Leidenaars boekten met polo een 9-3-overwinning Mensheid staat aan rand van onbekend land 73 woningen Vlietwijk in de Gevestigde en vertrokken personen Kortebaandraverij Voorschoten Tuinbouw voor vrijhandelszone Mbü»b LblUïCHb CULIRAM 3 MAANDAG 29 JULI 1957 Leiden-Oxford-week feestelijk besloten Madrigaalkoor gaf uitvoering in ontvangzaal van stadhuis OXFORD, zaterdagavond. (Van onze medewerker) DE KOE, die onze wielrenner Piasmeier kreeg aangeboden van zijn vrienden in Oxford op de Farewell Party, die gehouden werd in het stadhuis aldaar, zal hem nog lang doen denken aan de botsing, die hij had met een echte koe langs een weg ergens in Engeland. Deze kleine attentie voor onze stadgenoot was een van de vele, die de Engelsen de Leidenaars hebben bewezen in de afgelopen week. Iedereen was enthousiast over de wijze, waarop Oxford onze stadgenoten heeft verzorgd. De zaterdag, die gekenmerkt werd door afscheidsfeesten, begon met zoek aan het Lincoln-College de vele colleges in Oxford Leidenaars op de koffie waren genodigd door counciller en mrs. Brewer. Nadat ieder zich te goed had gedaan aan d> koffie en er wederzijds waarderendi woorden waren gesproken, o a. door de heer J. C. F. Coers, die counciller Bre wer een Delftsblauw bord aanbood, werd een rondgang gemaakt door het College Tot verrassing van de Leidenaren bevond zich in het College een groot gebrand schilderd raam. dat de Engelsen van de oorlogen tegen ons land hebben buitgemaakt. Zwemfeest Een groot zwemfeest stond die middag op het programma. In het Temple Cowley Bad heeft de Leidse zwemploeg getoond, wat er te bereiken valt met geestdrift. De zwemmers, die woensdag tegen de zelfde Oxford-ploeg bijna niets presteer den, vooral de heren waren er toen sledht in, wonnen bijna Een prachtig resultaat! Tussen de nummers door werden enkele demon straties gegeven, waarna aan het eind de middag nog een polo-wedstrijd volgde tussen een Leids team en een ploeg uit Oxford. De dames, die op vijf afstan den tegen hun Engetee tegenstandsters moesten zwemmen, toonden hun macht door op geen enkel verliezen. Op de estafettes vooral is met groot verschil gewonnen en Leiden, dat hier twee ploegen in de strijd had, zette zowel op de wisselslag estafette als de vrije slag de twee eerste plaatsen. On. ze heren verloren alleen op de nummers 6chool6lag en vlinderslag. Polo Ook de po-lowedstrijd werd een Leidt succes. Met Henny Hen-zing en Siem Ouwerkerk als uitblinkers leek het alsof onze jongens een oefenwedstrijd speelden, zo gemakkelijk gingen de doelpunten er in. Reeds na het eerste uitzwemmen was het Van Staden, die onze stadgenoten de leiding gaf, 10. Even later werd het 20, na fraai opzwemmen van Henzing. Dezelfde speler maakte er met een ach terwaarts 6chot 3—0 en 4—0 van en toen Oxford had tegengescoord, was het Die ben, die de stand op 51 bracht. Leids Jeugdorkest kreeg nieuw bestuur Door het aftreden van enkele bestuurs leden hebben zich in het Leids Jeugdor kest en de drumband De Burcht enkele wijzigingen voorgedaan. Voorzitter is de heer Sierat, Willemstraat 48; p ningmeester is de heer Geenjaar, Van Speykstraat 29; 1ste secretaris de heer Van Hooven, Pioenstraat 42; zijn plaats vervanger is de heer Cornelius, Dahlia- straat 4a. De repetities zijn op donderdagavond vastgesteld, telkens om half zeven ir perceel Ceciliastraat 67. Na twee doelpunten van Henzing scoor de Van Staden uit moeilijke positie, 81. Oxford ondernam weer eens een tegen aanval en met eucce6, 82. Henzing zorg de voor 92 en met deze stand ging de In de rust bood de aanvoerder van het Leidse team. Piet Boehlee, zijn tegen standers een vaantje aan. In het water teruggekeerd was er geen spoor van strijdlust meer te bekennen. Het wa6 Oxford dat het enige doelpunt scoorde en met deze 9-^-3 overwinning van Leiden was de sportontmoeting tus sen Leiden en Oxford geëindigd. Avond ford, Olderman Knight In de ontvangzaal gaf het Leids Madrigaalkoor een concert. Dit concert, dat gegeven werd voor een veelsoortig publiek, getuigde wederom van de veelzijdigheid van het koor. Het was mr. Organ, de voorzitter van Oxford-comité, die Willem Mizee bedank te voor het prachtige uur, dat hij de aanwezigen met zijn koor had gegeven. Namens de Leidenaars dankte de heer Coer6 ieder, die op een of andere had meegeholpen om de Oxfordweek tot een onvergetelijke voor Leiden te maken. Namens de gemeente Leiden bood hij burgemeester Knight een Delftsblauw bord aan met. een Nederlandse wind molen erop. De heer Veldhuizen sprak namens d« wielrenners woorden van dank tot zijr vrienden in Oxford. Met zang en muziek werd de Oxford week besloten. Concours hippique in Hoofddorp De vereniging Vooruit houdt woensdag 18 september in Hoofddorp een conct hippique. Het is de vereniging niet gelijk deze ruitermanifestatie doorgang te doen vinden zonder hulp van de ge meente. Burgemeester en wethouders var de Haarlemmermeer stellen de raad dan ook voor een garantie toe te zeggen op een eventueel exploitatietekort, tot maximum van f 3000. Sterfdag van Bach in Evang. Lutherse kerk herdacht In de godsdienstoefening van de E gelisoh Lutherse gemeente van gi morgen heeft ds. H. J. A. Haan met enkel woord de. sterfdag van de grote componist Johann Sebastiaan Bach, c leden 28 juli 1750 .herdacht. De prediking van deze zesde zondag na Trinitatis ging over Handelingen 9, de bekering Saulus en Mattheus 17, het verhaal de rijke jongeling. Ds. Haan beklemtoonde, dat beiden op weg waren, de een rijk aan kennis, de ander rijk aan bezittingen. Zij''werden gevoerd naar de grote rijke Jongeling, Jezus Christus, die arm is geworden voor ons, opdat wij door Zijn armoedi rijik zouden worden. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Tennisbanen park Roomburg, 's avonds; open Leidse tenniskampioenschappen. Terrein Du Rieustraat, 8 uur; gala voorstelling kindercircus Knikkebeen. Oegstgeest: Oud-Poelgeest: jeugd- congres. Pieterskerk, 8.30 uur: orgelconcert dooi Charles J. de Wolff, Enschede. Woensdag Boshof-Akkerhof, 8 uur: openlucht samenkomst Baptisten gemeente Leiden. Pieterskerk, 7.30 uur: avondgebed. Papengraoht, 7 uur v.m.: afdeling Lei den Ned. Chr. Reis-Vereniging,vertrek per bus naar Apeldoorn en De Hoge Ve- Oegstgeest: Oud-Poelgeest: jeugd- congres. Donderdag Stadhuis, 7 uur v.m.: afdeling Leiden en omstreken Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, vertrek voor excursie naaT Enkhuizen. Oegstgeest: Oud-Poelgeest: jeugd- congres. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Hortus Botanicus, tot 3 augustus aqua ria- en terrariatentoonstelling Aqua Hor tus. Van der Werfpark, tot 14 augustus: ten toonstelling Romantiek en Bloemen. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober Opbrengst collecte diaconessenhuis De collecte In Leiden voor de nieuw bouw van het diaconessenhuis, die vorige week werd gehouden, heeft 3502 op gebracht. Jeugdcongres Oud Poelgeest Op het Europese Jeugdcongres, dat in het kasteel „Oud-Poelgeest" wordt gehouden, sprak zaterdagmorgen prof. dr. F. Barendregt over „Nuclear Energy in the service of mankind". Prof. dr. Barendregt stelde in zijn lezing de vraag: wat kan de atoom energie betekenen in de toekomst en wat heeft men er reeds mee kun nen doen? Speciaal vestigde hij de aandacht op de belangrijke rol die radio-actieve isotopen kunnen spe len in de geneeskunde en de land bouw en bij het steriliseren van voe- dingsprodukten, waardoor deze lan ger zijn te bewaren dan bij de ge wone methode. Bij het horen v»n het woord atoom kracht en radio-activiteit schrikt men. maar prof. dr. Barendregt wees op de noodzaak van de westerse wereld het atoomonderzoek voort te zetten, aange zien onze reserve-energiebronnen, als olie. elektriciteit en gas verminderen zullen in de toekomst, doordat de kolen- vooorraad opraakt Het is beter, aldus spreker, die geringe reserves te bewa ren en met atoomenergie te werken bij de industriële produktie. Bij het gebruik maken van atoomsplitsing kan 1 kg ura nium 10.000 kg kolen vervangen. Voorts merkte spreker op, dat het aan wenden van atoomkracht een voorwaar de is voor de ontwikkeling van de zgn onder-ontwikkelde gebieden op de wereld. Hij dacht daarbij aan de land bouw en de delving van mineralen. In de geneeskunde kan men goedkoper en dus op groter schaal gezwellen bestrijden met radio-active kobalt, dat het veel duurdere en schaarse radium vervangt. Spreker zei, dat de mensheid aan de rand van een onbekend land staat Zal er in de toekomst vrede op aarde heersen of angst voor vernietiging van alle leven? Het staat de mens vrij zélf te kiezen. Over Bach zei ds. Haan, dat zijn mu ziek staat in het teken van het Soli Deo Gloria. Deze Bach werd eens door een aartsbisschop van Stockholm „de vijfde evangelist" genoemd. Al zijn muzikale gaven heeft Bach uit Gods hand ont vangen. Bach heeft met de rijke jongeling en met Saulus van Tarzen te maken, omdat hij een der onzen is. Hij was een deemoe dig mens, maar hij kon brutaal zijn tegen zijn superieuren. In de psalmen wordt ook wel eens geraasd. Dit treft men ook In de muziek van Baoh aan. Maar hij gaf de gaven aan Jezus terug. Zo kon hij de vijfde evangelist worden. Ds. Haan be sloot zijn herdenkingswoord met op te merken, dat wij uit genade en pure lief de zalig worden. God alleen zij de eerl De gemeente zong in aansluiting hierop gezang 90 uit de Evang. Lutherse bundel, het door Bach gecomponeerde lied „Komt allen deze dag, met heilig vuur bezon- Voorschoten een ultge- mct winkels wordt onder Oproep voor getuigen De commissaris van politie te Leiden verzoekt degenen, die getuigen waren van een aanrijding van een 91-jarige voetganger op maandag 22 juli 1957 tus sen 10 en 11 uur op de Geregracht nabij het Levendaal. zich te melden aan het bureau van politie. Zonneveldstraat 10. afdeling Verkeer Gevaarlijke bomen op Rijnsburger weg Gistermiddag omstreeks 2 uur reed op de Rijnsburgerweg de 55-jarige P. v uit Haarlem met zijn bromfiets i richting van de Stationsweg. Hij wilde links enkele fietsers passeren, maar kwam met het rechterpedaal tegen een boom aan. De Haarlemmer viel en moest met een hersenschudding en een bloeduitstor ting aan het gezicht naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. Een soortgelijk ongeluk deed zich dezelfde weg enkele weken geleden met een Haarlemmer voor. Die bri fietser werd toen ernstig gewond er aan zijn verwondingen overleden. De bomen op de Rijnsburgerweg zijn voor het passeren op de rijwielpaden blijkbaar zeer gevaarlijk. Nog afgezien van de standigheld. dat men bU het passere de rijweg komt, waar het verkec druk is om zonder gevaren te kunnen voorbijgaan. Oproep van politie De commissaris van politie te Leiden verzoekt een jongeman, die op zaterdag 27 juli tussen 10 en 10.45 uur v.m. ir Leidse Hout op een van de banken dame slapende heeft aangetroffen, zich voor het verstrekken van inlichtingen het politiebureau afdeling recherche melden. In de week van 18 tot en met '24 juli Te Leiden vestigden zich: D Brandt en fam., landarbeider, De la Reystraat 26; W Dribbelaar en fam., be steller PTT, Suringaretraat 4; P Zuijder- duijn en fam., bloemist, Utrechtse Jaag pad 10; E Horsman geb. De Vries Hoflaan 119; C. Veenendaal en f dar-teóhnicus, Morslaan 3; G. M. Elich en fam., ingenieur, Doezastraat 23; do Wetering geb. Le Maitre en fam., Uiteretegracht 162; J R de Lange en fam., Titus Brandsmalaan 51; E. Timmer er fam., arts, Morsstraat 4; L Knopper er fam., instrumentmaker, Schelpenkade 42; J van Diggelen, rijksambtenaar, Titus Brandsmalaan 57; M J de Geus, geb. Smelt en fam., journaliste, Fagelstraat 44; W F H Engels, Herengracht 60; F D M van der Sluis geb. De Lange, De Gene- stetstraat 72; J Brussee. landarbeider. Janvossensteeg 59; H Romein, kantoorbe diende, Spieghel6traat 1; J R van Laten, Oude Singel 210; M Zuideveld, Haarlem- Tstraat 119a, D A B J M van Ewijk, stuurman, Breestraat 73; C C Slegten- horst geb. Develing, Morskade 16a; B Ah- rens, opperman, De Genestetstraat 72; J H van Peenen. Rijnsburgerweg 50; W M C Hoogeveen, onderwijzeres, Morsweg LF Robijn. Hoflaan 217; A C Eicfa- horn, geb. Schagen van Leeuwen, Cobet straat 71; M P de Graaf. Cobetstraat 34; n der Velden, hulp i.d. huish.. Mid- delstegraaht 71a; H Hoppervbrouwer, chauffeur, Apotihekersdijk 12; J M de Roo, naaister. Schoolstraat 6: I J Ramak, verpleegster. Van Bemmelen6traat 17; H J M Hoeks, onderwijzeres, Meerbur gerstraat 11; H M E Koopmans geb. Men ger. Oude Singel 78; G C Wijntjes, ver pleegster. Leeuwerikstraat 18; A F A van der Linde. Titu6 Brandsmalaan 51; N M Lodder, hulp i.d. huish.. Hoge Rijndijk 130; M Rensen, geb. Van Brummelen, De De Wetstraat 5; H C I den Heeten, War- monderweg 5; B I I den Heeten, War- monderweg 5; C J W Berg, 6cheepswerk- tuigkundige, Lorentzkade 12; G de Yogel, onderwijzer, Da Costastraat 71; M Buist, 1.1. instrumentmaker. Van 't Hoffstraat 45; B Bavelaar, kleermaker, Jacob Catslaan 99; J Zandvliet, ae6. geologisch instituut, 2toeterwoudsesingel 40a; J A A Prein, cheffin in restaurant, Hoge Rijndijk 126; J R Strooker, Zoeterwoudsesingel 60; P J Scheltema, Witte Singel 95; J C M M Exel, onderwijzeres, Lage Rijndijk 2; N Dorrepaal, Mandemakerssteeg 15; S Boelsma. Paviljoenhof 31; N Bosma, ha venarbeider. Schoolstraat 10. Uit Leiden H P Bruins en fam, Boshuizerkade 116, Oegstgeest, Floralaan 11; F C van der Werff en fam, Plantsoen 15, Amsterdam. Overtoom 312 I; C Poldervaart en fam. Schelpenkade, Oegstgeest, Floralaan 17; E J van Dijk en fam, Haagweg 30, 's-Gra- venhage, Lange Voorhout 41; F F van der Mark en fam, Roemer Visschcrstraat 31. Zoetermeer, Bleiswijkseweg 86; K Zuide- ma en fam, Spieghclstraat 41, Bergen op Zoom, Meidoornlaan 97; C van der Loo geb Guittart en fam. Groenhovenstraat 17, Breda, Wilhelminasingel 16, H J Funke en fam, Hoge Morsweg 100a, Haarlem, Paus Leostraat 19, M J G Sneijders geb de Beer en fam. v Limburg Stirumstraat 17. Katwijk, Prinses Margrietlaan 15; A M Stevens geb Christiaens en fam, Hansen straat 61, Zuid-Afrika; G C Roelink, Rapenburg 116, Amsterdam, Acnillesstraa: 30 II; J D Mulder, Zoeterwoudsev.-eg 148, Voorschoten, J W Frisolaan 25; A G A Brackel, Vreewijkstraat 6, Eindhoven, Koekoeklaan 10, H J Lammers, Leemans.- straat 53, Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 12; G A Kelling, Paviljoensliof 17, Nieuw- Guinea; B Nieuwland, Oude Rijn 79a, 's-Gravenhage, Wouwermanstraat 4; A J Haazer, Frans v Mierisstr 22a, Rotter dam, Bonaventurastraat 59a; C J Zaal, Noordeinde 18, Leiderdorp, Meidoorn straat 14; M A Overduin geb Groene- wegen, Zoeterwoudsesingel 62, Leerdam, Prins Bernhardlaan 9; M T Berlels, Zoe terwoudsesingel 106, Amsterdam, Fr v Dorpstraat 35; C G Bot, Van Eemmelen- straat 20, Canada; P M W van Loe, Roe mer Visserstraat 34, Den Helder, Buiten haven 5; N E Thorbecke, Boerhaavelaan 19,'Groningen, v Iddekingeweg 62; A C E C van Kopenhagen, Fagelstraat 32, Oegst geest, Spaargarenstraat 16; J C van Mun- van Heuven, Gerecht 5, Rotterdam, Hoflaan 49; W F J Westermann, Rapen burg 56, Amsterdam, Schubertstraat 25 hs; van Heijst, Noordeinde 50, Heijt- :n, Biesstraat 52; M F E Backbier, Noordeinde 50, Brunssum, Prins Hendrik laan 20a; M M Hunink, Noordeinde 50, Voorat, Rijksstraatweg 39; J 3 M Dijk- Noordeinde 50, Tilburg, Ger Swietenstraat 66; J J M L Daam Noordeinde 50, Roermond, Gousweerder- ungel 49; C van Kempen, Jan v Hout kade 24a, Alkmaar, Brouwerstraat 10; J M Bruning, Koninginnelaan 41, Den Hel der. Merelstraat 2; J. Reijnevcld, Witte Singel 27, Koudekerk aan de n Rijn, Lage- waard 20; F H Zwart, Damlaan 15. Rot terdam, Waalhaven OZ 50; H Memel, Roodborststraat 41, Maastricht, Henri Jonaslaan 60; J E Kramer, Meezenstraat Meerssen, Klinkenberg 122; C G de Bruyn Ouboter, Hoogl Kerkgiacht 18. •Gravenhage, Pauwenlaan 8'7', H Cre- ers, Sieboldstraat 42. Hilversum. Lange- straat 52; K E Schuchard, Bloemstraat 13; Rotterdam, Waalhaven. OZ 50; L Bres geb Labordus, Driflstraat 9, Turkije; J Brouwer, Hoflaan 153, Zutphen, Beuker straat 73; E J M Tulleners. Noordeinde 50, Brunssum, Pr. Hendriklaan 100; H Ver- steege, Kort Rapenburg 15, Rotterdam, Spoorsingel 21; J P Bartels, Hoge Rijn dijk 280, Alkemadc, Plantage 13a; A M Pley geb Overmeer. Cobetstraat 81, Kat wijk, Callaoweg 1; C L M van 't Riet, Tib Siegenbeekstraat 14, Hengelo (O), Buitenweg 11a; D M J ten Doesschate, Groenhovenstraat 7, Breda, Teteringen- t 8; A J D A le Cocq d'Armandville, Witte Singel 102, Italië; C F Buter, Rijns burgerweg 10, Apeldoorn, Beekbergerwcg 46; M J Lekkerkerker, Rijnsburgerweg 86. Polsbroek no 94; D Timmers geb Huis- Rijnsburgerweg 159, Gouda a'b ws GoudkadeDe Kuip; J Seriier, Boer haavelaan 43, Zuid-Afrika, L Versteegc, Rijnsburgersingel 22a, Rotterdam, Spoor singel 21; B G Bruinsma, a b Morssingel. Rotterdam, Statenweg 149c; C Laven— Stikkelorum, Munnikenstraat 49, 's-Gra- venhage, Wolmaransstraat 179; J W Tim- G roenoord straat 34, Gouda, a/b ws GoudkadeDe Kuip; M Zimmerman geb Christiaan, Muldersstraat 34, Deventer. Spuistraat 9. Groothandel bezorgd over politiek Het verslag van het Verbond van de Nederlandse Groothandel over '56 merkt op, dat het enthousiasme over verdeling van de welvaart heeft plaats gemaakt voor zorg voor de welvaart zelf en de overheid bfl haar str(jd voor de wel vaart begrip moet zoeken b(| het bedrijfs leven, de krachtbron van de welvaart, vooral bü het prijsbeleid, dat afhanke lijk is van vrijwillige medewerking der ondernemers. Dit beleid moet consequent gericht zijn op bestrijding der inflatie, wil het be drijfsleven met overtuiging medewerken. Dit is echter niet het geval bij loonsver hogingen, die uitgaan boven de produk- tiviteit, niet verantwoorde compensaties, beperkingen van het bedrijfsleven bij toenemende overheidsuitgaven, disconto verhoging met gelijktijdige inflatoire overheidsfinanciering, zodat het verbruik verruimd wordt ten koste van kapitaal- De groothandel heeft medegewerkt aan het prijsbeleid, hoewel vaststelling van prijzen een zaak van de ondernemer is. Geeft het rijk zijn belastinginkomsten uit, dan zet het potentiële individuele be stedingen om in actieve collectieve be stedingen. Pas als het rijk het voorbeeld geeft, kan het bi; de ondernemers begrip verwachten voor fiscale maatregelen tot beperking der bestedingen. Bij het leggen van lasten op endernemingen moet men niet uit het oog verliezen, dat de uitvoe ring van de staatstaak ten nauwste sa menhangt met de weerstandskracht der ondernemingen. De groothandel moet zijn taak verrichten zonder de fiscale facild teiten, waarvan andere bedrijfstakken gebruik maken en moet de middelen vin den uit interne financiering, uit winst minus belasting. Nu nemen door prijssta- bilisatie de winsten af en door de beste dingsbeperking heeft de omzetverhoging haar grenzen bereikt, aldus het verslag. (Advertentie) COR VAN REEDE speelt in w.w.w. WERELDWONDER WARMOND (Five Flies Chalêt) Oranje Nassaul. 11 200 meter voorbij Tolhek. Spec. Forellen en Poulardes Res.: K 1711 855 Vergaderingen, recepties, promoties, modeshows en tentoonstellingen. B. en W. hebben de ra werkt plan doen toekomen van 73 wonlngwetwoningei en garages. Dit grote werl meer uitgevoerd in 2 blokken etage< ningen met twee woonlagen. De raad is voorgesteld voor 186.874 uit het grond bedrijf te nemen, voor grond- en bouw kosten ƒ1.411.916 beschikbaar te stell en voor de aanschaf van boilers ƒ28.740 In de Vlietwijk zijn op dit ogenblik reeds 107 woningwetwoningen bouw. Ter completering van de 1 gen wordt voorgesteld 49 eengez: gen, 24 etagewoningen, 2 dagwinkels garages te bouwen. Zij komen ten o< van de 107 huizen. De winkels worden hoekhuizen en de 24 etagewoningen men, globaal gezien, de noord-westelijke afsluiting van het uitbreidingsplan Vliet wijk en liggen ongeveer in het verlengde van de in aanbouw zijnde etagewoningen aan de Sophiakade. Ook nu is men weer afgegaan op het rapport over het huisvestingsbeleid. Het betrekkelijk grote aantal etagewoningen vindt z'n oorzaak in de randbebouwing. De 49 eengezinswoningen zijn te verdelen in 3 typen, namelijk 36 voor huisvesting van 6 personen, 8 voor 8 personen voor 10 personen. De huizen voor 6 per sonen omvatten 1 voorkamer, gang, toilet, keuken, 2 grote slaapkamers, 1 kleine slaapkamer en een douchecel. In verband met de huidige bestedingsbeperking het aanbrengen van boilers enige tijd worden uitgesteld. Gasleidingen worden niet aangelegd. Wat de etagewoningen betreft, deze hebben wel een onderbouw en worden twee woonlagen gebouwd. Per 4 worn: gen is er een gezamenlijk trappenhuis. Huren De huren kunnen pas definitief worden vastgesteld wanneer de werkelijke bouw kosten bekend zijn. De eengezinswonin gen voor zes personen zullen wellicht var 13,40 tot 14,30 per week doen, voor I personen van 15,50 tot 16 en voor 1< personen van 16,40 tot 16,90. De etage woningen doen van 10,65 tot 15,65. De huren zullen naar schatting nog met zeventig cent per week omhoog gaan, wanneer de boilers zijn aangebracht. Om voor de garages een sluitende exploitatii te verkrijgen, zal een huur van 4,20 per week bedongen moeten wordeni De win kels zullen 16 per week moeten opbren gen. Verhoging van huur der gymnastiekzalen De gemeenteraad stelde op 25 septem ber 1953 de vergoeding voor het gebruik L gemeentelijk gymnastiekzaal op 1,50 per uur. Het is het college B. en W. gebleken, dat dit bedrag niet meer toereikend is om de kosten lichting, verwarming en onderhoudt te dekken. Het gemeentebestuur overtuigd, dat verhoging tot moeilijk heden kan leiden voor verenigingen me veel jeugdleden, maar voor deze zou he thans geldende bedrag misschien gehand haafd kunnen worden. Voor het Am bachtshuis bestaat geen aanleiding tot verhoging. Voorgesteld wordt, de huur •ast te stellen van 1 januairl 1958 af op 2 per uur. Geen schoolmelk Burgemeester en wethouders delen de raad mee, dat er een bespreking met de hoofden van de scholen de invoering van schoolmelk. Tevo- varen de hoofden op de hoogte ge- Zeer vele toeschouwers hebben zaterdag genoten van de spannende kortebaandraverijen in Voorschoten. Van de eerste omloop om 2 uur tot aan de laatste omloop om 7 uur kon niémand voorspellen welk paard met de eerste prijs naar de stal zou gaan. In aanwezigheid van de burgemees- en mevr. Van der Hoeven, de Collecte voor de Leidse Buitenschool Vrijdag 2 augestus wordt op de vee markt en zaterdag 3 augustus in geheel Leiden een collecte gehouden ten bate van de vereniging ..Herstellingsoord De Leidse Buitenschool". Deze vereniging o verzorging van 80 kinderen, die zondheidsredenen het gewone onderwijs niet kunnen volgen en voor wie plaatsing op een buitenschool medisch noodzake lijk wordt geacht. Ongeveer 10 kinderen verblijven permanent in de inrichting Katwijk aan Zee, terwijl het evenec daar ter plaatse staande kleuterhuis nog l zwakke kleintjes huisvest. Hoewel gemeente, provincie subsidiëren, bestaat er dringend behoefte particuliere steun, gezien de steeds toenemende kosten van verzorging, ver pleging en vervoer. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Dirkje dr v H. v. Duijn en J. Remmelzwaal; Johannes A. H. zn v A. Janssen en E. H. v. d. Zwan; Jacob C. C. Guijt en C. M. v. d. Meij; An-ne v A. P Cohen en P. Fernandes; Julia M. A. dr v A. M. L. Lippens en E. Riksman; Jan W. zn v W. Montagne en G. Rigterlng; Antonia J M. dr v P. C. Hoogkamer en P J D Teeuwen; Johanna P. Chr dr v J. Borreman en P. C. v. d. Maria A. dr v J. B. A. Waals en C. C. v. d. Hoorn; Willem rn v W. Boeh- n P de Ruiter; Johanna W. A. P L. J H. Poptic en A. M. de Heer; Hendrik L. zn v C Rietveld en M. v Jacobus H. G. zn v A. J. C. Ko- n J. M. Omtzigt; Sylvia dr v A Tijsen en H. van Leijden; Robby zn v P Rooij en J. E Vermeulen; Cornelis P P. J. A. d. Louw en M. J Sterk. OVERLEDEN: J. Fakkel, 3 Jr. in Kooij, 79 Jr., man. loco-secretaris, de heer Oosterbaan, notaris G. Boon en echtgenote, het bestuur van de draverij van Stomp- wijk, de heer De Vrome, landelijk voorzitter van de baandraverijei nog vele anderen werd er hard ge streden op de zeer goede baan van de Prins Bernhardlaan. Na de eerste omloop werden de vol gende paarden winnaar: Ronny Zora. Uple Scott, Peter Hannover en Torero na een kamp met Uppsala, Pluto Rita B-H na een kamp met Partout, Royal Heny, Quirinus, Rina V. en Touterelle na een kamp met Quelle Veine, Rudi Trothan en Surprise. Na de tweede om loop bleven over: Rita B-H, Upie Scott na een kamp met Quirinus. Tourterelle, Rudi Trothan en Rina V. na een kamp met Torero en Ronny Zora. Na de derde omloop: Ronny Zora na een kamp Rina V., Upie Scott P. en Tourterelle. Na de vierde omloop: Upie Scott P. na een kamp met Ronny Zora en Tourterelle. In de beslissende omloop werd winnaar Tourterelle, eigenaar J. Wagenaar, rijder J. Wagenaar jr. In „Het Wapen van Voorschoten" had onder toezicht van notaris G. J. Boom door mevr. Van der Hoeven de trekking plaats van de loterij. De hoofdprijs, een veulen, werd gewonnen door de heer J. Niersman op lot nr. 515, de andere prij zen vielen op de nummers 992. 292. 1011 en 856. De heer C. F. Ockhorst, beter bekend bij de insiders als Kees, werd gecompli menteerd bij gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. Al met al mag het comité Paardenpsort Voorschoten terugzien op een geslaagde middag. Herstel van houten noodschoot Met het begin van de nieuwe cursus zal de openbare Vlietschool tijdelijk in drie lokalen van de houten noodschoot worden ondergebracht. Voordat deze in gebruik genomen wordt, dienen er voor ingen te worden getroffen. Het vierde lokaal wordt door de rk. school gebruikt. Burgemeester en wethouders stellen voor de houten school verlichting aan te engen in de lokalen, de spreekkamer i de gang, gordijnen en overgordijnen Jn lokalen en spreekkamer, vloerbedek king in de spreekkamer en bordstellingen in vier lokalen. Naar raming vergt dit f 4185, wat de raad is voorgesteld te bracht met een rapport van de schoolarts P. Vermet. Bij de bespreking bleek, dat de schoolhoofden zich sterk blijven ver zetten tegen de verstrekking van melk, bijzonderlijk tegen de distributie, die het onderwijs storen zal. De besturen waren dezelfde mening toegedaan; een bestuur had principiële bezwaren. Gezien het feit, dat een goed functio neren van de schoolmelkvoorziening een min of meer enthousiaste medewerking van de schoolhoofden noodzakelijk maakt, 'uilen B. en W. geen voorstel indienen voor melkvoorzieing op de openbare «cholen. noch de besturen van de bijzon dere 9cholen tot invoering bewegen. OnderwiJsmutatics Mej. G. G. Slothouwer heeft met ingang van 3 september ontslag verzocht als on derwijzeres van de openbare Parkschool. B. en W. stellen de raad voor, dit ontslag te aanvaarden. Van de 16 sollicitanten waren er slechts enkelen met ervaring, zodat de volgende voordracht is opge maakt: 1. mej. M. J. Smit te Wassenaar en 2. mej. H. van Marle te Lienden. Raadsagenda De gemeenteraad van Voorschoten ver gadert vrijdagavond a.s. om acht uur. De agenda telt ditmaal 19 punten. Aan de orde komen onder meer voorstellen voor het uitzenden van kinderen naar een vakantiekolonie, de gebruiksvergoeding voor de gemeentelijke gymnastieklokalen, meubilair voor het kantoor van de ge meente-ontvanger, de kindertoelagever ordening. benoeming leerkracht, meubi lair voor de Geref. school, de inrichting van een houten noodschool, de bouw vao 73 woningwetwoningen, 2 dagwinkels en 7 garages in de Vlietwijk, verhoging van de vlottende schulden tot 3.000.000, comptabiliteitsbesluiten en een wijziging in de begroting. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken voor de ge meenteraad zijn onder meer goedkeurin gen van Gedeputeerde Staten op raadsbe sluiten, de mededeling van B. en W. dat in verband met de bestedingsbeperking geen voorbereidingen getroffen worden voor de derde fase van de torenrestau ratie van de Herv. kerk; een rapport van de adviseur van de sportraad, het plan voor een zwembad van de Nederlandse Heidemaatschappij, dat voorlopig in portefeuille blijft, de verhuur van het dak van de watertoren voor reclamedoelein den en de goedkeuring van G.S. tot het aangaan van een geldlening van 70.300. Overname voetpad Stlkvoorts bouwbureau heeft zich be reid verklaard een gedeelte van het voet pad, wat door aankoop van een strook grond van het erf van Leidsweg 124 a is vrijgekomen, voor niets aan de ge meente over te dragen, mits deze de over drachtskosten betaalt. Al ls het slechts 3 vierkante meter, toch achtten B. en W. het gewenst dit stukje te verkrijgen. De raad heeft thans een dienovereenkomstig voorstel bereikt. Verhoging vlottende schuld Burgemeester en wethouders stellen de raad voor het maximum bedrag der vlot tende schuld met Ingang van 3 augustus nader te bepalen op f3.000.000. Op 5 april was het totaalbedrag reeds door de raads leden op f2.000.000 vastgesteld. Schoolconcertcn De stichting Het Schoolconcert ver zorgt in talrijke gemeenten regelmatig school concerten. Tot voor kort kon in Voorschoten niet veel aandacht aan deze praktische vorm van onderwijs worden besteed. Het regelmatige horen van vak- musici heeft grote invloed voor jonge mensen. Bovendien wordt er iets positiefs gesteld tegenover het min of meer opper vlakkig tijdverdrijf, dat in het bijzonder en deel van de jeugd grote aantrek kingskracht heeft. Op advies van 't Cul turele Comité zulen B. en W. onderzoe ken, of het mogelijk ls, toegang te ver lenen aan leerlingen, die elders onderwijs ontvangen en daar geen schoolconcert kunnen bijwonen. De raad is voorgesteld, - te geven ter voldoening van het entréegeld voor kinderen van onvermo gende ouders en f 125,wegens zaalhuur. Deze cijfers zijn gebaseerd op vier con certen per jaar. Met het oog op de besprekingen die binnenkort te Brussel zullen worden ge houden tussen de ministers van buiten landse zaken van de zes landen van de Europese economische gemeenschap over het bepalen van een gemeenschappelijk standpunt dat deze zes landen zullen gaan innemen met de betrekking tot de Tijhandelszone acht het Centraal bureau an de tuinbouwveilingen in Nederland het noodzakelijk er met de meeste nadruk dc aandacht op te vestigen dat de Neder landse tuinbouw een ander standpunt janzien van de vrijhandelszone in neemt dan de landbouw. In het officiële orgaan van het Centraal grootste betekenis moet worden geacht", gezegd: „Wij stellen er pnjs op hier na drukkelijk te verklaren dat de Neder landse tuinbouw onverdeeld voorstander is van het opnemen van de tuinbouwpro- dukten in de te vormen vrijhandelszone. De Nederlandse tuinbouw heeft geen be hoefte aan compenserende maatregelen en vreest de concurrentie van andere landen op de buitenlandse markten niet Wij achten het van het grootste belang dat de Nederlandse vertegenwoordigers bij de besprekingen in Brussel zich er goed van bewust zijn dat onze tuinbouw ten aanzien van de vrijhandelszone een ander standpunt inneemt dan de land- Onze tuinbouw heeft grote afzetbelan- gen in Engeland en de andere landen welke van de te vormen vrijhandelszone deel zullen uitmaken. Nog afgezien van het feit dat de totstandkoming van de vrijhandelszone op zichzelf reeds de van de E.E.G. te verwachten nadelen zal kunnen verminderen, ia ln verband met de spreiding van onze export de opne ming van verse en verwerkte groenten en fruit in deze vrijhandelszone een zaak. welke voor onze tuinbouw van de aller- grootte betekenis moot worden geacht", aldus het orgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3