Martha-stichting bestaat 75 jaar Zondagmorgen wandelt de jeugd naar de stichtingskapel Ds. J. TH. MEYER OVER ZIJN WERK Jongenspaviljoen III verslindt 's middags grote hoeveelheden NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 Medelijden werd getuigenis van Christelijke barmhartigheid Kerkdienst maakt geen verschil voor jeugd en ouderen t'LKE ZONDAGMORGEN wandelen door de lanen van de Martha-stich -■-J ting in Alphen aan den Rijn bij groepjes de inwonenden, jongens ei meisjes tussen 14 en 18 jaar, naar de kapel, die, achter een bruggetje ver scholen, door de open deuren orgelspel uitgiet over het grootste Alphense gezin. Er ligt een weldadige rust in deze wekelijkse kerkgang en er zijn ook buurtbewoners, die het stichtingskerkje verkiezen boven eigen bedehuizen. Juist omdat de jeugd van de Martha-stichting precies eender is als andere jongens en meisjes, verschilt de kerkdienst in niets van gelijksoortige samenkomsten. „Gij zijt mijn God, vat Gij mijn hand" was zondag vóór de grote vakantie de psalm voor de preek en er zal wel niemand zijn, die vol gens theologische of ethische opvattingen deze gezongen belijdenis van Martha's jeugd betwisten wil. De laatste zondag voor de vakantie 1957 het jubileumjaar enkele dagen vot dat een gezin van 140 ouders en 430 ki deren zich verspreiden zal, zijn we rm geschoven in de lange stoelenrij van Het eerste wat de bezoeker in deze kerk opvalt, is niet de jeugd van het audito rium, maar de rustige en gewijde sfeer. Een helder kruis dient de prediker als achtergrond. Op de preekstoel staan or namenten uit de rijke symboliek van de Christelijke Kerk. De alpha en de omega getuigen van Gods almacht, de duif kondigt de boodschap van de Vredevorst en de vis vertelt van strijd en overwi ning. Voor deze symbolen branden di kaarsen. Een doopvont verkondigf de s cramentsdjediening, die voor de deuren der stichting geen halt behoeft te maken. De heldere kleuren vormen met het bruine hout van het centrum een geheel, waar van rust uitgaat. In hun latere leven, wanneer ze uit de beslotenheid van de jeugdgemeenschap terug zijn in het rusteloze leven en de oude milieu's van de grote steden, zullen velen nog terugdenken aan cic zondag morgens die ze beleefden als opgroeiend kind. Wanneer dan oud-verpleegden de weg naar de Kerk vinden, zijn al die dui zenden preken in de loop van vijf-en- zeventig jaren niet vergeefs geweest. Liturgie Er is geen enkel verschil, met een normale kerkdienst, in zover men dit woord voor een godsdienstoefening gebruiken mag. Vanzelfsprekend is de preek, een onderdeel van de eredienst, afgestemd op het jeugdige gehoor, maar een predikant zal in Wassenaar toch ook een andere woordkeus hebben dan in Boertange. Zondag 21 juli vermeldde de gestencilde liturgie het voorgaan van de plaatselijke predikant J. H. Bogers. De predikant directeur, ds. Meyer, gaat zelf ook regel matig voor, maar er is voor afwisseling in het kerkelijk „menu" gezorgd. Veran dering doet de jeugd van de stichting luisteren. „Hier komen nog al eens de coryfeeën uit de domineeswereld," zei as. Meyer. Of ook ds. Bogers dit predikaat „verdient" weten we niet, maar hij had er bepaald geen moeite mee ;'n jeugdig gehoor te boeien. Jona in de walvis, met als begin het bekende kinderliedje, is iet} dat zelfs de meest afgeleide jongen toch nog pakt. Natuurlijk wordt de stad Ninevé niet in verband gebracht met de opval tingen, die velen nog hebben over de jeugd op in richtingen. Wie dat nog steeds meent, moet maar eens in de kapel gaan luiste- Bij de aanvangsliturgie valt het op, hoe bekend de jongens zijn met de psalm- en gezangwijzen. Psalm 72 en 116 mogen dan bekend zijn, gezang 163 zeker niet alge meen. Toch bleek men woorden en wijs goed te kennen. Hoewel enkele personeelsleden lid van de kerkeraad van Aiphen zijn en „ambts halve" de diensten op de stichting mee maken, zijn het enkele jongelui, die de collecten verzorgen. Ondanks de gesprek ken en discussies op hoog niveau, is men de synode al vooruit: er collecteren name lijk twee jongens en een meisje. Voor het gemeenschappelijk gebeden Onze Vader, zong de gemeenschap de woorden van gezang 117a, en ze hebben voor deze jeugd, die het later zo bijzonder moeilijk krijgen kan, een bijzondere be- Grondslag Er zou natuurlijk veel te zeggen zijn over deze dienst. Men zou bijvoorbeeld naar het „effect" kunnen vragen en veel bezoekers doen dit ds. Meyer dan ook zonder schroom. Belangrijk is echter ook de grondslag van de stichting, die in treden en handelen van directe en per soneel openbaar komt. Het zijn niet alleen de vele woorden van preken en catech: saties, die Martha's jeugd iots vertellen kunnen van de liefde van Christus, maai het is de liefdevolle sfeer waarin de kin deren verblijven. Eén voorbeeld doet meei dan honderd preken en 't is deze stelling die het personeel in de praktijk tracht om te zetten. De geestelijke verzorging, met de druk op dit laatste, is voor f.ezc groep van Alphens jeugd volkomen gelijk aar die voor andere kinderen. Hier mete ziet niemand een oordeel aan! Want voorin de kerk van de Martha- stichting staat de doopvont en nergem staat in de Bijbel te lezen, dat dit genade- verbond in inrichtingen, tehuizen stichtingen geen toegang heeft. Hoofdleider D. Hoekstra verzorgt de bok, die door de Leidse construc tiewerkplaatsen werd gegeven. Tucht en liefdevolle behandeling moeten altijd samengaan VIJFENZEVENTIG JAAR zal het in oktober geleden zijn, dat een een voudige Amsterdamse evangelist, de heer C. Geel, de grondslag legde voor de Martha-stichting, een inrichting, die in Alphen aan den Rijn bekend staat als het grootste gezin en in geheel Nederland een bekende klank heeft op het gebied van de kinderbescherming op bijbelse grondslag. Driekwart eeuw hebben mannen en vrouwen een "Vaak ondankbaar schijnende taak verricht bij het opvoeden en grootbrengen van kinderen, die door allerlei omstandigheden niet meer in het eigen huisgezin konden blijven. De op vattingen over de jeugd uit „gebroken" gezinnen mogen dan veranderd zijn, in Alphen is de basis van 1882 gelijk gebleven: „een opvoeding op de grondslag van Gods heilig en onfeilbaar Woord". Dezer dagen hebben we in de pastorie an ds. J. Th. Meyer, die reeds 22 jaar de Martha-6tichting bestuurt, een praatje gemaakt. Al na enkele woorden bleek, dat de predikant-directeur diep gekeken heeft onnoemlijk veel kinderleed, maar hier bij niet sentimenteel werd en rechte lijnen in de opvoeding van de hem toevertrouw de jongens en meisjes trok. Vierhonderd- dertig jongelui, meisjes en jongens van allerlei stand en afkomst, hebben liefde volle, maar ook harde tucht vaak nodig et is de opzet van ds. Meyer en zijn om beide zaken aan hun trek te doen komen. Er ligt een heel bijzondere taak op de Overzicht tijdens de kerkdienst, waarin ds. Bogers voorging. Midden vooraan zitten de grotere meisjes, links de jongens en op de zijrijen de kerkeraad. Duidelijk is het liturgische centrum te onderkennen, dat na de dienst naar boven gaat. Het podium wordt opgeschoven, de stoelen gaan aan de kant en de kerkzaal is binnen tien minuten de gymnastiek zaal van de school. schoudere van het echtpaar Meyer. Want ook mevrouw Meyer voert de leiding als we zeggen, dat het jongenspavilji alleen al 2800 ruiten telt. die gezeemd moeten worden, dan kan ieder wel begrij pen, wat een werk er verzet moet worden om 430 kinderen te doen eten, te kleden en onderwijs te geven en een huiselijk milieu te vervangen. Catechisatie Ds. Meyer is voor alles predikant hem gaat de geestelijke verzorging „zijn" kinderen erg ter harte. Door de drukte van de vele commissies en vereni gingen blijft er alleen tijd voor catechi satie van de oudere jongens over, maai twee vicarissen nemen veel werk uit han- den. Hierbij i6 ook de dochter van de be kende nu overleden predikant P. ter Have, die het werk van haar vader nieuwe wegen van het godsdienstonder wijs onder kinderen in praktijk brengt. Zij heeft er slag van, want in groepjes van zes wordt een gedadhtenwisselmg spoediger op gang gebracht dan in grote klas en er is ook een intensere be langstelling. In tegenstelling met vroeger i6 er een grotere doortrek merkbaar. Bijna alle kin deren blijven slechts 2 a 3 jaar en in die korte tijd moet een 6tempel op 't leven worden gedrukt, dat voor altijd gunstige invloed uitoefent. Bezoek van ouders blijft iedere maand tweemaal toegestaan en de meeste kinde ren kunnen éénmaal per maand naar huis met een week-end. Voordat de directie besluit, een pupil definitief op te nemen, gaat het kind het z.g. Initium, waar een onderzoek aide lichamelijke en geestelijke omstandig, heden wordt ingesteld. In principe gaat men ervan uit, dat iedere jongen kan worden wat hij wil. Er gaan er enkele naar de Ulo, de HBS kent jongelui, die de Martha- stichting als huisadres opgeven, en ook de kweekschool houdt haar deu ren niet gesloten. Verscheidene oud pupillen hebben het, volgens ds. Meyer, ver gébracht in de maatschap pij. De aanpassing aan de „vrije" wereld, gaat over het algemeen vrij goed. De jaarlijkse oud-huisgenoten- dag is het bewijs, dat er ook een on derlinge band tussen de bewoners gegroeid is. Weglopers Het aantal weglopers is op een stichting, waar ieder zijn best doet het gedwongen verblijf van enkele honderden kinderen Zq aangenaam mogelijk te maken, uiterst mi niem. Bepaalde kwesties en de herf6t-trek zijn wel de voornaamste redenen van een onaangezegd verdwijnen. Aan het personeel, dat tot velerlei ker ken in Nederland behoort, worden hoge eisen gesteld. Een opleiding voor kinder bescherming A is verplicht. Dit zijn vanzelfsprekend maar enkele dingen, die tijdens een onderhoud ter sprake komen. Er zou nog genoeg te ver tellen zijn. Over het researchwerk, de nijverheidsschool, het medisch-pedago- gisch centrum op de stichting, de hulp de Leid6e Constructie Werkplaatsen de bok en de gilijbaan zijn hiervan de voorbeelden het eigen zwembad en het pierenbadje op de stichting zelf, de gezins verpleging en het meeleven van de Al- phense bevolking in een jubileum-comité waarbij alle gezindten vertegenwoordigd waren, ook de plaatselijke predikanten en de deken. Maar 11 oktober, de officiële jubi leumdag, zal er genoeg over deze zaken gesproken worden tijdens een grote receptie onder presidium van de minister van justitie, 's Avonds zal een stuk worden opgevoerd, waarin alle facetten van het werk gedurende vijfenzeventig jaar worden belicht. In oktober bestuat de Martha- stichting in Alphen aan den Rijn 75 jaar. Eén onzer re dacteuren bracht een zondag op de stichting door en geeft hierbij zijn impressies van het grootste gezin in Alphen. Martha-varia Juist deze weken is de stichting zo goed als leeg: de jongens en meisjes, die huis kunnen, zijn vertrokken en de o gen verblijven in een kamp bij 't plaatsje de jongens het kamp genoemd. De i jes gaan twee weken naar Ede. Er is dan voor genoeg personeel gezorgd, zodat de kinderen in de vakantietijd geen corvéi behoeven te doen en er dus echt „hele- De nieuwe methoden in de kinderbe scherming geven aan, dat ook in inrich tingen de huiselijke sfeer zoveel als mo gelijk is wordt teruggegeven. De lange er diepe huizen met veel glaswerk zijn uit den boze verklaard. Aardige kleine groe pen wonen nu bij elkaar in een kamer, waarin een vogelkooi staat, bloempotten een vrolijk aspect geven aan de mun soms een gehele volière staat, die door de jeugd zelf wordt sohoongehouden. Vroeger was het de gewoonte, dat een jongen of meisje pas de Martha- stichting kon verlaten als men be lijdenis des geloofs in de kapel had afgelegd. Afgezien nog van de tegen woordige snellere doorstroming van de stichtingsbevolking, heeft men dit principe laten varen. Een belijdenis alleen om de inrichting te kunnen verlaten, wordt door de directie van weinig betekenis geacht. Het streven is nu gericht op een persoonlijke keus van de jonge man of het meis je, hetzij in de inrichting of in pleeggezin. De band tussen de directeur ei pupillen blijft in de meeste gevallen vele jaren na het verlaten van de Martha- stichting bestaan. Regelmatig ontvangt ds. Meyer brieven van oud-verpleegden en zelfs is het gewoonte, dat vele jongens met hun meisje een bezoek brengen de pastorie. Wanneer één der kinderen zondags bezoek heeft, wordt vele malen iets bij de dominee gebracht, en de stu deerkamer staat regelmatig vol met bloe- Over die studeerkamer gesproken. Er wordt niet van de directeurswoning ge sproken, maar van de pastorie. En in elke pastorie behoort een studeerkamer. Bij ds. Meyer wordt deze beheerst door de uit spraak van Augustinus, die een boodschap bevat, die ds. Meyer ook aan de kinderen tracht mee te geven: „Ons hart is onrustig, tot het rust vindt in God." Overigens weten de kinderen de weg naar de stu deerkamer wel te vinden en ze zijn in de rie „kind in huis". heel aardig contact Is er met de Constructiebedrijven in Leiden. Alle ar beiders op de fabriek, van hoog tot laag, hebben de stichting geadopteerd en regel- itig gaan er presentjes over en weer. n prachtige glijbaan staat er voor het kleuterhuis, die in Leiden werd vervaar digd, en tegen Sint Nicolaas wordt er in Lelden druk aan speelgoed gewerkt, dat plaatsje in de speelgoedkast van de stichting zal vinden. De Martha-mcisjes bakken dan weer cake, die naar Leiden gaat voor de „koffie onder schafttijd". Op 20 mei 1954 bracht koningin JuHana een bezoek aan de Martha-stichting. Dat is een groot feest geworden, temeer om dat de kinderen kans zagen alle protocol met voeten te treden en in een opgewekt gesprek met de Koningin geraakten. Hare Majesteit ging zelf naar de kinderboerderij en streelde de konijnen van één van de jongens, die daar nu nog trots op is. BIJ ALLE BELANGRIJKE dagelijkse dingen in het leven van de jeugd op de Martha-stichting, nemen de maaltijden wel een heel belangrijke plaats in. Wie een gezin met opgroeiende kinderen heeft, weet wat daar voor nodig is. Nu, als men er zo elke dag 430 driemaal te eten moet geven, beloopt deze post op de begroting wel een heel hoog getal. Dat interesseert de jongens minder en de 169.844 gulden, die in 1954 in levensmiddelen wer den omgezet, krijgen voor hen alleen maar betekenis in wat ze elke dag op hun bord krijgen. Bi. De oudste van groep III i de warme maaltijden n de jongens heeft tot taak 's middags bij nee te helpen met de vleesdistributie. De meisjes van de Martha-stichting wonen gezamenlijk in een groot gebouw en op zondagmiddag zitten ze graag op het terras te lezen en te praten. Ook de hond ontbreekt op de foto niet. Een grote hoeveelheid speelgoed vermaakt de kleuters jongens en meisjes in één huis op regenachtige dagen en in de wintermaanden. Een vrolijk groepje in het jongenspa viljoen III staat onder leiding van dt heer F. P. M. Vossenaar, die uit de Bra bants-Belgische grensstreek naar Alphen kwam om zich in dienst te stellen jeugd uit gebroken gezinnen. Op die zondagmiddag hebben wt dat groepje jongelui van 12-14 jaar i gegeten. Eigenlijk is de leeftijdsgrens juist, want aan het hoofd van de tafel zit de kleinste van negen jaar. die hiei op één of andere wijze verdwaald is, er van de oudste konden we de leeftijd nie' precies te weten komen. Vijftien, dacht hij zelf, maar z'n groepsleider sprak di ten stelligste tegen. Dat die 15 jaar in ver band staan met do rookgrens, leek on erg waarschijnlijk. In ieder geval, 15 jaar of jonger, Cor is de beste hu'p vai mijnheer en aan tafel heeft hij de delicate taak het vlees uit te delen. Er is trouwens bij dat aan-lafel-ga; nog wel wat vooraf gebeurd. Er zijn or standig handen gewassen als de juffrou kijkt en minder goed wanneer de juf haar hoofd omdraaide de tafels zijn gedekt en er wordt nog even in de spiegel n de toilettafels gekeken ot de schei ding wel recht zit. Niet dat hen dit ee r het i rite, die aa.n het eten vooraf gaat. Elk oponthoud betekent uitstel van eten! is dus niets dat verschil naakt met leeftijdgenoten. Zelfs niet het lawaai aan tafel. Want toen het vlees, de bonen en de aardappelen op de borden lagen en door één van de jongens gcocden was, bleef het stil. ondanks de verzekering andere groepsleiders, dat er aan tafel gepraat mocht worden. Het bleek, dat jongenspaviljoen III wegens een „erger- ijke mate van schreeuwen" tot ten bezig heid gedwongen werd, die Trappisten monniken zich vrijwillig opleggen. Praten Omdat een gast een aparte sfeer aan tafel brengt, besloot de heer Vossenaar dit spreekverbod op te heffen. Alleen voor die maaltijd dan, want ze zullen die stilte wel tot de vakantie hebben moeten volhouden. Nu, praten dal konden ze. In enkele ogenblikken, is de bezoeker ingelicht over de stad van herkomst. BU elke woonplaats wordt dan een verklaring In de overtreffende trap gegeven. Utrecht schermde met de grootste vee markt, Den Haag haalde de gehele hof houding crbU. en Rotterdam pronkte met astronomische scheepstonnages. Een dertienjarige Leidenaar vond dat er toch maar niets boven zijn geboorte plaats ging, vanwege de goede kranten(! En een ander trachtte latent chauvinisme van de verslaggever op te wekken door te vertellen, dat hij in Dirksland in Zee land geboren was, wat topografisch wel voor verbetering vatbaar is. In enkele minuten is men ingelicht de liefhebberijen variërend van tamme kraai tot postzegels van Irak en heeft men een helder inzicht in fami- J i e-omsta ndi gh e d en Een sinaasappel brengt een kleine rust poos praten en eien is vanzelfsprekend verboden maar dan gonst het gesprek Zes films in 2 dagen of de padvinderij Eén van de jongens, die met een weekeind naar huis ge weest was, vertelde bij z'n te rugkeer de belevenissen van de afgelopen dagen. Het bleek, dat hij kans gezien had in die nog geen 50 uren zes films te zien. Mede om deze vervlakkende manier van vrijetijdsbesteding te voorkomen, bestaat er een bloeiende padvindersgroep op de stichting, waar tientallen jongens lid van zijn. In de kastjes van klein en groot han gen de welpen- en verkenners uniformen. Ze zijn wat trots op hun lidmaatschap van de Baden-Powellbeweging, want het embleem tooit hun schooi en werkkleding ook in de week. De groep van de Martha- stichting heeft bij de leiding van het padvindersdistrict een heel goede naam. op tot het sein van de leider gegeven t en een kort gebed deze etens- plechtigheid besluit. corveeërs nemen de vuile vaat mee de keuken en de rest zoekt z'n toe vlucht op de kinderboerderij at in lees boeken of gaat bij zusjes en broertjes in -••ndere paviljoens op bezoek. t zou een gewone maaltijd in een gewoon Nederlands gezin kunnen zijn. In principe mag elke jongen op de kinderboerderij een eigen dier ver zorgen. Vol trots worden de jonge vogels getoond, die juist veertien dagen geleden uit het ei kropen. De juffrouw van het babypaviljoen heeft wel een heel zware taak. Een van de dagelijkse bezigheden is de wasbeurt en dat gaat dikwijls met veel gemopper gepaard. Van de kleuters althans. In het ziekenzaaltje troffen we zuster Betsy, die de pols voelt van Piet, die het ongeluk had een steenpuist op z'n knie te krijgen. (Foto's La ros.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5