Nescafe Staatssubsidie kerkbouw nooit meer dan bijdrage MR. H. MULDERIJE OP CONGRES C.H.U.: Bewaking worclt Groothandel is niet tevreden over de Euromarkt Huurverhogingen in Amsterdam gaan door Achtduizend man op zendingsdag versi cherpt TANK-OEFENCENTRUM OP DE VLASAKKERS Meer dan een nederlaag BEURSBAROMETERl Markt weerspiegelt geen vrees voor devaluatie WIE... WEMST... WAT ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 Financiering is uitsluitend een rijksaangelegenheid ISTERAVOND, op de tweede dag van de zomerconferentie der C.H.U., bereikte de belangstelling het hoogtepunt bij de behandeling van het vraagstuk van de subsidiëring van de kerkbouw. De grote zaal van Woud- schoten te Zeist moest via open deuren ruimte schaffen voor de vele bezoekers, waaronder tal van predikanten en burgemeesters uit de om geving. Op zeer deskundige wijze behandelde de spreker mr. H. Mulderije te Amsterdam, oud-minister van justitie, zijn actuele onderwerp. Tegen de steun bij de financiering van de kerkbouw had spreker geen bezwaar, maar hij pleitte wel voor het ontzeggen van de bevoegdheid hiertoe aan provincies en gemeente. Terecht begon spreker met een histo risch overzicht. Dit onderwerp immers, is niet los te behandelen van de in de loop der tijden gegroeide verhouding tus sen kerk en staat in ons land. Belangrijk achtte hij de toepassing van art 185 van de grondwet, dat betrekking heeft op de „zilveren koorden" zoals dr. Kuyper dit aanduidde. De naasting van kerkelijke goederen onder de Franse overheersing wettigt de handhaving van de financiële bijdragen, want ook het algemeen belang van de staat is betrokken bij de arbeid der kerken. Krachtig pleitte mr. Mulde rije voor een herziening van de financiële rijksbijdragen in verband met de veran derde waarde van het ruilmiddel. Grond wettelijke bezwaren tegen subsidiëring door de overheid kon spr. niet onder kennen. Geval voor geval De geschiedenis toont aan, dat tot 1884 de bouw van kerken en pastorieën van staatswege is gesteund. In de periode 1859 1872 werd in totaal daarvoor een half miljoen beschikbaar gesteld. Wel zijn pogingen gedaan om tot afschaffing te komen. In 1884, zo memoreerde mr. Mul derije, aanvaardde de Tweede Kamer een motie, die inhield dat slechts met haar toestemming de minister van geval tot geval uit de betreffende begrotingspost mocht putten tot de financiering van kerkbouw. Sedert dit gebeuren is het een slapende post gebleven, totdat nu de nieuwe poldere het vraagstuk weer actueel hebben gemaakt en door het rijk een fi nanciële regeling is vastgesteld. In de mijnstreek werden trouwehs reeds meer malen bijdragen verleend door provincie, gemeenten en de mijnen. Tal van ge meenten hebben dit voorbeeld gevolgd. Het rapport van de commissie-Sassen, ingesteld in december 1955, geeft belang wekkend materiaal. Spreker meende dat het verschillende juiste oplossingen geeft. Met Esso bent U beter uit extra bescherming door(€SSo) ■XTRA MOTOR OIL (in het gouden blik) Als beginsel dient gesteld, dat kerkge nootschappen zelf hun kerkenbouw be kostigen. Deze vormen een prachtige graadmeter van haar geestelijk leven. Zo bijzondere omstandigheden dit wet tigen, is het geoorloofd een beroep op de overheid te doen. Met name doelde spr. hier op concrete plaatselijke situaties als vestiging van nieuwe centra, ontsluiting van nieuwe gebieden etc. Hier zullen dan ook regelingen ontworpen moeten worden van geval tot geval. Reëel offer blijft Ofschoon financiële steun altijd het aanvaarden van een zeker toezicht mee brengt (planonderzoek, verantwoording van ontvangen gelden) valt geen afhanke- lijkwording der kerk ten opzichte van de landsoverheid te vrezen. Overigens zag spreker dit echter als een zaak. die ieder mag kerkgenootschap ter beoordeling kan den overgelaten. Sterk accentueerde Mulderije, dat de subsidie nooit meer zijn dan een bijdrage, opdat elke kerk bouw een reëel offer van de betrokken kerkelijke gemeente blijve. De commissie- Sassen heeft deze bijdrage terecht gesteld op een percentage der naar theoretische normen bepaalde kosten. Een onderzoek naar interne details der kerken als haar levend geld, kerkelijke goederen, leden- aanwas, e.d. kunnen zo achterwege blijven. In een subsidie-regeling zullen kunnen delen de gemeenten of andere formaties van de kerkgenootschappen in ons land, die moeten worden geacht een representa tief karakter te dragen. Maar een duide Hik, bijv. aan het ledental gebonden, cri terium mag niet dubieus worden gesteld, door de minister bevoegd te verklaren een kleiner genootschap met een kerkgenoot schap in de zin der tot stand te brengen wet gelijk te stellen. In dit opzicht schilde mr. Mulderije van mening met het rapport-Sassen. De bezinningsorganisaties geheel eigen vraagstuk. Dit is van minder dringend karakter en mag niet aan d« subsidiëring van de kerken worden ge koppeld. Laaiende vlammen Door de jaren heen is het traditie, dat de laatste avond wordt besloten kampvuur, waaraan de dagsluiting wordt gekoppeld. Bij het prachtige we dit ook nu uitstekend gebeuren sprak ds. S. Kooistra, Ned. Herv. predi kant te Welsrijp, staande bij de laaiende vlammen, 's Middags zijn de deelnemers in drie autobussen en 10 autb's naar Lely stad getrokken, waarbij per salonboot ook de werkzaamheden aan de Markerwaard werden bezichtigd. Vanmiddag is deze driedaagse conferentie gesloten, nadat eerst drs. D. P. van der Mei te Leiden, lid van de Tweede Kamer, nog gesproken heeft over de Euromarkt. Bloedwraak kost drie Libanezen het leven De plaats Ehdene in Noord-Libanon is gisteren opgeschrikt door hevige schiet partijen. De commandant van een pant- sergroep werd '6 morgens op het hoofd plein van de stad door een jongeman doodgeschoten. Toen eenheden van de militaire politie te hulp kwamen ontstond een vuurgevecht tussen de burgers en de politie. Eret in de loop van de mid dag kon de rust worden hersteld. Twee burgers waren om het leven gekomen Volgens het Franse persbureau AFP spruit het incident voort uit bloedwraak Visrokerij uitgebrand - drogerij verwoest Vannacht is een felle brand uitgebro ken in de rokerij van de firma P. Plug en Zn. in het duingebied van IJmuiden. Het uitslaande vuur verwoestte in korte tijd het hele bedrijf, alsmede ruim een ton haring en een aantal machines. De oorzaak van de brand 16 niet bekend De brandweer kon weinig tegen het snel om zich heen grijpende vuur uitrichten en beperkte zich tot het nablussen. Op het hoogtepunt van de brand ontplofte een vat olie, dat de vlammen nog verder aan wakkerde. Het bedrijf is verzekerd. Op het landgoed Nederhemert bij Heus- den, eigendom van Baron van Wassenaar, is gisteravond brand uitgebroken in de in volle werking zijnde grasdrogerij, die na bij de ruïne van het kasteel staat. Omdat het eiland Nederhemert-zuidzijde zeer af gelegen is, duurde het geruime tijd eer de brandweren uit de omliggende dorpen aanwezig konden zijn. De hele drogerij met machines brandde uit. De 6chad® bedraagt circa 200.000. De oorzaak van de brand i6 onbekend. Het bedrijf is verzekerd. geen recht aan Nederland en zjjn inter nationale handel, aldus een adres van he Verbond van de Nederlandse Groothan del aan de leden van de Tweede Kamer ling drie i Van i :reld- economie moet Nederland overschakelen op een Europese vastelandseconomie om zijn bestaan te binden aan vijf industrieel hoog ontwikkelde naties. Nederland moet zijn ervaring in Internationale handel, scheepvaart, geld- en kapitaalverkeer prijsgeven om als jong industrieel land een ongelijke wedloop te beginnen met industrieel ervaren landen, die hun be langen hebben veilig gesteld of zich zoals Frankrijk, een extra-voorsprong hebben verschaft. In plaats van zijn specialisti sche internationale kennis in te brengen in de gemeenschap, moet Nederland deze steriliseren tengevolge van een hoog bui tentarief met name voor grondstoffen, en van de termijncontracten en mini mumprijzen. Het doel van de economische eenwor ding is voor Nederland niet bereikt. De overige landen kunnen zelfs hun grenzen sluiten voor Nederlands industriële pro- dukten en hun economisch nationalisme de vrije loop laten. Nederland moet een oud spel, waarvan het de regels beheerst, opgeven voor een nieuw spel tegen erva ren deelnemers. Verheldering nodig B. en W. hebben „om verwarring te voorkomen geen vrijheid kunnen '.-in den de verhogingen niert te laten door gaan". aldus een mededeling van het Am sterdamse gemeentebestuur, dat daaraan toevoe-gd eerst nadere mededelingen van net departement te zullen afwachten. Wel hebben B. en W. zich inmiddels tot de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid gewend met de vraag welke resultaten de motie-Hellema (a.r.), die op 24 juli door de Eerse Kamer der Staten- Generaal werd aangenomen, nu zal heb ben ten aanzien van de huurverhoging. Zoals bekend hield deze motie een ver zoek aan de regering in „nauwlettend toe te zien, dat een eventuele verhoging van de huur der woningwetwoningen, waar voor steun uit 's rijks kas is verleend, in elk geval wordt beperkt tot wat strikt noodzakelijk is teneinde een evenwichti ge verhouding tot de huren van oudere woningen tot stand te brengen." Achtduizend zendingsvrienden hebben donderdag de 46ste zendingsdag van de Geref zendingsbond in Driebergen bijge woond Ds. A. Meyer uit Utrecht opende de dag met een toespraak over Efeze 2 17 En bij Zijn komst heeft Hij vrede verkon digd aan u, die veraf waart en vrede aan hen, die dichtbij waren. De afstand is in Christus overbrugd, ons tot een oordeel of tot een voordeel, aldus ds. Meyer. Daarna sprak ds. H. Roelof sen uit Zeist, die opwekte tot gebed en offer voor het zendingswerk. Ds. A. J. Timmer uit Huizen wees erop dat er een muur van zonde is tussen God en mens, die slechts Jezus Christus ope nen kan. God wil ons bij zijn werk inscha kelen. maar het is niet uit ons. doch al uit Hem; Hij houdt de deur geopend. Hij talmt niet om boven bidden en den ken zijn beloften tot werkelijkheid t« maken, aldus zeide hierna ds. W. Tuyl uit Rijssen, die op het spreekgestoel te werd opgevolgd door zr. Van der Born, die uit Toradjaland was teruggekeerd en bemoedigende berichten kon gf-ven. Ds. J. de Lange uit Nunspeet, zendings- director, liet één der avondmaalstellen zien, die naar het zendingsveld gestuurd zullen worden. Ds. J. van der Velden uit Dordrecht was de volgende spreker. Hij bracht naar voren, dat in de prediking opgewekt moet worden tot terugkeer naar God, waarna ds. B. Haverkamp uit Nieuw-Lekkerland vermaande, dat het er niet op aankomt, dat de Toradja's zich tot onze vorm van christendom bekeren, maar tot God. Ds. W. Vroegindewey uit Veenendaal besloot de dag met een toespraak over „Naar huis", waarin hij aandacht vroeg voor het thuisfront, dat in stand moet worden gehouden tot alle werkers zijn afgelost en naar hun eeuwig huls mogen uitsluiting van Nederland uit de gemeen schap, die dan toch tot stand zou komen. Als Nederland toetreedt, moet een aantal punten verhelderd worden, zoals o.a. het recht van vestiging, het diensten- en ka pitaalverkeer, de wijze waarop de we reldhandel wordt bevorderd, tariefcontin genten, restitutie van invoerrechten, overgang van eerste naar tweede etappe, veiligheidskleppen, kartelpolitiek, con junctureel beleid, landbouw. Het is voor het bedrijfsleven van het grootste belang, dat het wordt ingeschakeld bij de uitvoe ring van het verdrag, aldus het adres. VERVOLG PAGINA 1 Gevaar Het is duidelijk, dat ieder, die door het regiem van de vrijheidsstraf zijn geschikt heid voor het maatschappelijk leven ver liest en opnieuw tot misdaad vervalt, een nieuw gevaar voor de samenleving in houdt. Zo vraagt de veiligheid van de sa menleving maar dan de veiligheid ge zien in breder verband om een zodanig regiem in de strafgestichten, dat de best mogelijke kansen voor het voorkomen van misdaad daarin mede zijn opgenomen. Wanneer dus, onder de indruk van de recente ontsnappingen, bij u en bij mij de behoefte aan de versterking van de veilig heid binnen de muren weer in kracht toe neemt, niet alleen voor de gevangenis in Scheveningen, maar ook voor de andere strafgestichten in ons land, laten w|j ons dan in onze maatregelen en In onze com mentaren hoeden voor een doorslaan naar de andere zijde. Dat zou betekenen het prijsgeven van de koers, die wij in de 20e eeuw op het gebied van het gevangenis wezen bewust hebben gekozen, aldus mi nister Samkalden. Dodelijk getroffen. Een omvallende hei- heistelling, die wordt gebruikt bij do bouw van een telefooncentrale te Steen bergen heeft gisteren de 64-jarige bouw vakarbeider P. Iriks dodelijk getroffen. Geniet van Wrigivy p.k. Kauwen bevordert uw goede spijsvertering en helpt u ook uw tanden mooi schoon te houden. De rode haan Bij droog weer is brandgevaar vooral op het land groot De A.N.W.B. waarschuwt: de rode haan van de brand kraait elk jaar weer koning. Een nagloeiende peuk sigaar, een achteloos uitgeklopte pijp of weg geworpen sigaret, een nog brandende lucifer zetten bos en hei in vlam. Bos en hei zijn zeldzaam in ons land verlies ervan is zonde dat hoeft ook niet... een lucifer heeft wel -een kop, maar denkt voor hem. Binnen enkele weken zal door de eerst aanwezend ingenieur der Genie te Amers foort onderhands worden aanbesteed het eerste gedeelte van: „het maken van een tank-oefencentrum op de „Vlasakkers" te Amersfoort (le gedeelte)". Het gehele werk, dat in twee a drie jaar zal worden uitgevoerd, omvat het maken van om streeks 28 km rijbaan, aangepast aan het terrein en afgestemd op de oefenprogram ma's van een peloton c.q. een eskadron tanks. In het wegenplan zijn dan ook opge nomen de nodige oefenbanen en hinder nissen voor rij-instructies, de banen voor het oefenen in pelotonsverband met in fanterie, de gevechtsoefeningen in eska drons-verband en een tweetal torens, van waaruit de verrichtingen van het tank- personeel kunnen worden gadegeslagen De wegen zullen in hoofdzaak worden uitgevoerd in beton en beton-klinkerkeien van zes tot tien meter breedte. Het tus- sengelegen terrein wordt door bezaaiing en beplanting in een uit oogpunt van na tuurschoon aantrekkelijke staat gebracht. Door de uitvoering van dit plan zal tevens de hinder, welke de bewoners van de om liggende bebouwing thans ondervinden van de door tanks opgeworpen stofwolken, worden weggenomen. Het gehele werk zal een uitgave vor deren van omstreeks vijf miljoen gulden. Gezien de vernielingen van de Leusder- heide en de vrijwel onbruikbare toestand, waarin het oefenterrein op de Vlasakkers reeds was geraakt, werd door de eerst aanwezend ingenieur reeds geruime tijd geleden een plan voor de vorming van een oefen-circuit gemaakt Dit plan werd in beginsel aanvaard, na dat men zich van hogerhand had verge wist, dat de Fransen, inmiddels tot de zelfde conclusie gekomen, een soortgelijk oefencentrum in West-Duitsland hadden ngelegd. I~tE Amerikaanse senaat heeft door de aanvaarding van het amendement op de wet tot regeling van de burgerrechten de negers een dikke streep gehaald door de stelselmatig door de legering be dreven propaganda, dat het met de inte gratie van de negers langzaam maar zeker goed gaat. Dit amendement inhoudende, dat juryrechtspraak wordt voorgeschre- bij de behandeling van schendingen het stemrecht der negers, is inder daad een nederlaag voor Elsenhower, maar dat niet alleen. Eisenhower is nu eenmaal niet de poli tieke partijman bij uitstek. Hij is door zijn persoonlijke eigenschappen op het republikeinse kussen gekomen en het wordt steeds duidelijker, dat hij zijn per soonlijke inzichten behoudt ondanks de partijmening. Die persoonlijke inzichten zijn gebaseerd een strikt eerlijk karakter. Juist in de laatste tijd zijn daar enige voorbeelden te geven. Wij wijzen op het geval Girard. waarbij Eisenhower het stand punt innam, dat ook 'l Verklaarde een Amenkaan in het buitenland zich te uitzicht houden heeft aan de daar heersende wet ten. De commissie van de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden echter heeft zich uitgesproken voor een wetsont werp, op grond waarvan geen Amerikaan se militair ter beschikking van de justi tie van een ander land zal worden ge steld, indien de Verenigde Staten hebben uitgemaakt, dat zij in de eerste plaats de jurisdictie over de betrokkene hebben. Wie nu in de Verenigde Staten een pas poort krijgt ontvangt daarbij een brief van Eisenhower met het dringend ver zoek, dat de Amerikanen in het buiten land zullen beseffen vertegenwoordigers van hun land te zijn en zich daar naar te gedragen. Een typisch persoonlijke daad, die meer demonstratief dan effectief zal zijn. yO had Eisenhower ook met het wets- ontwerp voor de burgerrechten van de negers een streep willen zetten onder een oude en kwalijke zaak, de partijidg- heid der blanke jury's wanneer het erom gaat te oordelen over een misdaad van een blanke tegenover een neger. Opmerkelijk daarbij is, dat juist tijdens de behandeling in de senaat de jury van een federale rechtbank in Tennessee een aantal blanken, tegenstanders van de inte gratie, schuldig oordeelde naar aanleiding van de schoolrelletjes in Clinton. Dit was nu juist wat de voorstanders van het amendement nodig hadden. Een bewijs overigens, dat als het te overtui gend alibi van een misdadiger, wel eens niet sluitend kan blijken te zijn. Nog rest Eisenhower de macht van zijn veto, maar het is te betwijfelen of hij hiervan gebruik zal willen maken. Of misschien wel willen, maar niet kunnen. Toch verzwakt de nieuwe wet in ver scheidene punten de gehele Amerikaanse politiek, vooral ten opzichte van de Afri kaanse landen en het Midden-Oosten. Hoe kunnen de negers en Arabieren hun wantrouwen tegenover de wensen van de Verenigde Staten overwinnen, indien in eigen land de Amerikanen het omge keerde doen van wat zij beweren voor te staan. Het rapport van vice-president Nixon na zijn Afrikaanse reis sprak een duide lijke taal over deze materie. Voor het land, dat de vrijheid van individu in zijn devies heeft geschreven, is het Senaatsbesluit een pijnlijke zo beschamende resultaat, dat verder strekt dan zelfs een nederlaag van president Eisenhower. N.A.V.O.-oefening ter bescherming van de koopvaardij Een aantal koopvaardijschepen zal te zamen met zee- en luchtstrijdkrachten van België, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland en Nederland deelnemen aan de NAVO-oefening „Stand firm", welke als onderdeel van de grote vloot- oefeningen in de tweede helft van tember zal worden gehouden. De bedoeling van de oefening „Stand firm" zal zijn het beproeven van de ma ritieme commandoverhoudingen in d< NAVO, de beheersing van de vitale zee gebieden en de bescherming van de koop. vaardij in de eerste dagen na het uit breken van een eventueel gewapend flict. De bij deze oefening betrokken strijdkrachten zullen mijnenveegoperaties, onderzeebootbestrijdingsacties ter be scherming van konvooien uitvoeren in de zuidelijke Noordzee, het Kanaal er zuidwestelijke toegangen tot het Kanaal. Kadar op jeugdfestival De Hongaarse premier Kadar. die met vakantie in de Sowjetunie verblijft, heeft gisteren volgens radio-Boedapest met een Hongaarse delegatie een bezoek gebracht aan het jeugdfestival in Moskou. Er sliep een zeehond naast haar bed Ja zeker, een heuse zeehond! Maar voor ROWENA FAR RE was dat niets bijzonders. Wan neer je al vriendschap hebt ge sloten met twee eekhoorns, twee zeehond er best bij als huis genote. En in een verlaten streek van de Schotse Hooglanden hoef je noch op het verkeer, noch op de buren te letten Rowena beeft over deze merkwaar dige vriendschap een roman geschre ven. waarvan in Engeland binnen een maand de eerste oplage totaal was uitverkocht Eeo van Engelands bekendste boekbesprekers zei ervan: ikki/gk berk. Pris tm «rijk. grtintji untimmUtlitat. Ik 'l groetitl pie iter nitgeinen. In Libelle van 10 augustus leest u de eerste aflevering van dit geestige, charman te verhaal, 't Wordt geïllu streerd roet voortreffelij ke pentekeningen van de vermaarde Britse teke- naar Raymond Sheppatd. Libelle Nassauplein 7 - Haarlem ONDANKS HET FEIT, dat er in brede kring gesproken en geschreven wordt over de geleidelijke muntontwaarding in onderscheiden landen, kunnen we niet constateren, dat de koersontwikkeling ter beurze tot dusver valutavrees heeft weerspiegeld. De handel bleef deze week wederom zeer beperkt. Hetgeen in Frankrijk zich dn deze da gen afspeelt met als inzet die franc is wel zeer leerzaam voor andere landen. Ten gevolge van diverse faotoren (o.a. de strijd in Algerië) zijn de overheidsuitga ven enorm opgelopen en is er een ge raamd tekort op de staatsbegroting var 863 miljard voor 1957. De inflatie heeft in Frankrijk om zich heen gegrepen en mister Gaiifldard, de nieuwe beheerder de schatkist, doet wanhopige pogingen de dringendst noodzakelijke bezuinigingen door te zetten. Reeds endge tijd wordt ei gesproken over een aanstaande devalua tie van de Franse franc en of een der gelijke manipulatie dn de komende tijd te voorkomen zal zijn, wordt in brede krin gen betwijfeld. Dat zou dan weer het voorlopig slot zijn van een periode van ondoelmatig be heer: het do overigens hélemaal miet zeker, dat de verwachte devaluatie de laatste dn Frankrijk zal zijn, want Financieel problemen blijven er overzicht de mentaliteit der poli tici even-eens. Minister Erfland, de Duitse minister var economische zaken, merkte dezer dagen op, dat een voortdurende daling va waarde van het geld altijd het resultaat is van een onverstandige en onverant woordelijke politiek. Een waardedaling komt zo ma-ar niet uit de luoht vallen, ai- dsus deze succesvolle Duitse minister. Er is de laatste weken een niet onbe langrijke kapltaalvlucht naar West-Duits land op te merken, waarbU Franse be langen wel op de voorgrond staan. De be langstelling, welke ook hier te lande vooi Duitse aandelen en obligaties aan de dag wordt gelegd, is niet te verklaren z< der meer uit rendementsmotieven. Ook vooral de goede resultaten van de Duitse economische en financiële politiek, onge twilfeld bevorderd door de omstandig heden, welke geleid hebben tot een j tlge reputatie der Duitse munt internatio naal, hebben de kapltaalvlucht naar oostelijke buren veroorzaakt. Zorg om icelvaart Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat in ons land voortdurend grote aandacht wordt gegeven aan de finan ciële en economische toestand. De maat regelen der regering inzake de bestedings beperking, gepaard aan de niet bepaald optimistische beschouwingen van minister Hofstra, de stijgende moeilijkheden met de kapitaalvoorziening van overheid bedrijfsleven, houden onmiskenbaar aandacht gespannen. Terecht heeft het jaarverslag van het Verbond van de Ned. Groothandel opgemerkt dat het enthou siasme rondom de verdeling van de wel vaart, allengs heeft plaats gemaakt voor de zorgen om de welvaart zelf. In dit ver slag bleef de kritiek niet achterwege en gevraagd werd aan de overheid om con sequent beheer, dat gericht is op voor koming van inflatoire invloeden. Een ander verslag, dat van het Verbond van Katholieke Werkgevers. gewaagt van de vreet, dat er een machtsstrijd zal ont- Wij danken alle deelnemers en deelneemsters hartelijk voor hun inzendingen; tien- en tienduizen den oplossingen kwamen binnen. De 1040 prijswinnaars, die door de jury zijn aangewezen, hebben heden bericht ontvangen. Ten over vloede ligt de lijst met de namen van alle prijswinnaars ter inzage bi) Uw winkelier of wordt U op aanvrage door Nescafé, Haarlem merweg 317-321, Amsterdam-W., toe gezonden. De prijs winnaars wensen wij van harte geluk. staan, die tot gevolg zal hebben, dat de groep, die het onderspit delft, tracht te vluchten langs de weg der geldontwaar ding. De vreet wordt uitgesproken, dat de gevolgen der verandering in de in- komstenverdellng, krachten oproepen, welke een aanhouden der inflatoire druk doen verwachten. Ten slotte wijzen wij nog op het verslag van het Beleggingsfonds „Algemeen Fondsenlbeait", waarin opgemerkt wordt, del de situatie in Nederland zodanig la, dat een grote waakzaamheid geboden is voor het conjuncturele verloop alhier. De gulden, aldus dit verslag, verliest dn het internatdonade verkeer zijn soliditeit, In diverse sectoren van het bedrijfsleven zijn reeds tekenen aanwezig, die wijzen op een teruglopen van de orderpositie. Geen overdrijving WIJ maken van het bovenstaande mel ding om daarmede te Illustreren hoe ook ln ons land de problemen der muntont- waarddng tengevolge van inflatie bespro ken worden. Men moet zich in deze de nodige nuchterheid echter opleggen en zich wachten voor overdreven vrees, daar oJ. de gevaren bezworen kunnen worden, mits het overheidsbeleid zich ln sterke mate richt op het overwinnen der infla»- tieverschijneelen. Dat dit overheidsbeleid slechts dan bevredigende resultaten kan opleveren, als het ook gesteund wordt door werkgevers en werknemers, zal wel duidelijk zijn. In het begin van dit overzicht wezen wij op het feit, dat in de koersontwikkeling op onze beurs geen valutavrees tot dus ver tot uiting Is gekomen. Dat mag onge twijfeld merkwaardig heten en het sohijnt dat men de onzekerheid inzake de con juncturele ontwikkeling en de verdere uitwerking van overheidsmaatregelen zwaarder laat wegen dan monetaire over wegingen. Dat het hoofd fonds. Kon. Olie, deze week luier gestemd was, werd echter niet veroorzaakt door het binnenland, maar door de absentie der buitenlandse arbitrage. Dat in de oh «industrie het niet overal ..koek en el" is. bleek uit het ver zoek van president Eisenhower om de im port van olde naar de Ver. Staten met 10 pet. te beperken. De voorraden ln de Amerikaanse olietndustrie zijn zodanig, dat de positie der kleinere Amerikaanse producenten moeilijker is geworden. Af gewacht moet worden, welke de gevolgen zullen zijn van de dalende afzet van olie naar Amerika voor de produktie ln het Midden-Oosten en het prijsvarloop inter nationaal. Wat betreft de overige internationale aandelen was Unielever tijdelijk lager ge noteerd. maar op de laatste beursdag der week werd het koersverlies vrijwel inge haald. Op de locale markt was de handel erg rustig, maar het sentiment werd ten slotte toch wel wat gunstiger. Kon. Hoogovens Hepen op van 290 tot 298 pot. De a and Indola waren enkele punten beter op het inderdaad fraaie resultaat over het le halfjaar 1957. De netto winst (vóór belas tingen) steeg van 441 000 in 1958 eerste helft tot 731 000 in de zelfde periode van het lopend Jaar. De merkwaardige koersstijging der a and. Fridor kwam tot staan na het communi- de curator, dat hem niets bekend uraan de vraag naar de aandelen de laatsie dagen was toe te schrijven. Ter beurze repte men over Philips, die belangstelling voor de failliete zaak zou hebben, maar duidelijk is de situatie niet geworden. Wel is de koersstijging opmer kelijk. waarin de obligaties Fridor hebben gedeeld Op de laatste beursdag u-aren de aandelen 34 pet. lager. Cultuurwaarden bleven veronachtzaamd 1 de communistische winst bij de stem bus op Oost Java had geen invloed meer. Scheepvaart lag wat luier in de makt er en daar, b.v Hollend-Amerika Lijn, Paketvaarl en Scheepvaart Unie, maar Niavelt kwam weer op tweemaal pari handhaafde zdoh goed Op de markt der stockdividenden werd de stock Curac. Handel Mij voor circa verhandeld. Staatsfondsen waren eerst luier, laiter wat in herstel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3