Orgelspel en zang in de W illibrordkerk Secretaris Ike opende de N oord wij kse Shetland-show Bouw van kleedgelegenheden op het gemeentelijke sportpark Katwijkse Panbos open voor het publiek ME UWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 De Lakenhal in 1955 Bezoekersaantal 5 niet gestegen '5 Het aantal bezoekers aan het stedcljjk museum De Lakenhal in 1955 is nagenoeg ie gelijk gebleven aan dat in voorafgaande jaren. Het is niet gestegen, doordat het pedagogisch apparaat ontbrak, dat het museum in Leiden tot een levend centrun moet maken. n Vooral de schooljeugd kan in vele ge- vallen nauwer bij het museum worden ij betrokken, hetgeen in de eerste plaats j, geldt voor het middelbaar en voorberei dend onderwijs. De samenwerking met de Leidse scholen komt slechts langzaam op 's gang en ook bij de studenten treft maar weinig belangstelling aan. Maar U toch zijn er nu tekenen, die op een andering ten goede wijzen. 4 In het jaarverslag dat heden is versche- nen, is verder te lezen, dat van het totale aantal bezoekers, er 9381 betalend ij 16.608 niet-betalend waren. Ruim 3000 per- :e sonen bezochten het museum in groeps- g verband. De financiële toestand van De Laken- hal toont vergeleken bij voorafgaande jaren een vooruitgang, hoewel nog vele wensen niet kunnen worden vervuld. Vakantie-uitwisseling t van Pro Juventute 9 In Leiden arriveerden 17 kinderen van 1 Pro Juventute-afdelingen in Nederland. i Ze werden ondergebracht buiten Leiden, if onder meer in Leimuiden, Oude Wetering j en Koudekerk aan den Rijn. Vanuit Leiden vertrokken 17 kinderen 'naar particuliere adressen voor een aar- j dige vakantie. Zij vonden een onderkomen I in Markelo en Woudenberg. Pro Juventute gaat in t Heerde kamperen Vijfenveertig kinderen van Pro Ju- ventute Rijnland gaan volgende week za- II terdag naar Heerde op de Veiuwe een li weekje kamperen. Door de goede zorgen van drs. M. Hins, secretaris van de afde- t ling Pro Juventute, is er een staf gevormd. die de jeugd bij het kamperen helpen zal U en zo een mooie vakantie geven kan. b Volgende iveek zaterdag in tuin van Oud-Hortus j jonge dierenexpositie s] Onder voorzitterschap van de heer C. J. van Rooden hield d; Leidse pluimvee- ji en konijnensportvereniging L.P.K. de le- j den vergadering in Oud-Hortuszicht. Na een kort welkomstwoord, in het bijzonder I tot ere-voorzitter H. Rol, werden enkele [l agendapunten vlot afgewerkt, i Speciale aandacht werd gevraagd voor de komende jonge-dierendag en, na enig I overlég, werd besloten deze tentoonstel- t ling op 17 augustus in de tuin van Oud- Hortuszicht te houden. j Gezien het goede fokseizoen, zullen de keurmeesters W. van der Bent te Katwijk en G. Gerverding te Amsterdam geen ge- makkelijke taak hebben. Kwart over tien i werd de gezellige vergadering gesloten. Victoria Regia bloeit De Victoria Regia In de Hortus Bota nicus te Leiden bloeit weer: vanavond wit, morgenavond rose. Het publiek kan van negen tot elf uur terecht. Bloemen naar Leidse zieken Het Algemeen Verbond van Volkstuin- dersverenigingen in Nederland houdt op i 14 september aanstaande weer een bloe- men- en fruitdag. Het doel daarvan is, i aan de verpleegden in ziekenhuizen een boeket bloemen en mogelijk ook fruit uit te reiken, alles gekweekt op de tuinen I van de volkstuinders. De afdeling Leiden doet ook weer mee. De bloemen worden dit jaar geschonken aan het diaconessen- huis en het Sint Elisabeth-ziekenhuis. Het motto is: „De gezonden voor de zieken". We konden de vertolking van Z\ .O, Heil'ge Geest, daal op ons neer" gel'jken met de Leiderdorpse. De s bewogen zich veel vrijer en hadden persoonlijkheid. Een kwaliteitedaling toonde het spel in Bachs c-moll-Fugf •loeiende stijlvolle gang van het begin stagneerde verderop enkele malen moeilijker complicaties. Maar het Trio de Es -du r-Son ate kreeg weer e gladde, zij het niet sterk sprekende, i vopring. De overige orgelwertcen (een Toccata »n koraalvoorspel van J. L. Krebs), Offertoire van Gualmant en een ..Grand Choeuer" van Faulkes hebben ons wil van de gezonde opvatting, het juiste begrip en de vlotte techniek, waar de organist blijk gaf. weinig geraakt. Ouilmant heeft wed betere stukken ge schreven dan dit vrij eentonige Offer toire (of lag het misschien aan een gebrek geestvervoering bij de speler?) het Grand Choeur van Faulkes heeft niet leer dan de schijn van verhevenheid. Maar Hans Boelee Is een talent- en g< etensvol organist, van wie, in de ogen blikken dat h(j door het wonder van de :iek gegrepen zal zijn (anders niet!), nog veel is te verwachten. Marian van der Kooy zong liederen J. W. Frank (o.a. het bekende „Seö still"), aria's van Handel (de pastorale uit „der Messias" en „O hatt' ich Juibals Harf' uit „Josua") en Mendelssohn („Hore Israël uit „Elias"). We moe<ten vooropstellen, dat deze jonge zangeres een mooie, zelfs edel gefimbreer- tem bezit, muzikaal is en begrip heeft wat zij zingt. Maar dn technische za ken zal zij nog véél moeten leren. De stem flakkert nogal, is slechts over een klein gebied in het medium werkelijk vrij de hoge tonen worden niet zelden gefor- eerd, van onder af getroffen. KANTOOR BENODIGDHEDEN Demmenie Haarlemmerstraat 169 Haagse politierechter Opperman gooide naar meisje Een niet verschenen opperman uit Kat wijk aan Zee werd door de Haagse poli tierechter overeenkomstig de eis veroor deeld tot f 50 boete of tien dagen, omdat hij roekeloos en onvoorzichtig een fles had weggegooid in de richting van enige meisjes. Het slachtoffer daarvan was ge worden een 17-jarige champignonschoon maakster uit Katwijk aan Zee. Deze vertelde hoe zij op 24 november 's avonds vijf voor tien met een vrien dinnetje en enige jongens stond te pra ten in de buurt van de Voorstraat bij café De Branding. De verdachte was be schonken geweest en op het groepje af gekomen. Plotseling had zij iets hards tegen haar voorhoofd gekregen en had ze een wond boven een oog. Ze was hard weggerend. Later bleek, dat verdachte met een jeneverfles had gegooid. Het meisje had vier weken niet kunnen wer ken, omdat zij waarschijnlijk een her senschudding had. Doorgereden na aanrijding De politierechter veroordeelde een metselaar uit Leiden overeenkomstig de eis tot f 40 boete of acht dagen, met toe wijzing van een civiele vordering van f 35.25. De verdachte zou te Voorschoten met een bromfiets op de Koningin Julla- naiaan, na een aanrijding met een fietser, zijn doorgereden, voordat zijn identiteit was vastgesteld. De man ontkende dit. Hij zou een eindje verder zijn gestopt en hebben gewacht. Als getuige verklaarde het slachtoffer, een monteur uit Leiden, dat verdachte door een motorrijder was aangehouden en dat hij al veel eerder had kunnen stoppen. Voor oplichting veroordeeld. Drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd er f 35 boete of zeven dagen, legde de po litierechter overeenkomstig de eis op aar een niet verschenen vertegenwoordiger uit Leiden. Deze zou zich hebben schul dig gemaakt aan oplichting. Hij was noj niet eerder veroordeeld en daarom bleef het ditmaal nog bij een voorwaardelijke straf en boete. OEGSTGEEST Hans Boelee en Marian v. d. Kooy IN DE Groene- of Willibrordkerk (die niet groen meer is) concerteerden de organist Hans Boelee en de sopraan Marian van der Kooy. Juist een week geleden schreven we reeds over Boelees orgelspel. Het deed ons werkelijk genoegen, dat hij deze keer veel meer toehoorders had dan in Leiderdorp. Zijn voordracht was meestal overtuigender. Dat werd ons al bij het begin duidelijk. AGENDA VOOR LEIDEN Vrjjdag Vroom en Dreesmann Leiden, 2.30 uur: opening tentoonstelling „Natuur er jeugd", tentoonstelling van 9 tot 22 aug. Boerhaavelaan 44, 8 uur: uitreiking di ploma's Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. Zaterdag Van der Werfpark. 3 tot 7.30 uur: kin- dereórso. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502, de apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Van der Werfpark, tot 14 augustus: ten toonstelling Romantiek en Bloemen. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur 1 donderdagavond van 7.30 tot 9 30 uur: „Tijdgenoten van Verster." tot 22 sep- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anita dr v J. van Winger- len en G. de Bock; Martien zn v P. v. d. Bent en M. v. .d Plas; Frederik J. zn v C. P. M. Bouter en E. J. Giezen; Matthijs v H. de Vries en H. M. Noort; Mar- ja M. dr v C. v. d. Spek en S. v. d. Walle: Maria E G. dr v L. Masurel en E. M Gras. Johannes H. F. zn v J. F. v. Gerven en D. G. Schruer; Simon P. zn v A. de Groot F. Bleijenberg; Marinus zn v M. van Delft en A. J. Paauw. OVERLEDEN: L. H. Hoogerheide 66 jr Spreekbeurt Morgenavond om acht uur spreekt ds. J. A. Smink in het gebouw Jan Vossen- steeg 17. Ook de uitspraak en de articulatie nog weinig bevredigend. Het is echter mogelijk dat de vrij gunstrige akoestóek van de kerk het de zangeres niet gemakkelijk heeft gemaakt zich vrij te uiten. Merkwaardig genoeg slaagde de moeilijke aria uit „Josua" beter dan „Höre Israël", terwijl toch juist het omgekeerde te verwachten was. We moeten dus wel enig voorbehoud, ma ken en zijn bovendien van mening, dat Marian van der Kooydie onge twijfeld talent bezitbij een voort gaande serieuze technische studie het doel wel zal kunnen bereiken. Haar optreden nu leek ons echter wat voorbarig. De begele.ding van Boelee was, behal ve in Frank, heel goed. vooral in de „Jo- Joh. i Wolfswinkel Bloemenkoningin deed zieken meegenieten Trouw vergezeld van de prinsessen Toos en Sietske heeft bloemenkoningin Fenna gisteren een bezoek gebracht aan de Moerwijk en Morgenstond in Den Haag. Tijdens de toespraak van de voorzitter van de winkeliersvereniging leek het of het zou gaan regenen, maar de plastic- jassen, die de adjudant bij zich droeg be hoefden geen dienst te doen. De „konin gin" deelde hier de prijzen van de etalage wedstrijd uit. Daarop reed het kinder corso voorbij, waarvan Sneeuwwitje de eerste prijs kreeg. De bloemenkoningin bezocht tenslotte de ziekenhuizen in gezelschap van wet houder C. H. P. W. van den Oever en deelde bloemen uit, die zij in de loop van de middag op het plein voor de Hoge Raad ontvangen had. De oudste inwoonster van Den Haag, de 105-jarige mevrouw D. Lammerts- Koopman kwam ook onverwacht op deze vorstelijke receptie en gaf koningin Fenna hand. Deze heeft, namens de vele Haagse zieken de gevers van de bloemen pracht dank gebracht. Hengel wedstrijd Ten bate van de autotocht voor jaarden van het Haagwegkwartier wordt zaterdagmiddag aan de Vliet een hengel- wedstrijd gehouden. Er zijn aardige prij zen beschikbaar. NOORDWIJKERHOLT Nieuwe correspondent Met ingang van maandag wordt het correspondentschap van onze krant Noordwljkerhout waargenomen door de heer P. Laros, Julianaplein 5. Berichten en uitnodigingen gelieve men aan hem door te geven. RIJNSBURG Spreekbeurt Vanavond om 8 uur spreekt ds. Abma te Monster in de zaal achter de Chr. Geref. kerk. Twaalf Ambonese gezinnen vertrekken naar Indonesië Met de Willem Ruys zullen vandaag 12 Ambonese gezinnen naar Indonesië ver trekken, waarna in totaal 142 Ambonezen van de 17000 in dit jaar naar Indonesië zullen zijn gegaan. - LEIDERDORP De heer M. A. van der Horst heeft Den Haag de Nijverheidsakte Nj behaald (metaalbewerking met bijbehorende terialen- en gereedschapskennis). L1SSE Autobotsingen Op de hoek NieuwstraatHerenweg zijn twee personenauto's gistermorgen met elkaar in botsing gekomen. Het bleef bij materiële schade. Een half uur later had op de hoek Herenweg-Oranjelaan een botsing plaats tussen een bus van de NZHVM en vrachtauto uit Lisse. De bestuurder de vrachtauto moest uitwijken voor wielrijdster. waardoor zijn wagen de bus aan de rechtervoorkant raakte. De bus werd beschadigd. Burgerlijke stand GEBOREN: Wilhebnina M. J. dr v. d. Berg en J P. Wessels. ONDERTROUWD: G. J. G. I. Leeuwen te Voorhout en A. M. Warmer dam; W. A. A. v. d. Ham te Noordwijk -i M. W de Haas. GEHUWD: L. J. Weijers en C M. M Schenk; A. P. Hogervorst en A. M. Wijs- NOORDWIJK Noordwijk versloeg eerste klussers met 3-0 OP HET GEMEENTELIJKE SPORTPARK aan de Van Panhuysstraat speelde de voetbalvereniging Noordwijk gisteravond een wedstrijd tegen een combinatie van eerste klassers, van wie de meesten niet meer in geregeld verband wedstrijden spelen. De talrijke supporters en belang stellenden hebben desondanks kunnen genieten van een spannende, spor tieve match, die zeker geen eenzijdig karakter droeg. De badplaatsbewoners stelden enthou- asme en schotvaardigheid tegenover de vaak frappante techniek der gasten. Deze beschikten over speelkwalitei'.en, waar van de Noordwijkse club, voftral wat plaatsen en opstellen betreft, nog wel wat kon leren. Hun ontbrak echter cén kunst, n dat was het maken van doelpunten. Drie maal wisten de Noordwjjkers li iet te vinden. Gecit enkel punt konden de gasten hier tegenover stellen. Dit betekent niet dat de stand de. spelver- houding juist weergeeft. Eén of meer tc- genpunten had de combinatie zeker ver diend. Verschillende malen hadden zij de pech, dat de bal door de lat werd afgeweerd. De Noordwijkse verdediging met kee per Houwaart aan het hoofd was boven dien prima in vorm, en wist kritieke sl- ïaties uitstekend te redden. Het spel golfde voor de rust heen •eer met prima kansen voor beide par tijen, welke evenwel geen van alle re sultaat opleverden. Een vinnige punter Salentijn kon doelman Scholtens NOORDWIJK Aardige attracties, koopjes, prijzen en pony's (~s ISTERM1DDAG OPENDEN de Noordwijkse middenstanders, verenigd 7 in het K.l.N.-comité de poorten van de Shetland-show op het Linden- plein. Hier hebben ivinkeliers en zakenlieden niet minder dan vijfendertig keurige stands ingericht, waarin de door hen verhandelde goederen liggen uitgestald, op een manier, die alleen maar bewondering afdwingt. De tal rijke opstallen zijn stuk voor stuk uitstekend verzorgd. Het uniforme ge heel in frisse kleuren doet het goed in het oude dorpscentrum, dat voor deze gelegenheid voorzien is van een entourage van gekleurde lampjes en versieringen van gladiolenbloemen rond een springende fontein. Deze zomershow bevat een uitgelezen 'collectie goederen, waaronder allerlei in teressante vindingen en snufjes. Wij ver melden bijvoorbeeld de verplaatsbare douche-cabine met de gecombineerde douche-geyser, een collectie patent schoenen, het nieuwste op het gebied van woninginrichting. ledikanten, textiel, werkkleding, wol, dekens, tel- en schrijfmachines, importeerde dames- en herenvesten. overhemden, gordijn- en kledingstoffen, kolen- en oliehaarden, wasmachines, radio- en televisietoestellen, een Erres- stand, een Hudson sigarenstand. horloges. Gerozilver, rijwielen, terwijl ook het i zekeringswezen i6 vertegenwoordigd. Een cafetaria en een ijssalon maken d® zaak compleet. Aan verschillende stands zijn aardige attracties verbonden, terwijl soms oc sterk yerlaagde prijzen gelden. Het is meer dan de moeite waard hit eens rond te aeuzen. Velen maakten hier van reeds gebruik. Vooral '6 avonds, als de verlichting brandt, is het er erg ..De Noordwijkse middenstand leeft", matrassen. I zo merkte de heer H. Caspers van het K.l.N.-comité in zijn welkomstwoord op en deze show is er in de eerste plaats dit te laten zien. Verder dient hij Noordwijkers en gasten een prettig e nement te bieden. Voorschoten Op 19 november besloot de gemeente- lad van Voorschoten voor de bouw van vee kleedgebouwen op het gemeente lijk sportpark een aanvullend krediet van f 25.000 beschikbaar te stellen en dit werk onderhands te gunnen aan de fa. G. en P. Niersman, aannemers, H. v. d. Ster. oodgieter en W. J. Berkhuizen, schilder. De r(jksgoedkeuring voor dit werk kon let worden verleend. Daar het sportveldencomplcx zonder kleed- en wasruimten niet bruikbaar is werd er door het college van B. en W. bij ie hoofdingenieur-directeur van de we deropbouw en volkshuisvesting ernstig op aangedrongen rijksgoedkeuring te ver- i voor een plan tot gedeeltelijke bouw één der kleedgebouwtjes. Bij wijze hoge uitzondering is thans voor dit gedeeltelijke plan goedkeuring verleend, waardoor van een der gebouwtjes de 5 kleedlokalen, de wasgelegenheid en de gebouwd kunnen worden. De kosten an bedragen 20.855, die bestreden kunnen worden uit het bij raadsbesluit 16 septehber 1954 beschikbaar gestel de krediet van 35.000. Onderhands is het werk gegund aan de firma gebr. G. en P. Niersman, het tim en metselwerk voor 16.710, fa. H d. Ster, het loodgieters-, elektrdci- teits- en dakdekkerswerk voor 3.300, fa i sohilder- O pening W J. Berkhuizen, het glas werk voor 845. Het 7,al voor de sportverenigingen ei in het bijzonder voor SVLV en Rouw koop, die beide hun terrein verloren za gaan aan de woningbouw, een grote symbool De openingsceremonie geschiedde door de gemeentesecretaris van Noordwijk, de heer B. Ike. In een korte toespraak deelde de heer Ike mede, dat de burgemeestei en de beide wethouders verhinderd warer en dat B. en W. hem hadden verzocht als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur deze Shetland-show te openen. Het gemeentebestuur, aldus spreker, prijst zich gelukkig over een middenstand te beschikken, die een dergelijke show van goederen ter vervulling van de be hoeften der bevolking, wil organiseren. Enkele jaren geleden gebeurde dit door het houden van een braderie, thans door deze Shetland-show. De heer Ike besloot met allen plezie en genoegen op de show toe te wense en vooral goede zaken. Daarna draaide de gemeentesecretaris de kraan open var hoog opspuitende fontein, als treffend bloei der Noordwijk: geruststelling zijn, dat er in het komende seizoen gespeeld wordt op een terrein, waar ook behoorlijke kleedgelegenheder Postdui venwedvlucht De postduivenvereniging „De Zwaluw' hield een wedvlucht met jonge duiven op 4 augustus van St. Chrislain-Hormi, af stand ongeveer 193 km. In concours 250 duiven, gelost 7 uur met n.o. wind. Aan- Komst eerste prijsduif 10.10.30 uur, snel- rieid 1007.15 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 11.03.45 uur. 9nelheld 788.90 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. N. van Wissen 1, 11, 36, 40, 48, 49; Fr. Hen driks 2, 3, 24. 25, 38. 41. 42, 50; P. de Haens 4 5, 6, 12; J. P. v. d. Assen 7. 8, 14. 15. 17. 18. 19. 21; P. Aertssen 9, 27; C. Zwaan 10. 26,31K. I. Waasdorp 13, 28. 34, 46; P. van Klaveren 16. 20. 29; H. Verhoork 22; L. Hemmes 30; G. L. Schrijvers 32; K. v. d. Wal 33; D. M. Kloosterman 35; A. de Graaf 37 39. 43; A. G. Kleiweg 44, 47; F. C. van Heusden 45. iddenstand. Namens de Noordwijkse middenstands centrale sprak voorzitter J. C. van dei Steen. Deze bracht hulde aan het K.l.N.- comité, die met deze show een machtig en mooi stuk werk had verricht. Alleen ingewijden weten welk een geweldige organisatie daarvoor nodig is. „Reikt elkaar een collegiale hand, werkt Noordwijks middenstand", zo eindigde de heer Van der Steen. Enkele raadsleden, hoofden van dienst en vertegenwoordigers van de plaatselijke middenstandsorganisaties woonden de opening bij. Inmiddels was een lange stoet van ponywagens gestart, voorzien van de reclames van de deelnemende zakenlie den, voor een tocht door Noordwijk-Bin- nen en Noordwijk aan Zee. Natuurlijk trok een en ander veel bekijks. Deze ponywagens zullen bovendien de jeugd een aardige attractie bieden. Tegen inle vering van Shetland-zegels kunnen kinde ren met deze wagens een ritje maken in de Calorama-wijk. maar net corner stompen. Even later loste Dick Passchier een machtig schot, dat de keeper van de combinatie met een me zweefsprong uit zijn veste wis nouden. Met een blanco stand ging de rust in. Na de rust Na hervatting tapte Noordwijk uit ander vaatje. Het spel was nog maar twee minuten oud, toen F. Koemans een pracht van een voorzet gaf. De tegenpartij ver trouwde te veel op de buitenspel val en met een goed gericht schot liet P. v. d. Lippe de bal in het net verdwijnen (10). Even later ontkwam het Noordwijkse doel maar ternawernood aan door boring, maar Houwaart redde uitstekend. Toen kwamen de voetballers uit de bad plaats weer opzetten. Alleen door een kapitale sprong kon keeper Scholtens een looie kopbal van L. Korbee bemachtigen. Zo golfde het spel van de ene speelhelft naar de andere. Een gewel dig schot van de midvoor der gasten deed het latwerk van de Noordwijkse veste trillen, maar Niek van der Wiel, die evenals zaterdag een pracht par- ij stopper speelde, werkte het leer. het veld weer in. Uit eon fraaie voorzet van Dick Pas- schier kreeg P. v. d. Lippe de bal te pak ken. De gasten aarzelden even, maar de buitenspelval sloeg net te laat dicht en de Noordwijkse schutter bracht dc stand Niet lang daarna benutte hij een VTlje voorzet van Salentijn en voor de derde maal moest de doelman der gasten vis- Met een knappe pariij voetbaltechniek trachtten deze de eer nog te redden. Een doelpunt hing als het ware in de lucht, maar al hun vaardigheid faalde. De score aan hun kant bleef een hate lijke nul en met deze stand floot de uit stekend leidende arbiter voor het einde van deze aantrekkelijke wedstrijd, waarin de leermeesters van Noordwijk les kre gen in het maken van doelpunten. TER AAR Brand uitgebroken in café Hoogendijk Vanmorgen om half tien is brand uit gebroken in café Hoogendijk in Lan- geraar. De brandweer rukte uit, maar behoefde geen dienst te doen. aangezien de bewoners zelf reeds kans hadden ge zien het vuur met een blandblusapparaat De brand is ontstaan door kortsluiting in de ijskast. Uitstapje De leden van de M.V. Arbeid Adelt hebben een fietstocht gemaakt naar hei dierenpark te Wassenaar en het strand Wassenaarse Slag. Ook is men in de speeltuin Duinrell geweest. (Eerder per abuis onder Rijnsburg ge plaatst). Visserij golfjes Haringkaken geeft problemen op de trawlervloot HET PROBLEEM VAN HET KAKEN en het zouten van de haring aan boord van de IJmuidense trawlers begint steeds groter en zwaarder te worden. Dit jaar begon deze vloot evenals de trawlloggervloot van Kat wijk en Scheveningen met het aanvoeren van kantjes gezouten haring. De meeste trawlers kunnen enige honderden kantjes in de ruimen bergen. Aldus trachten de IJmuidense rederijen hun besommingen nog enigszins goed te maken, daar de prijs voor de kantjes nog steeds aan de hoge kant ligt. Het kaken betekent echter een nog grotere belasting van de beman ning aan boord van de trawlers; er moet langer en harder worden gewerkt. De bemanningen eisen nu meer opvarenden aan boord, hetgeen door de rederijen meestal wordt ingewilligd. Op de trawler Vios I IJM 24 van de VEM deed zich echter bij aankomst van de laatste reis in IJmuiden boven dien het feit voor, dat de bemanning weigerde de tonnen te lossen. Zij meende, dat de havenarbeiders dit karwei moesten opknappen. Daarom hebben de schipper, de stuurman en de eerste machinist van de Vios I maar besloten om zelf de tonnen aan de wal te brengen Overigens: er blijven tonnen vol te maken op zee tussen 56< en &9 noorder breedte, want de haringvangsten waren lloggers en trawlers ook dinsdag goed en in de nacht van dinsdag op woensdag gaven tal van vleetloggers goedé vangsten door. De makreel was dinsdag uit de wateren tussen 58 en 59 noorderbreedte verdwenen en er werd uitsluitend haring scheep gehaald: van 200 tot 400 manden dagvangst per etmaal. De IJmuidense trawler „Amsterdam" meldde zelfs een enkele trek van 200 manden haring. Ook de schelvisserij op 't Zand heeft lige wijziging ondergaan. Er wordt nu minder gevangen: van 60 tot 120 manden per dag, meest schelvis. Lang6 de kust blijft het met de tong- en scholvisserij r de kotters schraal. De vangsten wa- dinsdag van 40 tot 50 kg tong en 12 tot 15 manden vis en daar kan de zaak rondkomen. Ondanks de hoge schol- en tongprijzen aan de wal. Goed betaald hoge prijzen werden ook woens dagmorgen in de IJmuidense afslag be- lald, toen er ruim 3600 kisten vis. waar bij 200 kisten schol en 1500 kg tong wer- mgevoerd. Er werd voor de grote tong 5 tot ƒ5,20 genoteerd, voor de grootmiddel 4,20 tot 4,50, voor de kleinmiddel 3.603,90, voor de tong I 15 tot ƒ3.30 en voor de tong 2 ƒ2,60 ƒ2.80. De grote, middel en zetschol noteerden gemiddeld ƒ48 tot 55 en de schol I 44 tot ƒ49. Met de kabeljauw, ook prijzig, was deze vis voor de export bestemd, uitgezonderd de grote tong. De noteerde voor de kisten grote 146 tot 160. Kabeljauw in kisten kleine kabeljauw waren r niet. Oplopende markl Er werd woensdagmorgen daag en vrijdag weinig kreel en een ook iets getemperde aan voer van verse haring in IJmuiden ver wacht. Hierdoor steeg de vraag in de loop van de markt van woensdagmorgen. De haring liep op van ƒ12 tot ƒ18 en de makreel deed hetzelfde van 11 tot 16. Ook de vangstberlchten, die spra- van weinig of geen makreel, heb ben het hunne hiertoe wel bijgedragen. De andere prijzen, zoals voor schelvis, lagen tussen de opvangprijs en middel matige noteringen voor goede kwaliteit vis. De grote schelvis bracht op 30 tot ƒ33, grootmiddel 27 tot 32, kleinmid del 23 tot 18. schelvis (pennen) I 23 tot 28 en schelvis (braadjes) II 10 tot 16. De wijting bracht van 12 tot 1® op. Woensdag aangevoerd Do aanvoer was in feite woensdag niet groot. In ieder geval kleiner, dan aan vankelijk werd verwacht, want de „Pol derman" haalde deze markt niet en lost® nu vanmorgen. De aanvoer van 3600 kis ten bestond uit 300 kisten schelvis, 900 makreel. 2100 haring. Bij de trawlers, die aan de markt waren, was de Allanwater (vertrokken op 29 juli) aanwezig met 1550 kisten vis. waarbij 400 makreel, 1100 haring en 50 diversen. De Wiron II IJM 211 (van 27 juli) zorgde voor 1150 kisten vis. waarbij 450 makreel, 675 haring, en 20 diversen. Voorts was van de kottervloot van maandag blijven overliggen de Mercator IJM 19 met 330 kisten vis. waarvan 270 schelvis en kwam ook de Shamrock IJM 129 aan de markt met 50 kisten makreel, 250 haring en 30 wijting. Wat 'ALPHEN A. D. RIJN Opening kleuterschool De Chr. kleuterschool, die verbonden wordt aan dc J. W. Hoornenbongschoot. zal op 9 september geopend worden. Zo als bekend, besloot het schoolbestuur een lokaal beschikbaar te stellen dat nog vrij was in de vorig jaar geopende nieuwe school aan de Anna van Burenlaan. De lnspectrice voor het kleuteronderwijs heeft dit geschikt bevonden en men be gint direct met een volledige bezetting onder leiding van mej. L. Raatgever. Het leerlingemtal van de school voor l.o. gaat met ingang van de nieuwe cursus belangrijk omhoog en het is te hopen, dat de bouwplannen voor de nieuwe Chr. ulo-school spoedig kunnen worden gerea liseerd; de laatste school heeft inwoning in twee lokalen van de Hoornenborgschool. De Trekvogels Het bestuur van de rijwieltoervereniging „De Trekvogels" deelt in het laatstver schenen maandblad mede. dat de v< ging 61 leden telt. Dit jaar is men het eerst naar buiten opgetreden. Men neeft goede hoop. dat er aan het eind pt seizoen minstens 70 leden zullen zijn „En het moet ons van het hart, dat di alleszins meevalt. Natuurlijk waren w: in overtuigd, dat het mogelijk wai behoorlijk aantal leden te verwerver r dat het er zovelen. rn zo n korte tijd, zouden zijn, hadden wij niiet durven ho pen. De groei is gezond. Dit is zeer pret- n bemoedigend." Uitgestrekt recreatie-oord Het Panbos in 1954 door de gemccn- ic Katwijk aangekocht is voor het pu blick opengesteld. Bij de beheerder van het terrein kan men dagkaarten kopen; voor week-, maand- en jaarkaarten dient men zich tot de gemeentesecretarie te De Pan van Persijn omvat schilder achtige duinlandschappen, afgewisseld met fraaie bospartijen en er is ook een duinweide, die volop gelegenheid biedt voor sport en spel. Voor planten- en die renliefhebbers is het Panbos een waar dorado. Er huizen immers 'n kleine hon derd vogelsoorten en er komen verschei dene zeldzame plantensoorten voor. De openstelling voor het publiek bete kent nog niet, dat het recreatie-oord nu ook helemaal klaar is. Ongetwijfeld gaan er nog jaren mee heen, voordat het ter rein geheel 7.al zijn ontsloten door een net van wandelwegen en -paden, dat het mogelijk moet maken het gehele gebied verkennen, zonder dat schade wordt toegebracht aan flora en fauna. Een moeilijkheid is de geïsoleerde lig ging van het nieuwe recreatie-terrein ten opzichte van Katwijk aan Zee. Het water wingebied van de Leidse Duinwater maatschappij vormt namelijk een beletsel voor het totstandbrengen van een recht streekse verbinding met het zeedorp, dat de inwoners van Katwijk aan Ze de badgasten de grote omweg via Katwijk aan den Rijn moeten maken. Men zoekt nog naar een oplossing voor dit pro- KATWIJK Loop der bevolking Op 1 augustus bedroeg het aantal in woners der gemeente 27.416, tegen 27.360 per 1 juli. Door geboorte en vestiging nam het zielental toe met resp. 72 en terwijl door overlijden en vertrek daling optrad met resp. 11 en 136. De netto-bevolkings-aanwas bedroeg 56 per- KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag Vrijdag: hoog water 2.32 e laag water 10.40 en 23.02 uur. Woensdagmorgen en ook ln de middag was de handel te IJmuiden nog niet goed op de hoogte omtrent de aanvoer voor donderdagmorgen. In leder geval zou de „Polderman", die op 30 juli uit IJmui den naar zee ging, binnenlkomen met 1250 kisten haring en makreel. Er waren 850 kisten makreel bij. Ook de kotter IJM 14 Annie zou de donderdagmarkt halen en dan 480 kisten vis, waartjij 300 makreel, 150 schelvis en 30 diversen lossen. De IJM 209 zou present zijn met 480 kisten vis van 't Zand. Katwükers rijp Opdat men ongeveer kan bereke nen welke scbepen eerstdaags aan de markt verschijnen, volgen bier de oudste boten: vertrokken op 29 juli de Dirk Maria KW 80, Maria Theresia KW 99, vertrokken op 30 juli de Francina KW 153 en vertrokken op 31 juli de trawler Vikingbank, Em ma, Thorina, Emma Wilbelmina KW 135, Ada VL 7 en Willem VL 121. BliekvisserU rendeert Een viertal kotters blijkt de visserij op sardien en bliek in de Nederlandse kustwateren met wisselend succes voort te zetten. In ieder geval waren de schip pers van de Ouddorper kotter OD 19 en 10 dinsdagavond best te spreken toen zij IJmuiden binnenliepen. Na twee dagen en nachten vissen waren de ruimen vol en was zelfs het dek nog gedeeltelijk met bliek overdekt. In de IJmuidense vissershaven werd de vangst in auto's gelost en naar de vi9meelfabrieken ge transporteerd. Ook de Urker kotters UK 76 en UK 174, die evenals de Ouddorpers deze visserij in span uitoefenen, liepen met een flinke vangst te IJmuiden binnen voor de vis- meelfabriek. Uitzicht op haven Eindelijk zal er te IJmuiden verbete ring komen in de woestenij op het gebied van het staatsvissershavenbedrijf bij de Vissershaven en tussen de Dokweg en de Havenkade en de Visserijschool. Op dit terrein, waar thans reeds het waterlei dingbedrijf van het Staatsvissershaven bedrijf is gevestigd, zal binnenkort door de gemeente een trap met vele terras sen worden aangelegd met daarlangs twee wegen van de Linnaeusstraat en de Havenkade naar de Dokweg. NIEUWE WETERING Programma Oranjefeest Een van de hoogtepunten in de Nieuwe Weteringse samenleving is ongetwijfeld het jaarlijks terugkerende Oranjefeest die ook nu weer op 14 en 15 augustus ge houden wordt. Als steeds nemen de kinder- en volksspelen een belangrijke plaats in. Het middelpunt van de feest viering is ongetwijfeld het „Cultureel Centrum". Allereerst de openingsavon den: maandag 12 augustus voor de on- gehuwden en dinsdag 13 augustus voor gehuwden. Dan zal de voorzitter de feest viering officieel openen, de muziek vereniging „Door Gunst Verkregen" speelt en de toneelvereniging zal de klucht Spinrag opvoeren. Het programma voor woensdag is gro tendeels voor de kinderen, 's Morgens om 9 uur komen ze samen bij het Cultureel Centrum. Na de keuring van versierde fietsen en steppen, waarvoor geldprijzen beschikbaar zijn gesteld, gaat het o.l.v. Door Gunst Verkregen in optocht door het dorp. Vervolgens traktatie in het Centrum met optreden van een gooche- lar en kinderspelen. Om 7.30 u. wordt de officiële feestviering van die dag beslo ten met een nationale wielerwedstrijd. Donderdag 15 augustus worden de feesten om 1 uur geopend. Om half 2 ic er ringrljden voor paren. Daarna rlng- rijden op de fiets voor dames boven 16 jaar en voor heren boven 16 Jaar op bromfietsen, 's Avonds 7 uur kruiwagen ace voor paren boven 25 jaar. Dagboek van Benito Mussolini gevonden Tien delen van het oorspronkelijk uit dertig delen bestaande dagboek van waarin de overleden Italiaanse dictator z(Jn visie geeft op de voor Italit belangrijke politieke gebeurtenissen In het tijdvak 1919—1943, z(jn door de Ita- politie in de plaste Vereelt 1 ge vonden. Ze zijn een de premier ter hand gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3