Jiieumo gtihstfft (JTournnt >rote Drie mengen zich in Duitse verkiezingsstrijd )oelpropaganda-offensief van Russen uitschakelen Opstandelingen worden redelijk behandeld NIEUWE ACTIE VLIEGERS ZET EISEN KRACHT BIJ UITWISSELINGSTUDENTEN TUSSEN V.S. EN RUSLAND DOOR RADAR OP DE BON Loop links van de ri j haan iVltKDAG 27 JULI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; ƒ0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W 3. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Stanhttstirij is aheblfufn myn in t^cnópoct" Achtendertigste jaargang No. 11017 „Hoofden links... rechts bedoel ik ZIE PAGINA 5 Slag om stembus internationaal ambassadeur, le Comte de Murville Verwacht wordt, dat de diplomalen tijdens plechtigheid, die in West-Berlijn wordt gehouden, toespraken zullen hou- In deze toespraken zal er de nadruk op worden gelegd hoe gevaarlijk het is in te gaan op het Russisch voorstel zich los te maken van de N.A.V.O. en rechtstreeks |E WESTELIJKE GROTE DRIE, Amerika, Engeland en Frankrijk heb- ben gisteravond besloten, zo verneemt A.P., zich in de Westduitse rkiezingsstrijd, die een internationaal karakter aanneemt, te mengen. De doeling van de westelijke landen is elke Russische invloed op de verkie- igen, die 15 september worden gehouden, van tevoren reeds uit te schake- Dat gevaar van een Russisch propaganda-offensief is niet denkbeeldig, oesjtsjef zal immers begin augustus een bezoek brengen aan Oost- itsland en men verwacht, dat hij dan een nieuw en gewijzigd voorstel doen voor een herenigd, maar geneutraliseerd Duitsland. rankrijk, Engeland en Amerika zullen iland echter voor zijn en maandag ge- lenlijK in de meest duidelijke termen i verklaring afleggen, waarin nog eens rdt onderstreept, dat Duitsland alleen enigd kan worden door middel van e verkiezingen. Hereniging als inzet loals gemeld werd heeft bondskanselier tenauer onlangs gewaarschuwd, dat een leutraliseerd Duitsland, zoals de socia- ten willen, in het oostelijke kamp te- tht zal komen. De socialistische opposl- die tevens het verband mei de N.A. D. los wil maken, heeft dit weliswaar kend, maar door deze ontkenning is verschil van mening tussen de rege- gspartijen en de oppositie niet in het nst verminderd. n Moskou volgt men met groeiende be lgstelling de Duitse verkiezingsstrijd, arvan de inzet de hereniging schijnt te Toen Oost-Duitsland in hel begin van ie week bekend maakte, dat Boelganin Kroesjtsjef een bezoek zouden bren- n aan Oost-Beriijn hebben de weste- ie landen Bonn gewaarschuwd, dat island een krachtige poging zou doen i de Westduitse verkiezingen sterk to invloeden. Er werd overleg gepleegd de Westduitse hoofdstad en het resul- was het besluit een gezamenlijke achtige verklaring af te leggen. Om het geheel een officieel karakter to ren wordt deze verklaring maandag idertekend door de Westduitse minister n buitenlandse zaken, dr. Heinrich von rentano, de Amerikaanse ambassadeur Bonn, David Bruce, de Engelse ambas- deur. Sir Christopher Steel en de Fran- un commandant Leger des Heils in Nederland (Van een onzer verslaggevers) Met Ingang van 26 september is com- issioner Ragnar Aahlherg van het Finse r des Heils benoemd tot commandant het Leger in Nederland. Hij volgt immandant E. Thyckjaer op, die met nsioen gaat. Commissioner Aahlberg ds commandant n het Leger des Heils in Finland. Hij Fin van geboorte en werd in 21 officier te Helsinki. Zijn vrouw is n Zweedse van geboorte. De huidige commandant van het Leger Nederland, E. Thyckjaer. heeft zeven ir de leiding in Nederland gehad. Hij een Deen en heeft thans de zeventig- rige leeftijd bereikt. Eind september icmt hij afscheid in Nederland weden zijn levensavond door te gaan engen. Zo zal hij op dinsdag 24 septem- afscheid nemen in Den Haag op een •eciale bijeenkomst in de congreszaal in de Prinsegracht. Hoe vindt u dit euwe kapsel onderhandelingen te beginnen met de Oostduitse regering. Tot slot zal Von Brenano een perscon ferentie houden, waarvoor zon el weste lijke als communislische journalisten zijn uitgenodigd. Militaire samenwerking Inmiddels hebben Engeland en West- Duitsland overeenstemming bereikt over (zeer geheime) plannen voor een gezamen lijke ontwikkeling ën produktie van ge leide projectielen, lange afstandswapens en andere moderne wapens. Deskundigen san beide landen zullen de pionnen in Londen nader uitwerken. Deze overeenstemming is een gevolg van het akkoord, dat in mei werd gesloten tussen de Westduitse en Britse Toegejuicht door het volk reed de pas aan de macht gekomen president van Tunesië Habib Bourguiba (links) met de parle mentsvoorzitter Djellouli Fares door de straten van Tunis. INSPECTIE ALGERIJNSE KAMPEN Maar ook gevallen van folteringen en andere mishandelingen missie Een internationale rondreis heeft gemaakt langs 25 Fi gevangenissen, doorgangskampen en tcntickampen in Algerije, is tot de con clusie gekomen dat over het algemeen ge sproken de Fransen hebben getracht bü het bestrijden van de Algerijnse opstand te werk te gaan volgens de regelen van het recht, maar dat zich ook gevallen van mishandeling en foltering hebben voorgedaan. Gedurende twee perloden van hevige terroristische activiteit zijn vele Algerij nen wekenlang gevangen gehouden zon der verhoord te worden. Men heeft zich in die tijd laten verleiden tot mishande lingen en zelfs tot folteringen, waarbij zich in het bijzonder afdelingen parachu tisten „onderscheidden." De folteringen werden uitgevoerd door middel van elektriciteit, ijskoude baden het inpompen van water en ophanging In het door de commissie uitgebrachte rapport wordt verder gezegd, dat zich ongeveer 5300 personen in de Algerijnse kampen bevonden. De levensomstandigheden worden aan vaardbaar genoemd en de behandeling door de bewakers over het algemeen be vredigend. maar in een kamp. dat thans al i6 opgeheven, bleek de hitte ondraaglijk te zijn en werden de gevangenen, die in lenlen verbleven, geplaagd door schor pioenen en muskieten. De gevangenissen waren overal overvol. De commissie verklaarde, dat zij voor haar onderzoek, dat was toegestaan door de voormalige Franse premier Guy Mol- let, de grootst mogelijke vrijheid in Alge- een I rije heeft genoten en dat zij bij de plaat- nse selijke autoriteiten zeer oprechte bezorgd- de-1 heid voor de individuele vrijheden en de schten van de men6 heeft geconstateerd. De commissie bestond uit drie vertegen- roordigers van de internationale com- ïissie tegen concentratiekampen, een organisatie voortgekomen uit de tijd der nazi-concentratiekampen. Een der leden vas mr. C. V. van Rij, lid van de Am- terdamse gemeenteraad. Belle Anne heet het nieuwe kap sel, dat het Syndicat Haute Coif- fura Frangaise, het toonaan gevende instituut voor de kap pers, voor het a.s. winterseizoen lanceert. Het kort geknipte haar omlijst golvend, toch zonder I krullen, op charmante wijze het gezicht. Franse begroting van „grote versobering" De Franse minister van financiën, Gail- lard, heeft het kabinet gisteren een pro- ïma van „versterkte versobering" 1958 en ingrijpende nieuwe beper kingen van de overheidsbestedingen i ;esteld. Woensdag zullen de ministers de ladcrc bijzonderheden van de nieuwe icbcringscampagne uitwerken. Volgens berichten uit de Franse pers bedragen de bezuinigingen, die de minis- voorstelt zevenhonderd miljard frank. Volgens de Franse Soir heeft Gaillard ook voorgesteld het aantal militairen het moederland, dat thans 550.000 draagt, te verminderen. Twee toelcomstbeelden: Een Ame rikaanse kunstschilder geeft hier mee een indruk van de raketont wikkeling zoals hij die ziet. Met behulp van een ballon wordt een raket op grote hoogte gebracht en daarna afgevuurd. Student kwam om bij motorbotsing in Zweden De 23-jarige Delftse student Willem H. Meeuwisse die met vakantie in Zwe den vertoefde, is gistermiddag bij een motorongeluk in Skaarby, West-Zweden om het leven gekomen. Hij botste met zijn motor in volle vaart tegen een hem tegemoetkomende ai^to en overleed een uur na het ongeluk. Zijn vriend, de 26-jarige A. Winters, die bij hem op de duo zat, is met hoofdwonden en een gebroken been naar het ziekenhuis in Varberg vervoerd. Meeuwisse woonde in Rotterdam. Vijfde verjaardag van Egyptische revolutie Voor de tweede maal in één week tijd heeft president Nasser een grote menigte toegesproken. Duizenden mens hadden zich op het Bevrijdingsplein Kairo verzameld, waar Nasser zou spi ken ter gelegenheid vaij. de vijfde vi jaardag der Egyptische revolutie. Veel nieuws had dé president niét vertellen. Weer wees hij op de grote vooruitgangen in zijn land en weer deed hij een aanval op Britten en Fransen. De president was bijzonder goed te spre ken over Amerika's afzijdige houding tijdens de Brits-Franse aanval. Later is de Amerikaanse politiek ten opzichte van Egypte echter weer veranderd, aldus Nasser. Naar zijn mening is de Eisen- hower-leer bedoeld om het Egyptische volk met boeien te binden en het land af te zonderen van de Arabische staten. Verlaging belastingen in Niemv-Zeeland De begroting van Nieuw-Zeeland, die vandaag in het Huls van Afgevaar digden is ingediend, voorziet o.m. in lastingverlagingcn tot een totaal bedrag van 65 miljoen gulden in het lopende fiscale jaar. Hoofdzakelijk zullen de be lastingbetalers met kleine en middelgrote inkomens van deze verlagingen profite ren. In april van het volgend jaar zal de inkomstenbelasting opnieuw worden ver laagd en wel met een bedrag van 4.5 mll- ioen gulden Voorts wordt voorgesteld de beperkingen inzake het afbetalingskrediet, die in 1955 zijn ingevoerd, af le schaffen. Alleen voor motorvoertuigen zullen deze beperkingen worden gehandhaafd. Ook heeft de rege ring besloten concessies aan buitenlandse investeerders te doen om buitenlands kapitaal aan te trekken. De Vereniging van K.L.M.-vliegers en de International pilots association of K.L.M. hebben medegedeeld, dat de onderhandelingen met de directie van de K.L.M. over de salarissen en pensioenen in een impasse zijn ge komen. Zij hebben daarom besloten: Van maandag af zich precies aan de vastgestelde reglementen te houden en dus bepaalde extra prestaties niet meer te leveren. Van volgende week vrijdag zullen de checkpilots en de selected captains geen extra arbeid meer verrichten, die tot nu toe vrijwillig werd gedaan. Men zal de veiligheid van het vliegen niet in gevaar brengen, maar wel zonder twijfel schade toebrengen aan de eco nomie van het bedrijf. Vier weken geleden zijn de vliegers begonnen met de strikte handhaving van de rust- en werktijden regeling. waaraan men nu dus twee maat regelen heeft toegevoegd om zo de eisen om vijftig procent meer salaris enz. inge willigd te krijgen. Bij de beide organisa- Zware geldboeten voor dr. Adams Dr. Adams, de dokter uit het Engelse kustplaatsje Eastbourne die in april op beschuldiging van moord op een patiënt terecht stond en werd vrijgesproken, Is op grond van veertien aanklachten, die van valsheid in geschrifte tot schending van de wet op zeer schadelijke verdoven de middelen variëren, veroordeeld tot een totaal aan boeten van 2400 pond sterling (ruim 25.000 gulden). Bovendien werd Adams veroordeeld tot betaling der kosten van het proces. BRITTEN EN FRANSEN STEUNEN STASSENS VOORSTEL Engeland en Frankrijk hebben gisteren in Londen hun steun toegezegd aan Amerikaanse plan tot instelling van internationaal inspectiesysteem, orr verzekeren dat ruimteprojeotielen alleen worden gelanceerd voor vreedzame of wetenschappelijke doeleinden. Het Russische voorstel om alle voi van een raketoorlogvoering te verbieden is door Engeland verworpen. Voorstel van Kroesjtsjef Verenigde Staten voorgesteld om ver scheidene honderden studenten tussen Rusland en Amerika uit te wisselen. De studenten, zo suggereerde Kroesjtsjef. zouden een jaar in een van beide landen moeten studeren. De kosten moeten-door het land, dat als gastheer optreedt, be taald worden. Het voorstel van de Russische partijlei der was niet officieel. Hij lanceerde zijn idee in een toespraak tot een groep Ame rikanen, die Rusland bezocht. De reactde van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken op deze toespraak was. dat de V.S. bereid zijn een duidelijk omschreven voorstel van Rus land voor uitwisseling van studenten in overweging te nemen. De V.S., zo werd opgemerkt, hebben reeds eerder voorstel len gedaan voor uitwisselingen van stu denten, maar deze voorstellen zijn steeds door Moskou verworpen. De Engelse verkeerspolitie is sinds kort uitgerust met de modernste ap paratuur voor het controleren van de snelheden, die automobilisten uit hun wagens plegen te halen. Het is de radar-snelheids-controlemeter. Hiermee wordt op eenvoudige wijze het overtreden van 'de maximum snelheid gecontroleerd. Een telefoon tje van de politiewagen met het ra darapparaat, naar een politiepost, iets verder op, garandeert de te haastige autobestuurder een ubon". Met ingang van 1 augustus wordt deze, uit de Verenigde Staten afkom stige apparatuurofficieel op het En gelse wegennet in gebruik genomen. Het een en ander heeft geleid tot verontwaardiging van de Engelse vereniging van automobilisten GEEN TROTTOIRS De K.X.A.C. heeft de chef van de gene rale staf schriftelijk verzocht door mid del van een dagorder of op andere wjjz« de militairen te wijzen op de verplichting aan de uiterste linkerzijde van de rijbaan te lopen (dus het verkeer tegemoet), in dien er geen trottoirs zijn. De K-N.A.C. heeft deze waarschuwing gegeven naar aanleiding van een recent ongeluk op de weg van Delft naar Noot dorp, ter hoogte van het militaire kampe ment bij het vliegveld Ypenburg. Een motorrijder reed toen een van dg rechts van de weg lopende militairen aan. Dit was ccn van de vele ongelukken waarbij militairen en vaak ook burgers in donkere kleding betrokken zijn doordat ze rechts Engelse busstaking achter de rug In Londen neemt men aan, dat de vak bondsleiders van de 100.000 stakende bus chauffeurs in de provincie hebben be sloten beëindiging van de nu een week durende staking aan te bevelen. Vandaag wordt hierover in Londen beslist Wordt Indonesië houdt niet op. Een woord voerder van de Indonesisohe delegatie bij de Verenigde Naties te New York heeft opnieuw verklaard, dat Nederlands Nieuw-Guinea voor de V.N. gebracht wordt en dat Indonesië zal trachten de steun van de Aziatisch-Afrikaanse dele gaties te krijgen in een groepsbijeen komst op 2 augustus. Ook is er nog steeds geen antwoord gekomen op het Amerikaanse voorstel met Rusland radio- en televisieprogramma's te wisselen. Bekeerlingen zfjn toespraak tot de Amcrlkane Moskou merkte Kroesjtsjef op, dat het zeker niet onmogelijk zou zijn, dat enige Russen bij een dergelijke uitwisseling tver zuilen gaan tot het kapitalisme. ,Maar", zo zei hij verder, „wellicht kan :r ook iets gebeuren met de Amerikaanse itudenicn, hoewei ik veronderstel, dat jullie de meest verstokte kapitalisten Rusland zullen sturen." ties zijn 580 van de 600 K.L.M.-vliegers aangesloten. Wat het tweede punt betreft, dit houdt in dat de ervaren gezagvoerders niet meer zullen meedoen aan de examinering van jongere vliegers. De directie van de K.L.M. deelt mede, dat zU zich op het ogenblik van commen taar onthoudt, aangezien haar van de zijde der vlicgerorganisaties nog geen enkele mededeling over haar vergadering heeft bereikt. De directie heeft laatstelijk op II juli voorstellen gedaan, waarop echter van de kant van de vliegers nog geen ant woord is gegeven. DIEF KREEG WROEGING De onbekende dief van rnlm elfduizend gulden, die woensdag aan een inwoner van Blokker (N.-H.) dit bedrag ontstal toen deze op bezoek aan zijn zoon in de Transvaalstraat te Amsterdam bracht, heeft wroeging van zijn daad gekregen. De dief bracht het geld gisteravond terug in een blanco envelop, die hij in de brievenbus van het huis aan de Trans vaalstraat deponeerde. Hij belde aan en liep hard weg. De bestolene had tijdens het bezoek aan zijn zoon zijn colbertjasje met het geld erin aan de kapstok gehan gen. Toen hij wegging miste hij het geld. De tweeduizend resterende guldens heeft de onbekende vermoedelijk al opgemaakt. Rapport Hongarije wordt vertaald (Van onze parlementsredactie) M mis ter Luns is bereid te bevorderen, dat het rapport, dat een speciale commis sie van de Verenigde Naties na een uit gebreid onderzoek over de Hongaarse volksopstand heeft uiitgebraoht, in het Nederlands wordt vertaald en zo ruim mogelijk wordt verspreid. Daar het rap port zeer omvangrijk is en daarom de kosten van publicatie aanzienlijk zijn, kunnen deze niet geheel voor rekening van het rijk komen. Daarom is contact opgenomen met particuliere instanties, die voor de uitgave en verspreiding van het rapport eveneens belangstelling heb ben. Op deze wijze zafl hopelijk op korte termijn een Nederlandse vertaling van het rapport worden vervaardigd en ver- De minister van buitenlandse zaken, mr, Luns, heeft dit meegedeeld in ant woord op een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerfid F. Goedhart (soc.). Huis afgebrand, dorp helpt de bewoners Vannacht is ie Herkingen (Z.H.) een arbeiderswoning aan de Schaarloordijk door brand verwoest. Kortsluiting is de oorzaak geweest van het vuur, waarin ook in de inboedel geheel verloren ging. Er wordt in de gemeente een comité ge vormd om de getroffen bewoners hulp te verlenen. Verdronken. In Rotterdam struikelde de 28-jarige havenarbeider R. Westerhof uit Roosendaal op een lichter, sloeg over boord en .verdronk in de Nieuwe Maas. Fa D. KRET en Zn rfoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350. WEEST OP UW HOEDE, ZEGT K.N.A.C. Autogangsters roven wagens leeg in Italiaanse steden Italië, het land met de vele zon, heeft ook zijn schaduwkanten voor de toerist, en meer in het bijzonder voor de auto toerist. Daar wijst de K.N.A.C. nog eens op. Uit meldingen van leden wordt op gemaakt, dat er in de grote Italiaanse steden zelfs groepen autogangsters rond rijden, om bij gunstige gelegenheden uit hun auto's te springen, in snel tempo ge parkeerd staande auto's leeg te halen om vervolgens snel weer te verdwijnen. Dit alles onder de ogen van een machteloos toeziend publiek. Vooral buitenlandse auto'6 vormen het doelwit van de dieven. Zij hebben het niet alleen gemunt op waardevoorwerpen. maar evenzeer op benzinebonnen, grens- documenten. kentekenbewijzen e.d. Na vervalsing worden deze weer gebruikt. Zelfs wanneer men zijn wagen in een drukke straat parkeert en goed afsluit, verdient het, aldus de KNAC. aanbeve ling de belangrijkste waardevoorwerpen en in elk geval de reisdocumenten er uit te halen Het blijkt dat de dieven op uiterst ge raffineerde wijze te werk gaan. Behalve met het openbreken van auto'6 houden zij zich bezig met het slaan van spijkers in autobanden, het deponeren van sui kerklontjes in benzinetanks e.d. Wanneer dan een automobilist weg wtl rijden en daarin niet 6laagt, komt een „behulp zame" Italiaan hem de helpende hand bieden Nadat die hulp verleend is. kan het gemakkelijk gebeuren, dat men een (Advertentie) Geef Uw zenuwen óók ontspanning I Geef ze NEUROTOl 'IC Niet verdovend, maar genezend I portefeuille mist of een handtasje. De behulpzame was dan niemand anders dan de man van de spijker of het suiker klontje. De K.N.A.C. adviseert de automobilis ten. die de hulp van een hulpvaardige passant op een kwaad moment niet kun nen missen, goed op te letten en zo moge lijk een foto van hun helper te nemen. Als een herinnering voor later, maar ln het slechtste geval aU een opsporings middel voor de Italiaanse politie. Ook zekere gidsen staan in Italië in een Slech te reuk. Men lette er dan ook wed op door wie men zidh de weg laat wijzen. Griekse aartsbisschop in Zweden overleden De Grieks-Orthodoxe primaat van Grie kenland, aartsbisschop Dorotheos. is gis termiddag in een ziekenhuis te Stockholm overleden De aartsbisschop was begin juli naar Zweden gegaan om zich onder medische behandeling te stellen. Op 8 juli werd hij geopereerd met goed gevolg, naar het leek. Maar vorige week kreeg de 68- jarige primaat koorts, waartegen hij niet was opgewassen. Koel weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Nu en dan buien, sommige met onweer, afgewisseld door opklaringen. Matoige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 28 juli: zon op 4.57 uur, onder 20 39 uur; maan op 6.52 uur. onder 20.51 u. Maandag 29 Juli: zon op 4.58 uur, onder 20.37 uur; maan op 6.52 uur, onder 20.51 u. 2 aug. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1