Oude pottenbakkerskunst L Liever „KNIPPERBOLLEN" dan verkeerslichten met drukknop werd ook industrie Maar op de beste stukken heeft de machine nog geen vat ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE 3lieuiuf Cciforljc Courant ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 Ook deze week zijn er, on danks de vakantietijd, waarin we momenteel leven, toch weer een flink aantal aanvragen van mensen, die geholpen wensen te worden aan een gedicht, of een boek. Het doet ons telkens weer genoegen, als we vernemen, dat zo'n kleine oproep in deze ru briek zo veel succes kan hebben. Wij ontvingen ook nu brieven en briefkaarten van dankbare lezeressen en lezers, die blij wa ren met de hulp uit onze wijde lezerskring. Wij geven die dank maar al te graag door. de Kru\jf, Hoofdstraat 48 te Valkenburg (Z.H.) niet. Zü dacht, dat het door haar gezochte gedicht „De Genadeklok" heette. Kan iemand helpen? Er komt een regel in voor over „Ja de klok der genade staat altijd op nu"'. OORTHUIS Van ds. G. Onrthuys zou C. I Srhreuders. Grotcslraat 179. Veen (N.-Br.t graag de volgende boeken bezitten: „De leer der praedesti natie**, „Grondslag en wezen dei kerk", „Kruispunten op den weg der kerk" en „Doopboekje". Wie helpt? AVONTUUR Mevr. W. GuytVan Duuren, Zeeweg 18, Katw ijk aan Zee, zoekt het boekje „Het Grote Avontuur", dat is uitgegeven door de Vereni ging Nederlands Fabrikaat, uitver kocht is en handelt over woning NOGMAALS Enige tyd geleden werd in deze rubriek gevraagd om het boekje „Gelovige bastaarden en ongelo vige kinderen" door Wilrox6oi> Kan iemand hieraan ook de heet J. Hoogendoorn, Rcmbrandtlaan 32. Woerden, helpen? MARGRIETEN Wie van de lezeressen bezit voor oorlogse „Margrieten" niet verha len van Jo Navandert voor me- ▼rouw J. RajramovicVan Dort, Kotterstraat 106, Scheveningen? MET Z'N ACHTEN Wie helpt H. v. d. Wetering. Burg. Cranierlaan 20, De Lier, aan de, bekende voordracht „Met z'n ANOREW EN SADIIOE Mevrouw N. van Keulen, Fahrcn- heitstraat 322, Den Haag,, zoekt alle Frtii Delfts blauw en souvenirklompjes De pottenbakkerskunst? Zo oud als de wereld! Wat zeg je dat gemakkelijk. Maar eens op een keer, een onschatbaar aan tal eeuwen geleden, moet iemand toch eens hebben uitgevonden dat men van natte klei potten kon vormen en die dan bakken in de felle zon misschien? maar wie wist, dat die aarden voorwerpen dan, in steen veranderd, eigenlijk onvergankelijk waren? 1 it de praehistorische tijd, dus uit eeuwen, niet meer te achterhalen door de geschiedschrijvers, zijn nog vele, vele bekers, urnen en potten, dikwijls nog gaaf. opgegraven. Soms waren ze volgegroeid met sterke boomwortels, maar door de geleidelijkheid van de groei waren de potten niet gebarsten En door alle eeuwen heen hebben de mensen aardewerk gevormd, gebak ken en gebruikt. heeft deze boeken voor haar? BUNYAN Dc heer B. P. Hansum, Voor schoterlaan 66b, Rotterdam, zoekt van Bunyan „Genade Overvloei ende". Het is overal reeds lang uitverkocht en hjj zou het toch graag bezitten. •ifCrïrtrCrirtrirü-trirtrirtrirtrirtrirtrüirtr tenslotte nodig om het plateel ln volle glorie te doen verschijnen. Moet er met goud versierd wor den, dan is nog een derde, zwak bakproces nodig. Hebt u wel eens gemerkt, dat die „gouden" lettertjes of randjes zo licht beschadigen of wegslijten? Dat komt omdat het goud maar zwak verhit kan worden. Heel erg stevig zit het dus nooit op het gla zuur vastgebakken! Kleuren Handwerk altijd hand werk, ook al kwam eenmaal de pottenbak kersdraaischijf die han den te hulp. Kunst en wetenschap werkten samen: men maakte het fijnste porselein, de in gewikkeldste voorwer pen van aardewerk en toch altijd naar de eenvoudige grondslagen van het oude procédé. Nederland werd be roemd om zijn Delfts blauw.... wat is het anders dan geperfecti oneerd pottenbakkers- werk? Later sprak men met een gesoigneerdwoord van „plateel", maar ook dat is niets anders dan aardewerk, pottenbak kerskunst. Dc echte mooie tinten verleent het glazuur aan de plaêeel-voor- werpen. Natuurlijk is het fabrieks geheim. hoc men deze glazuren laat samenstellen. Wat glazuur eigenlijk doet, valt U het best op wanneer U eens kijkt naar het beschilderen van Delfts blauw. Op een helwit gebakken voorwerp wordt metzware de- coratieverf geschilderd. Alles ziet er streng en dof uit. Maar komt het. na geglazuurd te zijn weer uit de oven. dan is er die feeste lijke, diepe blauwe glans, waar van zo'n eigenaardige bekoring uit gaat. En U weet wel, een „echt" stuk moét een merk of signatuur dra gen aan de onderzijde Laatste Iwnd Massaproduktie i gegoten. De grijp-arm wat wilt U? Had U gedacht, dat de grijp-arm industrie, de machine, zich niet met de pottenbakkerij had be moeid? Natuurlijk wel. Valt er thuis een beker stuk, dat allang ramp. Aardewerk krijgen, grof en fijn? Stond de indus trie hier niet ach ter, moest elke beker, elk bord, elk kopje, nog van de pottenbakkers- schijf komen, dan zou dat allemaal heel anders zijn! Alle aardewerk in de fabriek wordt nog met de handv. beschil derd, indien er motieven of voor stellingen op worden aangebracht, anders kan men een gekleurd gla zuur ineens geven. Nu is het wel duidelijk, dat de bijzondere stukken door kunst schilders onder handen worde,ge nomen, maar dat de normale de coratie (bijv. in blauw) wel van de ontwerpen komt, maar dan toch bij ingewikkelde motieven met behulp van schabionen of andere hulpmiddelen wordt aangebracht. Anders zou het eenvoudige pla teel of „blauw" eenvoudig niet te betalen zijn. Anders gaat het met bijzondere In verschillende van onze steden is sinds de eerste stukken: grote wand- of herinne- mei een nieuw, vreemd bolgewas verschenen, de zgn. ringsbot-den in Delfts blauw, apar- „knipperbol" zij tieren welig bij zebrapaden en hebben te vazen of kannfcn enz., deze a]s voornaamste kenmerk, dat hun enige activiteit, het worden ten eerste door de potten- knipperen van de oranje bol, bij zonlicht praktisch onop gemerkt verloopt. Met deze en dergelijke schertsende beschrijvingen is het hoofdstuk, dat het feestelijk planten van deze bollen heeft ingeluid, niet af te sluiten; voor verblijf is overstekende voetgangers heeft dè knipperbol wel degelijk een belangrijke betekenis. Dat e ten aardewerk zijn, behoeven we u echt niet te ver tellen. U zult toch een dikke witte cantinekop geen „plateel" noemen en u ziet best verschil tussen de fijnheid van het ene baksel en het Het geheim daarvan is de sa menstelling van de vormklei. Om te beginnen is er al verschil klei en klei Na het eerst De zee ligt stil gestrekt als een zeer zacht, week-glanzend kleed dat langzaam deint en bij de aanraking van 't strand, naar 't schijnt, mijn blote voeten te ontplooien tracht. Het laatste licht aan verre lucht verdwijnt, boven mij twinkt de eerste sterrenpracht: juwelen op het groot gewaad des nachts, dat met zijn zoom de duinen vaag omlijnt. En in mij is het licht van stil geluk, ik ben bevrijd, ik draag niet meer het juk van alles wat me zwaar woog, van mezelf. O groot geluk van wie zichzelf ontmoet, ontdaan van alles wat hem schijnen doet anders dan werkelijk, anders dan zichzelf. JAAP ZIJLSTRA en krijt ook nog een woordje mee. Dan: de beschil dering en het gla zuur. allemaal kwaliteitskwesties. Bekijkt U maar „echt" Delfts blauw (dat heus niet alleen in Delft wordt ge maakt) naast een souvenirklompje in wit en blauw. U ziet dan zelf het verschil: Delfts blauw behoort handwerk te zijn en het souvenir klompje is een massaprodukt. De ophouw In de fabriek van de N.V. Pla teelbakkerij Schoonhoven «die na tuurlijk ook in Schoonhoven staat) hebben wij het hele proces eens voor U nagegaan. Voor het massawerk worden door modelleurs gipsvórmen ge maakt naar het idee van de zand vormen voor de klokkengieterij. Dat maken van die gipsvórmen is maal droog en bruikbaar, dan kan men ze met zeep insmeren en vol gieten met het klaargemaakte kleimengsel. Heeft de klei een droge rand tegen de gips (welke vocht opzuigt) gevormd, dan wordt het nog vloeibare uit de vorm ge goten. het gips er af gehaald en gaat het voorwerp naar de droge- Van de droogkamers gaat het dan naar de polijstafdeling. waar mogelijke oneffenheden worden verwijderd, alvorens de produkten voor de eerste maal in de oven gaan. De ovens zijn listig gemaakt: met zware kettingen kunnen de vierkante mantels omhooggetrok ken en verplaatst worden, zodat alleen de bodem overblijft. Op die bodem worden dan de rekken met de te bakken voorwerpen zo effi ciënt mogelijk volgebouwd en bij 1100 gr Celsius voltrekt zich de bakkerij. Na driemaal 24 uur is de klei steen geworden. Nu wordt het gla- Want op 1 mei jl. zijn de n wettelijke bepalingen die voetgangersverkeei regelen werking getreden en h knipperbol bij jwe dus: aan de paal, waarop én de het verkeerslichten en de voetgangers in lichten (beide van het normale het plaatsen type) bevestigd zijn, zit een druk knop. Wil men als voetganger - dat het naderd snelheid rijden trottoir stappen de aard krijgt 9 Je leeuwen werpen dan tijdsduur kan men automatisch la ten verkorten als de knop vele ma len wordt ingedrukt dus als er zich veel oversteek-aspiranten aan de paal verzamelen) gaat het ver- beschermde keerslioht op geel en rood en de e oversteek- voetgangers kunnen oversteken, het mo- één minuut lang. Dan gaat het voertuig nadert mag verkeerslicht weer groen. Het spreekt vanzelf, dat de ene voetganger, die een verkeers stroom wil doorbreken, wel wat lang moet wachten, en dat een vol- rkeerssiagnatit oversteekpad in de zin der we Dat wil voor de beide partijen hierbij betrokken zijn (het rij-v keer en het voetverkeer) ongevi het volgende zeggen ger die op zulk eer oversteekplaats aan manoeuvre is begonnen op het ment dat een voertuig nad deze manoeuvre voltooien voertuig moet zijn vaart inhou den of zo nodig geheel stoppen om dit mogelijk te maken. Is het voertuig reeds zo dicht ge- zodanige dat ene stuk overstekend wild wel wat al te veel e ganger echter verplicht het stoken been terug te trekken het trottoir te wachten tot net voertuig is gepasseerd. Vooral de interpretatie van: waar ligt de grens tussen het eerste tweede geval of rr.c woorden: wanneer is precies De Amster- de voetganger damse praktijk was dan ook, dat het zich voor alleen bij zeer grote verkeersdruk- de voet- te en dan nog meestal door »e- nieuwsgierige jongelui van de op drukknop werd gebruik gemaakt; het merendeel van de voetgangers gaf er de voorkeur aan, op eigen initiatief door de verkeersstroom het te slippen en de automobilisten andere verleenden hen daarbij, dankbaar dat zij deze wijze van handelen Bij de foto's van dc knipperhollen Een close-lip van de nieuwste aanwinst op het gebied der verkeersveiligheid: de oranje knipperbol i foto rechtshoven De zebrapaden (foto's rechts- midden en linksonder) waren door de strepen al lang niet voldoende beveiliging meer in hel steeds drukker wordende verkeer. Daarom ging men over tot het plaatsen van de die niet zoveel vertrouwen hebben tijd de nodige medewerking. ger» Uit dat idee dat de verkeers- de deelnemers geen stomme, idiote analfabeten zijn, die alleen maar ■ode stoplichten gedresseerd en voertuigbestuurders, voo knipperbol bang gemaakt. Dat is waarschijnlijk dan ook de reden dat het Haagse gemeente bestuur in plaats van de knipper- bo!. begonnen is met verkeers lichten met drukknop bfó een voet- gangersoversteekplaats i syst vlak Kenmerken Wat zijn de kenmerkenDe bol plaat- knippert constant en seint daarmee ia de voetgangers en voertUigbestuur- Leid- ders toe: dit 's 6611 beschermde j oversteekplaats. Loopt een voet ganger eenmaal op het zebrapad. Machtswellust voertuigen sindsdien is genegeerd. lijfsbehoud te volbrengen. Staat hij nog op de stoep, dan dient hij de neiging, door zijn op- heeft bovendien een verder- Te Star galopperen verschillende automobi- felijke psychologische listen knarsentandend bóven op dens: de rempedalen te laten springen, te vacht. Het dit knipper dus: soepelheid. Begrijpelijkerwijs, schrijve.. Want het verkeerslichten-systeem onderdrukken had één fout: het was te star en grootste kenmerk het gedoogde geen soepel geven- bolsysteem en-nemen van beide partijen, iets waarop ons hedendaagse verkeer toch voor 30 procent dient tc be rusten Het systeem werkt al- En als er voor het verkeer van indaag de dag één redmiddel is dat het besef: keep going. cllust van de loper, die de rijder nu lekker stop kan zetten. Amsterdam toch niet het voorbeeld van de stad. waar ze de verkeersdcelne- opvc keep moving oftewel het hoogdiets: blijf in bewe ging, houdt er gang in Hoewel in verschillende steden vooral Amsterdam en Den Haag zijn daar sterk in de verkeerspolitie blijk baar van mening is. dat een tot stilstand gereduceerd verkeer een veilig verkeer is. en men dat verkeer dan ook alle vluchtheuvels, pijl paaltjes. stoplichten en klap- borden in de weg zet. die een vindingrijke dienst van openbare werken maar van rullen die drukknop- zolder weet te halen, bredet Uch,en dajr bMJv,n lU£n, woordelijkheid en soepel heid (men zegt. dat de ver keerspolitie nog één. verge ten kruispunt heeft ontdekt, waar nog geen stoplichten stonden) heeft besloten tot de knipperbol. ondanks (of moet het zijn: dank zij) de proef op het Leidseplein. Dat Den Haag hiervan iets geleerd zou hebben, is aan twijfel onderhevig: de Resi dentie gaat het nu bij het Buitenhof ruim tien jaar na het Leidsebosje, dat ver worpen werd - keer prober elders het besef door. dat maar één manier is om he verkeer gaande te houden voedt het op in samenspel, verkoos in verdraagzaamheid cn soe- „®„w_ pelheid. Ook de voetgangers horen daarbij en de knip perbol is de home-trainer. Dat Rotterdam de - reeds een jaar sprake van was, zo zijn zc daar wel lijkt gezien de gehele Maasstcdelijke verkeerspolitick (géén stoplicht, laat ze het zelf maar uitvinden) niet vreemd. Dat Amsterdam het deed. is o.i. de moeite van een compliment waard men heeft knipperbol daar de drukknop-dwaling niet al- Her leen ingezien, maar ook openlijk ant durven toegeven Maar waarom Den Haag weer met die drukknop begint en de knipperbol verwerpt, is ons met helemaal duidelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9