Prof. 77 dr. C. de Boer, jaar, overleden De Sitterlaan krijgt weer een mooi perk T>emmeniE fotyuiilW VAM MENS TOT MENS Leidens jeugd moet de natuur leren liefhebben NIEUWE LEIDSCHE COUPANT ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 vierho Frans studeerden bij hem Ongeveer vierhonderd leraren in het 1)1 Op 77-jarige leeftijd is in Leiden overleden prof. dr. C. de Boer. die in dl Leiden hoogleraar in de Romaanse taal- en letterkunde is geweest. In 1950 )0t ging prof. De Boer met emeritaat wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd. De hoogleraar is reeds woensdag overleden, maar op verzoek van !ejde familie is daarvan niet eerder dan vandaag melding gemaakt. Van morgen heeft op Westerveld de crematie plaats gehad. Ie Cornelis de Boer werd op 26 mei 1880 te Leiden geboren, doch noch zijn school-, noch zijn verdere opleiding zou hij in i| zün geboortestad genieten. Wegens be llij noeming van zijn vader tot leraar in de ;n( wiskunde te Groningen verhuisde het gezin naar het noorden des lands, waar- 1 door een lagere school en het gymnasium te Groningen Cornelis de Boer tot hun leerling kregen. Ook zijn universitaire j-j studie (klassieke ietteren) ving hij in deze stad aan, en in 1903 deed hij aan de uni- 01 versiteit zijn kandidaats. Bovendien vol- tooide hij daar zijn studie Frans M O.B »°1 In Parijs, aan de Sorbonne, zette hij zijn studies voort, tot en met zijn pro motie in V09. Zijn dissertatie handelde over een kritische uitgave van Chrétien de Troyes' Philomena Direct daarna nt werd dr. De Boer benoemd tot leraar an Frans aan de vijfjarige H.B.S. te Gro- ningen, welke functie hij twee jaar ver hand. waaronder een aantal boeken, deed hij het licht zien. In 1927 werden de wetenschappelijke jrdiensten van Prof. De Boer algemeen erkend, wat moge blijken uit zijn benoe ming tot lid van de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen Voorts werd hem het eredoctoraat in de letteren van Universiteit van Lille verleend, en ont ving hij de onderscheidingen Officier het Legioen van Eer en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ook bepaalde facetten van het leven jiten de universiteit hadden zijn bij zondere belangstelling. Zo was hij lange ijd voorzitter van de Vereniging voor Volksonderwijs en van de Kweekschool oor Voorbereidend onderwijs aan de 'liet en regent van het Oudeliedenhuis an de Herengracht en bekleedde hij het oorzitterschap van de afdeling Leiden an de VVD. In en rondom Leiden Werkloosheid toont stijgende tendens I vulde. Hierna vertrok hij naar Amster dam. als Qeraar aan een gymnasium. Zijn J arbeidsterrein werd weldra uitgebreid ..Jdoor een privaat-docentschap aan de r"1 Utrechtse universiteit, met als vakken de hs-j Franse taal en de middeleeuwse letter- jkt kunde. Naar Leiden )en Hierna bekleedde de nu overleden hoog- leraar een lectoraat aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, waarbij zijn hel eerste college tot onderwerp had „Autour ïog d'un mot", en aanvaardde hij op 9 ok- „f. tober 1920 met een openbare les over tor "Considérations sur l'intèrêt de l'étude de la littérature fran?adse du moyen- ers age" een lectoraat aan de Rijksuniversi- j teit te Leiden. Deze functie maakte voor- 90r goed een einde aan zijn leraarschap in Amsterdam, dat hij. ondanks zijn andere drukke werkzaamheden, nog steeds had bei waargenomen. Het zou nog ruim tien Jaar duren, al- tnd vorens een benoeming volgde tot hoog- er. leraar. Immers, de academische studie in de moderne talen was ook nog in dagen een stiefkind van het ministerie a*' van onderwijs en van een goede regeling liet en belangrijke subsidiëring was nog geen jfs- sprake. |en Op 7 april 1931 volgde ten slotte deze k benoeming, met ingang van 21 april. En hiermee was in feite een einde gekomen aan de ongewenste situatie op het ge- ;sie bied van de academische opleiding in d< jkt moderne talen. er- Prof. De Boer heeft gedurende ziji Leidse loopbaan ongeveer 400 leraren aai de scholen voor middelbaar en voorbe- Ke' reidend hoger onderwijs afgeleverd. Deze hoogderaar heeft een zeer vrucht- bare pen gehad. Had aanvankelijk de ^an franse taal- en letterkunde zijn i naamste aandacht, daarna heeft hij zich ais een groot syntacticus laten kennen. "aD Ongeveer honderd publikaties van zijn K.L.M.-service gaat ver De service van de K L M. gaat ver wanneer het andere dan luchtvaartzaken •id oetreft" Dat bleek vanmorgen. In het ..'l kanaal voor het hoofdkantoor va ZIJ maatschappij waren twee Duitse jongens en' in het water gevallen. Ze waren in hun kano overvaren en haalden beiden a° nat pak. Een van de employé's, die het za ongelukje zag gebeuren, snelde direct en haalde de jongens binnen Ze werden s'e er voorzien van schone droge kleren, die men van de afdeling gevonden voor- werpen leende, ze kregen een lunch aan- ^e' geboden en vanmiddag zijn hun natte er' kleren op kosten van de K.L.M. naar een »e" wasserij gebrachtZonder nadelige a^ gevolgen konden zij hun vakantietrip Dc gcregis aanbod stei tot en met 3 a stijging t.o.v. mate in de si >g in dc periode het a steeds gedurende d« tredende schommeling -band houdende me werk, doen zich dit terk gevoelen, terne» stcldhcid van dien aa zomermaanden op- n van hel aanbod, het geiegenheids- iaar wel bijzonder r nu de weersge- d is, dat van een hoping van werk in de land- en tuinbouw nog geen sprake is geweest. Een vergelijking met het overeenkom- ige tijdstip in 1953, 1954, 1955 en 1956 wijst uit, dat ten aanzien van 1953 en 1954 nog beduidend'voordelige verschillen, -espectievelijk 940 en 335 bestaan, dat t.o.v. 1955 en 1956 nadelige ver schillen aan de dag treden en wel respec tievelijk 50 en 100. Verwacht kan den, dat de werkloosheid, behoudens enkele uitzonderingen in verband met de igesteldheid, een stijgende tenden; zal blijven vertonen, mede als gevolg var ■egelen op economisch gebied, analyse van het aanbod naar vorm werkloosheid levert het volgends beeld op: wrijvingswerkloosheid 135 eizoenwerkloosheid nihil er pverige vormen van werkloosheid 55. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten onderging geen wijziging en beliep derhalve 700 geregistreerde aanvragen, 265 betrekking hadden op jeugdigen (15 tot en met 18 jaar). De werkgelegenheid in de metaal textielindustrie is nog onverdeeld gunstig. In laatstgenoemde sector bestaat -al behoefte aan jeugdig personeel. In de overige bedrijfstakken,, behoudens de bouwnijverheid, waar met een vermin dering van de vraag in de komende m worden gerekend, als gevolg ;che maatregelen, bestaat goede plaatsingsmogelijkheid. De arbeidsreserve van vrouwelijke ar beidskrachten vertoonde een toeneming, 95. De geregistreerde vraag handhaafde zich en bedroeg ruim 300 iijna 40°'« betrekking had op jeugdigep (15 tot en met 18 j In de textielindustrie, de confectie-indu- strie. de wasserijen, de verpleging e huishouding bestaat nog steeds eer personeel Diploma-uitreiking technische school In de technische school aan de Boer- haavelaan had gisteravond de diploma uitreiking plaats van de stichting vak opleiding bouwbedrijf. Deze stichting heeft als doel het bevorderen van de goede opleiding van leerlingen door hun werkgevers. Dc diploma's werden uitgereikt door de voorzitter van de examencommissie, de heer K. Meyvogel. De heer A. P. de Roov, voorzitter van de plaatselijke commissie, reikte voorts enkele prestatie-prijzen uit aan de leerlingen, die het beste examen hadden afgelegd. De namen der geslaagden: A. Anker, Leiderdorp; B. v. Beelen, Katiwijk; J. J. N. Bellekom, Warmond; F. A. N. v. d. Berg, Noordwijk-Binner.; H. Beugelsdijk, Warmond; C. W. Bos, Katwijk aan Zee; A. v. d. Bosch, Rijnsburg; W. den Daas, Alphen aan den Rijn; B. J. Disseldorp, Koogmade; Th. P. C. Dongelmans, Rijp- wetering; N. v. Duin, Noordwijk aan Zee; H. v. Duyn, Katwijk aan Zee; C. v. Duij- venvoorde, Katwijk aan Zee; H. van Eg- mond, Woubrugge; P. v. Harskamp. Alphen aan den Rijn; A. H. Hillebrand. Roelofarendsveen; P. Hoek, Katwijk aan Zee; C. de Jonge, Nieuwedorp; A. C. v. Resteren, Voorhout; P. Kranenburg, Noordwijk aan Zee; J. N. v. d. Krogt, Zoeterwoude; J. v. Leeuwen, Zoeter- woude; F. C. v. d. Linden, Lisse; M. Oudshoorn, Katwijk aan Zee; J. Q. v. d. Poel, Rijpwetering; J. N. v. Rossum, Lei den; P. J. M. v. Ruiten. Roelofarendsveen; C. J. van Rijt, Zoeterwoude; J. Scheur water. Noordwijk aan Zee; M. Schreuders, Alphen aan den Rijn; B. C. M. v. Velzen. Zoeterwoude; W. J. Verhagen, Leidschen- dam; P. Versteegt, Katwijk aan Zee; C. Vonk, Alphen aan den Rijn; J. C. Vos, Katwijk aan den Rijn; A. Vreugdenhil. HazerswoudeN. Zwanenburg. Katwijk aan Zee; W. A. J. Meester. Leidschenöam. Metselen: P. E. Altorf. Noordwijk aan Zee; J. v. Beelen, Noordwijk; J. H. de Haas. Leiden; J. Plug, Noordwijk; I. Schaddee v. .Doom. Katwijk aan Zee. Een prijs in de vorm van een boek ont vingen: J van Leeuwen, F. G. van der Linden. P. J. M. van Ruiten. W. J. Ver hagen voor timmeren en I. Schaddee van Doorn voor metselen. Totaal aantal geslaagden voor timme ren: 37 en voor metselen: 5. Vier timmer lui werden afgewezen. Geslaagd De heer P. Zuyderduijn te Leiden is geslaagd voor het diploma Aalsmeer bloe- menschikken en -binden. AC ENDA VOOR LEIDEN Van der Werfpark, tot 7.30 uur: kin dercorso. Bij sportterrein Zoeterwoudsesingel, 8 uur: concert door accordeonvereniging D.V.V. Dinsdag Schuttersveld, 2.30 uur: commissie voor de jeugdvakantiebezigheden, brandweer- demonstratie. Woensdag Pieterskerk. 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Van der Werfpark, tot 14 augustus: ten toonstelling Romantiek en bloemen. Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tot 3 uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur 1 donderdagavond van 7 30 tot 9 30 uur „Tijdgenoten van Verster." tot 22 6ep Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieter Roelof zn van A. P. Zuur en L. A. Geerlings; Jacomina Ca- tharina dr van A. Landwaart en E. K. Weizen; Catharina dr van C. van der Maden en M. J. Janssen; Pieter zn an D. J. G. Krijger en M. de Ruljter. OVERLEDEN: J. H. Bernard, 62 jr. ifin; C. de Boer, 77 jr, mönj A. Ouwer- kerk. 63 jr, man. ONDERTROUWD: J...Spijker en S. M. de Geus; H. Benning en J. Luiten; J. H. Valintgoes en E. P. van Alst; A. G. i Veen en A. de Gunst; D. Kanbier en E. A. Kallentoorn: J. J van Weeren en M. Pasman; A. Florisson en L. G. Schrij- J. A. Schreuder en M. van Houten; J. M. Ouwerkerk en A. W. Heijmans; J. an Heijningen en A. Groenewcgen; A. J. van der Bom en J. J. van Hooi donk: B. Blok en W. Paauw; W. Neute boom en J. Verduin. Het perk van de De Sitter laan, tussen de Van der Waal straat en de Kamerlingh On- neslaan, zal er over enige tijd weer uitzien als vroeger, toen de vernielingen nog niét zo ern stig waren, dat het gemeente bestuur meende, tot het treffen van een rigoureuze maatregel te moeten overgaan. B. en W. ho pen nu, dat de bewoners, jong en oud, alles op alles zullen zet ten om herhaling te voorkomen. Dat kan, als er bij ieder goede wil is. Foto N. van der Horst Tussen de bladzijden Die man is gevaarlijk Casino. De Franse rolprent Die man is gevaarlijk bezorgt hun, die op een dodelijk schot meer of minder niet kijken, spanning te over. Het tamehjk rauwe speurdersverhaal is goed in beeld gebracht, al wordt het geheel door de drukke, rad-gesproken dialogen op den duur vrij vermoeiend. In dit geval zou het niet fair zijn het geheim te verklappen, dat de film plot seling een verrassende wending geeft. Het draaiboek is vervaardigd naar ge gevens van oe hand van de bekende detective-schrijver Peter Cheyncy en Eddie Constantine vertolkt dc rol van de gevaarlijke gangster, die echter Nee. we zouden het niet vertellen. De liefhebbers van dit genre weten zo vol doende. (Spanning, maar niet meer dan dat). Tienduizend slaapkamers Trianon. De tienduizend slaapkamers hebben slechts zijdelings iets te maken met deze film, waarin Dean Martin (die slecht speelt) als een Amerikaanse miljonair in Rome een groot hotel koopt en op slag verliefd wordt op de jongste van vier knappe zusjes, steno-typiste in in dit hotel. Het erg jonge meisje weet nog niet goed wat ze wil. Haar vader verzet zich tegen de verloving, omdat hij een ver ouderde traditie aanhangt, die wil. Cat de oudere zusters eerst trouwen. Zij moet op haar beurt wachten. De miljonair meent, dat met geld alle moeilijkheden uit de weg zijn te ruimen, maar de oudste dochter verzet zich tegen zijn intriges. Na veel complicaties is zij het ten slotte, die zijn bruid wordt. En ook de andere zusters verlaten aan dc arm van een man het ouderlijke huis. Het verhaal is nogal stompzinnig uit gewerkt. waardoor men zich op bepaalde momenten ergert. Het spel van de actrice Eva Bartok. als de oudste zuster, is het (Pretentieloze rolprent). Maatregel ingetrokken B. en W. van Leiden hebben giste ren hun besluit, om het openbare groen in De Sitterlaan, tussen de Ka merlingh Onneslaan en de Van der Waal straat, aan de gemeentelijke verzorging te onttrekken, ingetrokken. Zoals men zich zal herinneren, besloot het college enige maanden geleden deze maatregel te treffen, gezien de onophou delijke vernielingen aan de perken in het midden van de laan. De onkosten, speciaal voor dit gedeelte van de laan, waren zo hoog opgeloken, dat B. en W. het niet verantwoord achtten, nog meer gelden voor het onderhoud te voteren. De bewoners hebben het er toen niet bij laten zitten. Met harken, echoffels en ander gereedschap trok jong en oud naar de ontluisterde perken, om ze nog ewig aanzien te geven, maar het is begrijpe lijk. dat men daarin niet volledig slaagde. De bewoners hebben zich later tot het gemeentebestuur gewend met het zoek. de maatregel in te trekken. Ook is er een bespreking geweest tussen deputatie van de bewoners en de meentelijke plantsoenendienst. Nu de bewoners blijk hebben gegeven van hun goede wil, om er mede voor te dragen, dat de perken worden ontzien, achten B. en W. het ogenblik gekomen, de maatregel in te trekken- Reeds gistermiddag toog een ploeg van de plantsoenendienst aan het werk om de perken op te knappen. Het is onmogelijk, de perken onmid dellijk hun oude aanzien te hergeven, maar de heer Galjaard. chef van de plant soenendienst verzekerde ons, dat hij alles aan zal doen, dit zo spoedig moge lijk te bereiken. Zo zal nu al worden nagegaan, welke planten en heesters ir het komende najaar in de perken kun nen worden gezet. De opluchting in dit deel van De Sit terlaan is merkbaar. Want het ds wel gebleken, dat men alleen met goede een stuk openbaar groen niet in stand kan houden. Artists and models ixor. Wie de aanblik van een vreemde-gezichten-trekkende heer bene vens die van een aantal] aantrekkelijke jongedames meer telt dan de logische op bouw van een filmverhaal, kan bij Artiste and models aan zijn trekken komen. Een aan stripverhalen verslaafde knaap loopt samen met een vriend de liefde in de armen en tegen het einde en passant ook nog even een spionnentroepje. De man van de stripverhalen (Jerry Lewis) krijgt dan gelegenheid tot het geven van een werkelijk grootse mimische boks- persiflage. Er wordt zo nu en dan wat gezongen, maar dat wordt nooit hinderlijk. Plezierig amusement in redelijke kleuren. (Out «panning). Du bist Musik Lldo. Dat de Duitsers een belangrijke plaats bezetten in de wereld van het amusement, bewijst de film die deze week in Lido draait. Met een keur van liederen, die door Katarina Valente ge zongen worden tegen een achtergrond van kleur en romantiek, vaak neergelegd in de meest fantastische shows, wordt een leuk verhaaltje aaneengeregen, dat de naam van „sprookje" verdient. Een jonge man, die geen succes heeft met de muziek die hij gemaakt heeft voor een show, wordt plotseling koning. Net op het juiste moment is hij weer koning af, want behalve dat z'n muzieic beroemd wordt, wint de jonge man het hart van een meisje en wat heb je er dan nog aan koning te zijn? Een echte vakantiefilm, waarin tie Duitse sentimen taliteit niet naar voren komt. (Luchtig vakantie-verhaal). Trouwe Kameraden Casino. Elke middag om half drie kan dc Jeugd hier genieten van de rol prent Trouwe Kameraden, de avonturen van een weesjongen en zijn hond. Het spannende verhaal is matig verfilmd, maar het enthousiasme van dc kinderen laat zich daardoor niet in het minst be- (Eenvotidige kinderfilm. Wit t« tolt. zwart is zwart, het recht heeft zjjn loop en het goede wordt beloond). De drie musketiers zich i volle alle van de geschiedenis ln boekvorm af op het witte doek in een versie, die al lang bekend is en ook in Leiden reeds eerder te zien was. Dumas' werk wordt fil misch recht gedaan en dat is ie men van weinig verfilmingen vs ken kan zeggen. (Charmante, ondeugende film charmante ondeugende roman). Een dokter nodig? De zondagsdienst wordt waargenomen door de artsen 's-Gravesande, Schaefer, I Roodenburg. Vermaat, Pleiter en Lahr. Welke apotheek? Zaterdag zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreeepten: apotheek Van Drie- sum. Mare 110, tel. 20523; Zuiderapotheek, I Lammenschansweg 4, tel. 23553; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274- Zondag zijn van 's morgens acht i uur tot 's avonds twaalf uur geopend de Zuiderapotheek en apotheek Oegstgeest. Oltmaas te Amsterdam. Eventjes F1 EN ONZER VRIENDEN pleegt op gezette tijden zijn moeder te verrassen met de verklaring: „Ik trouw met het slordigste meisje van heel Nederland". Dit is erg ontmoedigend voor die moe der, want toen onze vriend nog in een kort broekje liep, placht zij al te zeggen: „Jongen, als je trouwt, kijk dan niet te veel naar een aardig gezichtje, maar zorg, dat je een vrouw krijgt, die goed is voor het huishouden!" Hoewel het erg droef voor de moeder is, wanneer haar wijze raadgevingen zo slecht worden opgevolgd, kunnen wij persoon lijk wel enig begrip voor de weer spannigheid van onze vriend op brengen. Er zijn van die huis moeders, die zich diep-rampzalig voelen, wanneer zij eens om vijf uur gezellig in de huiskamer ach ter het theeblad kunnen zitten. Meestal voelen zij zich echter heel gelukkig, want zij vinden altijd wel een kamer of een kast, die helemaal binnenste-buiten kan worden gekeerd. Deze blijdschap verbergen zij echter heel diep in hun hart en de huisgenoten, die om zes uur van fabriek en kantoor komen, moeten vol mede lijden zijn over het slavenleven, dat de arme huisvrouw gedwon gen is te leiden. Dergelijke huis moeders doen alles „eventjes"; zij komen „eventjes" theedrinken en houden hun schort maar voor, „omdat ze toch zo weer vlug aan de slag moeten"; ze kunnen maar „eventjes" na tafel blijven zitten, „omdat ze anders niet weten, hoe ze klaar moeten komen". Behalve kamers-leeghalen en vloeren- boenen, daar besteden ze hele dagen aan. We waren van de week bij een huismoeder, die zei: „Deze veer tien dagen hebben mijn dochters vakantie en dan werk ik niet." 's Morgens wordt gedurende deze veertien dagen een uurtje met man-en-macht gewerkt en dan is het gehele huis aan kant. Deze procedure werd al tien dagen ge volgd, toen wij er theedronken, maar we kregen echt niet de in druk, dat het huis onder verwaar lozing gebukt ging. En toen we een grote askegel op het tapijt lieten vallen, zei de huismoeder: „Geef niets, dat is goed voor de mot. Moet je nog een kopje thee?" Geheim /"ONDERTUSSEN zal het met dat huwelijk van onze vriend en het meest-slordige- meisje-van- Nederland het is helemaal niet gezegd, dat hy dit meisje ooit tegenkomt. Een klein, grys heertje in Oost- Leiden is echter vele jaren geleden wel een van de meest-preciese-meis- jes-van-Nedcrland tegengekomen en hy Is toen met haar getrouwd ook. Misschien heeft hy in het begin de nüverheid van zyn vrouwtje charmant en grappig gevonden; misschien heeft hy haar in dat prille begin met stof doek en zemelap speels op zyn knie getrokken, en gezegd: „Zul Je nu ein delek eens met je mannetje een kopje thee drinken". Zo pleegt dit in het begin te gaan, hebben we eens van meer ervaren collega's vernomen. Maar zo vertellen deze zelfde col lega's verder er komt ook een tyd, dat 's mans versty vende knie de toe nemende druk niet meer zo gemakke- iyk kan torsen en dat hy het heel erg prettig vindt om 's avonds zyn gemakkeiyke stoel te vinden met een dampend kopje thee er-voor, dat hem aangereikt wordt door een vrouw, die er niet nitziet, of zy juist Hercules heeft geholpen met het reinigen van de Augiusstal. Dat keurige, gryze heertje nu, heeft al deze stadia doorlopen en bereikte de pensioengerechtigde leeftyd, terwijl zyn vrouw met toenemende hartstocht stofdoeken versleet en busjes boenwas opmaakte. Toen hy 's morgens niet meer naar kantoor hoefde, werd hy ingeschakeld in het arbeidsproces van zyn gade en iedere morgen, wanneer zyn vrouw de benedenkamer een goe de beurt geeft, zwerft hy boven op de slaapkamer rond. waar de bedden dageiyks buiten het raam te luchten hangen en ieder meubel van zyn plaats Maar iedere morgen spreidt het heertje zyn armen gemakkeiyk over dat beddegoed nit en zit precies negen entwintig minuten in zalig niets-doen naar buiten te kyken. Hy ziet de kleine wereld aan zich voorbygaan en geniet telkens weer opnieuw van de gedachte, dat zyn vrouw al die jaren z(fn geheim nog niet ontdekt heeft. Na negenen twintig minuten wordt hy actief: de bedden zUn na zeven minuten opge maakt, gedurende een minuut zweeft hy met de stofdoek langs richeltjes en de zwabber wordt precies twee minu ten gehanteerd. Dan stapt hy naar be neden, waar hy de laatste hand aan de huiskamer moet leggen, omdat zijn vrouw yiings naar de keuken gaat. die ook zyn dageiykse goede beurt moet hebben. We kunnen echt niet méér vertellen dan dat het keurige, gryze heertje ergens in Oost-Leiden woont, want voor geen geld ter wereld zouden wy hem van zyn dageiyks gestolen half uurtje willen beroven. Maar omdat we zo'n idee hadden, dat onze hospita enkele bezwaren zou gaan opperen, wanneer we een pony hoe klein dan ook op onze kamer zouden 9tallen, konden we onze be geerte om het paardje te kopen be- Zo niet het kleine meisje, dat ook met steeds toenemend welgevallen het paardje had bekeken. Precies vier-en-een-halve minuut hield ze het uit, toen stapte ze resoluut op de koopman af: „Hoeveel kost dat paardje, meneer?", vroeg ze beleefd. De koopman deed eerst net of hij niets hoorde, maar het meisje was hardnekkig. Toen overwoog hij of hij met een „Voortspelen" het kind naar een volgende koopman zou stu ren. maar omdat het meisje zo erg klein en zo erg lief was, won zijn goede hart het: „Honderd gulden", „Geeft u het dan maar", antwoordde het meisje zakelijk, en ging in haar tasje naar haar portemonnaie zoeken. De koopman ging zenuwachtig op zijn andere been staan, kuchte eens en was kennelijk niet tegen de situatie opgewassen. En de wijde omtrek was even later getuige van zijn opluchting, toen bleek, dat het meisje nog geen juist begrip had van de omvang, die honderd gul dens hebben. „JU bent een grote meid!", prees de koopman, vertederd, en toen mocht eisje heel eventjes op de rug van Wethouder Van Schaik opende expositie bij V. en D. j"|E HEER J. C. VAN SCHAIK heeft gistermiddag in z'n kwaliteit van wethouder van onderwijs een tentoonstelling geopend in het waren huis Vroom en Dreesmann. Doel van deze expositie is de interesse en de liefde van de jeugd voor de natuur te bevorderen en de baldadigheid te beperken. Dit alles onder auspiciën van de Jeugdnatuurwacht. De grote etalages van Vroom en Drees mann hebben ditmaal wel bijzondere blikvangers. Opgezette dieren (waarvan sommige al meer dan 100 jaar oud zijn), aardige natuurtafereeltjes en grote sug gestieve foto's richten de aandacht van jong en oud op de bekende en verborgen schoonheid van de natuur en het dieren- het i irdje Koop TAE LEIDSE veemarkt kan vrijdags- morgens van die onverwachte ver rassingen bieden, en wij waren de enige niet, die de vorige week glim lachend bleven staan by een heel klein pony-paardje, dat voor dc liefhebbers te koop atond. Het paardje had op ons dezelfde uit werking als lichtbruin-gebakken aard appeltjes en frisse sla op een zomerse dag: hoe langer we ernaar keken, hoe meer zin we er in kregen. feitelijk zoveel onge noegen op deze wondere wereld? Die vrijdagmorgen waren er op de Leidse veemarkt op dat moment in ieder geval twee gelukkige mensen; het klei ne meisje, omdat ze op het paardje mocht ziten. en de koopman, tja waar om die gelukkig was. zou hij zelf waarschijnlijk ook erg moeilijk hebben kunnen uitleggen. Intelligentie VOOR DE VAKANTIES begon nen, beweerde men, dat de intelligentie in onze tijd met de dag achteruit gaat. Daar spreek je in een vakantie niet over, maar een Leidenaar had het bijna zijn vakantie gekost. Hij wilde naar Italië. Minder kan tegenwoordig niet. Hij wilde op de scooter. Maarhij had nog geen rijbewijs. Dat moest dus nog gehaald worden. Nu is één keer zakken toch wel het minste. Daarom gaf de man, die behalve een scooter ook de nodige schranderheid bleek te be zitten, zich met een tussenpoos van een week voor twee examens op. Twee dagen na het eerste exa men beklom hij zijn scooter voor de tweede proeve van bekwaam heid. Voor het eerste examen slaagde hij, voor het tweede werd hij afgewezen. De intelligentie gaat dus werkelijk met de dag achteruit. Gisteren is hij vertrok ken. School verzu im T EIDEN heeft geen goede naam bb de inspecteurs van het lager on- derwbs. En dat is jammer, want In specteurs zyn achtenswaardige lieden. Onze goede stad en haar omgeving zyn vermaard ten aanzien van het school verzuim. Het aantal gevallen per in spectie bedraagt gemiddeld 50. in Lei den is dit getal 359! Maar toch, hele maal wanhopen hoeven we niet. want de hoofdinspecteur schryft In het on langs uitgekomen rapport: „Zelfs in de inspectie Leiden is enige verbete- Of dit altyd door de boeten komt. valt te betwyfelen. want de scholieren die verzuimen, verdienen in veel ge vallen de boeten dubbel en dwars terug. Uit de bollenstreek (o zo be rucht) is zelfs een geval bekend van iemand, die verschillende boeten had gekregen en een week In de gevange nis had gezeten en die toch enige tyd later «Un leerplichtige kind weer thuis hield. Uit Dokkum Is ook zo'n geval be kend. Een vader had eerst een boete van f 20.daarna van f 300.gekre gen. maar desondanks moest nog een derde proces-verbaal volgen. Veel ouders denken, dat de kinderen er *bn voor de school en de onder- wgzer. Er gaan nu stemmen op om de ■choolverzuimcommissies maar te doen verdwUnen, omdat daardoor de berechting te langzaam geschiedt. Men zegt, dat kort en snel recht na is geboden, omdat slappe wetshandha ving karakterbedervend werkt. Om half drie gistermiddag verwelkom de in één der terraszalen mr. W. J. M. Kerckhoff. directeur van Vroom en Dreesmann, enkele genodigden, onder wie de wethouders Van Schaik en Jongeleen. de heer C. H. Voorhoeve, directeur van Natuur en Jeugd, prof. dr. H. Boschma, die dank gebracht werd voor het beschik baar stellen van vogels, de heer Slein- bach van de L.J.A.. mevr. I. Mak-van Bever Donker, presidente van de afdeling Leiden van de vereniging tot bescherming van dieren, het hoofd van de plantsoe nendienst. de heer A. Galjaard en de juryleden. Eerst maakte het gezelschap een rond gang door het bedrijf. Wethouder Van Schaik werd verzocht een handel over te halen, waardoor de fontein ging spuiten en de molen draaien, van het in het mid den van de verkoopruimte aangelegde mi niatuurpark. De heer Onderwater toon de iets van z'n kunnen met het marionet tentheater, dat gedurende de gehele ten toonstelling, tot 22 augustus dus. voor de allerkleinsten vertellen zal van de jon gen. die liever op straat speelde dan zich in het natuurleven te verdiepen. Weer terug in de foyer zei de heer Van Schaik, dat er zeker wel lokaliteiten ln Leiden zouden zijn voor een dergelijke expositie, maar dat Vroom en Dreesmann er wel het meest geschikt voor is. Dat het niet om het bezoek begonnen is. bewijst wel dat van andere warenhuizen geen initiatief voor deze actie is uitgegaan. De heer Van Schaik ging dieper in op het leven van 1957, nu er in de stad wei nig meer van de natuur te merken is en er voor de jeugd een vervreemding dreigt. Jan Ligthart De oude pedagoog Jan Ligthart werd deze middag weer eens naar voren ge bracht, nu met z'n gepropageerde scbool- wandelingen. Spr. meende dat het In de klas blijven van de onderwUzer op mooie dagen onjuist Is; er zal weer gewandeld moeten worden naar park en Hortos. Spr. hoopte ten slotte dat de actie vol ledig zal slagen en in Jeugdorganisatie# zal worden voortgezet. Rest nog te vermelden dat er voor de Jongens en meisjes aantrekkelijke prijs vragen aan deze tentoonstelling verbon den zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3