Jlicumc £rihsri)c UTmirnnl Treinbotsing eist 6 doden Eén vlieger opleiden kost Rijk 200.000 gulden Wisse/s bij W oensel stonden verkeerd Vierentwintig gewonden in het ziekenhuis Honderd redders op de Eiger Drie man wachten nog af Ingrijpende stap 0111 de frank te redden ZES DODEN IN HET VERKEER Opnieuw vliegramp in N.-Guinea, 8 doden Rode vlag van de sultan weer op Nizwa's toren N1 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; ƒ2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Chef-red.: H. W CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tiinhttstirii is abrftleum myn in tyjjienöport" Achtendertigste jaargang No. 11030 Bekoorlijk kindercorso ZIE PAGINA 3 PJOOR EEN VERKEERDE WISSELSTAND in de lijn Eindhoven—Den Bosch zijn vanmorgen nabij Woensel twee personentreinen tegen elkaar gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk: ten minste zes doden en dertig gewonden zijn uit de ravage gehaald. Alle artsen uit de omgeving werden gealarmeerd en naar de plaats van de ramp gestuurd met ambu lance-auto's. In Eindhoven werden alle ziekenhuizen in gereedheid ge bracht. De trein, die om 7.15 uur ui' Eindhoven vertrok met bestem ming Den Haag en Rotterdam, reed met een snelheid van twin tig kilometer per uur in op de uit de richting Utrecht komende stoptrein, die een vaart van tach tig kilometer per uur had. Een enor me botsing volgde. De voorste trein stellen van beide treinen werden uit de rails geworpen en dwars over de spoorlijn gezwiept. De rest van de wagons drong op elkaar in. Militairen uit de Constant Rebccque- azerne te Woensel. die vlak by de plaats in de ramp ligt, schoten onmiddellijk te hulp. evenals het verplegend personeel :n nabijgelegen psychiatrische inrich ting. In eerste instantie werden zes reizi gers levenloos in de ravage aangetroffen. Een eerste schatting van het aantal ge wonden was dertig, maar de mogelijkheid bestaat, dat het aantal slachtoffers groter is, gezien de onoverzienbaarheid van de Toedracht Daardoor kon de trein, die om 7.15 uit Eindhoven vertrok, niet over zijn nor male spoor rijden, mede doordat een spoorstaafbreuk was geconstateerd. Men moest gebruik maken van een spoor, oor normaal binnenkomende treinen bestemd is. Voorbij Best zou deze trein op het gebruikelijke spoor terug keren. Maar door de verkeerde wissel stand gebeurde dat niet. De trein reed door op het spoor, waarop juist de stoptrein uit Utrecht naar Maas tricht naderde. Bij Woensel vlogen de trei- en omstreeks half acht op elkaar. De botsing had ook tot gevolg, dat hon derden reizigers op deze drukke maan dagmorgen op aansluiting wachtten. De lienst tussen Best en Eindhoven werd laarom in het vervolg van de dag onder- iouden met bussen. De treinen uit de richting Den Bosch reden tot Best en die lit zuidelijke richting tot Eindhoven. Er ontstond uiteraard veel vertraging. De ambulancewagen van de spoor wagen, die In Utrecht steeds gereed staat voor eventuele grote spoorwegongelukken, vertrok met een aantal eigen doktoren en verpleegsters naar Woensel. veer uit Rotterdam, mevrouw van der Horst uit Soesterberg, de heer en me vrouw Knauf uit Amsterdam, H. Eugster uit Amsterdam, mej. H. Verdonk uit Oss. de militair J. Zimmerman uit Eindhoven, militair Hengeveld, woonplaats onbekend. Van der Plaats, woonplaats onbekend (in middels uit ziekenhuis ontslagen). Phi- lippo, woonplaats onbekend (ook naar huis), mej. van der Baan uit Utrecht, Roy uit Waalre, Venrooy uit Eindhoven, Van Oyen, woonplaats onbekend en dr. A. H. Wiebenga, arts uit Eindhoven. De politie beschouwde deze lijst als nagenoeg volledig. Van de gewonden zijn er dus 24 naar het Eindhovense Binnen- ziekenhuis gebracht. Anderen konden plaatse worden behandeld. Bijna 10.000 doden BALANS VAN DE STRIJD IN ALGERIJE De Fransen hebben, volgens doorgaans betrouwbare kirngen, sinds het begin van de opstand in Algerije in november 1954, ongeveer 35.000 opstandelingen gedood en twintigduizend gevangen genomen. Tot 1 augustus verloren de Fransen circa 2900 man aan doden onder w»e tweehon derd officieren. Negenduizend Fransen zijn gewond en zevenhonderd vermist. EEN VAN DE VIER ALPINISTEN WEGGEHAALD NA EEN NACHT van sneeuw stormen en hevige regenbuien hebben vanmorgen de berggidsen, die op de gevaarlijke top van de Eiger trachten de drie in levens gevaar verkerende alpinisten te be vrijden, de hoop opgegeven. Men heeft geen contact meer met de drie mannen kunnen krijgen en het zal voorlopig niet mogelijk zijn hen te bereiken. De sneeuwstormen hebben tegen de toch al zeer gevaarlijke hel ling een laag sneeuw van ongeveer een meter opgeworpen. De Duitse berggids Al/red graminger heeft gistermorgen om half twaalf één van de vier bergbeklimmers veilig naar de top van de bijna 4000 meter hoge berg gebracht. Het was de 29-jarige Italiann Claudio Corti uit Lccco in Noord-Itaü*. Bijna 100 man, meest ervaren Europese berggidsen uit vijf verschillende landen, nemen aan de grootste reddingspoging deel met tomven. sleden, medicamenten en voedsel. Via een gemakkelijker route dan die van de In nood verkerende klim- hebben zij de top van de Eiger Slachtoffers Omstreeks het middaguur waren drie doden geborgen. Het waren de postambte- naar De Ruiter uit Amsterdam, die dienst —deed op een van de treinen, de heer J Crommenacker uit Helmond en de heer sma uit Utrecht De drie andere doden waren nog niet geborgen. Terzelfdertijd werd deze lijst van ge wonden bekend: Th. Langermans uit Eindhoven, Van der Weydeven uit Eindhoven, H. Calis uit Bussum, Hoegani, militair uit Woerden, der Hurk uit Son, J. Stahlecker uit Eindhoven, H. Lampier uit Eindhoven. bereikt i z(jn hu acties bcgi Duidelijk kan men op deze foto de hachelijke positie zien van de Italiaan Longghi. Slechts vastgehouden door enkele touwen en zich enigszins steunend op een richel, heeft hij de afgelopen nacht door gebracht. Koortsachtig is men thans weer aan het werk om hem te bevrijden. STILLE DEVALUATIE Frankrijk belast grootste deel van de invoer met 20 procent A/TlNISTER FELIX GAILLARD heeft zaterdagavond nieuwe ingrijpende maatregelen bekendgemaakt, die zullen worden genomen om de (inflatie in Frankrijk te beteugelen. Met ingang van gisteren wordt een -uniforme belasting van twintig procent geheven op import uit het buiten land. De Franse exporteurs krijgen van de regering een subsidie van twintig procent van hun verkoop aan het buitenland. Buitenlandse toe- tristen zullen in het vervolg hun franken kunnen kopen tegen een koers, die twintig procent lager is dan de officiële. Fransen die naar het buiten band gaan, betalen voor hun deviezen echter twintig procent meer dan de geldende koers. Door deze maatregelen verwacht minister Gaillard de begroting met (veertig miljard frank per jaar te kunnen verlichten. Zaterdagavond heeft minister Gaillard nieuwe program In een persconfe- ■ie besproken. Hij verklaarde dat de- naatregelen geen overgangsmaatrege- zijn, maar voor onbeperkte duur zijn >men. Zij moeten het mogelijk maken, de Franse economie een nieuwe ba- voor ontwikkeling vindt. Zij zullen, •lgens de minister, het ogenblik nader- brengen dat het handelsverkeer met jde landen van de OEES geheel kan wor den bevrijd. Precies houdt de nieuwe stap het vol lende in: f Een uniforme belasting van twintig procent wordt geheven op de import- goederen. Slechts enkele basis- produkten zijn hiervan uitgezonderd, n.l. steenkool, aardolie, staal, koper, katoen, wol en zwavel. De belasting komt in de plaats van een invoer recht van vijftien procent, dat echter slechts op circa 25 procent van de invoer werd geheven Nu geldt de belasting voor ong. zestig procent. 2 Franse exporteurs krijgen twintig procent van hun verkoop aan het buitenland van de regering terug. Deze maatregel komt in de plaats van de geringe steun die zij tot ni toe kregen door middel van restitu ties van sociale en fiscale lasten, rj Toeristen krijgen hun franken twin tig procent goedkoper Men verwacht dat dit nog meer buitenlanders Frankrijk zal lokken Per jaar be zochten de laatste tijd ongeveer miljoen toeristen het land In de maand augustus ongeveer 600.0 4 Tegelijk moeten Franse toeristen die naar het buitenland gaan 20 procent meer betalen. Het Internationale monetaire fonds heeft zaterdagmiddag in een spoedverga dering te Washington het nieuwe pro- gram-Gaillard goedgekeurd. Voor de gemiddelde Fransman bete kent dc nieuwe maatregel hogere prijzen voor alle ingevoerde produkten. Zaterdagmiddag reed de 34-jarige Th. J. S. Andringa uit Oss op de rijksweg Holten-Rijssen met zijn personenauto tegen een boom. De bestuurder was op slag dood. Zijn naast hem zittende vrouw, mevrouw J. B. H. Andringa-Vogt. werd zwaar gewond. Zij is in het ziekenhuis te Deventer opgenomen. De 24-jarige Patricia Ann Brough- Lyons uit de Bilt, echtgenote van de 28-jarige in Nederland gelegerde Ameri kaan Joseph Edward Brough werd gis teren op slag gedood toen de door haar man bestuurde auto op het viaduct bij het stadion te Utrecht van de weg raakte en over de kop sloeg. De vrouw werd uit de wagen geslingerd. De bestuurder en een andere inzittende werden licht gewond. Een dode en drie gewonden waren het gevolg van een botsing op de rijks weg Den Bosch-Eindhoven, onder Liemp- de. Een personenauto bestuurd door de 20-jarige A Ruitenberg uit Rotterdam reed zaterdagavond tegen een langs de kant staande vrachtauto op, die hij niet of te laat opmerkte. De moeder van de bestuurder, de 49-jarlge mevrouw Rui tenberg uit Amersfoort werd op slag ge dood. De bestuurder en twee inzittende meisjes van 21 en 19 jaar werden ge wond. Terwijl de rijkspolitie op de plaats van het ongeluk het verkeer regelde kwam ongeveer drie kwartier na het on geluk een automobilist langs die geeD gehoor gaf aan het stopteken van de po litie. Deze moest snel terzijde springen, waarop de auto tegen de verongelukte wagen en de vrachtauto reed. De be stuurder liep geen letsel op, hoewel zijn auto zwaar beschadigd werd. De man la door de politie aangehouden. De 65-jarige bromfietser W. Ree uit Haarlem raakte gistermiddag bij het pas seren van een hem tegemoetkomende bromfietser op het rijwielpad langs de provinciale weg onder Nieuwe-Niedorp, met zijn stuur in dat van zijn tegenlig ger, waardoor beiden vielen. De heer Ree kwam zo ongelukkig terecht, dat hij vrijwel op slag dood was Het slachtoffer ZIE VERVOLG PAGINA 5 Belangrijk is dat vastgesteld kon wor den, dat alle vier de mannen in leven varen, ook degene die aan een rots is 'astgebonden en door de anderen in hun poging de top te bereiken werd achterge laten. Acht dagen zijn ze al op de berg De Italiaan Corti was toen hij door Gra- minger naar boven was gedragen bij ken- lis en vroeg om water. Daarna viel hij •an uitputting flauw. De redders waren 'oornemens, hem een bloedtransfusie oe te dienen voordat zij hem naar be neden dragen De gids Graminger was aan de kabel langs de noordwand neergelaten met be hulp van een windas op de top Eiger. Bij zijn eerste afdaling bereikte hij het niveau van de gestrande nisten, maar ongeveer 50 meter te veel naar rechts. Hij moest weer bijna tot de top toe worden opgehes de poging te doen Die tweede maal kwam hij precies bij de alpinisten. Corti, hem tegemoet en wachtte terwijl Gra minger de twee Duitse alpinisten zorgde OP DE RUG Graminger meldde daarna per radio, it Corti met hem naar boven zou ko en, maar na 15 meter niet meer kon. Graminger bond Corti toen op zijn rug en ie redders op de top hesen beiden met Ie windas omhoog. Tegelijk werd een itelsel katrollen in werking gesteld waar- ia n 15 man meehielpen (rekken. Corti tad lichte verwondingen aan zijn handen •n zijn hoofd. Direct nadat Graminger de top had be reikt. werd de Franse gids Lionel Terray neergelaten om de twee Duitsers en de Italiaan, die nog op de noordwand zaten, redden. Om tijd te winnen en niet op- •uw naar boven getrokken te moeten worden ging hij aan de losse kabel zwaa ien. Een gevaarlijke manoeuvre. Hij kon :ijn doel echter niet bereiken en werd veer naar de top gehesen DIKKE MIST Toen stak plotseling een storm op, lie aan alle reddingspogingen voorlopig en eind maakte. De Eiger werd in een dikke mist gehuld en men verloor de nog te redden alpinisten uit het oog. De storm verbrak ook de meeste radioverbindingen met de reddingsbrigades. De geredde Italiaan vertelde dat de bel- (VOOR VERVOLG ZIE PAG. 5) De pijl laat zien waar de Ita liaanse berggids Longghi gister richel van i de Eiger. nog voor as het niet avond hing aan ee de steile rotswand De koude nacht w hem, want gisteren meer mogelijk hem té redden. Vanmorgen vroeg reeds ging men verder met de reddings pogingen. Proces. In Kairo is vanmorgen een pro ces begonnen tegen de dertien personen, onder wie twee voormalige ministers en een ex-generaal, die worden beschuldigd van een poging de Egyptische regering omver te werpen en president Nasser te vermoorden. MARINETOESTEE VERONGELUKT BIJ MERAUKE En tachtig doden in Canadawaar eveneens vliegtuig neerstortte ACHT PERSONEN zijn hedenochtend om het leven gekomen doordat een Mariner-vliegboot PBM-VA van de Koninklijke Marine kort na de opstijging is neergestort in de omgeving van het vliegveld van Merauke (Nederlands Nieuw-Guinea). Dit ontstellende ongeluk gebeurde kort na de ramp van de Neutron op 15 juli bij Biak. Tegelijkertijd komt uit Canada een bericht van een nog vreselijker vliegramp, waarbij negenen zeventig mensen de dood hebben gevonden. Aan boord van het marinevliegtuig bij Merauke bevonden zich zeven marine mannen en drie leden van de algemene politie van Nederlands Nieuw-Guinea. Eén marineman is levensgevaarlijk ge wond. de sergeant-vliegluigmaker A. Moens. Van de politiemensen verloren de hoofdagent tweede klasse M. van Houten en de veldwachter eerste klasse I. Jaas, het leven, doch de politieman tweede klasse Valerius Ikako bleef gespaard. Het vliegtuig was om 6 uur 15 plaat selijke tijd (gisteravond 9 uur 45 Neder landse tijd), opgestegen om goederen af ie werpen in het Sibildal, waar men de voorbereidende werkzaamheden verricht voor de voorgenomen Nederlandse expe ditie naar het Sterrengebergte in 1958. Gouverneur naar plaats van ramp Vanmorgen is een extra-Dakota naar Merauke vertrokken, waarin gouverneur dr. J. van Baal, de commandant zee macht in Nederlands Nieuw-Guinea, schout bij nacht A. M. Valkenburg en de dokters Neeb en Westers zich naar de plaats van de ramp hebben begeven. De laatste arts heeft de patiënten van de Neutronramp behandeld- De radio-omroep van Nieuw-Guinea heeft vanmorgen een communiqué van Centrum opstand gevallen 'IZWA, het hoofdkwartier van de Imam van Oman, is gevallen. Terwijl de bezetting van het fort de bergen invluchtte, trok een gemoto riseerde kolonne onder Brits bevel de poorten binnen. De witte vlag van de Imam verdween van de toren, om plaats te maken voor de rode banier van sultan Said bin Taimur. Gistermorgen begon het succes van de Muskaatse troepen met de verovering van het fort Firk. Na felle vuurgevech ten slaagden infanteristen van de sultan, gesteund door Britse pantserwagens, erin het fort, dat werd beschouwd als het sterkste bolwerk van de opstandelingen. Inmiddels waren Shackleton-machines in de RAF begonnen met het bombar deren van vijandelijke posities bij Nizwa. De leider van de luchtacties, vlce-lucht- maarschalk Laurence Sinclair, verklaar de dat de rebellen als goed geoefende troepen optreden en kennelijk onder strenge dictpline staan. Na het bombardement verschenen Ve- nom-straaljagers, om met raket-aanvallen een veldslag voor te bereiden. Vermoedelijk hebben deze beschietingen op de rebellen zeer grote indruk gemaakt, want reeds drie en een half uur n capitulatie van Firk gaf Nizwa zich Een piloot van een Shackleton-vliegtuig meldde als eerete de capitulatie. later seinde een marconist van de R.A.F., dat hij op de top van de toren van Nizwa zat, om luchtaanvallen tegen het noorde lijk gedeelte van de stad te dirigeren, waar de rebellen nog tegenstand boden. Volgens radio-Kairo hebben de negen leden van de Arabische liga besloten de kwestie-Oman voor te leggen aa veiligheidsraad. Zojuist hebben deze dappere Papoea's uit handen van dr. J. van Baal, gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, koninklijke onderschei dingen gekregen voor hun moedig gedrag na de ramp met de Neutron. Van links naar rechts ziet men dorpshoofd Barnabas Wakum, sectie hoofd Jacob Kafiar en werhsnan Junus Simbiak. LUCHTMACHTEXPOSITIE OP TWENTE I7IEL de voorronde van de jaarlijkse wedstrijd formalievliegen om het kampioenschap van de Koninklijke Luchtmacht op dc vliegbasis Twente zaterdagmiddag door de weersomstandig heden in het water, dc opening van de luchtmachttentoonstelling in een der ars Het niets te wensen. stichting Luchtmachtdemonstraties. On geveer 15.000 toeschouwers hebben de vllegdemonstratles bijgewoond die na de opening van de tentoonstelling ten beste werden gegeven. In het bijzijn van vele militaire en burgerlijke autoriteiten werd de ten toonstelling geopend door dc plaatsver vangende chef van dc luch'm htstaf, gencraal-majoor H. P. Zielstra, die in zijn toespraak o.m. zei, dat de Koninklijke Luchtmacht thans 25.000 man sterk is en beschikt over een tiental grote vliegvel den, waarop enige honderden moderne jagers zijn gestationeerd. Voor elke jacht- en transportvlieger in de lucht zijn jngeveer 70 man op de grond nodig. Een vlieguur met bijv. een Hunter-straal- jager (personeelskosten niet inbegrepen) kost ver over de f 2000 en de opleiding van een enkele vlieger ruim twee ton. gouverneur J. van Baal omgeroepen, waarin deze o.m. zelda: „Ik kon slechts uitdrukking geven aan de diepe ontroering over het leed, dat over deze jongens is gekomen, en aan ons medeleven met de nabestaanden, die heden door zulk een zware slap getrof fen 2ijn. In dit droeve uur gaat ons ge bed op voor hen, die vielen en voor hen, die treuren. Maar ook in de wetenschap dat ons tegenover het offer, door hen ge bracht, slechts één ding past, namelijk voort te paan onze plicht te vervullen. Tot slot verzocht de gouverneur twee minuten stilte in acht tc nemen. Het verongelukte toestel is een PBM- VA Mariner tweemotorig amfibietoestel met 35,40 meter spanwijdte. 24 meter lengte en 8.70 meter hoogte. Het is een hoogdekker met niet-intrekbare drijvers onder de vleugeltips. De volledige beman ning met schutters is 9 koppen. De Mari ners zijn in de loop van 1955 bij de Koninklijke Marine .in gebruik genomen en vervingen in dat jaar en in 1956 in Nederlands Nieuw-Guinea da Catalina- vliegboten. Zij worden o.a. gebruikt voor patrouille-, transport- en verbindings diensten. Het vliegveld van Merauke bestaat uit een niet verharde baan. Er is slechts wei nig verkeer. Een keer per week wordt het aangedaan door het lijntoestel van de Ne derlands Nieuw-Guinea Luchtvaartmij. De Kroonduif. Kort na aankomst van gouverneur Van Baal is op het vliegveld van Merauke Mariner geland met aan boord een commissie van onderzoek onder leiding kapitein-luitenant ter zee-vlieger A. Bruinsma. Met de gouverneur en de com mandant zeemacht Nieuw-Guinea begaf het gezelschap zich naar de omgeving van de startbaan, waar het ongeluk waar schijnlijk tijdens het opstijgen is gebeurd. In Canada f^ISTEREN is vijfentwintig kilo meter ten zuidwesten van Que bec een gecharterd vliegtuig met Canadese oudstrijders en hun gezin- neergestort en uitgebrand. Alle negenenzeventig inzittenden kwa men om het leven. De passagiers waren op de fchuisreia van een vakantie op de Britse eilanden. Het toestel was een viermotorige DC- IV van de Maritime Central Airways. Het is de zwaarste ramp in de geschie denis van de Canadese luchtmacht. Van de inzittenden waren 73 passagiers en zee leden der bemanning. Volgens de offi ciële passagrerslijst waren er 33 man nen, 41 vrouwen en 5 kinderen in het vliegtuig. De op één na grootste ramp geschiedde in december vorig jaar in de Roucky Mountains met 62 slachtoffers. Het vliegtuig was gecharterd door de oudstrijdersorganisatie Imperial Veterans of Toronto. Het was van Londen op weg Toronto. In de omgeving van de ramp waren hevige onweersbuien voor gekomen. Het toestel is neergestort bij het dorp Issoudin. Vier uur na het on geluk brandde het wrak nog steeds Be ers van de streek meldden, dat zij luide ontploffing hoorden, toen het toestel verongelukte. Drie parachutisten van de Canadese luchtmacht zijn boven de plaats, waar het vliegtuig was neergestort, naar be neden gesprongen. Zij meldden, dat er geen overlevenden waren. Alle passa giers waren in Londen aan boord gegaan. Om 12 minuten na middernacht was het vliegtuig uit Keflavik in IJsland ver trokken. Woordvoerders van de maat schappij verklaren geen idee te hebben in de oorzaak. Een commissie van het Canadese de partement van vervoer is uit Montreal Issoudin vertrokken voor een on- Premier Holland treedt in oktober af De premier van Nieuw Zeeland. Sid ney Holland, heeft vanmorgen meege deeld, dat hij aan het eind van de hui dige zitting van het parlement (in ok tober) zal aftreden. De 64-jarige leider van de nationale partij is sinds 1949 minister-president geweest. Holland legt ook zijn partij functie neer. Zijn gezondheidstoestand laat de laatste tijd te wensen over. Men dat hij in belde functies zal worden opgevolgd door de 53-Jarige Kclth Holyoake. Enkele buien De Bilt verwacht tot mor- genavond: Vrij veel bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krach tige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 13 augustus: zon op 5.22, onder 20.11, maan op 20.46, onder 8.35. 18 aug. LJ£.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1