onze jeuqó-p&qin&f De kleine inbreker Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde SCHAAKRUBRIEK mm m m i.D s m 6 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 In deze lijst staan enkele vlakken en stre pen die het be gin zijn van een tekening, deze tekening moet dus afgemaakt worden, jullie kunt er dus al len een verschil lende tekening van maken, de mooiste worden beloond. Oplos singen insturen voor dinsdag 13 augustus. X DOOR CO VAN DER STEEiN-PIJPERS Klap! Met een ruk is de keuken deur opengetrokken en met een bons weer dichtgegooid. Moeder, die even in een makkelijke stoel rat te dutten, schrikt er wakker van. Daar zijn Rob en Rudi. Is het al zó laat? drie! Hoe kan dat nu? De school gaat toch om kwart voor vier uit? Achter elkaar komen ze binnen: Rob, groot en sterk voor zijn leef tijd. nergens bang voor en dikwijls brutaal. En Rudi, klein, tenger en verlegen. ,,We hebben vrij!" juicht Rob. ,,We hebben fijn vrij, omdat het zo warm i;. 't Was op school meer dan honderd graden. Ik ga met Joop en Harry naar het bos. Daag!" Weg is hij al weer „Wij heoben ook vrij," vertelt Rudi glunder. ..Mag ik gaan zwem men?" ..Nou. natuurlijk: daar is het juist weer voor!" Moeder vindt het neel goed. dat haar kleine kereltje zo graag in het water spartelt: daar wordt hij flink van. 't Zwembad krioelt van de kinde ren. Horen en zien vergaat je, zo wordt er gesch-eeuwd en gejoeld. Zo vlug hij maar kan trekt Rudi z'n kleren uit en z'n zwembroekje aan. Fijn is het in het water. Hij kan nog niet goed zwemmen hij spar telt wat in het ondiepe, of drijft op een autoband. Hij stoeit met andere jongens of gooit een bal naar hen toe. t Is alles even heerlijk. En dan opeenszonder dat iemand het zag aankomen, is de zon weggekropen achter dikke, zwarte wolken. Het wordt donker. Zó don ker dat het lijkt of de avond geko men is. Een plotseling opstekende wind doet de bomen langs het zwem bad ruisen en diep doorbuigen. Fel schiet de bliksem langs de dreigen de lucht. En dan snerpt schel het fluitje van de badmeester. „Alle maal aankleden." klinkt het door de luidspreker. ..Zo vlug mogelijk naar huis!" Haastig duwen en dringen ze naar de trapjes en dan naar de kleedhokjes. Ze kunnen de nummers niet lezen, zo donker is het. ,,M'n broek! Ik wil m'n broek!" roept een jongen. Een klein meisje staat ang stig te huilen, de handen tegen de ogen gedrukt om niet te hoeven zien het telkens terugkerende lichten. 't Zwembad is gauw genoeg leeg. Maar 't duurt nog een hele poos eer ieder kind z'n kleren heeft. Als ze nog maar nèt buiten zijn, barst de bui in al z'n felheid los. Met strie mende vlagen stroomt de regen uit de donkere wolken. Hagelstenen dan sen over de straten en zwaar dreu nend rolt de donder. Rudi was een van de laatsten die uit het zwem bad kwam. De haak waaraan z'n kle ren hingen is op de grond geval len. Een hele poos heeft hij staan grabbelen tussen trappelende blote benen. Bijna, alles heeft hij te pak ken gekregen. Bijna! Alleen z'n hemd met. Hoe moet dat nu? Hij heeft z'n bloesje over z'n blote lijf getrokken. Dat kan best. Maar wat zal moeder zeggen? Een poos ge- BESTE NEVEN EN NICHTEN Wat kan ik goed merken dat ve len van jullie met vakantie zijn, veel minder brieven als anders ont ving ik deze week. Omdat er maar zo weinig oplossingen waren, zijn er deze week maar drie personen die Hvoor een prijs in aanmerking ko men, nl. Paula en Nelly Don- en F rans- d. Does. De oplossing van de puzzel van de vorige week volgt hieronder: de py- ramide uit Egyp te, de Eifeltoren uit Frankrijk, de kangoeroe uit Aus tralië, het snaar instrument uit Enige tijd geleden vroeg ik aan Jullie eens een kaart of een brief te sturen naar Rinda Burger in Zuid- Afrika, die al lange tijd ziek is. Rinda ontving veel post van jullie en stuurde mij nu dit briefje. Millsstraat 31, Strand. Liewe Kinderkrans vriende, Ek wil mij hartlike dank uitspreek teen-oor elkeen wat aan mij kaarte van bemoedeging gestuur het. Ook die enkele briewe wat mij veilig be reik het, terwijl ek in die hospitaal was. Ek kan u verzeker dat dit mij op gebeur het. En aangenaam was om zo veel vrienskap uit 'n ver land te ontvang. Ek is nou tuis. en deur die Heer ze genade gaan dit al heel De puzzel viel niet mee heb ik wel gemerkt aan jullie brieven, sommigen van jullie hadden alles goed behalve de laatste, het huisje komt uit Indië schreven ze dan, en dat was natuurlijk foutEnfin jullie doet je best maar op de puz zel van deze week. Je oplossing was prachtig inge stuurd Riekje Boele, waarom schrijf je niet eens een klein brief je? Jouw rapport was prachtig Jacob Boer, weer een puntje vooruit met Bijbelse Geschiedenis. Heb je ook gezwommen op de schoolreis? Hansje van Es is aan het uitgaan met papa en de anderen. Als jullie maandag naar zee zijn geweest heb ben jullie het nog wel getroffen met het weer Hansje. Hoe vond je het in de dierentuin? Ans en Elly van Elderen gaan met moeder uit. Blijven jullie zo lang weg dat je volgende keer als jullie weer aan de niet kunt sdhrijven? Belle stuurde mij een n een jongetje op het net een vlieger loopt. Ik n mooie tekening Hannie, Van Thea Geleijnse ont- Rinda Burger. leden is Rob z'n vulpen verloren. En toen waren vader en moeder zo vreselijk boos! Rob moest 'm zelf uit z'n spaarpot betalen. Nou, hij wil best zelf een hemd betalen, als moe der maar niet boos is. Dèt vindt hij toch zo akelig! Onder een afdak wacht hij tot het niet meer zo erg hard regent. Dan sjokt hij door plassen en modder naar huis. De handdoek heeft hij om z'n schouders geslagen. Hij is niet eens erg nat. Alleen z'n voeten. Moeder staat voor 't raam uit te kijken. Ze is blij als ze hem ziet aankomen. Rob is al thuis. „Moch ten jullie niet in het zwembad blij ven schuilen?" Rudi sdhudt z'n hoofd. ,,Dat kon niet. Er was geen plaats voor zoveel kinderen. Wie zich aangekleed had moest direct (Volgende week verder). beurt bent i tekening vj strand die i vind het eei bedankt. - ving ik weer een gezellige lange brief, jij hebt het reuze naar je zin gehad in Maam. dat merk ik wel aan je schrijven. Wat jammer dat de logé's niet kwamen, komen z« nu een andere keef? Gert Jan van Dam gaat kamperen, ga je met de padvinders Gert Jan of zo maar met wat jongens? En waar ga je naar toe? Fijn dat je me zelf weer kan schrijven Annie van Es, met lopen gaat het nu zeker ook wel beter? Ik hoop dat alles goed was met jullie beiden bij de contro le en dat jullie veel plezier hebt in de vacantie. Ook hartelijke groeten aan Johan. Prettige vacantie Winifred van Geest. Hoe was het bij oma Van Buuren? Van Dickie van de Berg ontving ik deze week geen brief. Hoe was het feest op school Dickie? Ben jij helemaal in Schruns geweest, Apple Moes? Waar ligt dat eigenlijk? Doe de groeten aan Reina van Vliet en Henk Lindhout. Ben je al bij je vriendje Adrie op bezoek geweest? -- Schrijft Gera Brandwijk ook v/eer eens? Nog gefeliciteerd met je verjaardag Hannie de Bruijn. Is tante Cor vertrokken maandag? Ine ke jij had een mooi rapport zeg! Corrie Bagchus schreef mij ook de ze week niet, maar ik heb hier nog twee oude brieven. Ben je met va cantie Corrie? Was je verjaardag gezellig Gerda Doelman? Wil Ineke van Driel eens schrijven naar Willy Visser, Kleine Vlietstraat 21 in Krimpen aan de IJssel? Zij wil ook graag corresponde ren, misschien is het juist wat voor jou. nichten en neven bijge komen deze week. Hier komen de namen: Mie- ke Dubbeld, Kees van Andel, Ria Groenewoud, Henny Baas en Kobi van Egmond. Welkom in de brievenbuskring. Jon gens en meisjes volgen de week zijn de letters H-N aan de beurt. Schrijven jullie in je brieven naam, adres en leeftijd? Veel plezier en tot volgende week, dag. Tante Jos. 190. De ooievaar is een ongemak kelijk heer. 't Duurt een hele tijd eer z'n boze bui wat gezakt is. En als 't eindelijk zo ver is, kijkt hij Jimmy een hele tijd aan en vraagt dan: „Hebben jullie hier in de buurt geen kikkers gezien?" Jimmy en Rao kij ken elkaar eens aan en dan zeggen ze gelijk: „Nee, die hebben we niet gezien." Na een poosje vraagt Jimmy aan de ooievaar: „Én weet jij mis schien of hier struisvogels in de buurt zijn?" Vadertje Langbeen schudt zijn kop. „Met struisvogels bemoei ik me nooit.... en.... kikkers hebben jullie dus niet gezien?" Weer moe ten onze vrienden een ontkennend ant woord geven. „Laat me alsjeblieft verder met rust," zegt de ooievaar en op hoge benen stapt hij verder. Jimmy zucht, ,,'t Komt me voor dat we totaal verkeerd gaan. Struisvogels zijn in geen velden of wegen te zien. Ik heb weinig vertrouwen in de rich ting, die je stok aangaf, Rao. Zullen we maar terugkeren?" 191. Maar daar wil Rao niet van weten. Ze hebben tot nu toe een beet je tegenslag gehad, dat is zo, maar aan terugkeren denkt hij niet. Ze zul len er een flinke pas inzetten wie weet hoe spoedig ze hun doel zullen bereiken. Er blijft voor Jimmy niets anders over dan te volgen. En einde lijk komen ze in.... de woestijn te recht... De moeilijkheden worden steeds groter. De zon brandt boven hun hoofd en 't zand wordt gloeiend. Brrrrr, wat loopt dat moeilijk. Rao heeft een groot stuk papier gevonden en dit aan zijn stok gebonden. Hij hoopt daarmee wat schaduw te ma ken tegen de felle zon. Zo sjokken ze een hele tijd door en worden dood moe. Rao probeert zo lang mogelijk in te houden, maar Jimmy kan niet meer. ,,'k Heb zo'n dorst," klaagt hij, ,,'k zou wel een heel meer kunnen leegdrinkenOh, we hadden die beek niet over moeten gaanToen is alle narigheid begonnenZo loopt Jimmy te klagen, maar ge dane zaken nemen geen keer 192. Rao is de taaiste van 't drietal. Hij is ook wel moe, maar kan 't toch nog wel een poosje volhouden. Maar hij maakt zich erg ongerust over Jimmy. Die loopt te zuchten en te sjokken, 't is net of hij straks in el kaar zal zakken. En wat moet je dan midden in de woestijn beginnen? Nee, d« toekomst ziet er voor onze vrien den niet best uit. Als er niet gauw redding komt.Maar wat is dat? Rao tuurt en tuurt en eindelijk roept hij: „Zeg, zien jullie dat?" Even schrikt ook Jimmy uit zijn moede loosheid op. Zou er dan tóch „Daar staat een struisvogel!" roept Rao. Ja, nu ziet Jimmy 't grote beest ook. Hoe is 't mogelijk: ze hadden de moed al opgegeven en nuZo vlug ze kunnen stappen ze op de struis toe. Maar deze neemt helemaal geen noti tie van hen. Dat kan ook niet, want., hij heeft z'n kop in het zand gesto ken. „Goededag, mijnheer Struis!" roept Rao, maar er volgt geen ant woord. „Hallo, Struis!" zegt Jimmy met diepe stem. Geen antwoord Goed schaken is moeilijk Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag Laten we er maar geen doekjes om winden: Goed schaken is moeilijk. Hoe menige schaker moet na afloop van een partij zelfs indien hij deze gewonnen heeft bekennen dat hij tal van fines ses niet heeft gezien. Hoe vaak komt het niet voor, dat geen van beide spelers heeft opgemerkt dat de een tijden lang „over afgronden" heeft gewandeld of dat de ander „de winst voor het grijpen" had. Zelfs de meest onschuldige stellin gen blijken bij nauwkeurige beschouwing tal van problemen te bevatten, proble- overigens welke schakers van be perkte bekwaamheid maar al te vaak overzien, omdat zij zich in het hoofd hebben gesteld dat het van buiten leren van een aantal openingsvarianten hen vrijwaart voor deze moeilijkheden. Maar o wee, indien de tegenstander zich één stapje buiten het boekje waagt, dan is Leiden in last. Dan móét men ant woorden en kfcn dan niet meer op het boekje vertrouwen. Men moet dan zélf schaken en zélf de problemen der stel ling opsporen en oplossen. Deze en soortgelijke gedachten kwa men bij ons op bij het doorlezen van boek van Horowitz en Reinfeld, getiteld „Chess traps, Pitfalls and swindles" (Uitgave van de Arco Publishing Com pany, Londen). Dit boek is bijzonder ge schikt om niet al te ervaren schakers te helpen bij het doorzien van de geva ren welke schijnbaar onschuldige stel lingen in zo ruime mate blijken te be vatten. KRUISWOORD- RAADSEL Horizontaal: 2 dier, 10 titel, 12 lokmiddel, 13 dier, 14 geheel de uwe, 15 ijzerhoudende grond, 17 bedelmonnik, 19 Jav. vogel, 20 grote plas, 22 staaf, 23 fiets, 24 muziek instrument, 25 muziek instrument, 26 eerst komende, 27 vogel, 29 pers. voornaamwoord, 30 elektrisch geladen deeltje, 32 scheepsromp, 34 delfstof, 36 bijwoord, 37 raamscherm, 38 Zuidn. opnieuw, 40 stoomschip, 41 bout, 42 taai en zonder sap, 43 voorzetsel, 44 verlaagde toon, 46 schel, 47 boom, 49 oppervlaktemaat, 51 bosgod, 53 boomloot, 54 bevel, 56 dier, 57 zang- noot, 58 voormalig Rus sisch heerser, 60 uit heems dier, 62 vreemde titel, 63 Fr. vriend, 65 vr. dier, 66 drank, 67 kunstuiting, 69 geraam te, 70 met toestemming, 71 dochter van Laban, 72 aanzien, 74 titel, 75 schikken. strandmeer, 5 rivier in Oostenrijk, 6 telwoord, 7 duw, 8 spil, 9 hinder, 11 vrucht, 14 verre, 16 natuurverschijnsel, 18 richting, 19 uitheemse plant, 21 veerkracht, 23 honderdtal, 27 bloei- wijze, 28 uitroep, 31 opdracht, 32 brandstof, 33 boord van een stroom, 35 plaats in Duitsland, 37 tuin, 39 lijst, 43 evenredig aandeel in winst, 45 plaaggeest, 46 zat, 48 boete opleggen, 50 gelijk matig, 52 zeef, 53 vogel, 55 voorzetsel, 57 worst vlees, 59 blaam, 61 vreemde munt, 63 Ind. dak bedekking, 64 hoeveelheid, 67 telwoord, 68 aan slibbing, 71 bergplaats, 73 Fr. lidwoord. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerhoek vermelden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5 en twee van J 2.50. Oplossing kruiswoordraadsel van 3 augustus Horizontaal: 1 licht, 4 stencil, 10 os, 12 Tiel, 13 gal, 14 rob, 16 Kr.. 17 Po. 18 smelt, 20 flip, 21 rel, 24 maas, 25 op, 26 beunhaas, 28 kina, 29 ink, 30 br., 31 es, 32 bit, 34 voois, 36 debiteren, 38 wezel, 39 erg, 40 L.O., 42 el, 44 nor, 45 Adam, 47 doelloos, 49 Ra, 50 truc, 51 ode, 52 barm, 54 atlas, 56 is, 57 uk, 59 ear, 60 hoe, 61 Eire, 63 do, 64 spelonk, 65 pijpen. Vertikaal: 1 lagerbier, 2 col, 3 hs.p 5 t.t., 6 eik, 7 nerf, 8 cl, 9 looppas, 11 poema, 14 R.M., 15 blaag, 17 pion, 19 tas, 22 eens, 23 luk, 27 heibel, 28 kroeg, 30 borrel, 32 bezem, 33 til, 34 vee, 35 in, 36 de, 37 porcelein, 40 lood, 41 karbies, 43 route, 44 noo. 46 daas, 47 dra., 48 éclat, 53 muil, 55 ar, 58 KRO, 60 hop, 61 Ee, 62 en, 63 dij. Hieronder geven wij enkele simpele voorbeelden, welke aan het genoemde boek zijn ontleend. X i I"# A ifiii 41 4 SÖ! BB In de diagramstelling speelde wit 1. Pe4d6. een uitstekende zet. Menig eenvoudig schaker zou, met zwart spe lende, dit indringen van het witte paard in de zwarte stelling als „ongepast" be schouwen en het er zonder aarzelen af slaan. Wat zou echter volgen na. 1 Pf5xd0? 8 XI Ai V üii e Ag 4 l 1 8 AA m e mmm 8 B o s wmm In deze stelling speelde zwart 1 Pb3!hetgeen op het eerste gezicht een absurde zet lijkt. Immers wit antwoordt 2. Lxh7t en heeft na 2Kxh7; 3. Dd3? een pion gewonnen omdat Pb3 valt. Maar wit's redenering is veel te opper vlakkig. Hoe weerlegt de zwartspeler het spel Zwart dreigt de kwaliteit te winnen (Pxhl) en wit kan dit slechts voorkomen door de toren naar h2 te spelen, waar hij geruime tijd „buiten spel'" zou staan. Wit gooit het daarom over een andere boeg en doet in plaats daarvan een „gezonde" zet (1. Dgl—d4). waar mede hij het spel openhoudt en tegen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 12