n Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde ==onzej€uqó-p&qin&y Minetje, het grijze poesje Q - SCHAAKRUBRIEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 JULI 19- In deze puzzel moeten acht woorden inge vuld worden, leder woord is van een ver schillende leng te, bijv. het kleinste woord is twee letters, vervolgens drie letters enz., het grootste woord is negen letters. Aan de hand van de lengte moeten de woor den ingevuld, worden. Hier volgen de gege vens: 1. Aanlegplaats voor schepen, 2. bovenste gedeel te van het dak, 3. cirkelvormig, 4. soort touw, 5. vrouw waarvan de man is over leden, 6. plaats waar geen licht Onze brievenbus Al is het dan krijg week een hele sta pel brieven. Uit alle delen van Ne derland krijg ik dan enveloppen, waarop alle mooiste brief van deze week. Prach tig gedaan hoor. Ineke! En nu de oplossing van de puzzel van ver leden week: drie jongens zaten ver- toch scholen in de zoek-maar-raak-te- iedere kening. Hadden jullie het gevon den? krant wel een beetje jaloers zijn. Die neefjes en nichtjes van tante Jos weten tenmin ste wat trouw in De hoofdprijs gaat deze week naar Delft, naar ADJE MOSTERT, van de Koornmarkt 25. De tweede prijs gaat naar THEO KLANKE. Rede- rijkerstraat 228. Den Haag en de derde prijs is voor INEKE LOU- WERSE. uit Rotterdam, uit de Goeresestraat nummer? Hartelijk gefeliciteerd alle drie. verij is. Nu, kom kinderen, met jullie briefjes. Ik lees ze altijd met veel plezier; INEKE VAN HERP had de En dan hier de brieven van H.N. brievenschrij- Wa* een mooie schoolreis heb jij ge- aar op hoor maak.1 Peni Nljman. De trouwerij voorbij, ben je haar gaan kijken? Nelly v. Leer stuurde mij een mooie tekening van een vaas. Ging het orgelspelen goed op oma's verjaardag Nelly? Je rapport vind ik prachtig, Ria van der Haven, veel plezier in Valkenburg zeg! Dus jullie zult het wel druk krijgen thuis Betty de Jong met al die POP EN BEERTJE IN DE REGEN logees Waar ga je zelf naar toe? door M. W. H. DE WEERD Ons elfjarig nichtje Ans Jouwsma stuurde het volgende grappige ge dichtje in: Popje Pluk en Beertje Bruin zaten zo maar in de tuin. En 't regende zeg, een reuze re gen! Uit de grauwe lucht regende het. Plassen lagen op de straten en de kat bomen lieten grote drup-tranen val len. Overal keken de mensen boos door de beslagen ruiten en ze brom- schoof hij dicht tegen de moeder- Daar kon Popje Pluk niet tegen en Beertje Bruin al evenmin. Ze hadden hef echt niet naar Dat kan gezellig worden Peter Her- weijer, samen met vader uit. Be dankt voor je mooie tekening. Schrijft Anneke v.d. Laan ook eens een briefje? Weet je nu al waar je naar toegaat in de vacantie Pietje Kleppe? Dat schrijf je me zeker nog wel? Ik ben erg benieuwd waar jul lie met de schoolreis naar toe zijn ge weest Johnny v.d. Heide, heb je ple- Maar niemand lette op Minetje. het arme poesje, dat verdwaald was en dat nérgens zijn huisje zag Het katje was zijn moedertje kwijt. Hij kon zijn warme plekje maar niet vinden, waar hij anders met zijn broertjes en zusjes zo veilig was. Hij rilde Zijn mooie grijze huidje was kleve rig van de regen en er zaten vieze plekken op zijn velletje. Hu.. Minetje sukkelde verder, zijn kopje omlaag en zijn staart een beetje slap. En de regen dreinde maar over het dorp en ruiste in de bomen en strui ken. Minetje was koud.zo moe. Lusteloos liep hij dicht langs de hui zenrij, een hoek om. een weg in. En toen Tóch kwam de zon nog even kijken. De wolken dreven weg en toen hield het lied van de regen op. De wereld leek wel van zilver! Er begonnen een paar vogels te fluiten en de bloemen gingen heerlijk ruiken. Scherp gleed een lichtstraal door het raampje in de schuur. Pre cies op de neus van Minetje. Dat krie belde geweldig En toen kon Minetje wéér niet in de schuur blijven. Hij moést even Voor de schuur lag een grote plas. De zon spiegelde zich er in. Het poesje keek in de plas. Nee maar, wat raar!, zag hij in de plas niet net een katje, zoals hij er plas Toén zag hij het schuurtje! Daar waren zijn moeder, broertjes en zus jes. Daar was het dróóg! Het poesje maakte een gekke sprong van blijdschap en zijn staartje gmg van plezier recht omhoog staan. Hup hup! Onder een hegje door en vlug door de open schuurdeur naar binnen. Zijn moedertje likte hem droog en toen knorde Minetje van genoegen. Laa- het buiten maar regenen en laat de straat maar nat worden, en och. la ten die mopperige mensei kijken, nu was on Minetje draaide zijn kopje iets op zij en sloeg zijn pootje even snel uit. Het poesje in de plas deed het hem na precies zó! Domme poes! Hij wist niet, dat hij zich zélf daar zag. Hij had helemaal niet in de gaten, dat hij zich in het water spiegelen kon. Het katertje dacht, dat er een kat- Minetje bang voor hem je in woonde, dat graag met hem ape- verwaand keek Muit.,. "I*' UW «W». droppel viel gehad? Hebben jullie het we neefje al gezien Co en Aafje van hun Nierop? Henk Koring gaat eind tin. augustus pas met vacantie, nu Henk veel plezier alvast! Een andere keer misschien beter Jan van Nugtc- ren, jij heet toch Jan, alleen de ach ternaam stond op de brief. Wat had jij je brief mooi gemaakt Ineke van Herp. leuk is het toch altijd in de die rentuin hè? Hoe was het in Amstel veen? Wat een prachtige cijfers had jij op je rapport Gerrlt van Hou- welingen, vooral voor het psalmvers je leren. Nu het was hier ook niet zulk mooi weer Henny van Houwelin- gen, je tekening was grappig verzon nen. teken je op de kleuterschool ook veel? Haro Hylkema heeft ook al zo'n mooie schoolreis gemaakt. Ga je nog naar Kloosterhaar? Zou jij je nieuwe jurken al aan mogen in de vacantie Anie van Kleef? Veel plezier de lijn bij tante hoor. Lla van 'i Hof, de tuin jij even geboft met je vier bedel- Beertje ties voor ïe bedelkettjng. En dan nog Bruin ^r'e bozen postpapier ook. Krijg ik er nog eens gauw een briefje van, Lia? Koos van Kleef. Jij kunt al goed brieven schrijven voor je leeftijd. Fijn. dat je een leuke schoolreis hebt dacht dat beest wel? Dat gemaakt. Naar Oud-Valkeveen hele- l voor hem was? maal. Fantastisch! Edeline van Verwaand keek Minetje omhoog. Halem. Volhouden hoor. Vorige keer Srijs, wie weet win je nog Beertje bromde boos: Dat poppenvadertje van 't Komt niet te pas. 'k lig met m'n hemd in Dat poppenvadertje van geven we maar eens de bons! Ja zei Pop, we lopen weg. Hè Beer, hoor je wat ik zeg? Welzeker, Popje Pluk, zei Beer. maar als je wilt, zeg 't i Wij lopen samen weg, z Het ging echter niet door. ach, wat een strop! De moeder van de poppenpa, Weldra hing 't tweetal a Ach arme Popje Pluk e Poeh. v uit tot vlakbij h« w,to. schuur op lijn kopj«. Met een grote ,l er msprong was hij in de schuur. Nee wint. Brrrhu! hoor, buiten was het niets gedaan. Hij Ineens gingen zijn haren overeind aaide met zijn poot over zijn snoet, aan. zijn staart w°rd dik en hij be- „Foei. wat een raar beest toóh, bui- on te blazen tegen de kat in de plas. ten", dacht die domme Minei. 'at een akelig beest was dat! Die Nu stond boos maakte zijn poot nat.Maar de met turven. poesje tevreden poes in de plas deed net zó. hoofdprijs. anhoudster r in de schuur (wordt vervolgd) Bertie Klapwijk heeft rood katje, dat erg vind alle katjes altijd mand .of zwart, of hoe dan ook hartelijk gefeliciteerd Theo gen, ik had ook wel ee; tulband gelust. Hoogenboom, lief. - Ttaie Parallel- 3, Monster (14 jaar oud) wil graag schrijven met een meis je of een jongen van haar leeftijd. Liefst niet uit het Westland. Wie schrijft haar eens? Hartelijk welkom in on ze brievenschrijfkring zijn: Hans Kleppers en Freddie Keiler (Wat een mooi handschrift heb je Freddie). Nu kinderen, voor deze week moet ik gaan eindigen, vol gende week ga ik weer verder met de brieven van O-Z. Dag allemaal, TANTE JOS. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Jeugdploegen-weclstrijd De internationale jeugdploegen-wed- strijd, welke verleden week te Den Haag heeft plaats gevonden, en waaraan vier tallen van spelers beneden de 21 jaar hebben deelgenomen van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg, Nederland' en Den Haag, is in menig op zicht een succes geweest. Het was op zichzelf reeds een succes dat de organi satoren (de Haagse Schaakbond deed dit onder auspiciën van de Kon. Ned. Schaakbond') er in slaagden zó 'maar een nieuwe ploeg (Den Haag) in te zet ten toen de Belgen zó maar weg bleven. En niet minder groot is het suc ces dat deze geïmproviseerde ploeg zelfs nog op de vierde plaats beslag kon leggen, hiermede Frankrijk en Luxem burg achter zich latende. Ook overigens mag men de organisa toren zowel als de initiatiefnemers met het welslagen van deze wedstrijd geluk vensen. Het liep allemaal op rolletje :n de sfeer was allerpleizierigst. W; con men nog meer wensen dan dat juist ie Nederlandfee jeugdploeg de bovenste alaats bezette, vóór West-Duitsland? De ongelui wisten heel best dat de seniores fan deze beide landen nog geen maanden geleden in Dortmund or hegemonie van West-Europa hadder streden en dat Nederland daarbij het kortste eind had getrokken! was voor de Nederlandse juniores dan ook een grote voldoening dat zij ten minste de Duitsers achter zich konden laten, hetgeen dan tevens nog een soort revanche inhield voor het laatste Clare Benedict Toernooi (Bern 1957) w; Nederland de eerste plaats ook al West-Duitsland moest laten. De Nederlandse jeugdploeg was rigens niet op haar sterkst. De nii Nederlandse jeugdkampioen, Jongsma uit Rotterdam, moest verstek laten gaan omdat hij in Canada deelneemt aan de wedstrijd om het wereld-jeugdkampioen schap, indien dit toernooi ten minste doorgaat (Jongsma is inmddels op weg gegaan!). Maar de invaller Vink, 184. „Zit 't nest goed vast?" vraagt Jimmy nog eens voor de securiteit. „En of!" klinkt 't antwoord, „wat Rao vast rnaakt, dat zit vast." Jim my kijkt de tijger lachend aan. „Heet jij Rao? Dat is een leuke naam. Noem mij maar Jimmy." De kleine Kogel, die eerst een beetje bang was, zit nu helemaal op z'n gemak. Die Rao is een echte grappenmaker en een meester in 't trekken van le lijke gezichten. Je moet om hem lachen. Ook Jimmy komt in de beste stemming. Gelukkig dat ze Rao te gengekomen zijn. Die is in deze buurt bekend en zal zeker wel een struis vogel weten te vinden. Als ze door een kuil gaan krijgt Kogel wel eens struisvogels te vinden. Rao zegt dat hij een mooi middeltje kent om dat te weten te komen. Hij pakt een stok, legt die op een steen en laat hem als een tol rondsnorren. 185. In grote spanning kijken ze al le drie welke richting de stok zal wij zen. Eindelijk ligt de stok stil en de punt wijst naar een kleine beek. vlak in de buurt. „Is dat geen prach tig middeltje?" vraagt Rao. „dat heh ik van m'n moeder geleerd, die kent wel honderd van die kunstjes." Jim my is er echter niet erg gerust op. Hij heeft de beek gezien, en dat staat hem niets aan. ,,'k Geloof niet, dat we zo in de goede richting gaan," zegt hij. ,,'k Zou de stok nog maar eens laten draaien, misschien wijst hij dan wel een andere kant uit." Maar daarvan wil Rao niet weten. „Men mag de stok maar éénmaal la ten draaien en dan móét men die rich ting uitgaan." Jimmy heeft er nog niet veel zin in en blijft even beslui teloos staan. Rao is een prettige reis makker, dat is zeker, maar zijn z'n rare kunstjes wel te vertrouwen? De jonge tijger is echter vastbesloten. Hij gaat voorop lopen, en nu is Jim my wel verplicht hem te volgen. Hij doet 't zuchtend. jr" 186. Nu staan ze vóór de beek, die breder is dan Jimmy had gedacht. Hoe moet hij daar overkomen, zon der dat 't nest met Kogel in gevaar komt? Maar Rao lacht om alle be zwaren. 't Is toch een klein kunstje om over zo'n slootje te springen. „Laten we er maar gauw oversprin gen," zegt hij. „Zal ik maar voor gaan? Kijk maar goed hoe ik 't doe en kom mij maar na!" Eerst gooi» hij zijn stok over de beek, dan neemt hij een aanloopje en doet de sprong. Hij maakt een prachtige landing aan de overkant. Nu is 't de beurt van Jimmy. Veel zin heeft hij er niet in, maar hij kan toch moeilijk hier blij ven staan. Hij neemt een flinke aan loop en weet ook droog de overkant te bereiken. Maar 't springtouw is losgeraakt en Kogel valt met nest en al in 't water. Gelukkig staat Rao gereed om te helpen. Spoedig heeft hij de kleine struis op 't droge, 't Jonge dier is natuurlijk erg geschrokken. „Dat was bijna mis gegaan," zegt Jimmy, en weer zucht hij. KRUISWOORD- RAADSEL Horizontaal: 1 Oog opslag, 4 vaartuig, 8 plaats, 10 verpakking, 12 uitvoeren, 13 spoe dig, 15 vaartuig, 17 vaartuig, 20 uitroep, 22 vordering, 23 boom- loot, 24 lidwoord, 25 kwab, 27 heester, 29 uitroep, 30 land, 32 lobbes, 33 inkeping, 34 bestemming, 36 deel van het etmaal, 37 scheur, 38 gebak, 40 houding, 42 steen, 44 zin, 46 groei, 48 snede, 50 zangstem, 51 ge noeg, 53 gelofte, 54 compagnon, 55 Eng. zee, 56 gemeente in Noord Holland, 58 dichtbij, 59 opleg voor de boterham, 62 bij woord, 64 lepelkost, 65 deel van het been, 67 mee, 69 vogel, 70 bloembed, 71 pittig muziekstuk. Vertikaal: 1 Witte vlek op het voorhoofd van paarden, 2 jaar getijde. 3 pers. voor naamwoord, 5 in het jaar onzes Heren, 6 me chanische mens, 7 be knopt, 8 rivier in Ita lië, 9 behoeftig, 11 zangnoot, 12 bloem, 13 hoeveelheid, 14 boom, 16 zeedier, 18 erfgenaam. 19 gewicht, 21 ge hoororgaan, 24 schraal, 26 overtollige lading, 28 viskaar, 29 vreemde titel. 31 nimmer. 33 open rijtuig, 35 insekt, 36 strowis, 39 uiting van smart, 41 zangstem, 43 waanwijze, 45 onderwijs, 46 waakzaam, 47 krotwoning, 49 telwoord, 51 vogel, 52 oppervlaktemaat, 55 peilballon, 57 in sekt, 59 smalle strook, 60 gevuld, 61 gebakje, 63 voorzetsel, 66 boom, 68 bijwoord, 69 gezinslid. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitslui tend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. Oplossing lettergreepraadsel 20 juli 1 Gichelen, 2 osmanen, 3 ezelin, 5 Ganges. 6 eg- gerig, 7 zeeschuimer, 8 erica, 9 eenhoorn, 10 parodie, 11 teerling, 12 interen, 13 spinoza GOED GEZEEPT IS HALF GESCHOREN. tstgehouden winterwedi a die vereniging op de derde k eindigde, stond zijn mannetje naa: F horen en leverde royaal zijn porti 6 eindoverwinning van „zijn" tea! De beste partij van het toernooi d ongetwijfeld die welke Moore (i b land) won van de Franse junior R rang. Ze won terecht de le schoon!) d prijs. Deze partij en die van Brede (Ned.) tegen Chiaramonti (Fr.) wij hieronder volgen. Wit: Chaurang. Zwart: N bxc€; 11. Lxe5 Lg4: 12. Lxf6 Dxff dai 19. Pe4 Ld5; 20. Kbl Dxh2; Dxe5; 22. Pc3 Txb2t; 23. Kxb2 24. Kal La3!25. Txe5 Lb2*: 26 s Lxc3t; 27. Kcl Lb2t: 28. Kbl LI Wit: Bredewout. Zwart: Chiarai TI< spi 1. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lb5 Lc hoi 0—0 Pge7; 5. c3 Lb6; 6. d4 exd k» cxd4 d5; 8. exd5 Pxd5; 9. Pe5 0—1 Pxc6 bxc6; 11. Lxc6 Tb8; 12. Pc3 1 13. Lc4 Lxd4;, 14. a3 f5; 15. Lf3 1 we. 16. Db3t Kh8; 17. Dxc3 Pd5; 18 Lb7; 19. Tdl c6; 20. Lf4 Ta8; 21. b4 dlf 22. Ld2 a6; 23. Tacl Tf7; 24. Lxd5 W 25. Lc3 Dg6; 26. Ld4 f4; 27. f3 h' dr' Db6 Kh7; 29. Tel Tc8; 30. Dxg6t 1 m( 31. Te6t Kh732. Txc8 Lxc8; 3! Tf5; 34. Te8 Ld7; 35. Te7 Lb5; 36 r Kh6; 37. Ta7 Tg5; 38. a4 Ld3; 3f J" Tg8; 40. Tf7 Kg5; 41. h4t Kxh4: Lf6t Kg3; 43. Le5 en zwart gaf het! yo Hieronder volgen de oplossingo studies, gepubliceerd in onze ril van 13 juli jl. scl 1. Studie van Topujev. Deze was toch niet zo gemakkelijk als wel dacht. Sommigen dachten hei torenwinst te kunnen afdoen.I fc0 dat gaat niet op. Men zie slecht.' to Th8t Kd72. Th7+ Kd6!; 3. Pf7+ (1 en pat'Kc7; 4. Pe5+ Kb6; 5. Pc4r K m Th6+ Kb7; 7. Pd6r Kb8!; 8. Th8t mi 9. Pb5+ en wint. Op 6Kb5 aa 7. Tb6t Ka4; 8. Kc3! Tb7; 9. Pti va onverschillig;. 10. Txb7! enz. is 2. Studie van Troitzky: 1. f3 PI Kg7 Pxf3; 3. Kxf6 g4; 4. Kf5! g3; w g2; 6. Kh3 glD of T; 7. b7f Kxb de c8Df Kxc8 pat. Op 1. Kg6? volgt 1 Pxf2; 2. Kxf6 g4 en zwart wint. j B 3. Studie van Keres met witte I op h2!1. Pc2t! Ka2 (Lxc2; 2. Db te wint); 2. Pb4+ Kal Ka3: 3. te Lxd3; 4. Dd6t en wint); 3. Da2tü m 4. Pc6! en wit zet via d4 met hetd< mat. d ,flij mag vandaag niet buiti spelen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 16