MeuiPe £riitsrl|c GTouranl Vijf man ontvluchtte uit Scheveningse gevangenis Pt? ■mméi -Drie Nederlanders 92 twee Duitsers nog .MODERNE GORDIJNSTOFFEN Uitbrekers braken in en stalen auto in Katwijk Prinses Irene achttien Nog verschil van mening tussen westelijken Besprekingen in Moskou toch weer hervat Beloning voor Pa]: poea s 8.75 V nijonu z ALGIMIS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week- ADVERTENTIES0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIE MEE Chef-red.: H. w. f. EKSERCNK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$totihttstirii is ahebleucn myn b«tl ia tejjljenspoct" Achtendertigste jaargang No. 11022 Niet in 's lands belan T) ZIE PAGINA 5 OP KLAARLICHTE DAG ER VAN DOOR 70 (Van i onzer redacteuren) DE REEKS VAN ONTSNAPPINGEN uit Nederlandse gevangenissen is gistermiddag in Scheveningen voortgezet.door vijf gedetineer den, die op klaarlichte dag in de onmiddellijke nabijheid van het bewakend personeel kans zagen de benen te nemen. Bij zijn ontsnap- pingspoging kwam één der mannen te vallen, waardoor Hij een echouderblessure opliep en kermend bleef liggen. Vier anderen, van Jiwie twee Duitsers, wisten over de buitenmuur te komen. Twee van hen konden spoedig worden .gepakt, doch de Duitsers zijn nog steeds voortvluchtig, ondanks het feit, dat vrijwel het gehele Haagse politie apparaat actief aan de opsporingswerkzaamheden deelnam. De mannen, die opgesloten waren in de nrafgevangenis I aan de Pompstations- keg te Scheveningen waren gistermiddag het medegevangenen werkzaam in de j.g. slijperij, een zolderverdieping, die provisorisch als werkplaats is ingericht, toor de bewakers, die hier dienst doen p het onmogelijk een behoorlijk overzicht de gevangenen te krijgen, omdat werkplaats ook weer uit verschil- e hoeken en afdelingen bestaat. Van omstandigheid hebben de vijf man- i wi'Wen profiteren. Omstreeks kwart drie zagen zij hun kans schoon om r vandoor te gaan, waarbij het initiatief, met grote stelligheid aanneemt, uitgegaan. De route een getralied venster erden twee schroeven losgedraaid, ver- i werd het slot heen en weer ge- aid totdat het los schoot. De Duitsers, i gevangenisstraf voor het plegen a diefstal door middel van braak i vereniging moesten uitzitten, ver dwe il et eerst, waarna de drie Neder- volgden, een raam en een schuin dak kwamen zij in een goot, waarna op een enkele meters lager gelegen plat werd gesprongen. Dit werd écn der i de Duitsers i (Advertentie) HANDCEWEVEN TAFELKLEDEN Gevangenen gevlucht Nederlanders noodlottig, want bij deze sprong kwam hij te vallen en liep een niet ernstige verwonding op. Omdat de man begon te kermen, ont dekte het bewakend personeel, dat er iets aan de hand was. Daar de man de laatste van het vijftal was, hadden de anderen al een voorsprong gekre gen en toen de bewakers van de bij één der gevangenismuren gestrande Vluchteling hoorden wat er precies was gebeurd, werd er direct groot alarm geslagen. Terwijl ijverig met behulp t speurhonden werd gezocht naar de verdwenen Duitsers (op de achtergrond is de ge vangenis zichtbaar) waren de twee vluchtelingen al bijna in Katwijk, waar ze een inbraak i een auto stalen De vogels waren echter al gevlogen en hadden een vrij grote voorsprong ge kregen. Via het plat, waarvan de vijfde man eigenlijk niet durfde te springen, omdat hij bang was, lieten dé heren zich op de binnenplaats zakken en na een hoop steenkolen „genomen" te hebben, klom men zij op de in aanbouw zijnde werk plaats, vanwaar zij op de buitenmuur aan de Pompstationsweg konden springen. Eenmaal op deze buitenmuur aangeko men zijnde, lag de vrijheid voor hen open. Handen omhoog De laatste sprong van goed vier meter heren in de richting van de duinen ren den. Op het grote terrein aan de Har- stenhoekweg waren talrijke Scheveningse vrouwen bezig met hun dagelijkse werk zaamheden, nl. het boeten van visnetten, toen de twee Nederlanders aan kwamen lopen. De Duitsers waren reeds in andere richting weggerend, omdat een kwartet (VOOR VERVOLG ZIE PAG. 5) ERWIN LUDWIG FRESE en Ludgar Johannes Wilke hebben het offen sief geopend. Terwjjl de Haagse en Wasse- naarse politie gisteravond in de directe Erwin Ludwig Frese 22 jaar omgeving van de Scheveningse straf gevangenis ieder grassprietje onderste boven keerden, wisten beide voortvluch- tigen ongezien Katwijk te bereiken. In de loop van de avond slaagden zij er in dicht onder de kust in Katwijk een werk- keet binnen te dringen. Om geld was het hun Immers niet begonnen. Kleding was hun doel, want nog steeds liepen zU rond in de grijs-bruine gevangenisoveralls, waarmee zij de Pompstationsweg hadden verlaten. Een gabardine regenjas en een donkere wollen winterjas, die het tweetal tussen wat oude spullen in de keet aantrof, lever den het begin van de nieuwe garderobe van Frese en Wilke. Na zich in deze beschermende kledij gestoken te hebben, ondernamen de twee Duitsers, die kennelijk van het standpunt uitgaan dat de beste verdediging de aan val is, een volgende stunt- In Katwijk-dorp werd een personen wagen, die Duitse kentekens droeg, ge stolen. In snelle vaart ging het in de richting Noordwijkerhout. waar plotse ling gevaar voor het tweetal opdoemde. Mannen van de rijkspolitie riepen de twee voortvluchtigen in hun gestolen gen een halt toe. Gehoorzaam remde de bestuurder af. Even scheen het of h|j ging stoppen. Toen, terwijl een wachti van de rijkspolitie al om papier gevraagd, trapte de bestuurder plotse ling op het gaspedaal. De lichten in de wagen gingen uit en de politie had het Onmiddellijk zetten de Rijkspolitieman, nen in hun snelle wagen de achtervolging in. Even leek het, alsof men er in slagen Frese en Wilke tot stoppen dwingen, maar op het nippertje wisten zij aan de greep van de Nederlandse justitie te ontkomen. Later in de nacht werd de gestolen auto (waarschijnlijk omdat de benzine op was) aangetroffen in de buurtschap ..De Zilk" bij Noordwijkerhout Van de beide inzittenden natuurlijk geen spoor- De politie heeft reden aan te nemen, dat beide vluchtelingen hun aandacht de ko mende dagen vooral op Duitse personen wagens zullen richten. Ludger Johannes Wilke 20 jaar Minister Samkalden in spoed-conferentie De minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, heeft gisteravond op zijn ministerie een extra bespreking gehad met de secretaris-generaal van zijn departement mr. J. C. Ten- kink en de directeur-generaal voor het gevangeniswezen mr. E. A. M. Lamers. Tijdens deze vrij uitvoerige besprekingen, waarbij de minister op de hoogte werd gesteld van het gebeurde, werd besloten extra voor zieningen ten aanzien van de beveili gingen aan te brengen. Trouwens, toen de ontsnapping gistermiddag eenmaal bekend wa% werden alle gevangenen uit de werkplaats ge haald en in hun cellen opgesloten, terwijl ook vandaag van de zg. slijperij geen gebruik mag worden gemaakt. Reeds eerder waren in verband met vorige ontsnappingen en vooral na het gebeurde met de Zwarte Ruiter speciale beveiligingsvoorschriften uitgevaardigd, die vooral 's nachts van kracht zijn. In verband met het grote tekort aan be wakingspersoneel had men voor de avond- en nachturen reeds personeel van de rijkspolitie ingeschakeld, die naast hun gewone dagelijkse 1 werkzaamheden extra bewakingsdiensten in de gevangenis ver richten, waardoor deze mensen in staat worden gesteld een niet onbelangrijk be drag boven hun normafle bezoldiging als rijkspolitie, te verdienen. In de kringen van het bewakend perso neel was men gistermiddag hoewel men er van overtuigd was, dat er nog wel eens pogingen tot ontsnapping zouden worden aangewend toch enigszins ver rast in verband met het feit, dat er vijf man tegelijk (en dan nog wel overdag) de benen hadden genomen. De Scheveningse gevangenis, die als cellengevangenis is gebouwd, leent zich niet voor een verwezen lijking van de vernieuwingsgedachte, die vooral de laatste jaren ten aan zien van het gevangeniswezen op geld doet. De gevangenen, aldus insiders, krijgen hierdoor een v heid, die door enkelen wordt mis bruikt en waarvan ook de goedwil lende elementen het slachtoffer wor den. Broodprijs wordt een cent lager (Van een onzer redacteuren) De minister van economische zaken de Nederlandse bakkerUstlchting hebben een akkoord bereikt over de broodprijs. Aanvankelijk vroeg de minister verla ging van de prijs van witbrood ge zien de ontwikkeling van de meelprijs met een cent per 800 gram. De Bak kerijstichting meende echter, dat zij deze verlaging pas kon adviseren over Men is het er echter over eens gewor den, dat de verlaging op 19 augustus zal kunnen ingaan. De Bakkerijstichting heeft dan ook geadviseerd met ingang van die datum de prijs voor witbrood met een cent te verlagen. KOPJE KOFFIE Om hun zenuwen wat te kal meren hebben de beide Duitse vluchtelingen gitteren bij hun be zoek aan de directiewerkkeet in Katwijk eerst een kopje koffie ge zet. Zij deden dit op de butagas- installatie van de directeur wier regenjas en winterjas 2Ü meena men. Na afloop stapten ze weer naar buiten via de ingegooide ruit, waardoor ze ook binnengekomen De gestolen auto. eigendom van een Duitse familie op vakantie. stond in de buurt geparkeerd. Een behulpzame bakker, die de vluch telingen aanzao voor toeristen met panne, hielp mee de wagen op gang krijgen - Nieuwe moeilijkheden dreigden na de ontmoeting met de Rijks ter hoogte van Noordwij- Een achtervolging in wl- Doodgedrukt bij achteruitrijden Een achteruit rijdende aanhangwagen heeft gistermiddag in Amsterdam de 15- jarige Louis Elsas doodgedrukt tussen de laadbak en een muur. De geladen aanhangwagen werd met een triangel in de goede richting ge stuurd. Maar de man, die de triangel han teerde, raakte de macht over het stuur kwijt, foen de aanhangwagen in een kuil reed en met iets meer snelheid naar links week. De jongen raapte op dat moment een stuk hout op, dat achter het achter wiel lag, en raakte bekneld. Hij was direct dood. In Haarlem werd gisteravond de 66- jarige fietser B. de Groot door een bus overreden. De man overleed kort daarna in een ziekenhuis. De 49-jarige chauffeur G. Dubbelt uit Rotterdam overleed giste ren aau de verwondingen, dinsdag opge lopen op de Nieuwe Binnenweg, toen hij met zijn bromfiets tegen een auto botste. Akkoord over ontwapening, maar... Volgens de Franse minister var buitenlandse zaken, Pineau, die gis teren in Londen uitvoerig met Dulles heeft geconfereerd, hebben de weste lijke landen overeenstemming be reikt over een volledig ontwape ningsplan. Na de bijeenkomst van Dulles met de westelijke leden van de ontwapenings commissie, werd echter meegedeeld, dat nog steeds verschil van mening bestaat over verschillende aspecten van het wapeningsvraagstuk. Zo is men het er niet over eens onder welke omstandigheden bij een eventueel verbod wel gebruik gemaakt mag worden van de kernwapens. (Zoals bekend eist Rusland een absoluut verbod). Ook werd geen overeenstemming bereikt over de wijze waarop de conventionele wapens verminderd zouden moeten worden. Vanmorgen zijn deze geschilpunten door de NAVO-raad In Parijs behandeld. Hieruit wordt afgeleid, dat ook andere landen, die geen deelnemen aan het ont wapeningsgesprek, bij het verschil van inzicht zijn betrokken. Het i6 niet be- Staat vau beleg op Cuba President Batista heeft gisteren in ge heel Cuba de grondwettelijke waarborgen opgeheven voor de tijd van 45 dagen. De demonstraties tegen de regering, die een dag te voren te Santiago werden gehou den, zijn de aanleiding tot deze maatregel geweest. Ook is de censuur ingesteld. Een en ander komt neer op een gewij zigde vorm van de staat van beleg. ALLEEN VOOR OVERLEG NAAR BONN Terwijl in West-Duitsland gister morgen algemeen werd aangenomen dat de besprekingen in Moskou ge heel achter de rug zouden zijn, ver klaarde minister van buitenlandse zaken von Brentano later op de dag, dat delegatieleider Lahr alleen maar voor overleg was teruggeroepen. Hij zal vermoedelijk woensdag of don derdag naar Moskou terugkeren. Het Is mogelijk dat Lahr later nog eens jor overleg naar Bonn komt. In ieder geval wil men van Duitse zijde de bespre kingen zo rustig en zakelijk mogelijk la ten verlopen, zo verklaarde von Brentano. In de kelder van de Westdultse ambas sade te Moskou heeft de ambassadeur, dr Haas, gisteren aan westerse journalisten 75.000 brieven getoond van Duitsers in de Sowjetunie, die naar hun land willen te rugkeren. De demonstratie wa6 het Duitse commentaar op de bewering van Gromy- ko, dat er geen „repatriërlngsvraagstuk" bestaat". Ik wil geen commentaar geven de bewering van Gromyko", verklaar de dr Haas. „Indien er dan al in de ogen der Sowjet-regering geen repatriërings- vraagstuk bestaat, dan bestaat dat toch blijkbaar wel in de harten van de tien duizenden Duitsers in Rusland, die deze brieven hebben geschreven". kend of men het vanmorgen in de NAVO- raad over deze kwesties eens is geworden Daarom is het ook niet zeker of Dulles vandaag reeds de westelijke voorstellen in de ontwapeningscommissie kan in dienen. De Papoea's, die zich bij het redden der overlevenden van de ramp Neutron zo moedig hebben gedragen, rullen een passende beloning ontvangen, aldus deelde men ons van bevoegde zijda mede. Waaruit de beloning «al bestaan is fchans nog niet te zeggen. Ook de K.L.M. heeft het hen een geschenk aan te bieden heldhaftig gedrag. Bij het baden in zee verdronken (Van onze correspondent) Bij het baden in zee te Hoek van Hol land is gisteren de zestienjarige jongen G. M. Dievendal uit Rotterdam verdron ken. De jongen was in gezelschap zijn moeder een dagje naar het strand in de Hoek gegaan. Hoewel hij de zwem kunst niet meester was, is het slachtoffer toch gaan baden op een plaats met kuilen en gaten. Vermoedelijk is hij in zo'n kuil gestapt en in paniek geraakt De E HB O. en een arts hebben nog ge tracht de jongen op het strand bij te brengen, maar het mocht niet baten. Het Is het eerste verdrinkingsgeval var seizoen in Hoek van Holland. De commissaris t>an de Koningin In Drenthe, mr. J, Cramer, biedt de commandant van Hr. Ms. onderzee bootjager Drenthe, de kapt. luitenant ter zee H. A. van Oorde een geschenk aan namens het prooinciaal bestuur. H\j deed dit ter gelegenheid van het in dienst stellen van de Drenthe gis termiddag in de bouwhaven van de NedDok- en ScheepsbouwmV Prinses Irene, die op 5 augustus haar achttiende verjaardag hoopt te vieren Aziatische griep in Lunetten In het woonoord Lunetten te Vught is sinds enkele dagen een vrU groot aantal Ambonezen aangetast door griep, waar van waarvan gezegd wordt, dat het de Aziatische griep Is. Hoewel de ziekte een goedaardig verloop heeft, verbreidde zU zich in enkele dagen snel. Dit wordt van medische zijde geweten aan de beperkte ruimte, waarin duizen den Ambonezen !n dit woonoord zijn sa mengepakt en ook wel aan een zekere zorgloosheid, waarmee zij de adviezen van de doktoren in de wind slaan. Ver wacht wordt daarom ook, dat binnen en kele weken de besmetting zich over het hele kamp zal hebben verspreid. In om liggende plaatsen, zoals Den Bosch en Vught, is van een besmetting met Aziati sche griep nog geen sprake, hoewel hier, evenals vrijwel overal elders, vrij veel gevallen van influenza voorkomen. Uitstel bespreking van Nieuw-Guinea-kwestie De Aziatisch-Afrikaanse groep van 27 delegaties bij de Verenigde Naties te New York heeft de bespreking over het vraag stuk van Nederlands Nieuw-Guinea uit gesteld van heden tot dinsdag. Een woord voerder van een Aziatische delegatie, die dit mededeelde, zeide dat de groep woens dagavond een andere aangelegenheid be sproken had en hij veronderstelde, dat de leden niet te vlug na elkaar bijeen wensten te komen. Men verwacht, dat Indonesië in de bij eenkomst van dinsdag de steun van de groep zal trachten te verkrijgen voor een behandeling ln de algemene vergadering der V. N., die 17 september bijeenkomt. (Advertentie) Bijzonder mooie kwaliteit POPLIN HEREN OVERHEMDEN Wit - Crijs - Beige Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten Zonnig De Bilt verwacht tot morgen- ryj avond: V Droog en zonnig weer met iets hogere middagwmperatu- ren. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Zaterdag 3 augustus Zon op 5.06, onder 20.29, maan op 14.45. nder 23.46 uur. 10 augustus N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1