Alle nieuwe moeten achterwege investeringen blijven „Rijkssubsidie voor leeszaal is veel te laag" Streven blijft de voortgang van allernoodzakelijkste werken Geslaagde openingsavond van kindercircus „Knikkebeen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 30 JULI 1957 B. en W. van Leiden over financiële situatie heden e n in het verleden en thans de maatregelen hebben ge nomen, die de regering van ons eist. Ook al doen wij op dit punt wat in ons vermogen is, aan een stijging van de kasgeldschuld zal, als gevolg van de uitvoering van werken, die niet konden worden stopgezet, in de komende maanden niet kunnen worden ontkomen. Ons streven zal erop gericht zijn, zoveel als mogelijk is te bereiken, dat de allernoodzakelijkste werken, waarbij wij in het bijzonder denken aan de woningbouw, voort gang kunnen vinden". Dit schrijven B. en W. van Leiden aan de raad in hun financiële nota, die volgende week maandagavond in een openbare en raadsvergadering zal worden besproken. en 1 In de nota van B. en W. is de circulaire opgenomen van de minister van binnen- en I landse zaken d.d. 12 juli 1957. Daarin her- ek J inmert de minister aan zijn circulaire van en 14 januari van dit jaar waarin een pro- cedure wordt voorgesteld betreflende de J financiering van investeringen. De minister merkt in zijn laatst'gezon- den sohrijven op, dat, hoewel langs deze weg ongetwijfeld een beperking heeft te_ plaats gevonden van financiering van in vesteringen met kort geld en van de in- houd van de circulaire een invloed is uitgegaan, die geleid heeft tot bezinning op nieuwe investeringsplannen, toch 1 blijkt, dat de situatie met betrekking tot de financiering van investeringen der ge meenten zeer verontrustend is. De ge- a,s meentelijke bruto vlottende schuld, die sch eind 1956 reeds was opgelopen tot 877 tig miljoen, was per ultimo maart 1957 ge- pe stegen tot 1217 miljoen, terwijl deze naar schatting op het ogenblik ongeveer 1500 miljoen bedraagt. a*s De stijging wordt voor een zeer groot ho- deel veroorzaakt door de nakoming van •enbetalingsverplichtingen voor werken, die nog onderhanden zijn. Uit de gegevens die van een groot aantal gemeenten zijn ®n~ ontvangen in verband met aanvragen van „verklaringen van geen bezwaar", blijkt, dat deze als gevolg van reeds aangegane rde verplichtingen optredende stijging van de de vlottende schuld zich nog geruime tijd zal voortzetten. Vost geld Voorts is gebleken, dat in vele gemeen- ua_ ten, ondanks de beperking die men zich heeft opgelegd, de voorgenomen investe ringen voor 1957 aanzienlijk uitgaan boven die van het vorige jaar, in welk jaar het bedrag van de investeringen het aanbod va" leenkapitaal reeds beduidend over- sjs_ trof, terwijl bovendien dit jaar het aanbod van kapitaal geringer is dan in 1956. De minister is met zijn ambtgenoot van financiën van mening, dat alleen tel recds de ,ast van de financiering van onderhanden zijnde werken en de aangegane verplichtingen noopt tot ane verder strekkende maatregelen dan sou, l<> de circulaire van 14 januari van dit jaar genoemd en wel in die zin, dat financiering met kort geld alleen nog toelaatbaar moet worden geacht voor investeringen, die ai onderhanden zijn en niet meer kunnen worden stop gezet cn dat nieuwe investeringen alleen dan ter hand kunnen worden genomen als de financiering met vast geld verzekerd is. Financiering van wonlngwelbouw anders dan met vaste leningen achten dc ministers van heden af niet meer toelaatbaar. Dit geldt evenzeer voor de kosten van aankoop en bouwrüpmaken van voor woningbouw bestemde gronden. An dere woningbouw dan ingevolge de woningwet, met name premiebouw, wordt eveneens slechts toelaatbaar ge acht, als deze gefinancierd wordt met een vaste lening. Uiervoor kan echter geen gebruik worden gemaakt van de door de Bank voor Ned. Gemeenten aangeboden gelden uit de woning bouwlening 19571958. Deze maat regelen zou de regering voorlopig willen zien toegepast tot aan het eind van het jaar om inmiddels aan de hand van de vlottende schuld der ge meenten en van de financiële situatie In het algemeen na te gaan, wat daarna mogelijk of geboden is te doen. Voor het geval de gemeente ten aan zien van scholenbouw voor onoverkome lijke moeilijkheden zou komen te s kan zij eich tot de minister van onder wijs wenden, die rich dan met de minister van financiën en die van binnenlandse zaken in verbinding zal stellen or trachten een oplossing te vinden. Als de gemeente zich geplaatst ziet een investering op ander gebied dan wo ningbouw en onderwijs, waaraan niet kan worden ontkomen, kan zij zich met de minister van binnenlandse zaken in binding stellen, indien zij er niet in slaagt tot het bedrag van de voorgenomen vestering een langlopende lening te slui ten, opdat deze met zijn ambtgenoot financiën in óverleg kan treden. Aange zien de mogelijkheden voor een oplossing voorshands beperkt zijn, dient de gemeen- (VERVOLG ZIE PAGINA 4) Deze nieuwe blokken aan de Titus Brandsmalaan te Leiden (omgeving 5- Meilaan) zijn zo goed als gereed om de gelukkige stadgenoten, die van de wo ningbouwvereniging Eensgezindheid gun stig bericht hebben gekregente ontvan gen. Gezien de omvang van de woning nood in onze stad is men geneigd, ook dit complex slechts te zien als de spreek woordelijke druppel. Het is nu de grote vraag, of Leiden in het raam van de gewijzigde financiële en economische om standigheden kans ziet en van de centrale overheid ook de kans krijgt om de con tinuïteit in de woningbouw te verzekeren. Het is niet te ontkennen, dat er ook voor de zo dringend noodzakelijke woning bouw gevaren dreigen. Oubaas Beekes met 25 padvinders naar de jamboree vertrokken Vanmiddag is oubaas A Beckes met 25 padvinders uit het district Rijnland naar de jubileum-jamboree in Engeland ver trokken. Om half vier vertrok de boot Engeland, waar men vanavond nog hoopt te arriveren. Aan boord krijgen de jongens een stevige stamppot van andijvie met worst opgediend en voor bijna 1000 jongensmagen is een geduchte hoeveelheid groente en worst door de maatschappij Zeeland aangekocht. Woensdag 14 augustus hopen oubaas Beekes en de andere vertegenwoordigers van Leiden en omstreken terug te keren „Reuvens" heeft nu drieduizend leden De openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" had gisteren reden de vlag uit te steken, want men heeft er het drie- duizendste lid ingeschreven, een aantal dat nog nooit werd bereikt. Het was mej. H. van Maris, Hoofdstraat 72 te Leider dorp. ZU ontving van mej. H. B. A. HeUse. directrice van „Reuvens", een boekwerk als aandenken aan deze voor „Reuvens" zo belangrijke mijlpaal. Het is een vermeldenswaardige coïnci dentie, dat gelijktijdig met het inschrijven van mej. Van Maris als het 3000ste lid de gemeenteraad van Leiden besloot, extra subsidies ter dekking van het tekort van „Reuvens" beschikbaar te stellen, nadat d eheren De Hosson en Woudstra erop hadden aangedrongen, dat „Reuvens" ernstig zal trachten, zoveel mogelijk steun uit de particuliere sector te ontvangen. Hogewoerd wordt versierd Geïnspireerd door de bloemententoon stelling in het Van der Wêrfpark, heeft de winkeliersvereniging „Hogewoerd" besloten de Hogewoerd van een passende bloemenversiering te voorzien, met in gang van aanstaande donderdag. Vrijdag 2 en zaterdag 3 augustus zullen op de Hogewoerd gratis anjers aan het publiek worden uitgedeeld. De anjers zijn voorzien van een lot, dat kans geeft op het winnen van een grote fruitmand. Er zijn voor deze actie twee manden met fruit beschikbaar gesteld, die in een eta lage aan d.e Hogewoerd zijn te zien. De trekking heeft zaterdag 3 augustus plaats Leids kantongerecht Wapentuig werd in beslag genomen Een Leids rijwielmonteur was nog steeds in oorlogszuchtige stemming. In z'n huis bevond zich na de oorlog een compleet wapenarsenaal met zelfs pant servuisten. Deze laatste wapens waren ingeleverd met veel ander moordzuchtig tuig, meer er was nog het één en ander achtergebleven. Bij een verhuizing had den buren dit gezien en, beducht voor eigen veiligheid, bij de politie aangegeven- Bij huiszoeking werden een stengun en een karabijn gevonden met een kist patronen. Hierin bevonden zich 32 sten- gunpakjes elk met 16 scherpe patronen, 24 pakjes geweerpatronen met 15 kogels en een losse hoeveelheid. De substituut-officier bij het Leidse kantongerecht eiste 15 gulden boete of 3 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. De kantonrechter bracht de boete terug tot 10 gulden, sub sidiair 2 dagen, maar de verbeurdverkla- j ring werd gehandhaafd. Twee maal 25.000 Zowel op de tentoonstelling Aqua Hortus als op de Bloemen tentoonstelling in het Van der Werfpark te Leiden wordt van avond de 25.000ste bezoeker ver wacht. Ali Sastroamidjojo, oud-premier van In donesië, is te Praag aangekomen, waar de president hem ontving. Volgeling van dr. Schweitzer IJscoman Hillebrand werd vrijdag dokter Hillebrand MULO-leerling overwon een wereld vol moeilijkheden om mensheid te dienen SINDS ENKELE DAGEN telt Leiden een ijscoman minder en is de wereld verrijkt met een arts, die jarenlang een onwezenlijke strijd heeft moeten voeren om de artsbul te verwerven. Dokter Hillebrand heeft zijn ijswagen vaarwel gezegd en hiermede heeft hij een geslaagd slot gemaakt aan een roman, die dikwijls getekend wordt door bitterheden, zoals alleen het werkelijke leven deze kan geven. Toen de oorlog uitbrak, was de jonge Hillebrand, wiens ouders aan de Piet Heinstraat 1 te Leiden woonden, leerling van de Hervormde MULO- school aan het Noordeinde. Vlak voor zijn eindexamen vertelde de leraar Frans het boeiende verhaal van dokter Schweitzer, die het onbekende Afrika introk om daar de lijdende mensheid medische hulp te brengen. Zelden zal een leraar zo zichtbaar de vrucht van zijn onderwijs constateren als de heer De Die van zijn les over dr Schweitzer. In d<ie vierde klas van de MULO zat een leerling, die geheel gebio logeerd was door het levensideaal va Schweitzer en na enkele dagen stond zijn plan vast: hij zou dokter worden. Nu zijn er duizenden jongens, wier ders een dergelijk plan met geestdrift en greep naar hun chequeboek be ten, maar de vader van scholier Hil lebrand was grondwerker bij de Lichtfa brieken en in een dergelijk gezin pleegt /ens naar universitair onderwijs kei zorgenrdmpels te veroorzaken. CHARLES DE WOLFF BESPEELT HET PIETERSKERKORGEL Indrukwekkende uitvoering van een waardevol programma DE ENSCHEDESE ORGANIST Charles J. de Wolff is in Leiden en omgeving geen onbekende. Zijn vertolking van Bachs orgelmis, verleden jaar, ligt ons vers in het geheugen. De kwaliteiten in zijn spel, die deze herinnering levend hielden, drongen zich gisteravond nog sterker op, daar De Wolff deze keer blijkbaar niet geremd werd door de bezwaren, waarmee het Pieterskerkorgel iedere nieuweling op zijn niet zo gemakkelijk hanteerbare klavier, belast. Het is zonder overdrijving, een in ve lerlei opzidht indrukwekkend concert ge worden. Het waaróm kan worden beant woord met verwijzing naar het program ma en de manier, waarop het tot klinken kwam. De Wolff ©peelde de fantasie en fuga in g-moll van Bach, de fantasie over „Wachet auf, ruft uns die Stimme" van Reger, preludium en fuga over de naam „Alain" van Maurice Duruflé en „Ldta- nies" van Jehan Alain. Al deze wer ken aljn, elk voor zich, heel belangrijk Wethouder in Leidse raad: in- In het vakantieprogramma, dat een rooms-katholiek conjité reeds /er- Vele jaren in Leiden voor de jeugd alt. (verzorgt, begint het kindercircus „Knikkebeen" een vaste plaats te krijgen. Ondanks de korte tijd van voor- >ereiding en het improvisorische tarakter van het spel, weet de lei- ling met de kinderen »en resultaat bereiken, dat alle lof waard is. De openingsvoorstelling van gister- b^r-^vond werd bijgewoond door burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot en me vrouw Van Kinschot en ook de wethou- lers Van Schaik en Menken gaven «in belangstelling blijk. In opzet en uitvoering vertoont circus izen .Knikkebeen" veel overeenkomst met te- |het kiir.dercircus „Elleboog". De korte tijd ïijs- van voorbereiding, die circus Knikke- ■Efoeen heeft, verraadt zich in een minder itrenge discipline, hetgeen de spontanei- lelt slechts ten goede komt. Onder leiding van Joop Koevoets wer- n de repetities gehouden en kwam gis teravond de uitvoering in de piste. Een belangrijk deel van het programma komt op rekening van baronesse Sixma van Heemstra, die knappe paardennummers voor het voetlicht brengt. Het program ma werd gisteravond geopend met kar tonnen paardjes, maar al spoedig kwam een echt paard ten tonele, waarmede de kinderen zich erg vertrouwd toonden. Er was zelfs een nummer waarin .twee jon gens op de rug van het paard'om voor rang vochten. De kinderclowns wisten frisse humor te brengen en de „Ieeuwen- dressuur" oogstte een daverend succes. Het geheel werd afgerond door sierlijke balletdansen en eleastische acrobatiek. Afgezien van de ontspanning, die deze manifestatie aan een deel van de Leidse Jeugd brengt, demonstreert het program ma een hoge mate van saamhorigheid tussen de speelstertjes en spelertjes on derling en het bevorderen van deze eigenschap, in deze prettige 6feer gego ten, vormt een niet te onderschatten pe dagogische winst. 10 uur Onbewoonbaarverklaring van huizen geen reden om hoera te roepen ge sproken over het subsidiebeleid ten aanzien van de openbare leeszaal Reuvens. De heren De Hosson (k.v.p.) en Woudstra (prot.-chr.) zaten nogal tegen de extra subsidies, die van gemeentewege nodig zijn, aan te kijken en wethouder Van Schaik (p.v.d.a.) kritiseerde naar aanleiding daarvan de rijks-subsidieregeling, die hij bepaald onvoldoende acht. Eerst kwam de stichting met een Mon tessorischool voor lager onderwijs in het zuidoostelijk stadsdeel ter sprake. De heer Woudstra ©telde de vraag, of het niet beter was geweest, deze nogal twijfelach tige zaak eerst in de commissie van on derwijs aan de orde te stellen. De wethouder antwoordde, dat de school ongeveer tachtig leerlingen heeft en dat voor het eerste leerjaar ongeveer dertig leerlingen zijn ingeschreven. De ouders stellen er prijs op, dat de school, die een afdeling is van de te stichten school aan de Burggravenlaan, zelfstandig wordt. Zij hebben het gevoel, dat de Montessoriklas- nu min of meer stiefmoederlijk aan dacht krijgen. De wethouder veronderstelt, dat dit een school van behoorlijke om vang zal worden. Zij zal worden onderge bracht in de aan de Burggravenlaan te louwen school. Met betrekking tot een bespreking van ting i derwijs verklaarde de heer Van Schaik, gezrfen de in de regel incomplete vergade ringen van de commissie te hebben be sloten om in de vakantietijd geen com missievergaderingen te houden, tenzij een lid van de commissie over een bepaald onderwerp een vergadering verlangt Particuliere bijdrage De heer De Hosson vroeg, of ten aanzien an Reuvens op deze wijze kan worden voortgegaan. B. en W. stelden namelijk de jaren 1955 en 1956 extra sub sidies te verlenen van resp. 8165 en 10.844. De heer Woudstra had de indruk, dat men net algemeen te weinig aan doet; wordt de bijdrage van de particulieren om het tekort zoveel mogelijk te onderdruk ken, wel voldoende gestimuleerd? Hij vond de mededelingen van Reuvens, waarbij van de gemeente wordt „verwacht" dat zij het tekort wel zal dekken, getuigen van een minder prettige mentaliteit De wethouder was het ermee eens. dat de leeszaal een kostbaar object wordt. De totale subsidie zal nu de 40.000 gaan overtreffen. Maar dat komt overal voor. Er valt bitter weinig te bezuinigen, nu het efficiëncy-rap- port zeker voor 99 procent wordt ge volgd. De wethouder kon niet zeggen, dat het functioneren van Reuvens scheef zit, als hy dit vergeleek met de gang van zaken in andere gemeen ten. De rykssubsidie achtte hy veel te laag. Van dc kant van het college van B. en W. zyn verscheidene malen be sprekingen gevoerd met O., K. en W. in Den Haag om te trachten subsidiever hoging te verkrygen, maar deze heb ben tot dusver nog niets uitgehaald. De heer Van Schaik deed de heren De Hosson en Woudstra in het bijzonder de toezegging dat hij er bij Reuvens nog eens op zal aandringen, zoveel mogelijk bijdra gen uit de particuliere sector los te ken. De burgemeester voegde aan het ant woord van de wethouder nog toe, dat de subsidie van het rijk in overeenstemming dient te zijn met de eisen, die het rijk stelt. Langdurig De verkoop van bouwterrein aan Duyvendakstraat in de Rodenburgerpol der aan de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeen ten deed de heer Meester (p.v.d.a vragen, hoe het komt, dat de onderhandelingen lang hebben geduurd. Door vergroting v de inhoud van de woningen en verhoging van de prijs zou een aantal bouwspaarders zijn afgevallen. Hij drong er bij het col lege op aan, ernaar te streven, dat volgende maal de kleine spaarders, die deze mogelijkheid voor het verkrijgen van een woning wensen te benutten, -niet wor den teleurgesteld. Wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) deelde mee. dat het project geen genade kon vin den in de ogen van de welstandscommissie. De woningen waren in de eerste opzet aan de te kleine kant. temeer omdat in deze omgeving veel middenstandswoningen zijn cn worden gebouwd. Er zijn hier wel iswaar ook duplcxwoningen te vinden, maar als de woningnood is opgeheven of tot geringe proporties is teruggedrongen, dan is het toch de bedoeling, dat dit hele woningen worden. Enkele leden stelden ook vragen naar aanleiding van het voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor dc aan- /an het deel van de 5-Meilaan tussen de 5-Meibrug en de wegkruising met de Churchilllaan. Deze vragen lagen voorna melijk op verkeerstechnisch gebied De wethouder zegde toe. dat hij de verkeers- deskundige van de gemeente de verkeers technische zijde van het project nog eens zal laten bekijken. Gezien de haast, die hiermee moet worden betracht, is een be spreking in de commissie verkeer minder gewenst Geen illusies Het voorstel tot onbewoonbaar verklaren van een aantal woningen in de, wat de huisvesting betreft, be ruchte Camp zat de heer Huurman (prot.-chr.) niet goed. Hij was ervan overtuigd, dat deze woningen voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komen, maar anderzijds vleit hij zich niet met de ij dele hoop, dat het college niet over zes maanden met een voorstel zou komen tot verlen ging van de ontruimingstermijn. Hij vond het vreemd, dat hier maar inci denteel woningen onbewoonbaar worden verklaard zonder dat er sprake is van een vastomlijnd saneringsplan. - - De heer Huur man vroeg bo vendien, of het mogelijk is, kele objecten in deze omgeving, die historisch van betekenis zijn, te bewaren. Wethouder Jongeleen herin nerde de raad aan zijn eigen aandrang bij het matig tot onbe woonbaarver klaring van wo ningen over te gaan. Er zal naar worden gestreefd, wer kelijk „aardige" dingen in deze omgeving te behouden. Mede in antwoord op vraag van mej. Van Nienes (p.v.d.a.) klaarde de wethouder, dat het college ijverig doende is om onbewoonbaar klaarde woningen zoveel mogelijk te doen Illustratief voor de opmerking van de heer Huurman was wel het volgende voorstel, dat de verlenging van de ontrui mingstermijn voor een aantal woningen aan de Vestestraat en de Uiterstegracht behelsde. Om praktische redenen verdien- het i ling v 1 B. i W. beveling, de verlengingstermijn op jaar te stellen, tot 26 augustus 1958, de maximale termijn, die de wet toestaat. De raad nam het voorstel stilzwijgend aan. Er bleek een verzoek te zijn binnen gekomen van het Humanistisch Thuisfront om subsidie. De heer Meester (p.v.d.a.) verzocht het college, dit verzoek voor pre advies in behandeling te nemen. De burge meester voelde daar niets voor, omdat de raad zich niet lang geleden principieel over het al of niet verstrekken van sub sidie van dit thuisfront heeft uitgespro ken. De heer Meester wenste stemming over en het college stelde derhalve het verzoek voor kennisgeving aan emen. Met 15 stemmen voor en 12 men tegen werd dit voorstel aange- »n. Het verzoek van het thuisfront komt dus niet in behandeling. De volgende personen werden tot tijde lijk leerkracht aan het Rembrandt-lyceum benoemd: mej. G. C. A. Pot, de heer D. Bosma, ir. J B. Grandjean en de heer J. H. J. Herfkens. Tot tijdelijk leraar li chamelijke oefening aan de bedrijfstech- che school werd de heer P. J. J. van Westbroek benoemd. De heer H. Th. Bron- wordt hoofd van de Montessorischool Rijnsburgersingel en mej. B. Th. Nottrot ïej, G. M. Swierstra worden onder- res aan deze school. NIET „POPULAIR" Het is bijzonder verheugend, dat d© organisten, die de maandagavond-coi ten verzorgen, hun publiek hoog elaan. Men behoeft op deze avonden niet bang te zijn, met zogenaamde populair! programma's te worden gelukkig ge maakt, Charles de Wolff ©peelde dus eerst d< fantasie en fuga dn hét'werk', dat Bach, naar men met voldoende zekerheid mag aannemen, in 1720 vóór Reinken in Ham burg voordroeg. De organist stelde, op merkelijk genoeg, de beide delen in tem- opvatting sterk contrasterend genover elkaar. Na een rustige en we briljant voorgedragen fantasie, Tiet hij intussen uitermate scherp belijnde en transparante fuga volgen. Daarmee voorkwam hij de wat ver moeiende uniforme klankenovervloed, waarin niet zo weinige organisten dit werk laten opgaan. De fuga wa6 tot in alle hoeken sterk belicht, en de adem loze spanning, die de ononderbroken ge lijkmatige beweging van de stemmen te weegbracht, brak niet, voordat de echo van het laatste akkoord in de ruimte was verklonken. In feite kunnen we van Max Regers fantasie hetzelfde schrijven. Dit werk ia, naar ons gevoelen, grootser van conceptie, indrukwekkender van architectuur dan de fantasie in fuga oveT de naam BACH. Wat Reger hier bereikt door het ko raal langzaamaan duidelijker te laten verschijnen en het in de fuga op uiterst vernuftige wijze al6 ba6 te laten funge ren, Is een staal van verbluffend vak manschap. De organist gaf alle biyken van iyn grote iechnische capaciteiten, zyn strenge, gewetensvolle opvatting, zyn voorname muzikaliteit. We geloven, dat deze vertolkingen voor velen on- vergeteiyk sullen biyven. Wat het orgel van de Pieterskerk aan mogelijkheden bezit, werd door de beide Fran6e werken luisterrijk geopenbaard. Duruflé, de moderne Franse orgelm< ter, trok via zijn leermeester Toumemire de lijn van diens leermeester César Franck door. De kleurvlakwerking, door de snelle, vaak in elkaar passende figu ren ontstaan, draagt de expressie. Het preludium, zoal6 De Wolff het speelde, wa6 van betoverende onherleidbare schoonheid, maar de fuga over Alain" toonde, behalve kleur, ook een duidelijk naar een climax voerend lijnenspel. SUGGESTIEF Jehan Alain, van wiens genie de orgel' wereld de hoogste verwachtingen koes terde. sneuvelde op 29-jarige leeftijd in 1940 bij Saumier tegen de Duiteere, né Duinkerken. Zijn „Litanies", ten diepste ook al weer met Franck en Toumemire en Paul Duka6 verwant, is wonderbaarlijk mooie muziek. Het i© muziek met ee: vende, zeer beweeglijke ziel. die de dachtige toehoorder bijna tastbaar t komt. De uitdrukking is beklemmend sug gestief en de vorm onweerstaanbaar schoon. De organist vertolkte ons dit werk van de jonggestorven meester op wel ideale wijze. Het rijke orgel liet ten aanzien van de zeer ingewikkelde maar met grote be- mheid uitgevoerde registratie geen i onvervuld. Joh. Wolfswinkel. KANTOORMEUBELEN "bemmenie Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 Siykopzuiger Akanswarie van Suri naamse Bauxite Mij door sleepboot Noord- Holland van firma Wijsmuller en Co.. kapitein O. Edelenbosch, te Paramaribo gebracht. Gebouwd door J. en K. Smit te Kinderdijk. Noord-Holland vaart ver der naar Verenigde Staten en Venezuela. De jonge Hillebrand wist, dat hij zijn plan financieel althans alleen zou moeten verwezenlijken, maar na zijn MULO-examen liet hij zich vol optimisme inschrijven als leerling van de HBS aan de Kagerstraat Hoewel hij slecht in wiskunde was, moest hij de zware B-afdeling volgen, omdat deze vereist is voor toegang tot de medische faculteit, maar niet alleen dat hy dus een voor hem bijzonder zware studie moest doorworstelen, het leven hield voor hem nog andere verrassingen HINDERNISSEN Enkele maanden studeerde hij aan de HBS, toen een Duitse soldaat hem zonder enige aanwijsbare reden op de Blauw- poortsbrug met een bajonet in de rug stak en drie maanden duurde het voordat Hillebramd weer naar school kon. Volle dig genezen is hij nooit meer, en ook nu heeft hij nog altijd met het lopen last van zijn benen. De hongerwinter kwam en de school werd gesloten. Iedereen ging in west-Ne derland op voedseljacht om 't naakte leven te redden en de HBS-er Hillehrand had de zorg voor zijn ouders en zijn zusjes. Onverdroten stapte hy september 1945 weer naar school, maar twee jaren later, toen hy vlak voor zyn eindexamen stond, kreeg hy een ge- vaariyke oogontsteking, die hem we kenlang met blindheid sloeg. Daarom deed hy dat Jaar geen eindexamen, want hy wilde een iyst halen, die hem een studiebeurs voor de univer siteit sou verschaffen. Een jaar later was de eerste myipaal bereikt: met ryksstenn In de vorm van een ren teloos voorschot Het hy zich aan do Leidse universiteit InschrUven. Spoedig maakte student Hillebrand ech ter keiwvi'S met de zware financiële eisen, die universitair onderwijs stelt, hij had boeken nodig en een microscoop hot as duidelijk voor hem, dat hij naar eet» mm van bijverdiensten moest uitzien. Zo werd die toekomstiige dokter Hille brand ijsvarkoper. Eenvoudig was dit niet, de gemeente is mi et royaal met het verstrekken van vergunningen, maar vooral moeder Hillebrand, die haar zoon door alle Jaren en in alle moeilijkheden steun ie geweest, heeft al haar doorzettingsvermogen aangewend om da vergunning ts bemachtigen en ten alotta zwichtten de autoriteiten. Het eerste jaar verdiende ijscomari Hillebrand zijn mi croscoop, maar het jaar daarop werd zijn vader ongeneeslijk ziek en naast zijn stol de werkstudent nu ook voor zijn familie gaan zorgen. Toen zijn vader 1954 stierf, was student Hillebrand, met zijn IJscowagentje op de Leidse markt vertrouwde verschijning gewor den. Naast de trommel met wafeltjes en bakjes lag altijd een studieboek en wan geen kopers bij zijn karretje ston den, vergaarde de toekomstige arts d© ngewikkelde en vaak droge kennis dis /oor zijn ideaal vereist was. DOEL BEREIKT Acht jaar lang heeft de heer Hillehrand zijn ijs verkocht op de Markt; acht lange jaren liep hij college en deed zijn exa- Vrijdag jl. was voor hem de dag, hij vijftien jaren van zyn leven gewerkt had. Na een kort verblijf dn het .Zweetkamertje" werd ham de artsbul overhandigd en de wereld was een dokter rqker, die als weinigen voor deze titel heeft durven vechten. Zijn oude ideaal heeft nog niets aan de glans ingeboet, die het had, toen hij ais MULO-leerling het verhaal hoorde van de beroemde man, die hij thans zijn col- Zijn plannen staan nog niet helemaal ast, maar hij heeft het onwankelbare Mrnemen om zqn kennis en kimde in dienst te stellen van een volk, dat op me disch gebied veel ontbeert. Daarom gaan zijn gedachten uit naar Liberie of Nige- de republieken, die pas hun vrijheid hebben verworven, en die mo menteel in een overgangsfase verkeren ilijkheden daaraan verbon den. Het donkere werelddeel, waar zijn beroemde collega een monu ment van onbaatzuchtige bijstand bouwde, zal wellicht in de naaste toekomst het arbeidsterrein worden van een jongeman, die een wereld van moeilijkheden heeft weten te trotseren om een dienaar der mens heid te worden. Haagse politierechter Leidse koopman naar huis Zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk eiste de of ficier van justitie bij de Haagse politie rechter tegen een 21-jarige Leidse koop man. Deze had op 18 mei in Leiden een bromfiets gestolen. De koopman was in enkele inrichtingen verpleegd geweest, omdat hij helemaal in de war wa6 ge- aakt nadat zijn ouders hem zijn voor genomen huwelijk hadden verboden. De bromfietsdief6tal erkende hij wel maar bleef erbij dat hij enige tijd daarvoor niet de heling had gepleegd waarvoor hij tot drie maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. Van dit vonnis moet het hoger beroep nog 'dienen. De officier van justitie maakte zich zor. :n over deze Jongen. Na enig overleg besloot de politierechter de jonge koop- an als vrij man naar hui6 te 6turen. Hij Ide hem een kans geven door hem on middellijk naar huis te laien gaan. Het innis luidde: ze6 maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3