewonden, die in een ziekenhuis te Leipheim zijn opgenomen, verkeren nog in levensgevaar. In de bus zaten 42 personen. Amerikaan tot landen gedwongen in Syrië Syrische vliegtuigen hebben volgens Tadio-Kairo gisteren ccn Amerikaans vliegtuig, dat zonder toestemming boven Syrisch landgebied vloog, gedwongen op het vliegveld van Damascus te landen. De Amerikanen mochten hun reis ver volgen, nadat al het fotografisch mate riaal uit het vliegtuig was gehaald. J Vermindering van de buitenlandse economische 'hulpverlening 165.000.000 dollar. De president had ge vraagd deze hulp sleohts met 36.000.000 dollar te verminderen. het stichten ir de Amerikaanse economische hulpverlening aan het bui tenland is met 200.000.000 dollar vermin derd. Eisenhower had voorgesteld dezi vermindering ongedaan te maken. Het nieuwe fonds zal nu over 300 000.000 kun nen beschikken. Het bedrag voor de Amerikaanse technisch hulpverlening aan het bui tenland wordt "niet met 26.900.000 dollar verhoogd. Boos dent kreeg van de afgevaardigden te horen, dat de Verenigde Staten bezig zijn de rijkdommen Van de nog niet ge boren generaties weg te geven. Kort voor de beslissing probeer den de republikeinen de voorstellen van Eisenhower nog te redden door voor te stellen ze terug te zenden naar de commissie voor toewijzing. Het mocht niet baten. Het voorstel werd met 254 tegen 129 stemmen verworpen. De aanhang van de President bleek erg geslonken te zijn. De voorstellen zullen nu door de Senaat worden behandeld. De kosten van het levensonder houd zijn in de periode van 15 juni tot 15 juli weer gestegen. Uit het maandelijks overzicht van het Cen traal bureau voor de statistiek blijkt dat in de voedingssector het index cijfer met twee punten opliep en wel van 124 tot 126. Het algemeen prijsindexcijfer steeg van 115 116. Binnen de voedingssector traden schillende prijswijzigingen op. Duurder werden vooral de melkprodukten eieren, terwijl ook groenten en fruit prijs stegen. De aardappelen daarentegen werden veel goedkoper en verder werden prijsdalingen geconstateerd voor thee, vlees en vis (in hoofdzaak zoute haring). de uitslag van de stemming (252 130 stemmen verschillende repu blikeinen stemden met de democraten moet Eisenhower zich, vreselijk kwaad gemaakt hebben. Men herinnerde :ich niet de president ooit zo boos gezien tc hebben. Hy' schijnt vast besloten te zyn het Congres in een speciale zitting bijeeu te roepen. De tegenslag van gisteren is de jong- e van een hele serie nederiagen. die Eisenhower de laatste tijd heeft geleden. Men vraagt zich inmiddels af in hoe- erre zijn invloed ondermijnd is door het feit, dat hij al6 eerste president valt on der de nieuwe bepaling van de Ame; kaanse grondwet die een derde ambts termijn uitsluit zodat hij niet meer kiesbaar is. Aan beveling De nederlaag van Eisenhower begon zich af te tekenen toen de subcommissli toewijzing van buitenlandse hulp de aanbeveling deed van een vermindering -an de hulp met totaal 809.G50.000 dollar, mdanks de waarschuwing van de presi dent dat hij het Congres in een speciale tting bijeen zou laten komen. Na deze aanbeveling gaf het Witte Huis :n tweede fel protest uit, waarin beroep werd gedaan op de commissie toewijzing deze bezuiniging ongedaan te maken. Eisenhower waarschuwde, dat de andering van de buitenlandse hulp gevaarlijke vertraging in de modernise- van de strijdkrachten van de vrije eld tot gevolg zal hebben. Een mini- n aan veiligheid zou dan niet meer bestaan. Dit protest en de andere waarschuwin gen maakten echter weinig indruk in het Hul6 van Afgevaardigden. De presl- Gezagvoerder a. van uizen, die met de K.L.m.-machine PH- DFN, een Dc-6b woensdagavond vol gens schematijd om 21.45 uur op Schiphol moest neerstrijken, slaagde daarin niet. Hij werd namelijk ge dwongen door een Tsjechisch mili tair vliegtuig een landing op het vliegveld te Bratislava te maken. Het toesitel was om 8.10 uur plaatselijke tijd van Kairo vertrokken en na een tus senlanding te Beiroeth werd om 12.50 uur te Athene geland. Een uur later steeg Van Ulzen weer o^ met bestemming Wenen. De weersomstandigheden waren op deze route minder gunstig en in ieder geval had de K.L.M.-gezagvoerder op dit traject geen grond2icht. (Advertentie) WITTE VERPLEEGSTERS SCHORTEN PRACHT SORTERING reegis vanaf NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten Onderweg werd de PHDFN door een Tsjechisch militair vliegtuig gesommeerd een landing te Bratislava te maken, mo gelijk als gevolg van het feit, dat het toe stel op dit traject boven Tsjechisch grond gebied had gevlogen. Na drie kwartier op het vliegveld van Bratislava te hebben doorgebracht kon men zijn reis vervolgen, landde eerst te Wenen, vloog vervolgens het schema naar Praag en kwam ten slotte met ongeveer 2Vz uur vertraging om twintig minuten na middernacht op Schiphol aan. Minister Staf wordt zuinig met sterren (Van een onzer redacteuren) De minister van defensie, ir. C. Staf. heeft een nieuwe benoemingsregeling voor vaandrigs, kornetten en sergeants- en wachtmeesters-titulair uitgevaardigd, waarmee naar schatting 2 k f 2Vi mil joen per jaar zal worden bespaard. De regeling komt er op neer, dat vaan drigs en kornetten, die tot nu toe tijde lijke reserve tweede luitenaht werden gedurende hun eerste oefening, voortaan eerst op herhaling geweest moeten zijn. De herhalingsoefening geldt dan tevens als beoordelingstermijn. Hiermee wil de minister voorkomen dat te spoedig be noemde officieren wegens ongeschiktheid moeten worden teruggezet tot hun effec- teve rang van vaandrig of kornet. Wat de sergeants en wachtmeesters betreft: hun beoordelingstermijn wordt van twee op drie maanden gebracht, zodat zij een maand later hun effectieve rang krijgen. De regeling is niet genomen in het kader der bestedingsbeperking, aldus deelde men ons mede, hoewel zij een aanzienlijke besparing geeft. Ontwapeningsgesprek Westelijk antwoord aan Rusland De westelijke afgevaardigden hebben de Russische vertegenwoordiger Zorin giste ren tijdens de onlwapeningsbesprekingen in Landen duidelijk gemaakt, dat zij bereid blijven in te stemmen met een verminde ring van de Amerikaanse en Russische strijdkrachten tot 2.500.000 man en een vermindering van Britse en Franse troe pen tot 750.000 man, zonder hieraan als voorwaarde de oplossing van andere in ternationale problemen te verbinden. Een dergelijke inkrimping zou deel moe- »n uitmaken van een gedeeltelijke ont- 'apenlngsovereenkomst. Verdere beper kingen moeten volgens de westelijke mo gendheden echter afhankelijk worden ge steld van de oplossing der international» problemen. De verklaring was een ontwoord op vragen van Zorin. De Russische afgevaar digde drong er gisteren op aan ook een antwoord te geven op de Sowjet-voorstel- len aangaande terugtrekking van buiten landse troepen in Europa en de opheffing van buitenlandse bases. Havenarbeiders blijven staken in Londen De Londense havenarbeiders hebben besloten hun staking uit sympathie met de sjouwers op de groente, en fruit markten voort te zetten, totdat de sjou wers maandag zelf het werk zullen her vatten. Het aantal schepen waaTop net werk stilligt is tot honderd gestegen. De havenarbeiders hadden aanvanke lijk verklaard weer aan het werk te zul len gaan, mits zij tot maandag geen goe deren voor de genoemde markten behoef den te verladen. De werkgevers hebben die toezegging niet willen doen. Toen het Russische vliegtuig gistermorgen in botsing kwam met een tachtig meter hoge pijp van een krachtstation, werden de wrakstukken overal in de omgeving verspreid. De pijl wijst de plaats aan, waar het toestel in de haven stortte. Een groot vleugelstuk (links onder) kwam op het dak van 't station terecht. Duizenden jeeps uit Rusland De militaire commandant van Oost- Java, kolonel Sarbini, heeft heden ont huld. dat het Indonesische ieger binnen kort 3000 tot 6000 Russische jeeps zal krijgen. KRANKZINNIGE HOUDT HUISGENOTEN ACHT DAGEN GEVANGEN Door gebruik te maken van traangas- bommen heeft de politie van Kopenhagen gisteren een 38-jarige man kunnen over meesteren, die acht dagen lang zijn moe- in twee broers in hun huis gevangen heeft gehouden. De man een geestelijk gestoorde hield zijn huisgenoten met ;n bajonnet in bedwang. Onder een voorwendsel slaagde één an de broers erin te ontvluchten en de politie te waarschuwen. Voor een traan gasbommetje sloeg de man op de vlucht :n werd in de tuin onderschept. Een igent wist hij met zijn bajonet te ver- vonden. Hij is naar een krankzlnnegen- gesticht overgebracht. Op Soestdijk begroette gisteren koningin Juliana een groep pad vinders uit de West, die naar de Jamboree waren geweest en via Nederland weer huiswaarts gingen. Movavado begroette de jonge mannen uit Suriname, Curagao en Aruba met de lin kerhand en bracht met de rech ter de padvindersgroet. Ontploffing te Pernis Zeven personeelsleden van de Shell werden gisteren licht gewond, toen te Pernis een ontploffing voordeed ii fabriek, waar insecten-bestrijdingsmidde len worden gemaakt. Na ter plaatse te zijn verbonden, konden zij op eigen ge legenheid naar huis gaan. Aan de Kerkweg in Ede huist nu al byna drie weken lang een ge zin met drie kleine kinderen, een nest jonge honden, een poesje en al het meubilair, dag en nacht builen. Z(j vinden slechts beschut ting onder een afdakje van een fietsenbergplaats by ccn atelier ln aanbouw. Het gezin, de familie Van de Pol, verliet zaterdag 27 juli te lamen met do familie Bos, die daar in middels weer is teruggekeerd, de barakken van kamp Schuttershof te Ede en nam klandestlen bezit van een leegstaande, voor afbraak bestemde woning aan de Kerkweg. Daaruit werd liet maandag 29 juli weer verwijderd. Sindsdien huist de familie Van de Pol praktisch onder de blote hemel. Geen enkele Instantie voelt zich tot ingrijpen geroepen, omdat de mensen weer terug kunnen naar naar Ede terug, waar echter geen vrijwillig verlieten. Dat durven ze zo zeggen ze echter niet, omdat in het kamp een mengelmoes van gezinnen is gehuisvest. Men treft er normale en a-sociale gezinnen en ook vindt men er elementen die het goedwil lende bewoners pogen moeilijk te De heer Van de Pol en zijn gezin trokken een paar jaar geleden naar de Limburgse mijnstreek, doch enige maanden geleden keerden zU naar Ede trug. waar echter geen woning voor hen beschikbaar was. ZU werden toen ondergebracht in kamp Schuttershof, dat uit houten barakken bestaat. DIJK WORDT GEDICHT Bank neemt maatregel tegen handel in Duitse marken De NEDERLANDSCHE BANK heeft haar disconto met ingang van heden verhoogd met drie kwart en daardoor op een naoorlogs record gebracht. Dit komt niet als een verrassing voor geldkringen in de hoofd stad. De laatste weekstaat van de Nederlandsche Bank gaf reeds een aanzienlijke vermindering te zien van de goud- en deviezenreserve. Volgens deze kringen is de daling inmiddels voortgezet en men rekent op een verder deviezenverlies o p de komende bankstaat, die dinsdag gepubliceerd zal worden. De rentetarieven zUn thans als volgt samengesteld: Wisseldisconto 5 procent, promessen 5W pet-, rente voor voorschot ten in rekening courant en beleningen voor particulieren 614 pet. voor anderen 514 procent. Onder particulieren zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, be halve de staat, de in het register krediet instellingen Ingeschreven handelsbanken, centrale kredietinstellingen, landbouw- kredietbanken en algemene spaarbanken, en leden van de verenigingen aangeslo- Sultan Said bin Taimur van Muskate en Oman heeft Jmet behulp van Britse troepen zijn tegenstander op de vlucht ge dreven. Op speciaal verzoek van de sultan waren de laatste acties van de Britten het op blazen van Imamitische bol werken. Tariefverhoging onafwendbaar J~AE MINISTER van sociale zaken en volksgezondheid ad interim mr. A. A. M. Struijcken heeft aan de Tweede Kamer bericht dat hij na overleg met de ministers van financiën en van economische zaken besloten heeft geen verdere toepas sing te geven aan de financierings regeling verpleeg- en behandelings inrichtingen. Deze regeling, die voorzag ln de ver trekking van rijksbijdragen, dienende tot betaling van rente en aflossing van onrendabel geachte deel der stichtings- kosten, was slechts bedoeld gedurende periode, waarin de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud niet in evenwicht zouden zijn met de Index- "jfers der bouwkosten. Het laat zich aanzien, dat ennerzijds j het vooroorlogse „evenwicht" tussen deze indexcijfers niet binnen afzienbare tijd bereikt zal worden, terwijl ander zijds de huidige verhouding tussen deze cijfers evenmin stabiel is. Nu bovendien de toestand van 's lands financiën noopt tot beperking der uitgaven, behoren ook de door verpleeginrichtingen geleverde diensten zoveel mogeüijk zonder rijksbij drage bekostigd te worden door hen, die daarvan gebruik maken. Het in rekening brengen van kostendekkende verpleeg- tarieven zal hiertoe worden toegestaan. de inrichtingen, waaraan voor nieuwbouw een rijksgarantie is verleend of toegezegd, zullen, nu zij de gelegen heid hiertoe krijgen, hun tarieven moeten opvoeren tot een zodanig bedrag, dat zij daarmede zelf rente en aflossing van ge leend kapitaal aan de geldgevers kunnen' voldoen, zonder dat het rijk aüs borg behoeft te worden aangesproken. Met de besturen van deze inrichtingen zal op korte termijn hieromtrent overleg wor den gepleegd. Vanmorgen heeft de 54-jarige Haagse huisvrouw E. KooijmaTurfboer uit de Snijdersstraat na een aanrijding in de Boekhorststraat het leven verloren. Me- w Kooijma werd, terwijl zij komen de uit de Herderinnestraat om zes uur de Boekhorststraat op de flets overstak, aangereden door een bestelauto. In het ziekenhuis Zuidwal is zij kort daarna overleden. Vanmorgen kwam ook de 64-Jarige Ha genaar J. Arler uit de Tweede Schuyt- straat om het leven, na een vreemd on geluk dat gisteravond op de Laan van Meerdervoort gebeurde. Omstreeks kwart voor elf voelde een passerende brom fietser dat hij ergens overheen reed. Het bleek dat een man op de grond lag bij fiets. De heer Arler is naar het zie kenhuis aan het Westeinde gebracht, waar hij vanmorgen overleed. De Haagse ver keerspolitie zoekt getuigen van dit on geluk. GENERAAL KRULS GAAT NAAR DE K.L.M. De generaal b.d. mr. H. J. Kruis zal per 1 oktober zUn functie bij de American Express neerleggen en in dienst treden van de K.L.M. Hij wordt adviseur van de directie vervoer. Men hoopt hierdoor te kunnen profiteren van zijn uitgebreide ervaring op Internationaal niveau. ten bij de Nederlands organisatie van het effectenbedrijf en de leden van de ver enigingen aangesloten bij de Nederlandse organisatie van het effectenbedrijf en de leden van de vereniging van valutamake- kelaars en discontohandelaren. De jongste discontoveihoging was op 16 juli. toen de taxieven met een half procent omhoog gingen. Speculatie De speculatie tegen de gulden had de laatste dagen grote afmetingen aange nomen. Vooral marken werden gekocht, terwijl ook vraag bestond naar dollars en Zwitserse franken. Dit had vorige week reeds een vermindering van de deviezen voorraad met honderd miljoen gulden tengevolge. Voor marken met levering over drie maanden werd een premie van 1.55 de honderd betaald, met levering over zes maanden ƒ2.75. Hierbij speelde de verklaringen van prof. Erhard, over overwaardering van de mark. een be langrijke rol. Deze premies waren op 14 augustus nog hoger, doch het gisteren door de Bank genomen besluit, om het disconto te verhogen, heeft reeds een matigende invloed gehad. De effecten mark was opgelopen tot ƒ1. de effecten- dollar tot ƒ3.91. Behalve door de discontoverhoging heeft de Bank ook door een andere maat regel een dam opgeworpen tegen verdere speculatie, namelijk het reeds gemeld» verbod van de contante handel in Belgi sche, Franse, Zwitserse, Scandinavische, Duitse, Britse, Italiaanse en Oostenrijk se valuta. Deze kunnen thans oog rfecht* gekocht warden ter directe betaling van schulden. Geen vergunning wordt meer verleend om Libka-marken met ponden of anders- Duitse mening De vereniging van kamers van koop handel in West-Duitsland heeft gisteren inmiddels, in de geest van prof. Erhard, als haar mening te kennen gegeven, dat de landen met de grootste tekorten op de betalingsbalans moeten overgaan tot In voering van beweeglijke wisselkoersen of tot devaluatie. De vereniging meent, dat ^en algemene correctie moet komen op de internatio nale geldmarkt en dat een eenzijdige revaluatie van de Duitse mark niet vol doende zal zijn. Het gaan niet san, dat West-Dultsland de Inflatoire landen be vrijdt van de noodzaak beslissende maat regelen te nemen, aldus de vereniging. Oman dinsdag in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal dinsdagmorgen bijeenkomen om zich te beraden over het plaatsen van de kwestie-Oman op de agenda. Irak zal als lid van de raad het Arabische standpunt uiteenzetten en ver dedigen. Tien leden van de groep van Arabisohe landen hebben om de spoed vergadering verzocht. Het elfde lid. Tune sië. heeft zich buiten de kwestie ge houden. Gisteren hebben Venom-straaljager» van de Britse luchtmacht opnieuw op verzoek van de sultan een bolwerk van de verslagen Imam vernietigd. Het was het fort Sait, waar de Imam van Oman zijn domicilie heeft HET WEER IN EUROPA E lil jil f' Jlïlf zw! bew! ONO 2 20 *0 Aberdeen zw. bew. ZO 3 NW 4 22 6 12 29 A'dam regen Z 6 17 17 'arij» 'egen WZW 5 19 1 jrcnoble half bew'. windstil 22 9 lerlijn rw. bew! WZW 3 25 0 23 0.1 tlUnchen zw. bew. Z 2 22 0 Üenève £lf bel! ZW 19 17 Ajaccio tomerUCk r Lichl bew. ONO 1 windstil WNW 6 O 4 Z 2 24 1 27 0 29 1 25 1 23 26 28 0 WEERBERICHT Tijdelijke opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk nog plaatse lijk enkele buien, daarna op klaringen, maar morgen ln de loop van de dag waar schijnlijk hier en daar weer enige regen. Dezelfde mld- dagtemperaturen of iets hogere. Over wegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt om 1115 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 17 augustus: zon op 3.29 uur, zon onder 20.03 uur. Maan op 22.24 uur, maan onder 12-64 uur. Op 18 augustus laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1