Meutue gtihscty GTuurant Kroesjtsjef trekt fel van leer tegen Adenauer Gemartelde kroongetuige trekt bekentenis in Economische problemen niet geheel opgelost STAKING TRAMPERSONEEL IN POLEN BIJGELEGD Van drie ontsnapten uit Veenhuizen kon een worden gegrepen Verklaring van N.S.-chef was een „eerste indruk" Deze zomer al 55 doden in Oostenrijkse Alpen - WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdelingTel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten ƒ0,18 per millimeter- (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Chef-red.: H. W CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stenhwistirt) is oljeblfutti myn Ijart in teijljensport" Achtendertigste jaargang No. 11032 Terug naar sawah en sambal ZIE PAGINA 5 UITGELEIDE MET VUURWERK EN MUZIEK Beweerd komplot in Djakarta t)e woordvoerder van het Indonesische militaire hoofdkwartier te Djakarta kolo nel Pirngadie heeft heden bekend gemaakt dat er een onwettige gewapende beweging bestond tot verandering van de staats- bouw en stichting van verwariing. Uit documenten zou gebleken zUn, dat de be weging van plan was hoge burgerlijke en militaire autoriteiten te doden of te ont voeren en belangrijke gebouwen met handgranaten te verwoesten. Wapen6 en ontplofbare middelen zou den gestolen zijn uit een legermagazijn. De vorige maand werden twee maal handgranaten geworpen te Djakarta en wort« werden vlugschriften verspreid om de bevolking op te hitsen. De ordeverstoringen zouden zich bepa len tot Djakarta en West-Java, doch te vens wilde men onwettige bewegingen in de buitengewesten in de plannen betrek ken. De woordvoerder weigerde de namen v«i de enige tijd geleden gearresteerde officieren en burgers te onthullen. Hij bracht de samenzwering in verband met de poging de toenmalige minister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, te ontvoeren op 13 augustus van het vorige jaar, de verdwijning van kolonel Zulkifli Lubic en daaropvolgende gebeurtenissen. Voorts'heeft de woordvoerder de ar restatie wegens corruptie bekend gemaakt van „zeer belangrijke personen". De opstandige raad van Zuld-Sumatra heeft een aantal leiders van de Partal N'aslonal Indonesia op beschuldiging van TM -l vl Na militair optreden BERLIJN, dinsdagavond (Van onze correspondent) DE DOOR HET OPBLAZEN van het „Berliner Schloss" tot een kale vlakte herschapen „Lustgarten" in Oost-Berlijn, die thans de „Marx- Engels-Platz" heet, is het bezoek van de Russische leiders Kroesjtsjef, Gromyko en Mikojan beëindigd met een massa-bijeenkomst- Sprekers waren Kroesjtsjef, Ulbricht, Mikojan en Grotewohl. Twee militaire kapel len van de Oostduitse „Volksarmee" en een van het Russische bezettings leger onderhielden de opgetrommelde menigte met martiale muziek. Een vuurwerk besloot deze kermis. gerezen over economische problemen. De Russische delegatie had met nadruk ver klaard, dat Rusland alleen verdere hulp en kredieten zal verlenen, indien Oost- Duitsland de achterstand in zijn export zou inhalen. Na hun „triomftocht" door de oostzone van Duitsland hebben Kroesjtsjef, Miko jan en de Oostduitse leiders een geza menlijk communiqué laten publiceren. Bovendien werd een handelsakkoord on dertekend. Volgens persberichten uit Oost-Berlijn heeft Mikojan de Oostduitse leiders toe gezegd, dat de Sow jetunie 4,5 miljoen ton steenkool en 800.000 ton cokes zal leveren om de uitgevallen Poolse leveranties aan de oostzone op te vangen. Ook zal de Sowjetunle meer ijzererts en staal'leve ren, teneinde de Oostzone aldus in staat te stellen haar leveringsplichtan van eind- produkten aan de Sowjetunle na te komen, die door gebrek aan grondstoffen sterk achterop zijn geraakt. Ook het vrij-converteerbare krediet van 340 mil joen roebel, dat Rusland in januari de Oostzone toezegde, zal wat vlotter dan tot duverre het geval is geweest, door Mos kou ter beschikking worden gesteld. Roe bels, steenkolen, cokes, ijzer en stak' zullen uit de Russische kraan stromen als de Oostzone er dan maar voor zorgt dat het export-deficit met de Sowjet- unie wordt ingelopen. Sinsd het eerste bezoek van Kroesjtsjef aan Oost-Berlijn na de Geneefse con ferentie van 1955 heeft de demokrati- sche volksrepubliek zijn positie binnen Kroesjtsjef leverde in zijn rode felle kritiek op bondskanselier Aden- en op de westelijke mogend- Heden. Zijn woorden herinnerden sterk aan de koude oorlog ten tijde van Stalin. De Russische partij-secre taris beschuldigde Adenauer, dat hij de Westduitsers psychologisch op een nieuwe oorlog voorbereidde, door de terugkeer van duizenden Duitsers uit Rusland te eisen, terwijl hij weet, dat deze gesneuveld zijn. De bonds kanselier scheurt koelbloedig oude wonden open. „Mijn zoon en de zoon van Mikojan zijn ook gesneuveld. Hun lijken eisen wij niet op. "Wij weten dat ze dood zijn", zei Kroesj tsjef demagogisch. Hoewel de schijn bewaard wordt, dat het bezoek van de Russen een groot is er toch sprake van moeilijkheden Slot losgeschroefd, tralie doorgezaagd Moskou een merkwaardige foto, dezer dagen in de buurt van het Kremlin genomen. TREINDIENSTLEIDER OP NONACTIEF TAE STAKING van het tramper soneel in de Poolse stad Lodz is vanmorgen bijgelegd. Volgens radio-Warschau hebben de arbei- ders „erkend dat hun stakingspoging verkeerd is geweest" en hebben zij jk besloten weer aan het-werk te gaan. Er rijden in Lodz echter nog slechts enkele trams. Elke bestuurder heeft een gewapende escorte. De staking nam gisteren ernstige vorm aan, toen het opstandige trampersoneel twee tramremises bezette. Krachtige een heden van de politie en de militie om singelden de stakers echter en verdreven hen uit hun bolwerken. De stakers boden geen verzet. Tegeiykertyd stelde de rege- >p ring aan het stakend trampersoneel het ultimatum, dat het zijn werk voor 3 uur plaatselijke tijd moest hervatten. Nadat de stakers uit de remises waren verdreven, namen de politie en de mili tairen de bediening van de tram ter hand en na korte tijd was er in de gehele stad r weer tramverkeer. Gisteravond leek het er echter nog niet op, dat de tienduizend stakers weer aan het werk zouden gaan. Het voorstel van de plaatsvervangende minister voor de openbare diensten, Sta- nislaw Sroka om 50 miljoen zloty ter be schikking te stellen voor een verhoging van de lonen van het trampersoneel werd van de hand gewezen. De minister had aangeboden een dele gatie van drie leden van de stakers te ontvangen op voorwaarde dat het werk hervat zou worden. Dit werd geweigerd. Vervolgens bood de bewindsman aan de (delegatie zonder voorwaarden te ontvan- jgen. Hij wachtte de gehele borgen op het stadhuis, maar niemand verscheen. Betekenis Ten slotte kwam de minister toch met de stakers in contact, die echter bij hun eisen bleven. Op een gegeven ogenblik haalde een staker de huls van een traan- gasbom uit zijn zak, die door de politie tegen de stakers was gebruik; en zei: „Op deze wijze zult u 't socialisme niet opbouwen". En men vroeg minister Sroka verder: „Wat betekenen die 50 miljoen zloty nu echt?". De bewindsman moest het antwoord schuldig blijven. Nu de staking in de op een na grootste stad van Polen niet beëindigd wordt, staat de regering van Gomulka voor een bij zonder groot probleem. Men moet erkennen, dat het loon van het trampersoneel veel te laag is. maar er is eenvoudig geen geld om de eisen geheel in te willigen. Koningin brengt bezoek aan Schouwen- Duiveland Koningin Juliana is voornemens don derdag 22 augustus een werkbezoek te brengen aan enkele gemeenten op Schou- wen-Duiveland. Achtereenvolgens zal de Koningin een bezoek brengen aan Brul- nisse, Nieuwerkerk. Haamstede en Zle- rikzee. TAE VERKLARING, die ir. J. Loh- mann, chef exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen voor pers televisie heeft afgelegd over de oorzaak van de treinramp bij Woen- heeft in spoorvvegkringen en daarbuiten verrassing gewekt. de zijde van de Spoorwegen is nader verklaard, dat deze verklaring, w'.anin de oorzaak van de botsing werd losgeschreven aan een ten onrechte gegeven lastgeving „verkeerd spoor rij den'' in het licht gezien moet worden van de eerste indruk, die ir Lohmann kreeg over de toedracht van het ongeluk. Hel onderzoek, dat inmiddels door de Spoorwegen is ingesteld, zal moeten wijzen of de treindienstileiding inderdaad i gebreke moet worden gesteld. Alvorens voor de televisie desgevraagd (VOOR VERVOLG ZIE PAG. 5) iets over de oorzaak en de bijzondorheden van de ramp te vertellen, heeft ir. Loh mann eerst overleg gepleegd met de of ficier van justitie in Den Bosch, die op de plaats van de ramp aanwezig was. De officier had geen bezwaar tegen een ver klaring, dje uiteraard voor rekening van ir. Lohmann bleef. De treindienstleider te Eindhoven is voorlopig op non-actief gesteld, zoals ove rigens steeds gebruikelijk is by elke on regelmatigheid, waarbij veiligheidsmen sen van de Spoorwegen betrokken zyn. Hij Is niet geschorst, maar wordt waar schijnlijk overgeplaatst naar de binnen dienst van de N.S. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is nog in volle gang. De trein dienstleider is met andere getuigen ver hoord, zowel door de Eindhovense re cherche als door die van de Spoorwegen. onderzoek zal zeker nog enkele da gen tijds vergen. ZWAAR GEWOND Van de circa dertig in de Eindhovense ziekenhuizen opgenomen gewonden zijn er inmiddels tien ontslagen. De twintig nog aanwezige passagiers zijn niet allen ernstig gewond. Alleen van drie van hen mijet gezegd worden, dat zij nog in le vensgevaar verkeren. Het zijn de hoofd conducteur J. Hamstra. de wagenbestuur der H. Eugster en de passagier W. Knauf. allen uit Amsterdam. Vanmiddag is te Eindhoven de uitvaart geschied van de omgekomen passagier K. Bruinsma. De omgekomen passagier J. A. P van den Crommakker is vanmorgen begraven in Helmond. De stoffelijke resten van de drie slachtoffers uit Amsterdam zijn van morgen door de Eindhovense politie vrij gegeven. EN VAN DE DRIE gevangenen die in forceerd en zijn auto verdwenen. De ga rage 6taat of een afstand van ongeveer 50 meter van het huis van de heer Wijga. Vandaar dat deze de diefstal niet eerder had opgemerkt. De rijkspolitie van Veenhuizen werd bij de vermissing '6 morgens omstreeks half zeven onmiddellijk gealarmeerd en heeft thans de zaak in onderzoek. Naar men ons verzekerde worden in Veenhui zen 6lechts zeer sporadisch diefstallen ge pleegd. Met vrij grote zekerheid wordt dan ook aangenomen dat het drietal ds auto heeft meegenomen. Daar het de gehele nacht had geregend was het onderzoek voor de politie zeer moeilijk. Eventuele sporen waren volko men uitgewist. Zelfs het speurwerk met de politiehond mocht niet baten. de nacht van maandag op dinsdag z(Jn ontsnapt uit het strafgcsticht te Veen huizen, is gistermiddag in de omgeving van z(jn woning in Rotterdam-Zuid ge arresteerd, namelijk de 28-jarige F. C. V., die in januari van het volgende Jaar vrij zou komen. Voortvluchtig zijn nog de 25- jarige H. P. J„ eveneens uit Rotter dam en de 29-jarige Hagenaar J. J. H. De drie gedetineerden sliepen in de strafkolonie op dezelfde slaapzaal, in ijzeren kooien naast elkaar. Een van die op de smederij werkzaam wa6, moet in het bezit geweest zijn van een werk tuig, waarmee hij kans heeft gezien he slot van de kooi los te schroeven. Daar na bevrijdde hij zijn kameraden. Via de trap ging het drietal naar de beneden zaal, waar zij een tralie voor een van de vensters hebben doorgezaagd om buiten te komen. Auto gestolen Vrij spoedig moeten de gevangenen het rustige dorpje Veenhuizen, waar hun schijning onmiddellijk argwaan zou heb ben gewekt, hebben verlaten. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zij daarbij g< bruik gemaakt van een auto, die, zoal6 veel later op de dag i6 gebleken, werd ontvreemd uit een op ongeveer 500 meter van de kolonie 6taande garage. Deze auto, een Ford Prefect, ls het eigendom van de heer I. R. Wijga, de ge stichtsonderwijzer. De heer Wijga, dis gistermiddag op vakantie had willen gaan, ontdekte omstreeks vier uur in de mid dag dat het 6lot van zijn garage wa< Columbus in ai zijn fierheid staat hier (in brons en 15 meter hoog) op het terrein van de Italiaanse beeld houwer Vittorio di Colbertaldo in Verone. Het beeld zal verrijzen op de Amerikaanse Telegraph Hill met het uitzicht over de baai van San Francisco. klimmingen van de Oostenrijkse Alpen n het leven gekomen. Dit bijzonder hoge aantal slachtoffers voor de Oostenrijkse politie aanleiding Met vakantie gaan in augustus is altijd riskant en ook dit jaar verloochent deze naar tra ditie regenachtige maand haar karakter niet. Zó zag het er vandaag op de Véluwe uit -s Zorin over ontuxipening: Nog groot aantal verschillen Het zou beslist verkeerd zijn ds indruk te vestigen, dat wij op het punt staan een overeenstemming ts bereiken, heeft gisteren de Russischs afgevaardigde in de ontwapenings commissie gezegd als een reactie op de uitlating van de Amerikaan Stas- sen dat de afgevaardigden niet besef fen hoe dicht zij bij een akkoord staan. Er bestaan nog aanzienlijke verschil len over de belangrijkste punten, ze» Zorin, en het is verkeerd de openbar» mening in de wereld te misleiden. Zorin had vooral kritiek op hei westelijke standpunt, dat de strijd krachten van Rusland en Amerika met niet meer dan 2.500.000 man elk verminderd kunnen worden, zonder dat er overeenstemming bestaat over belangrijke politieke vraagstukke, i. Te Oranjestad op Aruba is heden een staking uitgebroken onder de havenarbei ders. De arbeiders eisten 25 procent loons verhoging. De reders boden m.nder. Sensatie in Egyptisch proces EEN VAN DE TWAALF Egypte- naren die in Kairo voor een militair tribunaal terecht staan we gens samenzwering tegen president Nasser trok gisteren zijn bekentenis, waarop de aanklacht voor een groot deel is gebaseerd, in en beschuldigde de regering van het afpersen van bekentenissen door folteringen. Het was Abdel Hamid El Islamboeli, voorgeleid om kroongetuige te zijn, die zich tegen zijn beschuldigers keerde. Is lamboeli, een vroegere hoge voorlich tingsambtenaar. bezwoer dat de man die hem had laten folteren, een dag tevoren bij hem in de cel was gekomen om hem vrijspraak toe te zeggen, als hij in de ge tuigenbank bij zijn bekentenis wilde blij- Littekens bewijzen zware folteringen Digwy. probeerde Islamboeli te verhin deren de bijzonderheden over de folte ringen te vertellen, maar de 36 advocaten van de verdediging protesteerden heftig en eisten dat Islamboeli zijn getuigenis voortzette. Terwijl Islamboeli In de getuigenbank stond trok hy zyn schoenen uit om het hof zyn voeten te laten slen die de spo ren van de martelingen nog duldeiyk droegen. Hy zei, dat men hem in de mi litaire gevangenis In de woestyn by Abassia naakt in een cel had gezet. Twee dagen kreeg hy niets te eten of te drin ken. Hy moest de hele dag staan. Zweep slagen was het enige wat hy kreeg. Er verd t i glas water dat hy niet mocht aanraken voor hU bs- kend had. Toen men hem zei, dat zyn vrouw gearresteerd was en ook honger zou moeten lyden, brak zyn weerstand. Hy ondertekende een bekentenis op voor waarde dat men zyn vrouw ongemoeid zou laten. Een andere beklaagde, brigadier Ah med Atef Nasser, die ervan beschuldigd wordt de leider van de samenzwering tegen zijn naamgenoot president Nasser geweest te zyn, kwam in een rolstoel naar de rechtszaal en was niet in staat tijdens het verhoor te staan. De getuigenis van Islamboeli, die hij zeer geëmotioneerd aflegde, doet deze zaak van juridisch standpunt bezien in feite ln elkaar zakken. De enige getuige lie gisteren nog gehoord werd, Ahmed Cadri, leverde alleen maar bewijzen van >ren zeggen en algemeenheden die door advocaten van de verdediging zonder Je gezet, moeite weerlegd werden. geweest om alle vakantiegangers nadruk er op te wijzen de gevaren de bergsport niet te onderschatten. In eerste instantie ei6t de politie discipline onder de vakantiegangers, daar het merendeel der ongelukken te wyten is aan zorgeloosheid. Drie Poolse bergbeklimmers, van wi< men vreesde dat zij omgekomen warei op de top „De groene naald" van d» Mont Blanc, wandelden gisteren alsof ei niets gebeurd was hun hotel te Chamo- nix binnen. Zij werden sinds zondag ver mist en een redding6groep was reeds op zoek gegaan. Nog vermist worden nu een Pools- Zuldslavisch groepje en twee Zwitserse alpinisten. Wat er met de drie slachtoffers var het Eiger-drama moet gebeuren staa' nog niet vast. Voedsel uit de lucht in Sibil-dal Wild enthousiast waren de mensen, die werken aan de aanleg van een vliegveldje ten behoeve van de expedite naar hel Sterrengebergte in het Sibil-dal, toen m drie vergeefse pogingen begin augustus hun langverwachte voed.-elvoorraden werden uitgeworpen door een Dakota Er werden 1440 kg levensmiddelen uitge worpen, waarvan op een zak van 20 kg na alles goed ter plaatse terecht kwam. De werkers onder leiding van de heer Ferouge waren reeds door al hun voorraden heen Luitenant A. H. Löbker verongelukt De by het verongelukken van de straal jager in Duitsland omgekomen vlieger U de tweede-luitenant vlieger A H. Lrtbker Hij woonde te Rotterdam en was sinds een half jaar gehuwd. Arrestatie Zo spoedig mogelijk werden gisteren over het gehele land de signalementen van de ontsnapten verspreid. Een byzoo- dere waarschuwing gold de recherche* in Rotterdam en Den Haag, met het re sultaat dat V. 's middags om half vier kon worden aangehouden. De twee anderen zijn nog voortvluchtig. Ook ie de gesto len auto nog niet gevonden. De directeur-generaal van het gevange niswezen, mr. E. A. M. Lamers, heeft naar aanleiding van de ontsnapping een bezoek gebracht aan het strafgesticht. De strafgestiebten by Veenhuizen zyn zg. „open strafgestiebten", waar gedetineer den het laatste deel van hun straf door brengen. Met een ontsnapping zetten zy een voorwaardeiykc invryheidsstelling op het spel. De arrestant heeft de afgelopen nacht doorgebracht op het hoofdbureau van po litie te Rotterdam. Vandaag is hy op transport gesteld naar Veenhuizen. Beschuldigd van komplot Syrië wijst drie Amerikanen uit Syrië heeftd drie leden van de Ameri kaanse ambassade in Damascus verzocht binnen 24 uur het land te verlaten, terw-yi de militaire attaché van Syrië in Rome 1st teruggeroepen. Amerika heeft volgens de Syrische regering een complot op touw gezet tegen het Syrische regiem dat de V.S. niet zou aanstaan. De uitgewezen Amerikaanse diploma ten zyn Robert H. Malloy, militair at taché, Francis Getton, vice-consul en Ha- ward Stone, tweede secretaris voor po litieke aangelegenheden. Het verzoek om het land te verlaten was in milde bewoor dingen gesteld. De Syrische minister van voorlichting zei gisteravond te verwachten dat de affaire met dit optreden nog niet is af gelopen. Naar zijn mening is een nieuwe afkondiging van de staat van beleg mo gelijk. Dc wacht by de Amerikaanse ambas sade in Damascus is gisteren versterkt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde dat de Syrische beschuldiging van a tot z is verzonnen. Strijd in Oman is achter de rug Zodra de toestand dit toelaat zullen de Britse troepen Oman verlaten, zo is of ficieel meegedeeld. Engeland beschouwt de militaire fase als afgesloten en meent dat de politieke situatie nu moet worden geconsolideerd. Slechte twee of drie dorpjes in Oman moeten zich nog overgeven. De opsporing van de leiders van de opstand is uitslui tend de taak van dc soldaten van de sul tan. aldus Sir Bernard Burruws op een persconferentie. Hy schat het aantal ge sneuvelden by de opstandelingen op dertig. HET WEER IN EUROPA c Jtf J WEERBERICHT Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot mor- genavond Aanvankelijk enige regen, morgen opklaringen, maar ook hier en daar enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. In het noorden van het land vrij krachtige, overigens matige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 15 augustus: zon op 5.25 uur, >n onder 20.07 uur. Maan op 21.29 uur, maan onder 10.44 uur. Op 18 augustus laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1