MAGGI Ligne Queu d'Oiseau en de losse Lisne Lasso PHILIPS Wonderlijke ideeën over ,.rode" Amsterdam het s MODE-ONTWERPERS DECRETEREN Schrijver P. Kolonnikov kreeg slechte voorlichting KLM-vliegers doen morgen als vanouds dienst HET LICHTEN VAN DE ZEE Brandweer helpt waterarm Brielle DONDERDAG 1 AUGUSTUS 19S7 Jean Dessès: Ligne Queu d'oiseau Ruimte laag achter in de rok. Korte rokjes, wel 46 cm van de grond. Veel ceintuurs. Pierre Cardin: Ligne Lasso Japonnen met lange losse panden. Wijdafstaande kragen. PARIJS, donderdagochtend. TNE KLEERMAKER van vorstin- U nen en miljonairsvrouwen, Jean Dessès, die resideert in het paleis achtige huis van de houwer van d< Eifeltoren, heeft zijn lijn Queu d'oiseau genoemd. In zijn salons, waarin koningin Frederi- ka van Griekenland en haar dochter So phie, de hertogin van Kent en haar doch ter Alexandra en de schatrijke mevrouw Onassis, hun vroegere landgenoot gere geld bezoeken, toonden de mannequin: ons wel heel korte rokjes, nL zo'n 46 cir van de grond! De queue is heel laag aan gebracht, door alle rokruimte naar ach teren te verwerken en dan nog op te hogen met een grote strik. Het lijfje heeft een aan het voorpand geknipte vlindermouw, terwijl veel J, ponnetjes een ce>intuur van dezelfde stof hadden, die losjea door brede lussen gehaald wordt. De tailleurs hebben op de korte rokjes lange manteltjes. De lange mantels zijn dikwijls uiit twee materialen vervaardigd Zo zagen we een leverkleurige mantel met ronde pas, een middenvoor baan en mouw van beverbont. Ook Is ddt idee van twee stoffen bij de japonnen uitgewerkt. Bijvoorbeeld een grijze japon met lage ovale hals en driekwart mouw, waarbij door een split van schouder tot zoom felrode onderjapon gluurt. Heel mood was een dinertoilet var bardine de soie. De collectie bevatte i al de kleuren: mar on, zwart, dl«P groen en rood. Maar Dessès toont zdch toch altijd de grote meester in zijn gedrapeerde ja ponnen, met honderden ragfijne plooitjes tot ware kunstwerkjes gevormd. De jonge ontwerper Pierre Oardin heeft zijn lijn de naam ligne Lasso gegeven. Hij is in de eerste plaats de volmaakte coupeur. Dit vakmanschap heeft hem het eerst naam gegeven, maar daarnaast be zit hij de gave der fantasie, zodat zijn ontwerpen niet te klassiek blijven. Zijn lassolijn wekt wel heel mengde gevoelens. Soms zijn de modellen plezierig los en zwierig, maar soms ook een tikkeltje zot, al moet men toegeven, dat ze zo nu en dan verbluffend goed zijn DAT ZOTTE Dat zotte waren vooral de losse banen, die bouen uit de schoudernaad komen, over de rug lopen, tussen de benen door Zo halen de meisjes uit Rhodesia water 's Lands wijs, 's lands eer. geldt vanzelf sprekend ook in het wereldkamp voor gidsen, dat in Engeland wordt gehouden. Voor deze twee meisjes uit Rhodesia 4s dit de meest eenvoudige manier om met zijn tweeën drie emmers water Waardevol schilderij gekocht voor maar enkele tientjes Een oud en verwaarloosd schildert), on langs door de Edese kunstschilder J. H. Brolsma voor een paar tientjea op een velling gekocht, blijkt nu een bijzonder goed stuk werk te zijn van H. Bloemaert. een vrij bekende zeventiende eenwse meester, die leefde van 1601 tot 1672. Het nu ontdekte schilderij, dat 110 bij 83 cm groot is. moet, voor het in Ede ter veiling kwam. enkele tientallen Jaren op de zolder van een koetshuis te Rotter dam gestaan hebben. Het doek vertoonde gaten en door vochtinwerkring liet de verf bij de minste aanraking los Maar na een grondige res tauratie kwam een fraai schilderij te voorschijn, dat een allegorie op vrouwe Justitie voorstelt, die de lijdende onschuld beschermt. Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft ook werk van H. Bloemaert in bezit, die een zoon ls van Abraham Bloemaert. die wet wordt beschouwd als stichter van de Utrechtse school. en dan weer uoor omhoog. Of een nor male korte japon (strapless) met een baan, die achter tot op de grond sleept en dan weer aan de zoom is vastgezet- De ontwerpster Coco Chanel (links), zelf nogal nonchalant gekleed men noemt haar de wonderlijkste figuur in de Parijse modewereld bewon dert een door haar ontworpen avond japon. Chanel is een originele per soonlijkheid, die felle kritiek rustig langs haar koude kleren laat afglijden. Ingewikkeld waren de mantels, die vol op de luslijn vertoonden Ten eerste in de wijdafstaande kraag, die lusvormig op het rugpand rustte. Verder in de ver- king van halfronde plooi kniehoogte ichterpand even n. Een ingewikkelde con- 5 doet rillen bij de gedach- »it in goedkope confectie ALGEMEEN BEELD Toch kan men zich nu reeds een alge meen beeld vormen van de komende mo de. Verwacht kan worden, dat de rokken korter, de schouderlijn breder en vierkant en de mantels dik als dekens zullen worden. Bont zowel als royale gar nering als in de vorm van voering zal op gang maken. Tweeds zo geweven dat het gebreid) stoffen lijken, maken een goede kans po pulair te worden. Maar vandaag onthult Dior zijn gehei men en wie weet welke schokken wi daarbij te verwerken krijgen! WJj vertel len daar morgen van. HEEN VAREN, TERUG VLIEGEN MET ééN RETOURTJE Samen met een groot» aantal andere scheepvaartmaatschappijen, die verbin dingen met het Verre Oosten onderhou den, hebben de maatschappij Nederland dc Koninklijke Rotterdamsche Lloyd besloten met Ingang van 1 september over te gaan tot het uitgeven van retourbiljet ten met een reductie van 10 procent op tweemaal het bedrag van een enkele reis. De retours zullen een jaar geldig zijn. Daarmede wordt de tussen de scheep- ïartlijnen reeds bestaande samenwerking op passagegebied met betrekking tot de wederkerige geldigheid der biljetten van grotere betekenis, want ook deze re tourbiljetten voor de terugreis zullen over i weer geldig zijn. Ook met de meeste luchtlijnen, die dien sten op het Verre Oosten onderhouden (waaronder de KLM) en die reeds retours afgeven, wordt de samenwerking intensie- ir, daar eveneens met deze maatschap pen een regeling is getroffen, waarbij ,en eikaars biljetten accepteert. Heeft men bijv. de heenreis per schip gemaakt en wil men terug vliegen, dan kan men zijn retourbiljet voor de vlucht gebruiken, hoewel enige bijbetaling dan beroep Mr. Schürmann doet op drie tegenstemmers De economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft gisteren met 13 tegen 3 stemmen een resolutie aangeno men waarin er b(j de algemene vergade ring van de V.N. op wordt aangedrongen om op haar komende zitting een speciaal fonds te stichten voor de economische ontwikkeling van mlnderontwikkelde ge bieden (Sunfed). Tegen stemden de afge vaardigden van Amerika, Engeland e De resolutie was ingediend door Nedei land, Indonesië, Argentinië, Egypte, Griekenland, Mexico en Joegoslavië. 1 de voorstemmers behoorden o.m. Sowjetunie, Frankrijk, Polen en Pakistj De Nederlandse afgevaardigde mr. W. A. Schürmann verwees bij het debat naar een artikel in de Times, wa wordt opgemerkt dat het voorstel om fonds in het leven te roepen wel op beleefde manier onder tafel zal verdwij nen. Volgens mr. Schürmann geven de critici, hoewel zij geconfronteerd worden met een uitgehongerde mens op de stoep van hun huis, de raad hem niets te g omdat zij hem over een paar jaar sohien een heerlijk diner kunnen aanbie den De Nederlandse algevaardigde volgde: „Wij willen hem nu liever vast een paar korsten geven, omdat hij enkele jaren wel dood kan zijn". Mr. Schürmann wilde echter niet de indruk wekken, dat zijn regering de bila terale hulp waarvan Amerika. Enge land en Canada voorstanders zijn- keurt. Volgens hem hebben de Verenigde Naties echte belang bij een multilaterale hulp. Leger-luchtmachtsckool is opgeheven De school samenwerking grondstrijd krachten-luchtstrijdkrachten is opgehe- Onder verantwoordelijkheid van de directeur der luchtmacht-stafschool, zal de taak het geven van cursussen aan militairen van de Koninklijke landmacht de Koninklijke luchtmacht op het ge bied van luchtsteun, luchtverdediging en groud-laison officier worden uitge voerd door een groep van twee officie- verbonden aan de hogere krijgs school en de luchtmachtstafschool. noodzakelijk zal zijn, tenminste retourbiljet van de luchtvaartmaat schappij duurder is, dan dat voor de zee reis. Omgekeerd kan men enig geld terug krijgen, wanneer men besluit de terugreis per schip te maken, nadat de heenreis ln een vliegtuig is afgelegd. In geen der ge vallen wordt echter voor de terugreis een prijs berekend, die gelijk is aan die van een biljet voor een enkele reis. flitslampjes „verschalkt" u de leukste vakantie-momenten Dit jaar komt u thuis met een „volledig beeld" van uw vakantie. Want dit jaar neemt u „Photoflux" mee: voor flits- kiekjes in de tent, de boot, het hotel; rond het kampvuur en op dat lommerrijk terrasje! Zet het nu alvast bovenaan uw lijstje „vakantiebenodigdheden": gelijk met de filmpjes enkele doosjes Philips „Photoflux" halen! Het goedkope, feilloze flitslampje dat overal komt waar de zon niet komt! mtt .,Phot»/ex" uordt tikt foto „Zo"! Het onmisbare vakantie-zonnetje HEBT U NOG GEEN FLITSCAMIRA f SCHAF ER OAN NU EEN AANI Europese verdragen Tweede Kamer hoort bedrijfsleven (Van onze parlementaire redacteur) De commissie van voorbereiding voc de behandeling van de Europese verdra gen uit de Tweede Kamer zal vandaag en morgen de gehele dag bijeenkomen onder voorzitterschap van mr. P. Blalsse (kath. v.). Gezien het grote belang var deze verdragen voor de Nederlandse in dustrie heeft de commissie van voorbe reiding vertegenwoordigers van het be drijfsleven in de gelegenheid gesteld deling hun standpunt aan deze Tweede Kamercommissie kenbaar te maken. Dit systeem van hearing" wordt in het Neder- landse parlement slechts zeld entoege- past op zo'n grote schaal als thans ge schiedt, hebben echter nog nooit plaats gevonden. De commissie heeft voor iedere delegatie een uur uitgetrokken. Achter- e volgens zullen verschijnen: vertegen woordigers van de textielindustrie, de schoenen- en leerindustrie, de vier werk geversverbonden. de kamers van koop handel van Rotterdam en Amsterdam, de Nederlandse Spoorwegen, de houthan delaren. het Landbouwschap, de metaal industrie en de tabaksverwerkende dustrie. Ook zullen vertegenwoordigers worden gehoord, die expert zijn op gebied de export en de groothandefl. Op ie augustus zullen deze verdragen in de afdelingen worden behandeld. De open bare behandeling zal 1, 2 en 3 oktober geschieden. Stijging van huren in diverse landen Volgens de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel zijn de huren in Ne derland de laatste twintig jaren 45 pro cent gestegen, in Denemarken 67, ln de Verenigde Strtën 53, Zweden 46, Enge land 38, Switzerland 30, West-Duitsland 23, Noorwegen 16. EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Rijst-Julienne Andere voordelige Moggr soepen a 15 ct zijn KONINGINNESOEP OSSEST AARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP POULETSOEP GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP Rus vertelt over ons land Slechts zelden valt nauwkeurig te controleren wat waar is van de op hemelende beschrijvingen, die de Russen van hun eigen land, van het leven daar en van de politieke en economische ontwikkeling geven. Een enkele keer verschaffen zij ons zelf de sleutel voor de wijze, waarop we zulke artikelen moeten beoordelen. Een zekere P. Kolonnikov heeft dit dezer dagen gedaan in het tijdschrift „New Times", dat in het Engels in Moskou verschijnt. Onder de kop „Lente in Amsterdam. Amsterdam is aardiger dan Parijs" licht hij zijn Engels lezende landgenoten voor over de Nederlandse hoofdstad. Aangezien we hier precies kunnen nagaan, wat juist en wat onjuist in zijn beschrijving is, is het mogelijk de betrouwbaar heid van de communistische literatuur in het algemeen te toetsen. Na eoilge aardige opmerkingen, waarin Kolonnikov zelfs Johnmy Jordaans lied „Geef mij maar Amsterdam" aanhaalt, vertelt hij: Amsterdam wordt een „rode stad" ge noemd. Het grootste deel der burgers stemt op de communistische partij, de P.v.d.A. of bourgeois partijen, die het standpunt van de clericale reactionairen niet delen. Gesteund door Washington en het Vaitdoaan hebben deze reactionairen herhaaldelijk getracht de invloed van de linkse organisaties te ondermijnen. In hun strijd tegen de hebzucht van de monopolies, aldus het artikel, nemen de arbeiders hun toevlucht tot hun beproefd wapen van stakingen op steeds grotere schaal. En in déze strijd wordt de eenheid van alle arbeiders aaneengesmeed: van socialisten, communisten, katholieken en protestanten. De recente stakingen in de haven, bij de spoorwegen en bij de staal fabrieken in IJmuiden hebben alle suc ces gehad. Hun verenigde actie dwong de regering en de werkgevers tot concessies. „MOFFEN" „Mof' was de naam die voor nazi soldaten werd gebruikt. Op het ogenblik is het woord wederom, op aller lippen: generaal Speidels benoeming tot comman dant van de NAVO-landstrijdkrachten in de centrale zone van Europa heeft alge mene verontwaardiging gewekt. Een golf van protest-bijeenkomsten ging over het land. De muren langs de straten van Amsterdam werden met anti-fascistische plakkaten, leuzen en karikaturen van Speidel beplakt. Toen de politie „om de orde te hand haven" begon met de houten borden met het portret van de gehate beul weg te rukken en in de grachten te werpen, heb ben grote menigten kinderen in woede stenen op de drijvende portretten ge- Na de laatste verkiezingen kreeg de P.v.d.A. het grootste aantal stemmen, hoofdzakelijk omdat haar leiders beloofd hadden de levensvoorwaarden te verbe teren en de militaire uitgaven te vermin deren. Maar sedert de verkiezingen ls er geen stap gedaan om deze beloften na te komen. Er zijn krachten in de P.v.d.A., die een samenwerking met de C.P.N. eisen en een politiek voorstaan, die de veiligheid en de souvereiniteit van het land zou waarborgen. Van F. Schurer, een voor aanstaand socialist, wordt in een persbe richt gemeld, dat hij zou hebben ver klaard, dat tegenwoordig meer socialisten contact moeten hebben met communisten. ARME STAF De begaafde Nederlandse auteur Tbeun de Vries, aldus Kolonnikov, schreef on- „In ons departement van oorlog hebben wjj een nerveus mannetje zitten, met een neiging lot waanzin, die de grootste hoog- hlj een dienst kan bewijzen aan sinistere buitenlandse krachten". Dc Vries bedoelt hiermede: de minister van oorlog Staf. Al de Jaren, dat hij deze functie heeft, stuwt Staf de bewapening omhoog. Na tuurlijk is Washington zeer met hem in genomen. Hij wordt de beste minister ln het NAVO-systeem genoemd. Toen Staf in april een bezoek bracht aan Amerika, werd door de radio en de pers gemeld, dat hij aan het Pentagon atoombommen had gevraagd. Dit nieuws bracht beroering ln alle patriottische, vreedzame groepen in het land. Waarom zou Nederland atoom bommen nodig hebben, vroeg men zich af. Zij zijn gevaarlijke dingen om mee te spelen. Tot zover verslaggever Kolon nikov. De lezer oordele zelf Morgenavond on illen de K.L.M. iltvoering. herv: lie i i-prestaties diei begrepen, verklaring wordt gezegd, dat d» besluit werd genomen, niet vanwege verandering van gevoelens ten opzichte de directie van de K.L.M.. maar om dat de vliegers er van overtuigd zijn. dat rustige atmosfeer gewenst is tijden» de komende bemiddeling in het looncon- flict door het College van rijksbemidde laars. BHSBSKSDBBW Het besluit werd principieel maandag genomen, maar de uitvoering werd traagd door een persoonlijke brief va ^resident-directeur van de maatschappij aan alle vliegers. De inhoud van dit schrij ven. aldus de verklaring van de zijde van de vüegers. was zo prikkelend voor hen en behelsde zulke pertinente onjuistheden dat daarmee de laatste hoop van de vlie gers op een in de toekomst mogedijk her- •1 van vertrouwen in en een goede ver- ndhouding met de directie teniet werd gedaan. delen „bio" (leven) i plu lorkom biolui teldei afkomstig, kan gedroogd worden en geeft, wanneer het weer wordt hevoch- 'igd opnieuw licht af. Hier schijnen 'iehtendr korreltje* zich op te lossen. Het Japanse srhaalkreeftje, Cypridina liilgendorfii, kan gedroogd jarenlang worden bewaard, waarna het lijn lirh- steeds bezit. In dil ral heeft r i kunne •n, da) vrijwel beperkt blijft tot de glimwormen vuurvliegjes, schimmels en bacteriën, maar in zee opmerkelijk veel voorkomt, zodat er nauwelijks èén grote groep var dieren onder de protoioën (eeneelligen). wormen, mollusken (weekdieren), kreeft- achtigen of vertebraten (dieren met een ruggegreet) kan worden genoemd die niet vele lichtgevende vertegenwoord- gers kent. Sommige lichtgevende dieren schijnei geen speciale lichtorganen te hebben maar geven een slijm af dat regelmatig doorgloeit, zelfs al heeft het de cellen verlaten waarin het werd afgescheiden Dergelijk slijm, van lichtende kwallen dan ontstaat er licht door lang oxyderen van de eerste onder in de tweede stof. Beide hevatter moleculen i gebrachte electron) tot het normale wikkelen. Lang niet alle •chter op deze wg Een grote rol spelei «elen de lichtgever energienivea hg teragker •u lleht on e worden verklaard bij de lichtverachgn- fe bacteriën die wel nog geenszins wil zeggen dat de betref fende producten bedorven zijn!). Derge lijke lichtgevende bacteriën leven vaak symbiotisch (in een levensgemeenschap) in bepaalde lichtorganen van vissen en inktvissen, waar hun een cultuurbodem ia bereid, sodat het daar voor de bar teriën plezierig leven iz. Als tegenpres tatie produceren de bacteriën licht, zo dat hun gastheer in staat iz prooi aan te lokken, vijanden af te schrikken, of contact te zoeken met het andere ge slacht. In al deze gevallen profiteren de bacteriën zelf ook op indirecte wjjze van het uitgestraalde licht, went gaat het hnn gastheer goed, dan hebben zij ook teen klagen. Het lichten van de zee wordt ver oorzaakt door eencellige diertje*, flagel- 'aten of zweepdiertjes en de rediolariën. Maar een bespreking hiervan eiat juist Brielle. dat drooggevallen la, heeft de brandweer te hulp geroepen, om een einde te maken aan de waternood in deze gemeeente. Dit beroep, uitgaande van het gemeentelijk waterleidingbedrijf, rezul- teerde In een grootscheepse waterope ratie. Om vijf uur gistermiddag werd me transport uit het natte Brtelse meer de 2200 meter verder gelegen droge terleidingduinen begonnen. De grote torspuit en een kleinere, die als fungeerde, moesten voor dit gewone transport zorgen. zal tot 10 uur 's avonds gespoten worden. Op deze wijze komt 2500 litei •ater per uur in de duinen, wat. naar de directie van het kurkdroge waterleiding bedrijf hoopt, tot gevolg zal hebben, dat ln de huizen en bedrijven te Brielle weer dagelijks water uit de kraan zal vloeien. Om de toevoer te vergroten zal tussen de beide spuiten nog een derde worden ge plaatst. Dank zij de hulp van de grote drijvende bok Labor is de veerpont tussen Wape ningen en Randwijk nu toeer in een normale positie gekomen. Foto: De pont met de beide vrachtauto's met stenen er nog op, die de oorzaak waren ran het ongeval. SIGARENFABRIEK VOOR GROOT DEEL IN DE AS i glut i heeft felle brand gewoed in de sigarenfabriek fa. H. Winterman» te Eersel waardoor de binnengoedafdeling op de tweede etage geheel la uitgebrand. De brand werd opgemerkt door buurt bewoners die plotseling de vlammen uit de fabriek zagen slaan. Zij waarschuwden de brandweer, die toevallig ln de nabij heid op volle sterkte een oefening hield, daardoor bijna onmiddellijk met al het materieel ter plaatse wat en op deze wijze een groot gedeelte van het fabrieks complex voor het vuur heeft kunnen be schermen. De honderden belangstellenden hielpen onder leiding van politie en brandweer zoveel mogelijk van de inventa ris. machines en voorraden uit het bran dende gebouw ie halen. De binnengoed- afdeling brandde geheel uit en ook andera afdelingen hebben grote materiële schade. Enige afdelingen, waarbij de sigaren- makerij. zijn nu tijdelijk bulten werk, waardoor ongeveer 300 werknemers van morgen het werk niet konden hervatten. De fabriek heeft volgende week echter va kantie, van welke gelegenheid de directie gebruik wil maken noodmaatregelen te treffen, zodat de produktie weer gedeel telijk op gang gebracht kan worden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Laatste R.B.C.-uitzending in Nederlands Op vrijdag 9 augustus zal de BBC haar uitzendingen in het Nederlands, Portu gees, Noors. Zweeds en Deens beëindigen. Zoals reeds gemeld heeft de Britse rege ring enige tijd geleden besloten de uit- zendingen stop te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5