Lichamelijke gehardheid van soldaat uiterst helangrij Omstandigheden op slagveld worden steeds ongunstiger Sensatiezucht leidde tot verdraaiing van feiten Gesprek tussen Bonn en Moskou afgebroken A dol Hit Ier en Mussolini schreven elkaar vrij geregeld BOUILLON KLM-vliegtuig arriveerde twaalf uur te laat Kadar vervolgt geesteli ikheid 7 EERSTE OEFENING MET GEVECHTSGROEP Het atoomwapen heeft een ingrijpende reorganisatie van het leger nood zakelijk gemaakt, hetgeen overigens als bekend mag worden veronder steld, en een georganiseerd onderdeel van de 4de divisie heeft deze week een meerdaagse oefening gehouden. Maar wat betekent nu, zo ongeveer hebben we gevraagd aan de divisiecommandant, generaal-majoor P. Gips, wat betekent nu, generaal, deze reorganisatie voor de soldaat, of anders gezegd: wordt in een toekomstige oorlog, als die een atoomoorlog zou zijn, van de soldaat meer verlangd dan voorheen, en als dit het geval is, gaat zich dat dan aftekenen in de opleidingen? En dit antwoordde generaal Gips: De omstandigheden, waaronder de indivi duele soldaat komt te verkeren, worden steeds ongunstiger en daarom gaat zijn lichamelijke gehardheid belangrijk mee spreken. Een eis wordt dat zijn vakman schap op nog hoger peil komt te liggen. Veel meer dan voorheen zal hij op zich zelf staan en handelend moeten optreden. Na de eerste wereldoorlog, vertelde generaal Gips, was er de gedachte: Als ik maar bullen genoeg heb, is de rest niet meer belangrijk. Maar het volle accent is op de soldaat komen te liggen. Hij moet beter kunnen lopen, beter kunnen schie ten en ook beter kunnen graven, want een soldaat heeft pas atoomdekking als hij zich heeft ingegraven in een gat van twee meter. Het zal in de toekomst zo zijn, dat het leger, dat het beste moreel kan opbrengen om de ellende te weerstaan de oorlog gaat winnen. Een atoomaanval zal leiden tot desorganisatie, maar wie het snelst van een gedesorganiseerd een georgani seerd onderdeel kan maken, is naar Eisen hower eens heeft gezegd, zijn tegenstan der een slag voor. Doch, aldus generaal Gips, een volgende oorlog behoeft nog niet een atoomoorlog te zijn en wel voor namelijk omdat het atoomwapen niet het eigendom is van één mogendheid. Tal van landen beschikken er over en dat zou een Churchill heeft kritiek op V.N. Sir Winston Churchill heeft gisteren op een banket ter ere van Amerikaanse juristen, die een bezoek aan Londen bren gen, gepleit voor een herziening van do structuur van de Verenigde Naties, omdat er zijns inziens in de volkerenorganisatie geen recht wordt gedaan. HU drong aan op wpziging van het handvest van de V.N. Het bouwwerk der V.N. is wei heel sterk afgeweken van de grondvorm en de bedot staatsman in ruste, die vond dat de vol kerenorganisatie in HongarUe volledig heeft gefaald. Wij hebben thans een punt bereikt, waarop de naties een stelsel moeten uit denken en iin de praktijk brengen, waar mee zij hun gesohdllen kunnen oplossen en vreedzaam regelen, zei Churchill. Wij zijn daar tot dusver niet in geslaagd. Churchill vond het een tegenstrijdigheid' dat de stem of het vooroordeel van enig •klein land van invloed kan zijn op ge beurtenissen, waarbij volkeren betrokken zijn die vele malen groter zijn dan zijzelf en dat zij een invloed kunnen uitoefenen, zoals het eigen voordeel zulks op dat be paalde ogenblik voorschrijft. BUITENLANDERS KOPEN DUITSE AANDELEN De omvangrijke aankopen van Duitse; aandelen door buitenlanders hebben vol gens de Frankfurter Allgemelne Zeitung een record bereikt voor de laatste 25 jaar en zij hebben deze week een sterke koers stijging veroorzaakt. Volgens beurekrin- gen zijn zij een gevolg van toenemend vertrouwen in de politieke en economi sche stabiliteit en van geruchten over een revaluatie van de mark. Ook is men overtuigd, dat de aandelen ten dele on dergewaardeerd zijn. De Financial Times waarschuwt, dat andere landen tot maatregelen moeten overgaan als West-Duitsland niet snel maatregelen neemt tegen de onderwaar dering van de Duitse mark. daar de druk op het Europese betalingsstelsel ondraag lijk wordt. Het blad stelt een Duitse lening aan Frankrijk voor. Radarketen langs kust van Noord-Amerika Een radarketen van ongeveer vijfdui zend kilometer lang, langs de kusten van Noord-Amerika is gisteren volledig in werking gelreden Het systeem, dat dient om te waarschuwen voor vijandelijke vliegtuigen is ..Dewline" gedoopt, een af korting van ..Distance warning line". De installaties kostten meer dan zeshonderd miljoen dollar. De aanleg duurde drie rem kunnen betekenen voor het gebruik Vale Ouwe 3 We waren als toeschouwer bij de oefe ning Vale Ouwe 3. de eerste grote oefe ning van dit jaar en teven^ de laatste in Nederland die generaal Gips als divisie commandant heeft gelast. Op 1 november gaat hij de functie vervullen van sous chef 1 van de generale staf en draagt hij zijn huidiige commando over aan de bri gade-generaal B. Koning. Vale Ouwe 3 was de eerste oefening met het gereorga niseerde regiment, dat in K Oostdorp Het eerste grote gevecht werd gevoerd om het bezit van Oostdorp, een naar Amerikaans voorbeeld opgebouwd dorp. waarin dc soldaten worden geoefend in het vervoeren van huizen en straten. In Oostdorp had een verkenningseskadron van de vijand zich verschanst en de eigen troepen moesten het stormenderhand ver overen en voor de wijze waarop dit naar een bevel van luitenant-kolonel Lubblink Weddik, de commandant van de gevechts groep geschiedde, toonde de chef van d» generale staf generaal B. R. P. F. Has- selman grote belangstelling. Deze oefening, vertelde generaal Gips. toont weer aan hoe soepel de nieuwe organisatie is. In september wordt een zelfde oefening als Vale Ouwe in Duits land gehouden. In Sennenlager door de drie gevechtsgroepen van de divisie en elke oefening zal dan vier dagen duren. Vale Ouwe begon maandagmiddag om zes uur en duurde tot en met vandaag, 's Nachts verbleven de sol daten in bivakken. Zij aten hun noodrantsoenen, maar het gebeurde wel eens dat zij eerst om tien uur in de avond de warme hap kregen. Het deed niets af aan hun enthou siasme voor de oefening, 't Zijn gevechtsgroep heet. In januari was pracht soldaten zei generaal Gips. deze gevechtsgroep in allerlei detailoefe- ningen op zijn deugdelijkheid en bruik baarheid getoetst, waarbij bleek, dat de theoretici die op papier dit onderdeel had den gebouwd, de plank niet hadden mis geslagen, want er behoefde, naar de prak tijk bewees, niet veel aan de organisatie te worden gewijzigd. Bij Vale Ouwe 3 wa ren drieeneenhalfdudzend man betrokken. De veronderstelling was, dat vijandelijke troepen langs de IJsselmeerkust een lan ding hadden uitgevoerd en vandaar uit naar het zuiden oprukten. Onmiddellijk werden bij Schaersbergen eigen troepen samengetrokken, die opdracht kregen de vijand terug te drijven. Bij de gevechts groep waren ingedeeld het bataljon Menno van Coehoorn, het bataljon stoot troepen en het bataljon Limburgse jagers. Harskamp De gehele oefening voltrok zich düs, zo als de naam trouwens aangaf, op de Veluwe, natuurlijk op de Veluwe omdat in dit gebied de meeste militaire terreinen liggen. Zeer veel vakantiegangers zagen een deel van de oefening (optrekkende troepen en (oefent tanks, geschut en auto's) maar zij hebben van Vale Ouwe 3 weinig of geen hinder ondervonden. In de eerste plaats duurde de oefening maar drie dagen doch daarnaast wat zij zo ont worpen dat de grote gebeurtenissen, de grote gevechten, zich afspeelden op het voor het publiek verboden terrein nl. het infanterieschietkamp Harskamp, waarop voor enkele uren aile normale schietoefe ningen waren afgelast. Dc inspecteur van dc infanterie is bui tengewoon trots op dit schietkamp en -.taat niet toe dat het voor andere doel einden wordt gebruikt dan waarvoor het Is ingericht, maar voor deze oefening had h|j erin toegestemd dat het in het z.g. opmarsgebied zou vallen en voor het eerst In zijn 57-jarig bestaan trokken troepen in de aanval over de uitgestrekte heide. DUITS BLAD OVER DE SCHREEF In hun streven naar sensatie Is vele Duitse bladen niets te dol. Het geïllus treerde weekblad „Der Stern" van 27 juli bijvoorbeeld brengt een luidruchtige re portage over dc Aziatische griep onder de kop „Die Grippe ging vor Anker". Daarin komt ook Nederland aan bod. Een foto van een ziekenzaal heeft als on derschrift onder meer „Die Krankensale in Holland füllen sich seitdem dort Mltte Mai die ersten Grippe-Erkrankungen in Europa gemeldet wurden; ein Passagier- dampfer mlt Kranken aus dem Fernen Osten war ohne Vorsichtsmasznahmen in Rotterdam gelandet". (De ziekenzalen In Nederland vullen zich, sinds in het mid den van mei de eerste griepgevallen in Europa gemeld zijn; een passagiersschip met zieken uit het Verre Oosten meerde, zonder dat voorzorgsmaatregelen waren genomen, in Rotterdam.) Het lijkt enigszins betrouwbaar De foto van de gigantische ziekenzaal is echter in 1954 in Denemarken genomen De Algemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft naar aanleiding van de publikatie zich gewend tot het ministerie van buitenlandse za ken. dat onmiddellük de voorlichtings ambtenaar van de Nederlandse ambas sade In Bonn opdracht heeft gegi een scherp protest te laten horen. Ge protesteerd is tegen de verdraaiing der feiten en aangedrongen is op rectificatie. Wal de redactie van „Der Stern" zal doen. is nog niet bekend. Het aardige is dat een Nederlands weekblad de bewuste foto reeds op 13 juli had gepubliceerd en wel met het goede onderschrift, dat inhield dat het hier een Deens hospitaal in marinebasis betreft. Dr. Frans van Cauwelaert, oud-president van de Belgische Kamer en bekend door rijn onderhandelingen over het Antwer- pen-Rijnkanaal, heeft het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw ont vangen. De versierselen van deze hoge onderscheiding werden hem te Brussel overhandigd door de Nederlandse minis ter van buitenlandse zakenmr. J. Af. A- H. Luns- Op de achtergrond links de ambassaderaad bij de Nederlandse am bassade in Brussel, mr R. B. baron van Lynden en de Belgische oud-premier Van Houtte Benoemingen aan R.U. Utrecht Met ingang van de dag, waarop hij zijr ^mbt zal aanvaarden is benoemd t<v jiter'T'ïwoon hoogleraar in de faculteit »r wis- en natuurkunde aan de rijks v.vers'te t te Utrecht, om onderwijs tr wn rn de schVkund'ge dierfysiologie - H J. Vonk. thans lector en bijzondc- ■>»g!eraar aan daze universiteit. Voorts is met ingang van de dag. waar op hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd 'ot gewoon hoogleraar in de faculteit der 5- en natuurkunde aan de rijksunlver- eit te Utrecht, om onderwijs te geven de natuurkunde van de vaste stof: dr. G. Diemcr, thans wetenschappelijk me iewerker bij het natuurkundig laborato rium der N V. Philips gloeilampenfabriek e Eindhoven. Ten slotte zijn met ingang van de dag, vasrop zij hun ambt zullen aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der en natuurkunde aan de rijksuniver siteit te Utrecht om onderwijs te geven de stellaire astrofysica: dr C. de Ja- thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij de sterrekunde, en in ie propaedeutische anorganische schei kunde: dr. H. A. Cysouw. thans weten schappelijk hoofdambtenaar a bij de ana- yiische scheikunde. Ike kent geen „gouden" ambassadeurs President Eisenhower heeft op zijn we kelijkse persconferentie ontkend, dat hij bij de benoeming van ambassadeurs reke ning houdt met iemands bijdragen aan de politieke campagne van de republikeinse partij. (Met deze uitlating reageerde hij op een vraag over de benoeming van de zaken man Gludk tot Amerikaanse arr'-n6sadeur in Ceylon, die niet eens wist hoe de premier van hel land waar hij geaccredi teerd ie heette). Uit een verslag van de senaatscommis sie voör buitenlandse betrekkingen wai nl. gebleken, dat Gluck veel geld ter be schikking had gesteld voor politieke pagnes van de republikeinse partij Volgens Eisenhower is Gluck eer waarin men kan geloven en die hem door een groot aantal mensen is aanbe- Overigen6, voor wie het óók niet weten mocht, de premier van Ceylon heet S. V R. D. Baranaike. Antilliaanse toelage voor studie in Nederland De regering der Nederlandse Antillen heeft een sfcudietoelagencommissie-1957 in gesteld om de minister van onderwijs t« adviseren inzake toekenning van studie toelagen aan jongelieden, die in Neder land studeren Kerncentrales voor Italië De grote Italiaanse Industriële onder neming Flat S.P.A. heeft een contract ge tekend voor de bouw in licentie van volledige kerncentrales van het water druk-type en andere niet-mllitalre types van Westlnghouse Electric International Co. Vorige week heeft Westlnghouse dergelijke overeenkomst gesloten met de Belgische Ateliers de Constructions Elec- triques te Charleroi. Belde ondernemin gen krijgen alle gegevens van Westlng house betreffende de produkte van alle soorten atoomuitrusting met Inbegrip van brandstofelementen. reactorkernen en hulpapparaten. Palar steunt N.-Celebes Palar, Indonesisch ambassadeur in Ca nada. heeft volgens een blad te Djakarta »n massa-bijeenkomst in Noord-Cele. bes verklaard, dat hij in Noord-Celebes I terugkeren indien de centrale rege ring niet aan de redelijke eisen van dit gebied tegemoet komt. Hij ls zelf van Noord-Celebes afkomstig. Kremlin beschouwt kwestie van repatriëring als afgedaan (Van onze correspondent) BONN, hedenmorgen. De Westduits-Russische onderhandelingen in Moskou zijn afgebroken. De leider der Westduitse delegatie, de speciale ambassadeur dr. Lahr, is in alle haast per vliegtuig naar de bondsrepubliek teruggekeerd en zou vandaag contact opnemen met de minister van buitenlandse zaken, dr. von Brentano en waarschijnlijk ook met bondskanselier dr. Adenauer. Van deze besprekingen zal het afhangen öf en zo ja hoe de onderhandelingen die nauwelijks een week aan de gang zijn in het Kremlin zullen den voortgezet. de Sowjetunie als „afgedaan" beschou- De onderhandelingen in Moskou blijven steken in de kwestie van d patriëring der volgens Bonn 80.000 Duitse staatsburgers uit de Sowjetunie. Het Kremlin wilde aanvankelijk deze aangelegenheid helemaal niet op de agen da der onderhandelingen plaatsen. Toen evenwel Bonn daarop niet bereid bleek om te praten o-ver het door de Russen zo gewenste handelsakkoord met de bondsrepubliek, verklaarde de Russische regering dat zij „individuele gevallen" dan wel in behandeling zou willen nemen. Op basis van die toezegging is de West- e delegatie naar Moskou gereisd. jren is het gesprek Ineens vastgelo pen, nadat de leider der Russische" dele- Semjonof verklaarde, dat de. Rus- na de gedachtenwlsseling de kwestie der repatriëring i Duitse staatsburgers WESTELIJKE TOERISTEN NAAR POTSDAM De Oostduitsers hebben gisteren voor de eerste maal buitenlandse toeristen zon der visa het historische Potsdam laten bezichtigen. De bezoekers moesten echter groepsverband reizen, met een Oost- duitse autobus, die hen van Oost-Berlijn aar Potsdam en terug bracht. Deze bus zal voortaan tweemaal per week rijden, aldus een Oostduitse -functio naris, die er aan toevoegde, dat binnen kort ook bustrips zonder visa gemaakt zullen kunnen worden van Oost-Berlijn Dresden, Leipzig en Stalinstadt. De dienst od Dresden zal volgende week be ginnen. Fiihrer hield Duce in toom wisseling op na gehouden. De Führer en de Duce bleven zo op de hoogte van eikaars visie op de wereldsituatie Adolf Hitler kon zich in zijn brieven woedend maken op Groot-Britannië. dat hardnekkig bleef volhouden dat de- oorlog nog niet verloren was. ter wijl de Duce over Amerika schr „Met een interventie van de V.S.moet rekening worden gehouden a!s mc een interventie van de dag van mor den." Als troost voegt hij er echtei aan toe: „Roosevelt zal niet in staat zijn 'strijdkrachten bij te dragen, maar materiële hulp verlenen, vooral in de vorm van vliegtuigen. Aangezien dit toch reeds gebeurt kan die mogelijk heid de nederlaag van Engeland niet "oorkomen. Documenten Twaalf Jaar na de capitulatie heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken een groot aantal tot nu toe geheime documenten gepubli ceerd. Briefen en 'n groot aantal rap porten. In de brieven van Hitler en Mussoli ni, die voor een groot gedeelte uit 1940 dateren is Groot-Britannië in de regel het voornaamste onderwerp van ge sprek De nederlaag van Engeland was In die tijd het grootste probleem van de As-mogendheden De Duce heeft talrijke malen grootse plannen uitge broed om de Britten te verslaan Bo- vend'on wMde hij zodra hit aa- de oorlog ging deelnemen, Zuid - Sla - vië en Griekenland tegelijk onder C voet lopen. Adolf Hitier, wat realistischer, ver ijdelde al zijn plannen. In zijn brie ven waarschuwt hij: ..De as is op het ogenblik in een strijd op leven en dood met Engeland gewikkeld. Het is daarom niet raadzaam nieuwe pro blemen aan te va-tten. Bovendien moei Zuid-Slavië uit zuiver militair oog punt niet gering worden geschat. De Serviërs zijn geen slechte soldaten en het zou Italië aanzienlijke inspanning kosten hen er onder te krijgen Om Mussolini toch tevreden te stel len stuurde Hitler hem als cadeau twee spoorwegrijtuigen met luchtaf weergeschut. Mussolini ging toen zijn plannen maken voor de verovering van Egypte- Hij eiste zo goed als alle grondgebied van de Fransen in Noord-Afrika voor zich op. met inbegrip uan een proof deel uan de Soedan om een weg over 'and tussen Lybië en het door Itali bezette Ethiopië te waarborgen Amerika Uit de documenten blijkt, dat ver schillende plannen zijn gemaakt, om Amerika buiten de oorlog In Europa te houden. De Duitse ambassadeur >n Japan, generaal-majoor Eugen Ott •telde de Hibler-regering in Juni 1940 anderhalf jaar voor de Japanse aan val op Pearl Harbour dus voor een militair blok te vormen met Japan Rusland en het China van Tsjang Ka Sjek. De partners van Duitsland zou den dan de Verenigde Staten in het gebied van de Stille Oceaan moeten bezigh ouden en zo moeten voorkomen, dat de Amerikanen zich met Europa Konden bezighouden Ott had weinig succes Drie dagen na zijn voorste! kreeg hij een scherpe terechtwijzing van de minister van buitenlandse zaken von Ribberrtrop. Ott moest zich houden aan de Duitse verktering van 22 mei. waarin werd gezegd dat Duitsland n'ets te maken wilde hebben met overzeese vraag stukken. die het voor zichzelf van geen enkel belang achtte. Ott mocht zich ook tot niets laten verplichten bij be sprekingen over Japanse koloniale as piraties ten aanzien van Nederlands- Indië Ambassadeur Ott Is de m-" d'« l-»-r het slachtoffer werd van de Duitse mccster-spion Richard Sorge, die In Japan voor Rusland opereerde onder het mom van een Duitse dagbladcor respondent. Ott verraadde zonder enige kwade opzet aan Sorge het Duitse plan voor de aanval op Rusland. In diplomatieke kringen beschouwt men dit voorval al« het grootste spionagc-lek uit de twee de Wereldoorlog. Diepere oorzaak De diepere oorzaak van het vastlopen der besprekingen is ongetwijfeld gelegen in het feit, dot de Russen kennelijk nooit de bedoeling hebben gehad om ernstig over de repatriëring der Duitse staatsbur gers te spreken en dat de Westduitse de legatie opdracht heeft deze aangelegen heid te stellen als een conditio sine qua voor de vervulling van de Russische commerciële verlangens. Vele scholieren en studenten helpen in deze weken de hollen- kwekers met het rooien van bloembollen, waarmee ze een aardig vakantiecentje verdie nen. Het bukkend werken valt niet mee, zodat alle seizoen- werk(st)ers het heerlijk vinden eens even gewoon te kunnen lopen, om de volle manden naar de vrachtwagens te brengen Communistische successen in Oost-Java Volgens de tot heden bekende uitsla gen der verkiezingen voor plaatselijke raden in Oost-Java zijn de communisten 300.000 stemmen of 25 procent vooruitge gaan. De Partai Naslonal Indonesia ver loor 130.000, dc Nahdatoel Oelama 48 000 en de Masjoemd 25.000 stemmen. Volgen» nog onvolledige uitslagen zijn de commu nisten de sterkste partij in Soerabaja; Banjoewangi, Toeban, Blitar, Ponorogo. Bodjonegoro, Magetan, Madioen, Ngawi en Keddrl, de Masjoemi in Loemangan. de P.N.I. in Ngadang, de N.Oe. In Soe- menep. Te Soerabaja kreeg de P.N.I. niet 37.000 maar slechts 27.000 stemmen. Zij verloor de helft van haar aarrhang, van het platteland, waar de N.Oe. het sterkst Is, zijn de uitslagen nog, niet bekend. Het partijblad van dc P.N.I. beschuldigt de communisten van laster tegen dc P.N.I. en de leider dezer partij Subagio Rekso- dipuro verklaart, dat dc ^•ommunisten do dictatuur steunen en de P.J4.I. niet. Kookkunst bereikt nieuw hoogtepunt (Advertentie) I Nederlandse mannen eten dolgraag thuis. Zij proeven met hoeveel zorg elke maal tijd wordt bereid. En de laatste tijd proeven tienduizenden mannen nog aan dachtiger dan ooit. Die verrassend zui vere smaak, dat pikante aroma.... waar komen die vandaan? Onveranderlijk komt een en hetzelfde antwoord: van Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soepen, sausen, groenten, ragoöts. hachee, puree en ga zo maar door. Pure, parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten: licht gezouten en gekruid I Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, ln een ge frankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet Gevolg van loonactie Het KLM-vliegtuig. dat donderdag van Djakarta naar Amsterdam had moeten vertrekken, heeft een extra-vertraging van twaalf uur als gevolg van de weige ring van de bemanning om met een half uur minder rust genoegen le nemen dan de voorgeschreven rust van twaalf uren in verband met de loonactie van de vlie gers. De Superconstellation Nuclon arriveer de in dc afgelopen nach* op Kemajoran met een vertraging van TA uur. als een gevolg van de omstandigheid dat het toe stel op de uitreis van Dusseldorf naar Schiphol had moeten terugkeren uit tech nische overwegingen. Het vliegtuig had volgens het dienstschema voor de thuis reis. via Colombo, donderdagmorgen om half zeven weer een Kemajoran moeten vertrekken. De leiding van het KLM- kantoor in Djakarta had dé bemanning verzocht om op zijn laatst te half twaalf 's morgens de terugreis te aanvaarden, zodat de bemanning nog een rusttijd van 11'.4 uur zou hebben en het mogelijk zou zijn om nog voor zonsondergang Colom bo. dat niet voor nachtlandingen Is inge richt, te bereiken. Op grond van de actie der KLM-vile- gers om zich strekt aan de maatschappij- voorschriften te houden en overwerk te weigeren, bleef de Engelse gezagvoerder Ronald Pene evenwel staan op een rust tijd van twaalf uur in Djakarta Dit heeft thans een extra-vertraging van twaalf uur Aruba komt goed in zijn hoteU Het 1« vrijwel zeker, dat Aruba een derde hotel zal krijgen, waarvoor de bouwwerkzaamheden volgend jaar zul len beginnen. Deze maand nog zal het tweede hotel, het Aruba Caribbean hotel •en van de modernste hotels ln het Ca- ralblech gebied, worden aanbesteed. Dit exclusieve toeristenoord aan Aruba'e Palm Beach zal in oktober van het vol gende jaar worden geopend. tot gevolg, daar de Nuclon nu niet eerder dan middernacht kan vertrekken, om morgenochtend bij zonsopgang in Colom bo te kunnen landen. Het Hongaarse ministerie van binnen- andse zaken heeft vanmorgen een scher- •>z aanval gedaan op kardinaal Mlndszen- tv Tn een verklaring werd de arrestatie van een groep geestelijken en theologi sche studenten bekend gemaakt. Tegen hen wordt binnenkort een proces begon nen voor het gerechtshof van Boedapeet. In de verklaring werd kardinaal Mlnd- zenty ervan beschuldigd instructies t« hebben gegeven voor het plunderen van het regeringsbureau voor religieuze aan- ge'egenhoden tijdens de oktobor-revoluti# in de hoofdstad De kardinaal verbliifl zei* nog steeds op de Amerikaanse l<\7«t e in Boedapest Zijn secretaris werd in de verklaring bij name genoemd als hoofd van een gewapende groep plunderaars. De groep, bestaande uit eveneens bij denaam genoemde priesters en studen ten, zou zich aan „contra-revolutionaire activiteit" hebben schuldig gemaakt van uit haar hoofdkwartier in de central# •heologische seminarie te Boedapest. De verklaring beschuldigde er de priesters va.i ln nauw contact met gewapende groepen te hebben geslaan. dc vechtende con tra-revolutionaire eiementen levens middelen te hebben .erschaft. terroristen voor de autoriteiten verborgen te hebben gehouden en propaganda-materiaal te heb ben vervaardigd en gedistribueerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7