Obeliskmantels tooien getulbande vrouw 1957 Commissie van vijf strijdt tegen de geluidshinder Grens van de overlast is moeilijk te trekken Landbouwschap wil hulp voor getroffen fruittelers Plastisch chirurg dr. J. Hage Biak vertrokken naar Skelet gevonden in tuin te Wehe een Herenigd Duitsland door vrije verkiezingen Zekerheid voor buitenlanders 5 MAANDAG 29 JULI 19ST Er is geen stilte meer (Van een onzer redacteuren) „Gelijk de tegenstelling van zomer en winter sterker was dan in ons leven, zo was het die van licht en duister, van stilte en gedruis. De moderne stad kent nauwelijks meer het zuiver donker en de zuivere stilte, het effect van een enkel lichtje of een enkele verre roep". Deze zinnen schreef J. Huizinga aan het begin van de twintigste eeuw in"zijn „Herfsttij der Middeleeuwen". Nu, een kleine halve eeuw verder, is de zuivere stilte, niet alleen in de steden, maar in vrijwel heel ons land, iets volslagen onbekends geworden. Iets waarnaar een mens vaak hunkert, maar dat een onverkrijgbaar goed geworden is. Het gebrek aan stilte, het altijd over heersende geluid, stoort de mens. Tal van geluiden hinderen hem. Vijf mensen hebben over dit probleem, het vraagstuk van de geluidshinder vaak en veel gesproken. Tenslotte vormden zij een commisie, die met mede werking van het publiek een overzicht hoopt te krijgen van de soorten van geluidshinder in ons land. Met deze enquète-gegevens zal zij de aandacht vragen van de instanties, die deze hinder iets aangaat. Vergeleken bij de stad, die we zo juist achter ons gelaten hebben, is het stil in Park Leeuwenberch langs de Vliet bij Voorburg. Daar, waar de bebossing van het park ophoudt en de polders beginnen, ligt de Lindelaan. Op nummer twaalf is het secretariaat van de commissie contra Trappen afgeschaft jong paar had sensationele vakantie Nadat Herman de Ridder een Jaar lang hard en goed gewerkt had, kocht hij vier weken geleden vóór zijn vakantie een nieuwe volautomatische KAPTEIN MOBYLETTE S 34 (ƒ171.- aanbetallng en 12 termijnen van 36.-) Z'n verwachtingen waren hoog ge spannen, maar ze zijn verre en verre overtroffen. Natuurlijk had Herman eerst proef- gereden en bij die proefrit had hij al verbaasd gestaan... Maar wat die fantastische Mobylette tn die veertien dagen ln Zuid-Limburg, de Ardennen en Luxemburg presteerde, dat moet je meemaken om 't te kunnen geloven. Hermans lieftallige passagier© was al even verrukt als hijzelf. Af en toe reed ze zelf, met Herman op de duo. Ook dat ging prachtig want zelfs de tengerste vrouw kan op de nieuwe 100 automatische Mobylette zonder enige moeite rijden. Motor starten alleen gas geven wegflltsen! Geen koppeling te bedienen en geen verdere handgrepen. Alléén gas geven'! Nooit meer trappen!! Herman wist natuurlijk wel dat er héél dure auto's zijn die ditzelfde doen. Maar dat z'n Mobylette van 525, ook in 't moeilijkste terrein, feilloos die prestatie leverde, was een heerlijke sensatie. Dat bovendien overal bewon derende blikken die Jonge mensen op hun elegante bromfiets volgden, dót was natuurlijk nog een extra feest. Een vervoermiddel is maar een deel van een vakantie, maar oh zo'n belang rijk deel! Wilt U, net als deze jonge mensen, Uw vakantie tot een heerlijke sensatie maken, schaf U dan de enige bromfiets ter wereld aan met 100% automatische koppeling. De nieuwe, fantastische, 100% auto matische Mobylette ts in z'n eenvou digste vorm S 14 al leverbaar voor 428.50 S.34 met plaatstalen frame ƒ525. S 44 met plaatstalen frame, met achterwielvering, auto matische versnelling en km- telier 675.— En vergeet niet, dat de vanouds ba- roemde Mobylette S 1 nog steeds ge leverd wordt voor ƒ375. de geluidshinder gevestigd De heer C. de Jong. diie een kantoor voor het beheer en onderhoud van huizen heeft, is de secre taris van de commissie, die verder be staat uit een psychiater, een ingenieur een vrouw en een bekend organisator. De namen van de commissieleden houdt men ru nog geheim. Het is de heer De Jong die het woord voert en onze vragen beantwoordt. Af en toe vult het commissielid, dat we gemaks halve „de organisator" noemen, hem aan moeilijke grens „Is het probleem van de geluidshinder niet buitengewoon lastig? Immers, de ge- 'ulden die de ene mens hinderen, behoe ven dit een ander toch niet te doen?" „Dat is inderdaad waar. Een grens var ie hinder is meestal moeilijk te trekken en afhankelijk van leeftijd, gezondheid enz. Uit de medische wereld hopen w< waardevolle suggesties over deze materii te krijgen ,,U zult wellicht een groot aantal klach ten ontvangen die geheel in de persoon- ijke sector liggen. Zijn die nuttig vooi u?" „Ongetwijfeld. Klachten over de hond van de buren, de radio of een naohtelijk feest in de straat op vijf van de zever dagen in de week. zullen we immers com bineren „Noemt u eens een aantal soorten ge- 'uidshiinder „O, er zijn er ontelbaar veel. Het ver keer, bromfietsen, straaljagers, het slaan van deuren in de moderne bouw, de ge- horigheid in het algemeen in deze hui zen, geluidswagens bij een buurtfeest (vaak met toestemming van de gemeente 'onder dat is nagegaan or er ernstige ken hinder van het lawaai hebben), koe- rpnde duiven vanaf drie uur in de nacht. Dit zijn er zo maar wat. die ik in de laat ste weken gehoord heb „Wat is uw persoonlijke ergernis?" „Wanneer u die per se weten wilt. Wel. het proefdraaien van de straaljagermoto ren op Ypenburg." Eigenlijk is de klacht over het geluid niet nieuw. In de dertiger jaren, toen het autoverkeer begon toe te nemen, ageerde men onophoudelijk tegen het lawaai. Prof. Casimir opperde toen zelfs het denkbeeld om een bepaalde toon hoogte voor autoclaxons vast te doen stellen, zodatzoals hij het zelf schreef „de kakofonie tot harmonie zou groeien". Opmerkelijk is het dat ii\ het verkeer tegenwoordig weinig meer geclaxoneerd wordt. Dat dit in de avonduren en 's nachts niet meer gebeurt, is aan een wettelijke bevaling te danken. moderne bouw Op onze vraag „Noemt u eens een spe- •ifiek voorbeeld van geluidshinder, waar voor direct een therapie gegeven kan worden?" antwoordt de heer De Jong ronder aarzelen: ..De moderne huizen bouw. Een heel blok dreunt, wanneer een deur op een portiek hard dichtgetrokken wordt. Zou het zoveel geld kosten, wan neer strips werden aangebracht in de deuropening, zodat het geluid gedempt zou worden? Aan de andere kant kan d" persoon die de deur sluit, dit natuurlijk ook voorzichtiger doen. Maar ja. daar is 'nnerlijke beschaving voor nodig „Veelal is het ontstaan van geluid het «evolg van werkzaamheden die noodza kelijk zijn. Bijvoorbeeld de huizenbouw Hoe denkt u dit noodzakelijke geluid nu te verminderen?" „Dat weten we nog niet precies. We willen echter geen handen binden of monden snoeren. Alles moet naast elkaar kunnen plaats vinden zonder overlast. Er en gedifferentieerdheid van voelen. denken en handelen ontstaan in de loop tijd Zo zal de een op zondagmorgen •ustig in de kerk naar een preek willen isteren. en vele anderen zullen er mei motorfiets en brommer op uit willen trek-1 De kerkganger zal dan van de twee de categorie geen last mogen ondervinden Dit gebeurt nog al te vaak." veel reacties Tientallen brieven zijn al bij het se- retariagt in de bus gevallen. Van de rijk ste variatie zijn ze. Uit Deventer schrijft •emand dat voor een warenhuis, bij wijze reclame, leder vijf minuten een klok doordringende, op de duur irritante, laat horen. Een Amsterdamse tand arts klaagt over de dreunende zandzui- op de Wijde Bliek, die dag en nachl de Amsterdamse huizenbouw, zand uit het meer zuigt. „Zand en geld staar lijnrecht tegenover de slaap van een do- jn burgers." schrijft hij. Een hoge functionaris bij de staatsmij- en klaagt over het radiolawaai, een Bosschenaar over de bromfietsen en de militaire chauffeurs, die hun wagens laten knallen, wat naast het ongenoegen voor de burgerij, het rijk op vernieuwing van tlaatpijpen kan komen te staan. Als we afscheid willen nemen, zegt on- 'i gastheer: „Kijkt u eens achter u naar die afbeelding." Het is een plaat van de itervende Goethe, die b(j de open deur tn vensters smeekt om „Mehr Licht". „Misschien klinkt het profaan," meent de heer C. de Jong, „maar als Goethe nu had moeten sterven, hij zou waarschijnlijk gevraagd hebben om meer stilte." TIEN MILJOEN GULDEN NODIG Het Landbouwschap heeft de belofte, In de openbare vergadering van 17 juli gedaan, nagekomen en in een brief aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning gevraagd een bedrag van 10.000.000 beschikbaar te stellen om de fruittelers die aanzienlijke schade hebben geleden als gevolg van het optreden van nacht vorst te helpen hun financieringstekort te overbruggen. Dit zou analoog kunnen geschieden aan de wijze waarop onder meer in 1956 kre dieten beschikbaar zijn gesteld ter sane ring van de kleine voUegronds tuinbouw bedrijven. Voorts heeft het Landbouwschap, even eens ingevolge een in de openbare ver gadering gedane toezegging, de minister van financiën verzocht er aan te willen medewerken dat de betrokken belasting inspecteurs, binnen het raam van he mogelijke, met de nodige soepelheid zul len optreden, Indien hen verzoekschriften Ten slotte heeft het bestuur van landbouwschap aan zijn belastingcom missie gevraagd een advies uit te brengen inzake de mogelijkheden om te komen tot een wettelijk toegestane belastingvrije reserve op de bedrijven, ongeveer analogie van de in artikel 10 van de wet op de inkomstenbelasting genoemde rantiereserve eigen risico. Het zou moge lijk moeten zijn, meent het Landbouw schap, jaarlijks bijvoorbeeld 10 procent van de omzetbelasting vrij te resen totdat men een maximale reserve heeft gevormd gelijk aan de bruto-opbrengst van een normaal oogstjaar. M. J. J. Plugge, vice-president van di Utrechtse rechtbank, is benoemd tot pre sident. Israëlische actrice in het Achterhuis De 35-jarlge Israëlische actrice Ada Tal heeft een bezoek gebracht aan het Am sterdamse Achterhuis van Anne Frank Door dit bezoek verwacht zij dat de ver tolking van haar rol als Anne Frank aan zienlijk sterker wordt. Hier ziet men Ada Tal (midden) in het bekende hui» aan de Prinsengracht 263 te Amsterdam Reeds 125 maal heeft Ada Tal als lid van het Habimah-theater de rol van het Joodse meisje Anne Frank in de Iraëli- sche versie van het toneelstuk „Het dag boek van Anne Frank" gespeeld. Ada Tal werd in Rusland geboren en emigreerde reeds op 3-jarige leeftijd naar Israël. Van haar 15e jaar af is z(j daar bij het toneel. BEHANDELING GEWONDEN NEUTRON Patiënten worden naar Hollandia gebracht De PLASTISCH chirurg dr. J. Hage is gistermiddag met de Electron van Schiphol naar Biak vertrokken om in opdracht van het departement van zaken overzee de gewonden van het vliegongeluk met de Neutron mede te behandelen. Dr Hage is als plastisch chirurg ver bonden aan het St. Elisabethzieken- huis te Tilburg. Hij deèlde bij zijn vertrek mee, dat na zijn aankomd op Biak de gewonden zul len worden overgebracht naar Hollandia. de hoofdstad van Nederlandsch Nieuw- Guinea. De bedoeling is dat dr. Hage daar ongeveer vier weken blijft. De chirurg werd op de Amsterdamse luchthaven uitgeleide gedaan door dr. H. J. T. Bijlmer, geneeskundig adviseur van de directie Nederlands Nieuw-Gulnea an het departement van zaken overzee. Dr. Hage was gedurende een Jaar (1945) aarnemena resident-arts in Hollandia. Vervolgens is hij in Djakarta geweest tot 1950. Daarna heeft hij zijn opleiding ln de tische chirurgie in Engeland vol- d, waarna hij zioh in 1954 te Tilburg vestigde. Gisteravond zijn de ouders van de bij het ongeluk met de Neutron gewonde en later overleden stewardess mejuffrouw D. J. Klein Klouwenberg, op Schiphol teruggekeerd. De heer en mevrouw Klein Klouwenberg waren donderdag 18 juli op uitnodiging van de KLM van Schiphol vertrokken, om hun dochter, die in het hospitaal van Biak werd verpleegd te bezoeken. Woensdag is zoals gemeld werd de stewardess overleden. Condeleance Nederlanders terug van atoomproef „Belangrijk voor ons was. dat wij de legenheid kregen in een open gesprek met Amerikaanse deskundigen van ge dachten te wissen, waarbij bepaalde con clusies, die wij in Nederland hadden ge trokken ten aanzien van veiligheid en bescherming der burgerbevolking beves- werden" Dit verklaarde gistermld- mr. F. R. Mijnlieff, directeur-gene- voor openbare orde en veiligheid, die met de heer G. J. D. Franken, chef de afdeling organisatie bescherming bevolking in de Nevada-woestijn een atoombomontploffing had bijgewoond. De twee Nederlanders arriveerden gisteren per vliegtuig op Schiphol. Het was voor eerste dat Nederlandse niet-militairen ontploffing bijwoonden. De heer Mijn lieff vertelde ook, dat zij op een zeer essentineel punt tot ander inzicht zijn gekomen, wat van groot belang voor de bescherming der bevolking zal zijn. PHARAO'S WIL IS WET IN PARIJS Ligne Obelisque, geïnspireerd op het oude Egypte. Tailleurs, soepel en met blouses. Mantels, wijd vallend. Japonnen, hooggesloten, taille op normale hoogte. Hoeden, tulbanden. De heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM. was bij de aankomst aan wezig en condoleerde de ouders met het verlies van hun dochter. Het stoffelijk overschot van mejuf- frouw Klein Wolberg eel per vlieg- rulm(e tuig of per schip naar Nederland worden overgebracht en te Hengelo, haar woon-1 Een sensatie waren twee regenmantels «--Manpuin" in een glan- Ttvee modellen mantels (Van onze moderedactrice) Madame manguin, zelf de dochter van een schilder, heeft aan haar modehuis een nieuwe kracht toegevoegd. Zij benoemde als directrice de zuster van de beroemde schilder Raoel Dufy. Om hierop een extra accent te leggen, richtte zij ir hacr salons beneden, die men door komt naar de grote showruimte, een uitgebreide tentoonstelling van wer ken van deze meester in. Een verrassing, die een waardige inleiding vormde tot de volgende: haar ligne Obelisque Ja, het oude Egypte der farao's In spireerde haar. Niet alleen in de lijnen van obelisk en pyramide, maar ook in details en motieven, waarbij de tulband, het symbool van het Midden-Oosten, let terlijk en figuurlijk de kroon spande. Interessant was het kleurenpalet, dat zij gebruikte: bruin, grijs, olijfgroen beige, dikwijls in combinaties en z vaak samengevoegd met wit. Zo zagen we een groene mantel o een witte tailleur, een bruine tailleur met witte blouse, de verwerking van bleu met bruin en veel witdoorweven tweeds. De mantels waren verdeeld in modellen: de obelisk en „en vizir". De obeliskmantels hadden smalle schou ders. vanwaar de mantel wijd naar be neden uithing. De lijn is dikwijls geaccen tueerd door een driehoekige (met punt naar boven) rugpas. De vizierlijn, ongetwijfeld duidend op de mantels van de grootvizier, herinnerde meer aan de redingote, maar dan met veel ruimte van de schouders af. Op taillehoogte hield een smal kort ceintuur tje, dat maar even zichtbaar was i plaats ter aarde worden besteld. „het geheim Dorp in opschudding ETEEL HET Noord-Groninger dorp Wehe is in opschudding, sinds vorige melkboer S. van der Klei met een schop in de tuin achter zijn huis op een skelet stootte en het met z(jn vijftien jarige uitgroef. Van wie is dit stoffelijk overschot ge weest en wanneer is het anderhalve meter achter het huis van de melkboer begra ven in een maar circa 60 cm diep gat? Deze vragen houden thans de justitie de inwoners van het welvarende Land- bouwdorp bezig. Er worden gissingen ge maakt en het niet verder dan tot 1811 rei kende gemeentearchief is al overhoop ge- naald. Tot nu toe zonder resultaat. rust heeft geconstateerd dat het het skelet van een ongeveer 35-jarige vrouw is weest en dat het stoffelijk overschot en nabij 20 jaar geleden moet zijn begra ven. Sporen van mishandeling zijn niet zevonden. De benen ontbraken aan het geraamte. Ook geen verklaring heeft men nog voor de tweede vondst van de melkboer, die een sleuf voor de riolering wilde gra ven en naast het skelet een nog gaaf druppelflesje lysol aantrof. Resten van kleding of sieraden zijn niet gevonden. Er wordt een onderzoek ingesteld. Amerikaanse geheime plannen verdwenen Uit een kazerne van het Amerikaan» leper b(J Landau in de Palts zijn geheime plannen voor de aanleg van lanceerlnrich- tingen voor Nlke-raketten in dit deel van West-Duitsland gestolen. De dieven heb ben een grote som geld. die met de plan nen in een brandkast lagen, ongemoeid pelaten. Mr. C- R. F. van Roggen, president van de rechtbank te Middelburg, is in gelijke functie te Dordrecht benoemd. Notaris H. Houtzagers te Oo6terbeek, gem. Renkum, heeft per 1 januari eervol ontslag gekregen. Toch is hel zo. VOEDINGSZOUTEN EN PLANKTON Van het plankton dat in «ee drtfft en ah voedsel voor de meest uiteenlopende soorten zeedieren dient, moeten we de plantaardige organismen dus als het be langrijkste onderdeel zien. Dieren leven immers van dierlijk of van plantaardig voedsel, bestaande uit organische stoffen van ingewikkelde chemische structuur, maar het voedsel van de meeste planten bestaat uit tamelijk eenvoudige anorgani sche verbindingfen, die door het won derlijke proces van de fotosynthese kun in voedingsstoffen nen blijven voortleven, terwijl dieren zonder planten ondenkbaar zijn. Keren we nu terug naar het plankton, waarvan we de microscopisch kleine plantaardige organismen als de primaire bestanddelen hebben nsngewezen, dan moeten we in dr eerste plaats tot de erkenning komen, dat deze diertjes niet overal verspreid in zee kunnen voorko men. maar alleen in lagen, waarin hei daglicht kan doordringen. Immers, al leen onder invloed van licht kan foto synthese optreden, de enige manier om voedsel te maken. (Over schimmels i bacteriën, planten die dus geen gebruik suiker ft licht ook stikstofhoudende bestanddelen ils proteïnen, waaruit het levende pro toplasma is opgebouwd. We zouden het aldus kunnen zeggen: dieren zetten het ene leven om in hel andere, maar planten scheppen de leven de stof zelf. Bezien we de zaak geheel vanuit de voedingsseetor (om maar eens een moderne term te e bruiken I dan zou een groot deel van het plantenrijk zonder de aanwezigheid van dieren rustig kun- iken en zich desondanks - hebben verzekerd, spreken Nu hangt de diepte tot waar het lich in de zee kan doordringen eensdeels a! van de stand van de zon, anderdeels van de doorschijnendheid van het water Op hoge breedten staat de zon laag, dr meeste stralen worden door het opper vlak weerkaatst en dc weinige lichtstra len die in het water doordringen doer, dit onder een scherpe hoek, zodat ze vrij spoedig geabsorbeerd zijn. Het plantaar dige plankton zal hier dus in de boven ste waterlagen vertoeven, evenals het dierlijke plankton, dat voor zijn bestaan op plantaardig leven is aangewezen. In de tropen wordt het licht in de middag veel minder weerkaatst en aan gezien het onder een bijkans rechte hoek op het wateroppervlak valt, kan het tot grote diepten doordringen. Het feit, dat licht in helder tropisch water steeds meer afzwakkend tot een diepte van wel >00 m kan doordringen, wil echter geens zins zeggen, dat planten ook op die diepten kunnen leven. Er is een aanzien lijke hoeveelheid licht nodig eer de foto synthese voldoende stoffen oplevert voor alle biologische processen die zich in de plant dienen te voltrekken, zodat het ■lantaardig leven van de zee in het alge neen gesproken beperkt blijft tot diep en van minder dan 100 m. Maar het plantaardige plankton heeft ag wat mécr nodig dan licht Daarover ren volgende keer. (Nadruk verboden) zende wit gemarmerde stof. die met lak bewerkt was en zo soepel, dat de opge vouwen mantel als een klein pakje in de als tasje te gebruiken capuchon kan wor den meegedragen. BLOUSE TERUG De tailleurs blijven soepel van lijn en sluiten niet aan in de taille. Ze hebben meestal platte, wijdafstaande kragen. De mouwen zijn enigszins met een punt boven aan de schouder ingezet. De knoop- sluiting is meestal verdekt uitgevoerd. De blouse is bij deze tailleurs weer in ere hersteld en de combinatie van mouwloze japon met jasje zeldzamer geworden. De japonnen maakt Mangum graag van soepele jersey in vele baantjes ingenieus verwerkt. De halzen zijn hoog. de rokken recht, maar niet bepaald nauw. De dik wijls gedeeltelijk doorgeregen ceintuurtjes zitten op de normale hoogte. Een nieuwe stof taffetadine, crêpe maroquin. laken (zowel zijden als wol len), crêpe georgette, jersey met kashmir- motieven bedrukt en mousseline gaven Manguin alle gelegenheid haar Egyptische inspiratie gestalte te geven en aan te pas sen aan de vrouw van nu. Dat de vrouw van 1957 de barbaarse pracht van antieke Nijlvorstinnen nog weet te dragen, toonde de mannequin die een goudlamee mantel droeg over een japon van het zelfde lamec. ruim geplisseerd en met goudbor duursel bewerkt. De hoedjes van Manguin zijn tulbanden geworden. Dikwijls van hetzelfde mate riaal als de Japon. Het voorhoofd vrij latend, de zijranden diep over* de oren getrokken. Overigens een mode, die Parijs al eens eerder, zo in de jaren 1928 1929 gelanceerd heeft en die toen bijzonder populair is geworden. WESTELIJKE GROTE DRIE nooit een ontwapeningsovcreenkomst zul len tekenen die „afbreuk zal doen aan do hereniging van Duitsland". De verklaring, die twaalf punten omvat, werd door de ambassadeurs van de drie landen en door de Westduitsc minister van buitenlandse zaken, von Brentano, ondertekend. Opnieuw wezen de westelijke landen er op, dat de hereniging van Duitsland slechts een feit zal kunnen worden wan neer vrije verkiezingen zijn gehouden. Het herenigde Duitsland zal dan vrij moe ten zijn om te beslissen over de eigen militaire politiek. „De vrijheid en de vei ligheid van de staa', mag niet worden be nadeeld door een het land opgelegde sta tus van neutraliteit of demilitarisatie", aldus de verklaring. „De westelijke mogendheden hebben nooit als voorwaar de voor de hereniging geëist, dat Duits land zich bij de NAVO zal aansluiten". Wanneer het herenigde Duitsland sluiten toe te treden tot de NAVO, zal het westen de Sow jetunie een Europees veiligheidspact van „belangrijke en ver gaande aard" aanbieden. Bovendien zou een herenigd Duitsland de kans op een ontwapening vergemakke lijken. De Russische bewering, dat Duitsland moet worden herenigd door besprekingen tussen de regeringen van West- en Oost- Duitsland wordt met klem tegengespro ken. „De hereniging van Duitsland", al dus de verklaring, „blijft de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid vun de vier mogendheden, die in 1945 het opperste gezag in Duitsland op zich namen". Internationaal akkoord in Luxemburg bereikt De ministers van de zes landen van de E.G.K.S., die in Luxemburg onder voor zitterschap van de Belgische minister be-l Troclet hebben vergaderd, hebben Jonge Duitsers in Nederland op rooftocht De politie van Vlagtwedde heeft zater dag twee jonge Duitsers, die uit een voedingsgesticht in Papenburg (Duits land) waren ontsnapt en clandestien de Nederlandse grens bfl Vlagtwedde waren overgekomen, gearresteerd. Z(J zUn te Groningen gearresteerd. De jongens- hebben meer op hun kerf stok dan alleen clandestiene grensover schrijding .Eenmaal in Nederland stalen zij in Vlagtwedde twee herenfietsen, waarvan zij er later een voor een dames fiets ruilden. De jongens peddelden toen naar Ter Apel, namen de toestanden in deze plaats zorgvuldig op en braken in de nacht van dinsdag op woensdag vorige week in bij het zwembad van Ter Apel. ze wisselgeld, sigaren, sigaretten, chocolade en badtassen wegnamen. Na de inbraak fietsten ze naar Emmen en kochten daar nieuwe kleren. Ter Apel vonden zij toch aantrekke lijker en zij reden terug, regelrecht naar neisjes. met wie zij reed6 eerder ken- haden gemaakt. Men houdt dit ech ter moeilijk geheim in een kleine plaats sen de jonge Duitsers bij de meisjes briefje met bepaalde aanwijzingen achter lieten, was het voor de politie, die al in deze richting zocht, geen mysterie meer wie de inbraak hadden gepleegd. Israëlische soldaten eren gevallenen „Aangeboden door het leger van Israël. Met gevoelens van bewondering en broe derschap Jegens het Nederlandse volk voor de moed betoond in de jaren van onderdrukking 19401945". Dat stond te lezen op het lint van de krans die een groep Israëlische militairen, deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse, gistermid dag bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam legden. De groep be stond uit 16 meisjes en 26 mannen. Aanklacht tegen 13 Egyptenaren De Egyptische openbare aanklager heeft gisteren ln Kairo een aanklacht tegen dertien pereonen gepubliceerd, die be schuldigd worden van een poging om de ©gering omver te werpen en president Vasser te vermoorden. Onder de beschul digden bevindt zich. zoals reeds eerder gemeld is. de vroegere minister Salah el Din. De aanklacht eist vervolging van de lei ders der samenzwering op grond van een wetsartikel, dat als zwaarste straf de doodstraf noemt. Iledlg akkoord bereikt over het ont werp van een Europese overeenkomst voor de maatschappelijke aekerheld van de buitenlandse arbeiders. Deze overeenkomst, waarvan de tekst op 1 oktober zal worden voorgelegd aan de bijzondere raad der ministers en aan de Hoge Autoriteit in hun vergadering te Luxemburg, moet evenwel nog aangevuld worden met een protocol inzake de op richting van een administratief lichaam voor de maatschappelijke zekerheid van de buitenlandse arbeiders en de finan ciering van dit lichaam. De conventie moet vervolgens bekrachtigd worden door de zes leden-landen van de E.G.K.S. De bekrachtigingsoorkonden zullen bij het Internationale arbeidsbureau worden in gediend. De overeenkomst, die de kwesties van de vergoedingen bij ziekte, invaliditeit, ouderdom en werkloosheid, alsmede de gezinsvérgoedingen van alle buitenlandse arbeiders der zes landen van de E.G.K.S. regelt, loopt vooruit op de Europese Eco nomische Gemeensohap. Ze wordt geslo ten voor onbepaalde duur en zal slecht* kunnen worden opgezegd met een opzeg termijn van vijf jaar. Scheidsrechter door een speer bij hart geraakt TUdens de Britse Junlorenkamploen- schappen atletiek, die zaterdag In Lon den werden gehouden, is de vroeger* Britse kampioen <>p dc 6 m(jl en deel nemer aan de Olympische Spelen van 1948 en 1952, Stan Cox door een speer vlak onder het hart getroffen. Cox. die al* scheidsrechter werkzaam heden verrichtte, bevond zich op het mo ment, dat een der deelnemers een 6peer wierp, op het middenveld. De speer, van 60 meter afstand geworpen, trof hem ln de bor«t en maakte een diepe wond. Het gebeuren veroorzaakte een grote ontstel tenis bij zijn vrouw en twee dochters, die op de tribune als toeschouwers de wed strijd bijwoonden In het ziekenhuis waar Cox direct daarna is opgenomen verklaarden de be handelende geneesheren. dat zijn toestand niet zo ernstig Is als het zich liet aan zien. Wel heeft hij een rib gebroken. Voorlopig blijft hij echter ter observatie in het zlekenhu'

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5