VERMICELLISOEP MAGGI Indonesische militairen blij naar huis te gaan EXPEDITIE ^NAAR Zsu Men heeft echter veel gezien en geleerd in het Gazagebied Merauke borrelt van activiteit Geen herbegrafenis voor Rost van Tonningen 5 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 19S7 DE WET DE ..CHT-GEKRUIDE SOEP PER ZILVERZAKJE J8 Terug naar sawah en sambal (Van c s correspondent Alfred van Sprang) Half september keert het Indonesische bataljon, dat in het verband van de U.N.E.F. (United Nations Emergency Force) aan de onrustige grens tussen Israël en Egypte dienst gedaan heeft, met het Nederlandse pelgrimschip Talissa van de K.N.S.M. van Port Said naar Djakarta terug. ALFRED VAN SPRANG heeft kortgeleden enkele dagen bij dit bataljon in het gebied van Gaza doorgebracht. Dit artikel is het resultaat van dat bezoek. RAFAH (Gaza) Voor een gebouw in een oud, Brits barakkenkamp even buiten het plaatsje Rafah staat een hele stapel kisten klaar om naar Indonesië verscheept te worden. Het is een van de vele aanwijzingen dat de diensttijd van het Indonesische bataljon bij de U.N.E.F. (United Nations Emergency Force) er bijna op zit en het bataljon zich opmaakt om de lange reis naar huis te aanvaarden. In de eenvoudige officiersmess van de wanden beschilderd zijn met kleu rige, heimwee-verwekkende Javaanse landschappen en een grote kaart donesië (inclusief de Nederlandse helft van Nieuw-Guinea) steekt men zijn vreug de over het naderende vertrek niet onder stoelen of banken. Het is geen wonder want Gaza is een verre van aantrekkelijk oord. En waar men nu Is is het een hemel- op-aarde vergeleken met de dorre, kale Sinaï-woestijn waar men de eerste den dienst gedaan heeft. Het was w heel grote overgang van het groen sawahs en de blauwe bergen van Indo- nant-kolonel Soeadi Soeromihardjo voor wie dit commando een soort vakantie is na Celebes waar hij al tienmaal in een hinderlaag van de Daroe-l-Islam terecht gekomen Is. „Onze gezinnen natuurlijk „Het Indonesische eten Men besohikt wel over rijst maar niet over de Indonesische ingrediënten, die de rijst tot een pittig en smakelijk gerecht omtoveren. En vijftien jaar oude c-i soenen lust niemand graag maar zeker niet een Indonesiër die een heel ander menu gewend is. Veel verlof De stemming is echter goed..Indonesiërs zijn nu eenmaal zonnig van natuur lachen gemakkelijk en veel. Daarom ben ze zich zonder morren in de omstan digheden geschikt. En ten slotte va'. ook het nodige te genieten. Het is de ste maal dat een Indonesische legereen heid in internationaal verband optreedt en stuk voor stuk zijn de leden van bataljon er trots op dat zij van die heid deel uitmaken. Bovendien is het de meesten de eerste keer dat zij iets anders dan Indonesië zien. Het contact met de andere negen contingenten (Bra zilië, Canada, India, Columbia, Noorwe gen, Zweden, Finland, Denemarken en Joegoslavië) is een sensatie op zichzelf. Verder is er een royale verlofregeling die iedereen in staat stelt de omgeving te ver kennen. Men is naar Kairo geweest, naar het historische Jeruzalem, naar de unieke Dode Zee, naar Damascus en naar het door alle militairen uitverkoren verlof- Dertig man hebben de ervaring van hun leven gehad toen zfl met honderdduizen den andere Mohammedanen een pelgrims bezoek aan Mekka gebracht hebben. En de bataljonscommandant en enkele andere officieren hebben hun verlof zelfs In Ne derland doorgebracht. Met een vliegtuig van de U.N.E.F. zijn ze (gratis) naar Na pels gevlogen en toen zijn ze verder met de trein gegaan. „Was u al eens in Nederland geweest?" vraag ik aan de overete, die evenals de andere officieren Nederlands spreekt en zelfs zijn Indonesisch met Nederlandse woorden en uitdrukkingen doorspekt. „Nee, nog nooit „Hoe is het bevallen „Ach, eigenlijk was ik een beetje hui verig na alles wat er gebeurd is, maar het is erg meegevallen en ik heb het best Kroesjtsjef trekt fel van lëer (Vervolg van pag. I) het oostblok politiek ongetwijfeld kunnen versterken. Economisch wordt Oost- Duitsland evenwel in toenemende mate een lastposl~naar uit de thans opnieuw in Oost-Berlijn gemaakte afspraken dui delijk blijkt De economische moeilijkheden in de oostzone bergen voortdurend het gevaar van politieke onrust in zich, waarvan het na de opstand in Oost-Berlijn van 17 juni 1953 twijfelachtig is of Ulbricht en Grotewohl c.s. die in een ncodgeval de baas zouden kunnen blijven. Er blijft de Sowjetunie dan ook niets anders over dan voortdurend en financieel bij te springen. Dat heeft met politieke liefde voor do communisten in Oost-Duitsland en met waardering voor hun absolute trouw niets te maken. Het is na Polen en Honga rije voor de Sowjetunie een kwestie van zelfbehoud en dat kost een lief roe- beltje. Eylon vrijgelaten De Israëlische schrijver-zeeman Ra- phaël Eylon, die op 22 juli door de Egyp- tenaren van de Brigitte Toft werd ge haald en gearresteerd, is vanmorgen vrij gelaten en in het gebied van Gaza ov< Israëlische grens gezet. naar mijn zin gehadDe anderen hebben dezelfde ervaring opgedaan al hebben ze wel eens een minder prettige ontmoeting in een trein of zo gehad met een verstokte koloniaal. Dat brengt ons gesprek vanzelf op de politiek. En op de verhouding Nederland—Indonesië Verscheidene van de officieren geven uiting aan hun bezorgdheid over de gang van zaken in Indonesië. Zij zijn het met me eens dat het land beter gediend zou zijn geweest als de breuk tussen Neder land en Indonesië niet zo abrupt was ge weest. Een van de weinige terreinen waarop dat niet gebeurd is is het mili taire. Enkele officieren hebben na 1949 een cursus op de Koninklijke Militaire Academie in Breda gevolgd en zij zijn vol lof over deze instelling en dankbaar dat zij de kans gehad hebben er hun op leiding te krijgen. Mijnen en dieven De diensttijd in Gaza is natuurlijk niet altijd van een leien dakje gegaan. Eerst was er het aanpassen aan het leven in een totaal ander land. Dan waren er de taalmoeilijkheden want de voertaal in U.N.E.F. is Engels. Men heeft ook zijn deel gehad van de mijnen die de bewo ners van Gaza nog steeds leggen in de wegen die door de troepen van de Ver enigde Naties gebruikt worden. En even als de andere contingenten is men meer dan eens het slachtoffer geworden van stelende Arabieren die alles wat los en soms zelfs dingen die vast leken trachten Men heeft ook de betrekkelijkheid van alles leren kennen uit de luxe die een pakje kretek petjil of een blikje sambal zo ver van Indonesië bleken te vertegen woordigen. En men heeft geleerd zich over niets te uerbazen toen men bv een Israëlische grenspatrOuille iemand ont dekte die vlot Indonesisch kon spreken omdat hij zijn hele leven een winkeltje in Soerabaja gedreven had. Maar nu is alles voorbij. Men wacht slechts op de komst van het schip dat hen naar Indonesië terug zal brengen. De mensen en de wa pens en de voertuigen en de koffers en kisten vol geschenken variërende van flesjes Franse parfum tot deco ratieve kamelenzadels, van kostbare camera's tot Arabische waterpijpen- Zevenjarige als sollicitant De personeelsafdeling van het telegraafkantoor te Amsterdam, dat deze zomer enkele duizenden ge drukte sollicitatiekaarten liet ver spreiden in de hoop nieuwe tele grambestellers aan te trekken, heeft de handschoen opgenomen toen één van die kaarten terug kwam en bleek te zijn ingevuld door de 7- jarige Paultje Dijkstra. „Beste Paul," schreef enkele da gen daarna een der directeuren aan de ondernemende jongen, „we heb ben je kaart ontvangen. Op die kaart staat gedrukt, dat je gaarne inliohtingen wilt hebben op welke wijze je kunt worden opgeleid tot telegrambesteller. Welnu, die wil len w(j je gaarne verstrekken en dan zullen we je meteen door het hele bedrijf rondleiden. Wil je dan dinsdag 13 augustus bij ons ko- Dat kon Paultje moeilijk op zich laten zitten en tenslotte kwam het dan zo ver, dat de kleine, blonde Paul gistermiddag zij het met de geruststellende wetenschap, dat papa die Inmiddels de „sollici tatie" had ontdekt door zijn aan wezigheid hem een grote dosis mo rele steun verleende officieel in de directiekamer werd ontvangen. Er werd een lid van do afdeling personeel gerequireerd en tien mi nuten later wandelde Paul als be langrijke gast langs al die myste rieuze telegraafmachincs, waarop de telegrammen uit de hele wereld binnen komen en waarop ze door allerlei grote mensen, voor wie Paul veel ontzag had, naar alle landen worden uitgezonden. Zelfs mocht Paultje even een koptelefoon opzetten en luisteren naar seinen, die van vreselijk ver weg kwamen. Na afloop kreeg hij in de kantine nog een glas limonade en een boekje met veel foto's over het bedrijf. Walkie-talkie vervangt rangeerdershoorn (Door overste G. F. Venema) PAN CE^CILLE, de helikoptervlieger, zat in tijdnood. Hij moest naar Port Moresby, duizend kilometer oostwaarts, om het overvliegen van zijn wentelwieken te regelen. Maar hij zag nog niet goed in, hoe hij het allemaal voor elkaar moest krijgen, opdat tijdig met de eigenlijke voorexpeditie gestart kon worden. Op het punt van organisatie en voor zichtigheid was hij een kwetsbaar man. Daarom zaten Smelik, de c dant van de Catalina (een amfibie- vliegtuig van de Marine Luchtvaart dienst) en ik hem 's avonds na het aanbieden van een biertje met licht honende opmerkingen te prikkelen. Opdat hij niet zou verslappen, was ons motief. Jean verslapte niet. Hij barst te zo nu en dan in heilige verontwaar diging uit. 2 „Waarom hoonden we heb je op de route toch zoveel clea rings (opengekapte terreinen voor eventuele noodlandingen) nodig. Jullie vertrouwen zeker je eigen helikopters niet Dat werd Jean te machtig. Hij loeide: „Oh, mais pas du tout! That is not true! We brust our ships, mais il y a des régulations, voorschriften, you know. Tidak bisa fly as we want Sergeant Moens overleden Een van de twee overlevenden van de ramp met de Mariner bij Merauke in Nederlands Nieuw-Guinea, de sergeant- vliegtuigmaker A. Moens uit Katwijk aan Zee, is gistermiddag aan zijn wonden overleden. Het aantal slachtoffers van ramp is daarmee gestegen tot negen. BESLISSING VAN DE KROON (Van een onzer redacteuren) De Kroon heeft het beroep van me vrouw de weduwe F. S. Rost van Ton- ningen-Heubel te Velp tegen een beslis sing van de Haagse burgemeester van 31 oktober 1956, waarb(j geen vergunnning werd gegeven voor het opgraven van de stoffelijke resten van haar overleden echtgenoot mr. M. M. Rost van Tonnin gen, ongegrond verklaard. In hoogste in stantie is dus vastgesteld, dat van een herbegrafenis van wijlen mr. Rost van Tonningen niets kan komen. De Kroon heeft overwogen, dat het stoffelijk overschot van mr. Rost van Tonningen, dat in 1945 op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan ter aarde werd besteld, zich bevindt in een verzamelgraf van vermoedelijk 129 lij ken, die voor het merendeel zonder kist zijn begraven. Op grond van de overlegde ambtsbe richten neemt De Kroon aan, dat het thans niet meer mogelijk is de zich in dit massagraf bevindende stoffelijke over schotten te identificeren. Op grond hier van en ook overigens alle omstandighe den in aanmerking genomen, heeft De Kroon thans bepaald, dat de burgemees ter van Den Haag het verzoek van me vrouw Rost-van Tonningen terecht heeft afgewezen en dat de beslissing vai Haagse burgemeester zal moeten worden gehandhaafd. Bij haar beroep op de Kroon tegen de beslissing van de burgemeester had vrouw Rost van Tonningen aangevoerd, dat haar man in een algemeen graf aar de Kerkhoflaan begraven werd, ovei welk graf de erfgenamen geen zeggen schap hebben. Omdat het de gewoonte is dergelijke graven na tien jaren te rui men, deed zij het verzoek tot opgraven, zodat een herbegrafenis zou kunnen plaats vinden in een familiegraf. Zij acht te dit mogelijk, omdat volgens haar d< grond waarin haar man was begraven lijken mummificeert. JJET „HEI-HOI" en het klagelijk toe teren van de rangeerdershoorntjes wordt op het statlonsemplacement van Frankfort niet meer gehoord. Want bij de Westduitse spoorwegen heeft men voor het rangeren een systeem uitgedacht en ontwikkeld, waardoor ook dit onder deel van het spoorwegbedrijf nog weer veiliger, vlugger en voordeliger functio- Het Frankforter station heeft namelijk een nieuw brein. Op de commandobrug, hoog in de verkeerstoren die over het gehele rangeerterrein tot in de verste hoeken uitzicht biedt, staan deze herse nen In de vorm van elektronische appa raten opgesteld. Met deze apparatuur heeft men een actieradius van 10 kilo- Zijn mengelmoes van Frans, Engels, Nederlands en Maleis, hoewel zeer merkwaardig, was zeer begrijpelijk en expressief. Hij wilde maar één ding duidelijk maken. Geen ondoordachte CONSTRUCTIEF Het resultaat van deze half plagerige gesprekken was altijd dat hij een bij zonder gunstig gemiddelde tussen zijn „régulations" (voorschriften) en de voor ons praktische mogelijkheden vond, Jean had een flair en inzicht, die immer leiden tot constructieve voorstellen, waar we iets mee konden beginnen. Zo langzamerhand begon Merauke te borrelen van expedltiieacfciviteit. Hoofdkwartier van de expeditieleden was een oude pasanggrahan (nachtver blijf), verdeeld in zoveel mogelijk kleine slaaphokjes. Zeer warm en zon der ventilatie. Maar er was een hoofdkwartier en „oom Jros", een oude Ambonees zwaaide er de scepter. En hoe! Naar z(jn zeggen kon niets. Maar alles kwam voor elkaar. Hij schudde bijwijlen zijn grijze ex-militaire hoofd als er weer om een dozijn koppen koffie werd gevraagd. „Tidak restauran disinl", zei hij wrevelig. „Het Is hier geen restau rantHet bleef echter niet bU mopperen alleen; de koffie kwam. MOED En met die koffie kwam dan ook weer de moed om nogmaals de plan nen te gaan doorpraten, om de uit- rustingslijst nog eens door te nemen. In die broeihete pasanggrahan con fereerden we met de commissaris van politie Oosterman over de voordelen van soepballetjes in blik boven corned beef, over politieschoenen met spij kers en over hangmatten met klam boes. Want Oosterman was onze expe ditionaire encyclopedie. Deze kleine, door de zon doorstoofde politieman kent zuidelijk Nieuw-Guinea als geen ander. We prezen ons dam ook gelukkig deze woudloper-bij-uitnemendheid tot onze medewerkers te mogen rekenen. In deze artikelenreeks die wjj enige t(jd geleden overgestuurd kregen schrijft overste Venema verschillende malen over de heer Smelik, commandant van de Cata lina vliegboot. B(J het vliegtuig ongeluk. dat de expeditie trof, kwam de Initenant ter zee 2e klasse o.c. G. Smelik helaas om het leven. In de komende afleveringen^ van deze artikelenserie eren w(j mede de nagedachtenis van deze marine man, die b(j de voorbereidingen van deze expeditie zulk een be langrijke rol speelde Red. WAARDEVOL Een andere waardevolle figuur was Nol Hermans, een administratief amb tenaar van een jaar of vierentwintig. Hij was reeds tweemaal van Mindip- tamah (waar wij uiteindelijk ook te recht moesten komen) naar het Ster rengebergte gelopen. Ja, gelopen! Lang, mager, met een borstelige blonde haardos, liep hij altijd door Merauke alsof hij een verschrikkelijke haast had. Tot verdriet van zijn mede reizigers liep hij ook in dit tempo wanneer het een vrijwel ondoordring baar oerwoud betrof of een onbegaan baar moeras. Zijn ogen half dichtge knepen tegen het felle zonlicht, het haar als een natte rietmat op zijn magere kop geplakt door de regen, sjouwde hij eerder ontkleed dan ge kleed, door zuidelijk Nieuw-Guinea. Met als enige zorg, dat het pakje Lucky Strike, dat hij beslist bij zich droeg, kurk-, maar dan ook kurkdroog zou blijven. Nol was nimmer voor een kleintje vervaard. Zelfs in de meest sombere omstandigheden werkte zijn opgewerkt humeur als een prikkel op de activi teit van zowel blanke mede-expeditie leden als papoea's. Met de Inheemsen kon h(j prachtig overweg. Met de taal nam h(j het niet zo nauw. ZUn gebarenspel was echter dermate overtuigend, dat hf) er altjjd In slaagde het vertrouwen van nieuw ontdekte stammen te winnen, van vijandschap vriendschap te maken. En als het moest nam h(J met een van vreugde stralend gezicht deel aan de meest afstotende praktijken van zijn nienw veroverde papoeavrienden. In het volgende artikel: WE GAAN VAN START heid voe Vanaf de toren ontvangen rangeerma- chinisten en rangeerders per walkie- talkie hun orders, terwijl er zelfs trei- elektronisch-regelsysteem i zonder meer vanalt de toren gedirigeerd kunnen worden. I Dagelijks leidt de toren 2000 treinen i in goede banen en worden meer dan 600 seinen en wissels bediend. e systeem, dat dezer dagen in gebruik werd genomen, heeft de ran- capaciteit van het station van 800 op 1250 treinstellen per dag gebracht. Tocli is het zo Amerika heeft niet de grootste kranten 1009) De Chicago Tribune, het grote dagblad in het Midden-Westen van de Verenigde Staten, vertelt op de titel pagina van ieder nummer, dat zij de zrootste krant van de wereld is. Dat zou inderdaad waar z(jn, als de wereld be perkt was tot Noord-Amerika. Maar de wereld ia nu eenmaal een tikkeltje groter (al schijnen de Amerikanen daarvan niet overtuigd) en als gevolg daarvan dienen we bij een beoordeling van de dingen die deze wereld herbergt wat verder te kijken dan onze eigen beperkte horizon- Het merkwaardige van het kranten- wezen in de Verenigde Staten is juist, dat een enkel dagblad niet, of moeilijk, tot een werkelijk grote oplaag kan uit groeien. De verre afstanden tussen de grote steden vormen als zodanig de be lemmering, zodat er wel plaatselijke en regionale kranten met een flinke oplaag kunnen ontstaan, maar geen dagbladen die het hele land bestrijkon. Landelijke bladen zijn er in de V.S. dus nauwelijks, en de plaatselijke en regionale bladen kunnen onmogelijk zoveel lezers vinden, dat zij tegen de grote landelijke bladen van sommige andere landen, wat het abonnementenaantal betreft, kunnen con- De Chicago Tribune heeft een oplaag die wat boven 1 miljoen uitkomt, een indrukwekkend cijfer voor een land als bet onze, maar nogal kinderachtig in rgelijking met de grote oplagen die enkele landelijke bladen in Engeland bereiken, zoals de Daily Express die ruim 4 miljoen lezers heeft. In Londen verschijnen nog drie andere dagbladen t*et zeer grote oplagen, zoals de Daily Herald, de News Chronicle en de Daily 'èl. Het moge waar zijn, dat het Russische dagblad alle attracties mist, die in het Westen een voorwaarde voor een grote oplaag zijn, het moge waar zijn, dat het Russische dagblad, hoofd zakelijk bedoeld als middel tot volksop voeding in communistische zin, in wes teree ogen dor en droog is en dat de inhoud het papier niet waard is, waarop het werd gedrukt, maar desondanks lo pen de oplagecijfers van de Russische dagbladen in de miljoenen. We kunnen dit verklaren door te wijzen op het ge brek aan concurrentie, of het ontbreken van persoonlijk initiatief, maar daarmee worden de naakte cijfers van de grote oplagen in Rusland niet uitgewist. Typisch v< rawda met r Rusland niljo. i klei of de Mail. Op een afstandje volgt dan de Dally Telegraph, die altijd nog een op laag van ruim 1 miljoen heeft en voor de Chicago Tribune op geen enkele wijze behoeft onder te doen. Duitsland en Frankrijk zijn wat dit be treft niet in de running, maar de Sowjet- oplaag, maar (le Kreatjanskaja Gazeta, een hoe- renorgaan met een oplaag van ruim 3 miljoen, zodat dit blad tot de grootste ter wereld gerekend kan worden. (Tot de grootste ter wereld rekenen we dan bladen met meer dan 2 miljoen lezers, waartoe kleine, plaatselijke blaadjes als de Chicago Tribune natuurlijk niet ge rekend kunnen worden.) Weet u, dat de Nederlandse kranten het oudst zijn? Daarover een volgende keer. (NADRUK VERBODEN) Vliegstrook in Baliem De controleur van het binnenlands be stuur F. Veldkamp, die tezamen met vijf tien man politie onder detachementscom mandant Sehultz in december in ver schillende vluchten waren overgebracht naar het Baliemdal, hebben een vlieg strook aangelegd bij de Wamena, een zij rivier van de Baliem. Aangezien de 'om geving ontvolkt wwas door de voortdu rende staat van oorlog bij de dichte be volking in de omgeving, hebben zij dit vrijwel eigenhandig moeten doen. Dezer dagen is daar een Cessna-vllegtuig ge land, bestuurd door piloot Steiger, toen de strook nog niet geheel voltooid was. R.K. directeur culturele zaken te Hollandia Ais opvolger van dr. H. Kroeskamp, die in oktober aftrad, is de heer L. J. M. de Wit benoemd tot directeur van culturele zaken in Nederlands Nieuw- Guinea. De nieuwe benoemde is leraar bij het gemeentelijk middelbaar onderwijs te Haarlem en beschikt over een lang jarige praktijk, onder meer in Neder- lands-Indië. Hij is lid van de rooms- katholieke kerk. De waarnemend direc teur, mr. Chr. Leyssen, wordt bevorderd tot adviseur in algemene dienst en be last met de coördinatie der plannen. Te vens wordt hij buitengewoon lid van de raad van diensthoofden. Bekende Schriftelijke Cursus

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5