Een klein stukje PALESTINA E2!I3EE3!I32Q3~ Een lichtgevende bijbel op de wereldtentoonstelling 1958 Onvoorbereid de nito „eg wei preekstoel op buitenland Een vruchtbare gemeente Hollanders door Amerikaanse bril Op de galerij van de Haagse Willemskerk vindt u ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 De 's-Gravenhaagse Bijbelvereniging is uit haar gezapige dommel ontwaakt. Zij doet weer van zich spreken, door predikanten en professoren voor zich te laten spreken. Sedert 1949 organiseert zij iedere winter een reeks van lezin gen op het terrein van de bestudering van de Bijbel onder de weidse naam van „Theologische Leergangen". In deze wintersamenkomsten, waaraan oorspron kelijk slechts Haagse en Scheveningse doctores in de theologie medewerkten, spreken nu ook hoogleraren van elders. Ongetwijfeld bereikt de vereniging door deze avonden slechts een betrekkelijk kleine groep van geïnteresseerde intel lectuelen, die aanmerkelijk groeide, toen de lezingen in brochurevorm wer den uitgegeven, zodat de niet-aanwezigen er ook van konden profiteren. Veel meer mensen bereikt de ver eniging echter met het werk van de Palestina-schilder S. van der Schaar, die in de dertiger jaren zijn Pales tijnse diorama's heeft geschilderd. Tot vorig jaar september waren deze diorama's (een schilderij in drie di mensies) te zien in Haarlem en zij vormden de hoofdschotel van menig vakantie-uitstapje van de jeugdclub, jongelings- of meisjesvereniging of van het schoolreisje. Het huis werd evenwel verkocht en de 's-Graven haagse Bijbelvereniging greep de kans om de diorama's voor ons land te bewaren, omdat ze anders wellicht naar het buitenland waren verdwe nen. De gehele winter lagen de dio rama's opgeslagen door gebrek aan plaatsruimte, maar uiteindelijk is een wel zeer originele oplossing gevon den. Dicht bij het zakencentrum van Den Haag staat de grote en volgèns velen, lelijke Willemskerk van Den Haag Een enorme galerij strekt zich aan drie zij-' den uit boven de bijna vierkante kerkzaal. De ze ruimte werd normaal op zondag zo goed als niet gebruikt. Slechts bij een uitvoering van de Mattheuspassion en een bijzondere dienst moesten de deuren naar -boven worden openge worpen. De vereniging heeft nu de beschikking gekregen over een ge deelte van deze galerij. De banken zijn wegge broken, er is een extra zolder aangebracht, zodat de galerij tot een gesloten ruimte is geworden, de vloer is betegeld, de muren en het hout werk geschilderd en in de zijwand zijn de diorama's aangebracht. INRICHTING Jammer is, dat men slechts de be schikking kreeg over het achterste ge deelte van de achtergalerij. Men meende evenwel dat het grootste deel van de zitplaatsen bij de kerk moesten blijven, omdat men ze nodig had voor de jaarlijkse uitvoering van de Mattheus passion. Nu kan men niet ver genoeg achteruit stappen om dc diorama's echt goed van een afstand te zien. Wel is dit mogelijk met de twee grote werken, die aan de beide einden van de langgerek te zaal in de muur zijn ingebouwd. Aan de ene kant flitst de donder, het gol vende water bruist, e« vliegt laag over het water om een ogen blik rust te vinden en als een eenzame notedop drijft de ark van Noach op het water van de vloed. Daar recht tegen over is het half duister, dan gaat het licht op en plotseling staan een paar en gelen in de ochtendzon voor het open graf van Jezus Christus. In de verte ko men de eerste vrouwen aan om het li chaam, dat weer een persoon is gewor den te balsemen. MERKWAARDIG Tussen dit oordeel en de verlossing ligt de geschiedenis van de Bijbel naar Oude en Nieuwe Testament. Merkwaar dig is echter, dat het centrale punt var ieder diorama bijna altijd weer eer beeld is van de Zaligmaker, of de Hei land zelve. In het oude Testament wordt Hij geschilderd als priester, ko ning en profeet. Indrukwekkend is de priester, maar bijna overweldigend de profeet Elia op de Karmel. In het we Testament werpen we een blik werkplaats van Jozef. Onhandig pro beert zijn oudste zoon een plank door te zagen, maar Hij zaagt op de verkeerde Elaats en deze diorama's, die zo duide- jk spreken van de Godheid, spreken zo ook van de volkomen mensheid van onze Heer en Heiland. Het was heel rustig toen we een be zoek brachten aan de diorama's. De rondleider, een gepensioneerde onder wijzer. vertelde de geschiedenis van ieder diorama en telkens weer kon hij wijzen op het grote werk van de ver zoening. Toen we bij de geschiedenis van de vurige slangen waren gekomen, kwam er nog meer bezoek. Een enigszins ner veuze dame. die langs de kerk was ge komen en het opschrift had gelezen: Pa lestijnse diorama's, was even naar bin nen komen lopen om te zien wat het was en of zij de moeite waard waren er een hele morgen aan te besteden, al leen of met anderen. GEBOEID Voor ze het wist zat ze op een bank en was ze ook geboeid door de koperen slang, die het schilderij beheerste. In het kamp baden mensen en vloekten zij, sommigen lagen moegestreden op de grond en anderen gebruikten hun laat ste krachten om op de slang te zien. De heer De Jonge vertelde», hoe het volk het manna had versmaad, daarom God had veracht en hoe God de slangen had gezonden als een straf, maar ook, dat Hij de redding had gegeven en de i sen genezen konden worden door op de koperen slang te zien. „Is dat niet wat erg?" vroeg de da me. „per slot van rekening was het toch niet zo'n grote zonde van het volk. Als wij iedere dag hetzelfde moesten eten, zouden wij op het laatst ook gaan mop peren." Kennelijk was ze het niet met God eens. Voor hij het wist, was de ge- onder het ge hoor geweest van het Evangelie. Naast de diorama's zal ook spoedig het Bijbels museum ge opend worden. Men is nog bezig de ruim te in te richten, de vitrines te bouwen, en te vullen. Tiental len voorwerpen en maquettes kan men reeds zien We wier pen een blik in het heilige der heiligen, van de tabernakel. We openden een oud Palestijns slot met een lange zware sleu tel, die nooit in een vestjeszak zou pas sen. Er lagen grote Bijbels en ook een Nieuw Testamentje, dat nauwelijks gro ter was dan een luciferdoosje, munten uit de dagen van Salomo en gebruiks voorwerpen uit verschillende tijdperken. Dit museum en deze diorama's zijn een va- kantiébezoèk waard, al leen moet u niet na vier uur komen, want dan vindt u de deur gesloten, Het overkomt een dominee in vakantie - incog. 1 eens als hij net J[ JL zorgeloos onder- uit gedoken in een vreemde kerkbank zit, dat de koster luid fluisterend komt vragefi, of hij de dienst wil leiden. Een leesdienst met een dominee (al is hij in het grijs) als toehoorder is nu ook niet je dat. Het Gereformeerd Weekblad wijdde bijna een volledige pagina aan predikanten, die onvoorbereid de kansel op moesten. Soms werd het een zegen voor de prediker, zoals voor de kandidaat Otto Funcke, de originele Duitse do minee en schrijver uit de vorige eeuw. Funcke was in 1862 als kan didaat hulpprediker te Elberfeld ge worden, maar hij stond zondag aan zondag voor een paa: mensjes uit het bestedelingenhuis en enkele dienstmeisjes. De vromen uit Elber feld gingen niet naar een kandidaat, want die had geen ervaring. Men noemde een kandidaat „Mijnheer Nömmes" (Niemand). Maar ineens veranderde dat. Op een vrije zondag werd Funcke al vroeg uit zijn bed gehaald door de koster der gereformeerde kerk die hem kwam zeggen, dat hij voor Ds. Kün- zel moest optreden, daar deze eens klaps door een aanval van reumatiek verstek moest laten gaan. Funcke weigerde dit want Künzel was een der beroemdste dominees uit het Wuppertal. Kerken, waarin hij preek te, zaten altijd tot de nok toe vol. De kandidaat voelde er niets voor deze gevierde voorganger te vervan- 8 De 'koster vertrok dus, maar kwam even later ontdaan terug. ..Dominee Künzel laat u weten, dat hij u voor God zal aanklagen, als ge hem niet in deze nood bijstaat. Maar indien ge hem helpt, belooft hij zonder ophouden voor u te zullen bidden". Hier kon Funcke niet tegen op. Al wilde Ds. Künzel voor hem bidden, zelf deed hij het toch ook maar. Daarna sloop hij als een dief door de kleinste stegen naar de kerk, die hij aan de achterkant, via de kosterij binnenging. „Juist begon het zingen, geweldig als het gebruis der zee. Ik liet zo veel zingen als maar enigszins kon. Toen besteeg ik de kansel, want li turgie heeft de gereformeerde kerk niet. Op het ogenblik dat ik de voe ten op de trappen van de preekstoel zette vertelt Funcke werd het zingen merkbaar zachter, en toen ik schuchter de ogen opsloeg, zag ik tal van vertoornde en ontstelde ge zichten. Als op een gegeven teken sloegen zeker een paar honderd zan gers het boek dicht en verlieten de kerk. Dat was zeker niet bemoedi gend voor me. maar toch bleven van de tweeduizend kerkgangers ze ker nog tienmaal meer over dan ik gewoonlijk onder mijn gehoor had. Dat gaf moed, en ik wist dat er ze ker één was, die voor me bad Voor ik de vierde zin voleindigd had, sprak ik een aandach tig luisterende gemeente toe. Ik werd warm, moedig en bezielend, kortom, mijn predikatie vond gena de in de ogen van mijn hoorders. Van die ure af was ik er bovenop, ik was een „kandidaat die men ge rust eens kon horen" en die men ook kwam horen. Tot aan mijn ver trek van Elberfeld had ik zondag aan zondag volle kerken, hetgeen mijn oude Adam begrijpelijkerwijs weldadig aandeed!" Funcke voer dus wèl bij zijn in- valsbeurt. Moge dit eveneens zo zijn bij alle predikanten, die er plotse ling voorgezet worden en niet min der bij de gemeente, die een ander voor zich ziet dan zij verwacht had. pensioneerde onderwijzer meer dan een gids, die de diorama's liet zien, hij ge tuigde en het diorama werd een kansel. De dame had haast, zij moest weer weg, beloofde heel spoedig terug te ko- Zij had echter meer gezien dan wat schilderijen met dieptewerking; zij gens werd opengedaan. Als u er met een groep heen wilt, schrijft u dan even, of belt u op, dan kan er rekening mee ge houden worden. Nog maar een paar dagen geleden kwam een groep van honderd jonge men sen, net toen een rondleiding begon met zestig, en dan is het beslist te vol en moet u wachten. Als u alleen bent, of lensen, is er altijd wel ook al is i plekje i groep. De N.C.R.(eig)V. heeft een eerste poging T/ 1 1 gewaagd om christenen, die in het buiten- £*1* LPU 1 Tl M f"*T land hun vakantie doorbrengen, te helpen A*-G11 J.J-J. llv doorbrengen, kerk op zondag te vinden. In een ran acht pagina's worden ons in lichtingen gegeven over 142 steden en dor pen in België, Oostenrijk, Duitsland, Zwit- •land, Spanje en Portugal. Jammer is het, dat en niet meteen een itvoeriger werkje heeft gepubliceerd en dat de Scandinavische landen eenvoudig weggelaten werden. Ook werd niet aan- (geven tot welk kerk- 1 genootschap de ker- ken behoren. In Gent g (België) heeft men bijv. de keus uit zeven kerken, maar er wordt niet bij aangegeven tot welke kerkgenoot, schappen zij behoren. russel worden kerken ver ier wordt niet ingegeven of de dien en in het Frans of Vlai >rden Maar misschien zal rolgend jaar deze gegevens ook kunnen 'erstrekken, zodat dit kleine handige boekje (rkelijk bruikbaar »rdt. Moeilijk preken 9 In Leiden stond vroeger een jong Doopsgezind predikant. Knap theoloog. Had steeds vele profes soren onder zijn gehoor. Hij werk te enorm op zijn „preken". Elke zondag nam hij een ander wijsgeer onder schrootvuur. Zelfs dat select gehoor hijgde ervan. Op zekere zondag, na de preek nam professor Hartmaan, de directeur van het oudheidkundig museum, hem on der de arm: „Waarom preekt u toch altijd zo moeilijkWel, pro fessor, ik moet mij toch instellen op mijn gehoorHartmann „Laat al die wijsgeren maar waaien en vertel ons liever een gelijkenis van Jezus en wat Hij ermee be doeld heeft. Daar heeft de gemeen te wat aan: dat andere zoeken we onder elkaar wel uit!" L. D. TERLAAK POOT Het kleine Anglicaanse kerkje in het dorpje in Wales, dat de zeer indrukwekkende, maar vrijwel onuit sprekelijke naam draagt van Llan- badarn Trefeglwys is een vruchtbare gemeente. In de jaren tussen 1887 en 1938 werden niet minder dan veertien jonge mensen uit dit kerkje tot priester in de Anglicaanse kerk ge wijd. Eén van de oudsten van hen was jarenlang bisschop wan Llandaff. Van de veertien priesters zijn er nog negen in leven. Samen met de familieleden van de overleden priesters hebben zij uit dank de kerk onlangs een nieuw altaar aangeboden. Brussel bereidt zich voor: nE Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel, die een veelomvattende inventaris der stoffelijke rijkdommen van het mensdom zal vertonen, heeft een duidelijk merkbaar ideëel doel. Men wordt getroffen door het geestelijkekarakter van de opdracht, der organisatoren van de Tentoon stelling. Baron Moens de Fernig, algemeen commissaris der Regering bij de Tentoonstelling, sprak onlangs: België heeft een geloofsdaad gesteldzij organiseert voor de volken der wereld een samentreffen van licht en vrede ieder volk zal zijn opvatting van het geluk weer geven en de middelen, waardoor dit volgens zijn mening bereikt kan wordenals de ogen open gaan voor het licht, zullen wij de nood zakelijkheid van een werkelijke een heid ontdekken en het wonder van deze eeuw, zou het redden van de geest kunnen zijneen nieuw mensdom, wat het hoofdonderwerp van de Tentoonstelling is...." Het voorbeeld van de Belgische rege- volgend, die de Tentoonstelling 1958 beschouwt als een getuigenis van wat België heeft bijgedragen aan alle vormen der beschaving in de loop van de 125 jaren van zijn bestaan, zal ieder land oen buitengewone inspanning doen om „zijn opvatting van het geluk en de middelen, die hem geschikt lijken om dit te bereiken" te tonen. geen geheim, dat het aanlokke lijke thema van de Tentoonstelling, dat in zekere zin een oproep aan het mens dom is, Rusland tot deelneming heeft doen besluiten. Het merendeel van lan- wereldorganisaties hebben aan deze oproep gehoor gegeven. Het Vaticaan laat een „Godsstad" bou- en in het midden van de buitenlandse afdeling. „Het is ondenkbaar, dat de Rooms-Katholieke Kerk er niet vertegen woordigd zou zijn, wat het ook moge kosten," schrijft Pater Joos, secretaris' van Civitas Dei. „Waarom de zware fi nanciële last aanvaarden, die een waar dige deelname van de Heilige Stoel en het algehele Katholicisme aan de We reldtentoonstelling met zich mee brengt?" ALS wij, Nederlanders denkan, dat de Amerikanen, die in ons land studeren, toch wel diep onder de in druk zijn van onze intellectuele pres taties, hebben we het zeker niet bij het rechte eind. Dr. John T. Daling, professor in de psychologie aan het Calvin College te Grand Rapids, heeft half jaar in Nederland gewoond geeft in de Reformed Journal zijn indrukken over ons land weer. Hij verwijt ons land gebrek aan individualisme en een ergerlijke orga- nisatiezucht. Hij zou niet graag onze Nederlandse zienswijze in Amerika willen importeren. Maar ook de Amerikaanse niet in Nederland. Hij ontdekte een geweldige kloof tussen de Nederlandse gereformeerde visie op vele zaken en het Amerikaans ge reformeerd inzicht. Als hij spreekt over de kerk. schrijft hij: „Het zou volkomen bezijden de waarheid zijr als we zouden beweren, dat de kerken borden boven hun deuren hebben hangen met het opschrift: „Vreemdelingen zijn niet welkom." Maar de manier, waarop de kerken hun diensten houden en de houding van de doorsnee-kerkganger, schijnen dit toch wel te zeggen. In de meeste kerken" een groot aantal banken met het bordj- Niet vrij. Ongeveer twee minuten vo de dominee de kansel beklimt, gaat een klein lampje branden boven de preekstoel om te laten weten, dat aUe .overgebleven plaatsen dan vrij zijn; tot dat ogenblik moet de vreemdeling maar het gangpad alleen rondhangen, et hij achter in de kerk wachten. niet eerlijk, als we zouden zeggen, dat vreemdelingen ongastvrij behandeld worden, maar het is wel een feit, dat zich op geen enkele wijze met hen bemoeit. In Nederland kleden de mensen zich iet voor de kerk op hun zondagsbest, zoals men in Amerika doet. Soms lijkt het wel. alsof sommige mensen haastig maar iets hebben aangeschoten om nog op het laatste nippertje iets te gaan kopen. Voor de dienst begint, zijn de luidruchtig als aan het be- ouderavond op school. Als de dominee verschijnt, verandert plotse ling de hele sfeer en bevindt men zich heiligdom. De meeste dominees toga. Als het avondmaal gevierd wordt kleedt men zich over het alge- netter. Er zijn jongeren in de kerk en maar weinig van de generatie an hun ouders. „BOVEN DE OREN" De orde van dienst lijkt veel op die i de Hervormde kerken van Amerika. Spoedig voelt men zich opgenomen in het bevredigend gevoel de „gemeenschap der heiligen" te beoefenen. De schrift lezing heeft een zeer eigen plaats dienst en wordt met goede intonatie ge lezen (niet haastig afgeraffeld, alsof het maar een soort inleiding tot de preek is). Een paar preken, die ik hoorde, gaven de indruk dat ze vrijwel volkomen ae de persoonlijkheid van de predikant, die grepen deed uit het gehele leven om zijn preek te illustreren en die een boodschap bracht, die aansloot bij het leven van zijn toehoorders. Sommige predikanten richtten zich even apart tot de kinderen. De meeste preken geven een „wijde" bijbelse uitleg in plaats van eeh strikte exegesis van de tekst. De meeste predi kanten gebruiken aantekeningen, ee paar volgden hun manuscript zeer nauv. gezet. COLLECTEN Er zijn over het algemeen vier of vijf collecten in iedere dienst. Het collecteren geschiedt in stilte: de munten vallen zachjes in een fluwelen zak. Na de dienst is er zo goed als geen onderlinge gemeenschap. De mensen hollen weg, alsof ieder ogenblik een bom tot ontplof fing kan komen... Naast de Gereformeerde, Hervormde en Rooms-Katholieke kerken zijn er be trekkelijk weinig grote kerkgenootschap pen. die overeenkomen met de Pres byterianen, Episcopalen, Baptisten Methodisten in de Verenigde Staten (hoewel alleen Amsterdam al zeven en twintig verschillende kerkgenootschap pen vertegenwoordigd ziet) en de kerk gang in deze andere kerken is over he! geheel genomen gering. Een veel grotei percentage van de bevolking gaat in de Verenigde Staten naar de kerk dan in Nederland. Onze broeders staan stom verbaasd als ze dit horen; ook staan ze verbaasd over het grote aantal kerken in de Verènigde Staten. Zij beschouwen ons als een goddeloos land." Goethem, hoofd van de Tentoonstelling was met de maquette zeer ingeno- Waarschijnlijk zal buiten deze lichtgevende Bijbel geen lichtreclame worden toegestaan. Onkunde of haat terialistische levensopvatting huldigen vertegenwoordigd zullen zijn en omdat groeiend aantal personen leeft algehele onkunde van, zo niet haat tegen onze katholieke levensopvat ting. Bijgevolg moeten wij ons zoals de zakenmensen van de middelen bedienen, die de moderne reclame tot onze be schikking stelt. Daarom zal Civitas Dei, dat naast het Amerikaanse paviljoen ge legen is. op meesterlijke wijze uitdruk king geven aan „de positie en de in vloed van de Rooms Katholieke Kerk in de wereld van vandaag". Naast de Sowjetunie, het Vaticaan, de Verenigde Staten en vele andere landen wil ook het protestantisme een eigen ge luid laten horen. De oecumenische bewe ging bereidt plannen voor om een eigen moderne kapel te stichten, waarin de groei van kerk en zending in beeld zal worden gebracht. Dit kostbare gebouw zal na de tentoonstelling aan het Bel gisch protestantisme worden geschonken. De evangelische en meer orthodoxe christenen die zich in de oecumenische beweging niet thuis voelen hebben hun droom verwezenlijkt gezien door het plan van ds P Caufriez, secretaris van het Belgisch Bijbel Genootschap. Tegen- het Atomium zal een reusachtige open Bijbel opgesteld worden. Over de bladzijden zullen in lichtgevende letters de woorden van de Schrift zelf, m vele talen voorbij trekken. Architekt Van lm- pe heeft dit idee en het aangrenzende paviljoen uitgewerkt en architekt Van Ook de kleuters z.g. jeugdwijdingen te doen deelnemen, heeft de communistische leiders doen besluiten ingrijpende maatregelen te ne men. Van nu af aan zal de uitroeiing van iedere godsdienstige voorlichting reeds beginnen bij kleuters van 3 tot 6 jaar Volgens een nieuw plan zullen kinde ren op deze leeftijd verplicht worden bepaalde tijden in kinc* sen door te brengen. En gonnen met de opleiding partijleden tot leiders bij die kinderbe waarplaatsen. Daarnaast wordt het godsdienst-onder wijs op de openbare scholen opnieuw aan banden gelegd. Tot nu toe was dit onderricht toegestaan buiten het lesroos ter om. Men vindt dit nu „overbelas ting" van de kinderen. Zoals bekend is, wordt ook iedere geestelijke leiding van priesters of pre dikanten uit het leger geweerd, en wordt het de soldaten onmogelijk gemaakt godsdienst-oefeningen bij te won ter Ulbricht, eerste secretaris communistische partij in Oost-Duitsland verklaarde op een bijeenkomst van jon geren: „Niets wordt bewezen door 't ge loof; kennis alleen is de eerste stap op de ■.•eg naar geluk en voorspoed, naar een betere wereld". Expobible Het Belgisch Bijbelgenootschap heeft sn zeer centrale plaats gekregen. De Expobible zal op een verhoging in de nabijheid van het Planetarium ko men, bij de hoofdingang van de folklo ristische afdeling, ongeveer 200 m van het Atomiuim. Het Bijbelgenootschap bleek niet in staat om het ontwerp zelf te financieren n daarom hebben enkele evangelische ;roepen, die overtuigd zijn van de waar- Ie van het ontwerp, besloten om te hel pen. Verder zal van de evangelische christenen een geloofsdaad in dit op zicht gevraagd worden. Een zevende van het bedrag is reeds binnengekomen. Het ontwerp zal ongeveer 57000 gulden kos- Om de mensen te ontvangen zullen iedere dag een aantal leden van kerken en gemeenschappen beschikbaar zijn bU het Bijbelpaviljoen. Zij zullen Bijbels in verschillende talen bij zich hebben en speciaal voor de Tentoonstelling geschre- -en tractaten verspreiden. Bovendien lullen de mensen inlichtingen kunnen ge ren en geestelijke gesprekken kunnen Balans Brussel 1958 moet het begin van een „algehele lotsverbondenheid" signaleren, een hernieuwde lotsverbondenheid van de volken, die er dc balans zullen op maken van hun samenwerking aan „de bewerking van een betere wereld." „Er zal een ster schitteren aan het Belgisch firmament", zegt ons een brochure: de vurige hoop naar eendracht zal nensen nader tot elkaar brengen. De blik van de gehele wereld moet zich richten op deze ster, die wij al overal in Brussel vertegenwoordigd zien. Zij heeft in het midden een sühouette van het Stadhuis met de torenspits, waarop wij een welbekende groep aantreffen; de duivel, die door St. Michael, be schermengel van Brussel, ter aarde ge worpen is." Een der organisatoren van het Bij belpaviljoen vroeg bij deze woorden: .Zal dit symbolisch zijn?" en antwoord je: „Met behulp van de lichtgevende Bijbel, zal de Overste der Wereld het volgend jaar op de Tentoonstelling in Brussel niet het laatste woord hebben. In tegenwoordigheid van 30 miljoen be zoekers zal dit misschien het wonder deze eeuw zijn." UJ1AU JI.UJUI'H Een royaal aanbod en als U iets nodig hebt, komt u het maar gerust vragen." zei de buur vrouw vier jaar geleden, toen wij ons nieuwe huis introkken en zij ons kwam laven met een kopje koffie. Heel be leefd hebben we gezegd: „Dank u wel. Wat is dat hartelijk van u. en we zijn nooit naar haar toe gegaan. Zoiets zeg je wel. maar doe je niet. Tenminste niet dikwijls en zeker niet, als je jezelf kunt helpen. De doornsee mens houdt niet van leentje-buur spe len; dat geeft maar verplichtingen. Het bleef bij een royaal aanbod. „Komt tot mij en Ik zal u rust geven", zei Jezus Christus twee duizend jaar geleden en Zijn aanbod is nog altijd van kracht. Natuurlijk zijn we niet naar Hem toegegaan, want zoiets doe je niet zo gemakkelijk. Dat aanbod is goed voor dronkelappen, en voor dat vrouwtje uit het huis op de hoek en voor de voddeman. die er van verdacht wordt wel eens iets meer mee te ne men dan vodden alleen. Wij kunnen onszelf wel helpen. In ieder geval pro beren we het. Het bleef bij een royaal aanbod. EEN VREEMDE STEM Wij zijn allemaal nette, beschaafde mensen. We weten hoe het hoort. We kunnen het goed vinden met onze bu ren. We kunnen met ons inkomen rond komen, zonder al te veel schulden te maken; ook al zouden we wel graag die nieuwe stofzuiger aanschaffen, of die radio, maar dat komt ook nog wel. We gaan 's zondags naar de kerk, en als we niet naar de kerk gaan ge ven we geen mens aanstoot en we ma ken toch van de zondag echt een rustdag. Zo glijdt ons leven voort met zo nu en dan een kleine crisis, die niet eens in staat is om ons al te erg uit het lood te slaan. We kankeren wat op de hoge belastingen en we klagen wat over de l laatste prijsverhogingen van de melk. De driekwart kan werd een halve de i man. Alles heeft zo een vast plaatsje in ons leven, zelfs God, want we gelo ven allemaal wel dat er Iets is. We I geloven in Zijn bestaan, zoals we ge loven in het bestaan van de omroe- I per van d$ radio. Hij is er, spreekt soms tot ons, maar hij verandert ons 1 leven betrekkelijk niet. We leven ons i eigen leven en met een droge klik knippen we met onze vingers en zeg gen. „Er is niet dèt op ons aan te merken, mijnheer." Dat is het nu juist. We leven ons eigen leven. God heeft ons geschapen opdat we Hem zouden leven. Met een groot woord heet dat: „Hert. zouden verheer lijken." Dat wil dus zeggen: zouden verHEERlijken, Heer zouden laten zijn van ons leven. Als de Bijbel spreekt over zonde, spreekt dat oude Boek niet in de eerste plaats over moord en overspel, diefstal en leugen. De Bijbel spreekt dan over het feit, dat mensen hun eigen leven zijn gaan leiden en zich van God hebben los ge maakt. Hij is een verre, vreemde stem geworden in plaats van een Vader. EENZAAMHEID OF GEMEENSCHAP God en de mensen drijven steeds verder uit elkaar, maar Jezus Christus heeft op Golgotha de verbinding weer tot stand gebracht. Wie zijn eigen leven wil leiden, zal uiteindelijk ontdekken, dat hij steeds eenzamer wordt. Bij het ouder worden vallen de vrienden meer en meer weg en de dood is een absolute eenzaamheid. De Bijbel spreekt over de hel. Hoe die hel er uitziet weet ik niet. Ik weet wel, dat alles in de Bij bel er op wijst, dat de hel een eeuwi ge eenzaamheid zal zijn. Daar zijn geen vrienden, geen familieleden, daar bent u slechts alleen. Jezus Christus wil ons weer tot God brengen. God wil weer een Vader worden. Hij bracht de verbinding voor u tot stand. U echter moet zelf tot God gaan en Zijn aanbod aannemen. Christus wacht tot u van de hoge stoel van uw trots af komt en zegt: „Ik heb u nodig". Dan kan Hij zeggen: „Ik ga u helpen". De hemel begint dan hier op aarde en is een gezin me\ God als Vader. Interkerkelijke kast in verzuilde kleuterschool Randenbroek bij Amersfoort heeft een eigen variatie op het zuilenprobleem Daar de wijk geen kleuterschool be zit. heeft de minister van onderwijs kunsten en wetenschappen een urgen tieverklaring afgegeven voor de bouw van een drieklassige kleuterschool. De dienst gemeentewerken heeft een de montabele school ontworpen, waarvan één lokaal bestemd zal zijn voor het christelijke kleuteronderwijs, één voor het rooms katholiek en één voor het openbaar onderwijs. Wel heeft het ge bouw één gemeenschappelijke perso- neelskamer, één werkkast, één rij wielbergplaats en één toiletruimte. Onze verbeelding grensde aan de profa- niteit toen we de kleuterklassen door elkaar hoorden zingen: Drie kleine kleutertjes ruisen langs de wolken. Hoe het met die ene kast moet gaan. begrijpen we niet goed. En zou het in die ene personeelskamer niet tot botsingen kunnen komen, of kunnen onderwijzers van verschillende kleur wel bij elkaar zijn. maar kleuters niet? In ieder geval weer eens een goed voorbeeld van Holland op zijn „verzuildst"

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13