Jlieume £ditsrijc (tfimnml Senaat achter huurwetten Tandartsenconflict nog niet aan oplossing toe R.K. en socialistische meerderheid A.R. dreigt niet motie na-oorlogse woningen China zet zich schrap tegen watersnood Spionagenest in een Duits diplomatenpension Labonrparty bepleitte de Sovjetvoorstellen WOENSDAG 24 JULI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting-) Postrekening 58936. E. DIEMES CHRIST ELI JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tflnhwstirb is dhcUfMB myn bart in tctjljenspoer ,Wil ik de stad besturen ZIE PAGINA 5 Het huurdebat in de Eerste Kamer had gisteren uiteraard de nodige belangstelling van de ministers Hofstra en Zijlstra, die achter de re geringstafel aandachtig naar de uiteenzettingen van tien senatoren luisterden. Miljoen arbeiders versterken dijken TN OHINA, waar de overstromingen, zo als igeimeHd, minstenis 570 mensen het 'even geikost hebben, zijn een miljoen ar beiders bezig de oevers en dijken langs bedreigde grote rivieren als de Gele ri vier en de Janig-tsc-Kiang te versterken. De bewoners van de bedreigde gebieden zijn geëvacueerd. De meeste slachtoffers vlden in de provincies Sjarvtoenig en Kiaingsoe. De Chinese luchtmacht heeft duizenden opgepompte banden uitgewor pen boven plaatsen, waar zich kleine groepen geïsoleerde mensen bevinden en de genie tracht hen te redden, die op de daken van hun woningen of in bomen zijn gevfluoht voor het geweld van het water. Enige. duizenden dorpen schijnen overstroomd te zijn. Volgens een woordvoerder van de Chi nese regering is de ramp echter nilet zo groot ais cfie van 1954. Van de grote ri vieren is er nog geen enkele buiten haar oevers getreden. Met man en macht wordt er aan gewerkt om dit te voorkomen. (Van onze parlementaire redacteur) 4 HET ZIET ER NAAR UIT, dat ook de Eerste Kamer de voorstellen van de regering zal aanvaarden om de huren met 25te vertiogen. De helft van deze huurverhoging zal dan geblokkeerd worden. De socialisten en de overgrote meerderheid van de K.V.P. hebben gisteren verklaard voor deze ontwerpen te zullen stemmen. De andere fracties zullen tegen deze wets voorstellen stemmen. Bij de A.R. is één uitzondering, nl. prof. Diepenhorst. Een belangrijk punt in dit debat is de huurverhoging voor woningen, die na de oorlog zijn gebouwd. Het komt voor (door de beschikking die minister Witte heeft uitgevaardigd), dat zelfs woningen, die in 1955 zijn klaar ge komen, nog een huurverhoging van 23% zullen ondergaan. Prof. Hellema (a.r.) heeft aangekondigd over deze kwestie een motie te zullen indienen. Daarover zal het laatste woord nog wel niet gezegd zijn. fractie tegen de weteontwerppei zal stem men. Maar het was niet de bedoeling om het kabinet of enige daarin zitting hebbende ministers onaangenaam te zvjn. zo besloot hij zijn redevoering. Veel nieuwe gezichtspunten heeft de Senaat niet meer naar voren kunnen brengen. Maar toch was het zeer vallend, dat er van de zijde der a.r.-frac- tie een geheel ander geluid kon worden vernomen dan enige weken geleden van de A.R.-Twééde-Kamerfractie werd ge hoord. Prof. Hellema zeide. dat de blok keringsgedachte niets met socialisme te maken heeft. En met klem stelde hij dat zijn fractie niet de minste behoefte heeft dit kabinet ten val te brengen. „Het is stellige overtuiging, dat pp dit ogen. blik alleen een kabinet op brede basis kans heeft een voldoende meerderheid achter zich te vinden. De ervaringen, op gedaan bij de laatste kabinetsformatie, mag men niet veronachtzamen. Er is op dit ogenblik nu eenmaal geen homogene meerderheid voor een politiek program vinden. Men moge dit betreuren, an derzijds bedenke men. dat wishful thin king tot niete leidt, zeker in de politiek Maar het feit, dat onder de huidige po litieke verhoudingen een kabinetscrisis voor bijzonder grote moeilijkheden stellen, mag er niet toe leiden, dat het kabinet een zakelijke discussie zou afsnijden door met heengaan te dreigen." aldus prof. Hellema. Aan het slot van zijn betoog verklaarde de a.r. senator, dat de overgrote meerderheid van zijn Ook in Europa In Oost-Duitsland. lm het gebied van het F.rtsgeberglte. zijn door de zware re genval verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Vooral de stad Pirna en omgeving hebben volgens de Oostduitse regering veel van het water te lijden. De telefoonverbindingen met deze stad zijn verbroken. De spoorlijnen tussen Dres den en Bad Schamdau en tussen Pinna en Gottleuba zijn voor het verkeer gesloten. Ook in Oostenrijk zijn door vele ri viertjes overstromingen veroorzaakt. Gro te gebieden in de provincies Opper-Oos- tenrijk en Salzburg lopen gevaar. Het dorp Hammern bij de grens met Tsjecho- Slowakije is geheel door het water inge- RAAD VAN MOSKOU Hoedt u voor Amerikanen'' De Amerikaanse diplomaten in de Sowjetunie doen dienst als agenten, die van „wauwelaars en opsnijders" hun in lichtingen binnenhalen. Deze waarschu wing heeft dc commentator Alexander Piradov voor radio-Moskou doen horen. In een scherpe aanval beschudigde hij Amerika van anti-Sowjetactiviteit in het land zelf. Diplomaten maken lange reizen en trachten daarbij zoveel mogelijk men sen. die praten willen te ontmoeten. Deze activiteit wordt gesteund door talloze ge- 1 heime agenten, die de Sowjetunie bin nengesmokkeld worden. „Hoedt u voor Amerikanen" is het de vies. dat thans aan de Russen is gegeven Waarnemers in Moskou vrezen, da! deze felle aanval een voorloper is var nieuwe reisbeperkingen voor de weste lijke diplomaten. Ultimatum van Djakarta De leiders der opstandelingen in Mid- den-Sumatra hebben een ultimatum aar Djakarta verzonden, waarin zij waarschu wen, dat de centrale regering binnen eer maand aan Midden-Sumatra iütonomie moet geven, daar zij anders niet kunnen instaan voor hetgeen er dan in hun gebied zal gebeuren. Tevens ontkennen zij dat buitenlanders hun beweging betalen John. D. Rockefeller III maakte rond reis van 30 dagen door Indonesië en ver klaarde te Djakarta dat de toekomst van Amerika en Azië niet gescheiden kunnen worden. Blokkering Een dergelijk loyaal geluid tegenover het kabinet heeft men van dc a.r. in de Tweede Kamer nog niet gehoord. Geen wonder dat de redevoering van prof. Hel lema de nodige aandacht trok. Hij had dus geen principiële bezwaren tegen de blokkering. De k'okkeringsgedarhte ken nen we allang, zo zeide de heer Hellema W\j hebben de geldblokkering gehad, de regeling van he' deviezenverkeer. de blokkering van de dividenden en de blok- kering van de lonen. Ook bestedihgs- dwang vond h\j mets bijzonders. Wij ken nen deze bij de verplichte bijdragen voor de sociale verzekeringen en de aanwijzin gen, die gegeven worden bij loonsverho gingen en wlnstverdelingsschema's. Waar om zou men nu bi? deze huurverhoging dan zeggen dat ae socialisatie principieel over ons zou worden voltrokken? Dat ging prof. Hellema beslist te ver. De fracties der C.H.U., V.V.D. en S.G.P. leverden wél principiële kritiek op het blokkeringsvoorstel. Zij zullen en bloc tegen dit ontwerp stemmen. Daar was de heer Reyers (c.h.), die van mening was dat de regering de noodzaak van de aan tasting van het' eigendomsrecht niet heeft aangetoond. De gedachte van de huur-! blokkering is uit politieke moeilijkheden voortgekomen. Dat d« blokkering hetlr zaain zou zijn' voor de woningverbete ring is, aldu6 de heer Reyers, politieke ZIE VERVOLG PAGINA 3 Er wordt hard gewerkt aan de bouw van het nieuwe academi sche ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Dat blijkt duidelijk uit deze lucht foto van KLM-Aerocarto. Ver gelijkt men de omgeving en de minuscule mensjes op de foto met de afmetingen van de bouwput, dan krijgt men een indruk van de omvang van dit toekomstige ziekenhuis. Nieuwe processen in Oost-Berlijn In Oost-Berlijn zijn twee processen be gonnen tegen 9 arbeiders-en intellectuelen, die ervan beschuldigd worden een revolte laar het Hongaarse voorbeeld te hebben Het hooggerechtshof beschuldigde vier ntellectuelen ervan steun te hebben ver-' leend aan de reeds veroordeelde Wolf gang Ha rich, «»en voormalig hoogleraai in de marxistische-leniniistische leer aan de Oostberlijnse universiteit, bij diens po ging de communistische regering omver te werpen. Verborgen microfoonswitte inkt Zorin luisterde in Britse Lagerhuis TERWIJL Zorin, de Russische af gevaardigde in de ontwapenings commissie te Londen op de publieke tribune zat te luisteren, eiste Noel Baker namens de Labourpartij giste ren in het Lagerhuis, dat de Engelse regering zich zou uitspreken voor onmiddellijke staking van dc kern proeven, los van allerlei voor waarden. Zoals bekend, menen de westelijke af gevaardigden in de ontwapeningscommis sie, dat de staking van de proeven niet los gekoppeld mag worden van beëindiging van de produktie van kernwapens. Rusland daarentegen wenst onvoorwaardelijke tppzetting van de proeven en op dat landpunt heèft dc Lahourparttj zich' praktisch geplaatst. Dat bleek nog duidelijker toen Zorin /en later in het Lagerhuis door het La- bourlid Lady Megan Lloyd George hoorde zeggen: „Aanvaard de Russische voor stellen." Aneurin Bevan ging zelfs nog een stapji verder en verklaarde, dat men bij de on. derhandelingen over de ontwapening geen politieke kwesties in het geding mag brengen, omdat het gesprek dan De sjah van Perzië heeft met zijn gemalin een bezoek gebracht aan de door aardbevingen getroffen dorpen in het noorden van zijn land. Links op de foto is een vrouw bezig met het verbranden van zaad, waarmede zij de kwade geesten hoopt te Verborgen microfoons, onzichtbare inl en andere „ingrediënten", die men moderne spionageverhalen aantreft, heeft de YVestduitse politie in beslag genomen in het keurige pension van mevrouw Charlotte Wallbruck in Bad Godesberg bü Bonn. Het pension van de rustig en bescheiden levende weduwe werd voornamelijk be woond door leden van het Neüeriaii.i- s e, Britse, Zuidslavische, Pakistaanse en Afghaanse diplomatieke corps. Het ligt niet ver van de kanselarij van bondskan selier Adenauer. Door middel van de verborgen micro foons heeft mevrouw Wallbruck, gesprek ken afgeluisterd, deze op een bandje op genomen en per vliegtuig naar Oosi- Duitsland gezonden. Toen zij een paar jaar geleden in ünan- ciële moeilijkheden verkeerde, is de pen sionhoudster volgens de politic benaderd door communistische agenten. Deze boden haar een hoge geldelijke beloning als zij haar diplomatenpension beschikbaar wil de stellen voor spionage. Ze zou opdracht hebben gekregen vooral de gangen van kanselier Adenauer na te "gaan. Haar voornaamste contactman was een Oost duitse architect, die echter tijdig lucht heeft gekregen van het optreden der Westduitse politie en naar zijn land is gevlucht De berichten, die niet per vliegtuig naar Oost-Berlijn konden worden gesmokkeld, werden met onzichtbare inkt tussen de regels van gewone correspondentie ge schreven. De weduwe is reeds twee maandei leden gearresteerd, maar haar arrestatie was tot nu toe angstvallig geheim gehou- Prins Sallahedine van Tunis vrijgelaten Prins Sallahedine, de jongste zoon var de Bey van Tunis, die zaterdag werd ge arresteerd omdat hij zou hebber^getracht met zijn „uto een officier van de paleis wacht omver te rijden, is ginteron onder borgstelling vrijgelaten. Dierenbescherming het enige Een Grieks-Cypriotische pries ter, die al meer dan een jaar in voorlopige hechtenis zit op grond uan de bepalingen van de nood toestand op Cyprus, heeft zich ten einde raad tot de Dierenbescher ming te Nicosia gewend met de vraag zijn geval te onderzoeken. Als reden hiervoor geeft h\j op, dat alle andere organisaties zijn rechten als menselijk wezen heb ben miskend Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat het aantal dienstplichtigen dat voor september a s. wordt opgeroepen slechts 8000 bedraagt, tegen 11.000 voor de maand augustus. Er werd op gewezen, dat deze Inkrimping het gevolg is van de op 16 juli door de minister van defensie aangekondigde beperking in de omvang van het Amerikaanse leger, die over zes maanden 100.000 man zou betreffen. (Van een onzer redacteuren.) DE BONp van rooms-katholieke ziekenfondsen in Utrecht schijnt nog weinig te gevoelen voor een spoedige oplossing van het tandartsen- conflict. De meeste ziekenfondsen hebben namelijk gezegd in te stemmen met het arbitrage-voorstel van minister Suurhoff en ook de tandartsen heb ben er zich mee verenigd, doch de r.k. bond heeft een afwijkende mening kenbaar gemaakt. honoreringsregeling betreft. Het hoofd bestuur acht daarom op korte termijn overleg met dc ziekenfondsorganisaties noodzakelijk omtrent de regelingen, die als voorwaarden blijven gelden voor het hervatten van de medewerking aan de ziekenfondsen. In een brief aan de minister van socia le zaken deelt de bond mede, dat men niet tegen arbitrage is doch wel tegen de zijns inziens te ruime bevoegdheid voor de arbiters, die namelijk de bevoegdheid zouden krijgen in het gehele honorerings- vraagstuk te bemiddelen. De ïTk. bond wil echter, dat het overleg zich uitslui tend beweegt tussen de hoogste prijs per stoelminuut die de ziekenfondsen wensen te betalen en de laagste die de tandartsen hebben geboden. Dc Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde daarentegen heeft in haar Uatste brief aan de minister, waarin zij verklaart akkoord te gaan met dc voor gestelde arbitrage, met nadruk ver klaard. dat het conflict met de /.ieken- Jnndscn niet in de eerste plaats een Door ook van de gesaneerde patiënt boven een nader te bepalen leeftijd een bijbetaling te verlangen voor bepaalde behandelingen, wil de Maatschappij er naar streven de tandheelkundige hulp in de eerste piaats ten goede te laten ko men aan de verzekerden, die de instand houding van het eigen gebit op prijs stellen Op deze wijze zou tevens een doeltreffender besteding van de beschik bare ziekenfond6gelden kunnen worden oereikt. Om dezelfde reden heeft de Maatschap, pij bij de minister bovendien aangedron gen op de spoedige invoering van het nieuwe schema voor tandheelkundige hulp, waaraan de ziekenfondsen en de Ziekenfondsraad hun goedkeuring reeds hebben gehecht. De tandartsen zijn mede daarom erover voldaan dat de minister zich bereid heeft getoond de invoering van dit schema te bevorderen. Nu echter de Bond van r.k. ziekenfond sen de arbitrage in gevaar brengt, daar de minister erg op prijs stelt dat zijn bemiddelingspoging eenstemmig wordt aanvaard, is het de vraag of hiervan voorlopig iet6 komt. Het ziet er meer naar uit, dat dc minis ter zich uit het conflict terug trekt. Htj kan dan nog, al dan niet zonder advies van de Ziekenfondsraad gevraagd te heb ben, de tandheelkundige verzorging via de ziekenfondsen beëindigen. Een andere mogelijkheid is. dat de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde haar ar bitragepogingen hervat. Op het ogenblik is ook deze poging op een dood spoor gekomen, zodat men hiervan evenmin als. van die van de minister veel resultaat kan verwachten. De mens wordt bij de dag ver nuftiger. Deze armen op dc ten- I toonstelling het Atoom worden nor- Imaal gebruikt om in een afgesloten glazen kast proeven te doen met gevaarlijke stoffen, die schadelijke l invloeden op dc laborant kunnen i hebben. De manupulator zit dan 1 buiten de kast en ziet zijn handc- i lingen op een t.v.-scherm. De manu pulator op Schiphol Is een artist. Ten gerieve van dc bezoekers haalt h(j de meest wonderbaarlijke grap jes uit. Hij laat de armen lucifers uit een doosje halen en die afstrij ken. Hij laat ze een zuurtje uit een papiertje pakken en die de bezoe ker aanbieden en vraagt dan op een met de armen bcscherven papiertje of het een lekker zuurtje was. Sinds enkele dagen beheerst dc manupu- itor een nieuwe techniek: met de ie arm scheert hij een bezoeker, lens hoofd met de andere arm ordt ondersteund en gedraaid. DODEN OP DE WEG Op weg naar zijn grootmoeder moest gisteren de achtjarige fietsende Jongen K. Hendriksen in Enschede uitwijken voor dame, die met haar fiets van het trot toir de straat opliep. HU raakte de fiets de vrouw, viel tegen de straat en -d door een juist passerende vracht- o overreden. De jongen was op slag dood Op de rijksweg Noord te Sititard vloog 4 .sieren de 37-jarige gehuwde motorrij der H Jansens uit Rotterdam uit de bucht Hij werd zwaar gewond en over leed kort na aankomst in het ziekenhuis enigd Duitsland, dat zich aan de zijde van de westelijke landen kan scharen. Ondanks do sterke oppositie verklaarde de minister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, ten slotte, dat een akkoord over een onmiddellijk verbod van het ge bruik van kernwapens het papier waarop het geschreven was niet waard zou zijn. Geen van de partijen zou immers geloven, dat de ander de atoomwapens, die hij nog in bezit heeft, niet zou gebruiken in het uiterste geval. Duidelijk stelde Lloyd nog eens, dat kop peling van het verbod van proeven aan het verbod van produktie van kernwapens de enige manier is om de bewapenings wedloop met kernwapens een halt toe te roepen. Aan het eind van het debat werd een motie, waarin Labour kritiek uitoefende op de ontwapeningspolltiek met 322 tegen 262 stemmen verworpen. De strijd in Oman Wapentoevoer wordt afgesneden Engeland zal dc grenzen van het sulta naat Oman afsluiten om verdere wapen- leveranties aan dc opstandelingen te voor komen, heeft de minister van buitenlandse zaken, Sclwyn Lloyd in het Lagerhuis medegedeeld. Hij weigerde in te gaan op de vraag, wie dc wapens voor de opstand levert. Wanneer do „bombardementen" met pamfletten, waarin de sultan van Oman de rebellen en de bevolking oproept het omstreden gebied te verlaten, geen resul taat hebben, zal tot wapengeweld worden overgegaan. Het ultimatum zou vandaag aflopen. Britse met raketten uitgeruste straal vliegtuigen staan gereed om een „gewa pende demonsrtratiie" tegen Yie militaire doelen te beginnen, werd in Londen ver klaard. Slechts uit Kairo wordt nieuws ontvan gen over de strijd. De vertegenwoordiger de rebellenleider zeide een telegram ontvangen te hebben, dat de opstandelin gen het Britse hoofdkwartier op de El Fehoudberg en de plaats Buhla, beide ten westen van het bezette Nizwa. in handen Protest De Arabische, Aziatische en overige Afrikaanse delegaties bij de Verervigde Naties plegen overleg of zij een protest zullen indienen tegen het aan Oman ge richte ultimatum. HET WEER IN EUROPA !.i ïl ifi' BCh. bew geh. bew iieh. bew Weinig verandering De Bilt verwacht tot mor genavond: Vrij veel bewol king. maar geen regen van betekenis. Zwakke of matige wind tussen west en noord west. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 25 Juli: zon op 4.53 uur; zon nder 21.43 uur. Maan op 2.57 uur, maan nder 19.04 uur. Zaterdag 27 juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1