JHeuuie £diiscl)e ÖTounmt - samen aan het reizen Verzoening met Tito Kroesjtsjef en Mikojan nu Boelganin moet eenzaam op het Kremlin blijven Papoea-redders krijgen een kerkklok Nieuwe Komeet met grote staart KLM-lijn op Los Angeles komt er wel voor 1959 Jordaans ultimatum door J Syrië verworpen Echtpaar cloocl op divan John Rockefellers Standard bestaat 75 jaar OU H Elf doden op de weg MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11024 Chef-red.: H. W. J- ENSER1NK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhMstirb is qfjeMfiwtt myt» in teggenspoet" Sport en ivedstrijden (ZIE PAGINA 6) t in Roemenië geheime besprekingen gevoerd. Kroesjtsjef vergezeld door Mikojan. Premier Boelganin, die anders zijn trouwe itgezel is, was klaarblijkelijk in Moskou gebleven, waar hij donder- 5 voor het laatst in het openbaar gezien is op de receptie van de ■witserse gezant. Boelganin zal evenmin donderdag met Kroesjtsjef meekomen voor Itet bezoek aan Oost-Duitsland. Mikojan en Gromiko zullen de partij- •retaris wel vergezellen. Tito werd vergezeld door de beide presidenten Rankovic en Kardelj, die kort geleden op het Kremlin besprekingen joerden. Gisteravond, toen de staatslie- TITO Jj zegevierend i l^en in hun respectieve hoofsteden waren teruggekeerd, werd io Moskou en Bel- 133rado een gelijkluidend communiqué ge- (ubliceerd, waarin wordt vastgesteld, dat ten het eens is over de voornaamste Internationale vraagstukken, terwijl de ||Nadruk wordt gelegd op het bijzondere felang van de samenwerking tussen de landen. De delegaties hadden voorts vastge- teld, dat de betrekkingen tussen Rusland Zuid-Slavië zich zullen blijven ont- ■■^*ikkelen op basis van gelijkheid, weder- parkDdse bijstand en samenwerking en eer- ied voor eikaars soevereiniteit en on- fhankclijkheid. Hieruit kan worden gc- 135 oncludeerd, dat de ideologische verschil- :.'m. in tussen de Sowjetunie en Zuid-Slavië ),25 iet verdwenen zijij. maar dat er ernstige 1 ogingen gedaan zullen worden de goe roe betrekkingen, zoals deze voor de Hon- lellen. opstand ontstaan her 1 «^TREINRAMP IN SPANJE 22 DODEN - ART ONG Spaanse militaire trein met acht- iderd soldaten is gistermorgen in volle halte131"t ingereden op een stilstaande loco- naark'ief op het station Ville Verde, zeven Kilometer van Madrid. Volgens de laatste trichten zijn 22 doden in de ravage van emielde wagons gevonden en zijn 51 ersonen gewond. Men vreest echter dat et aantal doden nog zal stijgen. in D Geen doodstraf voor Gaston Dominici ilhek De tachtigjarige Fransman Gaston Do- die wegens moord op de Engels- 1 Drummond, zijn vrouw en hun taen- rig dochtertje tot de doodstraf was ver- ?eld, heef gtratie gekregen. Zijn von- is is veranderd in levenslang. Men neemt dat president Coty dit besluit heeft t 't oog op zijn hoge leeftijd. Kroesjtsjef zou de verzekering hebben gekregen, dat Zuid-Slavië niets zal doen om de overige Oosteuropese landen met het Titoïsme te beïnvloeden. De versterking van de wederzijdse be trekkingen wil men bereiken door uit wisseling van partijdelegaties, het ver strekken van inlichtingen aan elkaar en publikaties over elkaar. Op deze wijze wil men de hinderpalen, die de toenade ring in de weg stonden, opheffen. De verbazing, dat Boelganin aan gehele gesprek geen deel heeft gehad ook voor de Oostduitse reis uitgeschakeld is, heeft allerlei gissingen gebracht. Sommigen menen, dat hiermede duide lijk wordt dat-Boelganin, die reeds sinds de zuivering van Molotof c.s. wankel zou staan, in ongenade gevallen is. Anderen echter denken, dat Boelganin in het Kremlin wordt achtergelaten om „een oogje in het zeil te houden". Kroesjtsjef zal door twaalf deskundi gen naar Oost-Berlijn worden vergezeld. De voornaamste twee zijn Mikojan, de expert op het gebied der buitenlandse handel en Gromiko, de minister van bui tenlandse zaken. VERDRONKEN ft. Bij het spelen aan de Zoutkeetsingel (voorheen Zuidwest Buitensingel) is zater dagmiddag het vijfjarige jongetje F. Krans in het water gevallen. De politie heeft lang gedoken en gedregd, maar heeft het kind nog niet gevonden, ft In het zwembad De IJzeren Man te Eindhoven verdronk zaterdag het zestien jarige meisje Maria Aarts uit Gerwen. Het meisje kon slechts matig zwemmen, maar ging met een zusje en vriendinnetje in het middel-diepe bad. Na drie dreggen vond men haar. ft In de nacht van maandag op dinsdag is de 49-jarige kermisexploitant W. Morn uit Weert met zijn bromfiets in de Zuid- Willemsvaart gereden en verdronken. Na enkele uren dreggen is zijn lijk opgehaald. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. ft Uit het water van de binnenhaven Den Bosch is zaterdag het lijk van de 23- jarige jongeman Van Gellicom uit Nij megen opgehaald. Hij was vrijdagavond door de duisternis misleid en te water geraakt. Van dankbare overlevenden Leiden fotografeert: Gezagvoerder collins van de k.l.m. superconstellation Wijvern, kwam zaterdagmiddag om half twee op Sdhiphol binnen met de tijding dat hij 's ochtends een heldere komeet had waargenomen. Maar niet hij is de ontdekker var een nieuwe komeet blijkt te zijn, dat i6 de Tsjechische astronoom Mrkos, wiens naam het hemellichaam voortaan zal dra> gen. Mrkos ontdekte de komeet vrijdag avond en deed er telegrafisch medede ling van aan het internationaal astrono misch bureau in Kopenhagen. De sterrc- waaht daar heeft de komeet inmiddels ook waargenomen en gefotografeerd. Het telegram uit Kopenhagen heeft de rewaoht in Leiden aanleiding gegeven te veronderstellen dat de Mrkos even der zal zijn als de hoofdsterren var bekende sterrenbeeld Grote Beer. De lichtsterkte volgens astronomische schaal is een. Op zijn helderste ogenblik ken heeft ook de Arend Roland deze sterkte bijna bereikt. De positie van d« nieuwe komeet werd opgegeven als: rech te klimming 8 uur 20 minuten, declinatit 33 graden 50 minuten. Hij staat in het VERWACHTING VAN HANDELSMISSIE „Wij kijken met spanning uit naar de dag, waarop de K.L.M. de lijndienst op Los Angeles permanent zal openen" Dit zei zaterdag de heer Arnold O. Beekman, leider van een handelsmissie uit Los An geles, een groep van 19 leden van de kamer van koophandel van deze derde van Amerika, die op Schiphol aan kwam. .Zonder twijfel zal de K.L.M. zijn lijn ar Los Angeles in de nabije toekomst krijgen," aldus de heer Beekman over de en van de K.L.M. „De SAS. heeft met zijn aanvraag indertijd dezelfde moei lijkheden gehad," zei de Amerikaan, die vorig jaar als president van de kamer van koophandel van zijn woonplaats de aanvraag van de K.L.M. voor een lijn naar Los Angeles warm had ondersteund. „Misschien had de K.L.M. verstandiger gedaan om alleen maar de lijn naar Los 'A Spanning in Midden-Oosten fc „Als de Syrische pers baar campagne de Jordaanse regering niet beëin- behoudt Jordanië zich het recht r alle maatregelen te nemen welke noodzakelijk acht. zelfs met het ge- r dat deze zullen leiden tot een ge- end treffen tussen belde landen." al- heeft de Jordaanse minister van bui- andse zaken Rifai volgens de Syrische iring de vorige week verklaard tegen- r haar ambassadeur In Amman. ,Wij hebben mensen opgeofferd aan de isctae grens en we kunnen er oog opofferen aan de grenzen van uw Wij kunnen Israël loslaten en ons keren," zou de minister hebben rklaard. Voor zondag wenste Rifal het de Syrische regering. Een woordvoerder van de Syrische re aring maakte zaterdag oekend, dat het ultimatum zonder meer is verworpen. Hij noemde Rifai's woorden ongehoord. „In dien Rifai meent wat hij heeft gezegd be tekent dit dat Jordanië van plan is Syrië aan te vallen. Dit zou agressie zijn en dat wordt door het handvest van de VJ4. verboden. Ook Jordanië is lid van de V.N.", aldus de zegsman. Volgens radlo-Kairo heeft Syrië zich ln verbinding gesteld met Egypte en Saoedi- Arabië. Een Jordaanse regeringswoordvoerder deelde later mee, „Jordanië zal nooit een broederland aanvallen. Het is integendeel bereid alles op te offeren om Syrië, of welke andere Arabische 6taat ook te ver dedigen". Jordanië zou geen ultimatum hebben gesteld, de minister van buiten landse zaken zou slechts hebben geprotes teerd tegen de aanvallen op koning Hoes sein in de Syrische pers. Angeles te vragen en niet ook die Houston en Curacao. Het is moeilijk op dit ogenblik te zeggen, wanneer de K.L.M. de toestemming zal krijgen om op de Westkust te viiegen. Maar iaat ik het voorzichtig uitdrukken: in 1959 zal het nieuwe internationale vliegveld van Angeles (kosten 59 miljoen dollar) geheel gereed zijn. Dan zijn de eerste straalver- keersvliegtuigen er ook. De K.L.M. zal dan zeker een verbinding met Los Ange les hebben," meende de heer Beekman De missie blijft een week in Nederland voor het aanknopen van de wederzijdse handelsbetrekkingen. De Maastrichtse politie heeft zich za terdagmorgen toegang verschaft tot d* woning van een bejaard echtpaar,, dat reeds enkele dagen werd gemist door de buren. Men vond de bewoner, de heer L. Condnx, met zijn 66-jarige echtgenote zit tend op de divan Reeds dadelijk kon wor den vastgesteld, dat beiden al enige tijd dood waren en dat een gewelddadige dood moest worden uitgesloten. Aanvankelijk dacht men. dat de echt genoot een beroerte had gekregen en dat de vrouw van schrik ook zou zijn overle- Nadat sectie op de stoffelijke overschot ten was verricht, kwam evenwel vast te staan, dat het echtpaar door gasverstik- king om het leven moet zijn gekomen. De ?askraantjes van het gastoestel waren na melijk niet helemaal dicht. sterrenbeeld Lynx. Dit betekent, dat de nieuwe komeet bijna circumplair zal zijn, dat wil zeggen, dat hij het grootste deel van de nacht boven de horizon zal 6taan. Op de Leidse 6terrewadht heeft men de komeet gistermorgen om half vier zeer mooi gezien aan de horizon van de noor delijke hemel, in de omgeving van de sterrenbeelden Lynx, Kreeft en Twee lingen. De komeet heeft een fraaie staart van ongeveer zes graden, is ongeveer van de eerste grootte en ls in de vroege ochtend schemering duidelijk zichtbaar. Er zijn zondagochtend twee geslaagde foto's van de komeet Mrkos gemaakt. „Skütsjesilen", de jaarlijkse zeilwedstrijd met beurtschepen, was zaterdag op het Pikmeer in Grouw weer een van de hoogte punten van het Friese zeilsei- Vijf uur lang heeft koningin Elizabeth met prins Philip besteed aan een be zoek aan de Jamboree in Warwicks hire. Ook het kampziekenhuis kreeg een beurtMenig padvinder ligt daar met verbonden handen en voeten, daar het houthakken een gevaarlijk karweitje is, waarbij nogal eens een verkeerde slag wordt gemaakt. Van morgen vroeg hebben de Nederlandse padvinders ter ere van de verjaardag van prinses Irene grote vliegers op gelaten, die samen hoog in de lucht het woord Holland vormen. Van alle tenten wappert oranje en vanavond zal een lampionspel worden opge voerd, waarbij de lampions de woor den Prinses Irene in het donker zullen doen oplichten. VERMIST PA4R WAS IN ITALIË DE WEG KWIJT Vera Peerlkamp en Ben Laman, die in Tbalië waren vermist, zijn teredht. Het bleek dat de jongelui, die per scooter de auto van de heer Peerlkamp volgden, bij Savons de auto uit het zicht hadden ver loren en toen een verkeerde weg ingesla gen wanen. Gisteren zijn zij op het kam peerterrein verschenen, waar het echtpaar Peerlkamp de teniben had opgeslagen dn afwachting van de nasportogen van de Italiaanse politie Aartsbisschop Makarlos zal in septem ber een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Hij is enige tijd geleden reeds uitgenodigd door de burgemeester van New York. De OVERLEVENDEN van de vlieg ramp met de Neutron en hun fa milieleden hebben het initiatief geno men om het Papoea-dorp Parai, waar de mannen wonen die zo kranig bij het redden van passagiers hielpen, een geschenk aan te bieden, uit dank baarheid voor him hulp. Deze Papoea's zijn .kerks" en zo i6 het plan opgekomen een klok te schen ken voor hun kerkje. Op de klok zal dan een inscriptie komen, in het Biaks. waar in herinnerd wordt aan de hulp in de rampnacht verstrekt, aldus gen.-maj. M. de Boer. vader van Siegbrand Michiel de Boer. de 26-jarige K.P.M.-vertegen woordiger op Nederlands Nieuw-Guinea. die als een der tien overlevenden op het ogenblik in het ziekenhuis te Hollandia wordt verpleegd. Generaal De Boer kwam gisteravond op Schiphol aan. na een bezoek aan zijn zoon te hebben ge bracht. Hij verwacht dat de toestand van de gewonden over een maand ongeveer zo danig zal zijn, dat vervoer naar Neder land mogelijk wordt. Zij hebben geen brandwonden gekregen op die plekken van de huid welke door onderkleding waren afgesloten. Bij geen van allen ïs- het haar verbrand. Dit duidt erop. dat de wonden niet door vuur zijn ontstaan, maar op andere wijze, misschien hete stoom". Geld voor hospitaal Over de behandeling in het hospitaal van Biak liet de heer De Boer zich gun- Weekendtas voor jarige prinses De leden van het Koninklijk gezin, bruin verbrand tijdens hun verblijf aan d< Rivièra, hebben vanmorgen vanaf het pa leisbordes te Soestdijk het optreden gade geslagen van het tamboerkorps garde regiment fuseliers Prinses Irene, dat op de achttiende verjaardag van de Prinses muzikale demonstratie gaf. Vele hon derden vakantiegangers en inwoners woonden de uitvoering buiten de hekken bij. Een deputatie van militairen en militairen van de Prinses Irene-brLgade bood de jarige prinses een fraaie week endtas aan, uitgevoerd in bordeauxkleu- rig linnen en gebiesd met leer. Koninklijk gezin weer op Soestdijk Het Koninklijk paar en de drie oudste prinsessen zijn gisteren om half zew palens Soestdijk teruggekeerd van verblijf aan de Franse Rivièra. Van Saint -Raphael was de -terugtocht naar Neder land begonnen. Het vliegtuig landde om zes uur op het vliegveld Soesterberg. ET IS vandaag precies 75 jaar ge leden, dat John D. Rockefeller met drie medewerkers de „Standard Oil Company" oprichtte. Het was in 1882, ruim twintig jaar nadat kolonel Drake voor het eerst aardolie aan boorde in de Amerikaanse staat Pens- sylvania. In korte tijd waren tal van bedrijfjes ontstaan. De Standard OH 'ompany was er een van. Thans is dat bedrijfje uitgegroeid, tot 's werelds grootste olieconcernde officiële raam is niet veranderd, ook al spreekt tegenwoordig dikwijls van Jersey Standard" of kortweg .Jersey". Eigenlijk begon het bedrijfje van Ro ckefeller en zijn medewerkers al in 1870 In 1982 nam het echter de vorm aan van trust, waarin veertig maatschappijen en ondergebracht. Door die trust- overeenkomst was het mogelijk in iedere Amerikaanse staat een Standard Oil te vestigen. De maatschappij nam aanzienlijk ln be langrijkheid toe. maar toch is het enor me wereldbedrijf hieruit niet voortgeko men. Tegen het einde van de vorige eeuw kwam de Amerikaanse politieke opinie in opstand tegen de buitensporige con centratie van industriële macht. De actie resulteerde in de „Sherman antri-trust- wet van 1890". op grond waarvan de Standard Oil Compagny als trust werd ontbonden en omgezet ln twintig maat schappijen, die een belangengemeenschap vormden. Eén hiervan was de Standard Oil Com- payny in New Jersey, die uitgroeide tot de „holding-company", hetgeen wil zeg gen, dat ze alle of de meeste aandelen van de andere maatschappijen in eigen dom kreeg. De anti-trustactiviteiten gingen echter voort en in 1911 werd de Jersey Standard op last van het Amerikaanse Hoogge rechtshof ontbonden. Er ontstonden 34 onafhankelijke maatschappijen. Een aan tal bleef de naam Standard Oil Company vanwege de bekendheid voeren, zo ook de „nieuwe" Standard Oil Company (New Jersey). Alleen de naam hebben de maatschappijen nu nog met elkaar ge- Enkele jaren voor de eerste wereld oorlog trok John D. Rockefeller zich terug uit het bestuur. De positie van zijn maatschappij was toen vrij wankel. Eerst na de oorlog kwam hierin ver andering. Jersey kreeg belangen bij en kele grote olie-producerende, -verwer kende en verkoopmaatschappijen ln de V.S.. zoals de Humble Oil and Refining Company. In die tijd ontstonden de dochteronder nemingen als de Esso Standard Oil Com pany, de Esso Shipping Company en an dere Esso-ondernemingen. Ook buiten Amerika neemt de Jersey Standard een vooraanstaande plaats ln. Bijvoorbeeld heeft ze grote belangen bij stig uit. „Maar het hospitaal zelf voldoet toch niet aan de eisen, welke men er heden ten dage aan mag stellen. W(J zou den dan ook gaarne zien, dat in Neder land een actie wordt ondernomen voor een geldinzameling met het doel de plan nen voor de vernieuwing van dat zie kenhuis, welke klaar liggen, te helpen verwerkelijken". Veertien Papoea'6, die met huri prauwen hulp boden en de drenkelingen aan land brachten, zijn geregistreerd en komen voor een beloning van officiële instanties in aanmerking. Met dezelfde machine kwam op Schiphol aan de heer G. C. Wans beek, leider van de K.L.M.-com missie van onderzoek, waarnemend hoofd bureau veiligheid van de maatschappij, die een rapport over zijn bevindingen zal uitbrengen aan de directie van de K.L.M. Een botsing te Gennep heeft gisteren drie doden en een zwaargewonde ten gevolge gehad. Op een kruispunt greep een autobus een personenauto ln de flank cn sleurde de wagen 15 meter mee. Twee van de inzittenden van de auto werden op straat geslingerd, de anderen moesten uit de wrakstukken van de geheel ver nielde auto worden getrokken. De be stuurder, de 27-jarlge H. R. Arntz uit NUmegen, die een meisje en twee dames vervoerde, was op slag dood, evenals het meisje en een van de dames. Het vierde slachtoffer Is In zorgwekkende toestand In een ziekenhuis te Nijmegen opgenomen. Van de buspassagiers Hepen er enkelen kleine verwondingen op. De chauffeur kreeg een zware shock, ft Terugkomend van zijn huwelijksreis, ia zaterdag het echtpaar Hoefakkems uit Utrecht op de rijksweg te SittaTd veron gelukt De heer Hoefakkera raakte de macht over het ebuur van zijn bromfiets kwijt, toen hij met een fietser in aanra king kwam en de rijweg ©psohoof. Een pas®erendie auto greep hem en zwaar ge wond overleed hij kort daarna in een ziekenhuis te Sititard. Mevrouw Hoefak- ker kreeg een shock, ft In het nalbij Heerlen gelegen Bocholtz is gistermiddag een 22-jarige, uit Keulen afkomstige, bromfietser tegen een bus van de Limburgse tramwegmaatschappij gebotst .De jongeman was op slag dood. ft De 55-jarige bromfietser P Rense fa Delft botste zaterdagmiddag op het kruis punt Nassaulaan tegen een kleine auto. waabbij hij kwam te vallen. Door een Juist passerende stadsbus werd hij over reden. Enige tijd later overleed de brom fietser in een ziekenhuis, ft De dienstplichtige sergeant J. J. G Janssen van het vierde tèchnischedienst bataljon uit Milldngen reed zaterdagoch tend op de rijksstraatweg NijmegenVen- lo ter hoogte van Well met zijn motor tegen een boom en werd op slag gedood, ft Een kettingbotsing ontstond gister avond bij het kruispunt te Heer bij Maas tricht tussen vijf auto's, doordat de chauf feur van een trailer moest uitwijken toen een auto, die voor hem reed. in botsing kwam met een wagen komend uit de richting Amby. De trailer met aanhang ging dingeren en ramde twee hem tege moetkomende personenwagens. Tegen een muur van een hoekhuis kwam de vrachtwagen ten slotte tot stilstand. Drie personen moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De materiële schade is aanzienlijk. ft In Amersfoort i6 de 44-jarige bromfiet ser L. van Dusschoten uit Nijkerkerveen overleden aan de verwondingen, die hij opliep bij een botsing met een andere bromfietser. ft De 74-jarige fietser A. van Zijl is eveneens te Amersfoort overleden nadat hij op een kruispunt door een passerende auto was gegrepen. ft Tussen Urk en Emmeloord in de Noord oostpolder verongelukte de 60-jarige bromfietser L. de Jong uit Emmeloord. De man kreeg een lekke band toen een vrachtauto hem passeerde en raakte on der de auto. ft. In Amstenrade vlogen twee Hongaarse mijnwerkers met hun motor uit de bocht van de weg tegen een lantaarnpaal. In het ziekenhuis waar de beide zwaargewonden werden opgenomen, overleed de 21-jarige K. C. kort na aankomst. Warm De Bilt verwacht tot mor genavond: Warm en vrij zon nig, behoudens een kans op in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 6 augustus zon op 5.11 uur, zon onder 20.27 uur. Maan op 17.37 uur, maan onder 1.19 uur. Op 10 augustus volle maan. pany. Ze neemt een groot deel van de pijpleiding tussen de olievelden ln Saoe- di-Arabië en de haven van de Middel landse Zee Sidon voor haar rekening. De vele dochtermaatschappijen in Euro pa houden zich ln de regel bezig met het verwerken van aardolie en het aan de markt brengen van aardolieprodukten. In Nederland ontstond de Esso-Neder- land. Ter gelegenheid van het Jubileum heeft de directeur van het Nederlandse bedrijf dc directie te New York een ty pisch Nederlands geschenk aangeboden In de vorm van een schaal van Delfts blauw, waarop de reeds 66 Jaar oude hechte banden tussen de moedermaat schappij en de dochteronderneming tot de Aramco en de Iraq Petroleum Com- uitdrukking worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1