Steeds meer liefhebbers voor het zee-aquarium Romantiek en Bloemen won wedloop naar de 25.000 Druipende vakantie bracht sterk verlangen naar Leiden NIEUWE LEIDSCHfc COlHANI WOENSDAG 31 JULI 1957 Gesluierde romantiek Droombeeld van zeilen op verre Friese meren bleef een droom De jeugdherberg wa6 schitterend en vol; de hotels waren ook mooi en even gevuld; de boeren zeiden, dat het hooi nog fliet binnen was, zodat we diep in de avond een klein dorpje bereikten, waar we een boer vonden, wiens hooi wèl binnen was. De regen begeleidde ons de volgende dag naar Munster waar de universiteit nog niet met vakantie was. zodat er in ieder kamertje van elk studentenhuis nog ijverig wetenschap beoefend werd; voor de rest scheen iedereen vakantie te hebben, want nergens was meer een plaatsje te vinden. Er moest zich echter een enorm uitgebreide jeugdherberg in Nottuin be vinden, alleen bleek deze vijftien kilo meter uit het dorpje te liggen, toen wij na naarstig zoeken het plaatsje in het avondduister gevonden hadden. Maar daar op die steile berg, waar het jeugdhuis als een burcht 'n klein hotelletje in besoherming had genomen, vonden we iets van de vakantiesfeer, die we dagenlang zo wanhopig en tevergeefs hadden gezocht. De wereld scheen op deze plaats vast te lopen in bossen en hoe aangenaam dit ook is voor vermoeide stadsbewoners, de waard van het Gasthof was iets minder enthousiast, omdat vele vakantiezoekers zich de moeite niet gaven zijn lusthofje te vinden. Tot tien uur zaten we in deze oudduvtse gelagkamer en ondertussen hield de waard diepzinnige bespiegelingen over de schoonheid van de omgeving en de gemakzucht der mensheid, die maar in de grote steden bleef hangen. •>1 'w (Van een onzer redacteuren.) WE HADDEN HET VAN TEVOREN kunnen weten, want de poging van "de bouwvakken om de regen dit jaar te misleiden, moest wel misluk- s ken. De regen houdt de bouwers nu al zoveel jaren gedurende hun vakantie ze gezelschap, dat hij met liefde een weekje eerder kwam, toen de bouwwereld h besloot de vakantie zeven dagen te vervroegen. Toen de zon als een koperen lichaam aan de hemel hing en de gedachte aan een regendruppeltje alleen maar dorst opwekte, konden wij de moed om naar onze schrijfmachine te kijken slechts putten uit het droombeeld van een héle week inspanningloos zeilen op verre en onbekende Friese meren. Een vriend van ons, die toege- n wijd bezig is voor de wetenschap te Leiden nieuwe lauweren te oogsten, had de voorbereidingen op zich genomen. Toen de regen al een flinke voor- a raad wolken ingeslagen had, berichtte hij, dat er in Gaastmeer een wélge- M schapen boot lag te verlangen om bevaren te worden. „Het regent alleen maar in het westen", troostten we onszelf, toen we gewapend met slaapzak en fiets een vochtig Leiden verlieten. In Heerenveen regende het nog 6teed6, maar Sneek baadde in een milde zonneschijn en de avondlucht van Gaast- bl) meer 6cheen de meest hooggestemde ver- wachtingen voor de komende dagen te J rechtvaardigen. Omdat de nacht de booteigenaar een '"•j schrikdroom van schipbreuk-lijdende bo et ten bracht waarbij zijn boot een hoofd. I rol speelde verklaarde hij de volgende dag, dat hij van de overeenkomst afzag en na ettelijke telefoontjes belandden we des P I avonds in een zeilkamp te Oudehaske. H Het meer was niet spookaohtig groot, niJ maar wij zijn niet erg grote zeilers, zodat gii het een goede combinatie 6cheen. V Op de kampleider hadden we kennelijk nogal een goede indruk gemaakt, want hij ons de volgende dag een nieuwe ppjB.M. ter beschikking, die zijn waterproef ,nog moest ondergaan. Het water was de .volgende morgen onvriendelijk donker met e Idreigende koppen en de wind vond het 1 tjvervelend om de gehele tijd vanuit de- Izelfde richting te waaien; de boot scheer- het water op een manier, die al- ar leuk is om op een afstand te :ien. Driemaal konden we onszelf en de boot op het laatste nippertje redden Idoor alle zeilen te laten schieten, maar [toen we de vierde maal voorzichtig pro- jbeerden de touwen aan te trekken, maak- te de grote mast een diepe buiging en lag nriplat op het water. Niet alleen het koude water, maar ook het schrikbeeld van een ^ontstellend hoge onkostenrekening deed 'ons het bloed verstijven en royaalweg [gaven we in enkele minuten al onze kle- de woeste golven prijs om de r een totale duikeling te be- ioeden. Reeds na vijf uur hadden we het |ranke vaartuigje op een ondiepte Jleeggehoosd en toen was de mare van schipbreuk ook in het kamp [doorgedrongen. Toen wij met klets natte zeilen het kamp binnenvoeren, eljstond daar een diep-teleurgestelde ampleider ons op te wachten. De re kening had hij al in zijn hand en net zijn duim maakte hij een gebaar, dat in diplomatieke taal wordt aan geduid met „persona non grata"; een buur later stonden wij buiten het kamp. Naar Duitsland isci De reg€n vond' dat hij ons kans 8e,10€g nad gegeven om een plezierige vakantie houden, maar in een klein kroegje irden we zeer optimistische radiobe- iohten over het weer in West-Duiteland vond het avonduur ons zwoegend ings het Beilerkanaal rldhting Duitsland. In Appelscha troffen we een groot ge- te van de Nederlandse bouwwereld, luidkeels beweerde, dat er maar één iterdam is, hetgeen wel enigszins be- >elijk is, want ook te Amsterdam heeft in de weken voor de bouwvakantie uiterste best gedaan, j Omdat alle hotels vol waren en alle t poeren reeds sliepen, toen wij rond elf V€pr in Westerbork aankwamen, vonden ej#e tegen middernachtelijk uur een bos, itle/aar dc regen dle bodem nog niet geheel °Pd doordrenkt. Op de tast rolden we iplOfear onze slaapzak uit en vroegen on6 af, Ike stommeling het begrip vakantie in wereld heeft gebracht, Duitsland begroette ons de volgende dag t regen. De oiiepompen van Schoone- tk, die met duizenden het landschap Mexlcaaans uiterlijk geven, knikten vig mee op de maat van het regen- itokkel en de douane-beambte keek ons levend aan, toen hij onze fiets en ipzak zag. Lingen 6cheen de zon heel eventjes, onderdak hadden gevonden in jeugdherberg, waar we de avond vul- net het beluisteren van droeve ver- l, dfie bedroefde trekkers elkaar ver- ^De volgende dag bereikten we het itoburgerwald en toen we door scherm van regen de steile heu- els optrapten, kregen we begrip •oor de arme Romeinse veldheer die hier zijn legioenen ver kor. Ook zonder de Germaanse held lermann waren het woud, de heu- fls en de regen al meer dan vol- ide om de dapperste krijgsman pe moed te ontnemen. Het valt ech- te betwijfelen of de dappere Her- ann opgewassen was geweest tegen hardnekkigheid van de Amster- We zijn aan de voet van Teutoburgerwald gaan begrijpen, irom gedurende de afgelopen a and in Noordwijk Duits de voer- nl is geweest: Deze Duitsers zijn ge- oon uit het Teutoburgerwald ge acht, dat door de Amsterdammers ingenomen. Toen we na een einde- lEB!e klimpartij ket schilderachtige eintje van Tecklenburg hadden be- kan iJct, werden daar juist internatio- ile banden gelegd tussen een ijsco- an en een Amsterdamse juffrouw. Vfl JJs". meldde de juffrouw. .Zwanzig oder dreiszlg Pfennig?" infor- f«rde de zakenman beleefd. iWèseggu?", antwoordde de juffrouw ntrouwend en zocht steun bij enkele In de jeugdherberg logeerde een 6chool uit Osnabrück. maar de jongetjes hadden uitgebreide instructies gekregen zich kalm te gedragen op de zaal „omdat er gasten waren" Toen hun kampavond afgelopen was, brulden ze elkaar luidkeels toe erg kalm te zijn en vervolgens kwa men ze ons allemaal een hand geven en welterusten wensen. Wij, Neder landers, zijn trots op onze nuchter heid, maar die avond kregen we weer enig begrip voor de romantiek, die zo hartstochtelijk door de Duitsers wordt aangehangen. Nadat om kwart over tien alle slaapzalen in het duis ter waren gehuld, begon een van de jeugdleiders op de gang een oud duits lied te zingen. Het was muisstil in het kolossale gebouw en hoe wel luidend en vèrdragend zijn bariton ook was, het gehele gebouw kon hij niet met zijn geluid bereiken. Daar om zong hij zijn lied op verschillende afdelingen, zodat wij driemaal, steeds verder verwijderd, de klankvolle avondgroet konden beluisteren. Terwijl we over de wonderlijkheid van dit volk lagen na te denken, schoven we ongemerkt droomland binnen en aan de uitgang van dit tijdloze gebied wachtte ons weer het lied van de zanger, dat in de vroege morgen de slapers wekte. Naar Leiden Hoe klankvol deze morgen echter be gon, het getokkel van een driftige regen kon ook de zanger niet overstemmen en teneergeslagen kropen we weer op onze fiets. We hadden nog vele en grote plan nen, maar toen we enkele uren later nat en koud een kaart bekeken, zagen we hoe dicht we ons bij de Nederlandse grens bevonden. Plotseling zagen we onze gezellige kamer in Leiden, onze ver trouwde schrijfmachine en onze collega's, die in feite allemaal erg geschikte kerels zijn. Het kwam ons daar in dat drudlige Duitsland zo onwezenlijk voor, dat we een week daarvoor zo begerig waren ge weest al deze goede dingen te verlaten, en vol verlangen trapten we de laatste ki. lometers naar Winterswijk, waar we ons behaaglijk in de trein installeerden als voorproefje op een warm, behaaglijk bed, dat ons in Leiden wachtte. Dit is misschien het enige, sluwe doel, dat de uitvinder van vakantie voor ogen heeft gestaan: de ongewisheid, die wij in vrijheid ontmoeten, doet on6 verlangen naar de zekerheid van onze gebonden heid. Vlotte ruitermiddag voor Leidse jeugc Het Leidse comité voor vakantie bezigheden kan terugzien op een ge slaagde middag, die gisteren door ruim duizend kinderen werd bij gewoond. Op het terrein achter de torenflat aan de Kanaalweg bracht de landelijke ruitervereniging „Ko ningin Emma" uit Wassenaar een gevarieerd dressuur-programma, dat de onverholen geestdrift van alle kinderen oogstte. De heer P. Flippo, die de kinderen welkom heette, sprak zijn grote dank uit1 aan het gemeentebestuur, de plantsoenen dienst en de sportstichting voor de vele medewerking, die werd ondervonden. Het weer zorgde voor een zonnige om lijsting. en zo was er geen enkele hin dernis aanwezig om de middag te doen Vooral de komische programma-punten brachten de kinderen in verrukking. Toen de paarden een stoelendans uitvoerden, die heel veel behendigheid vergde van de berijders, omdat deze bij het stoppen van de muziek hun paard op een stoel moes ten zien te krijgen, waren de juich kreten niet van de lucht. Het cowboy- het programma een plaats had gekregen, deed de lucht trillen van bijvalskreten. Een parade met défilé besloot het gezel lige en charmante programma. De heer Flippo had aan het slot van de middag een zeer dankbare taak om de twaalf ruiters en drie amazones voor hun optreden te danken; als herinnering aan deze middag overhandigde hij hun een lepeltje van de stad Leiden. Nadat de paarden weggegaloppeerd wa ren, viel er een schaduw over de middag, toen een der jeugdleiders, die speciaal deze dag voor de kinderen had vrij gemaakt, zijn jasje, dat hij vanwege de warmte had uitgetrokken, terugvond en tot de ontdekking kwam, dat daaruit een vierkleurenpotlood, een ballpoint en een vulpen waren verdwenen. Een wel zeer merkwaardige uiting van dank voor de moeite, die hij zich voor de kinderen had getroost. Waarnemingen bij Aqua Hortus Moderne hulpmiddelen en ervaring hebben moeilijkheden opgeheven wordt gehouden, vond ik een aanleiding iets over het zee-aquarium te vertellen. De interesse voor deze soort aquaria groeit de laatste tijd name lijk zeer. In vergelijking met het tropische zoetwater-aquarium wordt door aquariumhouders in het algemeen nog veel te weinig aandacht besteed aan de mogelijkheden van het zee-aquarium. De oorzaak moet vooral gezocht worden in het feit, dat de mogelijkheden tot voor kort vrijwel onbekend waren en men door allerlei vooroordelen aan de inrichting niet durfde te beginnen. Dank zij moderne hulpmiddelen en de steeds groeiende ervaring op dit gebied staan er geen moeilijkheden meer in de weg. En vooral voor de bewoners dichtbij de Noordzeekust wordt het wel heel gemakkelijk ge maakt. Voor hen immers brengt het minder moeilijkheden met zich een stukje Noordzee naar de huiskamer te brengen, dan voor bewoners van midden- of oost-Nederland. Bij het zien van een prachtig inge richt zee-aquarium met een levende be volking is de toeschouwer gewoonlijk onder de indruk van de stille schoonheid van de nauwelijks zich bewegende GEMFFNTF FIDEN Officiële publikaties Wachtverbod Brcestraat Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten in verband met de bouw van de nieuwe Twentsche Bank met in gang van 1 augustus 1957 voor de duur van een jaar of zoveel langer of korter als voor het werk nodig is. een wachtverbod vast te stellen voor de Breestraat. oneven zijde, voorzover gelegen tussen de Dief- steeg en het einde van de ter plaatse aan te brengen schutting. Postduiven vlogen Zaterdagmiddag hield de postduiven vereniging een wedstrijdvlucht vanaf Nufvilles met 198 duiven. De snelste duif legde de afstand van 390 km in 2 uur 31 min. 40 sec. af en maakte daarmee een gemiddelde snelheid van 1252 m per minuut. De uitslag was: L. G. Drost 1, 2; C. Meeuwissen 3; T. v. d. Krogt 4, 5, 6; W. v. d. Zwart 7; C. Drost 8 en 10; A. P. Eist 9. Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het examen M O. Frans (a) mej. A. A. M. Baake te Lezing in „Oud Poelgeest" Vreedzame atoomenergie kan in toekomst welvaart schenken de ONDANKS TEGENWIND Aqua Hortuskwam half uur1 later hij mijlpaal aan kasteel „Oud Poelgeest" wordt gehouden, was gisteravond gewijd aan de mogelijkheden en de problemen, die gepaard gaan met het aanwenden van atoomenergie. De secretaris van de tentoonstelling „Het Atoom", dr. A. A. Land, ljegon zijn lezing met een blik in het verleden. Hij toonde aan, dat. de gedachte aan automatisering dus het vervangen van man kracht door machines door alle tijden heen op tegenstand heeft gestuit, omdat men vreesde en vreest, dat het gevolg van machinatie werkloos heid zal zijn. 1 In feite is de toepassing van atoom energie geen nieuw element in het proces der automatisering; deze energie wordt alleen maar geput uft een andere bron dan de tot nu toe gebruikte. De kosten van deze nipuwe vorm van automatisering zak eifhtor enorme kapitalen vergen er daarnaast' zullen hoge eisen worden ge- TV/TET EEN TIJDSVERSCHIL van precies drie-en-dertig minuten heeft -*■ -®- „Romantiek en Bloemen" gisteravond de wedloop naar de 25.000ste bezoeker van „Aqua Hortus" gewonnen. Tien voor half negen passeerde mevrouw Bronsgeest-Oostveen de controle van „Romantiek en Bloemen" aan de Steenschuurzijde. Toen zij een plechtige commissie, versterkt met persfotografen, zag staan, gaf zij een verbaasd gilletje en riep uit: „Ben ik de 25.000ste?" Een half uur daarvoor waren de heer en mevrouw Bronsgeest uit hun woning aan de Van de Sande Bakhuyzenlaan 5 vertrokken. Mevrouw had wel in de krant zien staan, dat de 25.000ste bezoeker werd verwacht, maar „wij zijn toch nooit gelukkig", had ze tot haar man gezegd, en dus was het echtpaar alleen maar uitgegaan om van de.romantiek en de bloe men te genieten. Doch tien o het theehuisji sprookjespark en achter de rug van bur gemeester Van der Werf sprak de waar nemend voorzitter van het romantische comité, de heer C. Zandbergen de voor zitter, wethouder D. v. d. Kwaak is op vakantie enkele woorden, schudde handjes en overhandigde twee prachtige bloemstukken benevens een monumentale fruitmand. Doch de heer en mevqpuw Bronsgeest stonden niet alleen bij het theehuisje. Om zeven minuten voor negen liet de heer negen stonden zij bij IH. E. Brandsma voor zichzelf en voor het romantische zyn echtgenote, mevr. Brandsma-Boer- man, bij de controle van „Aqua Hortus" de kaartjes afscheuren. De controleurs keken elkaar plechtig aan en knikten waarschuwend naar de heer J. Sieval, die het echtpaar vervolgens over het Rapenburg naar „Romantiek en Bloe men" leidde, waar de gezamenlijke huldi ging plaatsvond. Ook dit echtpaar kon twee bloemstukken en een welgeschapen fruitmand mee naar hun woning, Marnix- En toen de plechtigheid bijna ten einde was, kwam de in Leiden zo populaire voorzitter van de markt kooplieden. de heer J. Stikkclorum, naar voren om met een kort doch krachtig speechje dc gelukkige echt paren elk een waardebon aan te bie den voor de feestmarkt van a.s. za terdag. Inmiddels gingen de rood-witte bloe menmeisjes onverdroten verder rode en witte anjers uit te delen; bereidwillig legden aquarium-enthousiasten in -de „Orangerie" aan de toenemende stroom bezoekers de wonderen der natuur uit. Stormen en tegenwind zijn de beide natuur-manifestaties tot nu toe niet bespaard gebleven op hun tocht naar de 25.000, maar énkele avonden, zoals gisteren, en men kan reikhalzend gaan uitzien naar de 50.000ste bezoeker. Twee echtparen werden gisteravond bjj Aqua Hortus en Romantiek cn Bloemen gelukkig gemaakt omdat ze de 2S.000ste waren. De heer en me vrouw Bronsgeest rechtswerden aangetrokken door de Romantiek en de heer en mevrouw Brandsma (alle maal Leidenaars) hadden zich stekel baarsjes en zeeanemonen ten doel gesteld. Ze werden overstelpt met dc hei etkreeft monen, paarde-anemoon, zeedahlia, zee anjelier enz.), kwallen (zeepaddestoel, oorkwal, kompaskwal, blauwe haarkwal en ribkwallen), sponsen (vijg- en gewei- spons en manteldieren (zeedruif eri paarse geleikorst) zullen door hun gedrag en le- juist van hel ene naar het andere slakkenhuis ver huist, de elegan te oewegingen van de steurkrab of het gedrag van de strandkrab bij zijn maaltijd. Ook de kleuren kunnen bij het -aquarium water-aquarium. Denkt u eens aan de prachtige kleuren van kreeften, krab ben, zee-anjelie- la-nden duikap- oaraat, snorkel of duikbril rond- steld aan de leidinggevende figuren. Deze leiders van de industrie in de naaste toe komst zullen blijk moeten geven van grote intellectuele capaciteit, omdat hun verantwoording niet slechts op het tech nische en economische, doch vooral op het sociale vlak zal komen te liggen. tan kunt u getuiigen hoe wondermooi van kleur het leven van de zee is. Zelf heb ik me dagen bezig gehouden de bodem van de zee af te speu ren. Een bezigheid waar men maar niet genoeg van krijgt. Ja, er zijn zelfs in en kele van onze kustplaatsen permanente zee-aquaria-exposities, waar de badgast I zich bij ongunstig weer met het leven onder water kan inlaten. Paarde-anemonen in het zeewater-aquarium. Foto Bob Entrop vele aardige en interessante Tussenpositie Na deze terugblik bezag dr. Land de toestand van he: ogenblik. Europa neemt in de wereld een tussenpositie in: Ten opzichte van Amerika zou men het een „ten achter gebleven gebied" kunnen noe men, doch in vergelijk met vele Azia tische landen is Europa een gebied, waar van hulp verwacht mag worden. Wanneer de atoomenergie in Europa een vreedzame toepassing zal hebben gevon den, zal het indastrialisa'.ie-proces snel ler verlopen, waardoor de achterstand tussen Amerika en Europa kan worden ingelopen. Wanneer de leiders van de toekomst hun taak verstaan, behoeft men niet bang tc zjjn voor werkloosheid. De industrie-capaciteit zal immers opge voerd worden, waardoor dus meer werkkrachten nodig zullen zijn, dan thans ook al zal de atoomenergie vele mankracht overbodig maken. De toenemende industrialisatie maakt de produkten goedkoper, waardoor men meer zal kunnen kopen en het geheel kan dus de volkswelvaart ten goede Dr. Land besloot zijn interessante lezing met een blik op de toekomstige maatschappij-structuur en de positie van de mens daarin. De heer M. Zonder op 40 jaar journalist De heer M. Zonderop hoopt op 13 augus tus aanstaande te herdenken, dat hij veertig jaar geleden zijn loopbaan als journalist begon. Hij heeft altijd bij de Leidse Courant gewerkt. In overleg met de jubilaris is de viering van het jubi leum uitgesteld tot 24 september. Geslaagden Voor het examen Nederlandse handels correspondentie slaagde onze stadgenote mej. Han de Rooij, leerlinge van het blin deninstituut Bartimeüs te Zeist Voor het staatsexamen gymnasium A slaagde mej. M. Winkel te Leiden. Man op Levendaal levensgevaarlijk gewond Gistermiddag om tien voor zes had op het Levendaal een aanrijding plaats tus sen een motor, bestuurd door de 29-ja- rige H. B. uit Boskoop, en een vracht auto. De vrachtauto stond stil, begon langzaam op te rijden en ging naar links, toen de motor aankwam, waarvan de be rijder de auto niet meer kon ontwijken. De motor vloog tegen de auto op en da Boskoper werd over de straat geslingerd Levensgevaarlijk gewond is hij naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Da toestand van de man was vanmorgen iet» gunstiger, zo deelde men in het zieken huis mee Afspiegeling De bedoeling van het zee-aquarium is, oen zo natuurgetrouw mogelijke afspie geling te geven van een stukje zeebodem, een golfbrekersmilieu, een wad, een dijk- glooiing of welk natuurlijk milieu zelf maar wordt gewenst. In tegenstelling tot het tropische aqua rium, waar zich gewoonlijk alleen maar vissen en hoogstens enkele slakken als lagere dieren in bevinden, u orden wij in de zeefauna juist geconfronteerd met lagere dieren. Vooral bodemvissen zijn goed te houden maar ook de dr.edoornige stekelbaarsjes, zeenaalden en zeepaard jes. Naast de vissen biedt het zee-aqua rium gelegenheid tot bestudering en het houden van lagere dieren, zoals zee-ane monen, kreefachtige dieren, zoals krab betjes, steurkrabben, garnalen en kreef ten, stekelhuidigen, zoals zeesterren en zeeappels en weekdieren, zoais mossel, oester en alikruik in een enorme ver scheidenheid. Een vergelijking met een tropisch aquarium kan daarom eigenlijk onmogelijk worden gemaakt Tal van belevenissen zullen wij meemaken als er zich wat heremiet kreeften in ons aquarium bevinden. Zij hebben behoefte aan een flinke rotspartij met veel klautermogelijk- heden en stellen een zuurstofrijke doorluchting erg op prijs. Als reini gingsdienst in het aquarium bewij zen zij goede diensten door voedsel, dat op de grond is blijven liggen, keurig op te ruimen. Zij bewonen lege huisjes van de alikruik of tepel hoorn. Worden zij groter dan zijn zij genoodzaakt een groter huis op te zoeken, totdat zij in een wulk of noordzeehoom belanden. Hoe inte ressant is ook het voedselzoeken, zwemmen en klauteren van de steur krabben. De vrouwtjes dragen de eieren aan de achterlijfspootjes mee, totdat de larven geboren worden. Een dier dat eigenlijk in brak water thuis hoort, maar goed in een zee- aquarium te houden is. Na oostenwind kan de zee soms vele levende schelpen op het strand hebben geworpen, die. Indien ze maar kort op het strand gelegen hebben, neg levend naar de aquaria kunnen worden overge bracht. Filter De mossel is een heel nuttig dier voor het zee-aquarium. Zij doen dienst als biologisch filter. Doorlopend wordt er water ingepompt waarvan de vaste be standdelen vastgehouden worden. Hier aan onttrekt hij voedsel en stoot hij het overblijvende waardeloze materiaal als grijze sliertjes weer uit. Een flinke mos sel verzet op deze wijze ongeveer 2 liter water per uur. Daarnaast vormt het mos selvlees en mosselsap een belangrijke voedselbron voor de meeste van onze squariumdieren. Alle dieren in ons aquarium, zoals de 'issen (meun, harder, poon, zeeonderpad, stekelbaars, bot, tarbot, tong), schaaldie ren (krabben, heremietkreeften, kreef ten, garnalen), zeespinnen en de wormen zeemuis, zeepier, zeeduizendpoot, goud kammetje), mosdiertjes (zeevingers», weekdieren (slakken), koppotigen (tien- armige inktvis), stekelhuidigen (zeester ren, slangsterren), holtedieren (zeeane- venswijze c dingen tonen. Ook de flora van het zee-aquarium ver langt vanzelfsprekend de aandacht. De wieren nemen hier wel de belangrijkste plaats in. Vereniging Begrijpelijk is het dat voor zovele dier soorten ook verschillend voedsel gegeven zal moeten worden. Boeken betreffende dit onderwerp, die men in elk geval- zal moeten naslaan, vertellen ons daarover genoeg. Enthousiaste „zee-aquarianers" hebben zich verenigd bij de Stichting Biologia Maritima en werden lid van het Ned. Instituut voor Zee-Aquaristiek en Zee- Biologie (Zeezwaluwstraat 201-203, Den Haag, tel 554210). Zij begrepen, dat het op eigen houtje bedrijven van deze lief hebberij, niet de juiste was. Zij vinden contact met andere liefhebbers, leren el- kaars ervaringen en blijven op de hoogte van alle technische en biologische bij zonderheden van het zee-aquarium. Mocht u op dit gebied voorlopig eerst eens willen verkennen, dan kan ik u niets beters aanraden dan het pasgeleden ver schenen handboek „Inrichting en onder houd van het zee-aquarium" van Bop En trop (voorzitter van Stichting Biologia Ma ritima en directeur van het Ned. Inst, voor Biologische Leermiddelen) aan te schaffen, dat door de N.V. Uitgevers-Maat schappen „Kosmos" te Amsterdam werd uitgegeven. Het is zeer rijk geïllustreerd, enig in zijn soort en verzorgd uitgegeven. Het enthousiasme van belangstellenden zal dan niet meer te blussen zijn! Jaap Taapken (Advertentie) COR VAN REEDE speelt in w.w.w. WERELDWONDER WARMOND \ve Flies Chalèt) Oranje Nassaul. 11 0 meter voorbij Tolhek. I AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Boshof-Akkerhof, 8 uur: openlucht samenkomst Baptisten gemeente Leiden. Pieterskerk, 7.30 uur: avondgebed. Oegstgeest: Oud-Poelgeest: jeugd- congree. Donderdag Stadhuis. 7 uur v.m.: afdeling Leiden en omstreken Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, vertrek voor excursie naar Enkhuizen. Oegstgeest: Oud-Poelgeest: jeugd- congres. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Hortus Botanicus, tot 3 augustus aqua ria- en terrariatentoonstelling Aqua Hor tus. Van der Werfpark, tot 14 augustus: ten toonstelling Romantiek cn Bloemen. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober Benoemingen Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn tot lid van de voorlopige monumentenraad onder anderen benoemd prof. dr. A. W. Bijvanck, prof. dr. G. W. Locher en dr. W D. van Wijngaarden, Ven te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3