DE NACHTMERRIE van de Amerikaanse vrijzinnigheid Veertig jaar vluchten.. ii js.i'iii.nrtrn Vorderingen in Baliem Vailei Zwart of wit? Rooms-katholieke boycot in een Iers dorp Rond om 19; ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 JULI 1957 DE theologische wereld is sedert de oorlog beweging. Oude scheidingslijnen vervagen, theologische scholen vervloeien en het „gesprek der richtingen" heeft nog altijd voortgang. Velen strekken zich uit naar een nieuwe beleving van eenheid in de kerken. Toch is lang niet alles pais en vree. want nieuwe bakens worden uitgezet en nieuwe muren opgetrokken. Terwijl Europa zich nog steeds in de fase van het gesprek bevindt, doemt in de Verenigde Staten een geheel nieuwe theologische groepering op, die het even wichtige midden van de theologische wipplank voor zich opeist. Als plakkaat wordt vaagjesweg het woord ..neo-evangelicalisme" gebruikt, een woord, dat erger nog is dan de uitdrukking „midden-orthodoxie". Tot deze groep behoren een groot aantal jongere theologen uit pres byteriaanse en enkele uit de baptistenkerken, een loslopende metho dist, een aantal doopsgezinden en in Nederland de volgelingen van „Abraham Kuijpers Nederlandse theologie", waarbij professor Ber- kouwer met name wordt genoemd. oortdurende York is het machtscentrum van het Ame rikaanse leven. Deze macht uit zich op velerlei wijzen en via vele kanalen. Het feif. dat Graham er in slaagde de offi ciële medewerking te verkrijgen van de Raad van Kerken opende hem, een deur naar de officiële kerken, die voorheen voor hem gesloten was. Dus zal New York als voorbeeld gebruikt worden van een oniciële samenwerking in volgende steden, waar men massa-evangelisatie campagnes wil beleggen. New York is het centrum van de fi nanciële machten en de vooraanstaan de plaats, die financiers in het organi serend comité innemen, geeft toegang tot bijna onuitputtelijke fondsen. New York controleert het net van de verbin dingen in de USA en de advent van Gra ham op de televisie, geeft hem de be schikking over een bijna ongelimiteerd gehoor. Zo is deze New Yorkse campag ne een volslagen doorbraak geworden." In een nieuwe uitgave, geleerden hun medewerking verleenden, wordt een overzicht gegeven van deze nieuwe groepering, die meer bekend is onder de naam van de „evangelischen" of die zich aandienen als vertegenwoor digers van het „historisch christendom" Onder de redactie van Carl. F H Hen ry, de hoofdredacteur van ..Christiani ty Today", geven bekende predikanten en theologen als Harold Ockenga, Bernhard Ramm, Dirk Jellema, Roger Nicole en ande ren een overzicht van het theologisch „slag veld". Men keert zich vrij scherp tegen het al oude fundamentalisme en wil een geheel nieuwe weg zoeken, terwijl men toch vast houdt aan de historische geloofsbelijdenissen aan de autoriteit van het ge- inspireerde Woord van God en aan het verlossend en verzoe kend werk van Jezus Christus. Het fundamentalisme, dat men af wijst. ontstond in het jaar 1912 en heeft i zijn naam te danken aan een serie klei ne boekjes, die onder de verzameltitel „The fundamentals a Treasury of Faith", door enkele rijke zakenmensen werden uitgegeven. Al spoedig kreeg de ze beweging een geweldig gevolg. Zij nigingi stichtte Bijbelscholen en kerken en ging erwedi actief aan zending doen, zodat in en- erde i kele jaren, tijds de zendingsgenootschap- e naai' Pen van deze richting de oudere genoot- i porti schappen verre overvleugelden. In de n" tea twintiger jaren bereikte het fundamen talisme zijn hoogtepunt onder de lei- ernooil ding van de bekende rechtsgeleerde Wil- re (i liam Jennings Bryan. De beweging inior 0 slaagde er in, de extreem vrijzinnige choonb ds. Harry Emerson Fosdick uit de kan- Bredei sel van de New Yorkse Presbyteriaan- Fr.) J se kerk te stoten en in de. Scopes-zaak een jong natuurkunde leraar, die op een nvddelbare school de leer der evolutie onderwees, via het gerecht uit zijn baan te zetten. >npa UITTOCHT 10. In de dertiger jaren merkte men, Dxfl dat de beweging toch geen vat had ge 0—1 had op de grote kerkgenootschappen en fxè5 het kwam tot een bijna massale uit- 21 tocht. Eigenlijk verloor de beweging veel van haar spankracht met de dood 26 van de stoelen zwaaiende evangelist L Billy Sunday, de man, die op het po- Kcl dium voor geen enkele vorm van sen satie terugdeinsde, maar die zeker niet alleen negatief beoordeeld mag worden. Ihlarai Tientallen kleine kerkgenootschappen sprongen op en honderden en nog eens ,b5 Ltf honderden volkomen onafhankelijke ker- 14 exd 'sen werden gesticht. ,e5~°T Met Billy Graham is een .geheel nieu we fase in de Amerikaanse orthodoxie in- getreden. Hij was een vertegenwoor- 9i vu diger van het oude fundamentalisme, T vHS maar had een sterke afkeer van de uit- J drukking, omdat zij zo bezwangerd was ivcrfiT i met stijfkoppigheid, gewichtigdoenerij, 7 en een onverantwoorde wereldverzaking. Sinds 1949 werd hij beschouwd als de J leider van de orthodoxie, maar in het vUa afgelopen jaar wordt een scheiding open baar in het orthodoxe kamp tussen de neI vooruitstrevender die naar een weten- schappelijke grondslag zoeken en de be- 5r„ houdenden, die de wetenschap soms wel schijnen te zien als een gevaar. teruggetrokken. Het gaat om de strijd tussen het oude „vechtende fundamen talisme" en de nieuwe evangelischen, die in Billy Graham hun spreker en in Carl. F. Henry hun theoloog zien. Deze nieuwe theologische groep heeft echter ook onder de vrijzinnigen grote ongerustheid gewekt. In een artikel in de spreekbuis van de Amerikaanse Wereldraad „Christian Century" schrijft OVERDRIJVING Het is de vraag, of hier niet een grote mate van overdrijving uit angst sprake Is, maar in vrijzinnige kringen begint men te beven voor de kleine groep evangelisch denkenden, die plotseling zo'n grote plaats voor zich gaan opeisen. Deze vrijzinnige stem maakt geen scheiding tussen deze nieu we orthodoxie en het vude fundamentalisme, vooral omdat de groep van Graham dezelfde dogmatische grondslagen naar voren brengt nl. (1) De geboorte uit de maagd Maria van Chris tus, iï.) de onfeilbaarheid van de Bijbel in alle op zichten, (3) de lichame lijke opstanding (4) i ieder de hoofdredacteur' „Achter de metho den en prediking van Billy Graham, ach ter dit opwekkingsfenomeen dat zojuist de huur van Madison Square Garden ver lengd heeft en de televisie heeft afge huurd, ligt. 'een monsterachtige ontwik keling, waarvoor de pers van ons land en de meeste kerken merkwaardigerwijs blind, zijn gebleven. Het is de.«poging, die wordt ondernomen om tot een we dergeboorte van hot fundamentalisme te komen, dat weer als centrale factor het protestantse leven moet gaan beheersen. De bekrompen en scheiding zaaiende geloofsbelijdenis, die de kerken een eeuw geleden verwierpen, probeert het podi um weer te betreden. Door een handige manipulatie met mensen en middelen, waaronder een goed gepubliceerd con tact met de President van de Verenig de Staten,- bevinden a'a fundamentalisti sche - machten zich nu in een positie, waarin zij de kerken kunnen exploite ren. Als zij in hun poging slagen, maken zij soep van de oecumenische beweging, zullen de gemeenten en kerkgenootschap pen splitsen en de klok voor het protes tantse christendom met een halve eeuw achteruitzetten." MACHTSCENTRUM En enkele alinea's verder legt de schrijver uit. waarom juist deze New Yorkse campagne zulke geweldige conse quenties zal hebben, die de vorige cam pagnes van Graham niet hadden: „New (Het verzoenend bloed) en (5) de lichamelijke wederkomst van Christus, Links en rechts begint zich op te ma ken om de nieuwe groep, die het even wichtig midden voor zich opeist, te ver slaan. Slechts de toekomst zal ons leren, hoa alles zich verder zal qptwikkelen. in de komende jaren steeds ver der zal worden te rug gedrongen in kleine groep gelijkgezinde linkse theologen, terwijl een nieuwe theologische strijd ons ligt met ve labels. Contemporary E- ngelical Thought Edited by Carl F. Henry. Uitgave Channel. Kerkcent nog altijd populair Volgens het verslag van de Rotter damse kerkvoogdij is de kerkcent nog altijd populair, ook al schijnt zij verder tn Nederland nog slechts te bestaan om het kopen van een post zegel van vier cent voor drukwerk mogelijk te maken. Als de posterijen wijs geweest waren, hadden ze er meteen vijf cent van gemaakt, dan behoefde de regering geen centen meer uit te geven en waren we van de kerkcent af geweest. In het eerste half jaar van 1957 werden in drie wijken van de stad Rotterdam in het geheel 48882 centen in de collectezak gedaan. Slechts het aantal dubbeltjes 1107365) overtrof deze rode loop. Het totaal bedrag van deze centen was echter slechts 2,54% of slechts 18. per zondag. Nauwelijks vier jaar geleden had de door ziekten geteisterde be volking van de Baliem-vallei (Nieuw-Guinea) nog nimmer een blan ke gezien. Nu bevinden er zich verschillende landingsbanen om de zendeïirigen in de gelegenheid te stellen met eigen vliegtuigen de vallei te bereiken en te verlaten, langzamerhand is er een grote activiteit op zendingsgebied gekomen. Eén der nieuwe bewoners van dit land uit het stenen tijdperk is Myron Bromley, die in het blad van de Christian and Missionary Alliance „de Pionier" schrijft: r\E vorderingen waren dit jaar ech ter niet alleen beperkt tot de Grote Vallei. Door een veelbelovende samenwerking tussen de Evangelische zendingsgenootschappen kwam veel, van wat voorheen onbereikbaar scheen, tot stand. De „Unevangelized Lf3 1 l issinge SCHEURING als en het De scheuring werd eigenlijk pas vol- fdoen.i komen openbaar door de Grahamkruis- slecht1 tocht in New York. Graham weigerde Pf7+ enige jaren geleden naar de stad te ko- k' men op uitnodiging van de sterk funda- Th8i mentalistische groep predikanten, maar Kb5 aanvaardde de uitnodiging van de Raad 9. Pb van kerken, die uiteindelijk een afdeling is van de wereldraad. Het feit, dat uit- gesproken vrijzinnige theologen als Hen- f3 P< ry p. van Dusen en neo-orthodoxen als S3; i Homrighausen in het comité zitting had- tt Kxb den, zette veel kwaad bloed, volgt I Er kwam een officiële breuk tussen wint. Billy Graham en John. H. Rice, de hoofdredacteur van de „Sword of the witte Lord" een evangelisatieblad met gro- z- Dt te invloed onder de oude fundamentalis- Ia3: 3. ten en de laatste weken is vrijwel geen )a2t!I nummer van het blad uitgekomen zon et het der aanval op de „tweeslachtigheid" van de campagne in New York. Deze aanval is echter niet van voor- j 6 bijgaande aard en alles zal niet koek en 4. Ph. e, zjjn ajs de campagne voorbij is en de vrijzinnigen en neo-orthodoxen zich weer achter hun eigen muurtjes hebben f De zwarte toga is niet een speci fiek kerkelijk ambtsgewaad. Indien men de toga als ambtsgewaad voor de Dienaren des Woords zou willen handhaven en niet zou willen overgaan tot een zuiver kerkelijk gewaad (de toga is namelijk oor spronkelijk geleerdendracht. Red.), dan is er veel voor te zeg gen, dat de toga van een dienaar des Woords wit zal zijn. Dat zal dan meer tot uitdrukking brengen de Heiligheid des Woords, dat de drager ambtelijk bedient, dan een zwarte toga. (Uit „Onze Kapel") 3^ Fields Mission" met de Australische Baptisten Zending en de „Regions Beyond Missionary Union" bereikten vanuit de dun bevolkte gebieden bij het Archbold Meer Bokandini. legden daar een voortreffelijke landingsbaan aan, en openden daar het werk in een dichtbevolkt gebied, dat door hoge bergketens gescheiden wordt van ons deel van de Grote Vallei. Toen de landingsbaan gereed was, leidden de mannen van de R.B.M.U: een expeditie naar de reeds Idng be kende „Swart Vallei", waar zij zich in het komende jaar blijvend hopen "te vestigen, en de Australische Bap- 'tisten maakten een inspectietocht naar dit district en dat van de Noordelijke Baliem. Nu, na maanden uan uitmun tende samenwerking en vruchtbare gemeenschap uoor ons allen, zijn de Australische Baptisten in hun nieuwe gebied gearriveerd en kunnen zij de arbeid onder de grote bevolking van de Noordelijke Baliem-vallei begin- Onze eigen Zending, die in de Ba liem en aan de Wisselmeren werkt, heeft haar arbeiduitgebreid naar de strategisch gelegen Ilaga Vallei, het centrum van de noordelijke Uhun- duni's en de westelijke Dani's. De laatstgenoemden spreken een taal die evenveel overeenkomst heeft met die van de Grote Vallei, als de Engelse met de Hollandse. Mr. Larson en Mr. Gibbons werken daar aan een lan dingsbaan en basis van waaruit deze twee groepen bereikt kunnen worden. rarhtig boek, waarvan u ■eproHuceerd. Wjj haddei net gemak kunnen vuile aan de houw en restaura door deze plaat wordt ingenon gen van hulde aan de uilgeefsti Nederlandse Hervormde Kerk, onder wier auspiciën het gereed kwam voor hun initiatie! en aan ir. W. J. G van Mourik uit Velp en de fotograaf Wim K. Steffen te L)e Steeg, die het uitvoerden. Steffen kan fotograferen en ir. Van Mourik ïf iemand die met weinig, welgekozen woorden wonderen doet. Met een soort geestige springerigheid zyn de fotobijschriften samengesteld: bovenaan een bladzijde staat broodnuchter „de onderbouw" en dan opeens: „zwierig metselwerk Men zou zich kunnen voorstellen,' dat een boek als dit eigenlijk gered zou moeten worden door de foto's en dat de rest onverteerbaar vervelend zou uit- vallen. Niets is minder waar. Alleen: zou het niet goed geweest zijn van elk van de kerken óók een plaat te maken, waarop dc ■gemeente die kerk gebruikt? Soms heeft de aanblik van een lege kerk iets steriels. Deze gedachte is voor ons geen aanleiding om ook maar iets van onze hulde terug te nemen. In het kort. Hervormde Kerkbouw na 1945" geeft voor 25.— 40 pagina s beschrijvingen, 40 plattegronden en 180 foto's van 33 kerken. Het papier «n dc band zijn voortreffelijk. De verschrikking in beeld afgelopen veertig jare .aardige jaren, het zijr schrikkelijke jaren voor vele st. In een dubbel juli er geeft het blad van d< er YMCA's een fotografi Bij de gratie van de gemeente Ds. N. Edward Vickberg. een Luthers predikant uit het stadje Virginia in de staat Minnesota van de USA, leeft bij de gratie van zijn gemeente. Dat kan misschien van veel predikanten ge zegd worden, maar wel heel in het bij zonder van deze man, die lijdt aan een zeer ernstige vorm van kanker, waar door de vorming van nieuwe bloed lichaampjes in zijn lichaam helemaal tot stilstand is gekomen. Dat ds. Vick berg iedere zondag nog de kansel kan beklimmen, komt omdat de gemeente leden hem met hun bloed in het leven riróa iaj»r lang krijgt hij bloed transfu- Ds. Vickberg leeft, omdat zijn gemeente leden hem van hun leven geven en iedere predikant kan slechts een leven de boodschap doorgeven, als hij zich door zijn gemeente gedragen weet en als de gemeente zorgt, dat er leven is. Ds. Jansen echter is het hoofd van een goed georganiseerde fabriek, met goed gesmeerde wielen, die handig in elkaar grijpen en na jaren van draaien nog altijd niets geproduceerd hebben. Ds. Pietersen is de eenzame eigenaar van een eenmansbakkerij. Hij holt naar zijn gemeente met geestelijk brood, kan zelfs nauwelijks aan de vraag vol doen. maar soms vraagt hij zichzelf af, of zijn gemeenteleden bovendien van hem verwachten, dat hij zijn produc ten nog zelf voor hen kauwt ook. Ds. Gerritsen lijkt wel de vader van een oudeliedenhuia en doezelt wat in het zonnetje. En met het koekje bij de koffie gaat ook de dominee over de tong. Jansen lijkt wel een robot, even modern en even koud. Pietersen is net een professor, niet omdat hU zo geleerd doet, want voor studie heeft hij geen tijd, maar omdat hij altijd drie dingen te gelijk wil doen. En dat kan niet. zeg nu zelfmompelt het gemeentelid met zijn mond vol Jan Hagel. Wat de gemeente van ds. Gerritsen zegt, blijve maar een geheim. Dat ieder predikant soms het gevoel heeft van „volledige uitputting", zoals ds. Vickberg drie jaar geleden bij zich constateerde, begrijpt men z» weinig. Toen een bekend Nederlands predikant, die altijd een volle kerk trekt, in zijn eerste gemeente stond, kwam na een half jaar een ouderling naar hem toe en zei: „Dominee, preken kunt U niert!" Bent U echter ook al eens naar uw predikant geweest om te zeggen: „Dominee, wij bidden voor U". Zon der geestelijke bloedtransfusie kan Uw dominee niet leven. Hij heeft U nodig! De koffieoritiek van gemeentelid Doe- niets op de predikant valt echter vaak terug op het gemeentelid zelf, want v daar moet het leven van de predikant vandaan komen. De gemeente van ds. Vickberg is er niet op achteruit ge gaan, toen de leden hun bloed gingen geven aan hun predikant Kleiner uit de lucht Mevrouw Bronete Davis uit Chlckaslha in de Amerikaanse staat Oklahoma is het helemaal met de KLM eens. Zij zegt ook al: Vliegen is goedkoper dan U denkt". Ze heeft haar brevet al dertig jaar en vliegt een eigen Cess na 170. Als vlce-voorzitster van de „Ninety Nines" een internationale or ganisatie van vrouwelijke vliegeniers, behoort ze het te weten. Ze is zo dol op vliegen, dat ze gewoon lijk zelfs haar zaterdagse boodschap pen per vliegtuig gaat doen. Misschien gaat ze naar de volgende staat, als de koffie daar twee cent goedkoper is en haalt ze zo haar geld er uit. Maar er is nog een reden, waarom ze van vlie gen houdt. „De moeilijkheden", meent ze. „zien er op 1000 meter hoogte beslist kleiner uit." Niet iedere vrouw zal er zo over den ken. maar toch zit er wel een waar heid in. Van Boven gezien, lijken de moeilijkheden zeker kleiner. Wij kijken te veel tegen de bergen op, en we moesten wat meer door Gods ogen kun nen kijken. U ook? 0 Toen de Amerikaanse admi raal Foote in Siam tvas, nodigde hij de koninklijke familie uit voor een diner aan boord van zijn krui ser. Toen de gasten gezeten u-aren, boog hij het hoofd en vroeg als altijd hardop om een zegen. Ver baasd zei de koning na afloop tegen hem: „Ik dacht dat slechts de zendelingen aan tafel baden?" Waarop de admiraal antwoordde: „Inderdaad, daar hebt u gelijk in, maar, ziet u, iedere Christen is een zendeling." Het kleine dorpje Fethard-on- Sea in de Ierse provincie Wexford is het slachtoffer van een fel de bat tussen twee kerken. De kleine gemeenschap, die behoort tot de Anglicaanse „Kerk van Ierland", lijdt onder een boycot door de Rooms-Katholieke dorpsgenoten. Meer dan 90 pet. van de inwo ners van het dorp behoren tot de Rooms-Katholieke Kerk. De boycot is het gevolg van een echtelijke ruzie tussen een Rooms- Katholieke man en zijn vrouw, die tot de Ierse kerk behoorde. De vrouw verliet het huis met haar twee kinderen om te verhoeden, dat zij voortaan Rooms zouden wor den opgevoed. Sinds haar vertrek heeft niemand meer iets van haar vernomen. ■tf- De Rooms-Katholieken zijn uan mening, dat de Ierse kerk haar heeft geholpen bij haar verdwijning en zij willen de boycot voortzetten tot deze vrouw tot haar man terug keert. De protestantse gemeenschap heeft via de mond van de Angli caanse bisschop, die de zaak heeft onderzocht, ontkent, dat de pro testanten de vrouw hebben ge holpen. De echtgenoot van de vrouw heeft deze verklaring aanvaard, maar de boycot duurt voort. Vooral de boe ren en de winkeliers hebben veel te lijden. De Ierse minister-presi dent De Valera heeft in het parle- ment de actie krachtig veroordeeld. De Rooms-Katholieke bisschop Gal- ,way noemde de actie echter een „vreedzaam en bescheiden protest". Meer dan ooit is het oog van wereld gericht op het Midden-Oosten, waar een verdeeld Arabië zich eens gezind keert tegen het jonge Israël. De kranten schrijven over de noodza kelijkheid van een „machtsevenwicht" en rekenen dan in geweren, vliegtui gen, tanks en kanonnen Ondanks een geweldig militair overwicht werd echter het tot de tanden gewapende Egypte in een week tijds door een le gertje, dat wist wat het wilde, versla gen. De afgelopen maanden hebben wel bewezen, dat machtsevenwicht nog lang niet altijd te berekenen is in divisies en bewapening. De grote vraag, waarover de kerk het niet eens kan worden is. of we in deze aller nieuwste geschiedenis de hand van God kunnen zien. In een klein boekje geeft dr. H. Ber genia. de nieuwe zendingshoogleraar, een overzicht van wat er in het Mid den-Oosten gebeurt. In nauwelijks 59 pa gina's geeft hij een vluchtig perspectief van de geschiedenis der Arabieren en Joden, van het ontstaan van Israël en van de Arabische staten. Nergens gaat hij erg cfiep op de problemen in. Dr. Bergema wil slechts een inzicht geven in het waarom van de hedendaagse pro blemen. In dit boekje sluit hij het wer ken Gods niet Uit. Hoewel hij zich niet scherp uitspreekt, gelooft hij toch. dat het zeer wel mogelijk is. dat Israël nog steeds een plaats heeft in de heilsge schiedenis van God. Belangrijker haast nog dan het boek je zelf. dat een prachtige handleiding is voor een avond op de mannenvereni- ging. of zelfs jeugdvereniging, over Is raël, is de uitvoerige literatuurlijst die aan het boekje werd toegevoegd. Dr. Bergema geeft 124 titels, die over dit onderwerp handelen met namen van Da Costa tot Chaim Weizzriann, van Johan nes de Heer tot Matter en van Bertus Aafjes tot Jaacov Zutan. Jammer is. dat deze 59 pagina's die verschenen in de zendingsreeks onder auspiciën van het (Gereformeerd) Zendingscentrum al tijd nog 1.95 moeten kosten. Iiraël, Dr. H. Bercem tok, Kampen 1957. Dltf. Presbyterianen heffen raad van de zending op Terwfjl ook ln Nederland in Her vormde kringen gesproken wordt, of het geen tijd wordt het zendingswerk in oude stijl op te heffen, nu op de zendingsgebieden eigen nationale ker ken zijn ontstaan, is dc Presbyteriaan se kerk in de USA nog een stap ver der gegaan. De 169ste Algemene Ver gadering van dit kerkgenootschap aan vaardde het besluit om de Raad voor Buitenlandse Zending van het kerkge nootschap op te heffen. In plaats van dit oude bestuur wil men nu een com missie aanstellen voor oecumenische Zending en Contact. Hiermee is dit kerkgenootschap het eerste, dat het einde ziet gekomen van het zendfngs- tijdperk, dat begon met William Carey. -Ö- *&*-■»-- Grote evangelisatiesamenkomsten in Indonesië O" uitnodiging van de nationale kerken heeft de Amerikaanse evangelist David Morken op het eiland Java vier grote euangelisatte- campagnes geleid. Ondanks de poli tieke onrust blijken deze samenkom sten nog altijd geweldig veel mensen te trekken. In Djakarta was geen zaal groot genoeg de menigte te bevatten. Reeds de eerste avond kwamen meer dan 250 mensen naar voren voor een nagesnrek. De campagne moest ver lengd worden, maar ook het grootste voetbalstadion van Djakarta was niet groot genoeg om de massa te bergen Ook het voetbalstadion in Bandoeng was iedere avond overvol, ondanks de regen. Per avond kwamen 200400 mensen naar voren voor een beslis sing. De samenkomsten in Solo en Soerabaja gaven hetzelfde beeld te zien De leiders van de kerken zullen zeer binnenkort vergaderen om te spreken over een zeer grote „Cam pagne a la Billy Graham", in Djakarta volgend jaar. David Morken is één van de beste vrienden van Billy Graham. Hij heeft jarenlang als zendeling op Sumatra gewerkt. De laatste jaren is hij vooral verbonden met het werk van Youth for Christ en leidt hij evangelisatie campagnes ln het gehele verre oosten. Hij werd vergezeld door Roy Robert son, een van de leidende figuren van het Navigatorwerk, dat ook de nazorg van de grote Billy Graham-campag- nes verzorgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17